Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και στο TomTom μπορείς να εισάγεις διασταυρώσεις.

 

Είναι πιθανό να μου διέφυγε . Που την εισάγεις ?

 

Γράφω κάπου ότι το igo είναι δύσχρηστο?

Όσο για το navigon όταν διαλέγεις οδό σε ρωτάει σε ποιο δήμο είναι ή ποιος είναι ο τ.κ ? (Όταν υπάρχουν περισσότερες από μία οδοί με το ίδιο όνομα, στην ίδια πόλη)

Ποστ 14870

 

Τι να σου πω φίλε μου:( Για ποια έκδοση του navigon μιλάς ?Στην 4.8 που έχω εισάγεις πολη και μετά διεύθυνση .

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :up: κατέβασα ήδη το sygic, το navigon είναι ακριβό για να το πάρω χωρίς καν δοκιμή... το iGo πως μπορώ να το αποκτήσω για Android; Επιπλέον, επειδή λόγω δουλειάς αλλάζω κινητά τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο, το iGo επιτρέπει εγκατάσταση σε διαφορετικές συσκευές ή παίζει με βάση το IMEI;

 

Το Igo εκτός Ισραηλ δεν κυκλοφορεί προς πώληση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Ενεργοποίησαν επιτέλους την φωνητική πλοήγηση στο Google maps η μου φαίνεται;

Sent from my note2

 

Yup, αυτο διαβασα μολις τωρα :)

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα θεμα με το sygic μετα απο την πρωτη φορα που σε ρωταει ποιους χαρτες να κατεβασει αργοτερα αν θελεις να κατεβασεις και αλλους απο αλλες χωρες που ακριβως θα τους ψαξεις γιατι ψαχνω τις ρυθμισεις αλλα πουθενα δεν βρισκω επιλογη για κατεβασμα χαρτών. Αν μπορει κανεις να βοηθησει ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα θεμα με το sygic μετα απο την πρωτη φορα που σε ρωταει ποιους χαρτες να κατεβασει αργοτερα αν θελεις να κατεβασεις και αλλους απο αλλες χωρες που ακριβως θα τους ψαξεις γιατι ψαχνω τις ρυθμισεις αλλα πουθενα δεν βρισκω επιλογη για κατεβασμα χαρτών. Αν μπορει κανεις να βοηθησει ευχαριστώ

 

Ρυθμίσεις - Διαχείριση χαρτών.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό να μου διέφυγε . Που την εισάγεις ?

 

Αφού επιλέξεις οδό και φτάσεις στο σημείο που πρέπει να επιλέξεις αριθμό, σου βγάζει επιλογή για διασταύρωση. Δες φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε μου:( Για ποια έκδοση του navigon μιλάς ?Στην 4.8 που έχω εισάγεις πολη και μετά διεύθυνση .

 

Εισάγεις πόλη, μετά διεύθυνση, ο.κ Αν το όνομα της διεύθυνσης υπάρχει σε 5 διαφορετικά σημεία στην πόλη, σε πέντε διαφορετικούς δήμους, το Ndrive θα σε ρώτηση σε ποιο δήμο θέλεις, το navigon θα σε ρώτηση σε ποιο τ.κ ανήκει η διεύθυνση, Αν κάνω λάθος ας με διόρθωση κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Google navigation και στην Ελλάδα

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27200&subid=2&pubid=113039940

 

Google πλοήγηση Android και iOS, τώρα και στην Ελλάδα:

http://www.fullgsm.gr/nea/latest-news/item/2465-google-beta-navigation-greece.html

 

Επιτέλους!!! Μετά από τόσο καιρό...

Αν δούλευε και με τα offline maps που έχεις στο google maps...

Edited by l3ft3r1s
Link to comment
Share on other sites

Google navigation και στην Ελλάδα

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27200&subid=2&pubid=113039940

Google πλοήγηση Android και iOS, τώρα και στην Ελλάδα:

http://www.fullgsm.gr/nea/latest-news/item/2465-google-beta-navigation-greece.html

Επιτέλους!!! Μετά από τόσο καιρό...

Αν δούλευε και με τα offline maps που έχεις στο google maps...

Σαν ψέματα μου φαίνεται.. Κι έλεγα ότι δεν θα το δώσουν ποτέ...!

Edit: Βλέπω έχει ήδη ενημερωθεί το Google Maps (χωρίς να έχω ενεργό auto update) και προστέθηκε το εικονίδιο της πλοήγησης και δεν είχα πάρει είδηση..! :o

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Σαν ψέματα μου φαίνεται.. Κι έλεγα ότι δεν θα το δώσουν ποτέ...!

Edit: Βλέπω έχει ήδη ενημερωθεί το Google Maps (χωρίς να έχω ενεργό auto update) και προστέθηκε το εικονίδιο της πλοήγησης και δεν είχα πάρει είδηση..! :o

 

Δεν μου εχει ερθει εημερωση. Θα ερθει αποτο play store ή το βαζουμε μονοι μας?

 

edit το ανοιξα και εναι εγκατεστημενο.Γιανα δουμε

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρε τώρα ο πατέρας μ ενα Samsung Gallaxy S3 mini και θέλει gps και μιας και εγώ λόγω του οτι έχω Windows phone δεν τα ξέρω του android.Ποιο είναι το καλύτερο που μπορώ να "βρώ" το οποίο να έχει offline φωνητική καθοδήγηση στα ελληνικά??

Now: Xiaomi Mi A1 / Xiaomi Mipad 2

Βefore: Xiaomi Redmi Note 2/Xiaomi Redmi Note 3 pro/Meizu M2 Note

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρε τώρα ο πατέρας μ ενα Samsung Gallaxy S3 mini και θέλει gps και μιας και εγώ λόγω του οτι έχω Windows phone δεν τα ξέρω του android.Ποιο είναι το καλύτερο που μπορώ να "βρώ" το οποίο να έχει offline φωνητική καθοδήγηση στα ελληνικά??

 

για εμενα το καλυτερο εναι το Sigyc εχει καποιες μερες δοκιμη και μετα πληρωνεις

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.aura&hl=el

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα θα δουλευει και ΧΩΡΙΣ να κατεβαζει data για τους χαρτες οπως θα πλοηγησε?σαν τα αλλα προγραμματα?

Όχι, χρειάζεται δεδομένα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Στα 1 και 2 έχω το ίδιο θέμα, αλλά δεν με απασχολούν γιατί ποτέ δεν τα χρησιμοποιώ.

Στο 3, μπορείς αν ξέρεις πού είναι στον χάρτη ο προορισμός σου, να πας και να επιλέξεις πλοήγηση κατευθείαν εκεί.

Ναι το ξέρω αλλά αν ξέρεις το σημείο πιθανόν να ξέρεις και την περιοχή, τέλος πάντων τα θεωρώ φοβερά ελαττώματα για επι πληρωμή εφαρμογή.

 

Google πλοήγηση Android και iOS, τώρα και στην Ελλάδα:

http://www.fullgsm.gr/nea/latest-news/item/2465-google-beta-navigation-greece.html

Αν είχε και offline θα ήταν η ταφόπλακα των υπολοίπων (αν κι έχει και τα καλά της η σύνδεση). Μακράν έχει τους καλύτερους χάρτες.

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
Link to comment
Share on other sites

Αν είχε και offline θα ήταν η ταφόπλακα των υπολοίπων (αν κι έχει και τα καλά της η σύνδεση). Μακράν έχει τους καλύτερους χάρτες.

 

Αν έχεις κατεβάσει ένα πλακάκι χάρτη, όπως πχ την Αθήνα που είναι 85 mb και θες να κάνεις διαδρομή εντός του χάρτη που έχεις κατεβάσει, λογικά δεν θέλει σύνδεση.

Πιστεύω ακράδαντα πως σύντομα θα δώσουν τη δυνατότητα να κατεβάσεις χώρες ολόκληρες, και να υπάρχει δωρεάν πλοήγηση όπως το έκανε κάποτε η Νόκια.

Link to comment
Share on other sites

Στους google maps για να σχεδιάσεις την πορεία χρειάζεται σύνδεση, ακόμα κι αν έχεις κατεβασμένο το χάρτη. Μετά, μπορείς να την κλείσεις.
Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο καιρό είχα γράψει για το copilot το οποίο με είχε απογοητεύσει μετά την δοκιμή της full έκδοσης που είχαν προσφέρει.

σήμερα κατέβασα το Sygic το οποίο έχει και αυτό μια βδομάδα δοκιμής. Σαφώς ανώτερο από το copilot. Είχα λίγο δυσκολία στο να βάλω την προορισμό αλλά με πήγε άψογα. Σκεφτόμουν να το αγοράσω αλλά δοκίμασα και την υπηρεσία της google και ενθουσιάστηκα. Οι χάρτες όπως λέτε κι εσείς είναι ακριβέστατοι.

Με κάλυψε και με το παραπάνω για μέσα στην πόλη.

Το sygic είδα ότι είχε πολλά poi ενώ το google έχει τράπεζες,εστιατόρια και βενζινάδικα.

Πήγα στο menu για αγορά στο sygic και λέει ότι το μέγεθος είναι 2gb.

Όταν το αγοράσω μπορώ να κατεβάσω μόνο την Ελλάδα ή πρέπει να κατεβάσω και τις υπόλοιπες χώρες που είναι στο πακέτο;

When someone tells you "you can't". Turn around and say "watch me"
Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο καιρό είχα γράψει για το copilot το οποίο με είχε απογοητεύσει μετά την δοκιμή της full έκδοσης που είχαν προσφέρει.

σήμερα κατέβασα το Sygic το οποίο έχει και αυτό μια βδομάδα δοκιμής. Σαφώς ανώτερο από το copilot. Είχα λίγο δυσκολία στο να βάλω την προορισμό αλλά με πήγε άψογα. Σκεφτόμουν να το αγοράσω αλλά δοκίμασα και την υπηρεσία της google και ενθουσιάστηκα. Οι χάρτες όπως λέτε κι εσείς είναι ακριβέστατοι.

Με κάλυψε και με το παραπάνω για μέσα στην πόλη.

Το sygic είδα ότι είχε πολλά poi ενώ το google έχει τράπεζες,εστιατόρια και βενζινάδικα.

Πήγα στο menu για αγορά στο sygic και λέει ότι το μέγεθος είναι 2gb.

Όταν το αγοράσω μπορώ να κατεβάσω μόνο την Ελλάδα ή πρέπει να κατεβάσω και τις υπόλοιπες χώρες που είναι στο πακέτο;

 

Μπορείς να κατεβάσεις ξεχωριστά μόνο την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω το google maps και επιλέγω μια διαδρομή. Όταν τελειώνει κλείνω όλες τις συνδέσεις και βλέπω πως δεν μου εμφανίζει κάποιο μήνυμα για ενεργοποίηση δεδομένων. Επίσεις δεν έχω αποθηκεύσει κανέναν χάρτη για χρήση offline. Αυτό σημαίνει πως θα έχω κανονική πλοήγηση σε όλη την διαδρομή; το έχει δοκιμάσει κάποιος στην πραγματικότητα;
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ειναι κατάντια και πισωγυρισμα να απαιτουνται δεδομενα-ιντερνετοπακετο, για πλοηγηση.

Η πλοηγηση πρεπει να ειναι αυτονομη, διχως να απαιτει νετ.

Δηλαδη αμα ειμαι με το αυτοκινητο στην εθνικη οδο, ή σε ενα βουνο, θα μου κοβεται η συνδεση, θα μου κοβεται και η πλοηγηση?

Γελοιοτητες.

Βεβαια, η google αυτο μπορει να προσφερει, διαδικτυακη πλοηγηση. Αλλα μεχρι εκει.

Δεν θα μπω στην λογικη της google, ουτε στο βρ@@@ της!

Κοινή λογική χρειαζεται.

Για σχεδιασμο διαδρομης, απο την ανεση του γραφειου, στον υπολογιστη, και οχι on the road σε πραγματικες συνθηκες, καλο ειναι. Αλλα μεχρι εκει.

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο καιρό είχα γράψει για το copilot το οποίο με είχε απογοητεύσει μετά την δοκιμή της full έκδοσης που είχαν προσφέρει.

σήμερα κατέβασα το Sygic το οποίο έχει και αυτό μια βδομάδα δοκιμής. Σαφώς ανώτερο από το copilot. Είχα λίγο δυσκολία στο να βάλω την προορισμό αλλά με πήγε άψογα. Σκεφτόμουν να το αγοράσω αλλά δοκίμασα και την υπηρεσία της google και ενθουσιάστηκα. Οι χάρτες όπως λέτε κι εσείς είναι ακριβέστατοι.

Με κάλυψε και με το παραπάνω για μέσα στην πόλη.

Το sygic είδα ότι είχε πολλά poi ενώ το google έχει τράπεζες,εστιατόρια και βενζινάδικα.

Πήγα στο menu για αγορά στο sygic και λέει ότι το μέγεθος είναι 2gb.

Όταν το αγοράσω μπορώ να κατεβάσω μόνο την Ελλάδα ή πρέπει να κατεβάσω και τις υπόλοιπες χώρες που είναι στο πακέτο;

Το μέγεθος του προγράμματος δεν είναι πάνω από 400mb.

Μετά το θέμα είναι πόσους χάρτες περνάς.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...