Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηρα το samsung galaxy fame ειχε δωρο το mls destinator μικ καρτα micro sd 4gb. Πρεπει να βαλω την καρτα στο τηλεφωνο και να κανω καποια εγκατασταση η θα τρεχει ετσι?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την κάρτα πρέπει να τη βάλεις σίγουρα. Τώρα για το αν χρειάζεται να κάνεις εγκατάσταση ή όχι... Οδηγίες δεν είχε μαζί; Δεν το αποκλείω να θέλει εγκατάσταση κάτι. Απλά με έναν file manager πήγαινε στην κάρτα μνήμης κι αν δεις κάποιο apk αρχείο, τότε είσαι σε καλό δρόμο :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Εχω το s4 με περασμενο το sygic αλλα απο οτι καταλαβα δν εχω φωνητικη πλοηγηση . Τι πρεπει να κανω γνωριζει καποιος?
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όσους δεν το ξερουν πήρα προσωπικά σήμερα αναβάθμιση στους χάρτες google maps και πλέον έχει επίσημα πλοήγηση! !!!!! Δε πρόλαβα να τη δοκιμάσω ακόμα οποίος τη δοκίμασε την πλοήγηση ας μας πει εντυπωσεις!!!!!
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όσους δεν το ξερουν πήρα προσωπικά σήμερα αναβάθμιση στους χάρτες google maps και πλέον έχει επίσημα πλοήγηση! !!!!! Δε πρόλαβα να τη δοκιμάσω ακόμα οποίος τη δοκίμασε την πλοήγηση ας μας πει εντυπωσεις!!!!!

 

Μόλις μία σελίδα πίσω έχει και τις πρώτες εντυπώσεις..:)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχω το s4 με περασμενο το sygic αλλα απο οτι καταλαβα δν εχω φωνητικη πλοηγηση . Τι πρεπει να κανω γνωριζει καποιος?

 

Όταν λες περασμένο το sygic τι εννοείς ακριβώς; Το συγκεκριμένο πρόγραμμα πλοήγησης υποστηρίζει κανονικά φωνητική καθοδήγηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις κινητό χωρίς ελληνικά στη rom.

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.c_lis.ccl.morelocale κι έχεις τις εφαρμογές στα ελληνικά (όσες έχουν)

Έλα ρε! Καλό φαίνεται θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε να μου πείτε πως μπορω να αγοράσω το sygic ? που μπενω και τι παταω για να το αγοράσω και πόσο κοστίζει ευχαριστω

Εδω ειναι η δοκιμαστικη εκδοση 7 ημερων https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.aura&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5zeWdpYy5hdXJhIl0.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μία σελίδα πίσω έχει και τις πρώτες εντυπώσεις..:)
ουπς τώρα τα είδα. ...
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρετε να μου πείτε πως μπορω να αγοράσω το sygic ? που μπενω και τι παταω για να το αγοράσω και πόσο κοστίζει ευχαριστω

Δοκίμασε την δοκιμαστική έκδοση για να δεις πιθανές ασυμβατότητες κλπ κι αν θες να την αγοράσεις, κοίταξε εδώ!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

To google maps πιστευω ότι συμφέρει επειδή ειναι δωρεάν,με μοναδικό δεδομένο ότι έχεις ήδη ενεργοποιημένο πακέτο δεδομένων ως χρήστης smartphone
Link to comment
Share on other sites

Και σε λίγο καιρό "this summer" έρχεται και η πολύ ανανεωμένη έκδοση των Maps.

http://www.theverge.com/2013/5/15/4333814/google-overhauls-maps-mobile

Σε συνδυασμό με το Navigation που επιτέλους έχουμε διαθέσιμο, η Google Maps+Navigation εφαρμογή είναι από τους βασικούς ανταγωνιστές πλέον για βασική μας εφαρμογή πλοήγησης.

 

@dimitris99: Ίσως το NDrive Greece, στα 15 ευρώ είναι το φθηνότερο. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι αξίζει. Αν είναι να αγοράσεις κάποιο δώσε κάτι παραπάνω και πάρε ή το Navigon ή το Sygic. Και η τελευταία έκδοση του TomTom δεν είναι κακή, έχει βελτιωθεί.

 

Αν έχεις Data Plan και σε ενδιαφέρει μόνο η πλοήγηση από το σημείο Α στο Β, χωρίς πολλά πολλά, η άποψή μου είναι πως το Google Maps είναι υπεραρκετό, ίσως και ιδανικό.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις κινητό χωρίς ελληνικά στη rom.

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.c_lis.ccl.morelocale κι έχεις τις εφαρμογές στα ελληνικά (όσες έχουν)

Ωραίο το προγραμματάκι έκανε δουλειά με τα ελληνικά σε όλες τις εφαρμογές εκτός από την πλοήγηση του google που τώρα δεν μιλάει καθόλου παρά μόνο κάνει κάτι μπιπ ανά διαστήματα... :(

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ειναι κατάντια και πισωγυρισμα να απαιτουνται δεδομενα-ιντερνετοπακετο, για πλοηγηση.

Η πλοηγηση πρεπει να ειναι αυτονομη, διχως να απαιτει νετ.

Δηλαδη αμα ειμαι με το αυτοκινητο στην εθνικη οδο, ή σε ενα βουνο, θα μου κοβεται η συνδεση, θα μου κοβεται και η πλοηγηση?

Γελοιοτητες.

Βεβαια, η google αυτο μπορει να προσφερει, διαδικτυακη πλοηγηση. Αλλα μεχρι εκει.

Δεν θα μπω στην λογικη της google, ουτε στο βρ@@@ της!

Κοινή λογική χρειαζεται.

Για σχεδιασμο διαδρομης, απο την ανεση του γραφειου, στον υπολογιστη, και οχι on the road σε πραγματικες συνθηκες, καλο ειναι. Αλλα μεχρι εκει.

Με πρόλαβες.:lol: Παρά ταύτα, πολλοί ασχολούνται ακόμη με το φιάσκο της Google!!!

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες.:lol: Παρά ταύτα, πολλοί ασχολούνται ακόμη με το φιάσκο της Google!!!

Αν θεωρείς φιάσκο το οτι η google έχει κάτσει κι έχει κάνει μια τόσο ακριβή χαρτογράφηση και την προσφέρει δωρεάν με μοναδική προϋπόθεση την χρήση δεδομένων...

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση δεδομένων για τους χάρτες της google δεν αποφέρει καποια εσοδα στην εταιρεία, δωρεάν ειναι για όλους και δεν ειναι πατάτα, απλα πρεπει με κάποιον τρόπο να εχεις πρόσβαση στην βαση δεδομένων που ειναι αποθηκευμένοι οι χαρτες της.
Link to comment
Share on other sites

Τα δεδομένα χρειάζονται στην αρχή. Όταν βρείς τον προορισμό και ξεκινήσεις την πλοήγηση δεν χρειάζονται πλέον εφόσον έχεις αποθηκεύσει την περιοχή που θα κινηθείς. Αρκεί να μην αλλάξεις διαδρομή γιατί τότε θέλεις και πάλι data για τον επανυπολογισμό.

Η google online υπηρεσίες προσφέρει και έχει φτιάξει όλες τις εφαρμογές της με τη λογική οτι έχεις πάντα πρόσβαση στο internet. Πρόσφατα άρχισε να προσφέρει και offline δυνατότητες (maps, translate κλπ).

Δεν είναι η ιδανική λύση για όλες τις περιπτώσεις αλλά δεν είναι η δουλειά της google να βγάζει προγράμματα για offline πλοήγηση.

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ maps αλλά διάφορα εξειδικευμένα προγράμματα αλλά αυτό δε σημαίνει οτι το maps είναι κακό ή είναι παράλογο να σου ζητάει σύνδεση στο internet ένα πρόγραμμα που σου δίνει δωρεάν η google.

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβες.:lol: Παρά ταύτα, πολλοί ασχολούνται ακόμη με το φιάσκο της Google!!!

Αν κατεβάσεις τον χάρτη off line τότε τον βλέπεις παντού. Το έχω κάνει για την Αθήνα αλλά φαντάζομαι ότι για όλη την Ελλάδα ο όγκος θα είναι μεγάλος.

Πάντως σε χάραξη διαδρομής το Google maps είναι κλάσεις καλύτερο από κάτι απίθανα τύπου sygic ή navigon που σε κάνουν βόλτες να γνωρίσεις την Αθήνα. Τουλαχιστον σε όσες διαδρομές τα δοκίμασα εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το Navfree: Free GPS Navigation;

Είναι free με φωνητική πλοήγηση.Απ ότι διαβάζω δε περιέχει Ελληνικό χάρτη, αλλά σε ένα σχόλιο,όπως θα δείτε, λέει ότι υπάρχει διαθέσιμο στο Samsung apps με χάρτη Ελλάδας.

 

Μόλις το είδα, δυστυχώς είμαι δουλειά και δε μπορώ να το τσεκάρω.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι μου είναι λίγο δυσνόητο το μένος για τους google maps και την αναγκαιότητα ύπαρξης δικτύου για τη χάραξη πορείας. Είναι δωρεάν, είναι καλοί και κάνουν πάντα (και συνεχώς καλύτερα) αυτό που ισχυρίστηκαν από την αρχή. Και δεν ξεκινάω καν να συζητάω ότι έχουν υποχρεώσει τα εμπορικά προγράμματα να γίνουν καλύτερα λόγω ανταγωνισμού.

Τη στιγμή που το δίκτυο είναι (ή θα έπρεπε να είναι) πανταχού παρόν, το μόνο ερώτημα που τίθεται είναι αν θέλουμε ή όχι να καταναλώσουμε αυτά τα λίγα δεδομένα από το πρόγραμμά μας. Από την πλευρά μου, χαίρομαι που έχω αυτή την εναλλακτική...

 

Παρεμπιπτόντως οι offline χάρτες της google δεν είνα τόσο ογκώδεις, αλλά υπάρχει και περιορισμός σε πόσους μπορείς να κατεβάσεις ταυτόχρονα.

 

Και μία ερώτηση: Βλέπω στο φόρουμ της tomtom, ότι μάλλον υπάρχει η δυνατότητα να δουλέψουν πρόσθετες φωνές και στην εφαρμογή για android:

http://discussions.tomtom.com/t5/TomTom-Navigation-app-for/Custom-Voices-on-Android-app/td-p/340854

Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

@geobas: Καλή παρατήρηση, να τις δεκαχιλιάσουμε :). Καλό είναι ότι δε βγάζουμε άκρη, πώς θα γινόταν άλλωστε σε ένα "ζωντανό" θέμα που αλλάζει συνέχεια. Καλά να είμαστε να συζητάμε!

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς φιάσκο το οτι η google έχει κάτσει κι έχει κάνει μια τόσο ακριβή χαρτογράφηση και την προσφέρει δωρεάν με μοναδική προϋπόθεση την χρήση δεδομένων...

 

Παιδιά μη βαράτε. Το φιάσκο δεν αφορά την αδιαμφισβήτητη ποιότητα των χαρτών της Google. Και εγώ αυτούς χρησιμοποιώ από τον καναπέ μου. Άλλο όμως η πλοήγηση με Google Earth και άλλο στην Κ@λ@πετινίτσα που επειδή δε σκέφτηκα ότι εκεί δεν έχει internet, θα πρέπει να έχω και χάρτη της ΕΛΠΑ μαζί μου. Ωστόσο, επειδή πάω τακτικά επαρχία, θα ήθελα να το δοκιμάσω για να γράψω πιο συγκεκριμένα (εννοείται ότι θα πάρω και IGO μαζί μου).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, εχω καταληξει σε sygic και navigon.

 

Ποιο απο τα 2 εχει τον καλυτερο υπολογισμο διαδρομης?

Βασικο ειναι να υπολογιζει γρηγορα και καλη εναλακτικη διαδρομη αν δεν στριψεις εκει που πρεπει,

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν το navigon έχει ηχητική ειδοποίηση στις κάμερες;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...