Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο αφορά το sygic, παρατηρώ τελευταία ότι σε τυχαία διαστήματα το βλέπω στην κατανάλωση μπαταρίας να μου δείχνει κάτι μεγάλα ποσοστά χωρίς να το έχω ανοίξει.Το απεγκατεστησα και το εγκατέστησα εκ νέου αλλά το φαινόμενο ξανάγινε.Έχει συμβεί σε κανέναν σας?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όσο αφορά το sygic, παρατηρώ τελευταία ότι σε τυχαία διαστήματα το βλέπω στην κατανάλωση μπαταρίας να μου δείχνει κάτι μεγάλα ποσοστά χωρίς να το έχω ανοίξει.Το απεγκατεστησα και το εγκατέστησα εκ νέου αλλά το φαινόμενο ξανάγινε.Έχει συμβεί σε κανέναν σας?

κι εγώ, πάντα μου το κανε. ωστόσο δεν παρατήρησα ποτέ πρακτικά καποια παράλογη κατανάλωση της μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά το sygic, παρατηρώ τελευταία ότι σε τυχαία διαστήματα το βλέπω στην κατανάλωση μπαταρίας να μου δείχνει κάτι μεγάλα ποσοστά χωρίς να το έχω ανοίξει.Το απεγκατεστησα και το εγκατέστησα εκ νέου αλλά το φαινόμενο ξανάγινε.Έχει συμβεί σε κανέναν σας?

 

Το ποσοστο μπαταριας ειναι λιγο πολυπλοκο. Αφορα το στιγμιαιο ποσοστο απο τη αποσυνδεση απ το φορτιστη.

Αν δλδ αποσυνδεσεις το φορτιστη κι ανοιξεις οποιαδηποτε εφαρμογη, θα δειχνει υψηλο ποσοστο, αφου μεχρι εκεινη τη στιγμη αυτη εφαγε το ποσοστο του ποσοστου.

Αν η μπαταρια ειναι στο 70% και το συγκικ δειχνει οτι εφαγε το 80%, σημαινει οτι το συγκικ εφαγε το 80% του 30% που λειπει.

Για να δεις πραγματικες καταναλωσεις να κυτταξεις το τελικο ποσοστο των εφαρμογων οταν αδειαζει η μπαταρια.

Παντως το συγκικ αν το κλεισεις κλεινει και δεν τρεχει κρυφα κι ουτε ειναι ενεργοβορο.

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστο μπαταριας ειναι λιγο πολυπλοκο. Αφορα το στιγμιαιο ποσοστο απο τη αποσυνδεση απ το φορτιστη.

Αν δλδ αποσυνδεσεις το φορτιστη κι ανοιξεις οποιαδηποτε εφαρμογη, θα δειχνει υψηλο ποσοστο, αφου μεχρι εκεινη τη στιγμη αυτη εφαγε το ποσοστο του ποσοστου.

Αν η μπαταρια ειναι στο 70% και το συγκικ δειχνει οτι εφαγε το 80%, σημαινει οτι το συγκικ εφαγε το 80% του 30% που λειπει.

Για να δεις πραγματικες καταναλωσεις να κυτταξεις το τελικο ποσοστο των εφαρμογων οταν αδειαζει η μπαταρια.

Παντως το συγκικ αν το κλεισεις κλεινει και δεν τρεχει κρυφα κι ουτε ειναι ενεργοβορο.

 

Τα γνωρίζω καλά αυτά φίλε μου τα περι μπαταρίας κλπ και γι αυτό ακριβώς ρώτησα.Δεν είναι λογικό να βλέπεις στο ξεκαρφωτο να εμφανίζεται το sygic στη λίστα από το πουθενά με κάτι ποσοστά μεγάλα και μάλιστα ενώ έχω να το ανοίξω κάτι μέρες.Κάτι αλλο παίζει και προσπαθώ να δω τι γίνεται...

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Τα γνωρίζω καλά αυτά φίλε μου τα περι μπαταρίας κλπ και γι αυτό ακριβώς ρώτησα.Δεν είναι λογικό να βλέπεις στο ξεκαρφωτο να εμφανίζεται το sygic στη λίστα από το πουθενά με κάτι ποσοστά μεγάλα και μάλιστα ενώ έχω να το ανοίξω κάτι μέρες.Κάτι αλλο παίζει και προσπαθώ να δω τι γίνεται...

Αν δεν το ειχες ανοιξει για μερες, τοτε καλα κανεις και ψαχνεις.

Αλλα σκεψουν μηπως κατα λαθος πατησες το εικονιδιο και ανοιξε χωρις να το καταλαβεις η αν καποιος φιλος σου πηρε το τηλεφωνο στα χερια του και δοκιμασε κατι χωρις να το κλεισει.

Αν εκανες και επανεκκινηση δυσκολο να το αντιληφθεις.

Επισης μερικες φορες εφαρμογες ανοιγουν στο παρασκηνιο οταν μπαινουμε στο μαρκετ, ψαχνοντας ενημερωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παντα για να μπεις στο μαρκετ πρεπει να ενεργοποιησεις τα δεδομενα παρασκηνιου.

Αλλο πραγμα τα δεδομενα στους browsers.

Μην μπερδευεσαι.

 

;

 

φιλε ευχαριστω...το εκανα

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ειναι εφαρμογη πλοηγησης αλλα εφαρμογη χαρτων. Κατι σαν να βλεπεις χαρτες.

Η πλοηγηση γινεται μονο ονλαιν κι αφου εχεις πληρωσει.

Η συμβουλη μου ειναι ν αποφυγεις το συγκεκριμενο προγραμμα, αν δεν εισαι εμπειρος.

Αν μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες στο τι θελεις, ισως να μοορεσω να βοηθησω.

 

Απλά θέλω μια εφαρμογή πλοήγησης που να έχει μέσα τους χωματόδρομους και τα διεθνή μονοπάτια της Ελλάδος . Υπάρχει ;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το ειχες ανοιξει για μερες, τοτε καλα κανεις και ψαχνεις.

Αλλα σκεψουν μηπως κατα λαθος πατησες το εικονιδιο και ανοιξε χωρις να το καταλαβεις η αν καποιος φιλος σου πηρε το τηλεφωνο στα χερια του και δοκιμασε κατι χωρις να το κλεισει.

Αν εκανες και επανεκκινηση δυσκολο να το αντιληφθεις.

Επισης μερικες φορες εφαρμογες ανοιγουν στο παρασκηνιο οταν μπαινουμε στο μαρκετ, ψαχνοντας ενημερωσεις.

 

Τίποτα από όλα αυτά δεν παίζει.Κάτι αλλο συμβαίνει με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και μάλιστα με τις τελευταίες εκδόσεις.Θα το βρω αλλιώς θα φύγει με ελαφρά πηδηματάκια, τέτοιες συμπεριφορές εφαρμογών δεν τις ανέχομαι στα κινητά μου.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από όλα αυτά δεν παίζει.Κάτι αλλο συμβαίνει με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και μάλιστα με τις τελευταίες εκδόσεις.Θα το βρω αλλιώς θα φύγει με ελαφρά πηδηματάκια, τέτοιες συμπεριφορές εφαρμογών δεν τις ανέχομαι στα κινητά μου.

 

Να σου πω την αληθεια κι εγω για εγκυκλοπαιδικους λογους το εχω.

Κυριως γιατι το εχουν καποιοι φιλοι και για την αμεση ενημερωση για συμβαντα.

Τα υπολοιπα δεν ειναι για να το εμπιστευεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από όλα αυτά δεν παίζει.Κάτι αλλο συμβαίνει με το συγκεκριμένο πρόγραμμα και μάλιστα με τις τελευταίες εκδόσεις.Θα το βρω αλλιώς θα φύγει με ελαφρά πηδηματάκια, τέτοιες συμπεριφορές εφαρμογών δεν τις ανέχομαι στα κινητά μου.

όπως ειπα και πριν, μπορέι να δείχνει τέτοιο ποσοστό, αλλά ειναι λάθος ένδειξη. Σε καμια περίπτωση, τουλάχιστον σε μένα, δεν κατανάλωνε τη μπαταρία το sygic, επομένως μην ασχολήσε

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι βγήκαν νέοι χάρτες για το SYGIC!

2013.03 ΤΑ

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι βγήκαν νέοι χάρτες για το SYGIC!

2013.03 ΤΑ

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Να ρωτήσω, πως περνάμε μόνο τους ανανεωμένους χάρτες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Να ρωτήσω, πως περνάμε μόνο τους ανανεωμένους χάρτες?

 

Μέσα απο το sygic δεν βλέπει καινούριο χάρτη. Υπάρχει τρόπος να τους δούμε?

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δοκιμάσει αφαίρεση των υπαρχόντων χαρτών και κατέβασμα ξανά μέσω της εφαρμογής;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα το navfree αλλα δεν ειχε χαρτες ελλαδας....ποιο μου προτεινετε για δωρεαν?

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

Ναι δωρεαν ειναι αλλα εχεις δικαιωμα να κατεβασεις δωρεαν μονο μιας χωρας την επομενη χωρα την πληρωνεις
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα το navfree αλλα δεν ειχε χαρτες ελλαδας....ποιο μου προτεινετε για δωρεαν?

Mapfactor με openstreet χάρτες. Είναι αρκετά καλό αν είσαι σε πόλη τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Gopilot ειναι δωρεαν

 

ετσι λεγεται?γιατι στο play δεν υπαρχει.μηπως copilot?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

ετσι λεγεται?γιατι στο play δεν υπαρχει.μηπως copilot?

 

Copilot ξέρω και εγώ

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Copilot ξέρω και εγώ

 

δεν ειναι free ομως.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να ελεγξω την εκδοση των χαρτων, μεσα απο το sygic?

Πως ξερω οτι πχ. οι χαρτες 03.2013 δεν ειναι οι παλιοτεροι 10.2012 μετονομασμενοι, απο εκει που τους βρηκα;

Link to comment
Share on other sites

Mapfactor με openstreet χάρτες. Είναι αρκετά καλό αν είσαι σε πόλη τουλάχιστον

Το mapfactor δεν θα το εμπιστευόμουν μέσα σε πόλεις.

Τιο δοκίμασα σε μια απλή διαδρομή από το Παλαιό Φάληρο στη Δάφνη και το τι τρελές βόλτες έκανε δεν λέγεται. Όταν του έβαλα σημεία διέλευσης για να το υποχρεώσω να προτείνει τη σωστή διαδρομή, έφτασε στο σημείο να μου προτείνει αναστροφή στη Συγγρού! Προφανώς πηδώντας τα κάγκελα.

Δεν ξέρω αν οι αγοραστοί χάρτες κάνουν διαφορά, πάντως με τους openstreet χάρτες ήταν αδύνατο να βρει τη σωστή διαδρομή με οποιαδήποτε ρύθμιση.

 

Την συγκεκριμένη (απλή) διαδρομή τη χρησιμοποιώ ως κριτήριο αξιολόγησης για τα διάφορα προγράματα πλοήγησης. Μέχρι τώρα έχουν κοπεί και τα sygic, navigon. To μόνο που περνάει μετ' επαίνων είναι το google maps-navigation.

Link to comment
Share on other sites

@PANKAN

Ο τροπος που τεσταρεις και αποφασιζεις για καποιο πλοηγο ειναι λαθος.

Χρειαζονται δοκιμες στο πεδιο κι οχι προσομοιωση στο σολονι.

Η κατηγοριοποιηση των δρομων και η επιλογη τους απ το λογισμικο, δεν ειναι κατι απλο.

Επειδη συνηθως εμεις ξερουμε μια περιοχη και στριβουμε σε στενακια, σοκακια, δρομακια κλπ, δεν σημαινει οτι ενας πλοηγος πρεπει να βαλει εναν οδηγο να στριβει συνεχως σε στενα δρομακια κλπ. σε μια αγνωστη περιοχη για να γλυτωσει 200μ.

 

Οι πλοηγοι που χρησιμοποιουν OSM εχουν μεγαλη λεπτομερεια σε πολλες περιοχες αλλα η ελλειψη φωνητικων οδηγιων ειναι θεμα.

Το ναβιγκον ειναι στα κορυφαια σε Αθηνα, ειδικα με τις φωνητικες του οδηγιες και απο προσωπικη μου χρηση το βρισκω μοναδικο για χρηση σε δικυκλο.

Οι χαρτες του γκουγκλ μεχρι στιγμης εχουν μακραν τη χειροτερη δρομολογηση παντου, λογω δε της αναγκης τους για συνδεση, κανουν απαγορευτικη τη χρηση εκτος wifi.

Το μονο τους πλεονεκτημα ειναι η λεπτομερεια σε μερικες περιοχες λογω δορυφορικης απεικονισης και η πληθωρα των σημειων ενδιαφεροντος.

Θα προτεινα στο φιλο καποιες απ τις εμπορικες εφαρμογες γιατι οι φωνητικες οδηγιες ειναι απαραιτητες για μεσα στην πολη.

Αν δεν ενδιαφερεται για πολη αλλα για βουνο, τοτε οι δωρεαν εφαρμογες θα τον καλυψουν.

 

ΥΓ.στο κινητο μου εχω σχεδον ολους τους πλοηγους και του εχω δοκιμασει στη πραξη.

Κανενας δεν ειναι τελειος κι ουτε θα υπαρξει ποτε.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...