Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επειδη ακομη δεν εχω το δικο μου κινητο αλλα τα δοκιμαζω στης μανας μου :p:p

 

κοιταχτε μελλοντικα ισως αγορασω και εγω εναν...αλλα θελω να δω αρχικα τα δωρεαν και αν με καλυπτουν....

 

 

αυτο που λες οτι κανενας δεν ειναι καλυτερος το λες για τα πληρωμενα ή για ολα τα δωρεαν?

nokia 3310 ,w710i,w750i,w995,zylo, zopo c2 platinum , lenovo a806

 

 

You can't sink a Rainbow

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αλλα θελω να δω αρχικα τα δωρεαν και αν με καλυπτουν....

 

αυτο που λες οτι κανενας δεν ειναι καλυτερος το λες για τα πληρωμενα ή για ολα τα δωρεαν?

 

Εδω ειναι το μυστικο. Τι αναγκες εχεις πρωτα και μετα να δεις πως θα τις καλυψεις.

 

Οι πλοηγοι, ειτε δωρεαν ειτε επι πληρωμη, εχουν χαρακτηριστικα και ιδιοτητες.

Γι αυτο λεω οτι δεν υπαρχει ο καλυτερος.

Οπως τ αυτοκινητα η τα κινητα.

Ποιο ειναι το καλυτερο;

Δεν υπαρχει απαντηση.

Σε γενικες γραμμες, οι επι πληρωμη εφαρμογες σαφως υπερτερουν σε πολλα σημεια, αλλα αν δεν τα χρειαζεσαι, δεν υπαρχει λογος να τα πληρωσεις.

Για την ωρα συνεχιζε να παιζεις και να μαθαινεις.:p

Link to comment
Share on other sites

@PANKAN

Ο τροπος που τεσταρεις και αποφασιζεις για καποιο πλοηγο ειναι λαθος.

Χρειαζονται δοκιμες στο πεδιο κι οχι προσομοιωση στο σολονι.

Η κατηγοριοποιηση των δρομων και η επιλογη τους απ το λογισμικο, δεν ειναι κατι απλο.

Επειδη συνηθως εμεις ξερουμε μια περιοχη και στριβουμε σε στενακια, σοκακια, δρομακια κλπ, δεν σημαινει οτι ενας πλοηγος πρεπει να βαλει εναν οδηγο να στριβει συνεχως σε στενα δρομακια κλπ. σε μια αγνωστη περιοχη για να γλυτωσει 200μ.

Δεν θα αντιδικήσω για το αν μπορεί να γίνει δοκιμή από το σαλόνι. Απλά δεν μπορώ να αταλάβω γιατί δεν μπορώ να κρίνω από το σαλόνι μου μια διαδρομή που είτε είναι πασίγνωστη είτε είναι απλά γνωστή σε μένα μόνο. Τέλος πάντων.

 

Όσο γι' αυτό που λες για δρομάκια, σοκάκια, κλπ, να σου πω ότι δεν ισχύει στη διαδρομή που έχω επιλέξει ως κριτήριο ποιότητας των προγραμμάτων πλοήγησης. Πρόκειται για μια διαδρομή απλή, από το Φάληρο στη Δάφνη και μόνο η google κάνει σωστή δρομολόγηση. Και η σωστή διαδρομή δεν ακολουθεί παρακάμψεις και σοκάκια αλλά τους κύριους δρόμους της γειτονιάς.

Γίνεται φανερό ότι κάποιος έχει περπατήσει τους δρόμους για λογαριασμό της google και έχει κάνει σωστή κατηγοριοποίηση. Ενώ τα sygic και navigon σε κάνουν μια μικρή βόλτα περνώντας όχι από τους κύριους αλλά τους μεγαλύτερους ή (μερικά μέτρα) πιο σύντομους δρόμους της γειτονιάς. Κάνωντας φανερό ότι η κατηγοριοποίηση των δρόμων έγινε κοιτώντας το google earth.

Εννοείται ότι για το mapfactor δεν μπαίνει καν θέμα. Και μόνο που προτείνει αναστροφή στη Συγγρού πάνω από τα κάγκελα, νομίζω ότι φτάνει για να βγάλει κανείς συμπέρασμα.

 

Σίγουρα κανένα πρόγραμμα δεν είναι τέλειο. Και όσο αφορά τη google, πράγματι η ανάγκη για κατέβασμα δεδομένων κάνει απαγορευτική τη χρήση των προγραμμάτων της για πλοήγηση.

Απλά παρατηρώ ένα κόλλημα στα sygic και navigon που μετά τη δοκιμή μου θα το χαρακτήριζα υπερβολικό. Φαίνεται όμως ότι ισχύει αυτό που λένε ότι στους τυφλούς (mapfactor κλπ), κυβερνάνε οι μονόφθαλμοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αντιδικήσω για το αν μπορεί να γίνει δοκιμή από το σαλόνι. Απλά δεν μπορώ να αταλάβω γιατί δεν μπορώ να κρίνω από το σαλόνι μου μια διαδρομή που είτε είναι πασίγνωστη είτε είναι απλά γνωστή σε μένα μόνο. Τέλος πάντων.

 

Όσο γι' αυτό που λες για δρομάκια, σοκάκια, κλπ, να σου πω ότι δεν ισχύει στη διαδρομή που έχω επιλέξει ως κριτήριο ποιότητας των προγραμμάτων πλοήγησης. Πρόκειται για μια διαδρομή απλή, από το Φάληρο στη Δάφνη και μόνο η google κάνει σωστή δρομολόγηση. Και η σωστή διαδρομή δεν ακολουθεί παρακάμψεις και σοκάκια αλλά τους κύριους δρόμους της γειτονιάς.

Γίνεται φανερό ότι κάποιος έχει περπατήσει τους δρόμους για λογαριασμό της google και έχει κάνει σωστή κατηγοριοποίηση. Ενώ τα sygic και navigon σε κάνουν μια μικρή βόλτα περνώντας όχι από τους κύριους αλλά τους μεγαλύτερους ή (μερικά μέτρα) πιο σύντομους δρόμους της γειτονιάς. Κάνωντας φανερό ότι η κατηγοριοποίηση των δρόμων έγινε κοιτώντας το google earth.

Εννοείται ότι για το mapfactor δεν μπαίνει καν θέμα. Και μόνο που προτείνει αναστροφή στη Συγγρού πάνω από τα κάγκελα, νομίζω ότι φτάνει για να βγάλει κανείς συμπέρασμα.

 

Σίγουρα κανένα πρόγραμμα δεν είναι τέλειο. Και όσο αφορά τη google, πράγματι η ανάγκη για κατέβασμα δεδομένων κάνει απαγορευτική τη χρήση των προγραμμάτων της για πλοήγηση.

Απλά παρατηρώ ένα κόλλημα στα sygic και navigon που μετά τη δοκιμή μου θα το χαρακτήριζα υπερβολικό. Φαίνεται όμως ότι ισχύει αυτό που λένε ότι στους τυφλούς (mapfactor κλπ), κυβερνάνε οι μονόφθαλμοι.

 

Πάντως εγώ σε μια διαδρομή που χρησιμοποίησα το Google maps απογοητεύτηκα.Η δρομολόγηση κάθε άλλο παρά σωστή ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αντιδικήσω για το αν μπορεί να γίνει δοκιμή από το σαλόνι. Απλά δεν μπορώ να αταλάβω γιατί δεν μπορώ να κρίνω από το σαλόνι μου μια διαδρομή που είτε είναι πασίγνωστη είτε είναι απλά γνωστή σε μένα μόνο. Τέλος πάντων.

 

Όσο γι' αυτό που λες για δρομάκια, σοκάκια, κλπ, να σου πω ότι δεν ισχύει στη διαδρομή που έχω επιλέξει ως κριτήριο ποιότητας των προγραμμάτων πλοήγησης. Πρόκειται για μια διαδρομή απλή, από το Φάληρο στη Δάφνη και μόνο η google κάνει σωστή δρομολόγηση. Και η σωστή διαδρομή δεν ακολουθεί παρακάμψεις και σοκάκια αλλά τους κύριους δρόμους της γειτονιάς.

Γίνεται φανερό ότι κάποιος έχει περπατήσει τους δρόμους για λογαριασμό της google και έχει κάνει σωστή κατηγοριοποίηση. Ενώ τα sygic και navigon σε κάνουν μια μικρή βόλτα περνώντας όχι από τους κύριους αλλά τους μεγαλύτερους ή (μερικά μέτρα) πιο σύντομους δρόμους της γειτονιάς. Κάνωντας φανερό ότι η κατηγοριοποίηση των δρόμων έγινε κοιτώντας το google earth.

Εννοείται ότι για το mapfactor δεν μπαίνει καν θέμα. Και μόνο που προτείνει αναστροφή στη Συγγρού πάνω από τα κάγκελα, νομίζω ότι φτάνει για να βγάλει κανείς συμπέρασμα.

 

Σίγουρα κανένα πρόγραμμα δεν είναι τέλειο. Και όσο αφορά τη google, πράγματι η ανάγκη για κατέβασμα δεδομένων κάνει απαγορευτική τη χρήση των προγραμμάτων της για πλοήγηση.

Απλά παρατηρώ ένα κόλλημα στα sygic και navigon που μετά τη δοκιμή μου θα το χαρακτήριζα υπερβολικό. Φαίνεται όμως ότι ισχύει αυτό που λένε ότι στους τυφλούς (mapfactor κλπ), κυβερνάνε οι μονόφθαλμοι.

 

Σωστος++ και απο εμενα!!!:)

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Ενοεειται ο τι ουτε εγω εχω διαθεση για αντιπαραθεση αλλα μονο για ανταλλαγη γνωσεων.

Στο ναβιγκον ποια απ τις 3διαδρομες που προτεινει βρισκεις πιο σωστη. Αν ανεβασεις καποιο screenshot ισως να μπορεσουμε να κανουμε συγκρισεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα αντιδικήσω για το αν μπορεί να γίνει δοκιμή από το σαλόνι. Απλά δεν μπορώ να αταλάβω γιατί δεν μπορώ να κρίνω από το σαλόνι μου μια διαδρομή που είτε είναι πασίγνωστη είτε είναι απλά γνωστή σε μένα μόνο. Τέλος πάντων.

 

Όσο γι' αυτό που λες για δρομάκια, σοκάκια, κλπ, να σου πω ότι δεν ισχύει στη διαδρομή που έχω επιλέξει ως κριτήριο ποιότητας των προγραμμάτων πλοήγησης. Πρόκειται για μια διαδρομή απλή, από το Φάληρο στη Δάφνη και μόνο η google κάνει σωστή δρομολόγηση. Και η σωστή διαδρομή δεν ακολουθεί παρακάμψεις και σοκάκια αλλά τους κύριους δρόμους της γειτονιάς.

Γίνεται φανερό ότι κάποιος έχει περπατήσει τους δρόμους για λογαριασμό της google και έχει κάνει σωστή κατηγοριοποίηση. Ενώ τα sygic και navigon σε κάνουν μια μικρή βόλτα περνώντας όχι από τους κύριους αλλά τους μεγαλύτερους ή (μερικά μέτρα) πιο σύντομους δρόμους της γειτονιάς. Κάνωντας φανερό ότι η κατηγοριοποίηση των δρόμων έγινε κοιτώντας το google earth.

Εννοείται ότι για το mapfactor δεν μπαίνει καν θέμα. Και μόνο που προτείνει αναστροφή στη Συγγρού πάνω από τα κάγκελα, νομίζω ότι φτάνει για να βγάλει κανείς συμπέρασμα.

 

Σίγουρα κανένα πρόγραμμα δεν είναι τέλειο. Και όσο αφορά τη google, πράγματι η ανάγκη για κατέβασμα δεδομένων κάνει απαγορευτική τη χρήση των προγραμμάτων της για πλοήγηση.

Απλά παρατηρώ ένα κόλλημα στα sygic και navigon που μετά τη δοκιμή μου θα το χαρακτήριζα υπερβολικό. Φαίνεται όμως ότι ισχύει αυτό που λένε ότι στους τυφλούς (mapfactor κλπ), κυβερνάνε οι μονόφθαλμοι.

 

Δεν ειναι απιστευτο?και πριν 2 σελιδες μιλαγαν για πλοηγους και τελειοποιηση τους.και ειμαστε ακομα στην γεννηση.

αυριο αυτο το προγραμμα θα πουλιεται και καποιοι κακομοιροι θα αγορασουν.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απιστευτο?και πριν 2 σελιδες μιλαγαν για πλοηγους και τελειοποιηση τους.και ειμαστε ακομα στην γεννηση.

αυριο αυτο το προγραμμα θα πουλιεται και καποιοι κακομοιροι θα αγορασουν.

 

Δεν ειναι κακομοιροι οσοι αγοραζουν ενα προγραμμα. Εστω κι αν δεν ειναι καλο. Υπαρχουν εγγυησεις επιστροφης χρηματων.

Η σιγκικ και αλλες πχ. στο δινει για 7 ημερες δωρεαν κι αν σ αρεσει τ αγοραζεις. Αν οχι το πετας και δεν δινεις τιποτα.

Υπαρχουν κι οι βετα εκδοσεις σε αλλα.

Μη ξεχνας οτι τα κινητα πριν 10 χρονια δεν ειχαν καμμια σχεση με τα σημερινα. Ετσι ειναι η τεχνολογια. Εξελισσεται παντου.

Link to comment
Share on other sites

Οι χαρτες του γκουγκλ μεχρι στιγμης εχουν μακραν τη χειροτερη δρομολογηση παντου, λογω δε της αναγκης τους για συνδεση, κανουν απαγορευτικη τη χρηση εκτος wifi.

Το μονο τους πλεονεκτημα ειναι η λεπτομερεια σε μερικες περιοχες λογω δορυφορικης απεικονισης και η πληθωρα των σημειων ενδιαφεροντος.

 

To igo και το sygic προσφέρουν google custom search για σημεία ενδιαφέροντος μέσα απο το πρόγραμμα. Με έχει σώσει κανα δυο φορές.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος να ελεγξω την εκδοση των χαρτων, μεσα απο το sygic?

Πως ξερω οτι πχ. οι χαρτες 03.2013 δεν ειναι οι παλιοτεροι 10.2012 μετονομασμενοι, απο εκει που τους βρηκα;

 

Δεν υπαρχει τροπος? :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τροπος? :(

 

Από όσο ξέρω όχι

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ρε παιδια καποιο δωρεαν προγραμμα πλοηγησης δεν υπαρχει?ολα ειναι δοκιμαστικα και μετα θελουν αγορα?
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

@PANKAN

Ο τροπος που τεσταρεις και αποφασιζεις για καποιο πλοηγο ειναι λαθος.

Χρειαζονται δοκιμες στο πεδιο κι οχι προσομοιωση στο σολονι.

Η κατηγοριοποιηση των δρομων και η επιλογη τους απ το λογισμικο, δεν ειναι κατι απλο.

Επειδη συνηθως εμεις ξερουμε μια περιοχη και στριβουμε σε στενακια, σοκακια, δρομακια κλπ, δεν σημαινει οτι ενας πλοηγος πρεπει να βαλει εναν οδηγο να στριβει συνεχως σε στενα δρομακια κλπ. σε μια αγνωστη περιοχη για να γλυτωσει 200μ.

 

Οι πλοηγοι που χρησιμοποιουν OSM εχουν μεγαλη λεπτομερεια σε πολλες περιοχες αλλα η ελλειψη φωνητικων οδηγιων ειναι θεμα.

Το ναβιγκον ειναι στα κορυφαια σε Αθηνα, ειδικα με τις φωνητικες του οδηγιες και απο προσωπικη μου χρηση το βρισκω μοναδικο για χρηση σε δικυκλο.

Οι χαρτες του γκουγκλ μεχρι στιγμης εχουν μακραν τη χειροτερη δρομολογηση παντου, λογω δε της αναγκης τους για συνδεση, κανουν απαγορευτικη τη χρηση εκτος wifi.

Το μονο τους πλεονεκτημα ειναι η λεπτομερεια σε μερικες περιοχες λογω δορυφορικης απεικονισης και η πληθωρα των σημειων ενδιαφεροντος.

Θα προτεινα στο φιλο καποιες απ τις εμπορικες εφαρμογες γιατι οι φωνητικες οδηγιες ειναι απαραιτητες για μεσα στην πολη.

Αν δεν ενδιαφερεται για πολη αλλα για βουνο, τοτε οι δωρεαν εφαρμογες θα τον καλυψουν.

 

ΥΓ.στο κινητο μου εχω σχεδον ολους τους πλοηγους και του εχω δοκιμασει στη πραξη.

Κανενας δεν ειναι τελειος κι ουτε θα υπαρξει ποτε.

θα διαφωνίσω για το google, εγώ την βρίσκω αρκετά καλή και σε αρκετές περιπτώσεις καλύτερη από του sygic.

Επίσης διαφωνώ με το απαγορευτικό της χρήσης (εκτός κι αν εννοούσες για σένα)λόγο κατανάλωσης data γιατί δεν καταναλώνει και τόσα πολλά τελικά, σίγουρα είναι μείον αλλά το απαγορευτικό δεν μπορείς να το πεις για κάποιον που έχει ένα βασικό πρόγραμμα με δεδομένα.

Θα συμφωνήσω με το κανένας πλοηγός δεν είναι τέλειος αλλά ας μη λέμε μεγάλες κουβέντες. Επειδή στην Ελλάδα δεν είναι τέλειοι δεν σημαίνει οτι δεν θα γίνουν κάποτε ή δεν είναι ήδη σε άλλες χώρες. Αν για παράδειγμα τον χρησιμοποιούσες στο Λονδίνο θα έβλεπες ότι θα προσπαθούσες πολύ για να σου κάνει λάθος!

Αυτά τα λέω γενικά γιατί καλό είναι να μην παθιαζόμαστε με τον έναν ή τον άλλον οδηγό (δεν μιλάω προσωπικά) ή λέμε αυτός είναι άχρηστος επειδή μας έβγαλε μια λάθος διαδρομή. Ας λέμε απλά τις απόψεις μας και τις εμπειρίες μας, εξάλλου δεν παίρνουμε και μίζες από τις εταιρίες!! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει πάρει κανείς αυτό : http://viewitem.eim.ebay.gr/COPILOT-BLUETOOTH-GPS-RECEIVER-SIRFSTAR-3/320770135904/item

Έχω ένα hyundai x800 με bluetooth και έλεγα να το πάρω μιας και είναι πολύ φτηνό για δοκιμή. Ή μήπως υπάρχει κάποια αντίστοιχη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει πάρει κανείς αυτό : http://viewitem.eim.ebay.gr/COPILOT-BLUETOOTH-GPS-RECEIVER-SIRFSTAR-3/320770135904/item

Έχω ένα hyundai x800 με bluetooth και έλεγα να το πάρω μιας και είναι πολύ φτηνό για δοκιμή. Ή μήπως υπάρχει κάποια αντίστοιχη πρόταση;

 

Θεωρητικα παντα, πρεπει να κανεις τη δουλεια.

Και μαλιστα καλυτερα απ το ενσωματωμενο GPS.

Δοκιμασε το...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι .... στο ναβιγκον το reality scanner πως ακριβως δουλευει ? τι κανει δηλαδη ?

 

Το γκουγκλ εχει πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα παντα, πρεπει να κανεις τη δουλεια.

Και μαλιστα καλυτερα απ το ενσωματωμενο GPS.

Δοκιμασε το...

 

Εννοείς κάποιο μοντέλο με ενσωματωμένο gps; Αυτό που έχω δεν έχει. Και επίσης κάποια τέτοια βάση στήριξης για το μπαρμπρίζ ή για τον αεραγωγό (το τελευταίο πιάνει σε οποιονδήποτε; )

http://viewitem.eim.ebay.gr/New-Universal-Car-Mount-Stand-Holder-Adjustable-for-7101-TabletGPSDVDMID/190772635170/item

http://viewitem.eim.ebay.gr/Universal-Car-Air-Vent-Mount-Stand-Holder-Kit-For-7-8-9-10-11-Tablet-GPS/290913316062/item

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.:)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς κάποιο μοντέλο με ενσωματωμένο gps; Αυτό που έχω δεν έχει. Και επίσης κάποια τέτοια βάση στήριξης για το μπαρμπρίζ ή για τον αεραγωγό (το τελευταίο πιάνει σε οποιονδήποτε; )

http://viewitem.eim.ebay.gr/New-Universal-Car-Mount-Stand-Holder-Adjustable-for-7101-TabletGPSDVDMID/190772635170/item

http://viewitem.eim.ebay.gr/Universal-Car-Air-Vent-Mount-Stand-Holder-Kit-For-7-8-9-10-11-Tablet-GPS/290913316062/item

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.:)

 

Ναι. Εννοω οτι τα ανεξαρτητα GPS εχουν καλυτερη ληψη απο τα εσωτερικα. Γιατι μπορουμε να τα βαλουμε σε καλυτερη θεση κι ακομα κι αν βρεχει πχ μπορουμε να τα βαλουμε σε μια πλαστικη σακουλα εξω απ τ αυτοκινητο.

Επισης αν το αυτοκινητο εχει τζαμια μεταλλικα.

Και η βαση μια χαρα φαινεται.

Θα σου προτεινα να το βαλεις κοντα στο ταμπλω και να βαλεις ενα σφουγκαρακι μεταξυ ταμπλω και συσκευης, ωστε να παρει το περισσότερο βαρος, γιατι σε καμμια γερη λακουβα........

Καλοριζικα

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εννοω οτι τα ανεξαρτητα GPS εχουν καλυτερη ληψη απο τα εσωτερικα. Γιατι μπορουμε να τα βαλουμε σε καλυτερη θεση κι ακομα κι αν βρεχει πχ μπορουμε να τα βαλουμε σε μια πλαστικη σακουλα εξω απ τ αυτοκινητο.

Επισης αν το αυτοκινητο εχει τζαμια μεταλλικα.

Και η βαση μια χαρα φαινεται.

Θα σου προτεινα να το βαλεις κοντα στο ταμπλω και να βαλεις ενα σφουγκαρακι μεταξυ ταμπλω και συσκευης, ωστε να παρει το περισσότερο βαρος, γιατι σε καμμια γερη λακουβα........

Καλοριζικα

Τα εσωτερικά gps των tablet χρειάζονται και δεδομένα από το internet όπως και στο κινητό; Τι εννοείς μεταλλικά τζάμια; Και τι κάνουμε για τον ήλιο που όταν πέφτει στην οθόνη δεν θα βλέπουμε την τύφλα μας :lol: ; Έχει κάποια στο ebay αλλά τι να σου κάνουν 3 και 4 εκατοστά βάθος; Γελάει ο κόσμος :)

http://viewitem.eim.ebay.gr/Arkon-Sgt7Ss-AntiGlare-Sun-Shade-For-7-Tablet-Computers--Navigation-Devices/370815405569/item

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα και απο εμενα !!!!! ειμαι κατοχοσ ενοσ pocket ps εχω μεσα το γκαρμιν και δουλεβει κανονικα ... αλα εχο θεμα με εναν χααρτι που θελι ξεκλιδομα {BlueChart G2 Vision Aegean Sea & Sea of Marmara VEU015R 2010 }εχει καποιοσ καπια λιση ???? διοτι πιρα ενα σκαφοσ και το χριαζομε ... ευχαριστω προκαταβολικα !!!:D
Link to comment
Share on other sites

Τα εσωτερικά gps των tablet χρειάζονται και δεδομένα από το internet όπως και στο κινητό; Τι εννοείς μεταλλικά τζάμια; Και τι κάνουμε για τον ήλιο που όταν πέφτει στην οθόνη δεν θα βλέπουμε την τύφλα μας :lol: ; Έχει κάποια στο ebay αλλά τι να σου κάνουν 3 και 4 εκατοστά βάθος; Γελάει ο κόσμος :)

http://viewitem.eim.ebay.gr/Arkon-Sgt7Ss-AntiGlare-Sun-Shade-For-7-Tablet-Computers--Navigation-Devices/370815405569/item

 

Μεγαλη κουβεντα ανοιγεις φιλε.

Η συνδεση στο ιντερνετ χρειαζεται μονο για ενημερωση συνθηκων κυκλοφοριας η ενημερωση θεσεων στο φ/β κλπ.

Συνδεση για χαρτες, μονον οι χαρτες της γκουγκλ χρειαζονται, αλλα πασχουν παντου σε σχεση με τις εμπορικες εφαρμογες. Το ξεχναμε.

Για τον ηλιο....ενα μακροστενο χαρτονακι για γεισο-καπελο ωστε να δινει σκια.

Καποια τζαμια εχουν θωρακιση για τον ηλιο και απορροφουν πολυ το σημα των δορυφορων. Ετσι αν εχει και κακο καιρο δινουν μεγαλη διαφορα στη θεση.

Τωρα βεβαια εχει σημασια και το λογισμικο πλοηγησης, αλλα αυτο ειναι δικη σου επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα και απο εμενα !!!!! ειμαι κατοχοσ ενοσ pocket ps εχω μεσα το γκαρμιν και δουλεβει κανονικα ... αλα εχο θεμα με εναν χααρτι που θελι ξεκλιδομα {BlueChart G2 Vision Aegean Sea & Sea of Marmara VEU015R 2010 }εχει καποιοσ καπια λιση ???? διοτι πιρα ενα σκαφοσ και το χριαζομε ... ευχαριστω προκαταβολικα !!!:D

 

Τι λειτουργικο εχει το pc?

Ο χαρτης που επαιζε πριν;

Ψαξε στο γκουγκλ....εδω δεν επιτρεπονται πληροφοριες για ξεκλειδωματα κλπ.

Ο χαρτης αυτος διατιθεται μαζι με τη συσκευη κυριως και εξω δεν κυκλοφορει κλειδωμενος γιατι οι πληροφοριες του απαιτουν ειδικο λογισμικο και συσκευη.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Για τον ηλιο....ενα μακροστενο χαρτονακι για γεισο-καπελο ωστε να δινει σκια.

Εδώ που τα λέμε μιας και μπορώ να το σχεδιάσω στο autocad θα κάνω ένα μεγάλο πι που θα αγκαλιάζει το tablet και θα έχει βάθος 10 με 12 εκατοστά και θα το δώσω να μου το κάνουν με γαλβανιζέ λαμαρίνα. Θα το ντύσω με κάποιο χαρτόνι και μάλλον δεν θα μου βγεί πάνω από 10 ευρώ :rolleyes: . Αν το κάνω με χαρτί βλέπω με κάποια ατυχήματα να διαλυθεί :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε μιας και μπορώ να το σχεδιάσω στο autocad θα κάνω ένα μεγάλο πι που θα αγκαλιάζει το tablet και θα έχει βάθος 10 με 12 εκατοστά και θα το δώσω να μου το κάνουν με γαλβανιζέ λαμαρίνα. Θα το ντύσω με κάποιο χαρτόνι και μάλλον δεν θα μου βγεί πάνω από 10 ευρώ :rolleyes: . Αν το κάνω με χαρτί βλέπω με κάποια ατυχήματα να διαλυθεί :lol:

 

καλυτερα με χαρτονι.....μακρια τα μεταλλα για ειναι φραγες για τα σηματα και εχουν μεγαλη θερμοχωρητικοτητα.

Μονο κατι απλο με χαρτονακι απο σουπερ μαρκετ.

Αστο το οτοκαντ. Μυαλο εχεις.

Ενα χαρτονακι μακροστενο να σκεπασει το ταμπλετακι και να στηριχτει με μανταλακι η καποιο κλιπ στη βαση.

Ελληνικο δαιμονιο, που πηγες;

Το ταμπλετ πρεπει να αεριζεται, ειδικα αν το βαραει ο ηλιος.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...