Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δοκίμαζα λίγο το navlauncher με τα brut maps και έβαλα μια διεύθυνση για να δω πως παίζει ...τελικά αργούσε πολύ και το απεγκατέστησα και αυτό και τους χάρτες (brut)…το θέμα είναι τώρα πως κάθε φορά που ανοίγω τους μαμά χάρτες (google maps) και διαλέγω από τις ρυθμίσεις τα layers για να προσθέσω τα αγαπημένα μου, μου βγάζει σαν layer το ‘’driving directions to τάδε διεύθυνση’’...πως το σβήνω αυτό γιατί με εκνευρίζει να βγαίνει έτσι στο μενού..??

 

karaLRS κάτι γιαυτό ξέρουμε..??:ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδια θελω τη βοηθεια σας..

στο desire μου εχω το navigon με ελληνικους μονο χαρτες..

θα κανω ομως ενα ταξιδι στην τσεχια και θα χρειαστει να το δουλεψω και εκει το gps..

γενικα φανταζομαι πως μπορω να εχω προγραμμα gps στα ελληνικα, με ελληνικες οδηγιες αλλα να δουλευει ξενους χαρτες, σωστα?

θεωρητικα μπορω να βρω τσεχικους χαρτες για το navigon και να τους περασω στο ελληνικο προγραμμα και να χω πλοηγηση διχως καποιο προβλημα?

 

αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια απο προγραμμα gps - χαρτες στην κεντρικη ευρωπη (ακομα καλυτερα στην τσεχια) ας δωσει την εμπειρια του μηπως αφησω στην ακρη το navigon μου...

 

καθε πληροφορια υπερπολυτιμη... πειτε μου οτι γνωριζετε περι gps και "τ αλλα τα βρισκω εγω"... ;) ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι;Το navigon έχει φωνητικές υποδείξεις;Διότι εγώ που το έβαλα δεν βρήκα κάτι...

 

Καλημέρα φίλε μου. Έβαλες το πρόγραμμα, επέλεξες να σε πλοηγήσει κάπου, και δεν άκουσες καμία Φωνητική Οδηγία? πχ "Στρίψτε αριστερά σε 200 μέτρα"?

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Το Google maps navigator (beta) το έχει δοκιμάσει κανείς; Δεν το βρίσκω όμως στο market, μήπως επειδή το κινητό μου έχει Android 1.6;

Εχθές κατέβασα τα trials για Ndrive και Navigon, τώρα θα πρέπει να τα δοκιμάσω σε πλοήγηση, αλλά μέχρι στιγμής έχω μια μικρή κλίση προς ndrive

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

το sygic 10 ειναι συμβατο με τη νεα εκδοση 2.2 froyo?

η δε παιζει ρολο?

 

απο οτι εχω διαβασει σε αλλους δε δουλευει μετα την αναβαθμιση της συσκευης τους..εμενα ανοιγει,αργει ομως καπως να πιασει σημα ο δορυφορος,μπορει και 5 λεπτα.

2 φορες με εχει πλοηγησει παντως σωστα αλλα καποιες φορες με πεταει εξω εντελως ξαφνικα!

 

μηπως να το εγκαταστησω παλι μια φορα μετα την αναβαθμιση?

Edited by union
carpe diem
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως με navigon δεν εχω κανενα προβλημα μετα την αναβαθμιση..

 

υπαρχει κανενας που να χει δοκιμασει navigon και αλλα προγραμματα πλοηγησης ωστε να μπορει να τα συγκρινει?

 

ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με το navigon, αλλα θα θελα να ψαχτω μηπως με ικανοποιησει καποιο αλλο περισσοτερο..

Edited by jpsih
Link to comment
Share on other sites

Eγω τα έχω δοκιμάσει όλα και κατέληξα στο ndrive με χάρτη teleatlas eastern europe. Έχει τον καλύτερο χάρτη 12/2009 και κάνει μόνο 30 ευρώ.

 

Sent from my HTC Magic using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τον ίδιο χάρτη μπορείς να τον βάλεις και στο sygic. Και οι δύο δηλαδή παίρνουν απο τον teleatlas. Το navigon παίρνει της navteq. Για να καταλάβετε, το bing maps χρησιμοποιεί της Navteq και το google maps της teleatlas. Μπορείτε μια πρόχειρη σύγκριση να την κάνετε απο εκεί.

Στην Ελλάδα νομίζω πως αλληλοσυμπληρώνονται σε κάλυψη. Δηλαδή πάει ανάλογα τη περιοχή.

Σαν πρόγραμμα το navigon Μου αρέσει περισσότερο, ίσως επειδή είναι πιο λιτό. Pois έχουν όλα.

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω το sygic και το navigon για να έχω διαφορετικούς χάρτες και ότι δεν έχει το ένα να έχει το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ δεν βρήκα σοβαρό χάρτη για τα εμιράτα σε κανένα πρόγραμμα εκτός από το IgO το οποίο όμως δουλεύει στο 1/3 της οθόνης.
Link to comment
Share on other sites

Το igo τι χάρτη φοράει; Νομίζω παίρνει και teleatlas. Μπορείς απο κάπου να το δεις λογικά.

Πες τι χάρτη φοράει να δούμε τι άλλο προγραμμα μπορείς να βάλεις που δέχεται τον ίδιο χάρτη

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω την "οικονομική" έκδοση του sygic για Android (HTC Desire) με χάρτες Ελλάδας Κύπρου. Ξέρετε αν μπορώ να κατεβάσω από κάπου χάρτες Ευρώπης (συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για Τσεχια. Ευχαριστώ.

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας,κατεβασα απο το μαρκετ το ναβιγκον για δοκιμη αλλα δεν λειτουργει χωρις ασυρματο δικτυο.ξερει κανεις για

τι;

«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,κατεβασα απο το μαρκετ το ναβιγκον για δοκιμη αλλα δεν λειτουργει χωρις ασυρματο δικτυο.ξερει κανεις για

τι;

 

τι εννοεις δεν λειτουργει? σου βγαζει καποιο μηνυμα? δεν κλειδωνει δορυφορους? περιεγραψε το προβλημα λιγο ποιο αναλυτικα...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπω στο προγραμμα με wifi ανοικτο λειτουργει κανονικα .αν βγω στο μενου και κλεισο το ασυρματο δικτυο και μετα μπω στο προγραμμα γραφει προβλημα συνδεσης.και στις δυο περιπτοσεις το gpsενεργο.μηπως επειδη ειναι trial;
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω το wildfire και 8ελω ενα καλο προγραμα για gps offline που μπορω να βρω για να το αγορασω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω μολις 10 μερες το Wildfire (το πρωτο μου Android).

Βρηκα 3 μολις εφαρμογες για πλοηγηση στο market:

Navigon

NDrive

WisePilot

Εχουν & τα 3 προγραμματα ελληνικο μενου, πληκτρολογιο & φωνητικές οδηγιες?

Ποια ειναι η τιμή τους στην πληρη εκδοση?

Δεν εχω χρησιμοποιησει καποια απο αυτες τις εφαρμογες για WM (ειμαι παιδι του Destinator).

Ποια ειναι η πιο πρακτικη & με τους πιο αξιοπιστους χάρτες απο τις τρεις?

Ευχαριστω!

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Για Android μπορείτε να δοκιμάσετε τα NDrive 10, Sygic Mobile Maps, Navigon, iGO MyWay, Copilot 8. Ψάξτε λίγο και θα τα βρείτε..

Αρκετά καλό το NDrive κατά την άποψή μου.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω μολις 10 μερες το Wildfire (το πρωτο μου Android).

Βρηκα 3 μολις εφαρμογες για πλοηγηση στο market:

Navigon

NDrive

WisePilot

Εχουν & τα 3 προγραμματα ελληνικο μενου, πληκτρολογιο & φωνητικές οδηγιες?

Ποια ειναι η τιμή τους στην πληρη εκδοση?

Δεν εχω χρησιμοποιησει καποια απο αυτες τις εφαρμογες για WM (ειμαι παιδι του Destinator).

Ποια ειναι η πιο πρακτικη & με τους πιο αξιοπιστους χάρτες απο τις τρεις?

Ευχαριστω!

 

N Drive eastern Europe teleatlas 12. 2009

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

το sygic 10 ειναι συμβατο με τη νεα εκδοση 2.2 froyo?

η δε παιζει ρολο?

 

απο οτι εχω διαβασει σε αλλους δε δουλευει μετα την αναβαθμιση της συσκευης τους..εμενα ανοιγει,αργει ομως καπως να πιασει σημα ο δορυφορος,μπορει και 5 λεπτα.

2 φορες με εχει πλοηγησει παντως σωστα αλλα καποιες φορες με πεταει εξω εντελως ξαφνικα!

 

μηπως να το εγκαταστησω παλι μια φορα μετα την αναβαθμιση?

 

Κανένα πρόβλημα με το φρόγιο... (έχω την 8.14 έκδοση).

 

Για το Sygic υπάρχουν και οι χάρτες της CI, που είναι πιο λεπτομερείς από της Teleatlas...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι έτοιμος να πάρω το htc wildfire αλλά θέλω να το χρησιμοποιώ και σαν gps τελικά υπάρχει κάποιο πρόγραμμα gps+χάρτες που να είναι συμβατό?

προφανώς δεν θέλω online πλοήγηση και απ'οτι είδα το iGO δεν είναι συμβατό με την ανάλυση της οθόνης ενώ το mls destinator όταν ρώτησα στο support της εταιρίας είπαν οτι είναι συμβατό μόνο με την συσκευή με την οποία το δίνουν πακέτο (Galaxy S).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια και συγγνώμη για το μακροσκελές post.

Seriousness is the only refuge of the shallow !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ,

Έχω κατεβάσει από το market το Navigon που είναι trial για 30 ημέρες και το ndrive που είναι για 7. Τα υπόλοιπα που αναφέρετε (coPilot, iGo, Sygic) δεν τα βρήσκω στο market για να τα δοκιμάσω πριν αποφασήσω ποιο να αγοράσω. Τα βρήκα μόνο στις ιστοσελίδες των εταιρειών αλλά δεν έχουν κάποια trial έκδοση.

Όλοι εδώ τα έχετε αγοράσει από την εταιρεία, ή τα βρήκατε κάπου αλλού;

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι έτοιμος να πάρω το htc wildfire αλλά θέλω να το χρησιμοποιώ και σαν gps τελικά υπάρχει κάποιο πρόγραμμα gps+χάρτες που να είναι συμβατό?

προφανώς δεν θέλω online πλοήγηση και απ'οτι είδα το iGO δεν είναι συμβατό με την ανάλυση της οθόνης ενώ το mls destinator όταν ρώτησα στο support της εταιρίας είπαν οτι είναι συμβατό μόνο με την συσκευή με την οποία το δίνουν πακέτο (Galaxy S).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια και συγγνώμη για το μακροσκελές post.

 

Λογικά το NDrive και το Navigon είναι συμβατά με την ανάλυση της οθόνης του Wildfire. Ρίξε μια ματιά στο Θέμα του, νομίζω ότι έχουν γράψει εντυπώσεις τους τ απαιδιά που το έχουν..

 

Χαιρετώ,

Έχω κατεβάσει από το market το Navigon που είναι trial για 30 ημέρες και το ndrive που είναι για 7. Τα υπόλοιπα που αναφέρετε (coPilot, iGo, Sygic) δεν τα βρήσκω στο market για να τα δοκιμάσω πριν αποφασήσω ποιο να αγοράσω. Τα βρήκα μόνο στις ιστοσελίδες των εταιρειών αλλά δεν έχουν κάποια trial έκδοση.

Όλοι εδώ τα έχετε αγοράσει από την εταιρεία, ή τα βρήκατε κάπου αλλού;

 

"Κυκλοφορούν" σε διάφορα μέρη. Από προσωπική ενασχόληση, το NDrive μάλλον είναι το καλύτερο αυτήν την στιγμή. Το MotoNav είναι μία έκδοση του iGO, αλλά θέλει λίγη δουλειά ακόμα, όπως και το Navigon. Το Copilot δεν μου άρεσε καθόλου.

Το Sygic δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, γιατί ούτε σε PNA έκδοση μου άρεσε.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Λογικά το NDrive και το Navigon είναι συμβατά με την ανάλυση της οθόνης του Wildfire. Ρίξε μια ματιά στο Θέμα του, νομίζω ότι έχουν γράψει εντυπώσεις τους τ απαιδιά που το έχουν..

 

Είχα βάλει το NDrive να το δοκιμάσω και μόλις πήγαινε να ανοίξει, έκλεινε. Οπότε μάλλον δεν είναι συμβατό. Το Navigon θα το δοκιμάσω σήμερα..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...