Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

στο desire για να λειτουργησει η πλοηγηση και να κλειδωσει γρηγορα δορυφορους πρεπει να υπαρχει συνδεση ιντερνετ για να κατεβαζει δεδομενα;

 

στο windows που εχω κατεβαζεις τα δεδομενα ακομα και απο το wifi του σπιτιου σου , για παραδειγμα, διαρκουν για μια εβδομαδα και περαν τουτου δεν χρειαζεται καποια συνδεση ιντερνετ για κλειδωσει δορυφορους.

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στο desire για να λειτουργησει η πλοηγηση και να κλειδωσει γρηγορα δορυφορους πρεπει να υπαρχει συνδεση ιντερνετ για να κατεβαζει δεδομενα;

 

στο windows που εχω κατεβαζεις τα δεδομενα ακομα και απο το wifi του σπιτιου σου , για παραδειγμα, διαρκουν για μια εβδομαδα και περαν τουτου δεν χρειαζεται καποια συνδεση ιντερνετ για κλειδωσει δορυφορους.

 

η διαφορα στην ταχυτητα ειναι μεγαλη.. με χρηση του δικτυου κατεβαζει γυρω στα 70kb και κλειδωνει σε λιγα δευτερολεπτα, στην αλλη περιπτωση εμενα μου εχει παρει και 5λεπτο για να κλειδωσει...

 

απο πλευρας προγραμματων απο προσωπικη χρηση θεωρω πολυ καλο το navigon... το ndrive δεν με ενθουσιασε και τοσο, ωστοσο παραμενουν και τα 2 γιατι το ενα αλληλοσυμπληρωνει το αλλο...

με την πρωτη ευκαιρια θα δοκιμασω και το sygic για να εχω μια πιο συνολικη εικονα...

Link to comment
Share on other sites

Με το Google maps αν πριν ξεκινήσεις κάνεις μια περιήγηση στην διαδρομή που θες να πας και κατεβάσεις τους χάρτες μέσω wifi, θα στους ξαναζητήσει από το mobile network όταν βγεις από το wifi και ξεκινήσεις την διαδρομή?

 

δεν είναι έτσι ακριβώς..κοιτάζοντας από το wifi του σπιτιού σου ας πούμε την διαδρομή, το πρόγραμμα αποθηκεύει τους χάρτες στην sd card (προσοχή εδώ να έχεις τσεκαρισμένη αυτή την επιλογή στις ρυθμίσεις των brut maps!) και έτσι όταν αργότερα βγεις στον δρόμο , θα κατεβάσει ελάχιστα δεδομένα από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, μιας και τα περισσότερα θα είναι ήδη στην κάρτα σου από το wifi..;)

Επιπλέον, αν κινείσαι στις ίδιες πάνω-κάτω περιοχές, πάλι η λήψη δεδομένων θα είναι ελάχιστη , μιας και οι χάρτες θα έχουν ήδη αποθηκευτεί από την πρώτη φόρά..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :D

 

έχω το sygic και έχω ενεργοποιήσει το χάρτη αλλά μου πετάει το μηνυμα ''δεν φορτώθηκε χαρτης, πατήστε εδώ για πρόσβαση στο μενού'' . Γνωρίζει κάποιος γιατί μου το κάνει αυτό? ίσως να μην έχω σωστά το αρχείο mlm? :cry:

Ευχαριστώ πρωκαταβολικά!

 

Ναι, έχεις λάθος mlm.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις λάθος mlm.

 

και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση???

 

έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση???

 

έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα

 

Εμ... βάζεις το σωστό mlm? :) Εξαρτάται ποιό χάρτη έχεις, για το Sygic υπάρχουν 3, της Navteq, της Teleatlas και της CIT. Ο τελευταίος που είναι και ελληνικός είναι ο καλύτερος imho. Καθένας θέλει και διαφορετικό mlm... πρέπει να βρεις ποιόν έχεις και να βάλεις το αντίστοιχο... αν θες pm για περισσότερα

- Alex
Link to comment
Share on other sites

και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση???

 

έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα

 

Απ' ότι φαίνεται έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα.

Καμία βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι έτσι ακριβώς..κοιτάζοντας από το wifi του σπιτιού σου ας πούμε την διαδρομή, το πρόγραμμα αποθηκεύει τους χάρτες στην sd card (προσοχή εδώ να έχεις τσεκαρισμένη αυτή την επιλογή στις ρυθμίσεις των brut maps!) και έτσι όταν αργότερα βγεις στον δρόμο , θα κατεβάσει ελάχιστα δεδομένα από το δίκτυο κινητής τηλεφωνίας, μιας και τα περισσότερα θα είναι ήδη στην κάρτα σου από το wifi..;)

Επιπλέον, αν κινείσαι στις ίδιες πάνω-κάτω περιοχές, πάλι η λήψη δεδομένων θα είναι ελάχιστη , μιας και οι χάρτες θα έχουν ήδη αποθηκευτεί από την πρώτη φόρά..

Σε ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Για τα παιδιά με Sygic 10, βγήκε καινούριος χάρτης από την CIT (Ελλάδα και Κύπρος), με κάποιες διορθώσεις και πολύ περισσότερα POIs: Edited by nervous
Ο σύνδεσμος προς παράνομο λογισμικό αφαιρέθηκε....Να μην ξανασυμβεί....
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τα: Sygic, Navigon και NDrive και πρέπει να πω ότι είμαι εντελώς απογοητευμένος και από τα τρία. Το NDrive κινείται στα όρια του αξιοπρεπούς... Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει το CoPilot και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλο συμβατό με ανάλυση 480x800. Πάντως κανένα τους δεν φτάνει σε ευχρηστία και απόδοση χάρτη το Nokia Ovi Maps, ούτε το Route 66 που χρησιμοποιούσα στο Wave.

 

Eσάς που παλαιότερα χρησιμοποιούσατε άλλα λειτουργικά τι εντύπωση σας έχουν αφήσει αυτοί οι χάρτες? Γιατί δεν υπαρχει κάτι αξιοπρεπές που να κάνει δουλειά?? :mad:

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε εγω με navigon ειμαι ικανοποιημενος οταν χρειαστει μια φορα πχ στις 10 μερες να θελω gps..

ουτε καποιο προβλημα με τους χαρτες τουλαχιστον στην αθηνα..

με τι απογοητευεσαι συγκεκριμενα?

Link to comment
Share on other sites

με τι απογοητευεσαι συγκεκριμενα?

Το NDrive έχει χαοτικό-τρελό τρόπο διαχείρισης των POIs/favorites

To Sygic δεν κάνει zoom στον ίδιο χάρτη αλλά πρέπει να αλλάξεις panel

Το Navigon έχει τρομερά μικρή παραμετροποίηση

 

Κανένα δεν έχει καλά στημένα templates για χρώματα, εικονίδια POIs κλπ

Όλα τους "έπιαναν" την αλλαγή πορείας μετά από 15-20 μέτρα (πχ σε στροφή-γωνία)

Είχαν πολύ λίγα POIs που επίσης είναι δύσκολο να τα διαβάσεις στον χάρτη έστω και με τη μεγάλη οθόνη του Desire.

Για στράγγισμα μπαταρίας δεν το συζητάω...

Για να λειτουργήσουν οι χάρτες με A-GPS πρέπει να μπεις στο μενού (σε widget δεν βρήκα κάτι).

 

Γενικά μου έλειψε η ευχρηστία του Route 66 στο Wave και η ανάλυση χαρτών του Ovi Maps. Πολύ καλύτερη υλοποίηση κατά τη γνώμη μου...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το NDrive έχει χαοτικό-τρελό τρόπο διαχείρισης των POIs/favorites

To Sygic δεν κάνει zoom στον ίδιο χάρτη αλλά πρέπει να αλλάξεις panel

Το Navigon έχει τρομερά μικρή παραμετροποίηση

 

Κανένα δεν έχει καλά στημένα templates για χρώματα, εικονίδια POIs κλπ

Όλα τους "έπιαναν" την αλλαγή πορείας μετά από 15-20 μέτρα (πχ σε στροφή-γωνία)

Είχαν πολύ λίγα POIs που επίσης είναι δύσκολο να τα διαβάσεις στον χάρτη έστω και με τη μεγάλη οθόνη του Desire.

Για στράγγισμα μπαταρίας δεν το συζητάω...

Για να λειτουργήσουν οι χάρτες με A-GPS πρέπει να μπεις στο μενού (σε widget δεν βρήκα κάτι).

 

Γενικά μου έλειψε η ευχρηστία του Route 66 στο Wave και η ανάλυση χαρτών του Ovi Maps. Πολύ καλύτερη υλοποίηση κατά τη γνώμη μου...:rolleyes:

Εχεις δοκιμάσει το Copilot Live ?

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμάσει το Copilot Live ?

Όχι ακόμα. Ποια έκδοση δουλεύει σε Desire v2.2? Λες να δω "φως"?? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τα: Sygic, Navigon και NDrive και πρέπει να πω ότι είμαι εντελώς απογοητευμένος και από τα τρία. Το NDrive κινείται στα όρια του αξιοπρεπούς... Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει το CoPilot και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο άλλο συμβατό με ανάλυση 480x800. Πάντως κανένα τους δεν φτάνει σε ευχρηστία και απόδοση χάρτη το Nokia Ovi Maps, ούτε το Route 66 που χρησιμοποιούσα στο Wave.

 

Eσάς που παλαιότερα χρησιμοποιούσατε άλλα λειτουργικά τι εντύπωση σας έχουν αφήσει αυτοί οι χάρτες? Γιατί δεν υπαρχει κάτι αξιοπρεπές που να κάνει δουλειά?? :mad:

 

Το NDrive έχει χαοτικό-τρελό τρόπο διαχείρισης των POIs/favorites

To Sygic δεν κάνει zoom στον ίδιο χάρτη αλλά πρέπει να αλλάξεις panel

Το Navigon έχει τρομερά μικρή παραμετροποίηση

 

Κανένα δεν έχει καλά στημένα templates για χρώματα, εικονίδια POIs κλπ

Όλα τους "έπιαναν" την αλλαγή πορείας μετά από 15-20 μέτρα (πχ σε στροφή-γωνία)

Είχαν πολύ λίγα POIs που επίσης είναι δύσκολο να τα διαβάσεις στον χάρτη έστω και με τη μεγάλη οθόνη του Desire.

Για στράγγισμα μπαταρίας δεν το συζητάω...

Για να λειτουργήσουν οι χάρτες με A-GPS πρέπει να μπεις στο μενού (σε widget δεν βρήκα κάτι).

 

Γενικά μου έλειψε η ευχρηστία του Route 66 στο Wave και η ανάλυση χαρτών του Ovi Maps. Πολύ καλύτερη υλοποίηση κατά τη γνώμη μου...:rolleyes:

 

Καλησπέρα. Έχοντας δοκιμάσει όλα (πλην του Sygic) στο Milestone έχω καταλήξει σε Navigon, NDrive και MotoNav.

- Ναι, έχουν μικρή παραμετροποίηση, ειδικά το Navigon, αλλά έχει καλό χάρτη. Με την νέα έκδοση 3.5 που κυκλοφόρησε αυτές τις μέρες έχει τον Q3/2010 που έχουν και τα PNA της. Kαι το Ovi Maps χάρτες Navteq έχει, όπως και το Navigon. Απλά είναι ίσως λίγο πιο καινούριοι του Ovi, γιατί ο Q3/2010 Navigon πχ είναι ο Q1/2010 Navteq. Έχουν μία εξάμηνη καθυστέρηση.

- Στο MotoNav που είναι μια έκδοση iGO, μπορείς να βάλεις όποιον χάρτη χρησιμοποιείται και στο iGO. TA,Navteq, Epsilon, CIT. Οπότε δες ποιος είναι πιο ενημερωμένος στην περιοχή σου. Κάνει σίγουρα και για Desire, γιατί είναι για μεγάλες αναλύσεις. 800x480 πχ που έχει και το δικό σου. Ένα iGO σε γενικές γραμμές για την συσκευή σου. Βάζεις POI, dem, .dlc αρχεία κλπ κανονικότατα..

- Στο NDrive εμένα μου άρεσε η απλότητα, δεν έχει και πολλές ρυθμίσεις ούτε αυτό. Χάρτης όχι και ο καλύτερος, αλλά για να κάνεςι την δουλειά σου το πρόγραμμα είναι μια χαρά. Αν θέλεις περισσότερα features τότε ένα PNA είναι μονόδρομος. (3 έχω.. :rolleyes: ). Θα έλεγα ότι τα Navigation Apps για Smartphones, τουλάχιστον στο Android, είναι για πιο απλή χρήση.

 

- Αυτό με την αλλαγή πορείας μετά παό 15-20 μέτρα προσωπικά δεν το έχω παρατηρήσει, ίσως είναι θέμα δέκτη GPS της συσκευής σου. Κάνε κι ένα GPS Test, έχει βγει τέτοια εφαρμογή και για Android. Πάντως έχε υπόψην ότι μερικά μέτρα 5-10 είναι ανεκτά ως απόκλιση για όλα τα GPS.

- Για την μπαταρά δεν το συζητάμε, χωρίς φορτιστή αυτοκινήτου ξεζουμίζεται σε dt..!

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Οντως το ovi maps ειναι καλυτερο,και το garmin παλια εκδοση που εχω στο νοκιακι μου σε οθονη 2.4 ειναι καλυτερο.το sygic μου φαινεται τργικο σαν υλοποιηση στο αντροιντ,το n drive λιγο που τοο ειδα,καπως την ψιλοπαλευει,αλλα μεχρι εκει.

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες σήμερα δοκίμασα το CoPilot και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος!!! :D Έχει αυτά που ήθελα στην απεικόνιση και θεωρώ ότι θα με καλύψει πλήρως περί favorites κλπ. Πρέπει να αφιερώσω χρόνο να το μάθω αλλά η γενική εντύπωση είναι πολύ καλή. Καλής ποιότητας templates για μέρα και νύχτα αλλά κι εδώ λείπει η ρύθμιση ώρας αλλαγής από θέμα μέρας σε νύχτα κλπ. Γενικά πολύ καλό το CoPilot :happy:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες σήμερα δοκίμασα το CoPilot και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος!!! :D Έχει αυτά που ήθελα στην απεικόνιση και θεωρώ ότι θα με καλύψει πλήρως περί favorites κλπ. Πρέπει να αφιερώσω χρόνο να το μάθω αλλά η γενική εντύπωση είναι πολύ καλή. Καλής ποιότητας templates για μέρα και νύχτα αλλά κι εδώ λείπει η ρύθμιση ώρας αλλαγής από θέμα μέρας σε νύχτα κλπ. Γενικά πολύ καλό το CoPilot :happy:

Και στις ρυθμίσεις εχει αρκετά πράγματα..!

Εμένα αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ είναι τα εξής 2:

1) Μπορείς να το κανεις ελαχιστοποίηση ..!

2) Μεσα στις ρυθμίσεις εχει αν θες να σβήνει η οθόνη αν δεν χρειάζεται να σου μιλήσει για αποστάσεις μεγαλύτερες των 1,1 χιλιομέτρων, που το εχω βρει παρα πολύ ωραίο τόσο από πλευράς χρηστικότητας (αν δε το χρειάζεσαι σβηνει και δε σε ενοχλει!) όσο και από πλευράς εξοικονόμησης μπαταρίας. Μαλιστα οταν ειδα οτι ειχε τετοια επιλογή ενθουσιάστηκα από την πρωτοτυπία τους !

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Και στις ρυθμίσεις εχει αρκετά πράγματα..!

Εμένα αυτό που μου αρέσει πάρα πολύ είναι τα εξής 2:

1) Μπορείς να το κανεις ελαχιστοποίηση ..!

2) Μεσα στις ρυθμίσεις εχει αν θες να σβήνει η οθόνη αν δεν χρειάζεται να σου μιλήσει για αποστάσεις μεγαλύτερες των 1,1 χιλιομέτρων, που το εχω βρει παρα πολύ ωραίο τόσο από πλευράς χρηστικότητας (αν δε το χρειάζεσαι σβηνει και δε σε ενοχλει!) όσο και από πλευράς εξοικονόμησης μπαταρίας. Μαλιστα οταν ειδα οτι ειχε τετοια επιλογή ενθουσιάστηκα από την πρωτοτυπία τους !

Εγώ το έχω συνεχώς σε φορτιστή αυτοκινήτου, οπότε δεν με απασχολεί η αυτονομία του.

 

Αυτό που θα ήθελα να δουλεύει καλύτερα είναι το zoom out. Είναι περιορισμένο και δεν σε αφήνει να ξεπεράσεις ένα συγκεκριμένο επίπεδο ύψους πχ για να μεταβείς πιο εύκολα στον χάρτη άλλης χώρας και μετά να κάνεις πάλι zoom in στη νέα περιοχή (εκτός κι αν είναι θέμα ρυθμίσεων...).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για το θέμα πλοήγησης του κινητού. Πριν λίγα 24ωρα πήρα το Desire.

 

1) Έχω ένα Ν85 με Garmin. Είμαι πολύ ευχαριστήμενος. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για Android? Γιατί από όσα έχω διαβάσει εδώ (Νdrive, igo, Sygic), όλοι λίγο πολλοί έχετε να κάνετε κι από ένα παράπονο.

 

2) Θα μπορούσα να έχω πλοηγό σε λειτουργία, χωρίς να χρησιμοποιώ το νετ?

 

3) Στο market, έχει κάποιους πλοηγούς αλλά είναι για 7-30 μέρες. Μήπως στο "γνωστό μαγαζάκι" έχει κάτι? Το όνομα του site δεν το αναφέρω, γιατί δε ξέρω αν επιτρέπεται.

 

 

ΥΓ: Έχω βάλει το GPS Test και το κινητό λοκάρει μέχρι και 8 δορυφόρους, αρκετά γρήγορα. Το λογισμικό είναι 2.2 και με αριθμό λογισμικού 2.10.405.2

Hello !
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ το CoPilot. Θεωρώ ότι αν δεν ήταν αυτό το πρόγραμμα ίσως να μη συνέχιζα με το Desire...:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

OculatusAbi που το βρίσκω το copilot ? Στο market το έχει ολόκληρο ή μόνο δοκιμαστική έκδοση για κάποιες μέρες ?
Hello !
Link to comment
Share on other sites

αντιστοιχο του iphone παιζει που βλεπεις τη θεση των πλοιων ,αν εχει καθυστεριση σε καποιο λιμανι που βλεπεις τη πραγματικη του θεση στη θαλασσα?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω δοκιμάσει CoPilot και iGo. Το iGo όλο από τους μονόδρομους με έστελνε η μία έκδοση που είχα και η άλλη όλο από κάτι στενά και πεζόδρομους (αν και ήξερε το όριο ταχύτητας για τον πεζόδρομο που ήταν 20 χαω). Το CoPilot πάλι δεν έχω μια τελευταία έκδοση χαρτών. Βλέπω ότι εκεί που δουλεύω, η δοκιμαστική έκδοση κατέβασε τον χάρτη με πλήρεις τους δρόμου, ενώ αυτή που μου έκανε δώρο ο θείος μου, ενώ το πρόγραμμα είναι ο πλήρες, έχει πιο παλιό χάρτη.

Όπως και να'χει όμως μου φαίνεται το CoPilot πιο όμορφο και πιο γρήγορο στα μενού και ίσως λίγο πιο...."φιλελληνικό" (greek-user-friendly).

 

Εγώ το έχω συνεχώς σε φορτιστή αυτοκινήτου, οπότε δεν με απασχολεί η αυτονομία του.

 

Αυτό που θα ήθελα να δουλεύει καλύτερα είναι το zoom out. Είναι περιορισμένο και δεν σε αφήνει να ξεπεράσεις ένα συγκεκριμένο επίπεδο ύψους πχ για να μεταβείς πιο εύκολα στον χάρτη άλλης χώρας και μετά να κάνεις πάλι zoom in στη νέα περιοχή (εκτός κι αν είναι θέμα ρυθμίσεων...).

 

Αυτό το προβληματάκι μάλλον έχει να κάνει με τον 3Δ χάρτη. Δοκίμασε με 2Δ και νομίζω θα μπορείς να κάνεις πιο μεγάλο ζουμ-άουτ.

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...