Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω χρησιμοποιω το sports tracker...ειναι πολυ απλο και κανει τα παντα!Υπαρχει και το cardio trainer αλλα δεν το εχω δοκιμασει...ειναι και τα δυο free στο market!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα τα δοκιμάσω αν είναι και τα δύο και θα καταλήξω...Γιατί βλέπεις με φως και κουδούνι έχει περιοριστεί σημαντικά ο χώρος στο τιμόνι του ποδηλάτου και δε γίνεται να βολεύω και υπολογιστή ποδηλάτου και κινητό :X

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

smart keyboard pro ότι καλύτερο και με εξαιρετικό t9 της Ελληνικής γλώσσας. Μπορείς να το βρεις στο γνωστό μαγαζάκι.:):):)

 

Φίλε το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό. Είναι πράγματι πολύ καλό. Όμως δεν έχω προσέξει να έχει πλήκτρο delete. Delete εννοώ όπως είναι στο pc, να διαγράφει δηλαδή τα επόμενα γράμματα και όχι τα προηγούμενα όπως το backspace.

Edited by pektis7
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασμένα δουλεύουν το Navigon 3.5.4 και το MotoNav.

 

ειναι το καλυτερο προγραμμα πλοηγησης αυτη την στιγμη για συσκευες με 2.3.3? εχω το sg2, ειναι στα ελληνικα?που μπορω να την προμηθευτώ?

Link to comment
Share on other sites

Ποιες δοκίμασες στο nexus s και δεν σου δούλεψαν;

 

 

 

Το δοκίμασες τελικά χωρίς τη θήκη;

 

Ναι το δοκίμασα και κλείδωσε σε 2 λεπτά. Τόσο πολύ επηρρεάζει η θήκη; Σκέφτομαι να βάλω το καινούριο πρόγραμμα (don't panic). Ξέρεις αν χρεώνεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι το δοκίμασα και κλείδωσε σε 2 λεπτά. Τόσο πολύ επηρρεάζει η θήκη; Σκέφτομαι να βάλω το καινούριο πρόγραμμα (don't panic). Ξέρεις αν χρεώνεσαι;

 

σε ολα τα αυτονομα προγραμματα gps, αν εχεις απενεργοποιησει το agps (υποβοηθηση απο το δικτυο δηλαδη), δε χρεωνεσαι τιποτα..

 

εχεις ηδη αποθηκευμενους τους χαρτες, επομενως δεν απαιτειται προσβαση στο internet και δε χρεωνεσαι..

Link to comment
Share on other sites

Πώς ενεργοποιείται το agps γιατί δεν το έχω βρει; Ουσιαστικά σε χρεώνει μέχρι να βγει στίγμα, σωστά; Γενικά, συστήνεται να είναι ενεργοποιημένο; Γύρω στο λεπτό εμένα χρειάζεται να βρει στίγμα. Βέβαια μία φορά που το έκανα μετά από format.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

θελω εφαρμογη που να μπορει να μου ανακτησει κωδικους που εχω πληκτρολογησει στο κινητο και τους εχει κρατησει.. π.χ. στο Browser..

Ξερει κανεις καποια;

 

 

Samsung Galaxy S II

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

Link to comment
Share on other sites

Πώς ενεργοποιείται το agps γιατί δεν το έχω βρει; Ουσιαστικά σε χρεώνει μέχρι να βγει στίγμα, σωστά; Γενικά, συστήνεται να είναι ενεργοποιημένο; Γύρω στο λεπτό εμένα χρειάζεται να βρει στίγμα. Βέβαια μία φορά που το έκανα μετά από format.

 

βοηθαει στο να κλειδωσουν γρηγοροτερα οι δορυφοροι..

οταν το χρησιμοποιω, κλειδωνει παντα στα 7-8 δευτερολεπτα.

ο ογκος που κατεβαζει ειναι μολις μερικα kb, οποτε αν εχεις καποιο data plan μπορεις αφοβα να το χρησιμοποιεις..

 

αν κρινω απο τη συσκευη σου, πας ρυθμισεις-τοποθεσια και λογικα θα σου εχει επιλογη με ονομα χρηση ασυρματων δικτυων ή κατι παρομοιο..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Ναι, το πώς λειτουργεί το υποβοηθούμενο gps το ξέρω και το χρησιμοποιούσα σε Nokia τηλέφωνο. Απλά, δεν ήξερα μήπως λειτουργεί διαφορετικά το agps στο android. Αύριο θα κάνω το πρώτο μου ταξίδι με το igo για android. Μέχρι τώρα το χρησιμοποιούσα σε windows mobile. Data plan έχω κανονικά 200 mb οπότε θα το έχω ενεργοποιημένο.

Αν δε μου έλεγες που είναι, ούτε που θα το παρατηρούσα, εννοώ το agps. Διάβαζα στα γρήγορα που έλεγε για ασύρματα δίκτυα και wifi και νόμισα ότι δεν ήταν και για τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Τσεκαρισμένο ήταν, αλλά εγώ είχα κλειστό το data plan (το ανοίγω όταν το χρειάζομαι). Άρα μέχρι στιγμής έβρισκε σήμα μόνο του και έκανε γύρω στα 45΄΄ με 1 λεπτό.

Κάτι άλλο και αν γίνεται να απαντηθεί τώρα γιατί αύριο ταξιδεύω. Έχω αντάπτορα για τον αναπτήρα του αυτοκινήτου που καταλήγει σε usb. Εκεί θα συνδέσω το καλώδιο που συνδέω το κινητό στο usb για να φορτίζω το κινητό όταν θα χρησιμοποιώ το gps. Επειδή όμως, όπως ξέρετε, το καλώδιο είναι μικρό, υπάρχει πρόβλημα αν συνδέσω ένα καλώδιο που και οι δυο μεριές του καταλήγουν σε usb (το έχω σαν επέκταση στον υπολογιστή);

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πώς ενεργοποιείται το agps γιατί δεν το έχω βρει; Ουσιαστικά σε χρεώνει μέχρι να βγει στίγμα, σωστά;

 

Αν έχεις internet ενεργοποιημένο στη συσκευή σου κάνει μόνο του τη δουλειά που είναι να κάνει. Εντούτοις όπως ειπώθηκε ήδη τα αυτόνομα προγράμματα πλοήγησης δεν το χρειάζονται για να λειτουργήσουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Droidstats + Dumeter σου δειχνουν αναλυτικά την καταναλωση των δεδομένων απο τις εφαρμογές.

Κατεβασε και ένα APN ON OFF για να απενεργοποιείς το ιντερνέτι όταν δεν το χρειάζεσαι.... :)

 

Ενδιαφερομαι να βαλω (παλι) το internet day pass της cosmote για να μπαινω ιντερνετ οπου δεν εχω wifi διαθεσιμο.

Τη συγκεκριμενη υπηρεσια τη διεκοψα μιας και απο τη πρωτη μερα λειτουργιας της μου χρεωνε 1 € λογω των αυτοματων συγχρονισμων. Με το συγκεκριμενο "διακοπτακι", σταματανε και οι αυτοματοι συγχρονισμοι???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι να βαλω (παλι) το internet day pass της cosmote για να μπαινω ιντερνετ οπου δεν εχω wifi διαθεσιμο.

Τη συγκεκριμενη υπηρεσια τη διεκοψα μιας και απο τη πρωτη μερα λειτουργιας της μου χρεωνε 1 € λογω των αυτοματων συγχρονισμων. Με το συγκεκριμενο "διακοπτακι", σταματανε και οι αυτοματοι συγχρονισμοι???

 

Τον αυτόματο συγχρονισμό τον απενεργοποιείς απο τις ρυθμίσεις...

Με το APN ON OFF μετονομάζει το APN σου με αποτέλεσμα να μην έχεις καθόλου data transfer στο κινητό (και συνεπώς χρεώσεις)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Το γνωστο πρόβλημα με το market στο xperia ξέρει κάποιος πως λύνεται χωρίς επανεγκατάσταση του λογισμικού.Το πρόβλημα για όσους δεν ξέρουν είναι πως ανεξήγητα ξαφνικά δεν μπορείς να μπείς στο market ούτε να συγχρονίσεις το gmail.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο και αν γίνεται να απαντηθεί τώρα γιατί αύριο ταξιδεύω. Έχω αντάπτορα για τον αναπτήρα του αυτοκινήτου που καταλήγει σε usb. Εκεί θα συνδέσω το καλώδιο που συνδέω το κινητό στο usb για να φορτίζω το κινητό όταν θα χρησιμοποιώ το gps. Επειδή όμως, όπως ξέρετε, το καλώδιο είναι μικρό, υπάρχει πρόβλημα αν συνδέσω ένα καλώδιο που και οι δυο μεριές του καταλήγουν σε usb (το έχω σαν επέκταση στον υπολογιστή);

 

Αν και αυτη τη στιγμη δεν σου χρειαζεται η απαντηση, αλλα οχι κανενα προβλημα δεν υπαρχει, το ιδιο κανω κι εγω οταν ειμαι στο σπιτι και δεν ειμαι κοντα σε πριζα.

Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογη του φεισμπουκ σας δειχνει συνεχως μεσα εσας?? εμενα ναι με το galaxy s 2 μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο????????? τουλαχιστον να μην με δειχνει στη συνομιλια???????????
Link to comment
Share on other sites

Mπορει καποιος να μου πει αν υπαρχει εφαρμογη που να δημιουργεις βιντεο με μουσικη απο φωτογραφιες?Δοκιμασα τα : photo slides,slidemaker και mediastory,αλλα δεν κανουν και πολλα πραγματα...
Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτείνεται κάποια σοβαρη εφαρμογή καιρού (που να δείχνει πρoγνωσεις ανα πόλη) για να απαλλαγω απο τα widgets τύπου BW,FW,simiclock,etc? Edited by sakiss
Link to comment
Share on other sites

Foursquare είναι ένα πολύ γνωστό για διαχείριση τοποθεσιών αλλά και το ίδιο το places του fb νομίζω κάνει δουλειά χωρίς να το λέω με σιγουριά γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Foursquare είναι ένα πολύ γνωστό για διαχείριση τοποθεσιών αλλά και το ίδιο το places του fb νομίζω κάνει δουλειά χωρίς να το λέω με σιγουριά γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

 

Το foursquare με μπερδευει λιγο... Το Places ειναι ακριβως αυτο που εψαχνα! :D Ευχαριστω και καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

η εφαρμογη του φεισμπουκ σας δειχνει συνεχως μεσα εσας?? εμενα ναι με το galaxy s 2 μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο????????? τουλαχιστον να μην με δειχνει στη συνομιλια???????????

 

ναι και εμένα, νομίζω είναι πρόβλημα του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

ναι και εμένα, νομίζω είναι πρόβλημα του προγράμματος.

 

πρεπει να το φτιαξουν αμεσα μου μιλανε οι φιλοι μου και δεν απανταω και λογικο αφου δεν ειμαι μεσα και νομιζουν πως τους γραφω!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry::X

Link to comment
Share on other sites

ναι και εμένα, νομίζω είναι πρόβλημα του προγράμματος.

 

πρεπει να το φτιαξουν αμεσα μου μιλανε οι φιλοι μου και δεν απανταω και λογικο αφου δεν ειμαι μεσα και νομιζουν πως τους γραφω!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry::X

οταν ειστε μεσα στο chat, με ποιον τροπο βγαινετε ?

πατατε το πληκτρο back (δεξιο πληκτρο) και γυριζετε στο αρχικο μενου του facebook ? γιατι ετσι σας δειχνει παντα οτι ειστε μεσα.

οταν ειστε μεσα στο chat εκει που σας δειχνει ποιοι φιλοι σας ειναι Online, πρεπει να πατησετε το αριστερο πληκτρο και σας βγαζει επιλογη για να βγειτε εντελως απο το chat. εμενα το κανει και με δειχνει κανονικα εκτος συνδεσης.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να το φτιαξουν αμεσα μου μιλανε οι φιλοι μου και δεν απανταω και λογικο αφου δεν ειμαι μεσα και νομιζουν πως τους γραφω!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :cry::X

 

Απλά όποτε ανοίγεις την εφαρμογή και δε θες να είσαι online στο chat θα πηγαίνεις Συνομιλία > Πλήκτρο Μενού > Αποσύνδεση και είσαι κομπλέ.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...