Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια εφαρμογή που να δείχνει όταν είμαι συνδεδεμένη στο wifi του σπιτιού μου αν κάποιος μπαίνει από τη σύνδεσή μου στο internet ή κάποια εφαρμογή που να μου δείχνει με τί ταχύτητα συνδέομαι γιατί έχει κάποιες φορές που σέρνεται το το internet μου και δεν ξέρω αν φταίει ο πάροχος ή αν κάποιος μπαίνει από τη σύνδεσή μου. Επίσης αν συμβαίνει να "μοιράζεται" κάποιος τη σύνδεσή μου μπορώ να τον "μπλοκάρω"?

Αυτό για το Android αλλά αν κάποιος ξέρει κάτι παρόμοιο να το περάσω στο pc (vista) ας μου στείλει pm.

Ευχαριστώ

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια εφαρμογή που να δείχνει όταν είμαι συνδεδεμένη στο wifi του σπιτιού μου αν κάποιος μπαίνει από τη σύνδεσή μου στο internet ή κάποια εφαρμογή που να μου δείχνει με τί ταχύτητα συνδέομαι γιατί έχει κάποιες φορές που σέρνεται το το internet μου και δεν ξέρω αν φταίει ο πάροχος ή αν κάποιος μπαίνει από τη σύνδεσή μου. Επίσης αν συμβαίνει να "μοιράζεται" κάποιος τη σύνδεσή μου μπορώ να τον "μπλοκάρω"?

Αυτό για το Android αλλά αν κάποιος ξέρει κάτι παρόμοιο να το περάσω στο pc (vista) ας μου στείλει pm.

Ευχαριστώ

 

Δεσ το uAccess WiFi Manager (beta)

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

μήπως υπάρχει καποιο προγραμμα για να χειριζομαι τον υπολογιστη απο το κινητο?

σαν το team viewer αλλα να συνδεονται μεσω wifi απο το ρουτερ χωρις να χρειαζεται ιντερνετ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , βλέπει κανείς το ebuddy στο market ?

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , βλέπει κανείς το ebuddy στο market ?

 

Και σε εμένα κανονικά φαίνετε.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

μήπως υπάρχει καποιο προγραμμα για να χειριζομαι τον υπολογιστη απο το κινητο?

σαν το team viewer αλλα να συνδεονται μεσω wifi απο το ρουτερ χωρις να χρειαζεται ιντερνετ...

 

Υπαρχει αυτουσιο το teamviewer. By far the best κατα τη γνωμη μου ομως ειναι το phone my pc.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

για να ερχονται τα email push?

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς ακριβώς δουλεύει αυτό? Κάπου το είχα διαβάσει ότι έτσι κάνει και το gmail και για αυτό δεν έχει επιλογή για το πόσο συχνά θα γίνετε ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις internet ενεργοποιημένο στη συσκευή σου κάνει μόνο του τη δουλειά που είναι να κάνει. Εντούτοις όπως ειπώθηκε ήδη τα αυτόνομα προγράμματα πλοήγησης δεν το χρειάζονται για να λειτουργήσουν.

Ευχαριστώ πολύ. Το ζήτημα ήταν ότι το internet όταν δεν το χρησιμοποιώ το έχω κλειστό. Εχτές δοκίμασα να το έχω ανοιχτό και με το που άνοιξα το igo βρήκε σήμα σε 5''. Ελαχιστοποιώ το igo, κλείνω το internet και βλέπω στο 3g watchdog (είχα κοιτάξει πριν τι τιμές είχα) και είχε καταναλώσει 7 kb. Το οποίο είναι πάρα πολύ καλό, σε περίπτωση που βιάζεσαι να κλειδώσει. Γιατί αν δε βιάζεσαι, τουλάχιστον σε μένα χωρίς τη χρήση agps και σε ανοιχτό ουρανό δεν έκανε παραπάνω από ένα λεπτό για να κλειδώσει.

Έκανα και το πρώτο μου ταξίδι με το igo for android και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος. Έχει κάποιες ελλείψεις, αλλά τουλάχιστον εγώ μπορώ να ζήσω με αυτές. Αυτό που μου έκανε μεγάλη εντύπωση σε σχέση με το igo που είχα στο diamond είναι η μεγαλύτερη ακρίβεια στο στίγμα του. Μια ερώτηση να κάνω για το customization. Μπορώ να βάλω κανονικά ό,τι είχα στα windows mobile, δηλαδή skins, schemes κλπ. Επίσης μπορώ να μεταφέρω και το φάκελο με τις κάμερες ή χρειάζεται κάποια άλλη διαδικασία. Και τέλος, ισχύει αυτό που διάβασα ότι ετοιμάζεται το igo primo για android;

Αν και αυτη τη στιγμη δεν σου χρειαζεται η απαντηση, αλλα οχι κανενα προβλημα δεν υπαρχει, το ιδιο κανω κι εγω οταν ειμαι στο σπιτι και δεν ειμαι κοντα σε πριζα.

Αν και όταν είχα δει το μήνυμά σου είχα ήδη ταξιδέψει, σε ευχαριστώ πολύ. Τελικά, πολύ φασαρία για το τίποτα. Εννοώ ότι το καλώδιο usb του κινητού είχε αρκετό μήκος ώστε να φτάνει μέχρι εκεί που είχα τη βάση του αυτοκινήτου, οπότε το καλώδιο επέκτασης του usb δε χρειάστηκε και απλά έκανε μια βόλτα μέχρι τη Χαλκιδική! :lol:

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πώς ακριβώς δουλεύει αυτό? Κάπου το είχα διαβάσει ότι έτσι κάνει και το gmail και για αυτό δεν έχει επιλογή για το πόσο συχνά θα γίνετε ενημέρωση.

 

Με το που πάει το email στον server, έρχεται στο κινητό σου.. Δεν χρειάζεται να τσεκάρεις κάθε λίγο...

Αρκεί να έχεις το auto sync τσεκαρισμένο (στα settings)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ξερετε κανενα προγραμμα που να βαζει το κλασικο πληκτρολογιο ρε παιδια??? οπως ειναι στα κανονικα κινητα που πχ. εχει στο 1 το α,β,γ κτλ...
http://www.danasoft.com/sig/MPlataris-cucbu.jpg
Link to comment
Share on other sites

μήπως υπάρχει καποιο προγραμμα για να χειριζομαι τον υπολογιστη απο το κινητο?

σαν το team viewer αλλα να συνδεονται μεσω wifi απο το ρουτερ χωρις να χρειαζεται ιντερνετ...

 

Υπαρχει αυτουσιο το teamviewer. By far the best κατα τη γνωμη μου ομως ειναι το phone my pc.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

 

Αφού είπε δεν θέλει teamviewer...

Θέλει να συνδέεται χρησιμοποιώντας το Router του αλλά με WAN.

Ψάξε για WAN Android Remote Connection/Access και ίσως βρεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

Με το που πάει το email στον server, έρχεται στο κινητό σου.. Δεν χρειάζεται να τσεκάρεις κάθε λίγο...

Αρκεί να έχεις το auto sync τσεκαρισμένο (στα settings)

Αυτό όμως δεν είναι κακό για την μπαταρία του κινητού ? Δηλαδή ο λογαριασμός email πρέπει να είναι συνέχεια ανοιχτός και να ελέγχει?

π.χ. εγώ στο gmail θέλω να ελέγχω κάθε 1-2 ώρες, αλλά δεν μου δίνει τέτοια επιλογή. Άμα επιλέξω ayto sync δεν είναι σαν να κάνει έλεγχο κάθε δευτερόλεπτο ? ή μήπως υλοποιείτε με κάποιο τρόπο που δεν τρώει πολύ μπαταρία ?( ρωτάω γιατί δεν βρίσκω άλλο λόγο που το gmail δεν έχει επιλογή για το πόσο συχνά συγχρονίζει)

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε κανενα προγραμμα που να βαζει το κλασικο πληκτρολογιο ρε παιδια??? οπως ειναι στα κανονικα κινητα που πχ. εχει στο 1 το α,β,γ κτλ...

 

Δοκίμασε το multiling από το market.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως δεν είναι κακό για την μπαταρία του κινητού ? Δηλαδή ο λογαριασμός email πρέπει να είναι συνέχεια ανοιχτός και να ελέγχει?

π.χ. εγώ στο gmail θέλω να ελέγχω κάθε 1-2 ώρες, αλλά δεν μου δίνει τέτοια επιλογή. Άμα επιλέξω ayto sync δεν είναι σαν να κάνει έλεγχο κάθε δευτερόλεπτο ? ή μήπως υλοποιείτε με κάποιο τρόπο που δεν τρώει πολύ μπαταρία ?( ρωτάω γιατί δεν βρίσκω άλλο λόγο που το gmail δεν έχει επιλογή για το πόσο συχνά συγχρονίζει)

 

Ναι, το push νομίζω δεν τρώει τόση μπαταρία.

Τουλάχιστον όχι όσο θα έτρωγε μια εφαρμογή που κοιτάει κάθε 10-15 λεπτά για ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το push νομίζω δεν τρώει τόση μπαταρία.

Τουλάχιστον όχι όσο θα έτρωγε μια εφαρμογή που κοιτάει κάθε 10-15 λεπτά για ενημερώσεις.

ναι αλλο ρωτησα εγω.στις ρυθμισεις βλεπω μονο ανα 1 λεπτο,ανα 5 λεπτα κλπ.δεν βλεπω push.
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλο ρωτησα εγω.στις ρυθμισεις βλεπω μονο ανα 1 λεπτο,ανα 5 λεπτα κλπ.δεν βλεπω push.

 

Στο gmail όπως και στο foursquare θα δεις ότι δεν ρυθμίζεις κάθε πότε θα κοιτάει. Αυτό είναι Push. Αυτό ρώτησες απλά δεν το ξέρεις :Ρ

 

Βασικά, εγώ δεν απάντησα σε σένα (όπως θα δεις και από τα quote) που έχω κάνει. Για την ερώτηση σου δεν μπορώ να απαντήσω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ απλα εστω και για το gmail μεσω k9 δεν βλεπω επιλογη για push παρα μονον ανα λεπτο και πανω γιαυτο ρωταω.με την μανισια εφαρμογη για gmail ναι δεν εχει ρυθμιση ειναι push.στο κ9 ομως αν ξερει κανεις να μου πει?

 

Sent from my HTC Desire S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για προβολη και επεξεργασια φωτογραφιων τι προτεινετε?

 

Δες το PicsIn Photo Studio

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορώ να βάλω κανονικά ό,τι είχα στα windows mobile, δηλαδή skins, schemes κλπ. Επίσης μπορώ να μεταφέρω και το φάκελο με τις κάμερες ή χρειάζεται κάποια άλλη διαδικασία. Και τέλος, ισχύει αυτό που διάβασα ότι ετοιμάζεται το igo primo για android;

 

Επειδή στην ουσία πρόκειται για διαφορετικές εφαρμογές, δεν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των iGO των δύο λειτουργικών και κατά συνέπεια δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ίδια αρχεία που παραμετροποιούν το πρόγραμμα (skins κτλ), παρά μόνο χάρτες, poi αλλά και τα speedcams που ζήτησες.

 

Όσον αφορά το Primo, δεν υπάρχει επίσημη πληροφορία εκτός του ότι... πολύ θα το θέλαμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε Update στα Google Maps, 5.7, με Transit navigation. :)

 

Και πως κάνουμε update στο google maps...? Άκυρων..!! το έκανε μόνο του.!

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Και πως κάνουμε update στο google maps...?

θα στο βγαλει στο μαρκετ φυσικα. αν δεν σου εμφανιζεται τωρα, θα σου εμφανιστει καποια στιγμη :).

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...