Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε φίλε δε θέλω να δημιουργώ τέτοια θέματα, αλλά ότι η Google τώρα έβαλε πλοήγηση στους χάρτες η οποία τρώει, πολλά κιόλας, δεδομένα, για να πληρώσουν μεγάλο λογαριασμό αυτοί που δεν ξέρουν? Σοβαρά τώρα?

 

Θα στο εξηγήσω πιο διεξοδικά.

Ειπα/εννοούσα ότι η τελική/ουσιαστική αξία των χαρτών Ειναι απλώς μια παγίδα να πληρώσουν οι πρωτάρηδες κατι μεγάλους λογαριασμούς, μέχρι να πάρουν χαμπάρι ότι με τα ιδια λεφτά θα είχαν αγοράσει ένα καλό λογισμικό πλοήγησης. Βάλε το ναβιγκον η το συγκικ η το πριμο. Κι αν ψάξεις λίγο θα τα βρείς ολα σε καλή προσφορά.

και εννοούσα ότι κατά τη γνώμη μου οι χάρτες δεν είναι καλοί στην πλοήγηση/παραμετροποίηση/εμφάνιση και έδωσα λιγη έμφαση παραπάνω.

Και ναι για ένα πλάνο 500 ΜΒ, τα 30-40 για μια διαδρομή είναι πολλά.

Αν έχεις να προσθέσεις κάτι που να αντικρούει αυτό, ευχαρίστως να το ακούσω και να δεχθώ ότι έκανα λάθος.

 

Που διάβασες αυτό που γράφεις?

αλλά ότι η Google τώρα έβαλε πλοήγηση στους χάρτες η οποία τρώει, πολλά κιόλας, δεδομένα, για να πληρώσουν μεγάλο λογαριασμό αυτοί που δεν ξέρουν?

Οχι στα δικά μου ποστ.

Φιλικά πάντα....δεν έχουμε να χωρίσουμε τπτ.:D

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Που διάβασες αυτό που γράφεις?

αλλά ότι η Google τώρα έβαλε πλοήγηση στους χάρτες η οποία τρώει, πολλά κιόλας, δεδομένα, για να πληρώσουν μεγάλο λογαριασμό αυτοί που δεν ξέρουν?

Οχι στα δικά μου ποστ.

Φιλικά πάντα....δεν έχουμε να χωρίσουμε τπτ.:D

 

"Το google maps χρειάζεται ιντερνετ για να λειτουργήσει και τρώει παρα πολλά δεδομένα.

Οι δε δρομολογήσεις του είναι κακές.

Ειναι απλώς μια παγίδα να πληρώσουν οι πρωτάρηδες κατι μεγάλους λογαριασμούς, μέχρι να πάρουν χαμπάρι ότι με τα ιδια λεφτά θα είχαν αγοράσει ένα καλό λογισμικό πλοήγησης. Βάλε το ναβιγκον η το συγκικ η το πριμο. Κι αν ψάξεις λίγο θα τα βρείς ολα σε καλή προσφορά."

 

Κι εγώ πάντως το ιδιο καταλαβαίνω ότι λες…

Όχι?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να εγραφες κατι χρησιμο για το ''λαθος'' της αποψης μου.

Κατι σαν αποδειξη οτι στην πλοηγηση στον ταδε προορισμο καταναλωσε 2 ΜΒ μονο κλπ.

Αν δεν καταλαβαινεις αυτα που γραφω, καλυτερα μην απαντας ξαναγραφοντας τα ιδια.

Αποψη για μια εφαρμογη ειναι και μονον.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να εγραφες κατι χρησιμο για το ''λαθος'' της αποψης μου.

Κατι σαν αποδειξη οτι στην πλοηγηση στον ταδε προορισμο καταναλωσε 2 ΜΒ μονο κλπ.

Αν δεν καταλαβαινεις αυτα που γραφω, καλυτερα μην απαντας ξαναγραφοντας τα ιδια.

Αποψη για μια εφαρμογη ειναι και μονον.

 

Δεν ξαναέγραψα τίποτα . Πρώτη φορά έγραψα .

Ειπα απλώς ότι απ αυτά που γράφεις , κατάλαβα κι εγώ το ιδιο – με τον φιλο NoiSy_MaN -.

Τώρα όσον αφορά το google maps . Κι εγώ πιστεύω ότι τα εμπορικά προγράμματα ( Navigon κ.τ.λ ) είναι καλύτερα ,αλλά το google maps υπάρχει σε όλα τα android δωρεάν .

Οπότε για κάποιον χρήστη που δεν θέλει να ασχοληθεί πολύ πολύ είναι μια εύκολη και ικανοποιητική λύση .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα όσον αφορά το google maps . Κι εγώ πιστεύω ότι τα εμπορικά προγράμματα ( Navigon κ.τ.λ ) είναι καλύτερα ,αλλά το google maps υπάρχει σε όλα τα android δωρεάν .

.

 

Μπορει να ειναι δωρεαν η χρηση του τυπικα, αλλα στη πραξη κοστιζει πολυ σε κατεβασμα δεδομενων και την υποχρεωτικη χρηση διαδικτυου με 3G και με μεγαλη καταναλωση μπαταριας.

Αυτο σημαινει, εκτος απ την αδυναμια χρησης σε πολλες περιοχες χωρις 3G, οπως σε καποιο βουνο κλπ. το υψηλο κοστος σε βαθος λιγων μηνων περιστασιακης χρησης.

Αν ομως εχεις εναν οφλαιν πλοηγο μπορει ακομα και να κλεισεις το δικτυο για οικονομια μπαταριας και να κανεις δουλεια.

Αυτο εννοουσα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ειναι δωρεαν η χρηση του τυπικα, αλλα στη πραξη κοστιζει πολυ σε κατεβασμα δεδομενων και την υποχρεωτικη χρηση διαδικτυου με 3G και με μεγαλη καταναλωση μπαταριας.

Αυτο σημαινει, εκτος απ την αδυναμια χρησης σε πολλες περιοχες χωρις 3G, οπως σε καποιο βουνο κλπ. το υψηλο κοστος σε βαθος λιγων μηνων περιστασιακης χρησης.

Αν ομως εχεις εναν οφλαιν πλοηγο μπορει ακομα και να κλεισεις το δικτυο για οικονομια μπαταριας και να κανεις δουλεια.

Αυτο εννοουσα.

 

Συμφωνώ ότι ένα offline πρόγραμμα είναι πιο εύχρηστο - και πιο εξειδικευμένο για αυτή τη χρήση.

 

Όμως για το Google Maps:

Η χρήση των δεδομένων δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητική - ειδικά εάν έχεις κατεβάσει το χάρτη από πριν είναι ζήτημα να χρησιμοποιήσει 2-3 MB για την πλοήγηση. Επίσης η χρήση διαδικτύου είναι απαραίτητη μόνο για την χάραξη και επαναχάραξη πορείας - μπορείς να πλοηγηθείς και χωρίς δίκτυο εφόσον δεν αλλάζεις πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Όμως για το Google Maps:

Η χρήση των δεδομένων δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητική - ειδικά εάν έχεις κατεβάσει το χάρτη από πριν είναι ζήτημα να χρησιμοποιήσει 2-3 MB για την πλοήγηση. Επίσης η χρήση διαδικτύου είναι απαραίτητη μόνο για την χάραξη και επαναχάραξη πορείας - μπορείς να πλοηγηθείς και χωρίς δίκτυο εφόσον δεν αλλάζεις πορεία.

Για να εχεις κατεβασει τους χαρτες πιο πριν σημαινει οτι εχει χρησιμοποιησει δεδομενα. Και χαρτη ολης της Ελλαδος σε ολα τα ζουμ θελεις πολυυυυυυ χωρο.

Αν λοιπον ψαχνεις να βρεις 3g για να πλοηγηθεις και αν εισαι καπου εκτος προκατεβασμενης περιοχης και περιμεεεεενεις. (για 2g το ξεχνας).

Αφου ο ιδιος ειπες οτι τα οφλαιν ειναι καλυτερα στην αρχη γιατι επιμενεις παλι οτι οι χαρτες ειναι προτιμοτεροι κι οτι δε καινε δεδομενα κλπ.κλπ.

Το οτι, καποια φορα, μπορουν να βοηθησουν σε πολυ ειδικες περιπτωσεις, Δεν σημαινει οτι ειναι καλο λογισμικο πλοηγησης με τπτ.

Μπορεις να κανεις το ιδιο και μ εναν browser.

Αν ανοιξεις τη χρηση θα δεις ποσα ΜΒ κατεβαζεις.

Για βαλε διαδρομη Αγρινιο-Θεσ/νικη-Δραμα με αποφυγη διοδιων η δρομων ταχειας κυκλοφοριας.

Για βαλε να δεις τα μπλοκα της τροχαιας. Βαλε να δεις τα βουλκανιζατερ.

Γραψε τα mb για τους χαρτες και μετα τις οδηγιες πλοηγησης.

Γι αυτο μιλησα για αναπηρο λογισμικο/παγιδα πλοηγησης.

Γνωμη μου παντα και νομιζω οτι το εξαντλησα το θεμα.

Δεν εχω να προσθεσω κατι αξιολογο πλεον.:D

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν είπε κανείς ότι το Google Maps είναι η καλύτερη λύση, αν χρειάζεσαι πλοήγηση μια στα τόσα όμως, καλό είναι που υπάρχει αυτή η δωρεάν (αν έχεις λίγα mb) επιλογή.

2. Τους χάρτες τους κατεβαζεις με wifi, δε χρειάζεσαι 3g και κατανάλωση διαβολικων δεδομένων.

3. Άμα δεν ξες τι κάνεις και χρεωθείς από τα δεδομένα που θέλει η πλοήγηση των maps, τα λεφτά δε θα πάνε στη Google οπότε δεν έχει λόγο να σου στήσει παγίδα.

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν είπε κανείς ότι το Google Maps είναι η καλύτερη λύση, αν χρειάζεσαι πλοήγηση μια στα τόσα όμως, καλό είναι που υπάρχει αυτή η δωρεάν (αν έχεις λίγα mb) επιλογή.

2. Τους χάρτες τους κατεβαζεις με wifi, δε χρειάζεσαι 3g και κατανάλωση διαβολικων δεδομένων.

3. Άμα δεν ξες τι κάνεις και χρεωθείς από τα δεδομένα που θέλει η πλοήγηση των maps, τα λεφτά δε θα πάνε στη Google οπότε δεν έχει λόγο να σου στήσει παγίδα.

 

Ναι βρε οκ, αλλά ολα τα άλλα (sygic,navigon,igo, don't panic κ.τλ.) τα αγοραζεις μια φορα και τα χρησιμοποιεις απειρες φορες αλλαζοντας οτι θες ανα πασα στιγμη σε διαδρομες δεν κλεινεις μονο μια διαδρομη και πας. Χανεσαι σε χωριο που δεν εχεις καρτα να βαλεις στο κινητο εισαι με καρτοκινητο και μηδενικη καρτα με οποιοδηποτε απο τα αλλα θα κανεις τη δουλεια σου με το google maps απλα θα φας ακυρο. Ναι μεν εχει πραγματικα πολυ καλους χαρτες για οποιαδηποτε αλλη χωρα περα απο την ελλαδα και εδω μονο για αττικη εχει καλους χαρτες για δοκιμασε εκτος αττικης και τα λεμε. Δοκιμασα πολλα μικρα δρομακια που ισα και αν εχουν ονομα στη χαλκιδικη ολο το καλοκαιρι με google maps ουτε καν με sygic,navigon και igo (έχω και τα 3 γιατι το καθενα με δινει αλλες δυνατοτηες που θελω) εβρισκα κατευθειαν ειτε που ειμαι ειτε προς τα που να παω με gps ουτε δεδομενα ουτε τιποτα. Οσο για το αν καθε φορα που χρησιμοποιεις google maps λες οτι δεν πανε τα λεφτα στην google? Θα σε ελεγα να το ψαξεις καλυτερα αυτο που λες. Ασε και το αλλο αν εισαι root σβηνεις το google maps και street view γιατι εχουν το κακο συνηθειο να αναβουν συχνα απο μονα τους και να τρωνε μπολικη ram και κατεπεκταση και μπαταρια για ενα κατα τη δικια μου αποψη αχρηστο application. Εσυ τωρα αν θελεις επεμενε οτι ειναι καλο προγραμμα αλλοι 1000 που μιλανε γραφουν εδω μεσα τοσο καιρο πιστευουν το αντιθετο και για αυτο κοιταμε για ποσα αλλα καλυτερα applications και μαζι με αυτους και εγώ και δεν προκειται να μας αλλαξεις τη γνωμη. Αλλά μου δημιουργειται εμενα το ερωτημα τοσες σελιδες επιμονη μήπως εισαι υπαλληλος της google ή εισαι απο αυτους που παιρνουν ποσοστα διαφημιζοντας την?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχω αγορασει ενα κινεζικο κινητο με δεκτη gps και ειδα μετα απο δυο μηνες που το εχω,καποια προβληματα με την πλοηγηση.ενω κλειδωνει πανω απο 6 δορυφορους οπως δειχνει το gps test,στην διαρκεια της πλοηγησης δεν δειχνει πολυ σταθερο.με το sygic.το εχω δοκιμασει και με το igo primo και αλλες φορες παει τελεια,και αλλες πεταει εξω το προγραμμα και κλεινει.

εχει βρεθει καποια λυση για αυτα τα προβληματα.η να μην ξαναπαρω κινεζικο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχω αγορασει ενα κινεζικο κινητο με δεκτη gps και ειδα μετα απο δυο μηνες που το εχω,καποια προβληματα με την πλοηγηση.ενω κλειδωνει πανω απο 6 δορυφορους οπως δειχνει το gps test,στην διαρκεια της πλοηγησης δεν δειχνει πολυ σταθερο.με το sygic.το εχω δοκιμασει και με το igo primo και αλλες φορες παει τελεια,και αλλες πεταει εξω το προγραμμα και κλεινει.

εχει βρεθει καποια λυση για αυτα τα προβληματα.η να μην ξαναπαρω κινεζικο?

 

Αυτά είναι θέματα συσκευής ή και ROM.

Οπότε καλύτερα να ψαξεις τι κάνουν άλλοι χρήστες στο θέμα της συσκευής σου.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.

εχω αγορασει ενα κινεζικο κινητο με δεκτη gps και ειδα μετα απο δυο μηνες που το εχω,καποια προβληματα με την πλοηγηση.ενω κλειδωνει πανω απο 6 δορυφορους οπως δειχνει το gps test,στην διαρκεια της πλοηγησης δεν δειχνει πολυ σταθερο.με το sygic.το εχω δοκιμασει και με το igo primo και αλλες φορες παει τελεια,και αλλες πεταει εξω το προγραμμα και κλεινει.

εχει βρεθει καποια λυση για αυτα τα προβληματα.η να μην ξαναπαρω κινεζικο?

 

Κοιταξε εγω εχω το huawei x5 pro 2 χρονια τωρα και για το οποιο εχουν φτιαξει ποσες ρομ για το κινητο μου ελληνες και απλως εχουν πειραξει το gps.conf αρχειο που εχει να κανει με τους δορυφορους ετσι ωστε να δουλευει ενταξει για ελλαδα και χρησιμοποιω ως επι το πλειστον το sygic και ολα δουλευουν ρολοι. Αν θες κοιταξε αν εχουν κανει κατι αναλογο και για το δικο σου κινητο για να το πειραξεις εγω πάντως ειμαι υπερευχαριστημενος απο το κινητο μου και ας ειναι κινεζικο οποτε οπως ειπε και το παιδι πιο πανω εχει να κανει με τη ρομ που φορας πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι θέματα συσκευής ή και ROM.

Οπότε καλύτερα να ψαξεις τι κάνουν άλλοι χρήστες στο θέμα της συσκευής σου.

 

Κοιταξε εγω εχω το huawei x5 pro 2 χρονια τωρα και για το οποιο εχουν φτιαξει ποσες ρομ για το κινητο μου ελληνες και απλως εχουν πειραξει το gps.conf αρχειο που εχει να κανει με τους δορυφορους ετσι ωστε να δουλευει ενταξει για ελλαδα και χρησιμοποιω ως επι το πλειστον το sygic και ολα δουλευουν ρολοι. Αν θες κοιταξε αν εχουν κανει κατι αναλογο και για το δικο σου κινητο για να το πειραξεις εγω πάντως ειμαι υπερευχαριστημενος απο το κινητο μου και ας ειναι κινεζικο οποτε οπως ειπε και το παιδι πιο πανω εχει να κανει με τη ρομ που φορας πιστευω
εχουν βγαλει ενα sys για ελλαδα και το εχω βαλει.απο τοτε αρχισε να κλειδωνει αρκετους δορυφορους.με το sygic δεν εχω δοκιμασει πολυ γιατι ειχα συνηθισει το igo primo που με αυτη την συσκευη σταματαει ξαφνικα και κλεινει η εφαρμογη χωρις λογο,

αφου το sygic δεν εχει προβλημα,θα κανω με αυτο πλοηγηση αν και μου φανηκε λιγο λακωνικο στις φωνητικες οδηγιες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To X5 είναι καλό κινητό, το είχα και εγώ, και τρέχει το igo μια χαρά. Αλλά το Κινέζικο που λες εσύ δε μας λες ποιό είναι.

Μπορεί να έχει μικρή μνήμη και αυτό να δημιουργεί το πρόβλημα. Δοκίμασες με απλή (οχι TTS) φωνή; Δοκίμασες χωρίς .dem αρχείο;

Link to comment
Share on other sites

To κινητό που λέει ο φίλος dimikord είναι το iocean x7 elite που έχει 2gb ram και 4πυρηνο mtk6589T επεξεργαστή.Τα mtk6589 κινητά στις τιμές που κυκλοφορούν και με την απόδοση,αυτονομία και χαρακτηριστικά που έχουν,κάνουν πλάκα στον αντίστοιχο επώνυμο σε τιμολογιακό επίπεδο ανταγωνισμό αλλά δυστυχώς έχουν θέμα με το gps.Άλλα περισσότερο και άλλα λιγότερο αλλά όλα έχουν κάποιο θέμα.Και το δικό μου thl w7s ενώ δουλεύει πολύ καλά με το primo είναι φορές που τρελαίνεται και κρασάρει συνέχεια.Εχω κάνει διαδρομή 200χλμ και μέσα απο τούνελ oπου φυσικά έχανε και το σήμα gps και δε κράσαρε ούτε μια φορά και έχει τύχει σε μια απλή διαδρομή 10χλμ να το ανοίγω,να προχωρώ 100m και να κρασάρει,να το ξανανοίγω και να ξανακρασάρει ώσπου κάποια στιγμή απλά έστρωσε.Και δεν ήταν και θέμα σήματος gps γιατί δεν το είχε χάσει στιγμή. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω μαζί σου επειδή δοκίμασα το δικό μου κινητό w100 mtk6589 Αθήνα -Ορεστιάδα με sygic πρίν λίγες μέρες και δεν είδα τίποτα αρνητικό.

Μεγάλο ρόλο παίζουν και οι καιρικές συνθήκες, το Λογισμικό όπως και η Ρομ που φοράμε.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς γιατί δοκίμασες με sygic.Ο φίλος dimikord μιλάει για το igo primo το οποίο ναι μεν πάει κάλα αλλά ειναι φορές που απλά "τρελαίνεται".Kαι επισης ειναι γνωστά και τα υπόλοιπα θέματα με το navigon (τουλάχιστον αυτό απο το "θείο" :p ) που δε λειτουργεί,τα λογισμικά τύπου endomondo που κάποια δουλεύουν καλά και κάποια δείχνουν ότι να`ναι και γενικά ίσως μόνο το sygic δουλεύει σωστά 100% απο τα offline λογισμικά.Και ίσως κάποια λιγότερο γνωστά εδώ στο φόρουμ τουλάχιστον π.χ. copilot Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

καλήμερα παιδιά ήμουν σε 2.2 και δούλευα κανονικά το sycik πρόσφατα πηγα σε 2.3 το κάνω install και δεν μου βγάζει καν την δοκιμαστική έκδοση μου λέει μόνο αγορά ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω
Link to comment
Share on other sites

καλήμερα παιδιά ήμουν σε 2.2 και δούλευα κανονικά το sycik πρόσφατα πηγα σε 2.3 το κάνω install και δεν μου βγάζει καν την δοκιμαστική έκδοση μου λέει μόνο αγορά ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω

 

Δοκίμασε καθαρή εγκατασταση σβήνοντας τον φάκελο sygic απ την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά στη νέα έκδοση του google maps πως μπορούμε να βρούμε γύρω από την θέση μας τι αξιοθέατα μπαράκια καφετέριες κτλ υπάρχουν; παλιά πατούσα πάνω στην θέση και μου έβγαζε τι υπάρχει τριγύρω..Τώρα δεν μπορώ.Επίσης αν πάω στην πλοήγηση μου βγάζει μόνο τα μέρη που επισκέφθηκα πρόσφατα.Κανένα poi τριγύρω.
Link to comment
Share on other sites

[QUείσαι dams25;4887248]καλήμερα παιδιά ήμουν σε 2.2 και δούλευα κανονικά το sycik πρόσφατα πηγα σε 2.3 το κάνω install και δεν μου βγάζει καν την δοκιμαστική έκδοση μου λέει μόνο αγορά ξέρει κάποιος τι πρέπει να κάνω

 

αν εισαι ρουταρισμενος σβήσε ότι αρχείο υπάρχει και ξανά προσπάθησε πάλι,λογικά θα παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πρίν σβήσεις την εφαρμογή και τα αρχεία της κάνε και μια εκκαθάριση δεδομένων από τη διαχείριση εφαρμογών. Επιπλέον, όταν όλα τ'άλλα αποτύχουν, υπάρχει κι η λύση του hard reset.
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χρησιμοποιώ το Sygic γνήσιο και αγορασμένο και Θέλω να μου πει, αν ξέρει κάποιος, αν υπάρχει δυνατότητα να καταγράψω μια διαδρομή και να την αποθηκευσω; Edited by sakissalonika
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...