Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το handy calc είναι ενα εξαιρετικό calculator με δυνατότητα επίλυσης εξισώσεων, συστημάτων, γραφικές, unit/currency converter. Και είναι δωρεαν.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.mmin.handycalc&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm9yZy5tbWluLmhhbmR5Y2FsYyJd

Link to comment
Share on other sites

Επειδή για κάποιο λόγο το DaemonController σταμάτησε να μου δουλεύει για underclock και ρύθμιση governor, και το fauxclock δεν τα κρατάει μετά από reboot, αποφάσισα να δοκιμάσω το SetCPU. Προς το παρόν έχω ρυθμίσει μόνο clock και governor.

 

Αξίζει να ασχοληθώ με profiles; Θα δω καμιά διαφορά στη μπαταρία ή ίσως καταντήσει να τρώει περισσότερη;

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Επειδή για κάποιο λόγο το DaemonController σταμάτησε να μου δουλεύει για underclock και ρύθμιση governor, και το fauxclock δεν τα κρατάει μετά από reboot, αποφάσισα να δοκιμάσω το SetCPU. Προς το παρόν έχω ρυθμίσει μόνο clock και governor.

 

Αξίζει να ασχοληθώ με profiles; Θα δω καμιά διαφορά στη μπαταρία ή ίσως καταντήσει να τρώει περισσότερη;

 

Για να ασχοληθείς με profiles θα πρέπει πρώτα να εξοικιωθεις καλά με τον kernel και να μάθεις κάποια πράγματα, μιας και η κάθε περίπτωση kernel είναι διαφορετική.

Αν και να σου πω την αλήθεια, οι περισσότεροι που γνωρίζουν, δεν ακουμπάμε τα profiles..;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

έχουμε βρει public calendar της F1 2012 για το gmail..?? :)

 

αυτή η βδομάδα είναι κρίσιμη, αν αποφασίσω να φτιάξω-ανανεώσω το δημόσιο ημερολόγιο μου για την F1 θα ενημερωθείς από το αυτό το thread:)

Link to comment
Share on other sites

thanks psybill..;)

επιπλέον, υπάρχει κανείς με galaxy nexus και viber, να μας πει εαν στο settings-->accounts and sync του βγάζει το viber και εαν τελικά συγχρονίζει στις επαφές.?? με λίγα λόγια αν μπείτε σε μια επαφή, σας βγάζει το viber της όπως το whatsapp ή όχι..?

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε το f1 live timing premium και είστε καλυμμένοι σε όλα! :D

Αφήστε calendars κλπ :p

ο καθένας όπως βολεύεται. εγώ θέλω (όπου γίνεται) να υπάρχει καταχώρηση στο ημερολόγιο μου, που είναι συνεχώς μπροστά μου. η εφαρμογή καλύπτει περισσότερα πράγματα σαφώς, αλλά για την διεξαγωγή του αγώνα δεν έχει την ίδια αμεσότητα με το ημερολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή για κάποιο λόγο το DaemonController σταμάτησε να μου δουλεύει για underclock και ρύθμιση governor, και το fauxclock δεν τα κρατάει μετά από reboot, αποφάσισα να δοκιμάσω το SetCPU. Προς το παρόν έχω ρυθμίσει μόνο clock και governor.

 

Αξίζει να ασχοληθώ με profiles; Θα δω καμιά διαφορά στη μπαταρία ή ίσως καταντήσει να τρώει περισσότερη;

 

Το κλασικό προφίλ που αξίζει όσοι έχουμε το setCPU είναι όταν σβήνει η οθόνη,να δουλεύει ο επεξεργαστής στο minimum,με governor στο powersave, και priority 100. Το μόνο μειονέκτημα που μπορείς να δεις,είναι όταν "ξυπνάς" τη συσκευή,να υπάρχει ένα lag. Αλλά για μένα αυτή η επιλογή σου δίνει αρκετό χρόνο παραπάνω αναμονή. Τώρα άλλα profiles δεν είναι αναγκαία, είχα κάποτε και ένα για όταν η μπαταρία έπεφτε πχ κάτω από 30% να δουλεύει downclock,σε περίπτωση που είμαι έξω για να με βγάλει περισσότερο,ή όταν έπαιζα παιχνίδια να καταλάβαινα ότι μου τελειώνει, για να μην μου κλείνει και έχανα το progress :P

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κλασικό προφίλ που αξίζει όσοι έχουμε το setCPU είναι όταν σβήνει η οθόνη,να δουλεύει ο επεξεργαστής στο minimum,με governor στο powersave, και priority 100. Το μόνο μειονέκτημα που μπορείς να δεις,είναι όταν "ξυπνάς" τη συσκευή,να υπάρχει ένα lag. Αλλά για μένα αυτή η επιλογή σου δίνει αρκετό χρόνο παραπάνω αναμονή. Τώρα άλλα profiles δεν είναι αναγκαία, είχα κάποτε και ένα για όταν η μπαταρία έπεφτε πχ κάτω από 30% να δουλεύει downclock,σε περίπτωση που είμαι έξω για να με βγάλει περισσότερο,ή όταν έπαιζα παιχνίδια να καταλάβαινα ότι μου τελειώνει, για να μην μου κλείνει και έχανα το progress :P

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Αν "στήσεις" σωστά τη συσκευή και γνωρίζεις ποιες εφαρμογές εγκαθιστάς, αλλά και ποιες "ξυπνάνε" τον επεξεργαστή, δε χρειάζεται το sleep profile...;

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε το f1 live timing premium και είστε καλυμμένοι σε όλα! :D

Αφήστε calendars κλπ :p

+1 αλλα η τιμη του....:X:X

Link to comment
Share on other sites

+1 αλλα η τιμη του....:X:X

 

Ναι είναι ακριβή και φέτος δεν αξίζει η δωρεάν εφαρμογή..

Μπορεί να βγει καμία προσφορά εκτός μάρκετ..!

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει την εκδοση Sygic Aura v11.2.6 αλλα στην αναζητηση των οδων μου βγαζει τα ονοματα με λατινικους χαρακτηρες οπως επισης δε μου βγαζει αριθμο υπαρχει καποιος τροπος να το διορθωσω

Εμένα μου βγάζει και με τους 2 τρόπους.Δοκίμασες αναζήτηση στα ελληνικά?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα με το κινητο μου,αναβει η οθονη σε ασχετες στιγμες μονη της, για 2-3 δευτερολεπτα, μετα σβηνει μετα 10'' ξανα αναβει το ιδιο..... μετα σβηνει και για καμποση ωρα ειναι οκ χωρις να αναβει...και μετα απο ωρα παλι το ιδιο. Μπορειτε να μου προτεινεται μια εφαρμογη που να δειχνει τι ειναι αυτο που ξυπναει την οθονη?? :!: Edited by georgekap1
ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ!! :)
Link to comment
Share on other sites

Αν "στήσεις" σωστά τη συσκευή και γνωρίζεις ποιες εφαρμογές εγκαθιστάς, αλλά και ποιες "ξυπνάνε" τον επεξεργαστή, δε χρειάζεται το sleep profile...;

 

Ναι πιθανον, ειδικα για καποιον που δεν εχει πολλες εφαρμογες, οτε θα εχει μικρη διαφορα. Η καλυτερη δοκιμη ειναι να το αφησει καποιος ενα 8ωρο τη νυχτα,και να δει το πρωι αν εχει διαφορες στην καταλωση με setCPU ή χωρις.

Link to comment
Share on other sites

Αν "στήσεις" σωστά τη συσκευή και γνωρίζεις ποιες εφαρμογές εγκαθιστάς, αλλά και ποιες "ξυπνάνε" τον επεξεργαστή, δε χρειάζεται το sleep profile...;

 

Έτσι κι αλλιώς φοράω kernel του faux με intellidemand governor οπότε ίσως και το screen off profile να μην είναι απαραίτητο. Παρ'ολα αυτά θα δοκιμάσω για λίγες ημέρες τόσο με screen off στα 192/384 με intellidemand οσο και με powersave, κάτι μου λέει οτι με το δεύτερο θα δω διαφορά. :happy:

 

Το θέμα είναι πως ήδη έχω downclock στο 1GHz (από 1.2) αφού δεν παίζω παιχνίδια, λέτε να δω διαφορά στην μπαταρία αν το ρίχνω 100-200mhz στο <50%;

 

georgekap1 τσέκαρε αυτό, ίσως βοηθήσει :)

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγάζει και με τους 2 τρόπους.Δοκίμασες αναζήτηση στα ελληνικά?

 

δυστυχως δεν μπορω να αλλαξω τους λατινικους χαρακτηρες παω στο πληκτρολογιο του κινητου παταω να αλλαξει αλλα τιποτα μηπως κανω κατι λαθος ή μπορω να το διορθωσω με καποιον τροπο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιο app που να καθαρίζει τους άχρηστους φακέλους (ή τα απομεινάρια από προγράμματα) στην sd card?
The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν μπορω να αλλαξω τους λατινικους χαρακτηρες παω στο πληκτρολογιο του κινητου παταω να αλλαξει αλλα τιποτα μηπως κανω κατι λαθος ή μπορω να το διορθωσω με καποιον τροπο;

Πήγαινε Ρυθμίσεις->Τοπικό-> Μορφή πληκτρολογίου και φρόντισε να βγάζει το Λατινικό αλφάβητο και τα Ελληνικά.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιο app που να καθαρίζει τους άχρηστους φακέλους (ή τα απομεινάρια από προγράμματα) στην sd card?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.thedarken.sdm&hl=en

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιο app που να καθαρίζει τους άχρηστους φακέλους (ή τα απομεινάρια από προγράμματα) στην sd card?

 

Με ενδιαφερει και μενα μια τετοια εφαρμογη, αρκει να ειναι ασφαλής στην χρήση της, δηλαδη ...να μη σβηνει μαζι και χρησιμα αρχεια και μετα εχω προβληματα! Τι λετε? (εχω κακη εμπειρια απο παρομοια προγραμματα στα windows)

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει και μενα μια τετοια εφαρμογη, αρκει να ειναι ασφαλής στην χρήση της, δηλαδη ...να μη σβηνει μαζι και χρησιμα αρχεια και μετα εχω προβληματα! Τι λετε? (εχω κακη εμπειρια απο παρομοια προγραμματα στα windows)

 

Η παραπάνω εφαρμογή κάνει καλή δουλειά, ιδίως στη pro version.

Βέβαια πάντα είναι καλό να υπάρχει ένα backup της κάρτας στον υπολογιστή μας.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

 

Θα την δοκιμάσω, σε ευχαριστώ πολύ!

The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...