Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξαρτάται τι σ αρέσει.

Από καθαρά χαρακτηριστικά πλοήγησης το ναβιγκον λόγω φωνητικών οδηγιών είναι κορυφή με λιτη εμφάνιση.

Το πριμο πολύ καλό αλλά θα σου βγάλει την ψυχή μέχρι να το κάνεις να δουλέψει σωστά, αν τα καταφέρεις ποτέ καθότι καινούργιος, ειδικά αν μπλέξεις με custom-ιές

Τομτομ καλό με καλούς χάρτες.

τι εννοεις?εχει πιο λεπτομερεις φωνητικες οδηγιες?εχω πανω απο δυο χρονι να το χρησιμοποιησω γιαυτο ρωταω!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
τι εννοεις?εχει πιο λεπτομερεις φωνητικες οδηγιες?εχω πανω απο δυο χρονι να το χρησιμοποιησω γιαυτο ρωταω!

 

Οι TTS Voices του Primo είναι ανώτερες (ειδικά αν λάβεις υπόψιν και το "πείραγμα" που παίρνουν).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις?εχει πιο λεπτομερεις φωνητικες οδηγιες?εχω πανω απο δυο χρονι να το χρησιμοποιησω γιαυτο ρωταω!

Το Primo έχει τα πάντα με περισσότερη λεπτομέρεια. Χάρτες, ρυθμίσεις, φωνές. Αρκεί να έχεις όρεξη να ασχοληθείς και να διαβάσεις για να το σετάρεις σωστά. Αλλιώς πας σε πιο κλασικές λύσεις που ήδη προτάθηκαν πιο πάνω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οι TTS Voices του Primo είναι ανώτερες (ειδικά αν λάβεις υπόψιν και το "πείραγμα" που παίρνουν).

 

Γιά ανώτερες υπό συζήτηση , εκτός αν εννοείς μετά το "πείραγμα" . Αλλά πως μπορεί κάποιος να κάνει αυτό το "πείραγμα" . Εχει γραφτεί

πουθενά η διαδικασία ?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει ένα φιλαράκι το Samsung Galaxy Pocket. Είχε το sygic περασμένο μου είπε αλλά πλέον δε του δουλεύει. Ψάχνει να βρει να βάλει gps ξανά. Τι προτείνετε για αυτό το κινητό από θέμα ανάλυσης, επεξεργαστή?

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχει ένα φιλαράκι το Samsung Galaxy Pocket. Είχε το sygic περασμένο μου είπε αλλά πλέον δε του δουλεύει. Ψάχνει να βρει να βάλει gps ξανά. Τι προτείνετε για αυτό το κινητό από θέμα ανάλυσης, επεξεργαστή?

Thanks!

 

igo primo σε αναλυση 320χ240 και navigon .....

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

Γιά ανώτερες υπό συζήτηση , εκτός αν εννοείς μετά το "πείραγμα" . Αλλά πως μπορεί κάποιος να κάνει αυτό το "πείραγμα" . Εχει γραφτεί

πουθενά η διαδικασία ?

 

Πειραγμα εννοειται να κατεβασεις καποιες φωνες που τις εχει φτιαξει καποιος που ξερει.

Μια βολτα στο gpspocketpc θα σε βοηθησει να χασεις πολυτιμο χρονο απ τη ζωη σου, ψαχνοντας να κανεις καποιες φωνες ν ακουστουν καλυτερα, οταν αυτες αρνουνται πεισματικα.:D

Στη πραξη καλυτερα να μην εισαι τοσο σιγουρος οτι αυτες οι καστομιες δουλευουν χωρις προβλημα.

Τα ιγκο βγαζουν το λαδι και απαιτουν ωρες και τεχνη για να στηθει οπως το ''θελει'' ο χρηστης.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Aμα ξέρεις που να ψάξεις,δεν ειναι καθόλου ταλαιπωρία.Εγώ είμαι 100% ικανοποιημένος χρήστης του primo.Ευτυχώς πλέον οι χάρτες του (navteq περισσότερο κατά την γνώμη μου) έχουν βελτιωθεί αρκετά και κάνεις άνετα πλοήγηση.Οπου του έχω ζητήσει να με πάει,με πήγε άνετα και χωρις προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Aμα ξέρεις που να ψάξεις,δεν ειναι καθόλου ταλαιπωρία.Εγώ είμαι 100% ικανοποιημένος χρήστης του primo

 

Πες του φιλου που να ψαξει! Δωστου αυτα που εχεις εσυ και που σιγουρα δουλευουν, για να μην ταλαιπωριεται.

Εκτος αν του τα εδωσες ηδη.:D

Link to comment
Share on other sites

Οι TTS Voices του Primo είναι ανώτερες (ειδικά αν λάβεις υπόψιν και το "πείραγμα" που παίρνουν).

 

Πειραγμα εννοειται να κατεβασεις καποιες φωνες που τις εχει φτιαξει καποιος που ξερει.

Μια βολτα στο gpspocketpc θα σε βοηθησει να χασεις πολυτιμο χρονο απ τη ζωη σου, ψαχνοντας να κανεις καποιες φωνες ν ακουστουν καλυτερα, οταν αυτες αρνουνται πεισματικα.:D

Στη πραξη καλυτερα να μην εισαι τοσο σιγουρος οτι αυτες οι καστομιες δουλευουν χωρις προβλημα.

Τα ιγκο βγαζουν το λαδι και απαιτουν ωρες και τεχνη για να στηθει οπως το ''θελει'' ο χρηστης.

Νομίζω ότι ο athanaso77 Θέλει να πει ότι ο καθένας μας μπορεί να πειράξει εύκολα την tts φωνή που έχει ήδη, Προσωπικά την πείραξα για να μου τα λέει στον ενικό.

 

Το πρώτο στήσιμο ίσως να φανεί δύσκολα σε κάποιον που το κάνει πρώτη φορά, μετά απλά σε κάθε αναβάθμιση αλλάζεις τα αρχεία.

 

Καλό του igo είναι ότι υπάρχει πολύ μεγάλη παραμετροποιηση.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει η δυνατοτητα να μεταφερθουν οι χαρτες στην εξωτερικη(EXTSDcard) ωστε να λυθει το προβλημα με την χωριτικοτητα? ειδικα για αυτα τα 2 εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για τους χαρτες τους!!

 

Ναι φυσικά, και τα προγράμματα και οι χάρτες τους μπαίνουν στην SD.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το iGo που μπορώ να το βρω για την συσκευή μου. Το είχα παλιά στο Omnia και ήμουν υπερευχαριστημένος αλλά πλέον δεν μπορώ να το βρω πουθενά. Μπορεί κάποιος να μου πει που να το βρω έστω και με p.m.; Ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά, και τα προγράμματα και οι χάρτες τους μπαίνουν στην SD.

 

καπου ειδα οτι στο galaxy s3(δεν ξερω τι γινεται στα αλλα κινητα) το προγραμμα πρεπει οπωσδηποτε να εγκατασταθει στην sd και οχι στην εξωτερικη για να τρεξει, εφοσον εχει μανισια ρομ

Edited by fourtwo
Link to comment
Share on other sites

καπου ειδα οτι στο galaxy s3(δεν ξερω τι γινεται στα αλλα κινητα) το προγραμμα πρεπει οπωσδηποτε να εγκατασταθει στην sd και οχι στην εξωτερικη για να τρεξει, εφοσον εχει μανισια ρομ

 

Αν δεν κάνω λάθος απο την 4.2 και μετά τα προγράμματα πάνε ή στην internal (αυτή που είναι συνήθως 2GB) ή στην internal SD (το υπόλοιπο, δηλαδή π.χ. 16-2-ROM-bloat = 10 GB). Αλλά και πάλι έχεις αρκετό χώρο γιατί δε σε περιορίζουν τα 2GB. Επίσης τουλάχιστον στο igo μπορείς να βάλεις τα data στην external SD.

Στη χειρότερη περίπτωση μπορείς να φτιάξεις ενα partition στην external SD και να το κάνεις mount σαν μέρος της internal αν έχεις μεγάλο πρόβλημα χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Πειραγμα εννοειται να κατεβασεις καποιες φωνες που τις εχει φτιαξει καποιος που ξερει.

Εκείνο που ζητούσα είναι πως μπορεί κάποιος να κάνει edit τις φωνές . Τελικά ψάχνοντας τους φακέλλους βρήκα πως μπορεί να γίνει να

αλλάξεις το κείμενο της αναφώνησης αλλά όχι αυτή καθεαυτή τη φωνή . Θα το ψάξω .

Aμα ξέρεις που να ψάξεις,δεν ειναι καθόλου ταλαιπωρία.Εγώ είμαι 100% ικανοποιημένος χρήστης του primo.Ευτυχώς πλέον οι χάρτες του (navteq περισσότερο κατά την γνώμη μου) έχουν βελτιωθεί αρκετά και κάνεις άνετα πλοήγηση.Οπου του έχω ζητήσει να με πάει,με πήγε άνετα και χωρις προβλήματα.

Μου πήρε 15 μέρες να στήσω το iGo Primo με τη αμέριστη βοήθεια κάποιων φίλων (ονόματα δεν λέμε) και τώρα είμαι στη φάση του που

ψάχνω να βρώ τα αρνητικά του . Βέβαια γιά τους χάρτες δεν το συζητάω , κατά τη γνώμη μου , είναι απλά ανεκτοί , με αποτέλεσμα κάποιες

διαδρομές που σχεδιάζω να είναι απαράδεκτες .

Καλό του igo είναι ότι υπάρχει πολύ μεγάλη παραμετροποιηση.

Ναι σωστά , η παραμετροποίηση . Αλλά μήπως , τουλάχιστον μερικές από τις δυνατότητες , να είναι υπερβολή ? Γιά πλοηγό μιλάμε που

του ζητάς να σε πάει από το Α στο Β .

Link to comment
Share on other sites

Είχα εγκατεστημένο εδώ και 2 χρόνια στο S2 το iGo 8.4.2.139242. Μετά την αναβάθμιση σε 4.0.3 κανένα πρόβλημα. Μετά την πρόσφατη αναβάθμιση σε 4.1.2 η εγκατάσταση καταργήθηκε και στην προσπάθεια επανεγκατάστασης το πρόγραμμα μου ζητάει να τοποθετήσω την κάρτα SD με τα απαραίτητα αρχεία (χάρτες κλπ.). Η κάρτα είναι ήδη τοποθετημένη και για την ακρίβεια μάλιστα το αρχείο .apk από όπου κάνω την εγκατάσταση είναι και αυτό στην SD. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Είχα εγκατεστημένο εδώ και 2 χρόνια στο S2 το iGo 8.4.2.139242. Μετά την αναβάθμιση σε 4.0.3 κανένα πρόβλημα. Μετά την πρόσφατη αναβάθμιση σε 4.1.2 η εγκατάσταση καταργήθηκε και στην προσπάθεια επανεγκατάστασης το πρόγραμμα μου ζητάει να τοποθετήσω την κάρτα SD με τα απαραίτητα αρχεία (χάρτες κλπ.). Η κάρτα είναι ήδη τοποθετημένη και για την ακρίβεια μάλιστα το αρχείο .apk από όπου κάνω την εγκατάσταση είναι και αυτό στην SD. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

 

Εχουν αναφερθεί προβλήματα με την 4.1.2 στο S2 . Προσωπικά δεν έκανα την αναβάθμιση στο S2 και έχω μείνει με την 4.0.3 . Δεν ξέρω ποιό θα ήταν το κέρδος

αφού το μηχανάκι δούλευε άψογα . Εγκατέστησα το τελευταίο iGo Primo 9.6.22.317625 το οποίο δουλεύει μιά χαρά . Ισως να γύριζες στην 4.0.3 .

Link to comment
Share on other sites

Η 4.0.3 στο SII έχει ενα κάρο προβλήματα απορώ πως λες οτι λειτουργεί άψογα. Βάλε 4.1.2 με project butter και δεν θα ξανακοιτάξεις πίσω.

Όσο για το igo, βάλε το thin 1.3 (google it) και θα δουλέψει μια χαρά.

 

Για τους χάρτες που λες σίγουρα κάνεις λάθος. 2 μεγάλοι providers υπάρχουν. Η Tomtom (που αγόρασε την Teleatlas) και η Nokia (που αγόρασε τη Navteq). Αυτούς τους χάρτες έχουν όλα τα προγράμματα και πάνω κάτω ίδιοι είναι παντού. Το igo είναι ίσως το μόνο που έχει ΚΑΙ τους δυο.

Εκτός αν έκανες το λάθος να βάλεις το χάρτη της Epsilon που είναι μαύρα χάλια.

Link to comment
Share on other sites

Η 4.0.3 στο SII έχει ενα κάρο προβλήματα απορώ πως λες οτι λειτουργεί άψογα. Βάλε 4.1.2 με project butter και δεν θα ξανακοιτάξεις πίσω.

Όσο για το igo, βάλε το thin 1.3 (google it) και θα δουλέψει μια χαρά.

 

Για τους χάρτες που λες σίγουρα κάνεις λάθος. 2 μεγάλοι providers υπάρχουν. Η Tomtom (που αγόρασε την Teleatlas) και η Nokia (που αγόρασε τη Navteq). Αυτούς τους χάρτες έχουν όλα τα προγράμματα και πάνω κάτω ίδιοι είναι παντού. Το igo είναι ίσως το μόνο που έχει ΚΑΙ τους δυο.

Εκτός αν έκανες το λάθος να βάλεις το χάρτη της Epsilon που είναι μαύρα χάλια.

 

Αφού δεν έχω κανένα πρόβλημα , μα κανένα πρόβλημα με την 4.0.3 , γιατί να μήν πώ ότι δουλεύει άψογα . Τα ρεπόρτα γιά την 4.1.2 και τα

προβλήματα που αντιμετωπίζουν αναφέρονται στην ενότητα του SII , δεν τα διαπίστωσα εγώ .

Οσο γιά τους χάρτες έχω τον Greece_R3_NQ_2013.Q1_13060 . Δοκίμασε μιά διαδρομή Ταχύτατη ή Οδ.Ταχ.Κυκλοφορίας με ενεργοποιημένους

αυτοκινητόδρομους , γιά παράδειγμα από Παλαιό Φάληρο στην Κόρινθο , κι' αν είσαι ευχαριστημένος με την διαδρομή που θα σου βγάλει , πάω πάσο

αν η ταχύτατη γιά εσένα είναι να περάσεις από 50 φανάρια , και δρόμους που μονίμως στριμόχνονται τα αυτοκίνητα όλες τις ώρες της ημέρας .

Καλό το Igo , αλλά ας το παραδεχτούμε , υπάρχουν και καλύτεροι χάρτες .

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχω κανένα πρόβλημα , μα κανένα πρόβλημα με την 4.0.3 , γιατί να μήν πώ ότι δουλεύει άψογα . Τα ρεπόρτα γιά την 4.1.2 και τα

προβλήματα που αντιμετωπίζουν αναφέρονται στην ενότητα του SII , δεν τα διαπίστωσα εγώ .

 

SII έχω και εγώ. Πήγαινε στην ενότητα αυτή και πες η 4.03 δουλεύει καλύτερα απο την 4.1.2 να δεις τι θα σου πούν και οι άλλοι. Μόνο πόσα μηνύματα βρίζουν την 4.0.3 να δεις αρκεί. Με το που λέει κάποιος οτι έχει 4.0.3 η πρώτη συμβουλή είναι βάλε 4.1.2. Δοκίμασε τη και θα με θυμηθείς.

 

Οσο γιά τους χάρτες έχω τον Greece_R3_NQ_2013.Q1_13060 . Δοκίμασε μιά διαδρομή Ταχύτατη ή Οδ.Ταχ.Κυκλοφορίας με ενεργοποιημένους

αυτοκινητόδρομους , γιά παράδειγμα από Παλαιό Φάληρο στην Κόρινθο , κι' αν είσαι ευχαριστημένος με την διαδρομή που θα σου βγάλει , πάω πάσο

αν η ταχύτατη γιά εσένα είναι να περάσεις από 50 φανάρια , και δρόμους που μονίμως στριμόχνονται τα αυτοκίνητα όλες τις ώρες της ημέρας .

Καλό το Igo , αλλά ας το παραδεχτούμε , υπάρχουν και καλύτεροι χάρτες .

 

Οι χάρτες είναι σχεδόν ίδιοι γιατί βγαίνουν απο 2 εταιρίες. Τη δρομολόγηση την επιλέγει το πρόγραμμα. Οπότε το να λες οτι υπάρχουν καλύτεροι χάρτες είναι εντελώς λάθος. Δεν υπάρχουν. Αυτοί οι 2 είναι παντού με μικροδιαφορές. Το να μη σου αρέσει η δρομολόγηση του προγράμματος είναι εντελώς διαφορετικό θέμα.

Link to comment
Share on other sites

SII έχω και εγώ. Πήγαινε στην ενότητα αυτή και πες η 4.03 δουλεύει καλύτερα απο την 4.1.2 να δεις τι θα σου πούν και οι άλλοι. Μόνο πόσα μηνύματα βρίζουν την 4.0.3 να δεις αρκεί. Με το που λέει κάποιος οτι έχει 4.0.3 η πρώτη συμβουλή είναι βάλε 4.1.2. Δοκίμασε τη και θα με θυμηθείς.

Δεν είπα ποτέ ότι η 4.0.3 δουλεύει καλύτερα από τη 4.1.2 , γιατί δεν έχω ιδίαν γνώμη . Απλά ανέφερα ότι η δική μου 4.0.3 δουλεύει άψογα χωρίς

πρόβλημα . Επομένως τι να την κάνω την αναβάθμιση . Ετσι κι' αλλιώς το SII , το χρησιμοποιώ μόνο σαν τηλέφωνο , και σπάνια και περιστασιακά

χρησιμοποιώ τις υπόλοιπες δυνατότητές του .

 

Οπότε το να λες οτι υπάρχουν καλύτεροι χάρτες είναι εντελώς λάθος. Δεν υπάρχουν. Αυτοί οι 2 είναι παντού με μικροδιαφορές.

Κοίταξε ... οι γενικότητες ποτέ δεν οδηγούν πουθενά . Οι μικροδιαφορές - όπως λες - ειδικά άν είναι πολλές διαφοροποιούν ένα προϊόν ή ακόμα και

την καθημερινότητά μας . Μήπως ξεχνάς τους χάρτες της Geointelligence ?

Link to comment
Share on other sites

Οι χάρτες είναι σχεδόν ίδιοι γιατί βγαίνουν απο 2 εταιρίες. Τη δρομολόγηση την επιλέγει το πρόγραμμα. Οπότε το να λες οτι υπάρχουν καλύτεροι χάρτες είναι εντελώς λάθος. Δεν υπάρχουν. Αυτοί οι 2 είναι παντού με μικροδιαφορές. Το να μη σου αρέσει η δρομολόγηση του προγράμματος είναι εντελώς διαφορετικό θέμα.

 

Συμφωνώ μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ποτέ ότι η 4.0.3 δουλεύει καλύτερα από τη 4.1.2 , γιατί δεν έχω ιδίαν γνώμη . Απλά ανέφερα ότι η δική μου 4.0.3 δουλεύει άψογα χωρίς

πρόβλημα . Επομένως τι να την κάνω την αναβάθμιση . Ετσι κι' αλλιώς το SII , το χρησιμοποιώ μόνο σαν τηλέφωνο , και σπάνια και περιστασιακά

χρησιμοποιώ τις υπόλοιπες δυνατότητές του .

 

Εγώ λοιπόν που έχω ιδίαν άποψη στο λέω ξεκάθαρα. Η 4.1.2 ΕΙΝΑΙ καλύτερη απο την 4.0.3. Αν θες τη δοκιμάζεις, τζάμπα είναι. Την ίδια άποψη έχει και η συντριπτική πλειοψηφία στο thread για το SII.

 

Κοίταξε ... οι γενικότητες ποτέ δεν οδηγούν πουθενά . Οι μικροδιαφορές - όπως λες - ειδικά άν είναι πολλές διαφοροποιούν ένα προϊόν ή ακόμα και

την καθημερινότητά μας . Μήπως ξεχνάς τους χάρτες της Geointelligence ?

 

Που τις είδες τις γενικότητες; Οι χάρτες που χρησιμοποιούν το 95% των προγραμμάτων είναι 2. Τόσο απλά.

Η μοναδική εξαίρεση είναι η GI που αναφέρεις και δίνει χάρτες ΜΟΝΟ στο don't panic. Πολύ καλοί χάρτες, αλλά μόνο γι αυτό το πρόγραμμα το οποίο δεν είναι και οτι καλύτερο. Τη δουλειά του την κάνει και το έχω και εγώ, αλλά μόνο λόγω χαρτών.

 

Το να λες οτι η δρομολόγηση δεν σου αρέσει και γι αυτό ο χάρτης δεν είναι καλός είναι λάθος. Ο χάρτης είναι ίδιος με τους χάρτες των περισσότερων προγραμμάτων. Αν θες να πεις οτι ο χάρτης δεν είναι καλός πρέπει να βρείς λάθη. Μονόδρομους, πλατείες, δρόμους που λείπουν κλπ.

 

π.χ. το Sygic έχει χάρτη tomtom. Όταν η δρομολόγηση που βγάζει είναι διαφορετική απο αυτή του igo ή του tomtom αυτό είναι θέμα software στο 99% των περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει καμιά άλλη πρόταση για την εγκατάσταση του iGo κάτω από 4.1.2 εκτός από το να επανέλθω στην 4.0.3, η οποία μου έβγαλε την ψυχή επί πάνω από ένα χρόνο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να υπενθυμίσω ότι όποιος ενδιαφέρεται για το IGO,

υπάρχει ειδικό θέμα μόνο για αυτό το πρόγραμμα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314557&page=51

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...