Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ χρησιμοποιώ αυτήν

Disk Usage

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.diskusage&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5nb29nbGUuYW5kcm9pZC5kaXNrdXNhZ2UiXQ..

 

, με καλύπτει, σου δίνει πολύ ωραίο overview του χώρου και ποιοι φάκελοι πιάνουν τον περισσότερο χώρο, προχωρόντας προς τα δεξιά αναλύει τους φακέλους ξεχωριστά κλπ..

Link to comment
Share on other sites

ωραια,και κατι ακομα,εγω χρησιμοποιω custom rom στην συσκευη μου και θελω με καποια εφαρμογη να δω τι μου τρωει μεγαλυτερη εσωτερικη μνημη αυτη τι στιγμη στην συσκευη μου,ποια εφαρμογη να βαλω? να μου δειχνει για παραδειγμα το μεγαλυτερο σε μεγεθος αρχειο που ειναι πρωτο και επειτα ολα τα υπολοιπα κατα μεγεθος,το ιδιο και στην καρτα μνημης μου

 

Δες το Android System Info

Για την sd card δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο ισως το SD Card Manager κάνει αυτό που θες .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

ωραια,και κατι ακομα,εγω χρησιμοποιω custom rom στην συσκευη μου και θελω με καποια εφαρμογη να δω τι μου τρωει μεγαλυτερη εσωτερικη μνημη αυτη τι στιγμη στην συσκευη μου,ποια εφαρμογη να βαλω? να μου δειχνει για παραδειγμα το μεγαλυτερο σε μεγεθος αρχειο που ειναι πρωτο και επειτα ολα τα υπολοιπα κατα μεγεθος,το ιδιο και στην καρτα μνημης μου

 

Disk Usage, η καλύτερη και με πολύ γρήγορη σαρωση. Με ροοτ βλέπεις και όλους τους φακέλους, και αν χρησιμοποιεί κάποιος a2sd,βλέπει και ακριβώς πόσο έχει μείνει σε κάθε εφαρμογή,στην εσωτερική μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

ωραια,και κατι ακομα,εγω χρησιμοποιω custom rom στην συσκευη μου και θελω με καποια εφαρμογη να δω τι μου τρωει μεγαλυτερη εσωτερικη μνημη αυτη τι στιγμη στην συσκευη μου,ποια εφαρμογη να βαλω? να μου δειχνει για παραδειγμα το μεγαλυτερο σε μεγεθος αρχειο που ειναι πρωτο και επειτα ολα τα υπολοιπα κατα μεγεθος,το ιδιο και στην καρτα μνημης μου

 

Το system tuner που κανει και πολλα παραπάνω...

1+7 Pro
Link to comment
Share on other sites

φρεσκα, μολις κυκλοφορησαν!!

 

https://play.google.com/store/apps/developer?id=TomTom+International+BV

 

:)

Edited by kakofonixx
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να κάνω partition στην κάρτα μνήμης για μεταφορά εφαρμογών σε αυτήν με apps όπως link2sd, app2sd κτλ. στην έκδοση android ICS. Θα έχω κάποιο κέρδος σε ταχύτητα και χώρο σε σχέση με τώρα που τις μεταφέρω στην κάρτα μνήμης μου, που είναι φορμαρισμένη σε FAT32; Η κάρτα μνήμης είναι 16GB Class 10.
Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος την https://play.google.com/store/apps/details?id=com.baseapp.eyeem, EyeEm, να μου πει αν του κρασαρει από την 3.1.1 και μετά; (σε 4.0.4). Δηλαδή πάει να ανοίξει και βγάζει μήνυμα "η εφαρμογή.... σταμάτησε να λειτουργεί" (clear data, μεταφορά στο τηλέφωνο, reboot & kill έχω κάνει)

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

φρεσκα, μολις κυκλοφορησαν!!

 

https://play.google.com/store/apps/developer?id=TomTom+International+BV

 

:)

 

Τι σημαίνει, ότι το πρόγραμμα δούλευει χωρίς σήμα?

Τι πατέντα του Tom Tom είναι αυτή;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει, ότι το πρόγραμμα δούλευει χωρίς σήμα?

Τι πατέντα του Tom Tom είναι αυτή;

 

Λέει No mobile signal needed, οπότε εννοεί 2 πράγματα:

1. είτε ότι δεν χρειάζεται data για να δουλέψει

2. ή ότι δεν χρειάζεται υποβοήθηση από την κεραία του κινητού για να βρει σήμα

 

Μεταξύ μας τείνω προς το δεύτερο, δηλαδή μάλλον εννοεί ότι δεν χρειάζεται να έχει το κινητό a-gps.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει, ότι το πρόγραμμα δούλευει χωρίς σήμα?

Τι πατέντα του Tom Tom είναι αυτή;

Το λέει και σε ένα video της παρουσίασης της εφαρμογής.

Δεν χρειάζεται σύνδεση δεδομένων (πχ 3G) για να κάνει δρομολόγηση, όπως το Goggle Maps.

Ότι κάνουν και τα υπόλοιπα της αγοράς δηλαδή...

 

Αν το αγοράσει κανείς, ας κάνει κάποιο σχόλιο.

 

Κάτι που πρόσεξα είναι:

- FREE Lifetime Maps. Always drive with the latest map and get to your destination faster. Download 4 or more full updates every year for the life of your app.

Δωρεάν αναβαθμίσεις δηλαδή, αλλά και

Spoken street names comes in British English

Χωρίς Ελληνικό TTS

Edited by kted
Link to comment
Share on other sites

http://dev.opera.com/articles/view/extensions-opera-mobile-labs/

το κατεβαζεις το βαζεις στο κινητο σου!

θα ανοιξει σαν κανονικος οπερα!

πας στο παραθυρο κατω που λεει opera extensions..

ψαχνεις για youtube πατας πανω και τελος!

ολες οι σελιδες θα ανοιγουν με την επιλογη που ειδες πιο πανω

 

Φίλε μου δεν το βρίσκω αυτό το extension για το YouTube .

Κατέβασα αυτόν το όπερα που λες αλλά όταν ψάχνω για extension δεν βρίσκω κάτι

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κάποιος την https://play.google.com/store/apps/details?id=com.baseapp.eyeem, EyeEm, να μου πει αν του κρασαρει από την 3.1.1 και μετά; (σε 4.0.4). Δηλαδή πάει να ανοίξει και βγάζει μήνυμα "η εφαρμογή.... σταμάτησε να λειτουργεί" (clear data, μεταφορά στο τηλέφωνο, reboot & kill έχω κάνει)

Γιώργο το δοκίμασα στην cm9ight και λειτουργεί κανονικά,όπως επίσης λειτουργεί κανονικά και στην jb cmtight.

Link to comment
Share on other sites

έχω μια γενική ερώτηση για το gps, εάν το έχουμε ανοικτό συνέχεια επιβαρύνεται πολύ η μπαταρία? σορρυ, απλά το είχα απορία γιατι το έχω κλειστό γενικά!:)
Link to comment
Share on other sites

για τον καιρο δεκτο. αλλα, εφοσον εχει επιλογη χρησης του gps για την τοποθεσια, δεν θα επρεπε να ανανεωνεται μεσω gps και χωρις ιντερνετ;

 

καποια παρομοια εφαρμογη που να το κανει αυτο;

πρεπει να ενημερωθει για τον καιρο..δε γινεται χωρις ιντερνετ. το gps δινει μονο συντεταγμενες, δε δινει αλλα δεδομενα στο κινητο.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει σπάσει τα νεύρα το εγκαθιστώ και απεγκαθιστοντας την προηγούμενη και από πάνω της, τους έχω στείλει mail, κοιτάζω με τον es μήπως πρέπει να σβήσω χειροκίνητα κάποιο στοιχείο.

Έχεις κάνει login ή είσαι στην αρχική οθόνη; Έχουν ρίξει βάρος στο ios και μέχρι πρότινος δεν έδιναν updates, κρίμα γιατί πρόκειται για πολύ ενδιαφέρον δίκτυο φωτογραφίας phone based.

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει σπάσει τα νεύρα το εγκαθιστώ και απεγκαθιστοντας την προηγούμενη και από πάνω της, τους έχω στείλει mail, κοιτάζω με τον es μήπως πρέπει να σβήσω χειροκίνητα κάποιο στοιχείο.

Έχεις κάνει login ή είσαι στην αρχική οθόνη; Έχουν ρίξει βάρος στο ios και μέχρι πρότινος δεν έδιναν updates, κρίμα γιατί πρόκειται για πολύ ενδιαφέρον δίκτυο φωτογραφίας phone based.

εκανες clear data πριν τη βγαλεις τελειως; αν οχι, κανε και ξανα περνα την τελευταια εκδοση ως καθαρη εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ενημερωθει για τον καιρο..δε γινεται χωρις ιντερνετ. το gps δινει μονο συντεταγμενες, δε δινει αλλα δεδομενα στο κινητο.

 

μαλιστα, καταλαβα. ευχαριστω για τη βοηθεια.

 

κατι ακομα. το viber ανοιγει αυτοματα καθε φορα που μπαινω στο ιντερνετ, και οταν δεν ειμαι στο ιντερνετ, λεει στη Notification bar "viber service disconnected". πως γινεται να το ανοιγω εγω μονο οταν το χρειαζομαι;

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα, καταλαβα. ευχαριστω για τη βοηθεια.

 

κατι ακομα. το viber ανοιγει αυτοματα καθε φορα που μπαινω στο ιντερνετ, και οταν δεν ειμαι στο ιντερνετ, λεει στη Notification bar "viber service disconnected". πως γινεται να το ανοιγω εγω μονο οταν το χρειαζομαι;

 

Root και κλείσιμο με autostarts.

Είναι παααρα πολλές οι εφαρμογές που ανοίγουν χωρίς να το ξέρεις (πχ με το άνοιγμα της συσκευής, τη φόρτιση, σύνδεση στο ίντερνετ, διαγραφή κάποιου αρχείου κλπ κλπ).

Ακόμα και οι εργοστασιακές (καλά από αυτές σχεδόν όλες)

Link to comment
Share on other sites

Root και κλείσιμο με autostarts.

Είναι παααρα πολλές οι εφαρμογές που ανοίγουν χωρίς να το ξέρεις (πχ με το άνοιγμα της συσκευής, τη φόρτιση, σύνδεση στο ίντερνετ, διαγραφή κάποιου αρχείου κλπ κλπ).

Ακόμα και οι εργοστασιακές (καλά από αυτές σχεδόν όλες)

 

χωρις root δεν υπαρχει τροπος να απενεργοποιηθει;

Link to comment
Share on other sites

εκανες clear data πριν τη βγαλεις τελειως; αν οχι, κανε και ξανα περνα την τελευταια εκδοση ως καθαρη εγκατασταση.

 

Το έκανα και αυτό, τελικά έβαλα την 3.0 που τρέχει.

 

Btw Thanks Chris

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Οχι, αυτή η διαδικασία απαιτεί δικαιώματα root

 

προς το παρον, λεω να το αφησω για αργοτερα. επηρεαζει αρκετα την αυτονομια το να ειναι ανοιχτο το viber;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...