Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

νομιζω οτι αυτο δεν παιζει ρολο μεσω συσκευης αλλα απο τις αδειες της εφαρμογης

 

Κι εγώ αυτό νόμιζα, αλλά ο athanaso77 είπε ότι είναι θέμα συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Sorry Δημήτρη που δε βγάζω άκρη αλλά κάνω τα εξής: Φορτώνω Titanium Backup Pro. Πάω στο tab "Αντίγραφα ασφαλείας/Επαναφορά". Από τη λίστα προγραμμάτων που εμφανίζει, βρίσκω το "Υπηρεσίες Google Play 1.0.13". Πατάω συνεχώς πάνω του και ανοίγει menu: "Αναγκαστικό κλείσιμο εφαρμογής, Καθαρισμός cache, ..., Ενεργοποίηση πολλαπλών προφίλ".

Πουθενά είναι το πολυπόθητο freeze.

 

Δεν πατάς συνεχόμενα, απλό πατηματάκι (ταπ!) κάνεις και εμφανίζεται το παράθυρό με το freeze

 

Δες παράδειγμα: http://i94.photobucket.com/albums/l96/madim_/2012-10-07190016.png

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

google maps, το navigon ειναι ψυλοαπαραδεχτο,για πλοηγηση μπορεις επισης το igo και για Pois τοn χρυσο οδηγο (yellow pages)

 

Εγώ πάλι το βρίσκω άψογο ! Πολύ καλό όπου κι αν το δοκίμασα .

Για μένα το καλύτερο . ( τα έχω δοκιμάσει όλα ) .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μια ερωτηση για το Adfree... εχω ακουσει τα καλυτερα λογια, γι'αυτο και το εχω εγκατεστημενο εδω και καιρο...

 

Διαφημησεις δεν βλεπω πλεον στις εφαρμογες μου, αν και ειμαι αρκετα προσεκτικος στο τι εγκαθιστω, για αλλους βεβαια λογους...

 

Προσφατα ομως ανακαλυψα οτι η εφαρμογη Alarm Clock Extreme Free βγαζει μια διαφημηση, που αν θυμαμαι δεν εβγαζε παλια... Δεν θα επρεπε να εξαφανιζεται? :confused:

 

Το Adfree εννοειται οτι το εχω up to date...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται αυτό, αλλά φαντάσου να το κάνεις αυτό στην εθνική με 120 χλμ. (και λίγα λέω) ή ακόμα και σε στενό να είσαι πρέπει να σταματήσεις για να το κάνεις. Τα smartphones είναι κινητά αλλά κάνουν και πολλά άλλα όπως πλοήγηση. Δεν πιστεύω ότι αυτό που ζητάω είναι κάτι δύσκολο. Όταν οδηγείς προέχει η ασφάλεια σου και όχι οι κλήσεις. Απορώ γιατί διαφωνείτε σε αυτό. Μόνο εγώ έχω παρατηρήσει αυτό το πρόβλημα; Εσείς τι κάνετε σε αντίστοιχη περίπτωση;

 

Ε άμα θες να μην χτυπάει όταν οδηγείς βάλτο σε flight mode.

Link to comment
Share on other sites

Eγω έχω το adaway και στην εφαρμογή που λες,δε βλέπω διαφημίσεις.

 

Γνωριζεις αν τετοιου ειδους εφαρμογες μπορουν να εγκατασταθουν ταυτοχρονα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να τις έχεις και τις 2.Με το που τρέξεις όμως το adaway και το ενεργοποιήσεις, θα σβήσει το hosts αρχείο που έβαλε το adfree στο /system/etc και θα βάλει το δικό του.Αντίστοιχα αν ξανατρέξεις το adfree και επιλέξεις να μπλοκάρει τις διαφημίσεις,θα σβήσει το αρχείο που έβαλε το adaway.Προσωπικά θεωρώ καλύτερο το adaway,γιατί σε αφήνει να προσθέσεις και δικές σου λίστες με τους servers των διαφημίσεων που δεν ειναι περασμένα στο hosts αρχείο.π.χ. δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4266121#post4266121
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζεις αν τετοιου ειδους εφαρμογες μπορουν να εγκατασταθουν ταυτοχρονα?

Σου απαντώ εγώ. Οι εφαρμογές adblock πειράζουν το αρχείο hosts ώστε να μην μπορεί να συνδεθεί το κινητό σε διάφορους ad servers. (Αρκετές custom roms έρχονται με πειραγμένο αρχείο hosts για ad-blocking out-of-the-box). Άρα αν έχεις πχ. το adfree και σου πειράξει τα hosts, μετά αν ανοίξεις το adaway θα πειράξει εκείνο τα hosts. Στην ουσία το ένα αναιρεί το άλλο. Είχα για χρόνια το adfree αλλά άρχισε να κάνει νερά τώρα τελευταία αφήνοντας διάφορες διαφημίσεις να περάσουν και έτσι άλλαξα σε adaway. Όλα καλά είναι με το adaway, προτείνω να το δοκιμάσεις.

 

Edit: Με πρόλαβες bbbb :P

Link to comment
Share on other sites

Ε άμα θες να μην χτυπάει όταν οδηγείς βάλτο σε flight mode.

 

Πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι; Ότι δεν λύνεται, κόβεται; Δεν είναι λύση αυτή. Όπως σου είπα χρησιμοποιώ bluetooth, οπότε το καλύτερο και ασφαλέστερο θα ήταν με το που απαντήσω να επιστρέφει στην πλοήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Mπορείς να τις έχεις και τις 2.Με το που τρέξεις όμως το adaway και το ενεργοποιήσεις, θα σβήσει το hosts αρχείο που έβαλε το adfree στο /system/etc και θα βάλει το δικό του.Αντίστοιχα αν ξανατρέξεις το adfree και επιλέξεις να μπλοκάρει τις διαφημίσεις,θα σβήσει το αρχείο που έβαλε το adaway.Προσωπικά θεωρώ καλύτερο το adaway,γιατί σε αφήνει να προσθέσεις και δικές σου λίστες με τους servers των διαφημίσεων που δεν ειναι περασμένα στο hosts αρχείο.π.χ. δες http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4266121#post4266121

 

Σου απαντώ εγώ. Οι εφαρμογές adblock πειράζουν το αρχείο hosts ώστε να μην μπορεί να συνδεθεί το κινητό σε διάφορους ad servers. (Αρκετές custom roms έρχονται με πειραγμένο αρχείο hosts για ad-blocking out-of-the-box). Άρα αν έχεις πχ. το adfree και σου πειράξει τα hosts, μετά αν ανοίξεις το adaway θα πειράξει εκείνο τα hosts. Στην ουσία το ένα αναιρεί το άλλο. Είχα για χρόνια το adfree αλλά άρχισε να κάνει νερά τώρα τελευταία αφήνοντας διάφορες διαφημίσεις να περάσουν και έτσι άλλαξα σε adaway. Όλα καλά είναι με το adaway, προτείνω να το δοκιμάσεις.

 

Edit: Με πρόλαβες bbbb :P

 

Σας ευχαριστω παιδια, εγκατεστησα το Adaway (βγαζοντας το Adfree)... Ενημερωτικα, η διαφημηση στην εφαρμογη που ανεφερα πιο πανω, εξαφανιστηκε... Για να δουμε πως θα παει γενικοτερα!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στο ginius driver don't panic, υπαρχει τροπος να εμφανιζονται καποιο σημεια ενδιαφεροντος στο χαρτη κατα την πλοηγηση; πχ σταθμοι ΗΣΑΠ, Μετρο, φαρμακεια, βενζιναδικα κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το sygic επειδή ψάχνοντας είδα ότι είναι ένα από τα 3 καλύτερα προγρλαμματα πλοήγησης αλλά είναι δοκιμαστικό για 7 ημέρες.

Όταν το έβαζα όμως έλεγε δωρεάν . Υπάρχει κάποιο αξιόλογο πρόγραμμα δωρεάν ή πρέπει να πληρώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το sygic επειδή ψάχνοντας είδα ότι είναι ένα από τα 3 καλύτερα προγρλαμματα πλοήγησης αλλά είναι δοκιμαστικό για 7 ημέρες.

Όταν το έβαζα όμως έλεγε δωρεάν . Υπάρχει κάποιο αξιόλογο πρόγραμμα δωρεάν ή πρέπει να πληρώσεις?

 

Όλα τα καλά προγράμματα είναι επί πληρωμή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ,

 

ήθελα να σας ρωτήσω γιατί έψαξα και δεν βρήκα εφαρμογή που να κάνει το εξής:

Όταν "αντιλαμβάνεται" ότι παίρνει σήμα από συγκεκριμένη κεραία να αλλάζει προφίλ. Έχω το Timerrific και δεν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο..

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το sygic επειδή ψάχνοντας είδα ότι είναι ένα από τα 3 καλύτερα προγρλαμματα πλοήγησης αλλά είναι δοκιμαστικό για 7 ημέρες.

Όταν το έβαζα όμως έλεγε δωρεάν . Υπάρχει κάποιο αξιόλογο πρόγραμμα δωρεάν ή πρέπει να πληρώσεις?

 

 

Δες αυτο . Είναι καλούτσικο για δωρεάν . Αλλά μην περιμένεις κάτι εξαιρετικό ...

Link to comment
Share on other sites

To tom tom τι να λεει σε σχεση με τα υπαρχοντα συστηματα?

 

τι να λέει φίλε μου.....απλά ότι καλύτερο υπάρχει, για Ευρώπη τουλάχιστον.τώρα για Ελλάδα αν χρειάζεσαι αποκλειστικά,το don't panic έχει καλύτερο χάρτη οπότε το σκέφτεσαι και αυτο

επίσης διαθέτει και επιλογή για τον δακτύλιο στην Αθήνα που το tomtom δεν διαθετει

Edited by christou
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο φόρουμ,

 

ήθελα να σας ρωτήσω γιατί έψαξα και δεν βρήκα εφαρμογή που να κάνει το εξής:

Όταν "αντιλαμβάνεται" ότι παίρνει σήμα από συγκεκριμένη κεραία να αλλάζει προφίλ. Έχω το Timerrific και δεν μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο..

 

PhoneWeaver, Profile scheduler+ και άλλα...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συγνώμη αν έχει ξαναπαντηθεί, αλλά επειδή είναι πολλές οι σελίδες για να τις ψάξω μια-μια, ήθελα να ρωτήσω πόσο data καταναλώνει το agps για να κλειδώνει πιο γρήγορα τους δορυφόρους. Έχω λίγα ΜΒ κάθε μήνα (γύρω στα 60), με ενδιαφέρει κυρίως στο περπάτημα/τρέξιμο με κάποια εφαρμογή τύπου endomondo να μην χάνει το σήμα, μιας και είναι πιο ζόρικο μέσα στην πόλη ανάμεσα από τις πολυκατοικίες. Εχω ακούσει πως είναι λίγα kb (μπορώ να "κλειδώσω" άλλες εφαρμογές να ανοίγουν μόνο μέσω wifi από το onavo count) αλλά δεν ξέρω πόσα στο περίπου και κάθε πόσο κατεβάζει. Δηλαδή αν ξεφύγεις κατά μια συγκεκριμένη απόσταση ή μετά από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ξανακατεβάζει;

 

Για εφαρμογή τύπου Endomondo, μπορείς άραγε να "προ-κατεβάσεις" και κάποιο κομμάτι google maps από πριν όταν ξέρεις σε ποια περιοχή θα κινηθείς για να μην σου τρώει κι εκεί δεδομένα (αν βέβαια θες ΚΑΙ χάρτη); Γιατί υποθέτω αυτά θα τραβάνε αρκετά περισσότερο για να τα αφήσω κι αυτά στα data..

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το sygic επειδή ψάχνοντας είδα ότι είναι ένα από τα 3 καλύτερα προγρλαμματα πλοήγησης αλλά είναι δοκιμαστικό για 7 ημέρες.

Όταν το έβαζα όμως έλεγε δωρεάν . Υπάρχει κάποιο αξιόλογο πρόγραμμα δωρεάν ή πρέπει να πληρώσεις?

 

νομιζω πως δωρεαν ειναι και το copilot.

Link to comment
Share on other sites

Πριν αρκετό καιρό είχα αναφέρει εδώ ότι ψάχνω για κάποια εφαρμογή ημερολογίου εργασίας. Να κρατάει δηλαδή τα ημερομίσθια, ώρες, υπερωρίες, ρεπό κλπ. Είχα δοκιμάσει το Time recording το οποίο δεν με ικανοποίησε. Ψάχνοντας βρήκα το Working Log το οποίο δεν ήταν διαθέσιμο για την χώρα μας. Το μετέφρασα και μπορεί να το κατεβάσει όποιο θέλει από ΕΔΩ. Δεν ξέρω αν το αναφέρω στο σωστό topic...μερικά screenshots παρακάτω:
Link to comment
Share on other sites

Στο WidgetLocker https://play.google.com/store/apps/details?id=com.teslacoilsw.widgetlocker&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS50ZXNsYWNvaWxzdy53aWRnZXRsb2NrZXIiXQ.. υπάρχει κάποια ρύθμιση που όταν το πατώ να κλείνει εντελος η οθόνη? Δηλαδή να μην έχει την καθυστέρηση που δείχνει την οθόνη κλειδωμένη.

Ευχαριστώ.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καποιο προγραμμα που να αυξανει την ενταση του ακουστικου του τηλεφωνου, υπαρχει;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

καποιο προγραμμα που να αυξανει την ενταση του ακουστικου του τηλεφωνου, υπαρχει;

 

αυτο σου κανει?

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.omegacentauri.SpeakerBoost&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm1vYmkub21lZ2FjZW50YXVyaS5TcGVha2VyQm9vc3QiXQ..

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...