Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχεις το s2 όπως βλέπω, μπορείς πατώντας παρατεταμένα το αριστερό πλήκτρο αφής, να μπεις στην εφαρμογή αναζήτησης. Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις στη home screen το εικονίδιο της εφαρμογής "αναζήτηση", αντί να βάλεις widget.

 

:)

Ευχαριστώ πολύ, μου κάνει μια χαρά το παρατεταμένο πάτημα του touch..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ok, το εκανα οπως μου ειπες. Αλλα πως υποτιθεται οτι λειτουργει το in call control?

Γιατι ελαβα εισερχομενη, πηγα στο notification bar και πατησα να το βαλω να γραφει, και δεν εγραψε τιποτε.

Πως δουλευει, απο που ελεγχεις το in call control κατα τη διαρκεια μιας κλησης;

Μηπως τελικα δεν εγραψε γιατι εβαλα ως default επιλογη no record στις εισερχομενες;

Αν ομως εβαζα ως default, record all, τοτε θα τις εγραφε ολες ανεξαιρετως!

Δεν θελω να τις γραφει ολες τις εισερχομενες, και μετα αφου με το ετσι θελω θα τις γραφει ολες, ως κερασακι στην τουρτα, και καλα επιλογη του χρηστη, να εχω in control. Θελω να μην γραφει εισερχομενη, παρα μονο αν το θελησω.

Μπορει να γινει? Κανω κατι λαθος;

 

Όντως αν και υπάρχει αυτή η επιλογή, φαίνεται ότι στις εισερχόμενες δεν δουλεύει το in call control. Ίσως πρόκειται για κάποιο bug. Στις εξερχόμενες δουλεύει άψογα πάντως. Σου βγάζει ένα κουμπάκι για να ξεκινάς και να σταματάς την εγγραφή οπότε θες μέσα στην κλήση. Για τις εισερχόμενες δεν σε καλύπτει το να μην αποθηκεύεις την εγγραφή στο τέλος της κλήσης;

Link to comment
Share on other sites

Όντως αν και υπάρχει αυτή η επιλογή, φαίνεται ότι στις εισερχόμενες δεν δουλεύει το in call control. Ίσως πρόκειται για κάποιο bug. Στις εξερχόμενες δουλεύει άψογα πάντως. Σου βγάζει ένα κουμπάκι για να ξεκινάς και να σταματάς την εγγραφή οπότε θες μέσα στην κλήση. Για τις εισερχόμενες δεν σε καλύπτει το να μην αποθηκεύεις την εγγραφή στο τέλος της κλήσης;

 

Ενταξει, το θεωρω εντελως φασαρια, αδικη απασχοληση του τηλεφωνου, επιβαρυνση, πες το οπως θες, να καταγραφει το προγραμμα το 100 των κλησεων, για να πιασω το 5 % των κλησεων που με ενδιαφερουν. Γιατι λιγες εισερχομενες θελω να καταγραφω.

Δεν ειναι δυνατον να καταγραφω 100 κλησεις βρεξει χιονισει, μονο και μονο για να μπορεσω να καταγραψω τις 5 που με ενδιαφερουν.

 

Κριμα που μενω ξεκρεμαστος, του ποδαριου δουλειες οι εφαρμογες μου φαινεται...

 

Υπαρχει λυση για ακριβη ελεγχο της καταγραφης των εισερχομενων κλησεων, με οποιαδηποτε προγραμμα? Ξερει κανεις?

Ακομη και το 'βαρυ πυροβολικο' του call recording σε android, πρεπει να τα γραφει ολα, και μετα διαλεγε τι θες να κρατησεις(η λογικη του παραλογου, αντι για επιλεκτικη εγγραφη).

 

Υπαρχει κατι που να εχει δοκιμασει κανεις, να γραφει εισερχομενες μονο οταν και οποτε και σε οσες κλησεις το θελει ο χρηστης;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
φιλαράκια μια ερώτηση.... το IGO μου κλειδώνει σε 3 δοριφόρους παντα...ειναι φυσιολογικό ??? αν όχι τι κάνω για να το βελτιώσω ???

 

Που το βλέπεις αυτό; Μάλλον κάτι άλλο κοιτάς. Το πόσους δορυφόρους βλέπει η συσκευή το βρίσκεις μέσω του gps test, αυτό αρκεί. Και από τη στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα στην πλοήγηση, κακώς ασχολείσαι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το navigon πάντως σε ταξίδι μου στην Ιταλία πρόσφατα με έβγαλε ασπροπρόσωπο..

Καρφί με πήγαινε στα πάντα.

Και Θεσσαλονίκη που το είχα έμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, το θεωρω εντελως φασαρια, αδικη απασχοληση του τηλεφωνου, επιβαρυνση, πες το οπως θες, να καταγραφει το προγραμμα το 100 των κλησεων, για να πιασω το 5 % των κλησεων που με ενδιαφερουν. Γιατι λιγες εισερχομενες θελω να καταγραφω.

Δεν ειναι δυνατον να καταγραφω 100 κλησεις βρεξει χιονισει, μονο και μονο για να μπορεσω να καταγραψω τις 5 που με ενδιαφερουν.

 

Κριμα που μενω ξεκρεμαστος, του ποδαριου δουλειες οι εφαρμογες μου φαινεται...

 

Υπαρχει λυση για ακριβη ελεγχο της καταγραφης των εισερχομενων κλησεων, με οποιαδηποτε προγραμμα? Ξερει κανεις?

Ακομη και το 'βαρυ πυροβολικο' του call recording σε android, πρεπει να τα γραφει ολα, και μετα διαλεγε τι θες να κρατησεις(η λογικη του παραλογου, αντι για επιλεκτικη εγγραφη).

 

Υπαρχει κατι που να εχει δοκιμασει κανεις, να γραφει εισερχομενες μονο οταν και οποτε και σε οσες κλησεις το θελει ο χρηστης;

 

Εντάξει είσαι υπερβολικός. Η επιλογή υπάρχει και προφανώς είναι κάποιο bug. Έστειλα μήνυμα στον developer. Άδικη απασχόληση του τηλεφώνου; Φοβάσαι μην κουραστεί; Μήπως όμως είναι καλύτερη αυτή η επιλογή, γιατί επιλέγεις στο τέλος της συνομιλίας και όχι στην αρχή της αν θα καταγράφει; Φαντάσου το παράδειγμα να μην πατήσεις εγγραφή και να ήθελες μετά να την γράψεις την συνομιλία. Αλλά αφού θες να επιλέγεις από πριν ποιες κλήσεις θα γράφεις, σημαίνει ότι θα είναι από συγκεκριμένους αριθμούς, άρα αυτό μπορείς να το ρυθμίσεις επιλέγοντας να καταγράφεται η συγκεκριμένη επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Ειχες κάποια στιγμή χρησιμοποιήσει για αυτή την εφαρμογή το "τυχερό" patch; Αν ναι,πρέπει πρώτα να κάνεις διόρθωση της dalvik cache και μετά θα σε αφήσει να το εγκαταστήσεις κανονικά

 

Το είχα χρησιμοποιησει αλλά είχα κάνει πολλές φορές clean dalvic cache. Και χώρο έχω πάρα πολύ. Το galaxy sii έχει ένα σωρό. Custom rom φοράω και είναι περασμένη με full wipe.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα χρησιμοποιησει αλλά είχα κάνει πολλές φορές clean dalvic cache. Και χώρο έχω πάρα πολύ. Το galaxy sii έχει ένα σωρό. Custom rom φοράω και είναι περασμένη με full wipe.

 

Εντομεταξυ ειχα το ιδιο προβλημα με το screencast αλλα δεν θυμαμαι πως το ειχα λυσει :-\

Αν βγαλω ακρη θα σου στειλω.

Μεσα απο το "τυχερο" patch δοκιμασες την επιλογη διαγραφη dalvik cache για τη συγκεκριμενη εφαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανε update το weather underground και πρόσθεσε επιτέλους widgets. Είναι μέχρι στιγμής ότι πιο αξιόπιστο έχω δει σε πρόγνωση καιρού, καθώς έχει πολλούς μετεωρολογικούς σταθμούς.
Link to comment
Share on other sites

Το navigon πάντως σε ταξίδι μου στην Ιταλία πρόσφατα με έβγαλε ασπροπρόσωπο..

Καρφί με πήγαινε στα πάντα.

Και Θεσσαλονίκη που το είχα έμεινα παρα πολυ ευχαριστημενος.

Sent from my note

 

εμενα παντως το navigon σε καποιες διαδρομες που εκανα στην Αθηνα δε με ικανοποιησε καθολου....

Νομιζω θα παραμεινω στο Sygic...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θα παραμεινω στο Sygic...

Να δεχτω οτι σε καθεναν αρεσουν διαφορετικα πραγματα. Αλλα πες μου με το χερι στην καρδια, σε βολευουν οι δρομολογησεις του συτζικ;;;;;;;;! Για μενα μακραν το εκνευριστικοτερο σ' αυτον τον τομεα. Εχει τελεια γραφικα βεβαια, αλλα τι να το κανεις; (ασε που στραγγιζει τη μπαταρια)

Αντε και καλο μας καλοκαιρι

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κάνεις. Το πλαίσιο με την αγορά android συσκευής, δίνει δωρεάν το don't panic. Επειδή θα αγοράσει φίλος μου κινητό από το πλαίσιο και δεν ενδιαφέρεται για τους χάρτες, θα μπορώ να τους περάσω στο δικό μου κινητό; Θα είναι ήδη εγκατεστημένοι στο κινητό του ή απλά θα του δώσουν τον κωδικό για να τους κατεβάσει και να τους ξεκλειδώσει;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μετράει εμβαδό στο έδαφος ενώ περπατάς αλλά να ΜΗΝ χρειάζεται σύνδεση στο ίντερνετ για να φορτώσει χάρτη;

 

Έβαλα το planimeter, χρησιμοποιεί μεν το GPS, αλλά προσπαθεί να φορτώσει χάρτες από το google maps. Εμένα με ενδιαφέρει απλά (αν γίνεται) να καταγράφει από τις συντεταγμένες του GPS την πορεία που κάνω σαν μια γραμμή και όταν φτάνω στο σημείο εκκίνησης να μου βγάζει το εσωτερικό εμβαδό..

 

Ή έστω αν δεν γίνεται αυτό, κάποιο πρόγραμμα στο οποίο να μπορώ να φορτώσω κάποιο χάρτη της Ελλάδας

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια εφαρμογή που να μετράει εμβαδό στο έδαφος ενώ περπατάς αλλά να ΜΗΝ χρειάζεται σύνδεση στο ίντερνετ για να φορτώσει χάρτη;

 

Έβαλα το planimeter, χρησιμοποιεί μεν το GPS, αλλά προσπαθεί να φορτώσει χάρτες από το google maps. Εμένα με ενδιαφέρει απλά (αν γίνεται) να καταγράφει από τις συντεταγμένες του GPS την πορεία που κάνω σαν μια γραμμή και όταν φτάνω στο σημείο εκκίνησης να μου βγάζει το εσωτερικό εμβαδό..

 

Ή έστω αν δεν γίνεται αυτό, κάποιο πρόγραμμα στο οποίο να μπορώ να φορτώσω κάποιο χάρτη της Ελλάδας

 

Νομίζω το endomondo δουλεύει και χωρίς χάρτη, αλλά ας το επιβεβαιώσει κάποιος που το χρησιμοποιεί...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να δώσει τις καλύτερες ρυθμίσεις για το spirit radio; Δεν μπορώ να το κάνω να δουλέψει ούτε με το μεγάφωνο... :confused:

Έχω το samsung galaxy s ii με cm9

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αν γνωρίζει κάνεις. Το πλαίσιο με την αγορά android συσκευής, δίνει δωρεάν το don't panic. Επειδή θα αγοράσει φίλος μου κινητό από το πλαίσιο και δεν ενδιαφέρεται για τους χάρτες, θα μπορώ να τους περάσω στο δικό μου κινητό; Θα είναι ήδη εγκατεστημένοι στο κινητό του ή απλά θα του δώσουν τον κωδικό για να τους κατεβάσει και να τους ξεκλειδώσει;

 

Το δεύτερο, φίλε. Θα μπορέσεις να το εγκαταστήσεις οπουδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο, φίλε. Θα μπορέσεις να το εγκαταστήσεις οπουδήποτε.

 

Ωραία, σε ευχαριστώ. Λογικά θα είναι η πλήρης έκδοση με τις δωρεάν αναβαθμίσεις για πάντα, έτσι;

Edited by pektis7
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι η πλήρης έκδοση με τις αναβαθμίσεις.http://www.navimania.gr/showpost.php?p=333030&postcount=70
Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν κλεινεις ποτε το κινητο; εμενα μου λεει πχ 8 ωρες απο την στιγμη που αποσυνδεθηκε.

Μιλαμε παντα για την δωρεαν εκδοση του battery indicator

 

To βραδυ το βαζω σε airplane mode και κανω reboot με προγραμμα ... οποτε δεν το κανω power off ...

My third beast Xiaomi Mi 9

My second mini Sony Z3 Compact : stock

Μy first android phone LG Optimus 2x Rom : CM10.1 - tonyp - T-Build 05 with kk M1

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το endomondo δουλεύει και χωρίς χάρτη, αλλά ας το επιβεβαιώσει κάποιος που το χρησιμοποιεί...

Το endomondo είναι για μέτρηση απόστασης και όχι εμβαδόν.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω αν υπαρχει εψαρμογη wifi booster, ξερετε καμιά καλη που να δουλευει?

 

 

Επισης υπαρχει καποιο προγραμμα που να κατεβαζει και να ενσωματονει τους υποτιτλους σε μια ταινία?ελληνικους

Edited by ntinoscrypton
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είσαι υπερβολικός. Η επιλογή υπάρχει και προφανώς είναι κάποιο bug. Έστειλα μήνυμα στον developer. Άδικη απασχόληση του τηλεφώνου; Φοβάσαι μην κουραστεί; Μήπως όμως είναι καλύτερη αυτή η επιλογή, γιατί επιλέγεις στο τέλος της συνομιλίας και όχι στην αρχή της αν θα καταγράφει; Φαντάσου το παράδειγμα να μην πατήσεις εγγραφή και να ήθελες μετά να την γράψεις την συνομιλία. Αλλά αφού θες να επιλέγεις από πριν ποιες κλήσεις θα γράφεις, σημαίνει ότι θα είναι από συγκεκριμένους αριθμούς, άρα αυτό μπορείς να το ρυθμίσεις επιλέγοντας να καταγράφεται η συγκεκριμένη επαφή.

 

Εμένα γιατί δεν γράφει τίποτα το "CallRecorder" είτε εισερόμενη είτε εξερχόμενη κλήση παρά μου λέει "error in encoding";

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει σε δύο κινητά και πότε δεν είχα πρόβλημα. Γιατί δεν στέλνεις ένα email στον developer να του πεις το πρόβλημα σου;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω. Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει σε δύο κινητά και πότε δεν είχα πρόβλημα. Γιατί δεν στέλνεις ένα email στον developer να του πεις το πρόβλημα σου;

 

Πιθανολογώ ότι χρειάζομαι το "kernel with 2-way call recording patch" μιας και είμαι rooted αλλά δεν ξέρω για την συσκευή μου τι πρέπει να κάνω. Μπήκα στο forum xda-developers αλλά δεν μπόρεσα να βρω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...