Jump to content

[Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο dev του aquamail ήρθε σε συμφωνία με τη mobisystems και πλέον η εφαρμογή αλλάζει χέρια. Τώρα αν αυτό είναι καλό ή κακό θα φανεί στο μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ζητώ συγγνώμη αν είμαι σε λάθος θέμα, αλλά ψάχνω μία απλή και δωρεάν εφαρμογή για καταγραφή σε βίντεο της οθόνης του κινητού μου. Δεν με ενενδιαφέρουν άλλα χαρακτηριστικά, απλά να καταγράφει ότι δείχνει η οθόνη.

Ευχαριστώ

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

^^ Καποτε δουλευα αυτην που δεν θελει και ρουτ : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hecorat.screenrecorder.free

 

Απο οταν πηρε αναβαθμιση στην 6αρα εκδοση του android το κινητο μου, την ξηλωσα γιατι προστεθηκε αυτην η δυνατοτητα στην συγκεκριμενη εκδοση. Ωστοσο, βλεπω οτι η παραπανω εφαρμογη εχει ενα σκασμο features σε σχεση με την μαμισια και μπορει να την ξαναδοκιμασω!

Link to comment
Share on other sites

^^ Καποτε δουλευα αυτην που δεν θελει και ρουτ : https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hecorat.screenrecorder.free

 

Απο οταν πηρε αναβαθμιση στην 6αρα εκδοση του android το κινητο μου, την ξηλωσα γιατι προστεθηκε αυτην η δυνατοτητα στην συγκεκριμενη εκδοση. Ωστοσο, βλεπω οτι η παραπανω εφαρμογη εχει ενα σκασμο features σε σχεση με την μαμισια και μπορει να την ξαναδοκιμασω!

Να σαι καλά! Ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα.

 

Live to ride, ride to live

Link to comment
Share on other sites

Αναζητώ ένα απλό πρόγραμμα για το κινητό για να μπορώ να γράφω και να διαβάζω αρχεία…. Προσπάθησα το wort αλλά δεν με αφήνει να γράφω συμπλήρωμα σε κάποιο άγραφο που είχα αποθηκεύσει από υπολογιστή. Γραμμένο και αυτό από wort.

Προσπάθησα με το Polaris office αλλά εκεί έχασα την μπάλα και θα το βγάλω…..

Ψάχνω ένα απλό και αν είναι και ελληνικό ακόμη καλύτερα….:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου προτεινετε εναν δωρεαν και πραγματικα καλο και παραμετροποιησιμο, rss reader.

 

Θα ηθελα να μπορω να ορισω καθε φορα που τον ανοιγω, από ποσες μερες και πριν/ποιο χρονικο διαστημα, να τραβηξει νέα.

Και οχι αν εχω να τον ανοιξω μερες, να μου τραβα εκατονταδες ειδησεις, και να μου αρμεγει τη mobile συνδεση χωρις λογο ουσιαστικα(δεν θελω παλια νεα).

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να μου προτεινετε εναν δωρεαν και πραγματικα καλο και παραμετροποιησιμο, rss reader.

 

Θα ηθελα να μπορω να ορισω καθε φορα που τον ανοιγω, από ποσες μερες και πριν/ποιο χρονικο διαστημα, να τραβηξει νέα.

Και οχι αν εχω να τον ανοιξω μερες, να μου τραβα εκατονταδες ειδησεις, και να μου αρμεγει τη mobile συνδεση χωρις λογο ουσιαστικα(δεν θελω παλια νεα).

Χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια αυτόν.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.noinnion.android.greader.reader

Και επίσης αυτός είναι πολύ καλός.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.noinnion.android.newsplus

 

 

Στάλθηκε από RN3 Pro

Είμαι αυτός που όταν ήμουν μικρός ήθελα να του μοιάσω!
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ εδώ και πολλά χρόνια αυτόν.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.noinnion.android.greader.reader

Και επίσης αυτός είναι πολύ καλός.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.noinnion.android.newsplus

 

 

Στάλθηκε από RN3 Pro

 

Nα σαι καλα!

Ελπιζω ο greader να δινει δυνατοτητα επιλογης χρονικου διαστηματος για το refresh.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχει έλλειψη καλων εφαρμογων για rss.

Εκτος απο το feedly, καμια εταιρεια δε προσπαθησε να ασχοληθει σε αυτο το τομεα μετα τη παυση του google reader(κορυφαιο για οσο υπηρχε).

Δεν υπαρχει ανταγωνισμος και οι υπαρχουσες εφαρμογες ειναι παρατημενες απο τους προγραμματιστες τους.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχει έλλειψη καλων εφαρμογων για rss.

Εκτος απο το feedly, καμια εταιρεια δε προσπαθησε να ασχοληθει σε αυτο το τομεα μετα τη παυση του google reader(κορυφαιο για οσο υπηρχε).

Δεν υπαρχει ανταγωνισμος και οι υπαρχουσες εφαρμογες ειναι παρατημενες απο τους προγραμματιστες τους.

Διαφωνώ. Υπάρχει και το inoreader που είναι μακράν καλύτερο του feedly. Επίσης η εφαρμογή του ανανεώνεται σχετικά συχνά και έχει αυτό που ζητάει ο φίλος πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

Google docs.

Οντως πολυ καλη σουιτα.

Εχει μερικα πραγματα για spreadsbeets που δεν εχει το hancom office. Ετσι και με τα δυο μαζι πλεον, μπορω να κανω οσα και με το windows office.

Ευχαριστω.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ANDROID TABLET & ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

 

Ψαχνω για μια 'φορητη' αλλα κυρίως εύχρηστη λύση, για συνηθως τυπικες/τυποποιημενες διαδικασιες ενημερωσης ενος news site, με χρηση android tablet ει δυνατον, σε αντικατασταση υπαρχοντος συστηματος που επι του παροντος ειναι μεσω tablet και windows 10.

 

Ξερω οτι εδω η συζητηση ειναι κυριως για 'εφαρμογες', αλλα ουσιαστικα κι εγω κατα βαση για εφαρμογες ενδιαφερομαι, αλλα και το ολο concept της 'παραγωγικοτητας' μεσω της πλατφορμας android, ή οποια ας πουμε οτι θα παρεχεται μεσω ενος tablet.

 

Στην παρουσα φαση λοιπον, για on the move καταστασεις, εχω ενα netbook με win10, απο το οποιο εχω προσβαση σε custom συστημα ενημερωσης ειδησεων(μεσω browser)-το οποιο ομως ευελπιστω συντομα να το κανω μεταβαση σε καποιο cms οπως το wordpress, και η ολη διαδικασια ειναι:

κατεβασμα emails-επισυναπτομενων documents, ανοιγμα documents με το Ms office, /edit/copy/paste αρθρων(word processing), εισαγωγη νεων αρθρων στην υπαρχουσα δικτυακη πλατφορμα μεσω browser. Αρκετες φορες βεβαια, κανω και εντελως απλη επεξεργασια εικονας για ανεβει σε ενα αρθρο, ειτε με photoshop ειτε με ενα προγραμμα batch image process, κυριως cropping/resizing/downsizing(72dpi).

 

Δεν θεωρω οτι ειναι τιποτε 'βαριες' εργασιες. Γι'αυτο εξαλλου μπορω οταν παραστει αναγκη, μπορω να τις κανω και με ενα netbook. Το netbook ομως εχει αρχισει να δειχνει τα χρονακια του, και βγαζει ψιλοπροβληματακια.

Και η λυση που μου ερχεται στο μυαλο ειναι tablet 7αρι, με μικρο πληκτρολογιο στην θηκη του.

Δεν ξερω ομως ποσο γρηγορο/ευχρηστο και εν τελει....παραγωγικο, να κανω αυτες τις μικρες εργασιες σε περιβαλλον android μεσω tablet. Office υπαρχει, εφαρμογη για γρηγορο image process σιγουρα υπαρχει, browsers κλπ, ολα υπαρχουν, αλλα ομως τελικα ποσο καλα μπορουν να γινουν ολα αυτα σε ενα android tablet?

Στο netbook πχ εχω και touchpad ή ποντικι, ενω στο tablet διχως touchpad/ποντικι και με την αφη, ποσο καλα μπορουν να γινουν οι ανωτερω εργασιες;

Προφανως και γινονται οι εργασιες, αλλα η ευχρηστια ειναι σημαντικος παραγοντας.

Αν αυτη η λυση 'δεν περπαταει', οι τιμες σε οικονομικα laptops με windows 10 πλεον ειναι απιστευτα προσιτες, οποτε κλασικη λυση με laptop, για οταν χρειαζεται.

 

Λοιπον, αποψεις;

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ. Υπάρχει και το inoreader που είναι μακράν καλύτερο του feedly. Επίσης η εφαρμογή του ανανεώνεται σχετικά συχνά και έχει αυτό που ζητάει ο φίλος πιο πάνω

 

Σε σχέση με το feedly, το inoreader έχει δυο αρνητικά κατά τη γνώμη μου. Στη free έκδοση έχει διαφημίσεις και όταν κάνεις scroll τα άρθρα δεν τα μαρκάρει ως διαβασμένα, πρέπει να μπεις σε όλα (ακόμα κι αν κάποιο δε σε ενδιαφέρει) για να το θεωρήσει διαβασμένο. Για το δεύτερο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν το κάνει, ίσως υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν κατάφερα να βρω.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ANDROID TABLET & ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ

 

Ψαχνω για μια 'φορητη' αλλα κυρίως εύχρηστη λύση, για συνηθως τυπικες/τυποποιημενες διαδικασιες ενημερωσης ενος news site, με χρηση android tablet ει δυνατον, σε αντικατασταση υπαρχοντος συστηματος που επι του παροντος ειναι μεσω tablet και windows 10.

 

Ξερω οτι εδω η συζητηση ειναι κυριως για 'εφαρμογες', αλλα ουσιαστικα κι εγω κατα βαση για εφαρμογες ενδιαφερομαι, αλλα και το ολο concept της 'παραγωγικοτητας' μεσω της πλατφορμας android, ή οποια ας πουμε οτι θα παρεχεται μεσω ενος tablet.

 

Στην παρουσα φαση λοιπον, για on the move καταστασεις, εχω ενα netbook με win10, απο το οποιο εχω προσβαση σε custom συστημα ενημερωσης ειδησεων(μεσω browser)-το οποιο ομως ευελπιστω συντομα να το κανω μεταβαση σε καποιο cms οπως το wordpress, και η ολη διαδικασια ειναι:

κατεβασμα emails-επισυναπτομενων documents, ανοιγμα documents με το Ms office, /edit/copy/paste αρθρων(word processing), εισαγωγη νεων αρθρων στην υπαρχουσα δικτυακη πλατφορμα μεσω browser. Αρκετες φορες βεβαια, κανω και εντελως απλη επεξεργασια εικονας για ανεβει σε ενα αρθρο, ειτε με photoshop ειτε με ενα προγραμμα batch image process, κυριως cropping/resizing/downsizing(72dpi).

 

Δεν θεωρω οτι ειναι τιποτε 'βαριες' εργασιες. Γι'αυτο εξαλλου μπορω οταν παραστει αναγκη, μπορω να τις κανω και με ενα netbook. Το netbook ομως εχει αρχισει να δειχνει τα χρονακια του, και βγαζει ψιλοπροβληματακια.

Και η λυση που μου ερχεται στο μυαλο ειναι tablet 7αρι, με μικρο πληκτρολογιο στην θηκη του.

Δεν ξερω ομως ποσο γρηγορο/ευχρηστο και εν τελει....παραγωγικο, να κανω αυτες τις μικρες εργασιες σε περιβαλλον android μεσω tablet. Office υπαρχει, εφαρμογη για γρηγορο image process σιγουρα υπαρχει, browsers κλπ, ολα υπαρχουν, αλλα ομως τελικα ποσο καλα μπορουν να γινουν ολα αυτα σε ενα android tablet?

Στο netbook πχ εχω και touchpad ή ποντικι, ενω στο tablet διχως touchpad/ποντικι και με την αφη, ποσο καλα μπορουν να γινουν οι ανωτερω εργασιες;

Προφανως και γινονται οι εργασιες, αλλα η ευχρηστια ειναι σημαντικος παραγοντας.

Αν αυτη η λυση 'δεν περπαταει', οι τιμες σε οικονομικα laptops με windows 10 πλεον ειναι απιστευτα προσιτες, οποτε κλασικη λυση με laptop, για οταν χρειαζεται.

 

Λοιπον, αποψεις;

Πιστεύω ότι, μάλλον ένα tablet με Windows θα ήταν το καλύτερο για τη δουλειά που το θες.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι, μάλλον ένα tablet με Windows θα ήταν το καλύτερο για τη δουλειά που το θες.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν ειναι ετσι, απο οικονομικης αποψεως δεν ξερω αν εχει νοημα να παραμεινω στην κατηγορια 'tablet',

αφου λογω windows πλεον ξεφευγουμε απο τα χαμηλα επιπεδα τιμων του οικοσυστηματος android.

Σε ανωτερα χρηματα, πας και χτυπας κανονικο windows laptop, πχ με ενα 300αρι. Ενω σε android μπορει να καθαριζες τα παντα ολα(και παρελκομενα) με μονο 100€.

Φυσικα, δεν υπαρχει περιπτωση να παω σε android/tablet λυση, μονο και μονο για τα χρηματα.

Τα χρηματα ειναι παντα περιορισμος, αλλα αν αγοραστει μια λυση (που θα κρατησει και καποια χρονια), πρεπει να ειναι ευχρηστη,

οχι να ριχνεις 'καντηλια' με τον τροπο που παλευεις να κανεις τη δουλεια σου.

Κρατω την αποψη σου(thanks) ως ψηφο σε windows tablet.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με το feedly, το inoreader έχει δυο αρνητικά κατά τη γνώμη μου. Στη free έκδοση έχει διαφημίσεις και όταν κάνεις scroll τα άρθρα δεν τα μαρκάρει ως διαβασμένα, πρέπει να μπεις σε όλα (ακόμα κι αν κάποιο δε σε ενδιαφέρει) για να το θεωρήσει διαβασμένο. Για το δεύτερο δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν το κάνει, ίσως υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν κατάφερα να βρω.

Για το δεύτερο υπάρχει ρύθμιση που τα μαρκάρει σαν διαβασμένα. Για τις διαφημίσεις που λες εγώ δεν βλέπω καθόλου, εκτός και αν είχα πληρώσει τίποτα παλιά και δεν το θυμάμαι :p

Σε ταχύτητα δεν συγκρίνονται πάντως

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ετσι, απο οικονομικης αποψεως δεν ξερω αν εχει νοημα να παραμεινω στην κατηγορια 'tablet',

αφου λογω windows πλεον ξεφευγουμε απο τα χαμηλα επιπεδα τιμων του οικοσυστηματος android.

Σε ανωτερα χρηματα, πας και χτυπας κανονικο windows laptop, πχ με ενα 300αρι. Ενω σε android μπορει να καθαριζες τα παντα ολα(και παρελκομενα) με μονο 100€.

Φυσικα, δεν υπαρχει περιπτωση να παω σε android/tablet λυση, μονο και μονο για τα χρηματα.

Τα χρηματα ειναι παντα περιορισμος, αλλα αν αγοραστει μια λυση (που θα κρατησει και καποια χρονια), πρεπει να ειναι ευχρηστη,

οχι να ριχνεις 'καντηλια' με τον τροπο που παλευεις να κανεις τη δουλεια σου.

Κρατω την αποψη σου(thanks) ως ψηφο σε windows tablet.

Σίγουρα είναι καλύτερα ενα λαπτοπ σου πρότεινα Windows tablet με κριτήριο αυτά που ανέφερες οτι θες να κάνεις και την ευκολία στη μεταφορά και την αυτονομία, μπορείς να φέρεις από εξωτερικό tablet και να σου βγει οικονομικά (πχ chuwi hi8 - 10)

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι καλύτερα ενα λαπτοπ σου πρότεινα Windows tablet με κριτήριο αυτά που ανέφερες οτι θες να κάνεις και την ευκολία στη μεταφορά και την αυτονομία, μπορείς να φέρεις από εξωτερικό tablet και να σου βγει οικονομικά (πχ chuwi hi8 - 10)

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν ειχα σκεφτει τη λυση ενος υβριδικου tablet, thanks για την προταση, φαινεται ενδιαφερουσα...

 

Για πληκτρολογιο, καλυτερα κατι σε bluetooth ή με microusb? Αραγε με το καλωδιο, οι συνηθεις θηκες για android tablets με πληκτρολογιο, θα ειναι αναγνωρισιμο και απο τα windows?

Υπαρχει καμια λυση και για touchpad ή στην χειροτερη εκδοχη/ποντικι?

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

inoreader παιδιά, κορυφή, μετά από ένα χρόνο feedly pro, inoreader professional φέτος και είναι τέλειος, απίστευτα πολλές δυνατότητες, rules, filters, notifications, για όλα τα γούστα
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό είχα πάρει δωρεάν το calengoo calendar από το Amazon. Ζαλίστηκα στην αρχή με τις ρυθμίσεις και το άφησα. Χθες είπα να το ξαναδώ και αφιέρωσα αρκετή ώρα και το έφερα ακριβώς εκεί που ήθελα. Έχει απίστευτη παραμετροποίηση αν και του λείπει το λίγο πιο μοντέρνο περιβάλλον. Αν το βρείτε δωρεάν δοκιμάστε το. Αξίζει.
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετίζω το forum

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει αντιμετωπίσει κανείς το παρακάτω πρόβλημα και αν έχει βρει κάποια λύση:

Εγκατέστησα το Google Drive Autosync, όχι όμως από Google Play Store.

Στη συνέχεια θέλησα να το απεγκαταστήσω για να περάσω μία αναβάθμιση, πάλι από την ίδια πηγή.

Όμως τώρα μου λέει ότι δεν υπάρχει αρκετός αποθηκευτικός χώρος κάτι που δεν ισχύει αφού κάθε άλλη εφαρμογή αγκαθίσταται κανονικά. Αυτό συμβαίνει με οποιαδήποτε version έχω δοκιμάσει, ακόμη και με αυτή που αρχικά εγκατέστησα με επιτυχία.

Η συσκευή μου είναι Samsung GT-I9060 με Android 4.2.2 και έχει αρκετή ελέυθερη μνήμη, 4.1 GB free. Επίσης είναι rooted.

Έχω απευθυνθεί στους Developers αλλά δε μου δίνουνε λύση. Υποψιάζομαι ότι έχει να κάνει με την τιμή κάποιας αποθηκευμένης μεταβλητής που άπαξ και γίνει η πρώτη εγκατάσταση, δεν επιτρέπει να γίνουνε άλλες. Αν το έχει ψάξει κανείς και ξέρει πού πρέπει να επέμβω, θα εκτιμούσα πολύ τη γνώμη του.

Επίσης αν γνωρίζει παρόμοια εφαρμογή με δυνατότητα αμφίδρομου (και αυτόματου) συγχρονισμού φακέλων της κάρτας microsd με φακέλους του Google Drive.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία

Edited by tasosuser
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Εφαρμογές γραφείου και παραγωγικότητας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...