Jump to content

Android Developers: Συγγραφή εφαρμογών για Android


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για μένα μονόδρομος: Galaxy nexus s (όχι το καινούριο που βγήκε τώρα, εκτός αν μπορείς να περιμένεις λίγο ακόμα και έχεις και την οικονομική δυνατότητα)

 

Θα έχεις άμεσα όλες τις νέες αναβαθμίσεις από την Google, και είναι κορυφαίο κινητό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια χαρά,

ελπίζω να μην έχει ξαναπεράσει αυτή η ερώτηση αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι τέτοιο - τουλάχιστον επίκαιρο.

 

Θέλω να αγοράσω ένα κινητό andoid για την αναπτυξη εφαρμογών αλλά κ να το χρησιμοποιώ κ σαν κινητό.

Είμαι ανάμεσα στα: LG Optimus P990 2X, LG Optimus p970 και Samsung Galaxy S Plus. Αλλά δεν ξέρω εάν κάνουν για τον σκοπό που τα θέλω. Υπάρχει κανείς που να έχει ιδέα;

Εάν δεν κάνουν, κάτι άλλο σχετικά σύγχρονο που να κάνει την δουλεια που θέλω;

 

Ευχαριστώ

Για την ανάπτυξη εφαρμογών δεν χρειάζεσαι κάποιο συγκεκριμένο κινητό μιας και μπορείς να τις δοκιμάζεις στον emulator που έχει το SDK. Άλλωστε μην ξεχνάς ότι οι εφαρμογές σου θα τρέχουν σε πολλά και διαφορετικά μεταξύ τους κινητά οπότε το πιο ορθό είναι να φτιάξεις στον emulator πολλές virtual συσκευές με διαφορετικά χαρακτηριστικά ώστε να είσαι σίγουρος ότι η εφαρμογή τρέχει σωστά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά όσο πίστευα στην δημιουργία παιχνιδιών.

Υπάρχουν βιβλία (ελληνικά κατά προτίμηση) για αρχάριους στην δημιουργία παιχνιδιών για android συσκευές?

 

Βρήκα και μια "μηχανή γραφικών" (unity 3d λέγεται) με την οποία χωρίς να είσαι guru κάποιας γλώσσας προγραματισμού φτιάχνεις εύκολα παιχνίδια άλλα για να την αγοράσεις θέλει 400 ευρό η απλή έκδοση και 1500 η full. Υπάρχει κάτι παρόμοιο σαν την unity 3d άλλα πιο οικονομικό ή δωρεάν?

Link to comment
Share on other sites

Για την ανάπτυξη εφαρμογών δεν χρειάζεσαι κάποιο συγκεκριμένο κινητό μιας και μπορείς να τις δοκιμάζεις στον emulator που έχει το SDK.

γενικά όσο έχω ψάξει έχω δει πως γενικότερα υπάρχουν δυο κατηγορίες απόψεων:

1. αυτοί που υποστηρίζουν το Galaxy nexus s

2. αυτοί που λένε πως χρειάζεσαι μόνο τον emulator κ τίποτε άλλο

 

θα με βόλευε να ισχύει το 2ο για να πάρω το κινητό που θέλω κ να μπορώ να αναπτύξω κ τις εφαρμογές που θέλω.

τελικά εάν πάρω απλά ένα samsung galaxy s plus κλπ θα μαι οκ?

εάν όχι σε τι θα βολευε το Galaxy nexus s ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
γενικά όσο έχω ψάξει έχω δει πως γενικότερα υπάρχουν δυο κατηγορίες απόψεων:

1. αυτοί που υποστηρίζουν το Galaxy nexus s

2. αυτοί που λένε πως χρειάζεσαι μόνο τον emulator κ τίποτε άλλο

 

θα με βόλευε να ισχύει το 2ο για να πάρω το κινητό που θέλω κ να μπορώ να αναπτύξω κ τις εφαρμογές που θέλω.

τελικά εάν πάρω απλά ένα samsung galaxy s plus κλπ θα μαι οκ?

εάν όχι σε τι θα βολευε το Galaxy nexus s ?

 

Δυστυχως φιλε μου θα συμφωνησω με τον φιλο πιο πανω!!!

Ειναι ωραιο να εχεις ενα κινητο και να φτιαχνεις εφαρμογη και να την δοκιμαζεις πανω του την ιδια ωρα αλλα ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ σε κανεναν Android Developer να φτιαχνει μια εφαμογη βαση ενος κινητου και ΜΟΝΟ!!

Γιαυτο αλλωστε ολα τα mobile OS εχουν εναν emulator που προσομοιώνει διαφορα κινητα και tablets με διαφορετικες οθονες(διαστασεις,αναλυση) κτλ.

Ειναι το πιο σωστο αν θες να ασχοληθεις σοβαρα με το να δημιουργεις προγραμματα για το Android και να τα ανεβαζεις στο Μαρκετ.

Τωρα αν απλα θες να κανεις ενα προγραμμα για την παρτη σου,παω πασο,παρε ενα Android κινητο και φτιαξε την εφαρμογη σου γιαυτο!!

Και σιγουρα αν γινεις developer θα αγορασεις και ενα κινητο για εσενα αφου αποφασισες να ερθεις στην παρεα του Android :p

Οποτε αν δεν διαθετεις αρκετα χρηματα παρε ενα οικονομικο Android κινητο και αρχισε να προγραμματιζεις στο Eclipse χρησιμοποιωντας αρκετα devices στο emulator!!

 

Τελικά τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά όσο πίστευα στην δημιουργία παιχνιδιών.

Υπάρχουν βιβλία (ελληνικά κατά προτίμηση) για αρχάριους στην δημιουργία παιχνιδιών για android συσκευές?

 

Βρήκα και μια "μηχανή γραφικών" (unity 3d λέγεται) με την οποία χωρίς να είσαι guru κάποιας γλώσσας προγραματισμού φτιάχνεις εύκολα παιχνίδια άλλα για να την αγοράσεις θέλει 400 ευρό η απλή έκδοση και 1500 η full. Υπάρχει κάτι παρόμοιο σαν την unity 3d άλλα πιο οικονομικό ή δωρεάν?

 

Οντως δεν ειναι καθολου ευκολα τα πραγματα για την δημιουγια παιχνιδιων.

Γενικα δεν ειναι τοσο ευκολα να προγραμματιζεις οσο φαινονται οταν δεν ασχολησε:lol:,ποσο μαλλον να κανεις παιχνιδια;)!!

Υπαρχουν αρκετες engines φιλε μου που μπορεις να κανεις την δουλεια σου.

Το συγκεκριμενο βασικα θεωρειται περισσοτερο ως προγραμμα με δικη του μηχανη γραφικων σε διαφορετικη γλωσσα παρα μια engine που θα την βαλεις στο build path σου στο eclipse και θα κανεις παιχνιδια.

Την εχω δει παλαιοτερα,(σκεφτομαι εδω και καιρο για να κανω παιχνιδι) και μαρεσε αλλα πολυ ακριβη για beginner!!!

Οι πιο διασημες ειναι andengine,libgdx(περισσοτερο θεωρειται ως game dev.framework) αλλα για σενα και γενικα για ολους τους beginners πιο ευκολη με περισσοτερα παραδειγματα και tutorials ειναι η Andengine!!!

Βεβαια μην περιμενεις οτι θα ριχνεις εικονιδια και θα κανει παιχνιδια:p απλα ειναι πιο ευκολη παρα να κανεις παιχνιδια χωρις engine(τουλαχιστον για μενα).

Βεβαια για να προχωρησεις στο gaming development κομματι πρεπει να ξερεις Java και να εχεις ασχοληθει με την δημιουργια εφαρμογων, πως δουλευουν κτλ και μετα να μαθεις πως να χρησιμοποιεις το andengine!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά όσο πίστευα στην δημιουργία παιχνιδιών.

Υπάρχουν βιβλία (ελληνικά κατά προτίμηση) για αρχάριους στην δημιουργία παιχνιδιών για android συσκευές?

 

Βρήκα και μια "μηχανή γραφικών" (unity 3d λέγεται) με την οποία χωρίς να είσαι guru κάποιας γλώσσας προγραματισμού φτιάχνεις εύκολα παιχνίδια άλλα για να την αγοράσεις θέλει 400 ευρό η απλή έκδοση και 1500 η full. Υπάρχει κάτι παρόμοιο σαν την unity 3d άλλα πιο οικονομικό ή δωρεάν?

 

Φίλε χωρίς να θέλω να προσβάλλω είναι σαν να μας λές "είναι δύσκολο το πανεπιστήμιο" όταν ακόμα πας δημοτικό.

 

Αυτά που λές δεν υπάρχουν για "αρχάριους". Είναι σαν να λές αν υπάρχει διαστημόπλοιο για αρχάριο. Δεν υπάρχει. Μόνο οι ειδικοί μπορούν να το οδηγήσουν. Και δεν έχει νόημα να φτιάξεις παιχνίδια χωρίς να είσαι guru διότι είναι σαν να λές πώς θα πάρω χρυσό μετάλλιο στην ολυμπιάδα στην κολύμβηση αν δεν ξέρω κολύμπι αλλά βρήκα ένα σωσίβιο με 1500 ευρώ που θα με κάνει κολυμβητή.

 

Το ίδιο είναι και ο προγραμματισμός. Είναι μόνο για αυτούς που α) θα διαβάσουν και β) θα δαπανήσουν χρόνο και σκέψη. Και ειδικά ο προγραμματισμός γραφικών και animation απαιτεί τόσες πολλές γνώσεις που δεν είναι για όλους (για την ακρίβεια, είναι για ελάχιστους, μεταξύ των οποίων μπορείς να βρεθείς). Εαν θες λοιπον να μάθεις και να διαπρέψεις στο αντικείμενο χρειάζεσαι καταρχάς να ξεκινήσεις με κάτι πολύ πιο απλό από το android, το οποίο δεν απευθύνεται σε νέους προγραμματιστές. Ξεκίνα με μερικά ωραία βιβλία για C++, με μερικές πολύ απλές console εφαρμογές για Windows και όταν γίνουν όλα αυτά κατανοητά και καταλάβεις τι ακριβώς χρειάζεται ένα παιχνίδι για να φτιαχτεί, τότε μπορούμε να αρχίσουμε πλέον να μιλάμε για προγραμματισμό γραφικών.

 

Αλλιώς είναι σαν να λές "Ρε παιδιά είναι δύσκολο να πετάω διαστημόπλοιο. Το μόνο που θέλω είναι απλά να πάω στο διάστημα".

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα, δεν ξερω αν ειμαι στο κατάλληλο φορουμ για το θεμα που έχω.. εχω κατεωασει μια ROM στο SE X10 που εχω και οπως την επεξεργαζομουν κρατησα πατημενο το μενου στην αρχικη οθονη και το πεταξα στον καδο με αποτελεσμα να μην μπορω να εχω προσβαση στο μενου.. μπορει να είναι χαζο αυτο που λεω οτι εκανα αλλα εχω σκαλωσει ασχημα.. καμια ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα, δεν ξερω αν ειμαι στο κατάλληλο φορουμ για το θεμα που έχω.. εχω κατεωασει μια ROM στο SE X10 που εχω και οπως την επεξεργαζομουν κρατησα πατημενο το μενου στην αρχικη οθονη και το πεταξα στον καδο με αποτελεσμα να μην μπορω να εχω προσβαση στο μενου.. μπορει να είναι χαζο αυτο που λεω οτι εκανα αλλα εχω σκαλωσει ασχημα.. καμια ιδέα?

αν και εισαι σε λαθος θεμα, κρατα πατημενο στο κενο σημειο που αφησες εκει και επελεξε να προσθεσεις τον app drawer, θα το βρεις ή κατευθειαν στις επιλογες που βγαζει ή στα applications ή στα shortcuts, καπου παντως σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω ειχα ξεκινησει παλια το android development που ηταν μεσω προσκλησης κ ειχε ενα σχετικα ευκολο ui που καταλαβαινες τι εκανες .

επιασα να ξανασχοληθω παλι και ηθελε να κατεβασω ενα σωρο πραγματα κ δεν εχει καμια επαφη με αυτο που ειχα , μονο μεσω γραψιμο εντολων ειναι πλεον ?δεν υπαρχει κατι οπως παλια?

Link to comment
Share on other sites

To app inventor στο οποίο αναφέρεσαι, θα σταματήσει να υποστηρίζεται από την google μέσα στον Δεκέμβριο. Θα ξαναλειτουργήσει λογικά μέχρι το πάσχα, μέσω του mit, οπότε υπομονή μέχρι τότε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά ψάχνω developer απο θεσσαλονικη να αναλάβει την διημουργια εφαρμογής σε android και iPhone.Οποίος ενδιαφέρεται ας στείλει mail.

 

Sent from my Transformer 32 gb TF101.

Edited by ola-kala-einai
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα.Στην προηγουμενη συσκευη μου ειχα την δυνατοτητα σε μια επαφη να καταχωρησω ολα τα τηλεφωνα αλλα και αλλες πληροφοριες που την αφορουσαν .Για τις android υπαρχει κατι παρομοιο?? Εχω ενα huawei sonic αλλα και ενα samsung i5500.Και οι δυο συσκευες εχουν καταχωρηση ενος αριθμου ανα επαφη.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλησπερα και χρονια πολλα.Στην προηγουμενη συσκευη μου ειχα την δυνατοτητα σε μια επαφη να καταχωρησω ολα τα τηλεφωνα αλλα και αλλες πληροφοριες που την αφορουσαν .Για τις android υπαρχει κατι παρομοιο?? Εχω ενα huawei sonic αλλα και ενα samsung i5500.Και οι δυο συσκευες εχουν καταχωρηση ενος αριθμου ανα επαφη.Ευχαριστω

 

Αυτή η ερώτηση τι σχέση έχει με το θέμα του συγκεκριμένου thread; :confused:

 

Απευθύνσου εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=270440

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω developer απο θεσσαλονικη να αναλάβει την διημουργια εφαρμογής σε android και iPhone.Οποίος ενδιαφέρεται ας στείλει mail.

 

Sent from my Transformer 32 gb TF101.

 

Κανείς που μπορεί να βοηθήσει ?

 

Sent from my Transformer 32 gb TF101

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά ψάχνω developer απο θεσσαλονικη να αναλάβει την διημουργια εφαρμογής σε android και iPhone.Οποίος ενδιαφέρεται ας στείλει mail.

 

Sent from my Transformer 32 gb TF101.

 

Προφανως δεν υπαρχει ιphone delevoper σε αυτο το thread.;)

Τωρα για android developer γιατι ψαχνεις απο Θεσσαλονικη ειδικα?Η εφαρμογη δεν μπορει να γινει απο αλλη πολη?

Υπαρχουν αρκετοι android developers εδω αλλα μαλλον δεν ειναι απο Θεσσαλονικη για να μην απαντησουν:p!

Link to comment
Share on other sites

Και όμως ένα μήνυμα έχω δεχτεί μονό έστω για android μονο.Από Θεσσαλονίκη έχω απλα προτίμηση δεν ειναι απολυτο αυτο .Οπότε οποίος θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου.

 

Sent from my Transformer 32 gb TF101

Edited by ola-kala-einai
Link to comment
Share on other sites

Και όμως ένα μήνυμα έχω δεχτεί μονό έστω για android μονο.Από Θεσσαλονίκη έχω απλα προτίμηση δεν ειναι απολυτο αυτο .Οπότε οποίος θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου.

 

Sent from my Transformer 32 gb TF101

 

Αν θέλεις μπορείς να έρθεις σε επαφή με την εταιρεία μας (Θεσσαλονίκη). Δεν ξέρω αν ο moderator επιτρέπει να δημοσιεύονται τα στοιχεία εταιρείας, ενημερώστε με αν μπορώ να τα αναφέρω. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δεν ξέρω αν μπορώ να ζητήσω κάτι ή αν είμαι στο σωστό μέρος αλλά θα δοκιμάσω εδώ. Πριν από αρκετό καιρό έμαθα ότι όσοι έχουν ίντερνετ από τον ΟΤΕ έχουν μέσω του site δωρεάν μηνύματα κάθε ημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά ποσό είναι δυνατόν αυτό να γίνει εφαρμογή για Android τηλέφωνο αφού οι γνώσεις μου για προγραμματισμό είναι μηδενικές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μπορώ να ζητήσω κάτι ή αν είμαι στο σωστό μέρος αλλά θα δοκιμάσω εδώ. Πριν από αρκετό καιρό έμαθα ότι όσοι έχουν ίντερνετ από τον ΟΤΕ έχουν μέσω του site δωρεάν μηνύματα κάθε ημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κατά ποσό είναι δυνατόν αυτό να γίνει εφαρμογή για Android τηλέφωνο αφού οι γνώσεις μου για προγραμματισμό είναι μηδενικές. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Όπως και να έχει θα πρέπει να γίνει σύνδεση δεδομένων για να στείλεις το μήνυμα, οπότε δε νομίζω να συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει θα πρέπει να γίνει σύνδεση δεδομένων για να στείλεις το μήνυμα, οπότε δε νομίζω να συμφέρει.

 

Δεν έχω πρόβλημα με αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι το site είναι εντελώς κακοσχεδιασμένο με αποτέλεσμα να είναι εξωφρενικά δύσχρηστο έως και μη λειτουργικό με κάποιους browser. Αυτό που θα ήθελα είναι να μετατραπεί αυτή η υπηρεσία σε εφαρμογή για να έχει ένα πιο βολικό interface, φυσικά με τη χρήση ίντερνετ.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Θελω να προτεινω σε καποιον προγραμματιστη να φτιαξει μια εφαρμογη για το ote whitepages http://www.whitepages.gr/gr/

Πιστευω θα ειχε μεγαλη ανταποκριση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να δοκιμάσω να φτιάξω μία εφαρμογή για εκπαιδευτικούς σκοπούς και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει για το που μπορώ να βρω σχετικές πληροφορίες.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

έχω μία απορία όσον αφορά την διαδικασία πληρωμής από την google για εφαρμογή που έχεις ανεβάσει και διατίθεται έναντι χρηματικού ποσού. Ξέρει κανείς εκτός από το να πληρώσει τα 25 ευρώ για να γίνει developer και να έχει google checkout σε τι άλλες διαδικασίες χρειάζεται να προβεί για να είναι νόμιμος όσον αφορά το ελληνικό κράτος; Υπάρχει κάποιο link που πιθανώς να έχασα στο developer site της google;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...