Jump to content

Android Developers: Συγγραφή εφαρμογών για Android


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

SOS Μπορει καποιος να μου κανει compile σε apk την εφαρμογη;

Εχω Android 4.

 

μπορεις να κατεβασεις αυτο και μπορεις νακανεις complile απ το κινιτο σου ;)

I can only write about personal stuff, about my point of view.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 308
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει τρόπος για κάποιον που μένει στην Ελλάδα να βγάλει χρήματα από τις εφαρμογές που ανεβάζει στο google play?

Στην σελίδα της google για τους android developers που έχουν δικαίωμα να πουλάνε τις εφαρμογές τους δεν αναφέρει πουθενά την Ελλάδα όμως έχω δει μερικούς με Ελληνικά ονόματα στο google play να έχουν ανεβάσει εφαρμογές με διαφημίσεις ή επί πληρωμή.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιος τρόπος και για εμάς του Έλληνες να έχουμε την δυνατότητα αυτή?

Σε θέμα που άνοιξα χθες εδώ, και κλειδώθηκε γιατί το άνοιξα σε λάθος κατηγορία, ένας φίλος ανέφερε ότι υπάρχει μια σελίδα με όνομα admob η οποία προσθέτει διαφημίσεις στην εφαρμογή που ανεβάζεις. Γνωρίζει κανένας αν αυτή η σελίδα είναι έμπιστη?

Είμαι beginner και θα ήθελα την βοήθεια σας για να κάνω τα πρώτα μου βήματα σωστά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει για το admob και βγάζεις χρήματα. Επίσης υπάρχει και σχετικό PayPal library για να μπορεί κάποιος να σε πληρώνει μέσω paypal.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος για κάποιον που μένει στην Ελλάδα να βγάλει χρήματα από τις ένας φίλος ανέφερε ότι υπάρχει μια σελίδα με όνομα admob η οποία προσθέτει διαφημίσεις στην εφαρμογή που ανεβάζεις. Γνωρίζει κανένας αν αυτή η σελίδα είναι έμπιστη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

To admob ειναι της google και ειναι για ολες τις mobile πλατφορμες (iOS. WP, Android) καθως και για mobile sites

I can only write about personal stuff, about my point of view.
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει για το admob και βγάζεις χρήματα. Επίσης υπάρχει και σχετικό PayPal library για να μπορεί κάποιος να σε πληρώνει μέσω paypal.

 

To admob ειναι της google και ειναι για ολες τις mobile πλατφορμες (iOS. WP, Android) καθως και για mobile sites

 

Με μια σύντομη ματιά που έριξα ούτε το PayPal library υποστηρίζει την Ελλάδα. Οπότε μάλλον το admob είναι μονόδρομος.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα το ψάξω περισσότερο και ίσως βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά!!Είμαι καινούργιος :).'Εφτιαξα την πρώτη μου εφαρμογή android και θέλω να την ανεβάσω στο Google Play(δωρεάν).'Εχω όμως μερικές απορίες :

1)Πρέπει να επικοινωνήσω με εταιρίες για να βάλω το banner τους στην εφαρμογή?

2)Για τί λεφτά μιλάμε περίπου?Πάει αναλόγως τα downloads?

3)Πώς θα πληρώνομαι?

4)Τα λεφτά που θα βγάλω θα πρέπει να τα δηλώνω ή θα έρχονται φορολογιμένα?

 

Αυτά...(για σήμερα).:lol:

Link to comment
Share on other sites

1) (προφανως και) οχι

2) Αναλογως την υπηρεσια/μεσολαβιτη που διαλεγεις *

3) Αναλογως την υπηρεσια/μεσολαβιτη που διαλεγεις * (συνηθως με καποιο e-wallet (paaypal, googleWallet κλπ)

4) δεν ξερω

 

* adMob, Airpush, adMarvel, InMobi (υπαρχουν κι αλλοι, αλλα imo ατοι ειναι οι πιο δημοφιλεις)

I can only write about personal stuff, about my point of view.
Link to comment
Share on other sites

'Ομως για την ανάπτυξη της εφαρμογής δεν χρησιμοποιήσα το SDK αλλα το app app inventor http://appinventor.mit.edu/

επειδη δεν εχω πολλες γνωσεις προγραμματισμου ακομα.Υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και υπάρχει, αφού για να προσθέσεις διαφημίσεις πρέπει να επέμβεις στον κώδικα, να ζητήσεις τα κατάλληλα δικαιώματα στο Manifest.xml και ότι άλλο χρειαστεί ανάλογα τον πάροχο/μεσολαβητή
I can only write about personal stuff, about my point of view.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
To Paypal library υποστηρίζει Ελλάδα, το χρησιμοποιώ.

Απλά δεν έχει μετάφραση ελληνική.

 

Μιας και το χρησιμοποιείς, σου κρατάει κάτι το paypal ανά πώληση?Και κάνει με απλό λογαριασμό ή θέλει κάτι επιπλέον?

 

Και κάτι άσχετο προς όσους χρησιμοποιούν το Admob.Πρέπει να βάλουμε ΑΦΜ για να πάρουμε πληρωμή από το Admob?

Edited by tasgr86
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το χρησιμοποιείς, σου κρατάει κάτι το paypal ανά πώληση?Και κάνει με απλό λογαριασμό ή θέλει κάτι επιπλέον?

 

Και κάτι άσχετο προς όσους χρησιμοποιούν το Admob.Πρέπει να βάλουμε ΑΦΜ για να πάρουμε πληρωμή από το Admob?

 

Ναι, σου κρατάει τα ίδια που κρατάει σε όλους τους πωλητές (ψάξε στο site για τα ratings).

 

Οχι το AdMob δεν θέλει ΑΦΜ . Απλά τα λεφτά που θα σου καταθέσει υποτίθεται ότι πρέπει να τα δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σου κρατάει τα ίδια που κρατάει σε όλους τους πωλητές (ψάξε στο site για τα ratings).

 

Οχι το AdMob δεν θέλει ΑΦΜ . Απλά τα λεφτά που θα σου καταθέσει υποτίθεται ότι πρέπει να τα δηλώσεις.

 

Είδα ότι ζητάει "Local Tax ID" στις ρυθμίσεις για τις πληρωμές όμως.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι και μπούρδες να βάλεις δεν τρέχει τίποτα. Αλλά αν σκοπεύεις να βγάλεις πολλά λεφτά τότε κάποτε θα σε βρούνε.
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι και μπούρδες να βάλεις δεν τρέχει τίποτα. Αλλά αν σκοπεύεις να βγάλεις πολλά λεφτά τότε κάποτε θα σε βρούνε.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Εντάξει καταλαβαίνω ότι πρέπει να δηλωθούν:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας παιδιά,

 

εδώ και λίγο καιρό ασχολούμαι με κάποια tutorials για να μάθω πως να αναπτύξω κάποιες android εφαρμογές. Το θέμα μου είναι ότι η google δεν υποστηρίζει τις επί πληρωμή εφαρμογές στην Ελλάδα. Ξέρετε με ποιον τρόπο μπορώ να τις ανεβάσω επί πληρωμή; Θέλει ξένο λογαριασμό; Θέλει λογαριασμό τράπεζας στο εξωτερικό; Θέλει απλά πρόσβαση μέσω proxy χώρας που υποστηρίζεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατή η κατασκευή μιας εφαρμογής. Είμαι χρήστης pebble watch και οι ελληνικοί χαρακτήρες δεν εμφανίζονται γιατί δεν αναγνωριζονται. Οι developers είπαν ότι δεν είναι στα άμεσα σχέδια η ελληνική γλώσσα, οπότε ρωτώ αν μπορεί να υπαρξει μια εφαρμογή που να αντιστοιχεί τους ελληνικούς χαρακτήρες με λατινικούς, όπως βρίσκονται στο πληκτρολόγιο και στη συνέχεια να στέλνει το μήνυμα στο pebble. Υπάρχει μια εφαρμογή στο market που μεταφράζει κινέζικα και στέλνει μήνυμα στο ρολόι. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατή η κατασκευή μιας εφαρμογής. Είμαι χρήστης pebble watch και οι ελληνικοί χαρακτήρες δεν εμφανίζονται γιατί δεν αναγνωριζονται. Οι developers είπαν ότι δεν είναι στα άμεσα σχέδια η ελληνική γλώσσα, οπότε ρωτώ αν μπορεί να υπαρξει μια εφαρμογή που να αντιστοιχεί τους ελληνικούς χαρακτήρες με λατινικούς, όπως βρίσκονται στο πληκτρολόγιο και στη συνέχεια να στέλνει το μήνυμα στο pebble. Υπάρχει μια εφαρμογή στο market που μεταφράζει κινέζικα και στέλνει μήνυμα στο ρολόι. Ευχαριστώ

 

Συγγνώμη φίλε μου αλλά δεν κατάλαβα τι ζητάς.

1. Ζητάς από κάποιον προγραμματιστή να σου φτιάξει εφαρμογή;

2. Ρωτάς αν είναι εφικτή η δημιουργία τέτοια εφαρμογής;

 

Αν Ρωτάς για το 2, ναι σαφώς και γίνεται μια τέτοια εφαρμογή.

I can only write about personal stuff, about my point of view.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση! Αρχικά ήθελα να μάθω αν γίνεται κάτι τέτοιο. Τώρα θα ήθελα να μάθω αν κάποιος developer ενδιαφέρεται να δημιουργήσει μια τέτοια εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας Κυριοι

Εχω την περιεργεια και θελω να σας ρωτησω επειδη δεν ειμαι και πολυ σχετικος με το θεμα.

Πως γινεται να βγαζεις χρηματα απο το adroid market οταν μια εφαρμογη ειναι δωρεαν?

και δευτερον σε μια εφαρμογη που εχει 100000 κατεβασματα αν παει ετσι ποσα περιπου χρηματα Κερδιζεις?

Βοηθηστε με λιγο εχω την απορια.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι developer, σου απαντάω απ'όσα γνωρίζω. Οι διαφημίσεις είναι ένας τρόπος για να βγάζεις λεφτά με τις δωρεάν εφαρμογές. Απ'όσο ξέρω ισχύει το pay per click, οπότε ανάλογα με το πόσα κλίκ έχουν οι διαφημίσεις στην εφαρμογή σου, τόσο περισσότερα θα βγάλεις. Για τα λεφτά ανά κατέβασμα δε γνωρίζω, καθώς εξαρτάται από τα κλίκ που δέχεται η διαφήμιση άρα με περισσότερα κατεβάσματα έχεις και περισσότερες πιθανότητες. Ωστόσο υπάρχει και το ενδεχόμενο να υπάρχουν διαφημίσεις που πληρώνουν ανάλογα με το πόσες φορές εμφανίστηκαν (pay per view), αλλά καλύτερα ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει τα πράγματα καλύτερα ;)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα

 

Εχω μια απορια σε προβλημα λογικης για την κατασκευη ενος app που θελω για προσωπικη χρηση απλα πριν κατι μηνες αρχησα να βλεπω tutorials και δεν ξερω ολες τις δυνατοτητες που υπαρχουν ακομα, οποτε οποιος εχει χρονο να απαντησει θα του ημουν ευγνωμων .

Λοιπον ειναι τυπου μετρησης θερμιδων ηδη κανω τα μαθηματικα στο excel που πηγαινουν καπως ετσι.

 

Εχω τα 100 γραμ μιας τροφης οπου αυτα τα νουμερα δεν θα αλαξουν ποτε γιατι θα βγει λαθος μετρηση

πχ

ονομα τροφης :Κατοπουλο στηθος

πρωτεινη 30

υδατανθρακας 0

λιπος 3,5

θερμιδες 192

 

Εχω ενα κελι που δεχετε πολλαπλασιαμο επι % στην πανω ποσοτητα πχ σαν χρηστης επιλεγω να φαω 160γραμ τοτε θα βγαλει 160% της αρχικης ποσοτητας των 100γραμ

Οποτε εχω μια στηλη στο excel διπλα απο την πανω αρχικη ποσοτητα οπου εκει γινοντε οι πολλαπλασιασμοι και συνεχεια αλαζει αναλογως με τι ποσοτητα επιλεξει ο χρηστης.To κατω δηλαδη

http://i43.tinypic.com/2s7vyuw.jpg

 

 

Επειδη σταδιακα θα βαλω πολλες τροφες που χρησιμοποιω, πως θα ηταν καλα να λυθει το προβλημα αυτο?Με μια βαση sqlite?

οπου δεν ξερω αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα λογικης(

Να εχω το αρχικο table row 100% ποσοτητας τροφης που δεν αλαζουν τα δεδομενα του και να τα πολλαπλασιαζω με ενα query(οπου θα περνει τιμη ποσοτητας απο τον χρηστη) και τα αποτελεσματα να βγαινουν σε νεο πεδιο/γραμμη row οπου θα γινεται η μετατροπη για 160%πχ(αυτο το row θα ειναι αναλωσιμο δηλαδη παντα εκει θα γινοντε πολλα πλασιασμοι μην περνει καθε φορα καινουριο και γεμησει/crasharei η εφαρμογη) της αρχικης ποσοτητας και μετα να χρησιμοποιω αυτα τα δεδομενα για να τα προσθεσω με μια ακομα τροφη που θα γινεται πιθανως το ιδιο πραγμα.

(εχω καποιες γνωσεις απο βασεις δεδομενων αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν οι πανω δυνατοτητες και ειναι ποιο ευκολο να λυθει με αυτον τον τροπο)

 

Η με αντικειμενο για καθε τροφη? οπου παλι θελω να αποθηκευω τα αποτελεσματα του πολλαπλασιασμου των "160%" σε μια βαση.

Edited by Ruhl
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνωμη που ρωτάω αλλά επειδή είμαι λίγο άσχετος , υπάρχουν κάπου οδηγίες για να φτιάξω κι εγώ μικροεφαρμογες για εμένα ???
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς για να φτιάξεις εφαρμογή πρέπει να ξέρεις java. Διαφορετικά υπάρχουν και κάποιοι "μεταφραστές" που μεταφράζουν άλλες γλώσσες προγραμματισμού στην java που χρειάζεται το android για native εφαρμογές. Υπήρχε παλιότερα και το app inventor από την google αλλά προσφέρονταν για πολύ περιορισμένων ιδιοτήτων εφαρμογές και στη συνέχεια η ανάπτυξη γίνεται από το MIT, αλλά πραγματικά δεν ξέρω πλέον σε τι επίπεδο βρίσκεται. Είναι κάτι σαν drag & drop και δε χρειάζεται γνώσεις προγραμματισμού. Περισσότερα γι'αυτό εδώ!
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...