Jump to content

Android Developers: Συγγραφή εφαρμογών για Android


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Java δεν ξέρω, αλλα πάντα είχα ευκολία στο να μάθω μια μόνος μου. Περιμένω μήπως βρει κάποιος οδηγούς. Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Java δεν ξέρω, αλλα πάντα είχα ευκολία στο να μάθω μια μόνος μου. Περιμένω μήπως βρει κάποιος οδηγούς. Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

 

Java χρειάζεται σαν γλώσσα, προτείνεται eclipse με το plugin του Android.

 

Υπάρχουν tutorial εδώ, http://developer.android.com/resources/browser.html?tag=tutorial

Link to comment
Share on other sites

Java χρειάζεται σαν γλώσσα, προτείνεται eclipse με το plugin του Android.

 

Υπάρχουν tutorial εδώ, http://developer.android.com/resources/browser.html?tag=tutorial

 

Nα σαι ρωτησω κατι ακομη; Το καλοκαιρι δεν θα εχω μαζι μου σταθερο υπολογιστη παρα μονο ενα netbook. Ειναι βαρια γλωσσα; Την σηκωνει ενα netbook;

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

To eclipse ειναι αρκετα βαρυ θα σου παιρνει λιγακι μεχρι να φορτωσει.Εναλλακτικα δες και εδω http://www.basic4ppc.com/forum/ Ειναι η basic4android μια γλωσσσα που μοιαζει με basic ,ειναι πιο ευκολη στην εκμαθηση αλλα με λιγοτερες δυνατοτητες.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Nα σαι ρωτησω κατι ακομη; Το καλοκαιρι δεν θα εχω μαζι μου σταθερο υπολογιστη παρα μονο ενα netbook. Ειναι βαρια γλωσσα; Την σηκωνει ενα netbook;

 

 

μπορεις να βαλεις και το netbeans. ειναι πιο ελαφρυ απο το eclipse

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις και το netbeans. ειναι πιο ελαφρυ απο το eclipse

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου. κρατησα τα ονοματα ωστε σε 10 μερες που θα τελειωσω με εξεταστικη να μπορω να ξεκινησω αμεσως.

 

Για αρχη θελω να κανω μια εφαρμογη που θα μου χρησιμευσει και δεν εχω βρει αλλη παρομοια. Κατι σαν πελατολογιο. Κανω ιδιαιτερα και θελω να κραταω καποιες βασικες πληροφοριες (ονομα, τηλεφωνο, διευθυνση) απο τον καθενα και μετα σε καθε μαθημα να γραφω ημερομηνια, ποσες ωρες εγινε το μαθημα και αν εχει πληρωθει. Αυτη τη στιγμη το κανω χειρογραφα και σε καποια εξελ για αρχειο. Αλλα θα ηταν ωραια να υπαρχει τετοια εφαρμογη.

 

Αργοτερα αφου μαθω να χειριζομαι αρκετα, θα επεκταθω και σε αλλες εφαρμογες-παιχνιδια

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε ξεκινήσαμε μια εφαρμογή για Windows που θα είχε σοβαρότερο IDE και φυσικά πολύ πιο γρήγορο από το Eclipse αλλά σταματήσαμε λόγω έλλειψης χρόνου. Αργότερα θα δω αν ξανά ξεκινήσει αυτό το project.
Link to comment
Share on other sites

εψαξα λιγο στο google για γραφικο προγραμματισμο σε android και βρηκα αυτο Google App Inventor αμεσως απο την google.

 

το εχει δοκιμασει κανεις;

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει τον κόπο εκτός αν θές να κάνεις χαβαλέ.

 

α ευχαριστω. να μου λειπει. να σαι καλα

Edited by dantekavala
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ανακαλυψα μια ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ(!!!!!!) εφαρμογη για οσους θελουν να διαβαζουν ειδησεις απο ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σαιτ και να το εχουν σαν app στη συσκευη τους!!!(πχ οπως το in.gr).Το καλο ειναι οτι το apk.το φτιαχνουμε ΕΜΕΙΣ,βαζοντας σαν εικονιδιο ΟΠΟΙΟ θελουμε εμεις και ονομαζοντας την εφαρμογη μας ΟΠΩΣ θελουμε εμεις!!!!!

Ειναι τοσο απλο που σε ενα λεπτο θα εχετε τη δικη σας εφαρμογη με το αγαπημενο σας sait στο κινητο σας!!!!

 

Κανουμε εγγραφη εδω.

Παταμε ''get started''.

Bαζουμε το ονομα της εφαρμογης μας και τα RSS ,τη φωτο που θελουμε και παταμε οκ!!!

Ειμαστε ετοιμοι να το περασουμε στη συσκευη και να κανουμε install!!!:w00t:

 

Επισης μετα μπορειτε να το ανεβεσετε και στο μαρκετ!!!!!Ε,ρε γλεντια....

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πριν ή αλλού, πρόσφατα η Vodafone έδωσε τη δυνατότητα με ΔΩΡΕΑΝ αποστολή του αριθμού στο 1292 να ξέρουμε σε ποιό δίκτυο ανήκει. Αν μπορούσε να γίνει και μια εφαρμογή γι αυτό (όπως το πολύ καλό Vodafone info) θα ήταν ευπρόσδεκτο φαντάζομαι και μεγάλη ευκολία. Π.χ. να βάζουμε μια επαφή και να μας λέει τι δίκτυο είναι, ή να κάνει αντιστοίχιση αυτών
Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Ανακαλυψα μια ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ(!!!!!!) εφαρμογη για οσους θελουν να διαβαζουν ειδησεις απο ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σαιτ και να το εχουν σαν app στη συσκευη τους!!!(πχ οπως το in.gr).Το καλο ειναι οτι το apk.το φτιαχνουμε ΕΜΕΙΣ,βαζοντας σαν εικονιδιο ΟΠΟΙΟ θελουμε εμεις και ονομαζοντας την εφαρμογη μας ΟΠΩΣ θελουμε εμεις!!!!!

Ειναι τοσο απλο που σε ενα λεπτο θα εχετε τη δικη σας εφαρμογη με το αγαπημενο σας sait στο κινητο σας!!!!

 

Κανουμε εγγραφη εδω.

Παταμε ''get started''.

Bαζουμε το ονομα της εφαρμογης μας και τα RSS ,τη φωτο που θελουμε και παταμε οκ!!!

Ειμαστε ετοιμοι να το περασουμε στη συσκευη και να κανουμε install!!!:w00t:

 

Επισης μετα μπορειτε να το ανεβεσετε και στο μαρκετ!!!!!Ε,ρε γλεντια....

 

Εχουν βγει παρα πολλα παρομοια "web apps" οπως αυτο που λες που δημιουργας ευκολα χωρις γνωσεις κτλ applications,συνηθως rss like αλλα τα περισσοτερα εχουν προβληματα και δεν ειναι συμβατα με ολες τις συσκευες και crasharoun συχνα! Το καλυτερο ειναι να το κανεις εσυ στο Eclipse ή σε αλλο IDE με κωδικα!

Link to comment
Share on other sites

Εχουν βγει παρα πολλα παρομοια "web apps" οπως αυτο που λες που δημιουργας ευκολα χωρις γνωσεις κτλ applications,συνηθως rss like αλλα τα περισσοτερα εχουν προβληματα και δεν ειναι συμβατα με ολες τις συσκευες και crasharoun συχνα! Το καλυτερο ειναι να το κανεις εσυ στο Eclipse ή σε αλλο IDE με κωδικα!

 

Εντάξει.Αν ηξερα να δουλεύω Eclipse κτλ δε θα το έβρισκα "φανταστικό".;)

Πάντως 3 διαφορετικά apps με rss που εχω φτιάξει από εκεί,λειτουργούν καλα.Για μας τους αρχαριους στους κώδικες,μια χαρά είναι...:p

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ίσως γράφω σε λάθος θέμα αλλά μιας και εδώ "συχνάζετε" προγραμματιστές θέλω να κάνω 2 ερωτήσεις

1. ξέρει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε on the fly ένα .so file από το /system/lib δηλαδή χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε reboot;

2.κάποια εντολή στο linux/android σαν το runwait του mortscript;δηλαδή θέλω να τρέχω ένα script file (.sh αρχείο) να ξεκινώ κάποιο πρόγραμμα και όση ώρα έχω ανοιχτό αυτό το πρόγραμμα,το script να μην προχωρά στην επόμενη εντολή και μόλις κλείσω το πρόγραμμα να συνεχίσει στις επόμενες εντολές του script

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοι developers,

 

Μετα απο μια βδομαδα προσπαθειας, καταφερα να τελειωσω την δικη μου εφαρμογη. Την δημιουργησα στο google app inventor και μπορω να πω πως εχει μειωμενες δυνατοτητες σχετικα με eclipse αλλα ειναι πολυ ωραιος τροπος για να μπεις στο περιβαλλον του developer.

 

Προκειται για ενα ειδος πελατολογειου για καθηγητης και δασκαλους που κανουν ιδιαιτερα. Μπορεις να κρατησεις δεδομενα και πληροφοριες απο καθε μαθητη αλλα και να κρατησεις αρχειο με ολα τα μαθηματα του καθενος. Με διαφορες εξτρα πληροφοριες για το καθενα. Ολα αυτα γινονται με fusion tables της google οποτε απαιτει συνδεση στο ιντερνετ.

 

Δυστυχως δεν εχω καποιον φιλο με android που να ενδιαφερεται να βοηθησει στον ελεγχο για bug. Μπορω να το ανεβασω εδω και οποιος θελει να βοηθησει στον ελεγχο και μετα το ανεβαζω κανονικα στο μαρκετ;

 

Επισης, για να ανεβασω μια εφαρμογη στο μαρκετ, τι πρεπει να κανω; Κατι ειδα οτι πρεπει να πληρωσω 25$ αλλα δεν πολυ εψαξα η αληθεια.

 

υ.γ. η εφαρμογη δεν θα παραμεινει ετσι. εχω σκεφτει ηδη και αλλα πραγματα να προσθεσω σε επομενη εκδοση. (στατιστικα γραφηματα, αποτελεσματα του μηνα,χρονου κτλ κτλ)

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!

 

Υπάρχει εδώ θέμα με ελληνικές εφαρμογές που έφτιαξαν χρήστες του myphone, οπότε μπορείς να βάλεις εκεί την εφαρμογή σου ;)

Για να ανεβάσεις μια εφαρμογή στο market την οποία πάντως έφτιαξες με το appinventor νομίζω πρέπει να κάνεις μια διαδικασία διαφορετική, γιατί αλλιώς δε θα γίνει αποδεκτή (ισχύει μόνο για τις εφαρμογές που έγιναν με το appinventor και το είχα διαβάσει παλιά που είχα ασχοληθεί λίγο)... Βέβαια τα παιδιά που ασχολούνται με το coding εδώ μέσα θα είναι πιο αρμόδια να απαντήσουν ;)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!

 

Υπάρχει εδώ θέμα με ελληνικές εφαρμογές που έφτιαξαν χρήστες του myphone, οπότε μπορείς να βάλεις εκεί την εφαρμογή σου ;)

Για να ανεβάσεις μια εφαρμογή στο market την οποία πάντως έφτιαξες με το appinventor νομίζω πρέπει να κάνεις μια διαδικασία διαφορετική, γιατί αλλιώς δε θα γίνει αποδεκτή (ισχύει μόνο για τις εφαρμογές που έγιναν με το appinventor και το είχα διαβάσει παλιά που είχα ασχοληθεί λίγο)... Βέβαια τα παιδιά που ασχολούνται με το coding εδώ μέσα θα είναι πιο αρμόδια να απαντήσουν ;)

 

Την διαδικασια που αναφερεις την γνωριζω και δεν ειναι κατι δυσκολο. 1 λεπτο υποθεση ειναι. Φορτωνεις το apk σε ενα προγραμματακι, πατας ενα και μονο κουμπι και σε μισο λεπτο εχει κανει την μετατροπη για να μπορει να ανεβει στο μαρκετ. Απο εκει και περα, την διαδικασια στην google δεν ξερω.

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πριν ή αλλού, πρόσφατα η Vodafone έδωσε τη δυνατότητα με ΔΩΡΕΑΝ αποστολή του αριθμού στο 1292 να ξέρουμε σε ποιό δίκτυο ανήκει. Αν μπορούσε να γίνει και μια εφαρμογή γι αυτό (όπως το πολύ καλό Vodafone info) θα ήταν ευπρόσδεκτο φαντάζομαι και μεγάλη ευκολία. Π.χ. να βάζουμε μια επαφή και να μας λέει τι δίκτυο είναι, ή να κάνει αντιστοίχιση αυτών

 

Κανείς ενδιαφερόμενος?

Ericsson GH 688 --> Nokia 7110 --> Siemens SL45 --> Nokia 6510 --> Nokia 6600 --> Motorola MPx 220 --> Mitac MIO A701 --> Motorola RAZR V3 --> HTC Touch --> Motorola V525 --> iPhone 3G --> SE x10 mini --> LG P970 --> SGN i9250 --> i9505 --> iPhone 5s 16 GB --> iPhone 6 64GB --> iPhone 7 plus 256GB ---> iphone SE 128GB ---> iphone SE 2020 256 GB
Link to comment
Share on other sites

Ανακαλυψα μια ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ(!!!!!!) εφαρμογη για οσους θελουν να διαβαζουν ειδησεις απο ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σαιτ και να το εχουν σαν app στη συσκευη τους!!!(πχ οπως το in.gr).Το καλο ειναι οτι το apk.το φτιαχνουμε ΕΜΕΙΣ,βαζοντας σαν εικονιδιο ΟΠΟΙΟ θελουμε εμεις και ονομαζοντας την εφαρμογη μας ΟΠΩΣ θελουμε εμεις!!!!!

Ειναι τοσο απλο που σε ενα λεπτο θα εχετε τη δικη σας εφαρμογη με το αγαπημενο σας sait στο κινητο σας!!!!

 

Κανουμε εγγραφη εδω.

Παταμε ''get started''.

Bαζουμε το ονομα της εφαρμογης μας και τα RSS ,τη φωτο που θελουμε και παταμε οκ!!!

Ειμαστε ετοιμοι να το περασουμε στη συσκευη και να κανουμε install!!!:w00t:

 

Επισης μετα μπορειτε να το ανεβεσετε και στο μαρκετ!!!!!Ε,ρε γλεντια....

 

Καταπληκτικό!!!

Και σε εμένα δουλεύει μια χαρά!!!:):):)

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να κανω publish μια εφαρμογη που εφτιαξα επι πληρωμη; Παω να κανω λογαριασμο και δεν εχει την Ελλαδα. Ειναι δυνατον να μην μπορουμε να βαζουμε επι πληρωμη εφαρμογες;
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να κανω publish μια εφαρμογη που εφτιαξα επι πληρωμη; Παω να κανω λογαριασμο και δεν εχει την Ελλαδα. Ειναι δυνατον να μην μπορουμε να βαζουμε επι πληρωμη εφαρμογες;

 

Δεν έχει δώσει ακόμα την δυνατότητα πώλησης εφαρμογών μέσω market η Google για την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση

 

Sent from my ZTE-BLADE using Tapatalk

Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...