Jump to content

Android Developers: Συγγραφή εφαρμογών για Android


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τοτε και εγω δεν προκειται να τους λαβω υποψη :lol: Γυριζα τοσο καιρο στις στασεις αδικα?:)

Με δικηγόρους και πεθερές δεν μπλέκουμε! Όπως και να έχει από εσένα εξαρτάται. Συνεχίζουμε στο θέμα μας. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@ amoramor Μεχρι την Τεταρτη το πολυ υπολογιζω αλλα δεν ειμαι και 100% σιγουρος(μπορει να προκυψουν προβληματα....

 

@vasili το ξερω δυστυχως αλλα τι να κανω?Δεν ειναι κριμα ο κοπος μου κτλ??Θα τους παρω τηλ απο Δευτερας

 

@zxr loool,ωραιος :) .... okkk.......

Link to comment
Share on other sites

Οντως μια χαρα ειναι η mobile εκδοση τους,λειτουργικοτατη και απλη!!Δηλαδη αν δεν ηθελες να χρησιμοποιεις το ιντερνετ δεν βρισκω λογο γιατι να μην την χρησιμοποιησω ετσι οπως ειναι και να χρειαστω application....

Και αν η εφαρμογη δεν χρησιμοποιει ιντερνετ για να πιανει περιεχομενο και εχεις περασει ολα τα δρομολογια σε μια βαση??Δηλαδη θα ηταν παρανομο να γραψω τα δρομολογια απο την σελιδα ή απο το βιβλιαρακι ή να τριγυρνουσα τις στασεις και να εγραφα τα δρομολογια???Δεν νομιζω :p

 

darkpain ρίξε μια ματιά σε αυτήν την προσπάθεια που είχε γίνει παλιότερα

 

http://www.staseis.gr/

Link to comment
Share on other sites

darkpain ρίξε μια ματιά σε αυτήν την προσπάθεια που είχε γίνει παλιότερα

 

http://www.staseis.gr/

 

Σε ευχαριστω φιλε μου,πολυ χρησιμο link,αποτι βλεπω μονο ο ΟΑΣΘ εχει τετοια κολληματα που δεν μπορω να καταλαβω γιατι.....Αλλα εγω στεκομαι σαυτο

"" Προς το παρόν το Staseis.gr δεν εμφανίζει δεδομένα από το site του ΟΑΣΘ, αλλά χρησιμοποιεί τη δική του βάση δεδομένων""

και συνεχιζω την δημιουργια της δικης μου βασης :)

Link to comment
Share on other sites

darkpain την εφαρμογη itransit gr για iphone την εχεις δει?http://www.iphonehellas.gr/25221/itransit-gr-greek-iphone-devs-promo/

Σου λεει την κοντινοτερη σταση και δουλευει και το gmaps.

HTC DESIRE AMOLED

DHD BAADNWZ V1.8 ROM

32.54.00.32U_5.14.05.17 RADIO

Link to comment
Share on other sites

darkpain την εφαρμογη itransit gr για iphone την εχεις δει?http://www.iphonehellas.gr/25221/itransit-gr-greek-iphone-devs-promo/

Σου λεει την κοντινοτερη σταση και δουλευει και το gmaps.

 

Ναι την ειδα χθες εντελως τυχαια εκει που εψαχνα για αλλες σελιδες για δρομολογια...Ακομη περιμενω να μου απαντησει ο Οασα και εστειλα 2 mails,ενα στον Οασα και ενα στον προεδρο του ΟΑΣΑ(αφου μου ειπαν οτι απο αυτον θα παρω).Τωρα αν ολοι αυτοι που εχουν βγαλει για iphone εχουν αδεια,ψιλοαμφιβαλω ;) ...... Παντως το προγραμμα(τα βασικα τουλαχιστον το εχω ετοιμο)εδω και δυο μερες και τωρα προσπαθω να βαλω κατι τις εξτρα(αν και αυτες τις μερες δεν ειμαι στα πολυ καλα μου λογω υγειας),θα σας ανεβασω μαλλον αυριο,καμια φωτογραφια ή βιντεακι να δειτε πως ειναι......

Σχετικα με το κοντινοτερη σταση και gmaps,θα τα εχει και εμας και πολυ περισσοτερα στις μελλοντικες αναβαθμισεις(π.χ μεση διαρκεια διαδρομης(αν τα καταφερω γιατι δεν θελω να εχει μεγαλη αποκλιση),βελτιστη διαδρομη(δικη μας οχι απο κανενα site για να μην χρειαζεται ιντερνετ) ,συγκριση διαδρομων με λιγα στατιστικα,χαρτες με στασεις κοντα σας(αυτο θα θελει ιντερνετ) και παρα πολλα αλλα που δεν σας λεω προς το παρον αρκετα ειπα :X ).Εννοειται οτι αν το βγαλω δεν θα το αφησω ετσι απλο.... το θεμα ειναι να το βγαλω :P Σε ευχαριστω παντως για την ενημερωση,μακαρι να ενδιαφεροταν τοσο ο ΟΑΣΑ οπως εσεις :O

Link to comment
Share on other sites

Ξερω γω,στην Ελλαδα ειμαστε ολα γινονται :P Αν δεν μου απαντησουν συντομα παντως θα την βγαλω και θα γραψω οτι ειναι ανεπισιμη και ο Θεος βοηθος,αν μου κανουν προβλημα την βγαζω μετα,αλλα ελπιζω να μην μου κανουν και να ειμαι καλυμενος.
Link to comment
Share on other sites

Ο hypest που έφτιαξε την εφαρμογη OnPhoneDestination εγραψε οτι ειναι ανεπισημη και δεν νομίζω να του προξένησε κανενα πρόβλημα.Ολα αυτα τα λέω για να βγει η εφαρμογη πιο γρήγορα γιατι αν περιμένουμε απο τον οασα.. αστο καλύτερα...
Link to comment
Share on other sites

Ο hypest που έφτιαξε την εφαρμογη OnPhoneDestination εγραψε οτι ειναι ανεπισημη και δεν νομίζω να του προξένησε κανενα πρόβλημα.

 

ναι, δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα. Είχα όμως διαβάσει και τους όρους χρήσης του site της On και με το δικό μου μάτι δεν είδα κάτι που να ακυρώνει το OnPhoneDestination. Δεν ξέρεις όμως ποτέ που θα καταλήξει :(

 

Πιστεύω καλά κάνει ο Darkpain που τον "προβληματίζει" ακόμη. Θα τον υποστήριζα πάντως και στην αντίθετη περίπτωση, αν αποφάσιζε δηλαδή να βγάλει την app και να αναμένει μετά την "έγκριση"...

Link to comment
Share on other sites

Νασε καλα hypest,οντως κριμα που εβγαλαν την υπηρεσια και πηγε ο κοπος σου αδικα αλλα τουλαχιστον δεν σου εκαναν και προβλημα κατι ειναι και αυτο :P .Αλλα- αυτη ειναι δυστυχως η κυβερνηση-κοινωνια μας σημερα,ασχολουμαστε με ασχετα-μικρα ασημαντα πραγματα που βασανιεται ενας developer για να το κανει και ΔΩΡΕΑΝ και δεν ασχολουνται με αυτα που πρεπει και βρισκομαστε εδω που ειμαστε σημερα(πιο κατω και απο τον ΠΑΤΟ).

 

 

Παιδια οπως σας υποσχεθηκα(δουλευα ολοι μερα για να διορθωσω καποια πραγματα για να σας δειξω το βιντεο)εχω ανεβασει το βιντεο ΕΔΩ και μπορειται να δειτε μια γευση απο το προγραμμα για τις συγκοινωνιες της ΑΘΗΝΑΣ και να μου πειτε την γνωμη σας ΕΔΩ στο ειδικο τοπικ.

Συντομα θα χρειαστω και beta testers(βαρεθηκα να περιμενω απαντηση) γιαυτο ενημερωστε με ποιοι ενδιαφερεστε....

 

Αντε ωρα για υπνο,καληνυχτα-καλημερα :P

Edited by darkpain
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα...ωραία δουλειά..;)

από το βιντεάκι και μόνο πρόσεξα ότι στο δεξί κλικ έχεις γράψει η ''ιστιοσελίδα μου''...κάντο ''η ιστοσελίδα μου'', που είναι και το σωστό..;)

well done mate..:up:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά! Μπράβο! Ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να προσθέσεις και τους χάρτες που έχει στο site του ΟΑΣΑ με το πού βρίσκεται η κάθε στάση? Δλδ αν γίνεται κάπως να σου ανοίγει το google maps στο κινητό και να έχει σαν ένα mashup με τις στάσεις για κάθε λεωφορείο όπως γίνεται και στο σαιτ!

 

Κατά τα άλλα φαίνεται πολύ καλή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους :),οκ Νικος θα το διορθωσω :P

@adamspir αυτο θα γινει μελλοντικα(οι στασεις στον χαρτη) αφου προστεθουν και οι στασεις και καποια αλλα που εχω υποψη μου αλλα θα αργησει λιγο καθως θα το κανω εγω και δεν θα το παρω απο την σελιδα του Οασα για ευνοητους λογους.Τωρα αν θα προσθεσω και την διαδρομη πανω στον χαρτη δεν το γνωριζω και βασικα πιστευω ειναι λιγο περιττο κατα την γνωμη μου ειναι καλυτερο αν υπαρχουν αλλα πραγματα στο προγραμμα που θα σε βοηθουν πως να πας και να παρεις ενα λεωφορειο χωρις να βλεπεις το χαρτη και να ελεγχεις μια μια σταση και θα τρωει και λιγοτερο χωρο το προγραμμα..... αλλιως αν δεν τα καταφερω τα υπολοιπα θα κανω αυτο που λες...

Link to comment
Share on other sites

Έλειπα ταξιδάκι και βλέπω πως το project ολοκληρώνεται...

Μπορούμε να το δοκιμάσουμε κάπως?

 

Συντομα φιλε μου θα σας ενημερωσω ολους οσους ενδιαφερεστε για beta testing....:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πρεπει να μην ειναι ενημερωμενο το εορτολογιο απο το μαρκετ.

π.χ αυριο ειναι του Αγ.Θεοδωρου και το βγαζει οτι ειναι σημερα!!!!!!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά, 25$ για developer registration στο Market;

Υπερβολικό δεν είναι; (τουλάχιστον για μας τους freewareαδες...)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, 25$ για developer registration στο Market;

Υπερβολικό δεν είναι; (τουλάχιστον για μας τους freewareαδες...)

 

Μια χαρα ειναι και πολυ λιγα μην σου πω!!

Για την Apple αποσω ξερω για να κατεβασεις το sdk με documentation πληρωνεις οπως και να γινεις developer,αποτι μου ειπαν πανω απο 80 ευρω :)

Για την MS δεν γνωριζω.

 

Αλλα για να καταλαβεις γιατι σου λεω ειναι λιγα και οτι πρεπει να εχουν ενα εικονικο ποσο!!Σκεψου ποσα spam,virus προγραμματα θα υπηρχαν αν μπορουσες να βαζεις εφαρμογες δωρεαν.Σκεψου ποσοι θα βαζαν διαφορες @@ που θα καναν,ειτε copy paste απο tutorials ειτε απο open source.

Και ο λογος που υποστηριζω εγω να ηταν ακομη και λιγο πιο πανω(γυρω στα 50 δολλαρια) ειναι οτι ετσι θα ειχαμε καλυτερες εφαρμογες στο android market και πιο σοβαρες χωρις τοση σαβουρα που το κατηγορουν ολοι!:p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν δεν ενεργοποιηθούν και τα paid apps στην ελλάδα δεν μας βλέπω να έχουμε μεγάλη ανάπτυξη στις ελληνικές εφαρμογες! Λέτε να γίνει το καλό τώρα από βδομάδα που θα ενεργοποιηθούν οι συναλλαγές μέσα στις εφαρμογές, να ανοίξουν τις paid apps κ σε άλλες χώρες? :)
Link to comment
Share on other sites

Μπα :P βλεπω να αργησει αρκετα να μπει η Ελλαδα στις χωρες για paid apps δυστυχως!
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι οι paid apps. Ούτως ή άλλως τις περισσότερες τις βρίσκεις σε warez. Γιατί να μην γίνει το ίδιο και με τις Ελληνικές?
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι οι paid apps. Ούτως ή άλλως τις περισσότερες τις βρίσκεις σε warez. Γιατί να μην γίνει το ίδιο και με τις Ελληνικές?

 

Οχι το προβλημα ειναι η paid apps,γιατι ειδικα τωρα ο Ελληνας(οι περισσοτεροι τουλαχιστον) δεν θα εκανε κατι τετοιο αφιλοκερδώς :) Αλλα ποιος θα κατσει να σπασει ελληνικη εφαρμογη?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Οχι το προβλημα ειναι η paid apps,γιατι ειδικα τωρα ο Ελληνας(οι περισσοτεροι τουλαχιστον) δεν θα εκανε κατι τετοιο αφιλοκερδώς :) Αλλα ποιος θα κατσει να σπασει ελληνικη εφαρμογη?:lol:

 

You never know :)

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...