Jump to content

Απόψεις: Ποιο λειτουργικό σύστημα αφής προτιμάτε;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;  

671 members have voted

  1. 1. Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;

    • Android
      176
    • Bada
      10
    • BlackBerry
      14
    • iPhone OS
      252
    • MeeGo
      31
    • Symbian OS
      110
    • Windows Phone 7 (ή WM)
      71
    • WebOS
      7


Recommended Posts

Παρε οποιαδηποτε εφαρμογη για symbian και συγκρινε την με την αντιστοιχη για iPhone ή για WM σιγουρα θα καταληξεις στο συμπερασμα οτι ειναι ερασιτεχνικες!

Μην επιμενεις, γιατι τα εχω φαει με το κουταλι, τοσο το symbian, οσο και τα wm.

Εφαρμογη σαν το best profiles δεν υπαρχει ουτε στα wm , ουτε στο αιφον υποθετω.

Ερασιτεχνικες εφαρμογες το ovi maps με δωρεαν πλοηγηση; το nokia messaging; το quick office; core player; vox tracker;

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ελεύθερο? Τα windows mobile είναι ελεύθερο λειτουργικό??? Από πότε??? Μήπως έχεις μπερδευτεί με το android?

 

Σε παραμετροποίηση - όχι στον κώδικα...

 

Με συγχωρείτε για την έλλειψη ;)

kosath :cool:
Link to comment
Share on other sites

Μην επιμενεις, γιατι τα εχω φαει με το κουταλι, τοσο το symbian, οσο και τα wm.

Εφαρμογη σαν το best profiles δεν υπαρχει ουτε στα wm , ουτε στο αιφον υποθετω.

Ερασιτεχνικες εφαρμογες το ovi maps με δωρεαν πλοηγηση; το nokia messaging; το quick office; core player; vox tracker;

 

Τώρα βέβαια να θεωρούμε και το best profiles υπόδειγμα σοβαρής και πολύπλοκης εφαρμογής είναι μάλλον υπερβολικό ...

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Το πληθος εφαρμογων ειναι οτι πιο βασικο! Τι να κανω το τελειοτερο λειτουργικο οταν δεν υπαρχουν εφαρμογες γιαυτο; Τα Windows σιγουρα δεν ειναι το καλυτερο λειτουργικο ομως δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι νουμερο ενα λογω των εφαρμογων που κυκλοφορουν γιαυτο!

 

Διαφωνώ. Τα Windows είναι το πιο διαδεδομένο λειτουργικό 1ον) γιατί η MS εξ'αρχής είχε κλείσει συμφωνίες με όλους τους προμηθευτές έτοιμων συστημάτων 2ον) τα έβαλε με συμφωνίες σε χιλιάδες επιχειρήσεις 3ον) ήταν το πιο user friendly, eye candy κτλπ όταν βγήκαν τα 3.11 και τα 95.

Κάτι παρόμοιο με το iPhone OS αυτή την στιγμή.

 

Οι εφαρμογές είναι για να συγκρίνουμε τα store της κάθε εταιρείας, δεν είναι μέρος του λειτουργικού. Για να στο αντιστρέψω: τι να το κάνω το apple store αν το iPhone OS σερνόταν και ήταν χάλια;

Οι εφαρμογές παίζουν ρόλο όσο είναι ενσωματωμένες στο OS (mail, browser etc) και τις βλέπουμε με το που ανοίξουμε πρώτη φορά το κινητό. Σε αυτή τη μορφή είναι το αυθεντικό λειτουργικό και έτσι πιστεύω πρέπει να τα συγκρίνουμε.

Εξάλου την λειτουργικότητά τους ως προν την αφή εξετάζουμε εδώ, όχι τις εφαρμογές τους ;)

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς θα έλεγα Iphone OS, αλλά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου για το android το οποίο πιστεύω δεν έχει δείξει ακόμα τι μπορεί να κάνει.

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια να θεωρούμε και το best profiles υπόδειγμα σοβαρής και πολύπλοκης εφαρμογής είναι μάλλον υπερβολικό ...

 

Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη εφαρμογή του είδους, ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος. Τώρα, αν αυτό που κάνει είναι σοβαρό ή όχι, κατά τη γνώμη μου ναι, αφού μιλάμε για τηλέφωνα.

Αν πάντως εμμένεις, θα την αντικαταστήσω με το resco viewer:p στην παραπάνω λίστα μου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη εφαρμογή του είδους, ανεξαρτήτως λειτουργικού συστήματος. Τώρα, αν αυτό που κάνει είναι σοβαρό ή όχι, κατά τη γνώμη μου ναι, αφού μιλάμε για τηλέφωνα.

Αν πάντως εμμένεις, θα την αντικαταστήσω με το resco viewer:p στην παραπάνω λίστα μου.

 

Εγώ προσωπικά πάντως δεν χρησιμοποιώ καμιά εφαρμογή για profiles!!!Το SPB αλλάζει με ένα κουμπί στην οθόνη, 1 από τα 3 προφίλ που χρησιμοποιώ.Επίσης υπάρχουν ΠΑΜΠΟΛΛΑ προγράμματα για αλλαγή profile!

 

Για το τι προγράμματα υπάρχουν σε wm,σε τι ποσότητα και πόσο χρήσιμα είναι σε σχέση με το symbian.....η πλάστιγγα γέρνει προς wm.

 

Ανέφερες το resco viewer.....υπάρχει και σε wm και μάλιστα άλλαξε ονομασία και λέγεται photo manager.Πιο πριν είπες για OVI Maps....τι εννοείς δωρεάν...?Μέσω ίντερνετ?Αν είναι έτσι υπάρχει το google maps για wm!!!!Συν ότι είχαν βγει και κάτι "κλώνοι" του!!!Επίσης για πες μου πόσα προγράμματα υπάρχουν για πλοήγηση ΧΩΡΙΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ σε wm και πόσα σε symbian αλλά και ΤΙ ποιότητας είναι.Να αναφέρω τα πιο γνωστά.......igo 8.3,destinator συν και διάφορα άλλα που βολεύουν κάποιους!Το core player που ανέφερες υπάρχει και σε wm και μάλιστα υπάρχουν ΠΑΜΠΟΛΛΑ προγράμματα για αναπαραγωγή video αλλά και.....επεξεργασία!!!Υποστηρίζουν και ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ υπότιτλους!!!Επεξεργασία ήχου έχουν τα wm........εφαρμογή autocad έχουν,ms office (έχει και σουίτες από άλλες εταιρείες),μαθηματικές/στατιστικές εφαρμογές,pdf εφαρμογές,πάμπολλα παιχνίδια, και ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κουλό σου έρχεται στο μυαλό!!!

 

Ενημερωτικά......ψήφισα android παρόλο που με το κινητό μου (ΟΜΝΙΑ) και το λειτουργικό του (WM 6.1) είμαι ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ψήφησα Symbian. Το συνήθισα, με βολεύει. Περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον την εξέλιξη των Android,Bada,Maemo. Για IPhone δεν το συζητώ καν.Πληρώνεις 600 € ένα τηλέφωνο που η πραγματική του αξία βάσει δυνατοτήτων είναι με το ζόρι 300€. Σε καμιά πενταετία που θα αποκτήσει τις δυνατότητες που τα άλλα λειτουργικά έχουν σήμερα το συζητάμε.:lol:

Άδραξε τη μέρα

Huawei Ascend P1, Neo N003 2/32

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά πάντως δεν χρησιμοποιώ καμιά εφαρμογή για profiles!!!Το SPB αλλάζει με ένα κουμπί στην οθόνη, 1 από τα 3 προφίλ που χρησιμοποιώ.Επίσης υπάρχουν ΠΑΜΠΟΛΛΑ προγράμματα για αλλαγή profile!

Συμφωνώ, αλλά δεν είναι όλα το ίδιο καλά ή βολικά.

 

Για το τι προγράμματα υπάρχουν σε wm,σε τι ποσότητα και πόσο χρήσιμα είναι σε σχέση με το symbian.....η πλάστιγγα γέρνει προς wm.

Επίσης συμφωνώ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι εφαρμογές που υπάρχουν για symbian είναι ερασιτεχνικές. Σε αυτό αναφέρεται η απάντησή μου.

 

Ανέφερες το resco viewer.....υπάρχει και σε wm και μάλιστα άλλαξε ονομασία και λέγεται photo manager.

Χαίρω πολύ. Να σου πώ κιόλας ότι η εφαρμογή για wm είναι καλύτερη από την αντίστοιχη για symbian.

Πιο πριν είπες για OVI Maps....τι εννοείς δωρεάν...?Μέσω ίντερνετ?Αν είναι έτσι υπάρχει το google maps για wm!!!!Συν ότι είχαν βγει και κάτι "κλώνοι" του!!!Επίσης για πες μου πόσα προγράμματα υπάρχουν για πλοήγηση ΧΩΡΙΣ ΙΝΤΕΡΝΕΤ σε wm και πόσα σε symbian αλλά και ΤΙ ποιότητας είναι.Να αναφέρω τα πιο γνωστά.......igo 8.3,destinator συν και διάφορα άλλα που βολεύουν κάποιους!

Τα έχεις μπερδέψει τελείως:O

Η νόκια έχει την ευγενή καλοσύνη να σου χαρίσει ένα λογισμικό πλοήγησης + τους χάρτες. Στα δίνει δωρεάν. Και στα πιο παλιά μοντέλα και στα νεότερα (που είναι προεγκατεστημένα). Αυτό είναι το ένα σκέλος.

Το δεύτερο είναι ότι οι μοντέρνες συσκευές με gps υποστηρίζουν επιπλέον και aGPS το οποίο κάνει χρήση δικτύου για πιο γρήγορο κλείδωμα δορυφόρων. Αυτό άμα θέλεις το επιλέγεις. Στα νόκια υπάρχει συγκεκριμένη επιλογή στο μενού. Αν δεν θέλεις δεν το ενεργοποιείς. Η δε χρέωση που υπάρχει με το agps είναι ελάχιστη.

Στο google maps υπάρχει μεγάλη χρέωση, γιατί ουσιαστικά κατεβάζεις εκείνη την ώρα τον χάρτη. Επιπλόεν το google maps δεν έχει φωνητικές οδηγίες. Δεν είναι πλοηγός δηλαδή.

 

 

Το core player που ανέφερες υπάρχει και σε wm και μάλιστα υπάρχουν ΠΑΜΠΟΛΛΑ προγράμματα για αναπαραγωγή video αλλά και.....επεξεργασία!!!Υποστηρίζουν και ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ υπότιτλους!!!Επεξεργασία ήχου έχουν τα wm........εφαρμογή autocad έχουν,ms office (έχει και σουίτες από άλλες εταιρείες),μαθηματικές/στατιστικές εφαρμογές,pdf εφαρμογές,πάμπολλα παιχνίδια, και ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κουλό σου έρχεται στο μυαλό!!!

Και στο symbian υπάρχουν αυτά. Δεν φταίω εγώ που δεν το ξέρεις. Και core player και quickoffice (αντίστοιχο του ms office) και pdf readers κλπ.

 

Κατά τα άλλα, το ίδιο ψηφίσαμε:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Core Player για τα touch δεν υπάρχει, και ούτε πρόκειται έτσι όπως το πάνε...
Link to comment
Share on other sites

Core Player για τα touch δεν υπάρχει, και ούτε πρόκειται έτσι όπως το πάνε...

Άντε!!!:wacko:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το άντε;

 

Όχι, μη το πάρεις στραβά!!:O

Εννοώ ότι μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που γράφεις.

Δεν φανταζόμουν κάν ότι δεν έχει βγεί έκδοση για v5.

Κρίμα....

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις μπερδέψει τελείως:O

Η νόκια έχει την ευγενή καλοσύνη να σου χαρίσει ένα λογισμικό πλοήγησης + τους χάρτες. Στα δίνει δωρεάν. Και στα πιο παλιά μοντέλα και στα νεότερα (που είναι προεγκατεστημένα). Αυτό είναι το ένα σκέλος.

Το δεύτερο είναι ότι οι μοντέρνες συσκευές με gps υποστηρίζουν επιπλέον και aGPS το οποίο κάνει χρήση δικτύου για πιο γρήγορο κλείδωμα δορυφόρων. Αυτό άμα θέλεις το επιλέγεις. Στα νόκια υπάρχει συγκεκριμένη επιλογή στο μενού. Αν δεν θέλεις δεν το ενεργοποιείς. Η δε χρέωση που υπάρχει με το agps είναι ελάχιστη.

Στο google maps υπάρχει μεγάλη χρέωση, γιατί ουσιαστικά κατεβάζεις εκείνη την ώρα τον χάρτη. Επιπλόεν το google maps δεν έχει φωνητικές οδηγίες. Δεν είναι πλοηγός δηλαδή.

 

 

Και στο symbian υπάρχουν αυτά. Δεν φταίω εγώ που δεν το ξέρεις. Και core player και quickoffice (αντίστοιχο του ms office) και pdf readers κλπ.

 

Κατά τα άλλα, το ίδιο ψηφίσαμε:)

 

-Για το OVI Maps.....απλά ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ με igo,destinator κ.α.!!Μην λέμε ότι θέλουμε!

 

-Το θέμα είναι ότι για κάθε τι που θες ΔΕΝ έχει τόση μεγάλη ποικιλία!Για παράδειγμα ΔΕΝ υπάρχει στα symbian εφαρμογή που παίζει ΣΩΣΤΑ εξωτερικούς ελληνικούς υπότιτλους!ΔΕΝ υπάρχει autocad,υπάρχουν ελάχιστα (για να μην πω σχεδόν κανένα!) στατιστικά προγράμματα κ.α.!Ότι και να λέμε απλά το symbian αυτό που προσέφερε ήταν μια άλφα ευκολία ΑΛΛΑ από τότε που πήρε τα δικαιώματα η ΝΟΚΙΑ απλά.......κλάσφτα Χαράλαμπε!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

την ευαισθησία του iPhone στην αφή δεν την έχει φτάσει κανένα άλλο κινητό μέχρι στιγμής τώρα όσων αφορά το UI η Apple ήταν η πρώτη με μεγάλα ευδιάκριτα εικονίδια για όλες της λειτουργίες. :)

 

iPhone OS 4 multitasking wait and see ;-)

 

*Για τον φίλο Sambuko

 

Meego(maemo 5) επειδή απλά είναι το πιο δυνατό και το πιο παραμετροποιήσημο και επειδή είναι το μόνο καθαρό linux λειτουργικο σε κινητό και όχι linux-based και οταν ερχεται το multitasking και το internet κάνει τα άλλα να ντρέπονται

Link to comment
Share on other sites

Για την Αμερική Android,

για την Ευρώπη όμως...meego!!! Linux :love:

Ν900...όλα τα άλλα μοιάζουν αλοιφές μπροστά του! :D

Οι ανάγκες της κάθε αγοράς είναι διαφορετικές! Και ευτυχώς στην Ευρώπη ξέρουμε από κινητή τηλεφωνία!

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα από κάποιον σ'αυτό το φόρουμ, πως το meego, είναι το μόνο πραγματικά open source λειτουργικό..

Αν είναι έτσι, επιμένω ξανά στην ψήφο μου: symbian για απλά smart κινητά, κ meego για προηγμένα smartphones

Link to comment
Share on other sites

Iphone OS. Δουλευει.

Χωρις κοπο, ψαξιμο, κολληματα, κρυμμενες ρυθμισεις.

Ολα ειναι εκει που ψαχνεις.

Α, και κανεις τα παντα....

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις με τα αποτελέσματα βλέπω ότι το Bada δεν είναι καθόλου δημοφιλή στην Ελλάδα..... Αν συνεχίσει έτσι βλέπω να πατώνει εδώ... Προβλέπω να ψωνίζουμε Wave με 200ευρά 2 μήνες μετά την κυκλοφορία... :worry::happy:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...