Jump to content

Απόψεις: Ποιο λειτουργικό σύστημα αφής προτιμάτε;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;  

671 members have voted

  1. 1. Ποιο «ευαίσθητο στην αφή» λειτουργικό σύστημα προτιμάτε;

    • Android
      176
    • Bada
      10
    • BlackBerry
      14
    • iPhone OS
      252
    • MeeGo
      31
    • Symbian OS
      110
    • Windows Phone 7 (ή WM)
      71
    • WebOS
      7


Recommended Posts

iphone os "4" απο μενα!!!

εγω δεν ημουν fun του iphone απο την αρχη να πω την αληθεια

αρχη εκανα με ενα ipod toutch 3gen 64gb τα απαιξα με το os (fast!!!) με την οθονη που ηταν τοσο ευαισθητη και ετσι μετα απο ενα μηνα πηγα πηρα και ενα iphone 3gs 32gb

αν και δεν εχω δει Android απο κοντα αλλα οκ, ανταγωνισμος να υπαρχει παντα, να κερδιζουμε εμεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχάς, θα ήθελα να πω πως αφού είδα όλες τις απόψεις όλων των ψηφοφόρων, και με βάση τα avatars του καθενώς, ο καθένας ψήφισε το λειτουργικό που υποστηρίζει η συσκευή του! Θα ήθελα να δω την ψήφο κάποιου ο οποιός έχει χρησιμοποιήσει πολλά λειτουργικά.

 

Τέλος πάντων

 

Εγώ δεν έχω αβανταρ και το κινητό μου είναι ένα ταπεινό K800i από την άλλη πλευρά έχω δει τα περισσότερα νέα μοντέλα (άλλο ότι δεν πείθομαι εύκολα να αλλάξω την συσκευή μου με ένα από όλα αυτά) άρα μην είσαι απόλυτος ότι ο καθένας ψήφισε το λειτουργικό που υποστηρίζει η συσκευή του. Μπορεί να ψήφισε με βάση την εμπειρία του με διάφορα λειτουργικά ασχέτως του τι επιλέγει ο ίδιος για καθημερινή χρήση αλλά αφού η δημοσκόπηση δεν το περιλαμβάνει περιορίζεται μεταξύ των διαθέσιμων επιλογών με τις οποίες έχει έρθει σε επαφή οπότε έχει δικαίωμα να κρίνει ;)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, θα ήθελα να πω πως αφού είδα όλες τις απόψεις όλων των ψηφοφόρων, και με βάση τα avatars του καθενώς, ο καθένας ψήφισε το λειτουργικό που υποστηρίζει η συσκευή του! Θα ήθελα να δω την ψήφο κάποιου ο οποιός έχει χρησιμοποιήσει πολλά λειτουργικά.

 

Αυτο που λες δεν εχει καμια βαση, θα ισχυε αν εδω γραφαν την αποψη τους "πρωταριδες" που κανεις μας δεν ειναι.

να σου ανφερω μονο λιγες απο τις διαφορες συσκευες αρα λειτουργικα που εχουν περασει απο τα χερια μου?

Ρ 900 Ρ910 G900,ΝΟΚΙΑ 7650 6600 E65 Ν95,Motorola Ming, HTC diamont & diamont2, μονο iphone δεν ειχα αλλα το περιεργαστικα οταν 2 φιλοι μου τα εφεραν για να τα κανω αναβαθμιση (δεν μπορω να εκφερω ομως ολοκληρομενη αποψη, οπως και για το Android)

σαν και μενα ( και χειροτερα :) ) ειναι παρα πολλοι εδω αρα εισαι ατοπος με αυτο το σχολιο

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, θα ήθελα να πω πως αφού είδα όλες τις απόψεις όλων των ψηφοφόρων, και με βάση τα avatars του καθενώς, ο καθένας ψήφισε το λειτουργικό που υποστηρίζει η συσκευή του! Θα ήθελα να δω την ψήφο κάποιου ο οποιός έχει χρησιμοποιήσει πολλά λειτουργικά.

 

Έχω δοκιμάσει Android, iPhone, Symbian

Tο symbian δε μου άρεσε καθόλου

Το iPhone είναι αυτό που δοκίμασα περισσότερο από όλα, jailbroken και καθαρό. Σταμάτησε να μου αρέσει, λόγω περιορισμών.

Το Android, από την άλλη, είναι αυτό που έχω εδώ και μία εβδομάδα και ομολογώ πως, με έχει εκπλήξει. Ειδικά με την 2.0 έκδοση που αναμένεται, περιμένω να απογειωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Android, είμαι σχετικά παλιό μέλος παρότι δε συμμετείχα πολύ στις συζητήσεις

εδώ. Έχουν περάσει από τα χέρια μου κατά καιρούς πολλά κινητά (P800, P900, qtek 9000, htc diamond, htc hd μεταξύ αυτών και πρόσφατο και τελευταίο το htc desire).

 

Πριν καταλήξω στο desire δοκίμασα το iphone 3gs, αλλά όντας συνηθισμένος στην ελευθερία του xda developers, και στο multitasking, παρότι ήταν εξαιρετική η χρηστική εμπειρία, δεν μου ταίριαζε.

 

Επίσης η Microsoft φαίνεται να ακολουθεί την Apple στη μειωμένη κατά την άποψη μου παροχή δυνατοτήτων άρα και τα windows 7 phones δεν θα τα επέλεγα, ακόμη κι αν κυκλοφορούσαν.

 

Όσο για το meego ο χρόνος θα δείξει γιατί ουσιαστικά υπάρχει μόνο στα χαρτιά μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά που έχω δοκιμάσει μόνο Symbian και Windows Mobile, θα προτιμήσω χωρίς καν να το σκεφτώ το Symbian. Είναι πολύ πιο σταθερό και ταυτόχρονα απλό. Επίσης, ένας άλλος λόγος της επιλογής μου είναι πως δεν θέλω ένα OS Windows-like και στις κινητές συσκευές. Το κινητό πρέπει να κάνει πρώτα την δουλειά του κινητού και ύστερα όλα τα άλλα. Για iphone OS και Android δεν μπορώ να φέρω άποψη επειδή το πρώτο το έχω δοκιμάσει πολύ λίγο (κάτι λεπτά όλο κι όλο) και το δεύτερο δεν γνωρίζω καν πως μοιάζει.

Επίσης, να αναφέρω πως είμαι οπαδός των Nokia τηλεφώνων και για αυτόν τον λόγο ίσως και να μου φαίνεται και πιό "βατό" το συγκεκριμένο λειτουργικό κινητών.

Link to comment
Share on other sites

Για iphone OS και Android δεν μπορώ να φέρω άποψη επειδή το πρώτο το έχω δοκιμάσει πολύ λίγο (κάτι λεπτά όλο κι όλο) και το δεύτερο δεν γνωρίζω καν πως μοιάζει.

 

Είναι πολύ απλό. Αφού είχες wm , πιθανόν να είχες χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα mobile shell της spb.

Ε, έτσι είναι το android κατά 80%. Έχουν την ίδια δομή δηλαδή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ απλό. Αφού είχες wm , πιθανόν να είχες χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα mobile shell της spb.

Ε, έτσι είναι το android κατά 80%. Έχουν την ίδια δομή δηλαδή.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια στο συγκεκριμένο θέμα. Τα S60v5 κινητά έχουν περίπου το ίδιο πρόγραμμα το οποίο ονομάζεται vMenu και είναι πάρα πολύ βολικό και χρηστικό. Θα έλεγα πάντως πως το vMenu είναι ταχύτερο του Shell της SPB. Γενικότερα, δεν έχω μείνει ικανοποιημένος από τα Λ/Σ της Microsoft για κινητά τηλέφωνα (και έχω χρησιμοποιήσει τα Pocket PC second edition και το Windows Mobile 6.1 και τα δύο σε εξελληνισμένες εκδόσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια στο συγκεκριμένο θέμα. Τα S60v5 κινητά έχουν περίπου το ίδιο πρόγραμμα το οποίο ονομάζεται vMenu και είναι πάρα πολύ βολικό και χρηστικό. Θα έλεγα πάντως πως το vMenu είναι ταχύτερο του Shell της SPB. Γενικότερα, δεν έχω μείνει ικανοποιημένος από τα Λ/Σ της Microsoft για κινητά τηλέφωνα (και έχω χρησιμοποιείσει τα Pocket PC second edition και το Windows Mobile 6.1 και τα δύο σε εξελληνισμένες εκδόσεις τους.

 

Όταν λέω ότι είναι ίδια, εννοώ σαν δομή. Το shell της spb είναι αργό όμως. Το android είναι γρήγορο, ελαφρύ λειτουργικό.

 

Το vmenu δεν το ξέρω που λες.:O

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσοι το εχουν συνειδητοποισει, αλλα το μεγαλυτερο μειονεκτημα του iphone os ειναι οτι ενσωματωνεται σε μια μονο συσκευη. Δεν υπαρχουν επιλογες για διαφορετικα γουστα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Είμαι χρήστης Symbian, αλλά το επόμενό μου κινητό σίγουρα θα είναι Android και ψηφίζω αυτό. Το Iphone OS είναι άμεσο, αλλά ειλικρινά έχω μάθει στην ζωή μου να μην επικροτώ νταβατζίδες, οπότε πέρνουν Χ από μένα.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει μεγαλος ανταγωνισμος σε αυτο το θεμα ...

για εμενα 1. iphone os 2. android ....

και ακολουθουν οι αλλες

That is Mahogany!
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου,

δεν υπάρχει πιο

Λιτό (για ανάπηρους)

Ανθρωποκεντρικό (εντελώς εμπορικό - βλ. iAD)

Γρήγορο (λογικό χωρίς multitasking)

Αξιόπιστο (ναι, δεν χαλάει ποτέ)

& με τις περισσότερες εφαρμογές (95% άχρηστες)

λειτουργικό σύστημα (ο θεός να το κάνει),

από το iPhone OS.

Νομίζω ότι η μεγαλύτερη νίκη που πέτυχε το iPhone,

είναι ότι έβαλε τα smartphones (καμία σχέση) στα χέρια & του πιο (κατευθυνόμενου) απλού χρήστη.

 

Τα bold είναι τα σχόλιά μου (δεν είναι προσωπική επίθεση - γενικότερη σε όσους πιστεύουν τα μη bold) :p

 

Windows Mobile 6.5.X - δεν υπάρχει πιο ελεύθερο (απ΄όλες τις απόψεις) λειτουργικό...

kosath :cool:
Link to comment
Share on other sites

MeeGo και ακομη δεν ειδαμε τιποτα.. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τα bold είναι τα σχόλιά μου (δεν είναι προσωπική επίθεση - γενικότερη σε όσους πιστεύουν τα μη bold) :p

 

Windows Mobile 6.5.X - δεν υπάρχει πιο ελεύθερο (απ΄όλες τις απόψεις) λειτουργικό...

 

Ελεύθερο? Τα windows mobile είναι ελεύθερο λειτουργικό??? Από πότε??? Μήπως έχεις μπερδευτεί με το android?

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερο? Τα windows mobile είναι ελεύθερο λειτουργικό??? Από πότε??? Μήπως έχεις μπερδευτεί με το android?

 

Αναφέρεται προφανώς στην ελευθερία του χρήστη να τροποποιήσει το λειτουργικό του, όπως του αρέσει και να το προσαρμόσει στις ανάγκες του.

Τα wm είναι το πιο παραμετροποιήσιμο λειτουργικό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Bada γιατί μου έχουν κάνει καλή εντύπωση! Καλύτερο θεωρώ το Android και το Bada!

Μετά τα Android & Bada πιό πολύ μ αρέσει το OS της BlackBerry! Θα ήθελα πολύ να το δοκιμάσω σε ένα από τα Storm! :)

Σεβασμός και στο symbian που τόσα χρόνια είναι το Νο1, αν και τα ψωμιά του μάλλον είναι λίγα!

Το Μeego(Maemo) δεν μ αρέσει!

Τα WinMo είναι άχρηστα, ίσως με εξαίρεση τα Win.Mo 6.5.

Το iphone OS όπως και το iphone δεν μου λένε τίποτα! Αν είχα λεφτά γιά πέταμα θα αγόραζα ένα iphone στην γιαγιά μου(όσο ο άνθρωπος γερνάει τόσο λιγότερο μέρος του εγκεφάλου του λειτουργεί, έχει αποδειχθεί από πολλές έρευνες, αλλά το iphone ίσως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στα 70:happy:)!

Link to comment
Share on other sites

Σαν απόκριση και ευχρηστία μακράν πρώτο το iPhone OS. Σαν ελευθερία πλατφόρμας που βρίσκεις τα πάντα και δεν έχεις κανέναν περιορισμό WM (αν και τα WM7 μάλλον θα τα χαλάσουν σε αυτό) και τέλος φυσικά το ανερχόμενο Android το οποίο εξελλίσεται ραγδαία! Πάντως κάτι symbian και blackberry μάλλον τα θεωρώ παλαιολιθικά και πολυ περιορισμένα σε εφαρμογές τόσο σε ποικιλία όσο κυρίως σε ποιότητα!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάτι symbian και blackberry μάλλον τα θεωρώ παλαιολιθικά και πολυ περιορισμένα σε εφαρμογές τόσο σε ποικιλία όσο κυρίως σε ποιότητα!

 

Είναι που δεν έχεις ασχοληθεί μάλλον με αυτά τα 2.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Είναι που δεν έχεις ασχοληθεί μάλλον με αυτά τα 2.

 

Μα δεν εχουν κατι το ιδιαίτερο να επιδειξουν τοσο σε hardware οσο και σε software! Και εχω δει αρκετες συσκευες! Τιποτα το συγκλονιστικο! Ισως το blackberry για τα e-mail και μονο! Παντως οταν έχεις ενα WM και ενα iphone ίσως και ενα Android με την πληθωρα software που εχουν και τις δυνατες συσκευες δεν εχεις λογο να πας στα αλλα!

Το ιδανικο θα ηταν ενα τηλέφωνο με την ευχρηστία και την απόκριση του iPhone, την ανοιχτη πλατφορμα και πληρως παρεμετροποιησιμη των WM και τον ενθουσιασμό και την ανάπτυξη του Android!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν εχουν κατι το ιδιαίτερο να επιδειξουν τοσο σε hardware οσο και σε software! Και εχω δει αρκετες συσκευες! Τιποτα το συγκλονιστικο! Ισως το blackberry για τα e-mail και μονο! Παντως οταν έχεις ενα WM και ενα iphone ίσως και ενα Android με την πληθωρα software που εχουν και τις δυνατες συσκευες δεν εχεις λογο να πας στα αλλα!

Το ιδανικο θα ηταν ενα τηλέφωνο με την ευχρηστία και την απόκριση του iPhone, την ανοιχτη πλατφορμα και πληρως παρεμετροποιησιμη των WM και τον ενθουσιασμό και την ανάπτυξη του Android!

 

Επειδή μιλάμε για λειτουργικά αφής, ναι, δεν υπάρχει κάτι τόσο αξιόλογο σαν συσκευή, ειδικά στα symbian.

Αλλά από θέμα εφαρμογών ομως, υπάρχουν πάρα πολλές και αξιόλογες για να κάνεις τα πάντα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ενθουσιασμός και ανάπτυξη δεν είναι χαρακτηριστικά λειτουργικού, αλλά ομάδας ποδοσφαίρου :Ρ

 

Κατά τη γνώμη μου, το να βάζουμε στα χαρακτηριστικά το πλήθος εφαρμογών είναι επίσης λάθος. Τα λειτουργικά αφής που είναι η διαμάχη του poll πρέπει να τα κρίνουμε όπως έρχονται out of the box. Οχι πόσες εφαρμογές έχει το κάθε store. Δλδ επειδή στα mac δεν βγαίνουν παιχνίδια, σημαίνει οτι το Mac OS είναι "πίσω" σαν λειτουργικό;

What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Ενθουσιασμός και ανάπτυξη δεν είναι χαρακτηριστικά λειτουργικού, αλλά ομάδας ποδοσφαίρου :Ρ

 

Κατά τη γνώμη μου, το να βάζουμε στα χαρακτηριστικά το πλήθος εφαρμογών είναι επίσης λάθος. Τα λειτουργικά αφής που είναι η διαμάχη του poll πρέπει να τα κρίνουμε όπως έρχονται out of the box. Οχι πόσες εφαρμογές έχει το κάθε store. Δλδ επειδή στα mac δεν βγαίνουν παιχνίδια, σημαίνει οτι το Mac OS είναι "πίσω" σαν λειτουργικό;

 

Το πληθος εφαρμογων ειναι οτι πιο βασικο! Τι να κανω το τελειοτερο λειτουργικο οταν δεν υπαρχουν εφαρμογες γιαυτο; Τα Windows σιγουρα δεν ειναι το καλυτερο λειτουργικο ομως δεν ειναι τυχαιο οτι ειναι νουμερο ενα λογω των εφαρμογων που κυκλοφορουν γιαυτο! Οσο για τον ενθουσιασμο και την αναπτυξη οταν εχεις μια Google απο πισω σιγουρα δεν μπορει να σε αφηνει αδιαφορο!

 

Επειδή μιλάμε για λειτουργικά αφής, ναι, δεν υπάρχει κάτι τόσο αξιόλογο σαν συσκευή, ειδικά στα symbian.

Αλλά από θέμα εφαρμογών ομως, υπάρχουν πάρα πολλές και αξιόλογες για να κάνεις τα πάντα.

 

Παρε οποιαδηποτε εφαρμογη για symbian και συγκρινε την με την αντιστοιχη για iPhone ή για WM σιγουρα θα καταληξεις στο συμπερασμα οτι ειναι ερασιτεχνικες!

Link to comment
Share on other sites

Ενθουσιασμός και ανάπτυξη δεν είναι χαρακτηριστικά λειτουργικού, αλλά ομάδας ποδοσφαίρου :Ρ

 

Κατά τη γνώμη μου, το να βάζουμε στα χαρακτηριστικά το πλήθος εφαρμογών είναι επίσης λάθος. Τα λειτουργικά αφής που είναι η διαμάχη του poll πρέπει να τα κρίνουμε όπως έρχονται out of the box. Οχι πόσες εφαρμογές έχει το κάθε store.

 

Συμφώνω με αυτό! Το θέμα είναι τα OS να είναι και λιγάκι καλοστήμενα! Ο πελάτης δεν είναι βλάκας να ψάχνει μόνος του γιά το παραμικρό! Το να μου δώσεις ένα OS ξεβράκωτο και από πίσω να έχει χιλιάδες εφαρμογές να κατεβάσεις δεν μ λέει κάτι! :p

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...