Jump to content

[Επίσημο] Nokia E5-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταρχάς ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, αν θέλει το myphone μπορεί να μου στέλνει κινητά για mini review.... :p

 

andrkon : βασικά κατά την οδήγηση θα σου πρότεινα να αφήσεις τα κινητά και να κρατάς το τιμόνι... ! :)

Χωρίς πλάκα τώρα, για την ανεύρεση επαφών μάλλον εύκολα είναι τα πράγματα αφού στην αρχική οθόνη πατώντας οποιοδήποτε γράμμα αρχίζει ουσιαστικά το κινητό να αναζητά τον κατάλογο επαφών.btw εμένα μου πετάει λατινικούς χαρακτήρες όταν το κάνω αυτό παρόλο που έχω βάλει γλώσσα γραφής τα ελληνικά, η αναζήτηση όμως γίνεται σωστά στα ελληνικά οπότε κανένα πρόβλημα.

 

Όσον αφορά τη σύνταξη μηνυμάτων όμως με το ένα χέρι που λες, αν και όλα θέμα συνήθειας είναι, εξ αντικειμένου φαντάζομαι ότι θα είναι πιο εύκολη σε ένα μικρότερο αλφαριθμητικό πληκτρολόγιο παρά σε ένα πλήρες qwerty. Μπορείς να γράψεις με ένα χέρι αλλά σίγουρα αρκετά αργά. Ας μας διαφωτίσει και άλλος φίλος που έχει εμπειρία του κινητού.

 

Σχετικά με το WLAN που έλεγα στο αρχικό μου post, τελικά δεν έχει κανένα πρόβλημα το κινητό, το δικό μου router απλά παρέδωσε το πνεύμα...!

Τόσο με το καινούργιο που το αντικατέστησε όσο και με ένα παλιό που είχα καβάτζα, το κινητάκι χρονίζει και κλειδώνει μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 410
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Fotis, με shift και sym η γλώσσα είναι επιλεγμένη ελληνικά αλλα πετάει λατινικους χαρακτήρες παρόλο που η αναζήτηση γίνεται όντως σωστά στα ελληνικά. Και να ξαναεπιλέξω γλώσσα το ίδιο είναι το αποτέλεσμα. Μιλάμε πάντα για την αρχική οθόνη αναμονής του κινητού όταν πας να ψάξεις απευθείας ένα όνομα μονο με την πληκτρολόγηση χαρακτήρων και ΟΧΙ μέσα από τις επαφές, εκεί γράφει κανονικά ελληνικούς χαρακτήρες.
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει μερικές εφαρμογές (π.χ skye,opera κτλ) αλλά κάθε φορά που τις ανοίγω με συνδέει μέσω 3G.Πως μπορώ να το ρυθμίσω έτσι ώστε κάθε φόρα να μπορώ να επιλέξω να συνδέομαι μέσω 3G ή μέσω wi-fi?
Link to comment
Share on other sites

Μέσα από τις ρυθμίσεις, συνδεσιμότητα, προορισμοί, θα πατήσεις ρυθμίσεις και προεπιλεγμένη σύνδεση και θα ορίσει ερώτηση πάντα ώστε να σε ρωτάει κάθε φορά πως θέλεις να συνδεθείς.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα αναβάθμιση στους χάρτες στο gps και τώρα δεν μου εμφανίζει την ένδειξη με το σήμα απο το δορυφόρο. έψαξα τις ρυθμίσεις και δεν είδα κάτι σχετικό,πως μπορώ να επαναφέρω την ένδειξη?
Link to comment
Share on other sites

ναι ούτε στην 3.04 ούτε στην 3.06 έχει την ένδειξη του δορυφόρου...εμένα προσωπικά δεν με πείραξε καθόλου
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο πρόβλημα που έχει παρουσιαστεί στο ovi store στο E5 υπάρχει κατι σχετικό;

Samsung Note II - Young Duos - Nexus 7 3G

----------------------------

Παύλος

Link to comment
Share on other sites

θα κάνω ενα ταξίδι στo εξωτερικό.

 

κάθε φορά που ενεργοποιώ το κινητό, ενεργοποειται και το internet και κατεβάζει τα νέα email (αν υπάρχουν)

 

πώς μπορώ να το απενεργοποήσω και κάθε φορά που ενεργοποιώ το κινητό να μην ενεργοποείται το internet, γιατι με το roaming θα μου έρθουν τρελές χρεώσεις:cry:.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για την οθόνη του ε5 τί λέτε; Σκέφτομαι να το πάρω αλλά κάπου διάβασα πως είναι τόσο μικρή η ανάλυση που φαίνονται και τα pixel. Δεν το πιστεύω αλλά θα ήθελα να μου πει τι συμβαίνει κάποιος που το έχει. Πάντως για την τιμή του είναι τέλειο!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η ανάλυση της οθόνης, έχει πολυ καλή ευκρίνεια, και το λέω εγώ που είμαι ψείρας με την ανάλυση της οθόνης και το προηγούμενο κινητό μου ήταν το Samsung S8000 Jet, που θεωρείται ότι έχει κορυφαία οθόνη.

Το πήρα και εγώ σήμερα το E5 καινούργιο σε τιμή λουκούμι 180 ευρώ. Μέχρι στιγμής είμαι υπέρευχαριστημένος, όμως έχω μία ερώτηση. Το Wifi ανοιγοκλείνει αυτόματα; Γιατί δεν έχω βρει ακόμα επιλογή που να το απενεργοποιεί, όπως γίνεται με το bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις > Συνδέσεις > Ασύρματο LAN και στο "Εμφάνιση διαθεσιμότητας WLAN" επέλεξε "Ποτέ".

Πλέον θα συνδέεται μόνο όποτε το θέλεις εσύ.

Αν το χρειάζεται κάποια εφαρμογή, θα σε ρωτάει πάντα.

Σε καμία περίπτωση δεν θα συνδέεται μόνο του.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδια για καμμια θήκη για το κινητο ποιά λέτε?

 

καμμιά pdair ή capdase βγήκε?

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

παιδια για καμμια θήκη για το κινητο ποιά λέτε?

 

καμμιά pdair ή capdase βγήκε?

 

Πήρα μια θήκη σιλικόνης nokia (6,70€ απο ηλεκτρονικό κατάστημα) αρκετά καλή, ειναι περισσότερο για πεσίματα και προστατεύει απο κραδασμούς.

Η οθόνη και όλο το μπροστινό μέρος δεν καλύπτεται.

 

Δες εδώ:

 

http://www.nokia.gr/products/accessories/all-accessories/carrying-and-styling/silicone-covers/nokia-silicone-cover-cc-1007-for-nokia-e5

 

Άσχετο καμία αναβάθμιση για chat με gmail, facebook, msn πότε θα βγάλει? το nokia c3 είδα οτι έχει αυτές τις δυνατότητες απο την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το κινητο ειναι χαρμα

οι συμβιβασμοι ελαχιστοι.η οθονη καλη κ για να μην βλεπεις πρεπειν να χτυπαει ηλιακη καταιγιδα.το iphone ηταν χειροτερο στον ηλιο

1.σπαστικα .εχω βαλει το wlan στην ρυθμιση ποτε.αυτοματες ενημερωσεις ποτε.καθε λιγο κ λιγακι βγαινει μηνυμα wlan συνδεση.πως το σταματαω αυτο μου λετε?

μου εχει σπασει τα νευρα

2.μετριο μεγαφωνο προς κακο

ΒΟΗΘΑΤΕ ΑΔΕΡΦΙΑ

Link to comment
Share on other sites

2.μετριο μεγαφωνο προς κακο

ΒΟΗΘΑΤΕ ΑΔΕΡΦΙΑ

 

Το μεγάφωνο του ακουστικού σε εμένα φίλε λειτουργεί μια χαρά αρκετά καλύτερο απο τα προηγούμ,ενα nokia που είχα, μήπως δεν έχεις σωστά την ένταση?(ρυθμίζεταί απο τα πλάγια).

 

Έχει βάλει κανείς μεμβράνη στην οθόνη για να μην χαράσεται εύκολα? Αν ναι ποια ακριβώσ βάλατε?

Link to comment
Share on other sites

Απόκτησα τελικά το Ε5 αφού το Ν97 mini δεν με βόλεψε. Η πρώτη εντύπωση είναι θετική και για μένα είναι πιο εύχρηστο από το Ν97 και την οθόνη αφής του.

Όλα λειτουργούν σωστά εκτός από την πλοήγηση.

Η μόνη φωνητική οδηγία που έχω είναι η υπέρβαση του ορίου ταχύτητας. Ενώ σε ένδειξη βγάζει διαδρομή, στροφές κλπ φωνητικές οδηγίες δεν έχω. Έχω κάνει κάποια ρύθμιση λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! μια ερωτηση εχω ...πηρα το nokia e5 και δεν εχει το msn μεσα ουτε στο ovi για το συγκεκριμενο κινητο, μηπως ξερει κανεις να με βοηθισει?????

οσο για το κινητο ...ειναι παρα πολυ καλο...το μονο προβλημα ειναι η φωτογραφια ...δεν ειναι παρα πολυ καλες...εκτως κ αν πρεπει να γινει καμια ρυθμιση αν κ δεν νομιζω......

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα βγάλει αναβάθμιση σε λίγο καιρό για να σου δίνει την δυνατότητα απο την εφαρμογή που έχει ήδη εγκατεστμένη το κινητό να κάνεις chat με τους λογαριασμούς που ήδη έχεις στο msn, gmail, yahoo κτλ, όπως γίνεται και με το nokia c3. Διαφορετικά κατέβασε το nimbuz, απο το ovi store ή το site του nimbuz, ειναι δωρεαν εφαρμογή και μπορείς να βάλεις επάνω σχεδόν όλες τους λογαριασμούς chat που μπορεί να έχεις.

 

Η κάμερα μου φένεται μια χαρά σε εμένα.

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος από τους κατόχους να μου δικαιλογήσει τη χαμηλή τιμή του κινητού, σε σχέση με το Ε72?

Και μη μου πείτε για την δήθεν ποιότητα κατασκευής του Ε72, γιατί κατά τη γνώμη μου είναι για τα μπάζα το συγκεκριμένο μοντέλο, με το καπάκι της μπαταρίας να χορεύει τσιφτεντέλι κάθε φορά που το πιάνω στο χέρια μου:p.

Αντίθετα, από ότι διαβάζω το Ε5 είναι στιβαρό, χωρίς τριξίματα και τζόγους. Σωστά?

 

Στα ηλεκτρονικά δεν βλέπω διαφορές (ίδιος επεξεργαστης, ραμ, ρομ κλπ) καλύτερη μπαταρία το Ε5, ίδιες οθόνες. (καλά δεν τα λέω?)

Γιατί τόσο ακριβότερο το Ε72?

 

Α, και μια ερώτηση στους κατόχους. Πόση ραμ είναι ελεύθερη, χωρίς καμία εφαρμογή να τρέχει?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν είμαι κάτοχος του κινητού αλλά το έχω επεξεργαστεί διότι το έχει φίλος μου. Οι κύριες διαφορές που υπερτερεί το Ε72 είναι η καλύτερη οθόνη, η μπροστινή κάμερα (το Ε5 δεν έχει) και τα δυο πλήκτρα συντομεύσεων παραπάνω στο πληκτρολόγιο. Βεβαίως αν θέλεις τη γνώμη μου η διαφορά αυτή στην τιμή δεν δικαιολογείται με τίποτα και θεωρώ καλύτερη πρόταση το Ε5 και συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις παραπάνω για στιβαρότητα κτλ. έχει και παραπάνω εσωτερική μνήμη (512mb). Αν και απ΄ότι βλέπεις και απο το avatar που έχω, την πλέον καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη πρόταση σε αυτού του είδους τα κινητά θεωρώ πως είναι το θρυλικό Ε71. Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου δεν είμαι κάτοχος του κινητού αλλά το έχω επεξεργαστεί διότι το έχει φίλος μου. Οι κύριες διαφορές που υπερτερεί το Ε72 είναι η καλύτερη οθόνη, η μπροστινή κάμερα (το Ε5 δεν έχει) και τα δυο πλήκτρα συντομεύσεων παραπάνω στο πληκτρολόγιο. Βεβαίως αν θέλεις τη γνώμη μου η διαφορά αυτή στην τιμή δεν δικαιολογείται με τίποτα και θεωρώ καλύτερη πρόταση το Ε5 και συμφωνώ με αυτά που αναφέρεις παραπάνω για στιβαρότητα κτλ. έχει και παραπάνω εσωτερική μνήμη (512mb). Αν και απ΄ότι βλέπεις και απο το avatar που έχω, την πλέον καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη πρόταση σε αυτού του είδους τα κινητά θεωρώ πως είναι το θρυλικό Ε71.

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου.

Συμφωνω για το Ε71. Αξεπαραστο.

Αλλα και το Ε5 για την τιμη του και παρα τις μικρες ελλειψεις, φαινεται πολυ αξιολογο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση !!!! αλλα βρηλα λυση....μπενοντας στο hotmail εχει επιλογη που λεει messenger (κατι τετοιο δεν θυμαμε καλα) οποτε λειτουργει απο εκει το msn!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...