Jump to content

[Επίσημο] Nokia E5-00


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά βοήθεια!

Εδώ και δυο μέρες χρησιμοποιώ μια κάρτα CU στο εν λόγω κινητό και όταν θέλω να συνδεθώ με το Ovi store ή τους Χάρτες με συνδέει μέσω Vodafone 3G, ενώ για άλλες εφαρμογές Facebook κλπ κλπ με ρωτάει που να συνδεθεί και επιλέγω κάποιο wireless.

Μάλιστα στους χάρτες αν ζητήσεις να σου βρει την Θέση σου, σου βγάζει κάποιο άλλο μέρος σχετικά κοντά (μάλλον πρέπει να'ναι η κοντινή κεραία της Vodafone!!!!!!)

Με κάρτα της Wind δεν αντιμετώπιζα τέτοιο πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 410
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά βοήθεια!

Εδώ και δυο μέρες χρησιμοποιώ μια κάρτα CU στο εν λόγω κινητό και όταν θέλω να συνδεθώ με το Ovi store ή τους Χάρτες με συνδέει μέσω Vodafone 3G, ενώ για άλλες εφαρμογές Facebook κλπ κλπ με ρωτάει που να συνδεθεί και επιλέγω κάποιο wireless.

Μάλιστα στους χάρτες αν ζητήσεις να σου βρει την Θέση σου, σου βγάζει κάποιο άλλο μέρος σχετικά κοντά (μάλλον πρέπει να'ναι η κοντινή κεραία της Vodafone!!!!!!)

Με κάρτα της Wind δεν αντιμετώπιζα τέτοιο πρόβλημα!

 

Για δοκίμασε τα παρακάτω:

Πήγαινε πίνακας ελέγχου - ρυθμίσεις - τηλέφωνο - σύνδεση - πακέτα δεδομένων - σημείο πρόσβασης κανένα.

Επίσης ιστός - επιλογές - ρυθμίσεις - γενικές - σημείο πρόσβασης ερώτηση πάντα

 

Καλησπερα σε ολους και καλη σας χρονια,

 

Οπως σας εχω ξαναπει, ειμαι κατοχος ενος νοκια Ε5, μπορει καποιος να με βοηθησει με τους χαρτες? Δεν μπορω να λειτουργησω το gps μου. Οταν το λειτουργω, εχω επιπλεον χρεωση? Ευχαριστω εκ των προτερων και ελπιζω να μην σας εχω κουρασει.

 

Επιπλέον χρέωση έχεις μόνο όταν έχεις ενεργοποιημένο το υποβοηθούμενο gps

(πίνακας ελέγχου - ρυθμίσεις - γενικές - εντοπ. θέσης - μέθοδοι εντοπ. θέσης.

 

Για να έχεις εύρεση θέσης πρέπει να έχεις σήμα gps. Με την ενεργοποίηση του υποβοηθούμενου gps έχεις πιο γρήγορο εντοπισμό θέσης.

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μιά ερώτηση. Έχω πρόγραμμα με 100mb internet μηνιαία. Στο μητρώο του μενού του Ε5, φαίνεται ο όγκος της κίνησης δεδομένων συνολικά, δηλαδή και τα δεδομένα μέσω σύνδεσης wifi τα οποία βέβαια δεν υπολογίζονται στη χρέωση. Υπάρχει κάποιος τρόπος ή προγραμματάκι για μέτρηση δεδομένων που να αφορούν μόνο τη σύνδεση για την οποία χρεώνομαι (web vodafone); Στην προηγούμενη συσκευή μου που ήταν windows mobile είχα εγκαταστήσει σχετικό data counter προγραμματάκι της spb, στο οποίο οι συνδέσεις παρουσιάζονταν ξεχωριστά.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις παιδια αν μπορω να εξαφανισω απο την την αρχικη οθονη την "Συνομιλια Ενεργ. υπηρεσιας". Εχω επιλεξει στην κατασταση αναμονης σαν θεμα την οριζοντια γραμμη εργαλειων.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλα τα μέλη του forum. Μόλις τώρα έκανα λογαριασμό στο forum, αν και παρακολουθώ αρκετούς μήνες τα διάφορα θέματα.

 

Στο θέμα μας: Έχω εδώ και 1 μήνα το Nokia E5 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Έχω όμως κάποιες απορίες, καθώς είναι το πρώτο μου Symbian.

 

1) Έχω παρατηρήσει ότι μερικά megabyte από τη μνήμη του κινητού καταλαμβάνονται "αυτόματα" και χωρίς να ξέρω το γιατί. Έχω ρυθμίσει τα πάντα (όσα γίνεται) να αποθηκεύονται στη memory card (έχω μια 8GB). Συγκεκριμένα, όταν το πρωτοάνοιξα είχε 181,4 MB ελεύθερα. Μετά από λίγες μέρες χρήσης και χωρίς να αποθηκεύσω κάτι στη μνήμη του κινητού ή να κάνω κάποιο update, έφτασε 180,2!! Έτσι, είπα να σβήσω κάτι εφαρμογές που είχε by default και που δε χρησιμοποιώ (π.χ. MySpace, Twitter, Shazam) και έτσι είχα 184,9 MB ελεύθερα. Τώρα από αυτά είναι στα 183,3 χωρίς λόγο ουσιαστικά και ανησυχώ μήπως μειώνεται η μνήμη συνεχώς με τον καιρό και στο τέλος έχει πρόβλημα το κινητό!

 

Να πω ότι καθαρίζω τον browser από όλα τα εμπιστευτικά δεδομένα κάθε φορά που βγαίνω από το internet, αλλά πάλι δεν αλλάζει κάτι... το πολύ να αδειάσει 1-2 kilobytes. Μήπως κάνω κάτι λάθος ή θέλει κάποια ρύθμιση? Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει:).

 

2) Έχω μια μικρή απορία σχετικά με το πρόγραμμα διαχείρισης των email που έχει ενσωματωμένο το κινητό. Έχω συγχρονίσει με επιτυχία το yahoo και το ακαδημαϊκό μου email, αλλά σε κανένα από τα δυο δεν κρατά τα email πάνω από 2 βδομάδες!! Σβήνονται μόνα τους και όσο και αν έψαξα δεν έχει κάποια σχετική ρύθμιση. Αν δεν αλλάζει κάτι, μήπως υπάρχει στο OVI καμιά εφαρμογή διαχείρισης email?

 

Αυτά για αρχή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλα τα μέλη του forum. Μόλις τώρα έκανα λογαριασμό στο forum, αν και παρακολουθώ αρκετούς μήνες τα διάφορα θέματα.

 

Στο θέμα μας: Έχω εδώ και 1 μήνα το Nokia E5 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Έχω όμως κάποιες απορίες, καθώς είναι το πρώτο μου Symbian.

 

1) Έχω παρατηρήσει ότι μερικά megabyte από τη μνήμη του κινητού καταλαμβάνονται "αυτόματα" και χωρίς να ξέρω το γιατί. Έχω ρυθμίσει τα πάντα (όσα γίνεται) να αποθηκεύονται στη memory card (έχω μια 8GB). Συγκεκριμένα, όταν το πρωτοάνοιξα είχε 181,4 MB ελεύθερα. Μετά από λίγες μέρες χρήσης και χωρίς να αποθηκεύσω κάτι στη μνήμη του κινητού ή να κάνω κάποιο update, έφτασε 180,2!! Έτσι, είπα να σβήσω κάτι εφαρμογές που είχε by default και που δε χρησιμοποιώ (π.χ. MySpace, Twitter, Shazam) και έτσι είχα 184,9 MB ελεύθερα. Τώρα από αυτά είναι στα 183,3 χωρίς λόγο ουσιαστικά και ανησυχώ μήπως μειώνεται η μνήμη συνεχώς με τον καιρό και στο τέλος έχει πρόβλημα το κινητό!

 

Να πω ότι καθαρίζω τον browser από όλα τα εμπιστευτικά δεδομένα κάθε φορά που βγαίνω από το internet, αλλά πάλι δεν αλλάζει κάτι... το πολύ να αδειάσει 1-2 kilobytes. Μήπως κάνω κάτι λάθος ή θέλει κάποια ρύθμιση? Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει:).

 

 

ισως να ειναι τα μεηλ που λαμβανεις....μαλλον αυτα σου "τρωνε" μνημη ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

 

Μιας και ειστε κάτοχοι του νοκια Ε5 νομιζω οτι ειστε οι πιο καταλληλοι να μου απαντησετε αν οντως αληθευουν τα software bugs που εχει το λειτουργικο.

 

Ειχα επιλεξει αρχικα να παρω το νοκια Ε5 εναντι του blackberry curve 8520 (πανω κατω ιδια τιμη, περισσοτερα και καλυτερα χαρακτηριστικα το νοκια ομως με καλυτερο το ovi maps). Στο επισημο φορουμ ομως της νοκια διαβαζω οτι πολλοι χρηστες αντιμετωπιζουν μια σειρα απο bugs που εχουν σχεση με το λειτουργικο. Το χειροτερο ειναι τα bugs δεν εμφανιζονται αμεσως αλλα μετα απο 1-2 μηνες χρησης!! Καποια reviews που διαβασα επιβεβαιωνουν το προβλημα.

 

Εχει καποιος γνωμη στο θεμα; Εχετε εντοπισει πολλα bugs; και στην τελικη να το αγορασω ή προκειται για μουφα κινητό και να παω για το blackberry;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάποιο σημαντικό bug δεν έχω εντοπίσει μέχρι τώρα εκτός του ότι 2-3 φορές έχει φάει ένα κολληματάκι και δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης ή μηνύματος. Ελληνικό FW update δεν έχει βγει μέχρι τώρα αν δε κάνω λάθος.

Εμένα όμως παρουσίασε το εξής πρόβλημα μετά από ένα δίμηνο που το έχω !

Το κεντρικό πολυπλήκτρο για το navigation εχθές άρχισε να κουνάει και μετά ξεκόλλησε...!!!!!!

Επίσης κουνάει το αριστερό σε αυτό κουμπάκι ( αυτό με το σπιτάκι απάνω, το home δηλαδή )

Το πολυπλήκτρο το ξανακόλλησα με μια σταγόνα κόλα αλλα δε ξέρω, θα πάω nokia care ούτως ή άλλως.

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο κάτι τέτοιο, είναι όλα σας τα πλήκτρα σε καλή κατάσταση ή μόνο εγώ έπεσα σε ελλατωμάτικό κομμάτι...?!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Εχω το τηλεφωνο περιπου ενα δίμηνο και μεχρι τωρα δεν εχω παρατηρήσει κατι χοντρο. Tο μονο που μου εχει παρουσιαστεί απο την αρχη ειναι ότι στο πανω αριστερο μερος της οθονης δεν φαινεται ολοκληρο το λογοτυπο του παροχου και πιο συγκεκριμενα το gr στο τελος. Δεν ξερω αν το κανει μονο το δικο μου ή μηπως είναι γενικο φαινομενο.
Link to comment
Share on other sites

κ το δικό μου κόβει τις καταλήξεις δεν είναι τίποτα....

 

Εχω το τηλεφωνο περιπου ενα δίμηνο και μεχρι τωρα δεν εχω παρατηρήσει κατι χοντρο. Tο μονο που μου εχει παρουσιαστεί απο την αρχη ειναι ότι στο πανω αριστερο μερος της οθονης δεν φαινεται ολοκληρο το λογοτυπο του παροχου και πιο συγκεκριμενα το gr στο τελος. Δεν ξερω αν το κανει μονο το δικο μου ή μηπως είναι γενικο φαινομενο.

 

κ το δικο μου κοβει τις καταλήξεις δεν ειναι τιποτα......

 

ξέρει κανείς πω θα στείλω e-maill..μου έχει σπάσει τα νεύρα...... πάω από το προγραμματακι που έχει ρυθμίζω το e-mail μου κ μετά τυπωτά μένει εκεί κ ούτε καν το θυματε......

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε το πλήκτρο http://images.myphone.gr/buttons3/edit.gif όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση http://images.myphone.gr/buttons3/multiquote_off.gif όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by mirrorofsorrow
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή χρησιμοποιούμε την πολλαπλή παράθεση αν θέλουμε να απαντήσουμε σε περισσότερα μηνύματα χρηστών
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει αυτό το κινητό, σκέφτομαι να το αγοράσω.

 

Μπορεί κάποιος που το έχει ήδη να μου πει πως τα πάει με το skype? Έχω δει ότι υποστηρίζεται αλλά θα ήθελα να ακούσω και προσωπική άποψη κάποιου που το χρησιμοποιεί.

 

Συγκεκριμένα θα ήθελα να ξέρω τα εξής:

Μπορεί να τρέχει skype στο παρασκήνιο (Background)? και να λαμβάνει κλήσεις σε κατάσταση αναμονής;

Πως είναι η ποιότητα των κλήσεων σε 3g, Wi-Fi κλπ?

Τι επίπτωση έχει στη μπαταρία? Βγάζει μια μέρα;

 

(Οι απορίες μου δημιουργήθηκαν έχοντας χρησιμοποιήσει skype σε android HTC Wildfire όπου θεωρητικά υποστηρίζεται αλλά η ποιότητα κλήσεων είναι απαράδεκτη και η διάρκεια της μπαταρίας τραγικά μειωμένη.)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και απο μενα.θελω να ρωτησω τους εχοντες αν διαβαζει pdf εγγραφα.το gps ειναι γρηγορο και αξιοπιστο με φωνητικη καθοδηγηση?μπαινει ευκολα και γρηγορα στο interner μεσω wifi?Thanks:p Edited by stendor
Απαγορεύεται η γραφή τύπου SMS.
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια κ απο μενα.θελω να ρωτησω τους εχοντες αν διαβαζει pdf εγγραφα.το gps ειναι γρηγορο κ αξιοπιστο με φωνητικη καθοδηγηση?μπαινει ευκολα κ γρηγορα στο interner μεσω wifi?τνχ:p

 

All positive!!! ;) :P

 

Με ενδιαφέρει αυτό το κινητό, σκέφτομαι να το αγοράσω.

 

Μπορεί κάποιος που το έχει ήδη να μου πει πως τα πάει με το skype? Έχω δει ότι υποστηρίζεται αλλά θα ήθελα να ακούσω και προσωπική άποψη κάποιου που το χρησιμοποιεί.

 

Συγκεκριμένα θα ήθελα να ξέρω τα εξής:

Μπορεί να τρέχει skype στο παρασκήνιο (Background)? και να λαμβάνει κλήσεις σε κατάσταση αναμονής;

Πως είναι η ποιότητα των κλήσεων σε 3g, Wi-Fi κλπ?

Τι επίπτωση έχει στη μπαταρία? Βγάζει μια μέρα;

 

(Οι απορίες μου δημιουργήθηκαν έχοντας χρησιμοποιήσει skype σε android HTC Wildfire όπου θεωρητικά υποστηρίζεται αλλά η ποιότητα κλήσεων είναι απαράδεκτη και η διάρκεια της μπαταρίας τραγικά μειωμένη.)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Skype υποστηρίζει και, ναι, τρέχει στο παρασκήνιο (multitasking στα ΝΟΚΙΑ από τρεις γενιές πίσω τουλάχιστον). Ναι, αν θυμάμαι καλά λαμβάνεις κλήσεις κανονικά. Άριστη ποιότητα ήχου (μέσω Wifi μόνο το έχω δοκιμάσει). Η μπαταρία θα σε βγάλει αναλόγως τη χρήση που θα του κάνεις εσύ... :S Μία μέρα στο χαλαρό πιστεύω (δεν το έχω δοκιμάσει μια μέρα να τρέχει στο background, αλλά κρίνω από την αυτονομία της συσκευής...).

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

α και κατι αλλο.αγωνες μπορω να δω μεσω internet στο κινητο?ευχαριστω Edited by stendor
Απαγορεύεται η γραφή τύπου SMS.
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

είμαι κάτοχος ενός Νοκια Ε5 με συνδρομή Vodafone και έχω ένα θέμα με το Vd live!...δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω…

Έχω κάνει ότι έχει ειπωθεί παραπάνω ώστε κάθε φορά που πάω να μπω στο ίντερνετ , με τον Ιστό ή με κάποια εφαρμογή , να με ρωτάει ποιά σύνδεση θέλω να χρησιμοποιήσω και μέχρι εκεί όλα καλά…το Vodafone live όμως είναι συνέχεια ενεργό , πάω και εκεί που λέει active data connections και το απενεργοποιώ και σε μερικά δευτερόλεπτα απενεργοποιείται από μόνο του με Ιστό , εφαρμογές κλειστές και με επιλογή σύνδεσης όπως είπα και μάλιστα δείχνει μια μικρή μεταφορά δεδομένων που σημαίνει ότι χρεώνομαι

Μπορεί να προτείνει κάτι κανείς?...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Εχω το τηλεφωνο περιπου ενα δίμηνο και μεχρι τωρα δεν εχω παρατηρήσει κατι χοντρο. Tο μονο που μου εχει παρουσιαστεί απο την αρχη ειναι ότι στο πανω αριστερο μερος της οθονης δεν φαινεται ολοκληρο το λογοτυπο του παροχου και πιο συγκεκριμενα το gr στο τελος. Δεν ξερω αν το κανει μονο το δικο μου ή μηπως είναι γενικο φαινομενο.

 

Επειδή κι εγώ το έχω από χθες στα χέρια μου είναι κάτι που το κάνει και στο δικό μου. Πιστεύω ότι είναι θέμα software και όχι πρόβλημα αυτούσιο στην οθόνη διότι δοκιμάζοντας τα ενδότερα μενού, λέξεις που περνούσαν από το ίδιο σημείο φαινόταν ολόκληρες! Παρόλα αυτά θα πάω να το αναφέρω σήμερα το απόγευμα στο κατάστημα που το αγόρασα (μπορεί να το εμφανίζουν κάποια τηλέφωνα και να είναι πρόβλημα "παρτίδας" οπότε και θα απαιτήσω αλλαγή).. Αν αποδειχτεί ότι είναι "γενικό το κακό" τότε θα πάω πάσο!

 

Υ.Γ. Νομίζω (σε συνδυασμό με κάποια γραφόμενα που διάβασα) ότι ένα software update από την εταιρία θα βοηθούσε..

:nuke:Ότι δεν με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό..
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ το έχω από χθες στα χέρια μου είναι κάτι που το κάνει και στο δικό μου. Πιστεύω ότι είναι θέμα software και όχι πρόβλημα αυτούσιο στην οθόνη διότι δοκιμάζοντας τα ενδότερα μενού, λέξεις που περνούσαν από το ίδιο σημείο φαινόταν ολόκληρες! Παρόλα αυτά θα πάω να το αναφέρω σήμερα το απόγευμα στο κατάστημα που το αγόρασα (μπορεί να το εμφανίζουν κάποια τηλέφωνα και να είναι πρόβλημα "παρτίδας" οπότε και θα απαιτήσω αλλαγή).. Αν αποδειχτεί ότι είναι "γενικό το κακό" τότε θα πάω πάσο!

 

Υ.Γ. Νομίζω (σε συνδυασμό με κάποια γραφόμενα που διάβασα) ότι ένα software update από την εταιρία θα βοηθούσε..

 

 

εισαι ευχαριστημενος?εντυπωσεις?η θα προτιμουσες καποιο αφης?Thanks....αν και σε ζαλισα:cool:

Edited by stendor
Απαγορεύεται η γραφή τύπου SMS.
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

επειδη με ενδιαφερει αρκετα το τηλ θα θελα να ρωτησω απο καμερα πως ειναι ;;;

βγαζει δηλαδη εξιολογες φωτο και βιντεο που να μπορεις να τις τυπωσει ή οχι

γιατι μου χρειαζεται να βγαζει καλες φωτο κι εννοω οπως ειπα να μπορεις να τις τυπωσεις και βα φαινονται οχι να τις κανω αφισα (δηλ. δεν με ενδιαφερει αν ειναι σαν αυτες με αναλυσεις 10 και 12 mp)

αν καποιος που το εχει ανεβαζε καμια φωτο απο το κινητο θα βοηθουσε κι εμενα κι αλλους πιστευω

ευχαριστω

:thanks:

RIDE HARD_LIVE FREE

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν το έχω ψάξει σε βάθος γιατί προς το παρόν κάνω διάφορες δοκιμές και περνάω δεδομένα από το παλιό Ε65.. Θα σας ενημερώσω σύντομα! Έχω εντοπίσει πάντως αυτό το bug και απόψε μάλιστα ανακάλυψα ότι το κάνει και κατά την διάρκεια της πλοήγησης (ο τίτλος της σελίδας διαβάζεται στα τελευταία 2 γράμματα αμυδρώς)..

Be back soon..

:nuke:Ότι δεν με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό..
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Το αγόρασα και τώρα μπορώ να σας πω και από πρώτο χέρι:

το skype δουλεύει πολύ καλα σε αυτό το κινητό, είτε μέσω 3g είτε σε wifi. H μπαταρία δεν φαίνεται να επηρεάζεται ιδιαίτερα και βγάζει άνετα ολόκληρη την ημέρα. Μπορεί και παραπάνω δεν το έχω δοκιμάσει.

 

επίσης έχω να πω ότι το Ovi maps είναι πολύ καλό και αξιοπιστο, και δουλεύει offline αρκεί να έχεις κατεβάσει τους σχετικούς χάρτες της χώρας που σε ενδιαφέρει (δωρεάν από το ovi suite). To δοκίμασα Ιταλία και Ισπανία που βρίσκομαι τώρα.

 

Αυτό που με έχει εκνευρισει σε αυτο το τηλέφωνο είναι ότι δεν βρίσκω έναν απλό τρόπο να μπλοκάρω την πρόσβαση στα data 3g όταν βρίσκομαι στο εξωτερικό (roaming). Σε android κινητό αυτό είναι πολύ απλό και δεν αφήνει περιθώρια να συνδεθείς κατά λάθος. Στο E5 καθε τόσο κάποια εφαρμογή προσπαθεί να συνδεθεί και μου ζητάει να επιβεβαιώσω...

 

Τελικά έσβησα το access point και ησύχασα. Ξέρει κανείς κάποιο πιο βολικό τρόπο? Να μπορείς απλά να πεις ότι οταν είσαι σε roaming να μην χρησιμοποιεί data αλλα μόνο wi-fi (αν είναι διαθέσιμο)?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Το αγόρασα και τώρα μπορώ να σας πω και από πρώτο χέρι:

το skype δουλεύει πολύ καλα σε αυτό το κινητό, είτε μέσω 3g είτε σε wifi. H μπαταρία δεν φαίνεται να επηρεάζεται ιδιαίτερα και βγάζει άνετα ολόκληρη την ημέρα. Μπορεί και παραπάνω δεν το έχω δοκιμάσει.

 

επίσης έχω να πω ότι το Ovi maps είναι πολύ καλό και αξιοπιστο, και δουλεύει offline αρκεί να έχεις κατεβάσει τους σχετικούς χάρτες της χώρας που σε ενδιαφέρει (δωρεάν από το ovi suite). To δοκίμασα Ιταλία και Ισπανία που βρίσκομαι τώρα.

 

Αυτό που με έχει εκνευρισει σε αυτο το τηλέφωνο είναι ότι δεν βρίσκω έναν απλό τρόπο να μπλοκάρω την πρόσβαση στα data 3g όταν βρίσκομαι στο εξωτερικό (roaming). Σε android κινητό αυτό είναι πολύ απλό και δεν αφήνει περιθώρια να συνδεθείς κατά λάθος. Στο E5 καθε τόσο κάποια εφαρμογή προσπαθεί να συνδεθεί και μου ζητάει να επιβεβαιώσω...

 

Τελικά έσβησα το access point και ησύχασα. Ξέρει κανείς κάποιο πιο βολικό τρόπο? Να μπορείς απλά να πεις ότι οταν είσαι σε roaming να μην χρησιμοποιεί data αλλα μόνο wi-fi (αν είναι διαθέσιμο)?

 

 

 

 

καλοριζικο.το wifi του κ το gps τι λενε?κ γενικα αν εισαι ευχαριστημενος η θα προτιμουσες το blade?tnx

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο.το wifi του κ το gps τι λενε?κ γενικα αν εισαι ευχαριστημενος η θα προτιμουσες το blade?tnx

 

To GPS είναι γρηγορο και πιάνει καλά. Θεωρώ πιο χρήσιμο το OVI maps που παιζει offline σε σχεση με το google maps που ειχα στο android. Εν γένη όταν χρειάζομαι χάρτη είναι επειδή είμαι εκτός ελλάδας, και άρα δεν έχω internet => αρα google maps αχρηστο. Το ξερω οτι μπορείς να εγκαταστήσεις χάρτες offline και στο android αλλά δεν βρήκα τπτ δωρεάν που να συγκρινεται με το ovi maps.

 

To wifi ειναι δυνατό και πιάνει καλά. Αλλά το Interface για την διαχείρηση μεταξυ wifi και 3g ειναι πολυ κατώτερο από το αντιστοιχο του android... κάθε εφαρμογή κάνει τα δικά της... δεν υπάρχει μια γενικη ρυθμιση.

 

Η οθόνη είναι μικρή αλλά για μένα το πληκτρολογιο ειναι ο βασικος λογος που το επελεξα και ειμουν προετοιμασμενος. για προηγηση στο internet ήταν καλύτερο το HTC Wildfire που ειχα πριν αλλά αν θες να βλέπεις και να απαντάς σε email το nokia e5 είναι πολύ καλή επιλογή τελικά.

 

Το Ovi store (αντιστοιχο του android market) μπορεί να μην έχει τόσο πολλές εφαρμογές σύμφωνα με όλα τα site πάντως εγώ βρήκα όλα όσα με ενδιαφέρουν και εγκαθίστανται έυκολα.

 

Επίσης νιώθω λιγότερο την google να με παρακολουθεί...:p

 

Τέλος να αναφέρω ότι η διάρκεια της μπαταρίας είναι πολύ καλύτερη στο nokia e5 (vs HTC wildfire) και είναι και πιο φτηνο.

 

ελπιζω να σε βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

εισαι ευχαριστημενος?εντυπωσεις?η θα προτιμουσες καποιο αφης?Thanks....αν και σε ζαλισα:cool:

 

Δεν με ζαλίζεις καθόλου.. Απλά δεν βλέπω αν και κάποιοι άλλοι παρουσιάζουν το ίδο πρόβλημα με την αμυδρή οθόνη στο επάνω μέρος της.. Απόψε πάντως που πήγα στο service μου είπαν ότι μπορεί να είναι ή η οθόνη του ή θέμα λογισμικού! Σκέφτομαι σοβαρά την δευτέρα να το αντικαταστήσω (DOA 7 ημέρες) γιατί αν χειροτερέψει μετά ποιος μπλέκει με αντιπροσωπείες.. Αν κάποιος φίλος έχει παρουσιάσει ανάλογο πρόβλημα ας μας πει αν επιλύθηκε και πως..

:nuke:Ότι δεν με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...