Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα

σε συνεχεια μιας προηγουμενης ερωτησης μου σχετικα με root θελω να ξεκαθαρισω κατι :

1) αν κανω root το κινητο μου, θα μπορω να βαζω τα updates για το android της htc?

2) μπορω να παρω backup το κινητο μου οπως ειναι (οχι root) με το λειτουργικο του, ωστε οποιαδηποτε στιγμη να το επαναφερω αν δεν θελω πια να εχω root.? δλδ δεν θελω να κατεβασω μια default rom απο καποιο Site..

 

Από τη στιγμη που θα είσαι root δεν θα μπορείς να κατεβάζεις τα updates της htc αλλα θα βρεις τοσες διαφορετικές και σαφως ανώτερες roms που δεν θα θέλεις κιόλας!;)

Unroot είναι εφικτό να κάνεις. Υπάρχουν οδηγίες στην αρχική σελίδα του thread.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από τη στιγμη που θα είσαι root δεν θα μπορείς να κατεβάζεις τα updates της htc αλλα θα βρεις τοσες διαφορετικές και σαφως ανώτερες roms που δεν θα θέλεις κιόλας!;)

 

Αυτες ομως θα θελουν ξαναστησιμο του κινητου.Ετσι δεν ειναι ?

Σε ενα κινητο που ειναι root πως περναμε αλλη εκδοση παλι root ?

 

Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν λειτουργει το market enabler που υπαρχει στο market κ υποτιθεται οτι μπορει να σου δωσει προσβαση στις paid apps ??
Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη για τα greeklish πριν.Προσπάθησα να κάνω root το desire(φοράω το stock rom 2.2) και μου έβγαλε: error:failed το get root.και κάτι για firmware update..Basehand version: 32.44.00.32u_5.09.05.30_2

και kernel:2.6.32.15-g6a358αθ.καμια ιδέα για το τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν λειτουργει το market enabler που υπαρχει στο market κ υποτιθεται οτι μπορει να σου δωσει προσβαση στις paid apps ??

 

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=26209

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν λειτουργει το market enabler που υπαρχει στο market κ υποτιθεται οτι μπορει να σου δωσει προσβαση στις paid apps ??

Λειτουργεί μια χαρά, το έχω δοκιμάσει και έχω αγοράσει εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες ομως θα θελουν ξαναστησιμο του κινητου.Ετσι δεν ειναι ?

Σε ενα κινητο που ειναι root πως περναμε αλλη εκδοση παλι root ?

 

Ευχαριστω.

 

Πριν περάσεις οποιαδήποτε rom κάνεις backup (με nandroid η titanium) οπότε δεν χάνεις καμία από τις εφαρμογές που είχες. Επαφές με google sync και μηνύματα με sms backup. Θέλει λίγο χρόνο για να τα επαναφέρεις όλα αλλά αξίζει.

 

Root θα κάνεις μόνο μια φορά (την αρχική) και τις roms τις περνάς με τον τρόπο που περιγράφεται στην αρχική σελίδα. Όλες flashαρονται με τον ιδιο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά εντυπωσικό το γεγονός ότι εδώ και 3 μέρες ποστάρω ζητώντας βοήθεια γιατί έχω πρόβλημα στην δημιουργία ext partition ακολουθώντας τον οδηγό στην πρώτη σελίδα,και δεν εχει βρεθεί ΕΝΑΣ να δώσει ενα χέράκι.Δηλαδή ΟΛΟΙ ολοκλήρωσαν την διαδικασία χωρίς κανένα πρόβλημα έτσι??Τέλος πάντων....τόσα χρόνια στο φόρουμ αυτό πρώτη φορά μου συμβαίνει...

Υ.Γ: Και παρακαλώ μην αρχίσουμε τα"για να μην σου απαντάει κανένας σημαίνει ότι δεν ξέρουν" ή "Χρησιμοποίησε την αναζήτηση"(το έχω κάνει χωρίς αποτέλεσμα)..

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά εντυπωσικό το γεγονός ότι εδώ και 3 μέρες ποστάρω ζητώντας βοήθεια γιατί έχω πρόβλημα στην δημιουργία ext partition ακολουθώντας τον οδηγό στην πρώτη σελίδα,και δεν εχει βρεθεί ΕΝΑΣ να δώσει ενα χέράκι.Δηλαδή ΟΛΟΙ ολοκλήρωσαν την διαδικασία χωρίς κανένα πρόβλημα έτσι??Τέλος πάντων....τόσα χρόνια στο φόρουμ αυτό πρώτη φορά μου συμβαίνει...

Υ.Γ: Και παρακαλώ μην αρχίσουμε τα"για να μην σου απαντάει κανένας σημαίνει ότι δεν ξέρουν" ή "Χρησιμοποίησε την αναζήτηση"(το έχω κάνει χωρίς αποτέλεσμα)..

 

Σε καταλαβαινω... ξερω πως ειναι να σπανε τα @@ σου κ κανεις να μην δινει σημασια... εγω το ειχα κανει απο εδω.. http://www.miui-au.com/howtos/ext3/

Ειναι λιγο χρονοβορα διαδικασια ετσι οπως την εκανα εγω δλδ αλλα τι να κανουμε..

 

p.s. Η σημειωση στο τελος του οδηγου για partition που υπαρχει στην πρωτη σελιδα πραγματικα "δεν υπηρξε ποτε" χαχαχαχαχαχ :D

Edited by Petr3_Dinamik
Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμη που θα είσαι root δεν θα μπορείς να κατεβάζεις τα updates της htc αλλα θα βρεις τοσες διαφορετικές και σαφως ανώτερες roms που δεν θα θέλεις κιόλας!;)

Unroot είναι εφικτό να κάνεις. Υπάρχουν οδηγίες στην αρχική σελίδα του thread.

 

Ευχαριστω για την απαντηση

απο οτι καταλαβα οταν θελησω να κανω unroot το κινητο, θα πρεπει να κατεβασω μια default rom απο καποιο Site.. Εγω θελω να το αποφυγω αυτο και απλα να αποθηκευσω καπως-καπου την ηδη υπαρχουσα στο κινητο μου και να εγκαταστησω αυτη οποτε θελησω.. γινεται αυτο?? και πως?

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί μια χαρά, το έχω δοκιμάσει και έχω αγοράσει εφαρμογές.

 

...Οκ αλλα τι ρυθμισεις χρειαζεται να κανω?? Αν εχεις την καλοσυνη.. :happy:

 

Ευχαριστω για την απαντηση

απο οτι καταλαβα οταν θελησω να κανω unroot το κινητο, θα πρεπει να κατεβασω μια default rom απο καποιο Site.. Εγω θελω να το αποφυγω αυτο και απλα να αποθηκευσω καπως-καπου την ηδη υπαρχουσα στο κινητο μου και να εγκαταστησω αυτη οποτε θελησω.. γινεται αυτο?? και πως?

 

Πριν φλασαρεις αλλη rom θα αναγκαστεις να κανεις system backup μεσω του recovery (nandroid) οποτε με ενα wipe data/cache κ μετα ενα system restore παλι απο recovery εχεις το τηλεφωνο ακριβως οπως οταν ειχες κανει το backup πριν φλασαρεις σε αλλη rom... δλδ την rom που ειχες με τις εφαρμογες που ειχες ακριβως (widgets ταξινομημενα κλπ)

Edited by Nikos_s3
Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά εντυπωσικό το γεγονός ότι εδώ και 3 μέρες ποστάρω ζητώντας βοήθεια γιατί έχω πρόβλημα στην δημιουργία ext partition ακολουθώντας τον οδηγό στην πρώτη σελίδα,και δεν εχει βρεθεί ΕΝΑΣ να δώσει ενα χέράκι.Δηλαδή ΟΛΟΙ ολοκλήρωσαν την διαδικασία χωρίς κανένα πρόβλημα έτσι??Τέλος πάντων....τόσα χρόνια στο φόρουμ αυτό πρώτη φορά μου συμβαίνει...

Υ.Γ: Και παρακαλώ μην αρχίσουμε τα"για να μην σου απαντάει κανένας σημαίνει ότι δεν ξέρουν" ή "Χρησιμοποίησε την αναζήτηση"(το έχω κάνει χωρίς αποτέλεσμα)..

 

Φίλε μου ο οδηγός είναι πολύ αναλυτικός και προφανώς όσοι τον ακολούθησαν κατά

γράμμα κατάφεραν να κάνουν το partition και γι' αυτό κανένας δεν σου απάντησε.

Αν θέλεις στείλε μου pm να τα πούμε από κει!

Ευχαριστω για την απαντηση

απο οτι καταλαβα οταν θελησω να κανω unroot το κινητο, θα πρεπει να κατεβασω μια default rom απο καποιο Site.. Εγω θελω να το αποφυγω αυτο και απλα να αποθηκευσω καπως-καπου την ηδη υπαρχουσα στο κινητο μου και να εγκαταστησω αυτη οποτε θελησω.. γινεται αυτο?? και πως?

Αυτό που ζητάς, για να γίνει, χρειάζεται το τηλέφωνο να είναι rooted και να υπάρχει custom recovery.

Στην ουσία το custom recovery κρατάει το ghost του τηλεφώνου. Οπότε όπως καταλαβαίνεις η απάντηση είναι πως δεν γίνεται.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχω το desire κανα μηνα,πως μπορω να μαθω τι τυπο οθονης εχει?εννοω SLCD ή AMOLED?

 

Απο πού το αγόρασες ?Ελλάδα?πχ ο 'γερμανός' το φέρνει με amoled.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχω το desire κανα μηνα,πως μπορω να μαθω τι τυπο οθονης εχει?εννοω SLCD ή AMOLED?

 

Νομιζω οσα εχουν amoled το γραφει το κουτι τους πισω αλλα με επιφυλαξη.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια,εχω το desire κανα μηνα,πως μπορω να μαθω τι τυπο οθονης εχει?εννοω SLCD ή AMOLED?

 

συνηθως εαν φοραει amoled το αναγραφει πισω στο κουτι...

πηγαινε σε ενα σκοτεινο χωρο και μπες στην καμερα ...αν η εικονα που φαινεται ειναι καταμαυρη και δεν δειχνει οτι φωτιζεται τοτε φοραει amoled οθονη...με λιγα λογια το μαυρο ειναι μαυρο στην amoled :)

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Απο πού το αγόρασες ?Ελλάδα?πχ ο 'γερμανός' το φέρνει με amoled.

Δεν παίζει ρόλο από που το αγόρασε.

Νομιζω οσα εχουν amoled το γραφει το κουτι τους πισω αλλα με επιφυλαξη.

Πολύ σωστά όσα έχουν amoled το γράφουν στο κουτί (Οθόνη: 3.7 ιντσών τύπου

Amoled), αλλιώς δεν γράφουν τύπο (Οθόνη: 3.7 ιντσών)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

...Οκ αλλα τι ρυθμισεις χρειαζεται να κανω?? Αν εχεις την καλοσυνη.. :happy:

Διαλέγεις έναν provider, τον κρατάς πατημένο και στο μενού που θα εμφανιστεί επιλέγεις "fake this provider". Εγώ επιλέγω it TIM και δουλεύει. Πού ακριβώς δυσκολεύεσαι;

Edited by jar76
Link to comment
Share on other sites

Διαλέγεις έναν provider, τον κρατάς πατημένο και στο μενού που θα εμφανιστεί επιλέγεις "fake this provider". Εγώ επιλέγω it TIM και δουλεύει. Πού ακριβώς δυσκολεύεσαι;

 

Ενταξει ολα οκ!! Το βρηκα μονος μου αλλα σερφαρα κ δεν προλαβα να το ποσταρω..:lol: ευχαριστω παντως! Κ εγω τιμ διαλεξα για να μου βγαζει τιμες σε ευρω.. :happy:

 

καλησπερα παιδια,εχω το desire κανα μηνα,πως μπορω να μαθω τι τυπο οθονης εχει?εννοω SLCD ή AMOLED?

 

Εδω ακομη πιο αναλυτικα... http://pocketnow.com/android/how-to-tell-if-your-htc-desire-has-slcd-or-amoled-screen

 

Αν κ πιστευω πως δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις με amoled πλεον... παρολα αυτα η SLCD νομιζω πως ειναι ανωτερη απο την Amoled ( την απλη οχι την super!!) Εγω αν ξανα αγοραζα το desire με SLCD θα ηθελα να το παρω κ παλι..

Edited by kollatos
Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο από που το αγόρασε.

 

Πολύ σωστά όσα έχουν amoled το γράφουν στο κουτί (Οθόνη: 3.7 ιντσών τύπου

Amoled), αλλιώς δεν γράφουν τύπο (Οθόνη: 3.7 ιντσών)

 

Ειχα amoled και τωρα slcd και δεν βλεπω καποια διαφορα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ολα οκ!! Το βρηκα μονος μου αλλα σερφαρα κ δεν προλαβα να το ποσταρω..:lol: ευχαριστω παντως! Κ εγω τιμ διαλεξα για να μου βγαζει τιμες σε ευρω.. :happy:

 

 

 

Εδω ακομη πιο αναλυτικα... http://pocketnow.com/android/how-to-tell-if-your-htc-desire-has-slcd-or-amoled-screen

 

Αν κ πιστευω πως δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις με amoled πλεον... παρολα αυτα η SLCD νομιζω πως ειναι ανωτερη απο την Amoled ( την απλη οχι την super!!) Εγω αν ξανα αγοραζα το desire με SLCD θα ηθελα να το παρω κ παλι..

 

Εμενα παλι γιατι με δυο φιλαρακια που εχουν το Desire με την SLCD καθε φορα που συναντιομαστε για κανενα καφε κοιτανε το δικο μου με την Amoled και ξανακοιτανε και βλεπουν μεγαλη διαφορα και θελουν να το αλλαξουμε?

Να πω οτι σε ανοιχτο χωρο(με πολυ φωτισμο) η διαφορα δεν ειναι αισθητη....αλλα σε χωρο με χαμηλο φωτισμο τα χρωμματα της SLCD φαινονται αρκετα ξεθωριασμενα.....οπως και οντως σε πλαγιες θεσης η SLCD χανει πολυ σε ευκρινεια

Επειδη καθησαμε και τα παρατηρησαμε......να πω οτι η διαρκεια της μπαταριας που λενε οτι η SLCD ειναι λιγοτερο ενεργοβορα δεν ειναι αληθες(εχει την ιδια αναμονη με της Amoled)οπως και οτι τα χρωμματα της Amoled οντως ειναι λιγο πιο εντονα...(αυτο ειναι παλι θεμα το πως αρεση στον καθενα να βλεπει...με εντονα χρωμματα ή οχι)

Επισης οντως το λευκο στην amoled μπλετιζη ΑΛΛΑ και στην SLCD δεν ειναι λευκο λευκο αλλα ψιλοκαφετιζη

Εμενα παλι απο την σιγκριση η Amoled μου αρεσε περισσοτερο ..και οχι μονο εμενα αλλα το ιδιο λενε και οι αλλοι δυο φιλοι με της SLCD

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου εβγαλε οτι "απομενει λιγος ελευθερος αποθηκευτικος χωρος στο τηλεφωνο"

πως μπορω να μετακινησω οτι υπαρχει στην μνημη του κινητου στην καρτα μνημης?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. δυο ερωτήσεις. 1) σήμερα κάποια στιγμή ήμουν συνδεδεμένος σε ενα wifi και ξαφνικά άκουγα κάτι ήχους σαν να άρχισαν να μου 'ρχονται μηνύματα. πάω να δω και βλέπω οτι κάποιος μου μιλάει μέσω του google talk. θα ήθελα να ρωτήσω τι γινεται σε αυτή την περίπτωση πως με εμφανίζει Online αφου εγώ δεν το εχω επιλεξει αυτό. δεν θέλω δηλαδή κάθε φορά που μπαίνω στο νετ να το βλέπουν οι άλλοι. απενεργοποιείται αυτή η λειτουργία? αν πως γίνεται?

 

και 2. στο ημερολόγιο του hTC που εχω στην αρχική οθόνη μου βγάζει τα event της επόμενης μέρας. ωστόσο επειδή εγω στο λογαριασμό της google είχα περάσει και ημερολόγιο μου βγάζει και όλες τις γιορτές που γιορτάζουν ανάλογα με τη μέρα. αλλά αυτό μου τη σπάει διότι όταν βάζω κάτι σαν ενέργεια επειδή οι γιορτές είναι ολοήμερες εμφανίζονται πάντα πρώτες και αυτό δεν μου αρέσει. υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξουμε αυτή την λειτουργία? να μην εμφανίζει τα εορτολόγια.

 

ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά. δυο ερωτήσεις. 1) σήμερα κάποια στιγμή ήμουν συνδεδεμένος σε ενα wifi και ξαφνικά άκουγα κάτι ήχους σαν να άρχισαν να μου 'ρχονται μηνύματα. πάω να δω και βλέπω οτι κάποιος μου μιλάει μέσω του google talk. θα ήθελα να ρωτήσω τι γινεται σε αυτή την περίπτωση πως με εμφανίζει Online αφου εγώ δεν το εχω επιλεξει αυτό. δεν θέλω δηλαδή κάθε φορά που μπαίνω στο νετ να το βλέπουν οι άλλοι. απενεργοποιείται αυτή η λειτουργία? αν πως γίνεται?

 

και 2. στο ημερολόγιο του hTC που εχω στην αρχική οθόνη μου βγάζει τα event της επόμενης μέρας. ωστόσο επειδή εγω στο λογαριασμό της google είχα περάσει και ημερολόγιο μου βγάζει και όλες τις γιορτές που γιορτάζουν ανάλογα με τη μέρα. αλλά αυτό μου τη σπάει διότι όταν βάζω κάτι σαν ενέργεια επειδή οι γιορτές είναι ολοήμερες εμφανίζονται πάντα πρώτες και αυτό δεν μου αρέσει. υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξουμε αυτή την λειτουργία? να μην εμφανίζει τα εορτολόγια.

 

ευχαριστώ πολύ

Για το πρώτο ανοίγεις το google talk, πατάς menu -> settings και ξετσεκάρεις το automatic login.

Για το δεύτερο (χωρίς να είμαι σίγουρος) ανοίγεις το calendar και πατάς menu -> more -> settings -> calendar view settings και εκεί θα μπορείς να επιλέξεις ποιο ημερολόγιο θα βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Petr3_Dinamik τα συνεχόμενα ποστς απαγορεύονται στο φόρουμ...χρησιμοποίησε σε παρακαλώ την τροποποίηση μηνύματος ή την πολλαπλή παράθεση..

thanks..

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...