Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τπτ.. ειμαι σιγουρος... γτ πριν κοιμηθω ειπα να μπω λιγο... μπηκα κ μετα οταν ξανα μπηκα δεν εμπαινε... εσεις ποιον χρεισιμοποιειται....??? αν ειναι να κατεβασω κανεναν...

 

εγω εχω τον μαμα browser,αλλα και τον opera mini που ειναι αρκετα καλος.Για κατεβασε καποιον και προσπαθησε να μπεις...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγω εχω τον μαμα browser,αλλα και τον opera mini που ειναι αρκετα καλος.Για κατεβασε καποιον και προσπαθησε να μπεις...

 

με τον opera μια χαρα... αλλα καμια σχεση με τον δικο του... απελπιστηκα τωρα...

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

με τον opera μια χαρα... αλλα καμια σχεση με τον δικο του... απελπιστηκα τωρα...

 

Η αληθεια ειναι οτι ο δικος του browser ειναι ο καλυτερος,τουλαχιστον απο θεμα ταχυτητας...Απ τη στιγμη λοιπον που το προβλημα ειναι στον browser του κινητου σου,ελπιζω να σε βοηθησει καποιος πιο εμπειρος εδω μεσα γιατι εμενα οι γνωσεις μου σταματουν εδω...:p

 

Γιατι ρε costsa41 με βαζεις παλι στο τρυπακι να δοκιμασω κι αυτη τη rom;;;3 εβδομαδες το εχω το κιν και του εχω φορεσει 6 καινουρια ρουχαλακια!!!Ειναι καλο ομως να περιμενουμε να βγει η επισημη HD ρομ για να μαγειρευτουν καλυτερα...

Αληθεια,εχουμε κανενα νεο για το ποτε θα ''εμφανιστει'';;;

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Εγώ,φίλε μου, την είχα βάλει όταν ακόμα ήταν test 06, μου την είχε προτείνει ο kollatos και ειλικρινά ήταν από τις καλύτερες προτάσεις!!!! Μετά, από μανία και μόνο άλλαξα και κάποιες άλλες! Όταν είδα προχθες ότι την εβγαλε σαν Rom μαζί με την 07 που είναι data2sd είπα για θυμίσου οτι οι γνωστοί σου έβλεπαν καλα καλα το κινητό όταν γύριζε η οθόνη ακομα και στην αρχική οθόνη,ασε που ανοίγει και κλείνει σε δευτερολεπτα!!!!!!!!:D Δικιμασε την και θα με θυμηθεις!!! Οι άλλες περιμενεις και περιμένεις να ανοιξουν!!! Αυτή αμέσως!!! Εγώ κάποιες φορες το κάνω για πλακα μπροστά σε φίλους μου και γουρλώνουν τα ματια τους με το πόσο γρηγορα ενεργοποιείται το τηλέφωνο:lol:

 

ok!!Με επεισες!!!...:D...μια ερωτηση μονο να σου κανω...

Στα Known bugs γραφει ''Throttling patch can cause FC in network settings, do your changes before flashing that patch.

This is not really bug of the rom it self, just the patch, but i thought it is good to point that out here''

Πρεπει κατι να κανω για αυτο,γιατι δε καταλαβω τι εννοει...:(

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

βρεθηκε λυση.

Το setcpu εφταιγε....με το που απεγκατεσταθηκε,ολα ειναι οκ...

Είμαι 99% σίγουρος ότι είχες βάλει το widget του setcpu στην αρχική οθόνη και αυτό σου έκανε τα προβλήματα.

Έχει αναφερθεί άπειρες φορές, σε sense rom δεν βάζουμε το widget στην αρχική.

Καλημερα σε όλους!Eχω την leedroid και δουλεύει τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα!(έκανα root και partition σύμφωνα με την πρώτη σελίδα).

1.Έχω παρατηρήση στο xda οτι μερικές rom απαιτούν ext4 partition πια είναι η διαφορά με την ext3?και μπορώ να κάνω ext4 με το easeus ή είναι άλλη διαδικασία?

2. Μήπως θα μπορύσαμε να προσθέσουμε στην πρώτη σελίδα την διαδικασία αλλαγής κάρτας?

3. usb brick τι είναι αυτο?

Ευχαριστώ πολυ!

1. Το ext4 υποστηρίζει και journaling (google it) και γενικά είναι πιο γρήγορο από το ext3.

Για να κάνεις το ext3 σε ext4 απλά κάνεις format το partition σε ext4 με το easeus, δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

2. Δεν χρειάζεται να μπει στην 1η σελίδα γιατί η διαδικασία είναι πολύ απλή και εύκολη, απλά κάνεις

ένα nandroid backup, φτιάχνεις την νέα κάρτα με το easeus, όπως λέει ο οδηγός, αντιγράφεις τα

δεδομένα από την παλιά κάρτα στην νέα (μόνο το fat32 partition) και επαναφέρεις το nandroid backup.

3. All you need to know about usb brick.

εγω χθες την εβαλα κ εχω προβλημα στο internet... παταω να μπω κ μου λεει λυπουμαστε, υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της εφαρμογης internet (διαδικασια com.android.browser). προσπαθηστε ξανα... στην αρχη επαιζε κανονικα αλλα μετα εβγαλε αυτο... εκανα κ επανεκινηση αρκετες φορες αλλα ματαια... ξερει κανεις....???

Μπες στο recovery και πήγαινε advanced->wipe dalvik-cache->Yes και reboot.

ok!!Με επεισες!!!...:D...μια ερωτηση μονο να σου κανω...

Στα Known bugs γραφει ''Throttling patch can cause FC in network settings, do your changes before flashing that patch.

This is not really bug of the rom it self, just the patch, but i thought it is good to point that out here''

Πρεπει κατι να κανω για αυτο,γιατι δε καταλαβω τι εννοει...:(

Δεν είναι για μας αυτό, οπότε δεν χρειάζεται να το περάσεις.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

 

Είμαι 99% σίγουρος ότι είχες βάλει το widget του setcpu στην αρχική οθόνη και αυτό σου έκανε τα προβλήματα.

Έχει αναφερθεί άπειρες φορές, σε sense rom δεν βάζουμε το widget στην αρχική.

 

1. Το ext4 υποστηρίζει και journaling (google it) και γενικά είναι πιο γρήγορο από το ext3.

Για να κάνεις το ext3 σε ext4 απλά κάνεις format το partition σε ext4 με το easeus, δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

2. Δεν χρειάζεται να μπει στην 1η σελίδα γιατί η διαδικασία είναι πολύ απλή και εύκολη, απλά κάνεις

ένα nandroid backup, φτιάχνεις την νέα κάρτα με το easeus, όπως λέει ο οδηγός, αντιγράφεις τα

δεδομένα από την παλιά κάρτα στην νέα (μόνο το fat32 partition) και επαναφέρεις το nandroid backup.

3. All you need to know about usb brick.

 

Μπες στο recovery και πήγαινε advanced->wipe dalvik-cache->Yes και reboot.

 

Δεν είναι για μας αυτό, οπότε δεν χρειάζεται να το περάσεις.

 

καλημερα τωρα ειδα αυτο που λες για το ext4

οταν μπαινω στο easeus δεξι κλικ στο ΕΧΤ3 επιλεγω format & στο file system δεν εχω επιλογη ext4 κανω κατι λαθος ?

ευχαριστω

 

edit:ευχαριστω

Edited by timos1968
Link to comment
Share on other sites

ίσως η free έκδοση να μην το έχει.

 

edit: τώρα που το έψαξα λίγο, τελικά δεν έχει επιλογή για ext4 το easeus, οπότε ή το κάνεις με

gparted από linux ή με κάποιο άλλο πρόγραμμα (αν υπάρχει) που να υποστηρίζει και ext4 partitions.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχαν ψιλομπερδευτει οι επαφες μου και τις εκανα εισαγωγη απο sd αλλα μερικες μου εμφανιζοντε δυο και τρεις φορες.

Μπορω να τις σβησω ολες μαζι και να τις ξαναεισαγω ?

 

Ευχαριστω.

 

Η λυση :

 

Προσωπα / μενου /διαγραφη/ μενου /επιλογη ολων

 

Θελει δυο φορες το μενου.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

τπτ.. ειμαι σιγουρος... γτ πριν κοιμηθω ειπα να μπω λιγο... μπηκα κ μετα οταν ξανα μπηκα δεν εμπαινε... εσεις ποιον χρεισιμοποιειται....??? αν ειναι να κατεβασω κανεναν...

 

πρεπει να πας στο tab που λέει all aplications η κάτι τέτοιο. Αποκλείεται να μην υπάρχει. Από άλλους browser χρησιμοποιώ τον Miren που ταιριάζει πολύ σε miui αλλα και γενικά είναι πολύ εύχρηστος

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος για να κάνω το ext3 σε ext4 κοίταξα στο google αλλα δεν βρήκα καμία ευκολη διαδικασια...
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος για να κάνω το ext3 σε ext4 κοίταξα στο google αλλα δεν βρήκα καμία ευκολη διαδικασια...

 

πάντως το ext3 είναι συμβατό με το 100% των rom που κυκλοφορούν σε αντίθεση με το ext4. Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να ασχολείσαι

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

πάντως το ext3 είναι συμβατό με το 100% των rom που κυκλοφορούν σε αντίθεση με το ext4. Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να ασχολείσαι

 

Δηλ. με rom hd δεν θα έχω προβλημα?

 

Καλημέρα. Και μια διαπίστωση! Μετά από πολλές δικιμές με HD roms, πιστεύω ότι η ZV06 του robocik είναι από τις καλύτερες!! Πολύ γρήγορη και μέχρι να βγει το sence με 2.3 πιστεύω ότι ξεχωρίζει από τις άλλες κι αυτο λογω στο rotating, δηλαδη στο ότι γυρίζει η οθόνη πλάγια ακόμα και στην αρχική οθόνη. Οι υπόλοιπες είναι όλες ίδιες και δεν ξεχωρίζουν από τις rom για το απλό desire ( leedroid, Aurax κτλ). Χώρια που ανοίγει και κλείνει σε δευτερόλεπτα το τηλέφωνο, πράγμα super!!!

 

Που μπορώ να βρω αυτη την rom hd ?Ευχαριστω!

Edited by jastonas
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Δηλ. με rom hd δεν θα έχω προβλημα?

Που μπορώ να βρω αυτη την rom hd ?Ευχαριστω!

 

Άρη, έχεις κάνει root; Ξέρεις να περνάς rom; Αν όχι τότε διάβασε το πρώτο ποστ.

Αν ναι, τότε, κάποιες ρομ είναι hd κάποιες όχι. To hd σημαίνει πως το λειτουργικό είναι παρμένο από το desire hd που είναι άλλο κινητό από το απλό desire.

Αυτό σημαίνει πως έχει κάποιες έξτρα δυνατότητες και κάποιες άλλες δεν τις έχει (όπως π.χ. οι hd δεν υποστηρίζουν 720p).

 

αναλόγως με την ρομ που περνάς κοιτάς αν υποστηρίζει ext4 αν και νομίζω ότι καλό είναι να μην ασχοληθείς χωρίς λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση. Το radio το βάζουμε αφού εχουμε βάλει τη rom ή το βάζουμε μαζί με τη rom; Δηλαδή βάζουμε στην κάρτα τη rom και το radio διαλεγουμε και τα δύο μετά και κάνουμε reboot system ή βάζουμε πρώτα τη rom κανουμε reboot, ανοίγει η rom και μετά περνάμε το radio από το recovery πάλι και reboot ; To Ril που έχει στους xda τι σχέση έχει με το radio; Πρέπει δηλαδή να περάσουμε και το αννάλογο Ril;

 

Οποτε θες περνάς το ραδιο.Δεν έχει σημασία.Το ril είναι κατι σαν drivers.Καθε ραδιο καλό είναι να δουλευει με το δικο του.

 

miui 1.1.22 σε λιγο

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα.μια ερωτησουλα υπαρχει περιπτωση η καθε ρομ να επηρεαζει την φωτο που βγαζει το κινητο πχ η miui που φοραω δεν βγαζει καλες φωτος σε σχεση με μια hd rom που ειχα βαλει...μπορει να κανω κ λαθος ομως γιατι την miui την εχω καιρο τωρα ειναι η μονη που εχω κρατησει τοσο καιρο...:):)

thanks:D

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα.μια ερωτησουλα υπαρχει περιπτωση η καθε ρομ να επηρεαζει την φωτο που βγαζει το κινητο πχ η miui που φοραω δεν βγαζει καλες φωτος σε σχεση με μια hd rom που ειχα βαλει...μπορει να κανω κ λαθος ομως γιατι την miui την εχω καιρο τωρα ειναι η μονη που εχω κρατησει τοσο καιρο...:):)

thanks:D

 

Και εγώ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με τις φωτογραφίες και τα βίντεο της MIUI. Καμία σχέση με τη stock camera. Απο την άλλη είναι η πιο stable, γρήγορη και πλήρης custom rom που έχω δοκιμασει οπότε έχω αποδεχτεί τη θυσία.. :)

Ας ελπίσουμε όταν περάσει το beta στάδιο να είναι το ίδιο λειτουργική με τη standard.

 

Σε ευχαριστώ. οπότε περνάμε τη rom, το radio και το ril zip και κάνουμε reboot και όλα γίνονται κανονικά; Για τη miui ποιο είναι το ιδανικο radio;

 

Εγώ κανω πρώτα ένα boot της rom και μετά ξανα recovery και περνάω το radio. Το έχω κάνει και όπως αναφέρεις χωρίς πρόβλημα αλλά επειδή η αλλαγή του radio είναι λίγο πιο "ευαίσθητη" διαδικασία προτιμώ να τη κάνω ξεχωριστά. Για τη miui_au που έχω εγώ προτείνεται το 32.44.00.32U_5.09.05.30_2 για καλύτερο gps (το ίδιο με την oxygen!). Παρόλα αυτά όταν είχα το τελευταίο της htc, μου φαίνεται πως είχα καλύτερο σήμα και πιο smooth ενταση στις συνομιλίες, αλλά με delay στο gps μερικές φορες που έσπαγε νεύρα.

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, εχει δοκιμασει κανεις αυτο το radio 32.54.00.32U_5.14.05.17 ?

κι εγω την miui εχω πολυ καιρο τωρα ,οντως η φωτο που τραβαει ειναι λιγο μακακια

δεν εχω δοκιμασει ακομα την oxygen RC7 παντως ολες οι αλλες oxygen δεν μου καθησαν λαγκαρανε πολυ σε μενα

Edited by timos1968
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος με τις φωτογραφίες και τα βίντεο της MIUI. Καμία σχέση με τη stock camera. Απο την άλλη είναι η πιο stable, γρήγορη και πλήρης custom rom που έχω δοκιμασει οπότε έχω αποδεχτεί τη θυσία.. :)

Ας ελπίσουμε όταν περάσει το beta στάδιο να είναι το ίδιο λειτουργική με τη standard.

 

οποτε ναι δεν βγαζει καλες φωτο δεν ειναι ιδεα μου?

θα συμφωνησω με οτι λες γιαυτο κ ειναι η μονη που δεν εχω αλλαξει εδω κ 2 βδομαδες:D:D

γιατι πραγματικα καθε 3 μερες αλαζα κ μια ρομ...:rolleyes::rolleyes:

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορω να κανω συγχρονισμο των επαφων του κινητου με google αλλα μονο αυτες χωρις να ληφθουν υπ οψιν οι επαφες της αλληλογρφιας των windows , του facebook κλπ ?

 

Αν ναι πως ? Ευχαριστω.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε είναι απαραίτητο να περνάμε και το Ril με κάθε καινούριο radio. Έτσι; Ή καλό θα ήταν να γίνει έτσι; Όπως λες κι έχω διαβάσει, πραγματικά είναι ευαισθητη...διαδικασία και θέλει προσοχή γι αυτό τα ρωτώ όλα αυτά.

 

Όπως είπε και ο finn καλό είναι να έχεις και το αντίστοιχο RIL αλλά δεν θα πάθεις και καμια ζημιά. Για να καταλάβεις εγώ οταν πρωτοέβαλα miui είχα το τελευταίο radio της htc ενώ η ROM (miui_au) είχε προεγκατεστημένο το RIL για το radio που σου ανέφερα πιο πάνω. Μια χαρά δούλευε το κινητό, δεν είχα κανένα πρόβλημα, απλά λίγο καιρό μετά έβαλα και το σωστό radio για να είναι ok και το gps signal που δε με ικανοποιούσε. Αντίστοιχα θα μπορούσα να αλλάξω το RIL αντί του radio αλλά προτίμησα να βάλω το προτινόμενο.

 

Το βασικότερο στην αλλαγή radio είναι αφού το εγκαταστήσεις και πατήσεις reboot να περιμένεις όση ώρα χρειάζεται να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση και να επανεκκινήσει κανονικά. Δηλαδή να μην κάνεις καμια πατάτα του στίλ βγαζω τη μπαταρία :P

Edited by whatever123

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορω να κανω συγχρονισμο των επαφων του κινητου με google αλλα μονο αυτες χωρις να ληφθουν υπ οψιν οι επαφες της αλληλογρφιας των windows , του facebook κλπ ?

 

Αν ναι πως ? Ευχαριστω.

 

Πήγαινε Πρόσωπα->menu->Προβολή κι άσε μόνο τις επαφές που θέλεις να πάνε στο gmail.

Μετά πάτα manu->Εισαγωγή/Εξαγωγή->Εξαγωγή στην κάρτα sim και μετά με τον ίδιο τρόπο κάν' τες εισαγωγή στο Google.

 

@costsa41: RIL->Radio Interface Layer, ελπίζω τώρα να καταλάβεις στο περίπου τι κάνει το RIL.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

MIUI 1.1.22 Με ελληνικά

 

Howto - Οδηγίες

 

If you 're coming from another rom than MIUI then Wipe Data,cache and dalvik cache and then flash the chinese deoxeded base and right after my package.

 

If you 're coming from a previous MIUI rom then wipe only partition cache and dalvik cache and then flash as usual via recovery first the deoxeded chinese pack and then my pack

 

 

Download

http://www.multiupload.com/V582WD2R4Q

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα και πριν για να πάρεις ghost το κινητό θέλεις root access και custom recoery. Αλλιώς δεν γίνεται.

Κι όταν θα πας να επαναφέρεις το ghost θα έχεις και πάλι root access και custom recovery.

Ευχαριστω για την απαντηση αν και επιμενω.. αυτο που λεει το μελος Petr3_Dinamik

"Πριν φλασαρεις αλλη rom θα αναγκαστεις να κανεις system backup μεσω του recovery (nandroid) οποτε με ενα wipe data/cache κ μετα ενα system restore παλι απο recovery εχεις το τηλεφωνο ακριβως οπως οταν ειχες κανει το backup πριν φλασαρεις σε αλλη rom... δλδ την rom που ειχες με τις εφαρμογες που ειχες ακριβως (widgets ταξινομημενα κλπ) "

δεν γινεται???

δλδ πως μπορουμε και βρισκουμε roms εργοστασιακες.. δεν μπορω με καποιο τροπο να κρατησω την δικια μου σαν εργοστασιακη και να την βαλω οποτε θελω... οταν θελησω να καταργησω π.χ το root???

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...