Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η εκδοση honeycomb(3.0) εγινε ported στο κινητακι μας, αλλα δε δουλευει τιποτα! τιποτα ομως, ειναι κατι τουλαχιστον...ενω περιμενουμε για επισημη 2.3, τα σαινια βαλανε ηδη την 3.0.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πηρα την αυτοκολλητη μεμβρανη της HTC. Πως καθαριζω της δαχτυλιες πριν την εφαρμοσω?

 

Οταν το ειχα κανει στο iPhone, ειχα δοκιμασει ενα υγρο πανακι καθαρισμου, αλλα μετα η ζελατινα οταν κολλησει εκανε φουσκαλες σε καποια σημεια. Πως να την καθαρισω χωρις να κανει φουσκαλες αυτην την φορα οταν την κολλησω?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πηρα την αυτοκολλητη μεμβρανη της HTC. Πως καθαριζω της δαχτυλιες πριν την εφαρμοσω?

 

Οταν το ειχα κανει στο iPhone, ειχα δοκιμασει ενα υγρο πανακι καθαρισμου, αλλα μετα η ζελατινα οταν κολλησει εκανε φουσκαλες σε καποια σημεια. Πως να την καθαρισω χωρις να κανει φουσκαλες αυτην την φορα οταν την κολλησω?

 

Στεγνο πανακι για γυαλια και ...καθαρισε.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πηρα την αυτοκολλητη μεμβρανη της HTC. Πως καθαριζω της δαχτυλιες πριν την εφαρμοσω?

 

Οταν το ειχα κανει στο iPhone, ειχα δοκιμασει ενα υγρο πανακι καθαρισμου, αλλα μετα η ζελατινα οταν κολλησει εκανε φουσκαλες σε καποια σημεια. Πως να την καθαρισω χωρις να κανει φουσκαλες αυτην την φορα οταν την κολλησω?

 

τι εννοείς? αφού πριν την εφαρμόσεις έχει κολλημένο ένα προστατευτικό κάλλυμα, δε χρειάζεται καθάρισμα. Το θέμα είναι με το που το βγάλεις να προλάβεις να το τοποθετήσεις σωστά πριν τραβήξει όλη τη σκόνη του δωματίου :P

Και αφού βγάλεις το δοκιμαστικό μη διανοηθείς να ακουμπήσεις την απροστάτευτη πλευρά με οτιδήποτε, πάει για πέταμα η μεμβράνη.

Πάντως 2 πακέτα που έχω παρει μέχρι τώρα, η πρώτη παει πάντα στα σκουπίδια και η δεύτερη μου κάνει μόνο ελάχιστα κενά σε μερικές μεριές. Την έχουν κάνει και αυτοί τσίμα τσίμα ρε παιδάκι μου, μισή μοίρα να μην ευθυγραμμιστεί δε θα μπει τέλεια.

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω το desire 15 μερες .TO gps ειναι ανεξαρτητο η μεσω εταιρειας παροχου?

αν ειναι ανεξαρτητο οι χαρτες πως μπαινουν?

επισης εχω την froyo που μπηκε την πρωτη μερα που το ενεργοποιησα.η νεα 2.3 ποτε μπαινει?

μεγαλυτερη μπαταρια υπαρχει?σε ιδιο παχος.μια μερα παραπανω διαρκεια χρειαζομαι

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε όλα, αλλά ξέρω ότι:

το gps δεν έχει καμία σχέση με πάροχο. Το A-GPS που ακούς καμιά φορά, είναι υποβοήθηση στο GPS, δηλαδή σε περίπτωση που δεν πιάνει καλά-γρήγορα (για διάφορους λόγους) μπορεί να σ'εντοπίσει γρηγορότερα με τη χρήση internet... Αλλα δέκτης gps υπάρχει και λειτουργεί και αυτόνομα εννοείται ;)

Για χάρτες μπορείς να αγοράσεις κάποια εφαρμογή (μπορείς να δεις εδώ κάποια πράγματα)!

Η 2.3 θα μπει με (επίσημη) αναβάθμιση όταν (και αν) γίνει διαθέσιμη για το κινητό σου. Yπάρχουν κάποιες unofficial εκδόσεις, ωστόσο υπάρχει διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις.

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα οταν πρωτοέβαλα την Oxygen. Δεν το έκανε συχνα (περίπου μια - δύο φορές τη βδομάδα) και με ένα απλό reboot πάντα έστρωνε. Τελικά ξαναπέρασα τη rom και δεν ξαναεμφανίστηκε. Δοκίμασέ το και λογικά θα είσαι οκ.

 

Ευχαριστω, θα το δοκιμάσω. Απλα έχω κάνει root το κινητό, δεν εχω περάσει ακόμα καποια άλλη rom.

 

Σχετικά με το παρακάτω έχει να προτείνει κανείς κάτι:

 

Οταν ανοίγω την camera του κινητού μου αναφέρει το μήνυμα

'Δεν είναι δυνατή η αποθήκευση του αρχείου στην κάρτα SD λόγω ανεπάρκειας δικαιωμάτων αρχείου' !

Δεν μπορώ ετσι να τραβήξω καθόλου καινούριες φωτογραφίες/video με τη camera..!

 

Επίσης, δεν μπορώ να περάσω αρχεία (π.χ mp3) απο τον υπολογιστή στην κάρτα sd (στον αντίστοιχο φάκελό ..\MP3\)

 

Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το Desire 9 μήνες και σήμερα το rootαρα πρώτη φορά. Πέρασα τη Leedroid 2.3 και έκανα ext partition στην sd κατά τις οδηγίες του πρώτου post. Όμως δεν παρατήρησα κάποια διαφορά στη διαθέσιμη μνήμη για "φόρτωμα" με εφαρμογές. Με την εφαρμογή Quick Settings που έχω τσεκάρω πάντα πόση διαθέσιμη μνήμη υπάρχει στο τηλέφωνο. Πριν το root και το partition είχα 150 MB και τώρα έχω 140 !!! Πώς γίνεται αυτό; Μήπως έκανα κάτι λάθος; Πρώτα έκανα το root μετά πέρασα τη ROM και τέλος έκανα το partition. Edited by thouvou13

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, θα το δοκιμάσω. Απλα έχω κάνει root το κινητό, δεν εχω περάσει ακόμα καποια άλλη rom.

 

Σχετικά με το παρακάτω έχει να προτείνει κανείς κάτι:

 

Οταν ανοίγω την camera του κινητού μου αναφέρει το μήνυμα

'Δεν είναι δυνατή η αποθήκευση του αρχείου στην κάρτα SD λόγω ανεπάρκειας δικαιωμάτων αρχείου' !

Δεν μπορώ ετσι να τραβήξω καθόλου καινούριες φωτογραφίες/video με τη camera..!

 

Επίσης, δεν μπορώ να περάσω αρχεία (π.χ mp3) απο τον υπολογιστή στην κάρτα sd (στον αντίστοιχο φάκελό ..\MP3\)

 

Τι μπορεί να φταίει?

 

κανε ενα back-up τα αρχεια σου και μετα format sd...κατι με τη καρτα σου συμβαινει κι οχι με το τηλεφωνο...

 

Παιδιά έχω το Desire 9 μήνες και σήμερα το rootαρα πρώτη φορά. Πέρασα τη Leedroid 2.3 και έκανα ext partition στην sd κατά τις οδηγίες του πρώτου post. Όμως δεν παρατήρησα κάποια διαφορά στη διαθέσιμη μνήμη για "φόρτωμα" με εφαρμογές. Με την εφαρμογή Quick Settings που έχω τσεκάρω πάντα πόση διαθέσιμη μνήμη υπάρχει στο τηλέφωνο. Πριν το root και το partition είχα 150 MB και τώρα έχω 140 !!! Πώς γίνεται αυτό; Μήπως έκανα κάτι λάθος; Πρώτα έκανα το root μετά πέρασα τη ROM και τέλος έκανα το partition.

 

βεβαιωσου οτι η καρτα σου εχει δημιουργησει partition...στο quick system info σου βγαζει λιγοτερο συνολικο μεγεθος sd απο αυτο που ειχες πριν;;;επισης ριξε μια ματια αν εχεις κανει σωστα την εγκατασταση της rom και του data2sd (ειναι ξεχωριστο αρχειο και στη leedroid νομιζω)

Edited by Nikos_s3

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το Desire 9 μήνες και σήμερα το rootαρα πρώτη φορά. Πέρασα τη Leedroid 2.3 και έκανα ext partition στην sd κατά τις οδηγίες του πρώτου post. Όμως δεν παρατήρησα κάποια διαφορά στη διαθέσιμη μνήμη για "φόρτωμα" με εφαρμογές. Με την εφαρμογή Quick Settings που έχω τσεκάρω πάντα πόση διαθέσιμη μνήμη υπάρχει στο τηλέφωνο. Πριν το root και το partition είχα 150 MB και τώρα έχω 140 !!! Πώς γίνεται αυτό; Μήπως έκανα κάτι λάθος; Πρώτα έκανα το root μετά πέρασα τη ROM και τέλος έκανα το partition.

 

Αν δεν είσαι data2sd αλλα a2sd+ τότε τα 140mb είναι φυσιολογικά. Τσέκαρε το titanium backup και λογικά στην αρχική οθόνη θα σου εμφανίζει τρείς μπάρες μνήμης, μια για την εσωτερική μνήμη, μια για την sd και μια για το partition που έφτιαξες. Οταν θα αρχίσεις να βάζεις εφαρμογές θα δείς και πως λειτουργεί το a2sd+. Πολλές εφαρμογές δεν θα τρώνε καθόλου χώρο από την εσωτερική σου μνήμη και θα πηγαίνουν κατευθείαν στο partition.

 

Δυστυχώς το συγκεκριμένο κόλπο (αν και σαφώς καλύτερο από το a2sd του 2.2) είναι επίσης περιορισμένο και κάποια στιγμή θα βρεθείς με χαμηλή μνήμη. Εγώ όταν έφτασα σε αυτό το σημείο είχα περίπου 180 εφαρμογές στο κινητο. Πληρέστερη λύση παραμένει το data2sd / data2whatever για το οποιο μπορείς να βρείς λεπτομερειες στο xda.

 

Τσέκαρε αυτό το link:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=867049

Link to comment
Share on other sites

Αύριο μου έρχεται η microSD...

Επειδή θα flash-άρω και την StarBurst με το Data2SD script, πρέπει να περάσω κάποιους φακέλους ή κάποια αρχεία από την παλιά στη νέα SD;

 

Δεν θέλω όμως να μεταφέρω όλα τα αρχεία και όλους τους φακέλους, γιατί τόσο καιρό έχω περάσει πολλές ROMs και πολλά προγράμματα, τα οποία έχουν δημιουργήσει φακέλους και αρχεία που έχουν μείνει στην SD και πιάνουν τσάμπα χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πράγματι από τις 2 διαθέσιμες LeeDroid (NOa2sd και a2sd+) πέρασα τη δεύτερη. Το partition φαίνεται να έχει γίνει κανονικά από την εφαρμογή Easeus που το τσέκαρα (έχω αφήσει 1 GB). Απλά περίμενα ότι μετά από αυτό το QuickSettings θα το έβλεπε στη διαθέσιμη μνήμη τηλεφώνου και θα μου έγραφε 150 + 1GB = 1,1 GB ή κάτι τέτοιο. Τρελάθηκα όταν είδα τα 140 MB. Λέω τόσος κόπος τσάμπα... Τέλος πάντων μέχρι στιγμής έχω περάσει καμιά 20αριά εφαρμογές από market και έχω πέσει στα 110 MB, οπότε φαίνεται να μην έχει αλλάξει κάτι προς το παρόν. Θα περιμένω μπας και δω κανά χαίρι από αύριο που θα κατεβάσω ό,τι υπάρχει για να τσεκάρω τη μνήμη. Ευχαριστώ και πάλι!

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

thouvou13 για να δεις αν λειτουργεί κομπλέ το a2sd, μπορείς να κατεβάσεις ένα terminal emulator (εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το connectbot) από το Market, και να γράψεις

busybox df -h

Κάπου θα σου λέει sdext ή κάτι τέτοιο. Εκεί τσέκαρε να δεις πόσο είναι το πλήρες μέγεθος του partition (αν είναι ίδιο με το partition που είχες δημιουργήσει) και επίσης τσέκαρε πόσα MB χρησιμοποιούνται!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχω 2 προβληματα με το κινητο ενα ειναι οταν βαζω αφυπνιση και κλεισω το κινητο δεν χτυπαει ποτες..και το δευτερο ειναι εχω κανει παρτισιον στην καρτα μνημης και παλι δεν μπορω να περασω τις εφαρμογες στην καρτα αυτες που στελνω απ τον υπολογιστη....αν ξερει καποιος τι γινετε παρακαλω να με βοηθησει.....

 

ευχαριστω......!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχω 2 προβληματα με το κινητο ενα ειναι οταν βαζω αφυπνιση και κλεισω το κινητο δεν χτυπαει ποτες..και το δευτερο ειναι εχω κανει παρτισιον στην καρτα μνημης και παλι δεν μπορω να περασω τις εφαρμογες στην καρτα αυτες που στελνω απ τον υπολογιστη....αν ξερει καποιος τι γινετε παρακαλω να με βοηθησει.....

 

ευχαριστω......!!!

 

Τι εννοείς ότι κλείνεις το κινητό? Το κάνεις shutdown? Αν ναι τότε λογικό είναι να μη σου δουλεύει το ξυπνητήρι καθώς εδώ μιλάμε

για ένα mini pc που όταν σβήνει, πάει έσβησε. Κοινώς δεν είναι πρόβλημα απλά έτσι δουλεύουν τα smartphones.

 

Τώρα για τις εφαρμογές δεν πολύ κατάλαβα τι εννοείς οπότε αν θες εξήγησέ το λίγο καλύτερα.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

'Δεν είναι δυνατή η αποθήκευση του αρχείου στην κάρτα SD λόγω ανεπάρκειας δικαιωμάτων αρχείου' !

 

κανε ενα back-up τα αρχεια σου και μετα format sd...κατι με τη καρτα σου συμβαινει κι οχι με το τηλεφωνο...

 

Όντως, μετά απο ενα format στην κάρτα (αφού εγινε πρώτα backup), το πρόβλημα αυτό λύθηκε..!

 

Ελπίζω να είναι και αυτός ο λόγος που κολλούσε το κινητό συχνά τώρα τελευταία, χωρίς λόγο, και να λύθηκε με το format..

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :happy:

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια εχω 2 προβληματα με το κινητο ενα ειναι οταν βαζω αφυπνιση και κλεισω το κινητο δεν χτυπαει ποτες..και το δευτερο ειναι εχω κανει παρτισιον στην καρτα μνημης και παλι δεν μπορω να περασω τις εφαρμογες στην καρτα αυτες που στελνω απ τον υπολογιστη....αν ξερει καποιος τι γινετε παρακαλω να με βοηθησει.....

 

ευχαριστω......!!!

 

Το ξυπνητήρι δεν χτυπάει αν κλείσεις τη συσκευή. Αυτό ισχύει σε όλα σχεδόν τα smartphones, με μία μικρή εξαίρεση σε κάποια Winmo (Omnia2, HD Touch). Σε συσκευές με Android δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο.

Οπότε η λύση: δεν κλείνεις ποτέ το κινητό ;)

 

edit: Με πρόλαβε ο kollatos :)

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει καποιες εφαρμογες μεσου του υπολογιστη στο κινητο και και μου τις κανει εγκατασταση στην συσκευη και οχι στην καρτα μνημης εγω θελω να τα αποθηκευω στην καρτα γιατι δεν εχει πολυ μεγαλη μνημη η συσκευη....
Link to comment
Share on other sites

εχω περασει καποιες εφαρμογες μεσου του υπολογιστη στο κινητο και και μου τις κανει εγκατασταση στην συσκευη και οχι στην καρτα μνημης εγω θελω να τα αποθηκευω στην καρτα γιατι δεν εχει πολυ μεγαλη μνημη η συσκευη....

 

Δυστυχώς δεν πάνε όλες οι εφαρμογές στην κάρτα μνήμης αλλά μόνο μερικές οπότε η λύση είναι το root και να περάσεις κάποια custom rom.

Αν κάτι τέτοιο σε τρομάζει και γενικά δεν θέλεις να ασχοληθείς δυστυχώς θα πρέπει να περιορίσεις τις ανάγκες σου και να βάλεις μόνο όσες εφαρμογές πραγματικά χρησιμοποιείς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Έχω από άλλη συσκευή (Nokia) συγχρονίσει με το outlook εκτός των επαφών και σημειώσεις. Τώρα με το desire έχω συγχρονισει τις επαφές και όλα τα υπόλοιπα, αλλά τις σημειώσεις όχι. Υπάρχει τρόπος για να τις μεταφέρω στο κινητό;
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δοκιμές επί δοκιμών, πραγματικό "ξέσκισμα" του κινητού με HD roms, Gingerbread rom, MIUI roms, No Sense roms και τελικά την Starbust, το συμπέρασμα που έβγαλα (καθαρά υποκειμενικό) είναι ότι η LeeDroid ΔΕΝ υπάρχει! Σε συνδυασμό με το data to whatever, είναι ότι καλύτερο και σταθερότερο μπορείς να έχεις στο Desire σου!

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Έχω από άλλη συσκευή (Nokia) συγχρονίσει με το outlook εκτός των επαφών και σημειώσεις. Τώρα με το desire έχω συγχρονισει τις επαφές και όλα τα υπόλοιπα, αλλά τις σημειώσεις όχι. Υπάρχει τρόπος για να τις μεταφέρω στο κινητό;

 

Βρήκα αυτό και αυτό

 

Μετά από δοκιμές επί δοκιμών, πραγματικό "ξέσκισμα" του κινητού με HD roms, Gingerbread rom, MIUI roms, No Sense roms και τελικά την Starbust, το συμπέρασμα που έβγαλα (καθαρά υποκειμενικό) είναι ότι η LeeDroid ΔΕΝ υπάρχει! Σε συνδυασμό με το data to whatever, είναι ότι καλύτερο και σταθερότερο μπορείς να έχεις στο Desire σου!

 

Χωρίς data to whatever είναι το ίδιο γρήγορη; Επίσης.. πόσο καιρό έπαιξες με aosp rom; Δοκίμασες oxygen; Δεν μπορώ με τίποτα να γυρίσω σε sense παρόλα τα καλά που έχει.. είναι αργές όλες (χθες δοκίμασα cool Z - άντεξε 2 ώρες)! .-

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτό και αυτό

 

 

 

Χωρίς data to whatever είναι το ίδιο γρήγορη; Επίσης.. πόσο καιρό έπαιξες με aosp rom; Δοκίμασες oxygen; Δεν μπορώ με τίποτα να γυρίσω σε sense παρόλα τα καλά που έχει.. είναι αργές όλες (χθες δοκίμασα cool Z - άντεξε 2 ώρες)! .-

 

Δεν παρατήρησα ιδιαίτερη διαφορά με ή χωρίς το data2whatever. Την Oxygen η αλήθεια είναι ότι την ερωτεύθηκα :O αλλά είχα κάποια θεματάκια που με ανάγκασαν να τη βγάλω. Το sense έχει τα καλούδια του το ρημάδι :p .

Η MIUI μου άρεσε, αλλά είναι σα να έχω iphone και δεν γουστάρω :rolleyes: .

Αν πάντως αποφασίσω να αλλάξω τη Leedroid κάποια στιγμή, η Oxygen θα είναι η μόνη μου επιλογή πλέον!

Device: Samsung Galaxy S III 32GB

Device: Motorola XOOM 3G

Device: HTC Desire

Device: iPhone 4 16GB

Device: iPad Mini 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
παιδια αξιζει να ανταλλαξω το htc desire με το νοκια ν8.....?????

 

Απευθύνσου στους Διαξιφισμούς για τέτοια θέματα...

 

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...