Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν περάσεις του eevek κάτι μου λέει ότι ό,τι αλλαγές στα transitions και στα εικονίδια έχει κάνει θα χαθούν με το που περάσεις το πακέτο μου.Δε χάνεις τπτ να δοκιμάσεις όμως.

 

ασε καλυτερα λεω να περιμενω το δικο πακετο..ποτε λες να το δωσεις??:rolleyes:

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ασε καλυτερα λεω να περιμενω το δικο πακετο..ποτε λες να το δωσεις??:rolleyes:

 

Δες την υπογραφη μου :)

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Στο clockmod φαίνεται μόνο το σημερινό backup που έκανα. Το ιδιο και στο titanium.. Ποιο απο τα 2 να σβήσω??

 

Σου προτεινω να τα αντιγραψεις καπου στο pc για παν ενδεχομενο, και τα σβηνεις απο την sd. Μετα οταν χρειαστει να ξανακανεις nandroid ή titanium backup, τοτε τα προηγουμενα δεν θα σου χρειαζονται, εφοσον η τελευταια rom που χρησιμοποιησες δουλευε μια χαρα!

 

 

Ασχετο, αλλά βρήκα στο site της miui_au τον παρακάτω τρόπο για βαθμονόμηση της μπαταρίας που μου φάνηκε λίγο πιο πλήρης από αυτόν της πρώτης σελίδας του thread. Το λέω γιατί στον αλλο που είχα δοκιμάσει δεν άναβε ποτέ το πορτοκαλί led όπως έλεγε στις οδηγίες και επιπλέον αυτός ο τρόπος χρησιμοποιεί και το clear battery stats. Τι λέτε?

 

1. Power off the phone and fully charge it until the led is green.

2. Turn the phone on for a couple of minutes until the battery indicator drops from 100% to 99%.

3. Power off the phone again and charge it again while watching. As soon as the led turns green proceed to the next step.

4. Unplug the charger, boot the phone into Recovery mode and reset (or wipe) the battery stats (on advanced menu in ClockWorkMod).

5. Reboot and continue to use as normal.

 

Εγω την πρωτη φορα οταν εβαλα Leedroid, εκανα τα βηματα του πρωτου post, και στο τελος εκανα το βημα 4 που λεει απο πανω. Ποτε δεν μου εδειχνε πορτοκαλι led αναμεσα στα βηματα, και ηταν μετα σωστη η κατανομη της μπαταριας, εννοω στη φορτιση οταν πηγαινε στο 100% αναβε πρασινο, ουτε ειχε ανομοια καταναλωση ας πουμε.

 

Οταν ειχα βαλει την oxygen και ξαναεκανα τα ιδια βηματα, τοτε μου αναβε πορτοκαλι led αναμεσα στα βηματα και περιμενα αρκετα λεπτα να ξαναγινει πρασινο. Τωρα οταν φτανει στο 90% της φορτισης δειχνει πρασινο, και το αφηνω κανα τεταρτο ακομα μεχρι να παει 100%, κατα τ αλλα κραταει αρκετα η μπαταρια, και δεν εκανα κατι αλλο.

θα το δοκιμασω καποια στιγμη παντως και αυτο που ανεφερες..

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της μπαταρίας θεωρώ ότι ένα Wipe battery stats είναι υπεραρκετό για να εξαλειφθούν τα όποια φαινόμενα μνήμης μπορεί να παρουσιαστούν.

Προσωπικά κάνω πάντα wipe πριν από κάποιο φλασάρισμα και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

 

Α και η μπαταρία μέχρι που έδωσα το κινητό με μέτρια χρήση έβγαζε άνετα 2 μέρες και ήταν πάντα στα 4200mV όταν έλεγε 100%.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να απεγκατασταθούν εφαρμογές που ήταν προεγκατεστημένες στη ROM;

Για παράδειγμα, facebook και twitter δεν έχω, οπότε σκόπευα (αν γίνεται) να τις βγάλω, για να μη μου πιάνουν τσάμπα χώρο.

Πριν λίγο καιρό είχα δοκιμάσει ανεπιτυχώς να βάλω τα συγκεκριμένα εικονίδια... Υπάρχει κάτι παρόμοιο που να μπορεί να εγκατασταθεί στην Official ROM;

Κάποια πρόταση για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο καιρό είχα δοκιμάσει ανεπιτυχώς να βάλω τα συγκεκριμένα εικονίδια... Υπάρχει κάτι παρόμοιο που να μπορεί να εγκατασταθεί στην Official ROM;

 

αυτα εχω την εντυπωση δε μπορουν να μπουν με τπτ σε official rom αλλα απο οτι βλεπω κιολας μπαινουν μονο σε στγκεκριμενες εκδοσεις rom...

 

Παιδες, εβαλα για πρωτη φορα την leedroid 2.3d αλλα προσεξα οτι αυτο το battery icon το στροφφυλο με το ποσοστο, δεν υπαρχει. στο forum του xda λενε οτι μπορει να μπει μονο μετα το πρωτο full boot. Αυτο σημαινει οτι τωρα που εχω φτιαξει το κινητο μπορω να μπω σε recovery και να το βαλω ή οχι?

 

ευχριστω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

με τη χρηση ανακαλυψα το εξης προβλημα..

 

οταν χρησιμοποιεις BT headset και τελιωσεις τη κληση το τηλεφωνο αυτοματα ξεκλειδωνει και αρα δεν σου λυνει τα χερια καθως πρεπει να το ψαξεις για να το κλειδωσεις και να μη κανει οτι του λεει η τσεπη σου

 

συμβαινει και σε εσας;; υπαρχουν πιθανες λυσεις;;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να απεγκατασταθούν εφαρμογές που ήταν προεγκατεστημένες στη ROM;

Για παράδειγμα, facebook και twitter δεν έχω, οπότε σκόπευα (αν γίνεται) να τις βγάλω, για να μη μου πιάνουν τσάμπα χώρο.

 

Κάποια πρόταση για αυτό;

 

Για το 1ο απλά πριν ρίξεις την rom αφαίρεσε ότι δεν θέλεις από τον φάκελο app.

Δηλαδή ανοίγεις το .zip με πχ winrar και απλά διαγράφεις όποια .apk δεν χρειάζεσαι και μετά ξανακλείνεις το .zip.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν το αποσυμπιέζεις, απλά το ανοίγεις.

 

Για τα εικονίδια τώρα, θέλεις de-odexed rom για να πειράξεις τα αρχεία που σχετίζονται με το themeing του android.

 

Αν έχεις de-odexed rom δες εδώ για custom εικονίδια.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δες την υπογραφη μου :)

 

μολις την περασα πολυ smooth...κ τα ελληνικα τελεια ευχαριστω...

οταν ανοιξα την καμερα κ πηγα να βαλω βιντεο με πεταξε εξω κ η εφαρμογη εκλεισε...;)

το επαθε καποιος αλλος αυτο?

κατα τα αλλα σουπερ:p:p

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω partition στην καρτα αλλα οταν παταω στο rom manager ext 512 swap 0

μου βγαζει:

 

clockworkmod recavery v2.5.0.7

-reboot system now

-apply sdcard:update.zip

-wipe data/factory

wipe cache partition

-install zip from sd

-backup and restore

-mounts and storage

-advanced

 

 

 

E:cant find misk

E:cant mound cashe :recovery/command

E:cant find misk

E:cant mount cashe : recavery/log

E:cant find misk

 

τι πρεπει να κανω τωρα...?

Phone 6s

iPhone 6 iPhone 5s iPhone 5

HTC Sensation S-Off

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις από τη νέα MIUI_au:

- πολύ smooth

- πολύ γρήγορη

- μεγάλη ελευθερία σε customisations και πολλά tweaks! :)

- καλή κατανάλωση μπαταρίας

- πλήρης απο apps ακόμα και χωρίς το sense

- το μόνο μείον: launcher και settings θυμίζουν iphone :P

 

Επίσης παρόλο που υποστηρίζω full και Oxygen, παρατήρησα τρελλή διαφορά στη ποιότητα των κλήσεων. Δυστυχώς στην 1.0.4 που είχα η σκάλα αυξομοίωσης της έντασης ήταν σχεδόν ανύπαρκτη με αποτέλεσμα να ακούω τη φωνή οριακά παραμορφομένη ακόμα και στο χαμηλότερο επίπεδο. Ελπίζω αυτό να διορθωθεί (ή να έχει διορθωθει) στην 2.0 όταν επιστρέψω κάποια στιγμή :)

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Σου προτεινω να τα αντιγραψεις καπου στο pc για παν ενδεχομενο, και τα σβηνεις απο την sd. Μετα οταν χρειαστει να ξανακανεις nandroid ή titanium backup, τοτε τα προηγουμενα δεν θα σου χρειαζονται, εφοσον η τελευταια rom που χρησιμοποιησες δουλευε μια χαρα!

 

 

 

 

Εγω την πρωτη φορα οταν εβαλα Leedroid, εκανα τα βηματα του πρωτου post, και στο τελος εκανα το βημα 4 που λεει απο πανω. Ποτε δεν μου εδειχνε πορτοκαλι led αναμεσα στα βηματα, και ηταν μετα σωστη η κατανομη της μπαταριας, εννοω στη φορτιση οταν πηγαινε στο 100% αναβε πρασινο, ουτε ειχε ανομοια καταναλωση ας πουμε.

 

Οταν ειχα βαλει την oxygen και ξαναεκανα τα ιδια βηματα, τοτε μου αναβε πορτοκαλι led αναμεσα στα βηματα και περιμενα αρκετα λεπτα να ξαναγινει πρασινο. Τωρα οταν φτανει στο 90% της φορτισης δειχνει πρασινο, και το αφηνω κανα τεταρτο ακομα μεχρι να παει 100%, κατα τ αλλα κραταει αρκετα η μπαταρια, και δεν εκανα κατι αλλο.

θα το δοκιμασω καποια στιγμη παντως και αυτο που ανεφερες..

 

Thanks για την απαντηση. Ποιο απο τα 2 να σβησω ομως απο την sd το clockwork το titanium η και τα 2?

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

- το μόνο μείον: launcher και settings θυμίζουν iphone :P

 

 

ε να μην κανουμε και λιγο πλακα στους φιλους μας απο την αλλη πλευρα το τι θα μπορουσανε να ειχανε αν τρεχανε σε πλατφορμα android?

 

δεν εχουν ιδεα τι παει να πει custom rom :P

(μη γινει flame ενα offtopic για πλακα :D )

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ανοίγεις το .zip με πχ winrar και απλά διαγράφεις όποια .apk δεν χρειάζεσαι και μετά ξανακλείνεις το .zip.

Μόνο το .apk; Γιατί έχει και κάποια .odex αρχεία...

 

Π.χ. Facebook.apk και ακριβώς από κάτω Facebook.odex.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτες εντυπώσεις από τη νέα MIUI_au:

- πολύ smooth

- πολύ γρήγορη

- μεγάλη ελευθερία σε customisations και πολλά tweaks! :)

- καλή κατανάλωση μπαταρίας

- πλήρης απο apps ακόμα και χωρίς το sense

 

τελεια θα συμφωνησω...

μηπως ξερει ομως καποιος πως μπορουμε να βαλουμε το ρολοι που εχει το htc sense που δειχνει κ τον καιρο?καταλαβατε τι λεω με τα animation που βγαινουν στην οθονη αναλογα με τον καιρο(συννεφια,βροχη,χιονι κτλ)

Everything Is Possible....
Link to comment
Share on other sites

τελεια θα συμφωνησω...

μηπως ξερει ομως καποιος πως μπορουμε να βαλουμε το ρολοι που εχει το htc sense που δειχνει κ τον καιρο?καταλαβατε τι λεω με τα animation που βγαινουν στην οθονη αναλογα με τον καιρο(συννεφια,βροχη,χιονι κτλ)

 

τσεακρε αυτο εδω

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

τελεια θα συμφωνησω...

μηπως ξερει ομως καποιος πως μπορουμε να βαλουμε το ρολοι που εχει το htc sense που δειχνει κ τον καιρο?καταλαβατε τι λεω με τα animation που βγαινουν στην οθονη αναλογα με τον καιρο(συννεφια,βροχη,χιονι κτλ)

 

Αν θέλεις κίνηση και εφέ όπως το μαμίσιο της HTC έχουν το fancy widget και to beautifull widgets αλλά κατά τη γνώμη μου κανένα δεν είναι σαν το original της HTC.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

περασα σημερα την καινουργια leedroid και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:

Ενω μπουταρει κανονικα,μολις ανοιξω το μαρκετ και παω να κατεβασω οτιδηποτε,το κινητο παει να κανει restart αλλα πεφτει σε bootloop.Εκανα restore το τελευταιο backup ξανακατεβασα τη ρομ,φλασαρα παλι,εκανα fix permissions και οταν επελεξα restart επεσα παλι σε bootloop.

Ρωτησα και στο φορουμ του αλλα δεν εχει προσεξει κανεις κατι τετοιο.Καμια ιδεα?????

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

περασα σημερα την καινουργια leedroid και αντιμετωπιζω το εξης προβλημα:

Ενω μπουταρει κανονικα,μολις ανοιξω το μαρκετ και παω να κατεβασω οτιδηποτε,το κινητο παει να κανει restart αλλα πεφτει σε bootloop.Εκανα restore το τελευταιο backup ξανακατεβασα τη ρομ,φλασαρα παλι,εκανα fix permissions και οταν επελεξα restart επεσα παλι σε bootloop.

Ρωτησα και στο φορουμ του αλλα δεν εχει προσεξει κανεις κατι τετοιο.Καμια ιδεα?????

 

να υποθεσω οτι εχεις κανει full wipe ε?

καποια χαζομαρα εχει γινει..

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα ρωτάω βλακεία αλλα η τελευταία Miui έχει A2SD? :confused: Ψάχνω xda κλπ αλλα πιο πολύ μπερδεύομαι :|
Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω οτι εχεις κανει full wipe ε?

καποια χαζομαρα εχει γινει..

 

oχι δεν εκανα full wipe,φλασαρα κατευθειαν πανω απο την 2.3c

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

oχι δεν εκανα full wipe,φλασαρα κατευθειαν πανω απο την 2.3c

 

μμμ περιεργο τοτε...αν δε σου κανει κοπο κανε ενα full wipe απλα κλασσικα κρατα το backup της 2.3c αν δεν αλλαξει κατι

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

μμμ περιεργο τοτε...αν δε σου κανει κοπο κανε ενα full wipe απλα κλασσικα κρατα το backup της 2.3c αν δεν αλλαξει κατι

 

το ξερω οτι στο τελος εκει θα καταληξω αλλα για σημερα δεν το βλεπω να γινεται...ευχαριστω για την απαντηση

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

μολις την περασα πολυ smooth...κ τα ελληνικα τελεια ευχαριστω...

οταν ανοιξα την καμερα κ πηγα να βαλω βιντεο με πεταξε εξω κ η εφαρμογη εκλεισε...;)

το επαθε καποιος αλλος αυτο?

κατα τα αλλα σουπερ:p:p

 

Γνωστό το πρόβλημα.Θα ανεβάσω σε λίγο ένα fix για την κάμερα!

 

Πιθανότατα ρωτάω βλακεία αλλα η τελευταία Miui έχει A2SD? :confused: Ψάχνω xda κλπ αλλα πιο πολύ μπερδεύομαι :|

 

Έχει.Αν σου λέει οτι έχεις λίγο χώρο τότε τρέξε έναν terminal emulator και γράψε:

 

a2sd check

a2sd zipalign

a2sd cachesd

Edited by Nikos_s3

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...