Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα, λοιπόν μιας και πρόσφατα έγινα co-mod στο forum θέλω να συμμαζέψω λίγο το 1ο post για καλό όλων μας.

 

Πριν ξεκινήσω λοιπόν θέλω να σας παρακαλέσω να μου στείλετε με pm τις προτάσεις σας σχετικά με το τι θα θέλατε να υπάρχει εκεί.

Προσωπικά, ίσως επειδή είμαι λίγο πιο προχωρημένος στο android από κάποιους άλλους, πολλά μπορεί να τα θεωρώ δεδομένα και

να ξεχάσω να τα συμπεριλάβω γι' αυτό θέλω μια βοήθεια ειδικά από πιο αρχάριους χρήστες στο τι θέλουν να υπάρχει.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

ΥΓ. Όποιος θέλει να βοηθήσει με κάποιον οδηγό (jastonas ακούς) μπορεί να το κάνει ελεύθερα.

 

Ακούω! Ναι είναι καλή φάση να συμαζευτεί πολύ ο οδηγός...

Να οργανωθούμε και λίγο από μσν και να δούμε και τις προτάσεις όποιου στείλει..!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρέα,:cool:

 

Παιδιά νέος κάτοχος και εγώ του HTC Desire. Μία ερώτηση θέλω να κάνω. Μόλις πιέσω τον εικονίδιο internet για να συνδεθώ, μου εμφανίζει το μήνυμα “Λυπούμαστε, Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής internet (διαδικασία com.android.browser). Προσπαθήστε ξανά”. Τι να κάνω; Έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές λύσεις, και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση; Παρουσιάζεται σε άλλον αυτό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,:cool:

 

Παιδιά νέος κάτοχος και εγώ του HTC Desire. Μία ερώτηση θέλω να κάνω. Μόλις πιέσω τον εικονίδιο internet για να συνδεθώ, μου εμφανίζει το μήνυμα “Λυπούμαστε, Υπήρξε μη αναμενόμενη διακοπή της εφαρμογής internet (διαδικασία com.android.browser). Προσπαθήστε ξανά”. Τι να κάνω; Έχω δοκιμάσει όλες τις πιθανές λύσεις, και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση; Παρουσιάζεται σε άλλον αυτό το πρόβλημα;

 

Πηγαινε ρυθμισεις/εφαρμογες/διαχειριση εφαρμογων, και κανε εκκαθαριση δεδομενων στην εφαρμογη internet. Λογικα θα σαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να περνω δεδομενα του ιντερνετ μεσω του καλωδιου και οχι απο wifi????

 

Η ερώτηση είναι: γίνεται?? :P

Αν εννοείς απ οτι κατάλαβα να "παίρνεις" internet μέσω usb απο το pc σου δεν νομίζω πως γίνεται. Μόνο το αντίθετο (να δίνει δλδ το κιν μέσω wifi ή usb)

 

MIUI

πείτε ρε παιδιά, μόνο εγώ ακούω αυτό το "τσικ" οταν ανοίγωκλείνω εφαρμογές που χρησιμοποιούν camera στην 1.1.07 (προηγούμενες δεν είχα δοκιμάσει)?? :(

επειδή μου φαίνεται "hardware" ήχος φοβάμαι μην πάθει καμία ζημια.. Και ερωτεύτικα τωρα τη ROM δεν κανω πίσω!

Edited by whatever123

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε ρυθμισεις/εφαρμογες/διαχειριση εφαρμογων, και κανε εκκαθαριση δεδομενων στην εφαρμογη internet. Λογικα θα σαι οκ!

 

Φιλαράκι είσαι πρώτος! Αυτό ήταν, τώρα δουλεύει κανονικά...:D

Είμαι newby βλέπεις...:O

Σε ευχαριστώ πολύ !!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, λοιπόν μιας και πρόσφατα έγινα co-mod στο forum θέλω να συμμαζέψω λίγο το 1ο post για καλό όλων μας.

 

Πριν ξεκινήσω λοιπόν θέλω να σας παρακαλέσω να μου στείλετε με pm τις προτάσεις σας σχετικά με το τι θα θέλατε να υπάρχει εκεί.

Προσωπικά, ίσως επειδή είμαι λίγο πιο προχωρημένος στο android από κάποιους άλλους, πολλά μπορεί να τα θεωρώ δεδομένα και

να ξεχάσω να τα συμπεριλάβω γι' αυτό θέλω μια βοήθεια ειδικά από πιο αρχάριους χρήστες στο τι θέλουν να υπάρχει.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

ΥΓ. Όποιος θέλει να βοηθήσει με κάποιον οδηγό (jastonas ακούς) μπορεί να το κάνει ελεύθερα.

 

Please γράψε και όλες τις μεθόδους για δημιουργία Partition και ειδικά αυτή με το EasyUs. Εγώ την βρήκα πολύ βολική και πανεύκολη μέθοδο αλλά απ 'ο,τι βλέπω άλλοι παιδεύονται πολύ με άλλους τρόπους. Επίσης την αντιγραφή μιας παλιάς SD σε μια καινούρια (που θέλω κι εγώ να κάνω κάποια στιγμή :P). και τέλος πως κάνουμε κάθε είδους bachup και ειδικά Nandroid!

Και μη μου την πείτε ότι τα θέλω όλα στο πιάτο! :) Έχω περάσει δύσκολες στιγμές ψάχνοντας για απαντήσεις σε τέτοια θέματα!

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση είναι: γίνεται?? :P

Αν εννοείς απ οτι κατάλαβα να "παίρνεις" internet μέσω usb απο το pc σου δεν νομίζω πως γίνεται. Μόνο το αντίθετο (να δίνει δλδ το κιν μέσω wifi ή usb)

 

MIUI

πείτε ρε παιδιά, μόνο εγώ ακούω αυτό το "τσικ" οταν ανοίγωκλείνω εφαρμογές που χρησιμοποιούν camera στην 1.1.07 (προηγούμενες δεν είχα δοκιμάσει)?? :(

επειδή μου φαίνεται "hardware" ήχος φοβάμαι μην πάθει καμία ζημια.. Και ερωτεύτικα τωρα τη ROM δεν κανω πίσω!

 

Κι εγώ το ακούω το τσίκ..Όπως και σε όλες τις άλλες ROM :p Έχω την εντύπωση οτι έχει να κάνει με το focus της κάμερας και όχι με κάποιο πρόβλημα... :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ακούω το τσίκ..Όπως και σε όλες τις άλλες ROM :p Έχω την εντύπωση οτι έχει να κάνει με το focus της κάμερας και όχι με κάποιο πρόβλημα... :D

 

σοβαρά? εγώ ρε γμτ μόνο σε αυτή το ακουσα, ίσως φταίει το γεγονός ότι μου κάνει autofocus όλη την ώρα.. (άλλο εκνευριστικό αυτό :P) και η ποιότητα χάλια μου φανικε.. κάτι 100kb βγαίνουν οι φωτογραφίες στη μέγιστη ποιότητα.. είναι δυνατόν?:wacko:

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

σοβαρά? εγώ ρε γμτ μόνο σε αυτή το ακουσα, ίσως φταίει το γεγονός ότι μου κάνει autofocus όλη την ώρα.. (άλλο εκνευριστικό αυτό :P) και η ποιότητα χάλια μου φανικε.. κάτι 100kb βγαίνουν οι φωτογραφίες στη μέγιστη ποιότητα.. είναι δυνατόν?:wacko:

 

Αν βαλεις να χρησιμοποιεις αλλη εφαρμογη για καμερα? Πχ Camera 360 pro, ή Camera ZOOM FX.

Link to comment
Share on other sites

σοβαρά? εγώ ρε γμτ μόνο σε αυτή το ακουσα, ίσως φταίει το γεγονός ότι μου κάνει autofocus όλη την ώρα.. (άλλο εκνευριστικό αυτό :P) και η ποιότητα χάλια μου φανικε.. κάτι 100kb βγαίνουν οι φωτογραφίες στη μέγιστη ποιότητα.. είναι δυνατόν?:wacko:

Και εγώ το ακούω σε stock Rom στην εφαρμογή Barcode Scanner που όντως κάνει συνέχεια auto focus. Οπότε όπως λες μάλλον αυτό είναι.

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ο Vork Kernel R8 που χρησιμοποιεί στη MIUI ο S-Murphy (miui.au) είναι παλιός?Έχει δοκιμάσει κανείς του coutts (σε MIUI) ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο ηχος που αναφερεται παραπανω ακουγεται και στο stock πιθανοτατα εχει να κανει με το focus η κατι αντιστοιχο...κ εγω οταν κλεινω καμερα η το bc scaner ακουγεται..

 

Επειδη εχουν σπασει λιγο τα νευρα μου με το θεμα της μνημης στο desire σκεφτομαι να το κανω root k να βαλω καποια αλλη rom.. Μου γυαλισε η τελευταια Oxygen που εχει Gingerbread επανω αλλα την εχει δοκιμασει κανεις?? Ποια θεωρειτε πιο ολοκληρωμενη εσεις?

Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβασεις ένα. Terminal emulator από μάρκετ και θα δώσεις τις εξής εντολές

su

a2sd check

a2sd zipalign

a2sd cachesd

 

εγω που εχω oxygen rc6 μου πεταει a2sd: not found οτα παταω a2sd check.μηπως πρεπει να ξανακανω ext partition??????

:)
Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω oxygen rc6 μου πεταει a2sd: not found οτα παταω a2sd check.μηπως πρεπει να ξανακανω ext partition??????

 

Μαλλον δε τι γλυτωνεις! Το quick system info τι σου γραφει?

 

Παιδια ο ηχος που αναφερεται παραπανω ακουγεται και στο stock πιθανοτατα εχει να κανει με το focus η κατι αντιστοιχο...κ εγω οταν κλεινω καμερα η το bc scaner ακουγεται..

 

Επειδη εχουν σπασει λιγο τα νευρα μου με το θεμα της μνημης στο desire σκεφτομαι να το κανω root k να βαλω καποια αλλη rom.. Μου γυαλισε η τελευταια Oxygen που εχει Gingerbread επανω αλλα την εχει δοκιμασει κανεις?? Ποια θεωρειτε πιο ολοκληρωμενη εσεις?

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας για τον ηχο :-)

 

Η oxygen ειναι πολυ καλη rom αλλα για πρωτη rom δεν θα εβαζα rc, θα περιμενα κατι λίγο πιο stable ( όχι πως δεν είναι απλώς δεν έχει τελειοποιηθεί ).. κ εγω περιμενω το final release που θα βγει μαζι με την αναβαθμιση του nexus 1. Αν θες δοκιμασε τη miui που αν και χωρις sense δεν εχει καθολου ελλείψεις απο αποψη βασικων εφαρμογων κ ειναι εξίσου γρηγορη κ εντυπωσιακη. Απο oxygen μου εχει λειψει η ανεξαρτησια της μπαταριας, αλλα απο stock καλυτερη πιστευω. Τέλος, μπορείς να έχεις app2sd+ και με stock αν για κάποιο λόγο δεν θες να αλλαξεις

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ο ηχος που αναφερεται παραπανω ακουγεται και στο stock πιθανοτατα εχει να κανει με το focus η κατι αντιστοιχο...κ εγω οταν κλεινω καμερα η το bc scaner ακουγεται..

 

Επειδη εχουν σπασει λιγο τα νευρα μου με το θεμα της μνημης στο desire σκεφτομαι να το κανω root k να βαλω καποια αλλη rom.. Μου γυαλισε η τελευταια Oxygen που εχει Gingerbread επανω αλλα την εχει δοκιμασει κανεις?? Ποια θεωρειτε πιο ολοκληρωμενη εσεις?

 

Ίσως σου ξινίσει η οποιαδήποτε rom δεν έχει sense στην αρχή γιατί δεν κάνει τόσο καλό sync με calendar του facebook π.χ.

 

Ή για να βγάλεις widget με τις επαφές σου στην επιφάνεια και να φαίνονται και οι φάτσες τους από τις φωτογραφίες τους από το facebook τότε πρέπει να βάλεις ένα έξτρα πρόγραμμα που τις ξεκλειδώνει για να επιτρέπεται η χρήση τους σε widget.

 

Παρόλα αυτά.. η oxygen είναι νομίζω είναι ότι καλύτερο έχει βγει σε AOSP ρομ. Αυτή την στιγμή έχει μείνει λίγο πίσω γιατί η gingerbread έκδοση δεν έχει υποστήριξη βίντεο αλλά ο developer το έκανε επίτηδες γιατί οι drivers/βιβλιοθήκες που υπάρχουν δεν είναι ότι καλύτερο και περιμένει το OTA του Nexus 1.

 

Έχω και ένα μικρό review στην υπογραφή μου περί Oxygen.. δες.. και θα δεις και τρόπο να εξοικονομήσεις ΠΟΛΥ χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σου ξινίσει η οποιαδήποτε rom δεν έχει sense στην αρχή γιατί δεν κάνει τόσο καλό sync με calendar του facebook π.χ.

 

Ή για να βγάλεις widget με τις επαφές σου στην επιφάνεια και να φαίνονται και οι φάτσες τους από τις φωτογραφίες τους από το facebook τότε πρέπει να βάλεις ένα έξτρα πρόγραμμα που τις ξεκλειδώνει για να επιτρέπεται η χρήση τους σε widget.

 

Παρόλα αυτά.. η oxygen είναι νομίζω είναι ότι καλύτερο έχει βγει σε AOSP ρομ. Αυτή την στιγμή έχει μείνει λίγο πίσω γιατί η gingerbread έκδοση δεν έχει υποστήριξη βίντεο αλλά ο developer το έκανε επίτηδες γιατί οι drivers/βιβλιοθήκες που υπάρχουν δεν είναι ότι καλύτερο και περιμένει το OTA του Nexus 1.

 

Έχω και ένα μικρό review στην υπογραφή μου περί Oxygen.. δες.. και θα δεις και τρόπο να εξοικονομήσεις ΠΟΛΥ χώρο.

 

Δεν χρησιμοποιω widget του sense συνηθως.. εχω βαλει τον launcher pro επανω κ δεν με αφηνει ουτως η αλλως.. ελληνικα υποστηριζει η oxygen? πολλοι βλεπω να χρησιμοποιουν leedroid,miui κλπ.. Δεν μπορω ομως να συγκρινω μεταξυ τους για να δω διαφορες.. Παντως ειδα καπου ενα βιντεο με την oxygen να χτυπαει πανω απο 3000+ στο quadrant... btw μια συγκριση με galaxy s 2.2 stock το οποιο εδωσε score λιγο πανω απο 900 ενω το desire μου (stock 2.2) εδειξε λιγο πανω απο 1100..

Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά.. η oxygen είναι νομίζω είναι ότι καλύτερο έχει βγει σε AOSP ρομ. Αυτή την στιγμή έχει μείνει λίγο πίσω γιατί η gingerbread έκδοση δεν έχει υποστήριξη βίντεο αλλά ο developer το έκανε επίτηδες γιατί οι drivers/βιβλιοθήκες που υπάρχουν δεν είναι ότι καλύτερο και περιμένει το OTA του Nexus 1.

 

Τωρα που ανεφερες το βιντεο... ειναι το μονο πραγμα το οποιο ειναι σκετη απογοητευση στο desire.. υπαρχει καποια ρομ να το διορθωνει?? εκτος απο το γεγονος οτι γραφει με 15fps κανει κ freeze ορισμενες στιγμες ενω γραφει..

Οταν λες εχει μεινει πισω εννοεις στο θεμα του βιντεο μονο η γενικοτερα ? Sorry αν κουραζω απλως εχω αποριες γιατι δεν εχω κανει ροοτ ακομη στο οποιο ολεσ οι οδηγιες μια χαρα αλλα αν γινει καμια στραβη δεν γραφει πως 8α το επαναφερω.. :blink:

 

Έχω και ένα μικρό review στην υπογραφή μου περί Oxygen.. δες.. και θα δεις και τρόπο να εξοικονομήσεις ΠΟΛΥ χώρο.

 

Αξιοπρεπες το review σου φιλε μου!! :)

Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ιδέα σε ποιό μενού των ρυθμίσεων της miui υπάρχει η επιλογή να κάνουμε disable ένα από τα εγκατεστημένα πληκτρολόγια;;

Στις AOSP γίνεται σίγουρα και στην miui δεν το βρίσκω:O

Any help??:!:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά απέκτησα πρόσφατα το htc desire και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:

υπάρχει τρόπος να φτιάξουμε φάκελο μέσα στην επιλογή ''όλες οι εφαρμογές'' έτσι ώστε να τοποθετούμε τις εφαρμογές που εγκαθιστούμε;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ανεφερες το βιντεο... ειναι το μονο πραγμα το οποιο ειναι σκετη απογοητευση στο desire.. υπαρχει καποια ρομ να το διορθωνει??

 

 

Εχω διαβάσει ότι η DeFrost γραφει 720p στα 30 fps αλλά δεν την έχω δοκιμάσει ποτέ για να ξέρω αν ισχύει στην πράξη. Αν την έχει βάλει κάποιος ας μας πει.:)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά απέκτησα πρόσφατα το htc desire και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι:

υπάρχει τρόπος να φτιάξουμε φάκελο μέσα στην επιλογή ''όλες οι εφαρμογές'' έτσι ώστε να τοποθετούμε τις εφαρμογές που εγκαθιστούμε;

 

Μέσα εκεί που λες δεν γίνεται, αλλά μπορείς να φτιάξεις folders σε κάποια από τις αρχικές οθόνες σου και να βάζεις εκεί συνοτομεύσεις προς τις εφαρμογές.

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις apps που κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά δηλαδή οργανώνουν τις εφαρμογές σου.

 

πχ:

Apps Organizer

Folder Organizer lite

SiMi Folder Widget

App Folders

Link to comment
Share on other sites

" zeamlauncher I will be stopping active dev on Zeam to focus on real life etc for a while."

μλκια.. :/

Device: HTC Desire

Radio: 32.44.00.32U_5.09.05.30_2

ROM: StarBurst Froyo HTC 2.29.405 Stable Data2SD

Link to comment
Share on other sites

" zeamlauncher I will be stopping active dev on Zeam to focus on real life etc for a while."

μλκια.. :/

 

Σε σχεση με τον launcherpro λεει τπτ ?? ειναι ελαφρυς εχω ακουσει κ τον φοραει στην oxygen 2.0 σωστα ?

Pain is Inevitable - Suffering is Optional
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,στο Desire πάω ρυθμίσεις-->ήχος-->ήχοι κλειδώματος οθόνης.....και πατάω πάνω για να τσεκάρω αυτή την επιλογή, αλλά μετά όταν κλειδώνω και ξεκλειδώνω τη συσκευή δεν μου κάνει κάποιο ήχο...???

Το ξέρω είναι λίγο περίεργη η απορία μου αλλά άν μπορεί καποιος ας βοηθήσει....:p

 

Τελικά ήθελε μια επανεκκινησούλα ήθελε....τώρα δουλεύει μια χαρά!!!

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...