Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι φιλε μου χωρις καμια απολυτως χρεωση:)

 

Μου απάντησαν σήμερα το πρωί από την HTC και μου έδωσαν τη διεύθυνση και το τηλέφωνο του service στη Θεσσαλονίκη που το έχει η Μηχανογραφική ΕΠΕ. Πήρα τηλέφωνο και το σήκωσε ένας αγενέστατος και ειρωνικός κύριος που μου είπε χαρακτηριστικά "θα ασχολούμαστε με τη σκόνη που έχει το κινητό σας;".

 

Θεωρώ απαράδεκτη τη συμπεριφορά τους και είναι λόγος για να μην ξαναγοράσω συσκευή από την εταιρεία τους.

 

EDIT

 

Μετά από την αγενέστατη συμπεριφορά του τεχνικού της Θεσσαλονίκης αποφάσισα να τηλεφωνήσω στην ACE HELLAS στην Αθήνα, στο τηλέφωνο που μου είχαν δώσει στο email τους.

 

Το σήκωσε μία κυρία η οποία ήταν ευγενέστατη και με όρεξη να με εξυπηρετήσει. Αφού της εξήγησα τι έγινε και το πρόβλημα μου μου έδωσε λύση σε λίγα δευτερόλεπτα.

 

Για το τμήμα των Αθηνών λοιπόν, έχω να πω τα καλύτερα! Και μου ζήτησε και χίλιες φορές συγνώμη για τη συμπεριφορά του τεχνικού.

Edited by djuan1988
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!

Όντας νέος κάτοχος του Desire έχω το εξής πρόβλημα και θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει να βοηθήσει.

Φόρτισα κανονικά τη συσκευή, έβαλα την sim και όταν πάτησα το κουμπί για την ενεργοποίηση, εμφανίστηκε μια ασπρη οθόνη με το logo της HTC ("HTC Quietly brilliant") έπαιξε ένας ήχος και έπειτα έκλεισε. Αυτη η διαδικασία επαναλαμβάνεται συνέχεια. Δεν ανταποκρίνεται σε κανένα κουμπί, και για να σταματήσει απο αυτη τη λουπα που έχει μπει θα πρέπει να βγάλω την μπαταρία!

 

Γνωρίζει κανείς τί μπορεί να φταίει??

 

Πας για αλλαγή πλεκέτας, δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μερικές ερωτήσεις σχετικά με τη Leedroid γιατί στο wiki της rom δεν βγάζω άκρη.

1.Εσείς που λέτε ότι διαγράφετε από το zip τα apps που δεν θέλετε πριν το φλασάρισμα,εννοείτε μέσα από το adb ή όχι?

2.Το addon "Android Contacts" τί ακριβώς είναι?

3.Να περάσω το super circle batery mod?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Όντας νέος κάτοχος του Desire έχω το εξής πρόβλημα και θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει να βοηθήσει.

Φόρτισα κανονικά τη συσκευή, έβαλα την sim και όταν πάτησα το κουμπί για την ενεργοποίηση, εμφανίστηκε μια ασπρη οθόνη με το logo της HTC ("HTC Quietly brilliant") έπαιξε ένας ήχος και έπειτα έκλεισε. Αυτη η διαδικασία επαναλαμβάνεται συνέχεια. Δεν ανταποκρίνεται σε κανένα κουμπί, και για να σταματήσει απο αυτη τη λουπα που έχει μπει θα πρέπει να βγάλω την μπαταρία!

 

Γνωρίζει κανείς τί μπορεί να φταίει??

 

Φιλε μού δοκίμασε να ξανά περάσεις την ρομ;

Εμένα αυτό μού το έκανε όταν είχα ανεβάσει την CPU και δεν μπορούσε να μπουταρει. Έχεις κάνει ρουτ; ποια ρομ φοράς;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Όντας νέος κάτοχος του Desire έχω το εξής πρόβλημα και θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει να βοηθήσει.

Φόρτισα κανονικά τη συσκευή, έβαλα την sim και όταν πάτησα το κουμπί για την ενεργοποίηση, εμφανίστηκε μια ασπρη οθόνη με το logo της HTC ("HTC Quietly brilliant") έπαιξε ένας ήχος και έπειτα έκλεισε. Αυτη η διαδικασία επαναλαμβάνεται συνέχεια. Δεν ανταποκρίνεται σε κανένα κουμπί, και για να σταματήσει απο αυτη τη λουπα που έχει μπει θα πρέπει να βγάλω την μπαταρία!

 

Γνωρίζει κανείς τί μπορεί να φταίει??

Βγάλε την κάρτα μνήμης και άναψέ το, λογικά θα ανάψει κανονικά, κάποια εφαρμογή που υπάρχει στην κάρτα δεν το αφήνει να ανοίξει. Το έχω δει άπειρες φορές.

Πας για αλλαγή πλεκέτας, δυστυχώς...

Σιγά μην πάει κ για αλλαγή σπιτιού:!::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μερικές ερωτήσεις σχετικά με τη Leedroid γιατί στο wiki της rom δεν βγάζω άκρη.

1.Εσείς που λέτε ότι διαγράφετε από το zip τα apps που δεν θέλετε πριν το φλασάρισμα,εννοείτε μέσα από το adb ή όχι?

2.Το addon "Android Contacts" τί ακριβώς είναι?

3.Να περάσω το super circle batery mod?

 

Με το adb το κάνεις μετά το φλασαρισμα.

 

Για να διαγράψεις εφαρμογές πριν την περάσεις, ανοίγεις το zip (δεν το αποσυμπιέζεις) και μέσα απο τον explorer του συμπιεστικού προγράμματος, αφαιρεις απο το system/app οποια .apk δεν θες. Με προσοχή.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μού δοκίμασε να ξανά περάσεις την ρομ;

Εμένα αυτό μού το έκανε όταν είχα ανεβάσει την CPU και δεν μπορούσε να μπουταρει. Έχεις κάνει ρουτ; ποια ρομ φοράς;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Πως να την περάσω αφού δεν ανοίγει καν, το μόνο που κάνει είναι να εμφανίζει το κινούμενο logo να σβήνει η οθόνη και μετά ξανα μανα το ίδιο. (ατέρμωνας βρόγχος)

Οχι δεν έχω κάνει root

 

Βγάλε την κάρτα μνήμης και άναψέ το, λογικά θα ανάψει κανονικά, κάποια εφαρμογή που υπάρχει στην κάρτα δεν το αφήνει να ανοίξει. Το έχω δει άπειρες φορές.

 

Σιγά μην πάει κ για αλλαγή σπιτιού:!::lol::lol:

 

Φίλε μου το δοκίμασα και χωρίς κάρτα μνήμης και χωρίς sim. Το ίδιο κάνει....

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το δοκίμασα και χωρίς κάρτα μνήμης και χωρίς sim. Το ίδιο κάνει....

παε για service και απο εκει θα δεις τι θα κανεις!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή πλακέτας, λέμε...

5η περίπτωση (συμπεριλαμβανομένης της δικής μου) συσκευής, με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Και στις 5, αλλάχτηκε η πλακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Όντας νέος κάτοχος του Desire έχω το εξής πρόβλημα και θα παρακαλούσα όποιον γνωρίζει να βοηθήσει.

Φόρτισα κανονικά τη συσκευή, έβαλα την sim και όταν πάτησα το κουμπί για την ενεργοποίηση, εμφανίστηκε μια ασπρη οθόνη με το logo της HTC ("HTC Quietly brilliant") έπαιξε ένας ήχος και έπειτα έκλεισε. Αυτη η διαδικασία επαναλαμβάνεται συνέχεια. Δεν ανταποκρίνεται σε κανένα κουμπί, και για να σταματήσει απο αυτη τη λουπα που έχει μπει θα πρέπει να βγάλω την μπαταρία!

 

Γνωρίζει κανείς τί μπορεί να φταίει??

 

Τελικά φάνηκε να είναι κατι απλό. CLEAR STORAGE.

Βρέθηκε η λύση, βέβαια απο άλλη πηγή (forum), την παραθέτω και εδώ για όποιον του παρουσιαστεί το ίδιο πρόβλημα!

 

http://www.htc.com/europe/howto.aspx?id=721&type=1&p_id=312

 

With the phone turned off, press and hold the VOLUME DOWN button, and then briefly press the POWER button.

Wait for the screen with the three Android images to appear, and then release the VOLUME DOWN button..

Press VOLUME DOWN to select CLEAR STORAGE, and then press POWER.

Press VOLUME UP to start the factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι για rom.Δεν μου αρεσει να εxω τοσα προγραμματα και να μην μπορω να τα διαγραψω,Θα ηθελα να μου προτεινετε αυτη που χρησιμοποιειται κυριως απο τον περισσοτερο κοσμο.Εχω βρει ενα link και κατεβασα την leedroid αλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος θα ηθελα να μου δινατε ενα προορισμο να την κατεβαζα απο εκει για σιγουρια.Ειναι καλη rom αυτη??Θα ακολουθησω τις οδηγιες στην πρωτη σελιδα του θεματος για να την εγκαταστησω?Δεν χρειαζεται να κανω τιποτα αλλο,σωστα?Με ενδιαφερει να μπορω να σβησω διαφορες εφαρμογες που δεν τις θελω.Θα εχω αυτην την δυνατοτητα?twitter,facebook,μετοχες κ.τ.λ.Σας ευχαριστω προκαταβολικα και καταλαβαινω αν γινομαι βαρετος,αλλα σαν καινουριος εχω αναγκη την βοηθεια σας.. Ευχαριστω..

 

Για να κατεβάσεις την Rom πήγαινε εδω . Τώρα αν θες να σβήσεις πράγματα μέσα απο τη Rom εδω Ακολούθα τις οδηγίες που εδωσε ο David εδω. Προσωπικά την θεωρώ αρκετά αξιόπιστη και χωρίς κανένα πρόβλημα. Ακολούθα τις οδηγίες στην πρώτη σελίδα και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ειναι φλασαρισμένο ήδη, μη περάσεις την εργοαστασιακή, βάλε καμιά LeeDroid ή AuraxSense. Πολύ καλύτερες απο την εργοστασιακή, και δεν ειναι senseless όπως η Defrost. Η διαδικασία ειναι πανευκολη. Βαζεις το zip στην κάρτα και το φλασάρεις απο recovery.

 

Ευχαριστώ αρχικά για την απάντηση σου,αν και αργησα.

 

Εντελει το φλάσαρα στην εργοστασιακή, αφού μου πήρε 2-3 ώρες.Για ενα λογο που δεν μπορω να καταλαβω,μου βγαζε διαρκως σφαλμα 140.

Τελικά εβαλα την επισημη Froyo (που εχει το λινκ στη 1η σελιδα του τοπικ) και ολα καλα.

Επειδή δεν γνωριζω πολλα,ηθελα να επαναφέρω την συσκευή στο αρχικό για να αρχισω μετα να ψαχνομαι με rooting, custom roms και παει λεγοντας.

Ηδη βλέπω τις διαφορές ,ειδικα με ενα σωρο αχρηστο προγραμματα πυο δεν μπορω να απεγκαταστησω.

Ερχεται η ώρα τους ομως.

Η μπαταρια της συσκευής οπως βλέπω ειναι για κλάμματα,μαλιστα δεν της κανω καμμια βαρβαρη χρηση.

Αλλα πιστευω στο μελλον με underclocking κτλ θα διορθωθει.

 

Κατι που με καιει τώρα (ισως κανω λαθος που ποσταρω εδω,αλλα δεν βρηκα τοπικ "εφαρμογες" -εκτος αν με γελουν τα ματια μου).

 

Χρειαζομαι καποιο προγραμμα που να κανει το εξης:

 

Ναναι σαν πυξιδα, και μεσω GPS να οριζω συντεταγμένες και να μου δειχνει προς τα που ειναι.

Δεν ειναι απαραιτητο να εχει οδηγιες προς το σημειο,μιας και θαναι εκτος δρομου ολα.

Εφαγα ενα απογευμα πισι/μπαλκονι στο κρυο για να βρω κατι αλλα εις ματην.

 

Καμμια φαεινή ιδέα κανείς?

 

Υ.Γ. αν κανω ροοτ τη συσκευη,αφαιρεσω οτι δεν μου χρειαζεται απτο αρχικα προγράμματα και χρειαστει να το κάνω unroot, πρεπει να φλασαρω την παλια ρομ για να επανελθουν τα προγραμματα ? (για την περιπτωση εγγυησης ερωτω)

Edited by kane_ra2
[sIGPIC][/sIGPIC]Πάει και αυτό το σαξάκι...
Link to comment
Share on other sites

Μέσα από Windows δοκίμασες;

 

Όχι, δεν έχω, μπορώ φυσικά να βρω εύκολα αν είναι απαραίτητο.

 

δοκιμασες πρηγουμενη εκδοση unrevoked;

 

Όχι, μόνο την 3.21 (αυτή δεν είναι η πλέον πρόσφατη εδώ και λίγο καιρό; Το Σάββατο κατέβασα το αρχείο).

 

Βλέπω πάντως από το changelog τα εξής:

 

v3.21:

* Perform validation of the 'misc' partition before we start to ensure that it's safe for us to root your phone

* Changes timing of root process to make it more reliable (requires one extra reboot now)

 

v3.2:

 

* Added support for Froyo builds on all supported devices (thanks to Sebastian Krahmer)

* Added support for the CDMA Desire

* Optionally disables security on supported CDMA devices

 

Προφανώς κάτι συμβαίνει με το validation που αναφέρει;

Αν ναι, χρησιμοποιώντας το 3.2 αντί 3.21 χάνω κάτι; Ή να περιμένω την επόμενη έκδοση;

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ να περάσω την Leedroid και μετά το φλασάρισμα όλα καλά και περιμένω να τελειώσει το loading που λέει μάλιστα ότι θα κάνει "several minutes to complete". Έχει περάσει μια ώρα από τότε και ακόμα τίποτα....Εσείς πόσο περιμένατε?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ να περάσω την Leedroid και μετά το φλασάρισμα όλα καλά και περιμένω να τελειώσει το loading που λέει μάλιστα ότι θα κάνει "several minutes to complete". Έχει περάσει μια ώρα από τότε και ακόμα τίποτα....Εσείς πόσο περιμένατε?

ξανα βαλε την ρομ απο το recovery. δεν ειναι φυσιολογικο. 2-3 λεπτα κανει να ξεκινησει.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα,ίδια πράγματα. Ίσως να διέγραψα τίποτα λάθος στο zip πριν το φλασάρω. Πέρα από κάποια apps που δεν ήθελα,διέγραψα και κάποια wallpapers και κάποια ringtones. Θα δοκιμασω ξανά χωρίς να πειράξω κάτι και βλέπουμε...
Link to comment
Share on other sites

Πες τε μου λοιπόν τι θα πρέπει να κατεβάσω απο το market για να βλέπω ταινίες divix και άλλες.

Ο Rock Player είναι αυτή τη στιγμή ίσως μονόδρομος. Υποστηρίζει τα δημοφιλέστερασ φορμάτ και είναι γρήγορος και ξεκάθαρος.

 

Ποιες άλλες χρήσιμες εφαρμογές; θέλω και να εντυπωσιάσω και τους φίλους μου με τα καμεράτα κινητά τους.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο επίσημο θέμα των εφαρμογών.

 

 

Διάβασα εδώ πολλές σελίδες και έχω κρατήσει σημειώσεις. ¨Ομως τα πρώτα βήματα με προβληματίζουν και ειδικά όταν θα πρέπει να περάσω τη νέα έκδοση......Θα βρω τον τρόπο;

Εδώ σε χάνω.. Όταν λές νεα έκδοση τι εννοείς; Το κινητό λογικά θα έχει την τελευταία επίσημη έκδοση, την 2.2 (Froyo). Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι εσύ.

Αν θέλεις να πειραματιστείς με κάποια εναλλακτική ROM υπάρχουν οδηγίες στην αρχή του θέματος.

 

Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως να αλλάξω την κάρτα του χωρίς να χάσω κάτι χρήσιμο.

Ούτε εδώ καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.. Σκέφτεσαι να αλλάξεις την κάρτα μνήμης με μια μεγαλύτερη; Αρκεί να κρατήσεις αντίγραφο των περιεχομένων της παλιάς και είσαι οκ.

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την εφαρμογή quick system info και δες αν στο A2SD storage σου εμφανίζει το total και free, αν δεν έγινε θα λέει information not avalaible νομιζω :)

 

Παιδια εγω εκανα ενα partition 512MB αλλα στο total μου λεει 7ΜΒ και στο free 5MB.γιατι τοσα λιγα?4Giga καρτα εχω.Και μολισ τελειωσε το rom manager εκανε επανεκινηση και με πηγε στο clockworkmod recovery και δεν ηξερα τι να κανω και πατησα reboot και μπηκε ξανα στο τηλεφωνο..Εκανα κατι λαθος?Να περασω rom η εχω καμια εκρεμοτητα ακομα?Την auraxtsense 8.0 σκεφτομαι..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κανεις δεν μου απανταει....:cry: Να ρωτησω κατι ακομα.Το rom manager κανει ext3 partition?Ειναι γρηγοροτερο απο το ext2?:O
Link to comment
Share on other sites

:lol: Τελικα αλλοι ψαχνουν για amoled και αλλοι της περνουν στην τυχη :lol:

Αυτο ειναι που λενε... οτι η τυχη βοηθαει τους πρωταρηδες ε?

 

Λέει ότι έγραφε oled στο skroutz στο κατάστημα απ όπου το αγόρασε λογικά, πιθανόν να μην το έχουν αλλάξει και η οθόνη να ειναι slcd :blink:

 

Παιδια εγω εκανα ενα partition 512MB αλλα στο total μου λεει 7ΜΒ και στο free 5MB.γιατι τοσα λιγα?4Giga καρτα εχω.Και μολισ τελειωσε το rom manager εκανε επανεκινηση και με πηγε στο clockworkmod recovery και δεν ηξερα τι να κανω και πατησα reboot και μπηκε ξανα στο τηλεφωνο..Εκανα κατι λαθος?Να περασω rom η εχω καμια εκρεμοτητα ακομα?Την auraxtsense 8.0 σκεφτομαι..

 

Δεν γίνεται να έκανες partition 512 και στο total να σου λεει 7mb

Στην εφαρμογή quick system info το βλέπεις οτι ειναι τόσο?

Edited by Dimitriss19
Link to comment
Share on other sites

Εκανα ξανα format και απο τοτε μου λεει Information not available.Eσβησα το rom manager το εγκατεστησα ξανα αλλα τιποτα...Σκεφτομαι να δοκιμασψ αυτο..Το εχει δοκιμασει κανεις?

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=22662

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κανεις δεν μου απανταει....:cry: Να ρωτησω κατι ακομα.Το rom manager κανει ext3 partition?Ειναι γρηγοροτερο απο το ext2?:O

θεωρητικα ειναι καλυτερο. για 4 μηνες ειχα ext2, προσφατα εκανα ext3 αλλα δεν ειδα καμια διαφορα :p

Link to comment
Share on other sites

Εγινε γκαφα.Μου εχει κολλησει το κινητο στο λογοτυπο...Εκανα hard reset αλλα τιποτα!Τι θα κανω τωρα??? Edited by mitsios
Link to comment
Share on other sites

Εγινε γκαφα.Μου εχει κολλησει το κινητο στο λογοτυπο...Εκανα hard reset αλλα τιποτα!Τι θα κανω τωρα???

 

Αν έχεις στην sd κάποια ρομ,,,

Μπες σε recovery, κάνε wipe data wipe cache / advance wipe dalvik cache / flash την ρομ από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πέρασα την DeFrost6.0d, στην επιλογή γλώσσας να διαλέξω ελληνικά ή να κάνω skip και θα μπουν αυτόματα?
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...