Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μιας και επεσε το ματι μου πριν λιγο, και επειδη εχω ψωνισει πολλες φορες απο τον συγκεκριμενο, ειδα αυτο για οποιον ενδιαφερεται :

http://cgi.ebay.co.uk/EXTENDED-HIGH-CAPACITY-BATTERY-SAMSUNG-GALAXY-S-/170541093996?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item27b50a946c#ht_1645wt_1139

 

εχει και καπακι λιγο μεγαλυτερο για να χωραει φυσικα την μεγαλυτερη μπαταρια. ισως να ενδιαφερει καποιον εδω.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα και απο εμενα.

 

Καθε μερα που περναει μου αρεσει το κινητο ολο και πιο πολυ. Καλυπτει αυτο που λενε τις αναγκες μου.

 

Μπαταρια ακομα δεν εχω κανει πολλες φορτισεις αλλα θα ηθελα παραπανω μπαταρια. Μετα ομως λες οτι αυτος που αγοραζει τετοιου ειδους κνητα κανει και χρηση υπολογιστη αρα οσο να 'ναι το εχεις συνδεδεμενο και εισαι παντα φουλ.

 

Θα ηθελα να ρωτησω ομως... Οι εφαρμογες απο το adroid market κατα ποσο ασφαλης ειναι? Πρεπει να προσεχουμε? και τι?

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εγω να ρωτησω κατι απλο

υπαρχει καποια καλη εφαρμογη για startup manager?

γιατι βλεπω οτι bootαρουν διαφορα (yahoo mail κλπ) χωρις εγω να το θελω και θα προτιμουσα να μην συμβαινει αυτο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

εγω να ρωτησω κατι απλο

υπαρχει καποια καλη εφαρμογη για startup manager?

γιατι βλεπω οτι bootαρουν διαφορα (yahoo mail κλπ) χωρις εγω να το θελω και θα προτιμουσα να μην συμβαινει αυτο

 

Εγώ χρησιμοποιώ το Autostarts και ένας φίλος πιο πάνω αναφέρει το autorun killer...και τα δύο από market το πρώτο paid το δεύτερο free...

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Μέσω kies έκανες την αναβάθμιση;

 

 

Sent from my Galaxy S

 

Αντώνη όντως δεν χάνεις τίποτα με την αναβάθμιση μέσω kies.

Λογικά θα δουλέψει και με το update του froyo. Απλά κάποιες εφαρμογές που τυχόν έχουμε και δεν είναι συμβατές δεν θα δουλέψουν.

 

Όπως και να έχει επιβαλεται να κάνουμε την αναβάθμιση όταν με το καλό ελθει.

Γι αυτό τσεκατερετε αν συνδέεται η συσκευή σας με το kies χωρίς προβλήματα, ώστε να είστε έτοιμοι σε περίπτωση που δεν είναι φημες αυτά που λέγονται για την επόμενη Πεμπτη.

 

Μάλλον καλό είναι πριν κάνουμε την αναβάθμιση να αφαιρέσουμε το lag fix και ότι ξένο υπάρχει, να τσεκαρουμε την εσωτερική κάρτα για τυχόν περίεργα αρχεία με τεράστια ονόματα, για διάφορα update.zip κλπ.

 

Δεν ξέρω αν το έχει ψάξει κανείς αλλά νομίζω ότι με kies δεν έχεις δυνατότητα να ξαναπερασεις το firmware που έχεις σε περίπτωση που κάτι πάψει να λειτουργεί μετά από διαγραφή αρχείων μέσω root explorer. Γι αυτό προσοχή σε όσους πετάνε έξω εφαρμογές της samsung.

Για ασφάλεια μπορείτε να πάρετε backup όλο τον φάκελο app στην εξωτερική κάρτα και από εκεί στο pc σας.

Δοκίμασα αφαιροντας τον launcher, όταν επανεφερα το αρχείο δούλεψε κανονικά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κολπο το οποιο να ξεγελαει το Kies Και να κανεις κανονικα update ? οτι firmware και να εχεις;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κολπο το οποιο να ξεγελαει το Kies Και να κανεις κανονικα update ? οτι firmware και να εχεις;

 

Εκεί ακριβώς είναι το θέμα...για όσους έχουμε βάλει κάποια beta όταν κάνουμε update στο froyo μέσω kies δεν θα χρειαστεί να βάλουμε κάποιο επίσημο firmware πριν; Και αν το βάλουμε δεν θα χαθούν όλα όσα έχουμε; Αυτό είναι που μου τη δίνει!

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογες απο το adroid market κατα ποσο ασφαλης ειναι? Πρεπει να προσεχουμε? και τι?

 

Γιατι εκανα ενα reboot χθες λογω wifi και λεω μηπως φταιει καμια εφαρμογη...

 

Ευχαριστω!

Edited by john_v
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα απο το Market το update του lagfix πρεπει να το ξανακανω root η οχι? το minfree aggressive η strictly?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα απο το Market το update του lagfix πρεπει να το ξανακανω root η οχι? το minfree aggressive η strictly?

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι...ξεκίνα με επιλογή strict και αν δεις ότι κολλάς προχώρα στο aggressive

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Xαιρετε

Ειμαι κατοχος iphone 3GS και με την επιδοτηση που εχω μπορω να παρω το GALAXY S το οποιοι εχω δει κ με εχει ενθουσιασει αρκετα.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι το πληθος των εφαρμογων κ themes (αν εχει) και αν υπαρχει application san to iBlackilist στο iphone που blockarei calls , sms & mms. (http://www.iblacklist.com.br/iblacklist/index.php)

Eυχαριστω

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάνεις από βίντεοκλήσεις; επειδή που και που κάνω βιντεοκλήσεις, και χρειάζονται δίκτυο 3g για να γίνουν, αυτά τα mb τα υπολογίζει το 3g watchdog; ρωτάω γιατί οι εταιρίες κινητής τα δίνουν δωρο, οπότε αν το πρόγραμμα τα υπολογίζει θα δείχνει πλασματική κατανάλωση δεδομένων. ΟΚ, με την κάρτα της wind δεν με νοιάζει, αλλά αν πάρω πρόγραμμα με ίντερνετ στην cosmote θα με νοιάζει και πολύ μάλιστα να ξέρω ακριβώς τι κατανάλωσα.
Link to comment
Share on other sites

Xαιρετε

Ειμαι κατοχος iphone 3GS και με την επιδοτηση που εχω μπορω να παρω το GALAXY S το οποιοι εχω δει κ με εχει ενθουσιασει αρκετα.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι το πληθος των εφαρμογων κ themes (αν εχει) και αν υπαρχει application san to iBlackilist στο iphone που blockarei calls , sms & mms. (http://www.iblacklist.com.br/iblacklist/index.php)

Eυχαριστω

 

Υπάρχουν χιλιάδες εφαρμογές και θέματα, περισσότερα από το iphone...

Όσο για το ερώτημά σου, ναι υπάρχουν προγράμματα (Callblocker, MM Blacklist κ.ά., ρώτα στον τομέα των Android Applications), αλλά μπορείς και χωρίς χρήση application απευθείας να πας στον κατάλογό σου και να οδηγείς το νούμερο που θέλεις στο voicemail σου όποτε σε καλεί.

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Εκεί ακριβώς είναι το θέμα...για όσους έχουμε βάλει κάποια beta όταν κάνουμε update στο froyo μέσω kies δεν θα χρειαστεί να βάλουμε κάποιο επίσημο firmware πριν; Και αν το βάλουμε δεν θα χαθούν όλα όσα έχουμε; Αυτό είναι που μου τη δίνει!

 

Sent from my Galaxy S

Αυτό είναι αναπόφευκτο φίλε.

Και στο iPhone όταν είχαμε jailbrocken συσκευή, ξαναστειναμε από την αρχή.

 

Xαιρετε

Ειμαι κατοχος iphone 3GS και με την επιδοτηση που εχω μπορω να παρω το GALAXY S το οποιοι εχω δει κ με εχει ενθουσιασει αρκετα.Αυτο που με ενδιαφερει ειναι το πληθος των εφαρμογων κ themes (αν εχει) και αν υπαρχει application san to iBlackilist στο iphone που blockarei calls , sms & mms. (http://www.iblacklist.com.br/iblacklist/index.php)

Eυχαριστω

Φίλε μου θα σου πω με ακρίβεια γιατί ήμουν κάτοχος iPhone 3GS.

Όλες οι βασικές εφαρμογές υπάρχουν οι ίδιες ακριβώς.

Δεν θα βρεις κάποιες Καλές οι οποίες όμως στο iPhone είχαν χρησιμότητα να καλύπτουν τις ελειψεις του λειτουργικού.

 

Υπάρχουν πολλές ανάλογες με το iblacklist δωρεάν αλλά και επί πληρωμή, πολύ φθηνότερες όμως.

 

Αυτό που είναι σημαντικό για σένα να το ξέρεις είναι το εξής:

Θα πρέπει να έχεις υπομονή και επιμονή τις πρώτες μέρες, γιατί μπαίνοντας σ ένα νέο λειτουργικό με ιδιοτροποιες διαφορετικές απ αυτές του iPhone, θα χρειαστείς εσυ χρόνο προσαρμογής και θα πρέπει να διαβάσεις λίγο για να μάθεις πως θα πάρεις το 100% των δυνατοτήτων του.

Αν το κανείς θα δεις ότι είναι πολύ καλύτερο τηλέφωνο από το 3GS και σε κάποια πράγματα απο το iphone4.

 

Και για να ενημερώνω τους φίλους εδώ, σε άλλο φορουμ σχετικό με iPhone αρκετοί που δεν είναι κολλημένοι με εταιρείες και ονόματα, παραδέχονται ότι και στο νέο Μήλο, παρατηρηται lag σε διάφορες φάσεις εξ αιτίας του multi tasking. Ίσως σε μικρότερο βαθμό απ ότι στο galaxy, αλλά δεν παύει να υπάρχει.

 

Τουλάχιστον εδώ έχουμε "φάρμακα". :lol: Στο iPhone δεν μπορείς να κανείς τίποτα.

Εγώ μόλις βγει η 4.2 για iPad, η οποία θα έχει το περιβόητο multi tasking, αν δω ότι το κάνει αργό και έχει lag, θα γυρίσω κατευθείαν πίσω σ αυτή την έκδοση που έχω τώρα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα!Εχθες τελικα ηρθε και σε μενα το δωρακι του Αη Βασιλη νωριτερα!:p

 

Ειχα μικρο θεματακι εχθες καποια στιγμη ενω εβγαλα φωτι γραφιες δοκιμαστικες και τις διεγραφα μετα απο λιγο δεν εβλεπε καθολου μνημη το κινητο διαθεσιμη και δεν εβγαζε καν φωτο και βιντεο λογω μη διαθεσιμης μνημης (δεν εχω καρτα) και με ενα κλεισιμο και ανοιγμα ολα κομπλε.Ξαναειδε παλι την μνημη και ολα καλως.:happy:

 

Αυτο που δεν εχω καταφερει ειναι οτι εβαλα κανα δυο ηχουν κλησεις σε νεο φακελλο στα αρχεια μου αλλα δεν μπορω να τα κανω ηχο κλησεις,πατωντας στο κομματι δεν εχει επιλογη για ηχο κλησης.Σιγουρα εχει ξαναπαιξει ερωτηση αλλα δεν βρηκα κατι.Πως γινεται να τα κανω ηχους κλησεις?:O

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο που δεν εχω καταφερει ειναι οτι εβαλα κανα δυο ηχουν κλησεις σε νεο φακελλο στα αρχεια μου αλλα δεν μπορω να τα κανω ηχο κλησεις,πατωντας στο κομματι δεν εχει επιλογη για ηχο κλησης.Σιγουρα εχει ξαναπαιξει ερωτηση αλλα δεν βρηκα κατι.Πως γινεται να τα κανω ηχους κλησεις?:O

 

Γίνεται νομίζω απο τον Music Player. Επιλέγεις εκει μεσα το κομμάτι και εχει επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να τον κατεβασω απο το market?Δεν εχει μεσα στις εφαρμογες νομιζω.
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να τον κατεβασω απο το market?Δεν εχει μεσα στις εφαρμογες νομιζω.

 

οχι το παιδι πιο πανω εννοει στον μανισιο αναπαραγωγεα μουσικης σε καθε τραγουδι εχει την επιλογη:επιλογη ως ηχο κλησης...!:D

Link to comment
Share on other sites

οχι το παιδι πιο πανω εννοει στον μανισιο αναπαραγωγεα μουσικης σε καθε τραγουδι εχει την επιλογη:επιλογη ως ηχο κλησης...!:D

Ειστε Ωραιοι λεμε παιδες ευχαριστω πολυ!:)

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Ηθελα να ρωτησω αν το 3g watchdog δειχνει σωστα. Εχω ανοιξει κανα 5-6 σαιτς χωρις βιντεο και δεχνει καταναλωση 15 ΜΒ. Ειναι λογικο?

Επισης γνωριζει κανεις κανα προγραμματακι το οποιο να σου δεχνει το μεγεθος της ιστοσελιδας που ανοιγεις?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρατε ότι;

- Επιλέγοντας "Επαφές"->"Δραστηριότητες" εμφανίζονται τα τιτιβίσματα από το λογαριασμό σας twitter και τα updates από το facebook; Έχει ακόμα και φιλτράρισμα!Ειδικά για τον twitter, η ανάγκη εγκατάστασης επιπλέον προγράμματος εκλίπει για μένα.

(Προϋπόθεση να έχουμε κάνει εισαγωγή των φίλων μας από τους παραπάνω λογαριασμούς στις επαφές μας)

Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

Το one click lag fix apk του market έχει δικό του task killer ενσωματωμένο και δεν χρειάζεται να βάλεις κάποιον άλλο ...εγώ πάντως χρησιμοποιώ τον autokiller που κατέβασα από market και όχι αυτόν της εφαρμογής του lag fix γιατί παρατήρησα ότι με αυτόν το κινητό είναι πιο smooth στις αλλαγές οθονών (Te_Salat/Κώστα τσεκαρε το και εσύ αν θέλεις αυτήν την εντύπωση έχω)

 

Sent from my Galaxy S

 

ok ευχ..... για την I9000XXJPH εχει κανεις κανει καμια δοκιμη ..... η θα περιμενουμε την επισημη?????

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι με την αλλαγή γλώσσας έχει πέσει μεγάλο πρήξιμο, αλλά θα το συνεχίσω λίγο γιατί δεν βγάζω άκρη (ούτε το HTC_IME με βοήθησε. που φαντάζομαι καμιά χοντρή θα έχω κάνει και με αυτό). :X

Τελικά υπάρχει τρόπος να έχω μόνο τα μηνύματα σε ελληνικά και όλα τα άλλα σε αγγλικά (ή έστω η αλλαγή κάθε φορά να γίνεται χωρίς να μπαίνω στο μενού γλώσσας)?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι με την αλλαγή γλώσσας έχει πέσει μεγάλο πρήξιμο, αλλά θα το συνεχίσω λίγο γιατί δεν βγάζω άκρη (ούτε το HTC_IME με βοήθησε. που φαντάζομαι καμιά χοντρή θα έχω κάνει και με αυτό). :X

Τελικά υπάρχει τρόπος να έχω μόνο τα μηνύματα σε ελληνικά και όλα τα άλλα σε αγγλικά (ή έστω η αλλαγή κάθε φορά να γίνεται χωρίς να μπαίνω στο μενού γλώσσας)?

 

Αμα εχεις Samsung keypad σαν Input Method τότε αμα πατήσεις παρατεταμένα το γραναζάκι διπλα στο space τότε σου βγάζει ενα menu για επιλογή γλώσσας .

 

Αμα εχεις Swype πατα παρατεταμένα το γράμα Q πανω αριστερά και θα σου βγάλει κάποιο menu για επιλογή γλώσσας( πάνω απο το γράμμα Q σου λεει και ποια γλώσσα χρησιμοποιείς αυτή τη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι με την αλλαγή γλώσσας έχει πέσει μεγάλο πρήξιμο, αλλά θα το συνεχίσω λίγο γιατί δεν βγάζω άκρη (ούτε το HTC_IME με βοήθησε. που φαντάζομαι καμιά χοντρή θα έχω κάνει και με αυτό). :X

Τελικά υπάρχει τρόπος να έχω μόνο τα μηνύματα σε ελληνικά και όλα τα άλλα σε αγγλικά (ή έστω η αλλαγή κάθε φορά να γίνεται χωρίς να μπαίνω στο μενού γλώσσας)?

 

Το HTC_IME είναι ο κύριος τρόπος να το κάνεις. Τί χοντρή μπορεί να έκανες; Έχει 2 αρχεία μέσα στο zip, τα εγκαθιστάς και τα 2, το ενεργοποιείς απ'τα settings - locale and text (ένα τικ), και μετά πατάς στο σημείο που θες να γράψεις παρατεταμένα, και διαλέγεις το HTC_IME αντί για το Samsung πληκτρολόγιο, για input method. Η αλλαγή πληκτρολογίου μετά γίνεται με ένα πλήκτρο.

http://www.hallerud.se/htc_ime_jonasl_hires_27.zip.

To ίδιο κάνεις και για το Swype, και η αλλαγή γίνεται αυτόματα με ένα τράβηγμα από το swype κουμπί κάτω αρίστερα με το i, στο πάνω αριστερά πλήκτρο, το Q δηλαδή (ή το ; αν είσαι στο ελληνικό πληκτρολόγιο).

Δε νομίζω ότι είναι τόσο πολύπλοκο...:blink:

 

ΕDIT: Η ίδια κίνηση με το Swype ισχύει και με το πληκτρολόγιο της Samsung, αν αυτό έχει Ελληνικά! (από το ?123 στο Q) (Thanks sk7lafkos για την ανακάλυψη :))

 

 

Όσο για τα μηνύματα, εφόσον είσαι σε αγγλική locale, πήγαινε messages (η εφαρμογή με τα μηνύματα δηλαδή), πάτα το menu button (αριστερά), settings, input mode, και διάλεξε Automatic.

 

Αμα εχεις Samsung keypad σαν Input Method τότε αμα πατήσεις παρατεταμένα το γραναζάκι διπλα στο space τότε σου βγάζει ενα menu για επιλογή γλώσσας .

 

Αμα εχεις Swype πατα παρατεταμένα το γράμα Q πανω αριστερά και θα σου βγάλει κάποιο menu για επιλογή γλώσσας( πάνω απο το γράμμα Q σου λεει και ποια γλώσσα χρησιμοποιείς αυτή τη στιγμη.

Αυτός είναι ο πιο εκνευριστικός τρόπος, όλα μπορούν να γίνουν πανεύκολα με αυτά που έγραψα παραπάνω.

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...