Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν λιγες ημερες η μπαταρια επεφτε πολυ γρηγορα οπως ειπα.

 

Τελικα βρηκα μαλλον τι φταιει. Δεν ξερω εαν το ανοιξα εγώ καταλαθος ή απο μονο του ( ; ) οταν επιασα το κινητο στα χερια μου μετα απο ωρες αφημενο στο γραφειο, ειδα το navigon ανοικτο και να μου λεει να ενεργοποιησω το GPS εκει πατησα το πληκτρο πισω χωρις να το ενεργοποιησω.

 

Και ξαφνικα μετα απο 6 ωρες η μπαταρια απο το 88% πήγε στο 7%...

 

ΑΡα.............. ; Μηπως φαινεται το gps κλειστο απο την μπαρα καταστασης του AdroId και ειναι ομως ανοικτο;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό που ξέρω είναι ότι η εγκατσταση beta firmwares μέσω Odin έχει πρόβλημα σε branded συσκευές. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία ειδικά για αυτά τα τηλέφωνα. Θα πρέπει να το ψάξεις.

 

Για τα επισημα updates και πάλι δεν ξέρουμε πως θα δοθεί το froyo.

Για παράδειγμα στο desire δόθηκε ξεχωριστά γιατί πρέπει να παραμείνει branded.

Επίσης καπου πήρε το μάτι μου ότι η vodafone παύει την εγγύηση αν κάποιος αντικαταστήσει το λογισμικό έστω και με official samsung.

Googlαρισε όλα αυτά για να μάθεις περισσότερα.

 

Κανονικά θα πρέπει να αποφεύγετε να αγοράζετε τετοιες συσκευές που είναι vodafone, από e-shops. Το πιθανότερο είναι να προέρχονται από vodafone εκτός ελλαδος.

Κάποιος φίλος εδώ την επέστρεψε μόλις το διαπίστωσε και την δέχθηκαν πίσω.

 

Φίλε Tyxerakia, έψαξα αλλά τα μόνα που βρήκα είναι οτι σε κάποια site λένε οτι η vodafone δεν καλύπτει την εγγύηση και σε κάποια οτι δεν ισχύει αυτό άλλο.

Δεν βρήκα πουθενά κάτι να λέει οτι δεν είναι συμβατό και παθαίνει προβλήματα αν προσπαθήσω να κάνω κάποιο format ή upgrade.

Μήπως έχει κάποιος καμία ιδέα τι ακριβός παίζει?

Τη δευτέρα λέω να προσπαθήσω να το επιστρέψω.... αν και δέν ξέρω αν θα το πάρουν πίσω επειδή το έχω ήδη ανοίξει.... :( ουφ

 

 

 

 

Βρήκα αυτό το link που γράφει τα εξής:

http://forum.vodafone.co.uk/forum-73/announcement-51-firmware-related-queries/

 

What happens if I update my phone to an unofficial (non-Vodafone) version of software?

 

"All mobile phones that we sell are covered by the manufacturer’s warranty. Provided users are downloading official software, whether operating system updates or applications, via the manufacturer’s website, PC software or Over The Air there should be no impact on its validity.

 

Any update that users are prompted to download to their device through an official channel (either by the manufacturer or Vodafone directly) is classed as an official update. For example, if you are told an update is available for your Samsung Galaxy S through Samsung’s Kies PC Sync software, your warranty won’t be impacted if you choose to install it.

 

Your warranty may be invalidated if you download software which fall outside of this process."

 

 

Ενα άλλο site που βρήκα:

 

http://www.mobileshop.com/blog/mobile-phone-news/vodafone-will-honour-samsung-galaxy-s-warranty/

 

Στο δεύτερο site λέει:

 

"Vodafone has officially said it will honour its warranty on Samsung Galaxy S phones that have been updated with firmware from the manufacturer.

 

The statement was made after rumours circulated on Vodafone’s website forum that the upgrade would invalidate the phone warranty.

 

TechRadar asked Vodafone to confirm or deny the rumours and did not get an answer until it ran an article discussing the claims.

 

The statement that followed said installing an official Samsung update would not affect a customer’s warranty.

 

However Vodafone told TechRadar that the problem is only with Galaxy S phones that were shipped before it had created a “variant” version of the firmware, which would include operator settings and possibly branding and applications.

 

The Samsung desktop synchronisation upgrade to version “JM1” started to fuss."

 

 

Τελευταίο:

http://androidspin.com/2010/08/23/watch-out-for-updates-as-vodafone-might-void-your-warranty/

 

"Vodafone wishes to be your only official update source and if you choose otherwise, you’ll void your warranty. In the Vodafone support forums, Vodafone has stated:

 

 

Firstly to see our Firmware statement click here, we cannot elaborate on this anymore. The eForum staff have nothing to do with developing/testing/releasing the firmware, this is handled by none customer facing teams.

 

Regarding Warranty, you will have a warranty with Samsung separate from your Vodafone warranty. Our warranty allows you to get faulty handsets repaired through us even if you don’t have insurance on the condition that your phone is running Vodafone approved software and it is within your contracted period.

 

Apologies if this is not the answer you wanted however we are not involved in the firmware process at all, nor can we release any information that has not been officially released by Vodafone.

 

If you accept an update from Samsung directly and Vodafone has not approved it, your warranty is now void. This current issue was sparked from Galaxy S users in Vodafone’s forums who are discussing recently released official Samsung Galaxy S firmware via KIES. If you upgrade your firmware through Samsung, you will still have your manufacturer’s warranty, just not the warranty Vodafone provide. Want in on the discussion? Check out Vodafone’s forum."

 

 

 

Σορρυ για το spamming

Οπότε λογικά δεν θα έχω πρόβλημα να κάνω updates και formats? Πώς μπορώ να μάθω αν έχω τελικά warranty?

Γίνεται σε vodafone κινητό να τα κάνω αυτα η οχι?

Edited by malek
Link to comment
Share on other sites

...

Επαναλαμβάνω...Δεν μπορούν κάποιοι να πουλάνε κλειδωμένο κινητό και με το που μπαίνεις στο μαγαζί να ρωτάνε μουτρωμένοι "μετρητά ή κάρτα?" απλώς λέγοντάς τους ότι θέλεις να το δεις και χωρίς να τους έχεις πει ότι θα το αγοράσεις...και το λέω έχοντας την κάλυψή μου, που είχα γράψει και παλιότερα...

(...σε ένα μαγαζί στην Ινδονησία αναφέρομαι...:elephant:)

Διάβασε τα posts του φίλου Δημήτρη του Σαλονικιού που θα σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα...σελίδα 369 και μετά...

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω...Δεν μπορούν κάποιοι να πουλάνε κλειδωμένο κινητό και με το που μπαίνεις στο μαγαζί να ρωτάνε μουτρωμένοι "μετρητά ή κάρτα?" απλώς λέγοντάς τους ότι θέλεις να το δεις και χωρίς να τους έχεις πει ότι θα το αγοράσεις...και το λέω έχοντας την κάλυψή μου, που είχα γράψει και παλιότερα...

(...σε ένα μαγαζί στην Ινδονησία αναφέρομαι...:p)

Διάβασε τα posts του φίλου Δημήτρη του Σαλονικιού που θα σε κάνει να αισθανθείς καλύτερα...σελίδα 369 και μετά...

 

 

Θα τα διαβάσω τωρα, ευχαριστώ

Μήπως θα μπορούσες να μου πείς πως ακριβός κάνω το *#272*HHMM#? Που ακριβός το γράφω?

Εκεί που πέρνω τηλ? Στο μνμ section? Το γράφω παντου αλλα δεν μου βγάζει τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να μένει ανοιχτό. Δεν έχων προσέξει ποτέ τέτοιο πράγμα. Παιδιά παλιότερα είχε αναφερθεί από τον τυχεράκια πως συγχρονίζουμε τις επαφές μας με αυτές του facebook. Προσπαθώ κι εγώ να το κάνω αλλά ο λογαριασμός του facebook είναι κενός. Ξέρει κανείς να με βοηθήσει πως θα εμφανίσω τους φίλους του facebook ως επαφές για να τα συγχρονίσω με gmail; είχα ξανακάνει την ερωτήσει έληξα δεν πήρα απάντηση. (συγνώμη για την έκθεση,η οποία παρεμπιπτόντως γράφτηκε εξολοκλήρου με swype χωρίς να χρειασθεί να βάλω χειροκίνητα οτε μία λέξη!)
Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Θα τα διαβάσω τωρα, ευχαριστώ

Μήπως θα μπορούσες να μου πείς πως ακριβός κάνω το *#272*HHMM#? Που ακριβός το γράφω?

Εκεί που πέρνω τηλ? Στο μνμ section? Το γράφω παντου αλλα δεν μου βγάζει τιποτα

 

Θα το γράψεις εκεί που καλείς, στο dialing.

Δεν θα πατήσεις όμως κλήση. Με το που θα βάλεις το τελευταίο "#" θα σου βγάλει αυτόματα μια νέα σελίδα και πάνω θα γράφει sales code, ενώ από κάτω θα έχει κάποιες αλλες επιλογές...αλλά εφόσον είναι κλειδωμένο δεν θα μπορείς να τις επιλέξεις...

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο xda αν και πότε θα μπει το V2 του lag fix στο market και η απάντηση ήταν μάλλον την ερχόμενη εβδομάδα, και επίσης ότι για όσους έχουμε το V1 είναι καλύτερα να περάσουμε το V2

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα στο xda αν και πότε θα μπει το V2 του lag fix στο market και η απάντηση ήταν μάλλον την ερχόμενη εβδομάδα, και επίσης ότι για όσους έχουμε το V1 είναι καλύτερα να περάσουμε το V2

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Και τι μας δινει αυτη η δευτερη εκδοση καλυτερο απο την πρωτη?

:D

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να το απεγκαταστησουμε το lagfix και μετα να βαλουμε το v2 και να το ξανακανουμε παλι apply?

Ή απλα απο πανω αναβαθμιση σε v2?

 

Στην 2η περιπτωση δε ξερω τι ακριβως κερδιζεις αφου δεν πειραζεις το ext2 partition...

Ειχα περασει το lagfix οταν by default η μπαρα ηταν τερμα δεξια στα 1,5GB και τωρα φοβαμαι να κανω απεγκατασταση... πρεπει να αρχισω να βγαζω apps για να ανοιξω χωρο...

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις να το απεγκαταστησουμε το lagfix και μετα να βαλουμε το v2 και να το ξανακανουμε παλι apply?

Ή απλα απο πανω αναβαθμιση σε v2?

 

Στην 2η περιπτωση δε ξερω τι ακριβως κερδιζεις αφου δεν πειραζεις το ext2 partition...

Ειχα περασει το lagfix οταν by default η μπαρα ηταν τερμα δεξια στα 1,5GB και τωρα φοβαμαι να κανω απεγκατασταση... πρεπει να αρχισω να βγαζω apps για να ανοιξω χωρο...

 

Θέλει απεγκατάσταση του V1...

Για βοηθάτε λίγο ρε παιδιά...μέσω του root explorer έκανα απεγκατάσταση των live wallpapers αφού πρώτα τα αντέγραψα στην sd..Τώρα όμως όταν πάω να τα εγκαταστήσω μου λέει ότι η εφαρμογή δεν έχει γίνει εγκατάσταση και δεν τα ξαναπερνάει με τίποτα! Τι μπορεί να φταίει; Στο μεταξύ ένα live wallpaper που είχα από πριν και έτρεχε εξακολουθεί να τρέχει κανονικά!

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά .Πώς ακριβώς δουλεύει το task killer adnanced και τι ακριβώς κάνει μπορεί να μου πει κάποιος.Γιατι το έκανα εγκατάσταση και δεν μπορώ να καταλάβω τη χρήση του..:O

s7 edge 935F

LG Gpad V500

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω το thread για το oclf v2 και δε το βρισκω... Δωσ τε λιγο το λινκ.

Ψαχνοντας επεσα πανω σε αυτο το lagfix:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=786509

Φαινεται πολυ ενδιαφερον και απ οτι ειδα το εχει βαλει και ελληνας στην JM2 και λεει πολυ καλα λογια.

Link to comment
Share on other sites

...μάλλον δεν το κάνεις σωστά...:cool:...αν το έχεις όρθιο το κινητό, τότε μπορεί να ξεφύγει το δάκτυλο και να μην πάει πάνω στο πλήκτρο που πρέπει καθώς ανεβαίνεις γιατί είναι κάπως στενά αριστερά...στο κάνει και σε landscape?

 

EDIT : Οπότε αυτός θα είναι ο λόγος...

 

ΥΓ. Αμάν κάνουμε να πείσουμε τον Κερκυραίο φίλο να το αγοράσει κι εσύ πας να χαλάσεις το deal...χαχαχα...:p

 

# Wolfox : Να προσέξεις από πού θα το πάρεις, μην είναι κλειδωμένο και έχεις άλλα θέματα μετά...μπορείς πολύ απλά να τους ρωτήσεις πριν το αγοράσεις...ή να ρωτήσεις κι εδώ να σου πει όποιος αγόρασε από το κατάστημα που θα το πάρεις...

 

ευχαριστώ :-) πιθανόν θα το αγοράσω από Vodafone ή από Γερμανό , αναλόγως το ποιός έχει καλύτερη τιμή........

LG G2 - 16GB - black

*ROM: CloudyG2 v2.2 kit kat

*Kernel: XCeed

Link to comment
Share on other sites

Όλοι εμείς που προτιμησαμε να αγοράσουμε την συσκευή μας από κάποιο ελληνικό e-shop για να πληρώσουμε κάποια χρήματα λιγότερα, γνωρίζαμε ότι είναι παραεισαγωγη.

Το μόνο που μας ενδιαφέρει σε τέτοιες περιπτώσεις είναι το τηλέφωνο να προορίζεται για κάποια από τις χώρες της Ευρωπαϊκής ένωσης για να καλυπτομαστε από την εγγύηση.

Πολλοί από εμάς εδώ αγοράζουμε χρόνια τώρα από eXpansys και τα ξέρουμε αυτά.

Το 247 γράφει όντως Gr/en και δεν λέει ψέματα αφού η συσκευή στο πληκτρολόγιο της samsung διαθέτει τις δυο γλώσσες.

 

Πλήρες Ελληνικά δηλαδή και στο swype έχουν μόνο οι συσκευές που έρχονται επισήμως μέσω την ελληνικής αντιπροσωπιας της samsung και διανέμονται px από την cosmote.

 

Φίλτατε Te_salat ανοίγεις μεγάλο θέμα εδώ... (και όχι, το πληκτρολόγιο της συσκευής ΔΕΝ διαθέτει δύο γλώσσες.)

Αυτό δεν νομίζω πως είναι δικαιολογία ώστε να διαθέτεις στην αγορά "κουτσουρεμένα" προϊόντα...

δηλαδή τα ελληνικά e-shops τι είναι?.... δεν είναι νόμιμα καταστήματα;... δεν πληρώνουμε το νόμιμο ΦΠΑ κλπ;

δεν το αγόρασα απο Ταϋλάνδη το κινητό!... από Ελλάδα το αγόρασα...

Δηλαδή ο καταναλωτής στην Αγγλία-Γερμανία κλπ αγοράζει άλλα προϊόντα απ'τα ηλεκτρονικά τους καταστήματα και άλλα απ' τα "φυσικά";

Δεν νομίζω...

Και όχι, δεν γνωρίζουμε όλοι ότι αυτό που αγοράζουμε είναι "παραεισαγωγή"... όχι όταν στις περιγραφές έχεις "GR"...

και όχι όταν και οι ίδιοι δεν παραδέχονται ότι η συσκευή είναι εισαγωγής!... Τι να λέμε τώρα!...

Μετά από μία ολόκληρη ημέρα ανταλλαγής email και διάφορες μπούρδες του στυλ (κάντε τον κόπο να διαβάστε απαντήσεις!):

"Δεν υπαρχει κανενα σοβαρο προβλημα εδω και η συσκευη σας μπορει να γραψει και ελληνικα.

Μπορειτε αν θελετε να περασετε απο καταστημα μας για την ρυθμιση της ή αναζητηστε απο μονο σας

την εφαρμογη greek input απο το market."

 

"Αν ημουν στην θεση σας θα εκανα μια αναζητηση στο market για εφαρμογες που θα παραμετροποιησουν

το κινητο στις αναγκες σας. Αυτη ειναι αλλωστε η "ομορφια" των PDA και ειδικα των νεων μοντελων με Android λειτουργικο."

 

"Και παλι εισαστε λαθος απεναντι μας, αφου η συσκευη δεν ειναι εισαγωγης και ειναι αγορασμενη απο Ελλαδα - υπαρχουν και ολα τα απαραιτητα παραστατικα."

 

"Μια μεγαλη αληθεια ειναι πως εχουμε "βαρεθει" να ακουμε τους ξερολες/ανιδεους της εκαστοτε αντιπροσωπειας, που πραγματικα

δεν ξερουν τι τους γινεται και δεν ξερουν καν να ελεγξουν το καναλι πωλησης τους. Τα ιδια εκανε και η Alpha Copy γι'αυτο μας χαιρετησε...."!!!!

 

και το αποκορύφωμα...

 

"Η υποστηριξη ελληνικων ειναι πληρης, γι'αυτο και εχετε ελληνικο μενου αλλα και ελληνικα γραμματα για να γραφετε."

 

!!!!

Και όλα αυτά τη στιγμή που η συσκευή έχει τα παρακάτω sales codes:

CPW DBT ITV KOR XEF XEO XEU (με default επιλογή Γερμανία/DBT)!!!!

Κι εγώ και η Samsung Hellas δηλαδή είμαστε ΨΕΥΤΕΣ!!!!

Το αστείο είναι ότι ούτε καν έκανα κουβέντα για αντικατάσταση της συσκευής ή κάτι τέτοιο!...

Όπως τους είπα στο τέλος, μια απλή παραδοχή του λάθους τους, μια διόρθωση της περιγραφής τουλάχιστον

θα ήταν υπεραρκετή για μένα (και θα με κρατούσαν και σαν πελάτη - πελάτη που απ'τις 3-4 αγορές που έκανα στο

συγκεκριμένο κατάστημα οι 2 ήταν για "ακριβά" smartphones).

 

Δυστυχώς όμως την έχω ξαναδεί αυτή τη συμπεριφορά πολλές φορές... μόνο με ελληνικές επιχειρήσεις!

Αγοράζω τεχνολογία (και όχι μόνο) απ' όλο τον κόσμο εδώ και πάνω απο 10 χρόνια και δυστυχώς μόνο

στην Ελλάδα έχω συναντήσει τέτοια αντιμετώπιση... (και δεν μιλάω μονο για Amazon, eBay και γενικώς τους

μεγάλους... ακόμη και μικρότερα καταστήματα - σε Ευρώπη και Αμερική - ξέρουν πως να βγάζουν κέρδος

και να "κρατάνε" τον πελάτη χωρίς να τον κοροϊδεύουν (και να τον αποκαλούν "ψεύτη").

 

(Ενδεικτικό παράδειγμα - προς χάριν της συζήτησης - από προσωπική εμπειρία:

Εδώ και κάποιους μήνες "στήνώ" το μηνιαίο φυλλάδιο μιας γνωστής αλυσίδας φωτογραφικών ειδών...

Είχαν μια μηχανή Kodak Easyshare η οποία μέσω του συνοδευτικού της software μπορούσε να ανεβάσει τις

φωτο και τα βίντεο που είχαν τραβηχτεί στο Facebook, YouTube κλπ. Η περιγραφή στο έντυπο (και στο

site τους) ανέφερε κάτι σαν "Kodak Easyshare ΤΑΔΕ73 - σύνδεση με Facebook, YouTube, Email κλπ - φακός τάδε μπλα μπλα"!!!

Η περιγραφή άφηνε να εννοηθεί δηλαδή πως η μηχανή μπορεί να συνδεθεί στο internet! Απο μόνη της!...

Έφτυσα αίμα να τους πείσω να προσθέσουμε το "με τη χρήση συνοδευτικού λογισμικού" από κάτω με μικρά γραμματάκια!)

 

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, τι χαζομάρες μου κάνει σήμερα το Vibrant μου; :S

 

Το έβαλα χθες που γύρισα κατά τη μία και τέταρτο το βράδυ να φορτίζει γιατί δεν είχε καθόλου.

 

Ξύπνησα πριν μισή ώρα και... ενώ είχε πει ότι είναι Fully Charged η μπαταρία ήταν στο 50% και το καπάκι πίσω ζεματούσε :S Το έκανα επανεκίνηση μήπως είχε κολλήσει, αλλά τίποτα.

Τώρα το ξαναέβαλα να φορτίζει και είναι στο 56%. Τι χαζομάρες είναι αυτές τώρα που μου κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κάνουμε το Handcent να ξεκινάει από default με κεφαλαία γράμματα;

 

κάθε φορα πατάω το shift, θα προτιμούσα να μπορώ να το αποφύγω

Link to comment
Share on other sites

Θέλει απεγκατάσταση του V1...

Για βοηθάτε λίγο ρε παιδιά...μέσω του root explorer έκανα απεγκατάσταση των live wallpapers αφού πρώτα τα αντέγραψα στην sd..Τώρα όμως όταν πάω να τα εγκαταστήσω μου λέει ότι η εφαρμογή δεν έχει γίνει εγκατάσταση και δεν τα ξαναπερνάει με τίποτα! Τι μπορεί να φταίει; Στο μεταξύ ένα live wallpaper που είχα από πριν και έτρεχε εξακολουθεί να τρέχει κανονικά!

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνη για δοκίμασε με τον Astro να τρεξεις τα apk σαν να τα κανείς εγκατάσταση. Εννοώ να τα τρεξεις από την sd card σου όπου τα έχεις αποθηκευσει όχι από το system/app

Δεν ξέρω αν θα δουλέψει δοκιμή κανε. Δεν το έχω ψάξει στο google να δω αν γίνεται.

Πάντως το launcher.apk που είχα αφαιρέσει για να έχω μόνο ton Launcher pro, τον επανεφερα κανονικά με απλή επικολλιση στο system/app.

 

Ψαχνω το thread για το oclf v2 και δε το βρισκω... Δωσ τε λιγο το λινκ.

Ψαχνοντας επεσα πανω σε αυτο το lagfix:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=786509

Φαινεται πολυ ενδιαφερον και απ οτι ειδα το εχει βαλει και ελληνας στην JM2 και λεει πολυ καλα λογια.

Έχω δεν θα το έβαζαν με τίποτα αυτό. Το παρακολουθώ από την αρχή αλλά κάτι με κάνει να μην το εμπιστεύομαι.

 

Α πάρε και το link

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=784691

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Θα το γράψεις εκεί που καλείς, στο dialing.

Δεν θα πατήσεις όμως κλήση. Με το που θα βάλεις το τελευταίο "#" θα σου βγάλει αυτόματα μια νέα σελίδα και πάνω θα γράφει sales code, ενώ από κάτω θα έχει κάποιες αλλες επιλογές...αλλά εφόσον είναι κλειδωμένο δεν θα μπορείς να τις επιλέξεις...

 

εγω το κανω και μου βγαζει COS...??? Τι σημαινει αυτο..????

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη για δοκίμασε με τον Astro να τρεξεις τα apk σαν να τα κανείς εγκατάσταση. Εννοώ να τα τρεξεις από την sd card σου όπου τα έχεις αποθηκευσει όχι από το system/app

Δεν ξέρω αν θα δουλέψει δοκιμή κανε. Δεν το έχω ψάξει στο google να δω αν γίνεται.

Πάντως το launcher.apk που είχα αφαιρέσει για να έχω μόνο ton Launcher pro, τον επανεφερα κανονικά με απλή επικολλιση στο system/app.

 

 

Έχω δεν θα το έβαζαν με τίποτα αυτό. Το παρακολουθώ από την αρχή αλλά κάτι με κάνει να μην το εμπιστεύομαι.

 

Μαζί με το live wallpaper είχα βγάλει και το wallpaper picker.Ναι το είχα δοκιμάσει και με astro και με titanium και με auto installer...και κοίτα τώρα το κουφό...το picker έφταιγε για όλα...δεν μπορούσα με τίποτα να το κάνω copy paste..στο system/apps μόλις το έκανα move όμως το πήρε! Έκανα και ένα restart και οι κινούμενες ταπετσαρίες ήταν στη θέση τους...τι να πω...

 

Edit

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι σε κάποιες άλλες εφαρμογές εξακολουθεί να βγάζει το ίδιο error..ευτυχώς που είναι κάτι wallpapers που έτσι και αλλιώς δεν με ενδιαφερουν.

.lol

Άκυρο! Με ένα απλό move στο system/apps δουλεύουν κανονικά

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε Te_salat ανοίγεις μεγάλο θέμα εδώ... (και όχι, το πληκτρολόγιο της συσκευής ΔΕΝ διαθέτει δύο γλώσσες.)

Αυτό δεν νομίζω πως είναι δικαιολογία ώστε να διαθέτεις στην αγορά "κουτσουρεμένα" προϊόντα...

δηλαδή τα ελληνικά e-shops τι είναι?.... δεν είναι νόμιμα καταστήματα;... δεν πληρώνουμε το νόμιμο ΦΠΑ κλπ;

δεν το αγόρασα απο Ταϋλάνδη το κινητό!... από Ελλάδα το αγόρασα...

Δηλαδή ο καταναλωτής στην Αγγλία-Γερμανία κλπ αγοράζει άλλα προϊόντα απ'τα ηλεκτρονικά τους καταστήματα και άλλα απ' τα "φυσικά";

Δεν νομίζω...

Και όχι, δεν γνωρίζουμε όλοι ότι αυτό που αγοράζουμε είναι "παραεισαγωγή"... όχι όταν στις περιγραφές έχεις "GR"...

και όχι όταν και οι ίδιοι δεν παραδέχονται ότι η συσκευή είναι εισαγωγής!... Τι να λέμε τώρα!...

Μετά από μία ολόκληρη ημέρα ανταλλαγής email και διάφορες μπούρδες του στυλ (κάντε τον κόπο να διαβάστε απαντήσεις!):

"Δεν υπαρχει κανενα σοβαρο προβλημα εδω και η συσκευη σας μπορει να γραψει και ελληνικα.

Μπορειτε αν θελετε να περασετε απο καταστημα μας για την ρυθμιση της ή αναζητηστε απο μονο σας

την εφαρμογη greek input απο το market."

 

"Αν ημουν στην θεση σας θα εκανα μια αναζητηση στο market για εφαρμογες που θα παραμετροποιησουν

το κινητο στις αναγκες σας. Αυτη ειναι αλλωστε η "ομορφια" των PDA και ειδικα των νεων μοντελων με Android λειτουργικο."

 

"Και παλι εισαστε λαθος απεναντι μας, αφου η συσκευη δεν ειναι εισαγωγης και ειναι αγορασμενη απο Ελλαδα - υπαρχουν και ολα τα απαραιτητα παραστατικα."

 

"Μια μεγαλη αληθεια ειναι πως εχουμε "βαρεθει" να ακουμε τους ξερολες/ανιδεους της εκαστοτε αντιπροσωπειας, που πραγματικα

δεν ξερουν τι τους γινεται και δεν ξερουν καν να ελεγξουν το καναλι πωλησης τους. Τα ιδια εκανε και η Alpha Copy γι'αυτο μας χαιρετησε...."!!!!

 

και το αποκορύφωμα...

 

"Η υποστηριξη ελληνικων ειναι πληρης, γι'αυτο και εχετε ελληνικο μενου αλλα και ελληνικα γραμματα για να γραφετε."

 

!!!!

Και όλα αυτά τη στιγμή που η συσκευή έχει τα παρακάτω sales codes:

CPW DBT ITV KOR XEF XEO XEU (με default επιλογή Γερμανία/DBT)!!!!

Κι εγώ και η Samsung Hellas δηλαδή είμαστε ΨΕΥΤΕΣ!!!!

Το αστείο είναι ότι ούτε καν έκανα κουβέντα για αντικατάσταση της συσκευής ή κάτι τέτοιο!...

Όπως τους είπα στο τέλος, μια απλή παραδοχή του λάθους τους, μια διόρθωση της περιγραφής τουλάχιστον

θα ήταν υπεραρκετή για μένα (και θα με κρατούσαν και σαν πελάτη - πελάτη που απ'τις 3-4 αγορές που έκανα στο

συγκεκριμένο κατάστημα οι 2 ήταν για "ακριβά" smartphones).

 

Δυστυχώς όμως την έχω ξαναδεί αυτή τη συμπεριφορά πολλές φορές... μόνο με ελληνικές επιχειρήσεις!

Αγοράζω τεχνολογία (και όχι μόνο) απ' όλο τον κόσμο εδώ και πάνω απο 10 χρόνια και δυστυχώς μόνο

στην Ελλάδα έχω συναντήσει τέτοια αντιμετώπιση... (και δεν μιλάω μονο για Amazon, eBay και γενικώς τους

μεγάλους... ακόμη και μικρότερα καταστήματα - σε Ευρώπη και Αμερική - ξέρουν πως να βγάζουν κέρδος

και να "κρατάνε" τον πελάτη χωρίς να τον κοροϊδεύουν (και να τον αποκαλούν "ψεύτη").

 

(Ενδεικτικό παράδειγμα - προς χάριν της συζήτησης - από προσωπική εμπειρία:

Εδώ και κάποιους μήνες "στήνώ" το μηνιαίο φυλλάδιο μιας γνωστής αλυσίδας φωτογραφικών ειδών...

Είχαν μια μηχανή Kodak Easyshare η οποία μέσω του συνοδευτικού της software μπορούσε να ανεβάσει τις

φωτο και τα βίντεο που είχαν τραβηχτεί στο Facebook, YouTube κλπ. Η περιγραφή στο έντυπο (και στο

site τους) ανέφερε κάτι σαν "Kodak Easyshare ΤΑΔΕ73 - σύνδεση με Facebook, YouTube, Email κλπ - φακός τάδε μπλα μπλα"!!!

Η περιγραφή άφηνε να εννοηθεί δηλαδή πως η μηχανή μπορεί να συνδεθεί στο internet! Απο μόνη της!...

Έφτυσα αίμα να τους πείσω να προσθέσουμε το "με τη χρήση συνοδευτικού λογισμικού" από κάτω με μικρά γραμματάκια!)

 

Αυτά!

Θα συμφωνησω 100% μαζι σου φιλε μου.Εχω αγορασει απο το play γυρω στα 30 προιοντα τα περισσοτερα πανω απο 500 ευρω.Ρωτησα κατα την αγορα απο το καταστημα Αμαρουσιου,μενω κοντα,αν εχει ελληνικο πληκτρολογιο και μου ειπαν ναι.Οχι δεν ειχε αλλα ανοιγε και σε γερμανικο περιβαλλον και ρωταγα εδω με τι σειρα να πατησω τα μενου για να αλλαξω σε αγγλικα.Συν τοις αλλοις παροτι ξερουν οτι εχω αγορασει πολλα προιοντα απο αυτους οταν ζητησα να πληρωσω με πιστωτικη μου ειπαν 8 ευρω παραπανω τιμη.Απλα δεν αγοραζω ξανα απο αυτους τιποτα.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Έχει βάλει κανεις την JM1?γιατι παρατήρησα δυο μικρά πραγματάκια αλλα ενοχλητικα.... Το πρώτο ειναι η οθόνη που πρεπει να "αφαιρέσουμε" αρχικα για να μπει στο λειτουργικο με το χερι εχει γινει πιο δύσκολο να "αφαιρεθει" γιατι απαιτει πιο χαρακτηριστικη κίνηση παρα ενα "πεταγμα".....

Επίσης σε βίντεο που τράβηξα για πρώτη φορά έκανε σπασίματα....Ενω σε προηγούμα ποτε δεν ειχε ουτε το παραμικρό σπάσιμο...

Σαν θετικα μπορώ να πω το πολυ πιο γρήγορα κλείδωμα του GPS και το οτι καταφερνει ποια αντι να βρίσκεται μόνιμα η άδεια μνήμη στα 42ΜΒ τωρα ειναι στα 50+ ωστε να μπορει να λειτουργει χωρις σπασίματα.(τωρα γιατι 42 ειναι ελεύθερα ειαν ιγιατι οτ εχω φορτωσει πολυ και με το advanced Task Killer paei στα 120-140 ελέυθερα....

Επίσης κάμερα ανοίγει πολύ πιο γρήγορα απο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη το πέρασα το lag fix 2.

Όλα μια χαρά.

Κατέβασα το apk από το xda απευθείας από τον browser του galaxy.

Μετά έκανα απεγκατάσταση το v1 από το μενού της εφαρμογής.

Κατόπιν πήγα στον φάκελο downloads οπου είχε αποθηκευτεί το apk.

Το έτρεξα και επέλεξα upgrade.

Αντικατέστησε το v1 .

Μετά επέλεξα από το μενού το νέο lag fix και εγκαταστάθηκε κανονικά.

Για διαφορές μη με ρωτάς. Είναι πολύ νωρίς ακόμα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη το πέρασα το lag fix 2.

Όλα μια χαρά.

Κατέβασα το apk από το xda απευθείας από τον browser του galaxy.

Μετά έκανα απεγκατάσταση το v1 από το μενού της εφαρμογής.

Κατόπιν πήγα στον φάκελο downloads οπου είχε αποθηκευτεί το apk.

Το έτρεξα και επέλεξα upgrade.

Αντικατέστησε το v1 .

Μετά επέλεξα από το μενού το νέο lag fix και εγκαταστάθηκε κανονικά.

Για διαφορές μη με ρωτάς. Είναι πολύ νωρίς ακόμα.

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

Το κουλό με εμένα είναι ότι δεν κατεβαίνει απευθείας στο κινητό..Πάντως θα περιμένω λίγο και θα το περάσω από το pc... αναλογα με το τι εντυπώσεις θα γράψεις...

Edit

Επιπλέον στη V2 έχει επιλογή για απεγκατάσταση του V1 όπως είδα να αναφέρουν στο xda;

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...