Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατέβασα το πρόγραμμα Google Earth για android.

Το μετέφερα στο τηλ. Κάνω install κανονικά, εμφανίζει το εικονίδιο αλλά δεν ανοίγει.

Το τηλ τρέχει με 2.1.

Άαα!! Δοκίμασα και εγκατάσταση σε λειτουργία πτήσης (κάπου το πήρε το μάτι μου κ΄ αυτό!!!). Τπτ πάλι !

Τι να κάνω για να λειτουργήσει;

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Στην 2.1 μετράει πολύ και ο συνδυασμός SetCPU με Autokiller Memory Optimiser.

Χρησιμοποιώ το εξής setup:

 

-SetCPU: Max 480Mhz/ Min 122Mhz setting:ondemand

 

-Autokiller Memory Optimiser: setting:Strict

 

 

Έχω κατεβάσει to setcpu_2.04 από xda-developers. Υπάρχει μια επιλογή power save. Λογικά με αυτό ρυθμίζει μόνο την cpu για μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας? Το set cpu πρέπει να τρέχει συνέχεια? Γιατί με έναν task killer που έχω δεν το βλέπει να τρέχει :cool:

Link to comment
Share on other sites

Home+power button δεν κάνει reboot αλλά hard reset (άσχετα αν κάνει επανεκκίνηση). Πρέπει να το κρατήσεις πατημένο μέχρι να κάνει δόνηση.

Αν δεν το κάνει, κάτι τρέχει.. εκτός και αν γνωρίζει κάτι διαφορετικό κάποιος κάτοχος x10 mini pro.

 

Ούτε εμένα πάντως με το pro κάνει reboot με αυτά τα 2 κουμπιά (είμαι σε μία homescreen και τα πατάω).

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμένα πάντως με το pro κάνει reboot με αυτά τα 2 κουμπιά (είμαι σε μία homescreen και τα πατάω).

 

Χμ.. μήπως επειδή σε εσάς η μπαταρία είναι αποσπώμενη και κάνεις hard reset... με τον πατροπαράδοτο τρόπο!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χμ.. μήπως επειδή σε εσάς η μπαταρία είναι αποσπώμενη και κάνεις hard reset... με τον πατροπαράδοτο τρόπο!

 

Ναι ναι... αυτός σίγουρα έχει δουλέψει... πολλάκις! :lol::lol:

 

Αυτό το καλώδιο είναι ίδιο με το δικό μας ε; Βασικά ψάχνω στο documentation της

SE και κάπου να γράφει τον τίτλο του καλωδίου USB δεν βρήκα. Μας έχει φάει η υπέρ-απλούστευση.:confused: (νομίζω πως είναι micro b).

http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.48714

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια παρατηρηση

εχω δει σε πολλα τραπεζακια σε καφετεριες πολλα ατομα με μινι και μινι προ.καποιους που γνωριζα ειδα οτι το κινητο οπως το αγορασανε ετσι το ειχανε.συμπέρασμα το μεγαλυτερο ποσοστο το περνουνε λογο εμφανισης και λενε οτι ειναι μαπα πχ λογου bluetooth οταν ομως τους εξιγησα καταλαβα οτι δεν γνωριζανε και το ποιο βασικο δλδ για το μαρκετ.ερωτησεις του τυπου και τι ειναι αυτο και πως μπαινεις τις ακουσα πολλες φορες.

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια παρατηρηση

εχω δει σε πολλα τραπεζακια σε καφετεριες πολλα ατομα με μινι και μινι προ.καποιους που γνωριζα ειδα οτι το κινητο οπως το αγορασανε ετσι το ειχανε.συμπέρασμα το μεγαλυτερο ποσοστο το περνουνε λογο εμφανισης και λενε οτι ειναι μαπα πχ λογου bluetooth οταν ομως τους εξιγησα καταλαβα οτι δεν γνωριζανε και το ποιο βασικο δλδ για το μαρκετ.ερωτησεις του τυπου και τι ειναι αυτο και πως μπαινεις τις ακουσα πολλες φορες.

 

Φίλε kasmpou , αυτό είναι το κυριότερο πρόβλημα με τα smartphones που πάνε να αγγίξουν τον μέσο αγοραστή.

 

π.χ. όταν παίρνεις Blackberry είσαι κατά 90% μπλεγμένος με κάποιου είδους επιχείρηση και ξέρεις γιατί το παίρνεις άρα ξέρεις και τι μπορεί να κάνει.

 

όταν παίρνεις iPhone όλο και από κάποιον έχεις δει ή έχεις ακούσει τι μπορεί να κάνει στο περίπου , από κάποιον trendy φίλο σου (sorry αλλά εκεί πιστεύω ότι απευθύνεται το εν λόγω κινητό , trendy νεολαία και μεσήλικες που δεν έχουν άμεση σχέση με την τεχνολογία , γιατί είναι απλοϊκό στον χειρισμό του).

 

όταν όμως παίρνεις Android ή/και Windows Mobile αν δεν ξέρεις και απλά στο πλασάρουν ως μια trendy συσκευούλα , χωρίς να σου πουν πολλά αναμενόμενα μπαίνεις στο 1ο forum που θα βρεις μπροστά σου (βλ. myphone) και το κράζεις ή αν δεν ξέρεις από forum απλά το κράζεις λεκτικά στις παρέες σου και στον τριγύρω κόσμο ή στον υπάλληλο του καταστήματος που στο πούλησε!!! :lol:

 

Edit: Για να αποδείξω την θεωρία μου , απλά ρίξε μια ματιά λίγο παρακάτω στα thread και δες τα offtopic του XPERIA x10i. Δες τι "αποψάρες" βγαίνουν στην φόρα και θα καταλάβεις πόσο αδαής είναι ο κόσμος στις αγορές του.

 

Edit2: Και επειδή δουλεύω σε καφέ-μπαρ κι εγώ το βλέπω και αυτό και το μεγάλο x10 πάνω σε τραπέζια και τα βλέπω απείραχτα με όλες τις default εφαρμογές και ακούω κάτι κουλά όταν τους δείχνω το δικό μου , που ούτε καν μπαίνω στον κόπο να εξηγήσω τι και πως και να αναλύσω!

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να ρυθμισω σε ποσα sec να κλειδωνει το τηλεφωνο?

 

εννοεις να σβηνει η οθονη σου;πας ρυθμισεις-ηχος κ εικονα-ληξη οριου χρονου οθονης.

 

Να ρωτησω,για το geotag πρεπει να εχω επιλεξει απο τις ρυθμισεις - απορρητο- χρηση τοποθεσιας?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μετά από φρέσκο flash και πέρασμα app2sd ΠΑΛΙ στην εργοστασιακή (η κάρτα ήρθε Dark Dog όπως την έστειλα, δεν βρήκαν κανένα πρόβλημα, βέβαια όταν την χρησιμοποιώ εγώ στο κινητό κατεβαίνουν τα φαντάσματα:p), κατάφερα και ενεργοποίησα και το JiT, οπότε μετά από reboot πήρα αυτό το benchmark:

 

http://i52.tinypic.com/358cih3.jpg

:D

 

Επίσης, @Dark, κοίταξα λίγο το άρθρο για το zipalign, και επειδή θυμόμουν αυτό που είχες πει, ότι η SE μπορεί να τις είχε από μαμά έτσι, έτρεξα σε 4-5 την εντολή επιβεβαίωσης, και σε όλες μου την έβγαλε successful (δεν αντέχω να δοκιμάσω περισσότερες τώρα). Οπότε μάλλον δίκιο είχες.:)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από φρέσκο flash και πέρασμα app2sd ΠΑΛΙ στην εργοστασιακή (η κάρτα ήρθε Dark Dog όπως την έστειλα, δεν βρήκαν κανένα πρόβλημα, βέβαια όταν την χρησιμοποιώ εγώ στο κινητό κατεβαίνουν τα φαντάσματα:p), κατάφερα και ενεργοποίησα και το JiT, οπότε μετά από reboot πήρα αυτό το benchmark:

 

http://i52.tinypic.com/358cih3.jpg

:D

 

Επίσης, @Dark, κοίταξα λίγο το άρθρο για το zipalign, και επειδή θυμόμουν αυτό που είχες πει, ότι η SE μπορεί να τις είχε από μαμά έτσι, έτρεξα σε 4-5 την εντολή επιβεβαίωσης, και σε όλες μου την έβγαλε successful (δεν αντέχω να δοκιμάσω περισσότερες τώρα). Οπότε μάλλον δίκιο είχες.:)

 

Πάντα κάποιες θα είναι όμως που ΔΕΝ θα είναι zipaligned! Τεκμηριωμένο! Και επίσης μπορείς να κάνεις zipalign και στις εφαρμογές χρήστη.

 

Σύντομα όμως θα έχουμε εξελίξεις!

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παιδια θέλω τα φώτα σας για το launcher pro plus. το είχα ρυθμίσει μια χαρά αλλά πέρασα καινούργια έκδοση αφού απεγκατέστησα την παλιά κ ο βλάκας δεν είχα κρατήσει backup στις ρυθμίσεις.. μπορεί να μου πει κάποιος τον τρόπο που:

 

α) έχουμε μετρητή στις αναπάντητες κλήσεις edit. μόνο με τα launcher pro εικονιδια μπορουσα να εχω μετρητή στις κλήσεις. :S

β) βγάζουμε συντόμευση στην homescreen που σε πάει στο μενου αλλαγής 3g->gms.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου πει κανεις το λινκ που εχει ερωτησεις-απαντησεις για το χ 10μινι ?? Ο οδηγος δηλαδη .. Ευχαριστω πολυ
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου πει κανεις το λινκ που εχει ερωτησεις-απαντησεις για το χ 10μινι ?? Ο οδηγος δηλαδη .. Ευχαριστω πολυ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=280944

 

 

καλα αν ειναι σαν του iphone που απο τις 100 που ειναι online σου δειχνει τις 70 αστο...μια χαρα ειμαι και με το go!chat..

Aλλα ποσταρε το οταν βγει μπας και ειναι καλυτερο απο τα λοιπα τσατ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εννοεις να σβηνει η οθονη σου;πας ρυθμισεις-ηχος κ εικονα-ληξη οριου χρονου οθονης.

 

οχι αυτο το ξερω. υπαρχει ξεχωριστη ρυθμιση σε ποσα δευτερολεπτα να κλειδωνει η οθονη? ή οταν σβηση η οθονη κλειδωνη αυτοματα?

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

καλα αν ειναι σαν του iphone που απο τις 100 που ειναι online σου δειχνει τις 70 αστο...μια χαρα ειμαι και με το go!chat..

Aλλα ποσταρε το οταν βγει μπας και ειναι καλυτερο απο τα λοιπα τσατ

 

Λογικά θα μας εμφανιστεί στο app του face.. Κάποτε έπρεπε να γίνει και αυτό

Link to comment
Share on other sites

μολις το δοκιμασα το chat. πάρα πολύ καλή δουλειά έχουν κάνει!
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου:

καθότι το x10mini Μας, έχει και λειτουργικό αξιοπρεπές που τρέχει από πίσω, Υπάρχει εφαρμογούλα που να κλειδώνει φακέλους?Για λόγους ασφαλείας?

Για παράδειγμα εκεί όπου αποθηκεύονται οι φωτογραφίες..ή να ζητάει κωδικό για να ανοίξει τον κατάλογο με τις επαφές???

 

Και κάτι κοντά σε αυτό , μιας που είπα και επαφές: στην καρτέλα των επαφών, δεν έχει πεδίο να ορίσουμε τα :Γενέθλια??? Και χτυπάει σαν υπενθύμιση???

(Μα@!#$@$ αυτό αν δεν παίζει...θα εκτεθούμε ρε παιδιά!!!!χαχαχα)

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Πάντα κάποιες θα είναι όμως που ΔΕΝ θα είναι zipaligned! Τεκμηριωμένο! Και επίσης μπορείς να κάνεις zipalign και στις εφαρμογές χρήστη.

 

Σύντομα όμως θα έχουμε εξελίξεις!

 

Α, τότε θα έτυχα πάνω σε αυτές που ήταν και είπα "πάλι αλήθειες έλεγε;":p Λες να κάτσω να τις κάνω και εγώ τότε ε; Του χρήστη δεν νομίζω ότι είναι "εφαρμόσιμο" το να τις κάνω, γιατί εκτός από μερικές όλες οι άλλες μπαινό βγαίνουν (τον manual τρόπο φαντάζομαι ότι θα κάνω, cmd και άγιος ο Θεός). Το tutorial πάντως του JiT που υπάρχει στους XDA είναι σχετικά απλό να γίνει, έχεις σκεφτεί να το μεταφέρεις και εδώ;

 

και η σημαντικότερη ερώτηση, τι είδους εξελίξεις; :) Στον τομέα των zipaligned apps, του app2sd, του 2.1 μας, ή του default apps που έλεγες να μας δείξεις πως;

Link to comment
Share on other sites

Α, τότε θα έτυχα πάνω σε αυτές που ήταν και είπα "πάλι αλήθειες έλεγε;":p Λες να κάτσω να τις κάνω και εγώ τότε ε; Του χρήστη δεν νομίζω ότι είναι "εφαρμόσιμο" το να τις κάνω, γιατί εκτός από μερικές όλες οι άλλες μπαινό βγαίνουν (τον manual τρόπο φαντάζομαι ότι θα κάνω, cmd και άγιος ο Θεός). Το tutorial πάντως του JiT που υπάρχει στους XDA είναι σχετικά απλό να γίνει, έχεις σκεφτεί να το μεταφέρεις και εδώ;

 

και η σημαντικότερη ερώτηση, τι είδους εξελίξεις; :) Στον τομέα των zipaligned apps, του app2sd, του 2.1 μας, ή του default apps που έλεγες να μας δείξεις πως;

 

To App2sd υπάρχει ήδη σαν tutorial (και είναι εύκολο), νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος για δεύτερο.

 

Θα προσπαθήσω μέχρι το βράδυ να ανεβάσω tutorial, απλά περίμενα μια πολύ καλή εφαρμογή από xda που θα έλυνε πολλά χέρια..

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

To App2sd υπάρχει ήδη σαν tutorial (και είναι εύκολο), νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος για δεύτερο.

 

Θα προσπαθήσω μέχρι το βράδυ να ανεβάσω tutorial, απλά περίμενα μια πολύ καλή εφαρμογή από xda που θα έλυνε πολλά χέρια..

 

Όντως έχουμε tutorial για το app2sd, για το Jit enabling λέω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=865486

 

Όσο για το tutorial (για ποιο πράγμα; ), περίμενε την, γιατί να κάνουμε διπλό κόπο για κάτι;

Edited by kalas
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ την ερώτησή μου:

καθότι το x10mini Μας, έχει και λειτουργικό αξιοπρεπές που τρέχει από πίσω, Υπάρχει εφαρμογούλα που να κλειδώνει φακέλους?Για λόγους ασφαλείας?

Για παράδειγμα εκεί όπου αποθηκεύονται οι φωτογραφίες..ή να ζητάει κωδικό για να ανοίξει τον κατάλογο με τις επαφές???

 

Και κάτι κοντά σε αυτό , μιας που είπα και επαφές: στην καρτέλα των επαφών, δεν έχει πεδίο να ορίσουμε τα :Γενέθλια??? Και χτυπάει σαν υπενθύμιση???

(Μα@!#$@$ αυτό αν δεν παίζει...θα εκτεθούμε ρε παιδιά!!!!χαχαχα)

 

Εγω απο οτι ξερω πηγενε ρυθμησεις ασφαλεια και ενεργοποιησε το μοτιβο! κλειδωνει ολη την συσκευη. για καποια extra εφαρμογη δεν γνωριζω

Nexus S The best
Link to comment
Share on other sites

Όντως έχουμε tutorial για το app2sd, για το Jit enabling λέω:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=865486

 

Όσο για το tutorial (για ποιο πράγμα; ), περίμενε την, γιατί να κάνουμε διπλό κόπο για κάτι;

 

Tutorial για JIT, cleanup και zipalign

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχουν κάποιες (είχα πέσει πάνω σε μία App protector pro, paid) που κλείδωνε νομίζω προγράμματα (δεν άνοιγαν δηλαδή χωρίς συνδυασμό).
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...