Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά έχει κάποιος το DocumentsToGo σε Full version να μου το στείλει σε pm???
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

σχετικά με την μπαταρία του mini... εδω και ενα μηνα με μικρη χρηση δεν κραταει πανω απο μια μερα. Καποια στιγμη μου εκλεισε εντελως, το φορτισα 5-6 ωρες και οταν γεμισε το εκλεισα και τι ξανανοιξα. Ειναι λοιπον 1,5 μερα και ειναι ακομα στο 70% !!!! Επιφυλάσσομαι για τη συνέχεια ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ανέβαζω σε rapidshare τώρα, αναμένετε.

 

Ορίστε τα 2 αρχεία :http://rapidshare.com/files/420968408/FILE_277565293_1284627111000_1282651820000_277565289_95622925_INFILE_LONGTERM.zip

 

http://rapidshare.com/files/420966223/FILE_277567608_1284987886000_1282742092000_277567606_13029936_INFILE_LONGTERM.zip

 

Σε ευχαριστουμε για τα αρχεια. Τελικα εκανα το debrand με βαση τον οδηγο του antvou και με τα δικα σου firmware αρχεια αλλα δυστηχως ειχα το ιδιο αποτελεσμα. Το debrand εγινε στην UK Generic Firmware αλλα χωρις την επιλογη "εξοικονομηση κοστους" στα μηνυματα. Οποτε το ξαναγυρισα στην Cosmote brand firmware γιατι δεν θελω να διπλοχρεωνομαι για ενα απλο μηνυμα. Ισως μπορεσω μεσα στην εβδομαδα να βρω το firmware απο συσκευη αγορασμενη απο Wind οπου φαινεται οτι ειναι η Greek Generic με την εξοικονομηση κοστους.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με την μπαταρία του mini... εδω και ενα μηνα με μικρη χρηση δεν κραταει πανω απο μια μερα. Καποια στιγμη μου εκλεισε εντελως, το φορτισα 5-6 ωρες και οταν γεμισε το εκλεισα και τι ξανανοιξα. Ειναι λοιπον 1,5 μερα και ειναι ακομα στο 70% !!!! Επιφυλάσσομαι για τη συνέχεια ...
Και σε μενα το ιδιο. Με ενα μηνα χρησης μου κρατουσε 1 μερα και ειχα ξενερωσει. Μετα πηρε μπρος και μου κραταει 2,5 μερες χαλαρα με σχετικα πολυ χρηση.

Σε ευχαριστουμε για τα αρχεια. Τελικα εκανα το debrand με βαση τον οδηγο του antvou και με τα δικα σου firmware αρχεια αλλα δυστηχως ειχα το ιδιο αποτελεσμα. Το debrand εγινε στην UK Generic Firmware αλλα χωρις την επιλογη "εξοικονομηση κοστους" στα μηνυματα. Οποτε το ξαναγυρισα στην Cosmote brand firmware γιατι δεν θελω να διπλοχρεωνομαι για ενα απλο μηνυμα. Ισως μπορεσω μεσα στην εβδομαδα να βρω το firmware απο συσκευη αγορασμενη απο Wind οπου φαινεται οτι ειναι η Greek Generic με την εξοικονομηση κοστους.
Χρησιμοποιεις την default εκδοση μηνυματων? Γιατι δεν βαζεις handsent που ειναι κλασεις ανωτερο και με 160χαρακτηρες? Ειναι κριμα να χανεις τις αναβαθμισεις για την κοσμοτε.
Link to comment
Share on other sites

πριν την εγκατάσταση των δωρεαν προγραμματων απο το market εμφανιζεται

καποιο κειμενο που αναφέρει οτι η εφαρμογή θα έχει προσβαση σε διαφορα

π.χ. τηλεφωνικες κλήσεις αναγνωση κατάστασης και ταυτοτητας τηλεφώνου

τι ακριβώς εννοεί ?

επισης βγαζει συνεχεια κατι για χρεωση στα μηνύματα - τι ακριβώς ειναι ?

 

για την χρηση του πλοηγου χωρις wifi , 3g έχει καποιος προγραμμα να μου στείλει

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά,θέλω να ρωτήσω κάτι αλλά μην βρίσετε ή γελάσετε,,το root και το deprand που λέτε τι ακριβώς είναι???μην γελάσετε σας παρακαλώ,απλά προσπαθώ και εγώ να μάθω:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστουμε για τα αρχεια. Τελικα εκανα το debrand με βαση τον οδηγο του antvou και με τα δικα σου firmware αρχεια αλλα δυστηχως ειχα το ιδιο αποτελεσμα. Το debrand εγινε στην UK Generic Firmware αλλα χωρις την επιλογη "εξοικονομηση κοστους" στα μηνυματα. Οποτε το ξαναγυρισα στην Cosmote brand firmware γιατι δεν θελω να διπλοχρεωνομαι για ενα απλο μηνυμα. Ισως μπορεσω μεσα στην εβδομαδα να βρω το firmware απο συσκευη αγορασμενη απο Wind οπου φαινεται οτι ειναι η Greek Generic με την εξοικονομηση κοστους.

 

Εγώ είχα αυτήν την έκδοση αλλά ΔΕΝ κάνει update στο τελευταίο firmware. Επίσης είχε εξαρχής τις ρυθμίσεις internet της WIND, οπότε είναι είτε απλά greek localization ή branded στην wind.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά,θέλω να ρωτήσω κάτι αλλά μην βρίσετε ή γελάσετε,,το root και το deprand που λέτε τι ακριβώς είναι???μην γελάσετε σας παρακαλώ,απλά προσπαθώ και εγώ να μάθω:rolleyes:

Root--->http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3289076#post3289076

Debrand ειναι οταν βγαζουμε το customize καποιας εταιρειας π.χ κοσμοτε μεσα απο το κινητο μας με καποια διαδικασια,ΕΑΝ ειναι branded. Δηλαδη εαν το εχεις αγορασει απο cosmote,wind,vodafone ειναι με το λογισμικο της εταιρειας που το πηρες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να γελασουμε βρε Κλειω? Ολοι ειχαμε αποριες, χαζες η οχι κατα καιρους. Λοιπον, root, ειναι μια διαδικασια κατα την οποια ο χρηστης της συσκευης αποκταει δικαιωματα superuser, κατι σαν administrator στα windows. Μεσω αυτης της διαδικασιας εχουμε προσβαση στα αρχεια συστηματος και δυνατοτητα να εγκαταστησουμε καποιες εφαρμογες που το απαιτουν. Debrand ειναι η αλλαγη στο firmware του τηλεφωνου. Για να το καταλαβεις καλυτερα φαντασου δυο ιδια κινητα, το ενα αγορασμενο απο κοσμοτε και το αλλο απο πλαισιο, το ενα εχει το λειτουργικο με επεμβασεις της κοσμοτε μεσα, οπως εφαρμογες, λογοτυπα, θεματα ισως, γιάυτο και λεγεται branded, ενω το αλλο ειναι οπως το εβγαλε η εταιρια του. Η διαδικασια μεταβασης απο το ενα στο αλλο firmware λεγεται debrand.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά,θέλω να ρωτήσω κάτι αλλά μην βρίσετε ή γελάσετε,,το root και το deprand που λέτε τι ακριβώς είναι???μην γελάσετε σας παρακαλώ,απλά προσπαθώ και εγώ να μάθω:rolleyes:

 

Τι είναι το root;

 

Τι ακριβώς είναι;

Όπως ήδη γνωρίζετε, το Android βασίζεται σε linux και, όπως και στα υπόλοιπα unix λειτουργικά (που υποστηρίζουν πολλούς λογαριασμούς ανά σύστημα), υπάρχει ένας λογαριασμός χρήστη που ονομάζεται root. Ο χρήστης αυτός έχει όλα τα δικαιώματα (permissions) πάνω σε όλους τους λογαριασμούς. Είναι κάτι αντίστοιχο του administrator στα Windows. Δηλαδή, μπορεί να κάνει ό,τι θέλει στο σύστημα. Αντίθετα, οι απλοί χρήστες έχουν περιορισμένα δικαιώματα και αυτό αποσκοπεί στην προστασία από λάθος χειρισμούς σημαντικών, για τη σωστή λειτουργία του λειτουργικού, αρχείων ή διεργασιών. Μια ROM που είναι rooted, έχει εξ αρχής εγκατεστημένη τη δυνατότητα για χρήση δικαιωμάτων root.

 

Το χρειάζομαι;

Στην περίπτωση του Android αποκτώντας κάποιος δικαιώματα root μπορεί να εγκαταστήσει εφαρμογές που, για να τρέξουν, απαιτούν τέτοιου είδους δικαιώματα (δικαιώματα root). Τέτοιες εφαρμογές είναι για παράδειγμα οι εφαρμογές backup, οι task managers, εφαρμογές για τροποποίηση του συστήματος, εφαρμογές για tethering. Βέβαια, όπως διαβάσατε παραπάνω, η υπάρξη του λογαριασμού root αποσκοπεί στην ασφάλεια του συστήματος, οπότε δίνοντας ελεύθερη πρόσβαση σε αυτόν δημιουργούμε ένα κενό ασφαλείας. Αυτό αντιμετωπίζεται με την ενσωμάτωση στις rooted ROMs της εφαρμογής Superuser η οποία, κάθε φορά που κάποια εφαρμογή ζητάει δικαιώματα root, ρωτάει αν της επιτρέπουμε να τα αποκτήσει.

 

EDIT: ουπς, δεν ειδα οτι εχει απαντηθει...ας σβησεις καποιος mod to μυνημα παρακαλω

Edited by Diamandis

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά,θέλω να ρωτήσω κάτι αλλά μην βρίσετε ή γελάσετε,,το root και το deprand που λέτε τι ακριβώς είναι???μην γελάσετε σας παρακαλώ,απλά προσπαθώ και εγώ να μάθω:rolleyes:

 

Με λίγα λόγια γιατί έχουν χιλιοειπωθεί εδώ και με λίγο διάβασμα θα μπορούσες να τα βρείς μέσα στο thread:

 

ROOT: Είναι μια διαδικασία κατά την οποία ανοίγεις την πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος (που κανονικά δεν έχεις πρόσβαση). Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να σβήσεις εφαρμογές που δεν θέλεις και που δεσμεύουν τζάμπα μνήμη στο κινητό σου.

Προσοχή βέβαια θέλει στο τι θα σβήσεις. Επίσης μπορείς να κατεβάσεις paid εφαρμογες κλπ κλπ.

 

DEBRAND: Είναι πάλι μια διαδικασία κατά την οποία μπορείς να απομακρύνεις images, ringtones, ρυθμίσεις web αλλά και άλλους περιορισμούς που έχει το λογισμικό του κινητού σου από τον εκάστοτε πάροχο κινητής τηλεφωνίας (πχ έχεις vodafone? το κινητό σου είναι branded εκεί)

Επίσης χάνεις κάποιες καλές αναβαθμίσεις.

 

ΥΓ: Τα παραπάνω δεν είναι ολικοί ορισμοί του debrand και του Root απλά είναι περιληπτικές εξηγήσεις. Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα, διάβασε περισσότερο τα thread!

 

Αν και νομίζω οτι ο Diamandis τα εξήγησε πιο καλά ;)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειμαι ο καλυτερος :p:p

 

το εκανα copy paste απο το FAQ!

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να γελασουμε βρε Κλειω? Ολοι ειχαμε αποριες, χαζες η οχι κατα καιρους. Λοιπον, root, ειναι μια διαδικασια κατα την οποια ο χρηστης της συσκευης αποκταει δικαιωματα superuser, κατι σαν administrator στα windows. Μεσω αυτης της διαδικασιας εχουμε προσβαση στα αρχεια συστηματος και δυνατοτητα να εγκαταστησουμε καποιες εφαρμογες που το απαιτουν. Debrand ειναι η αλλαγη στο firmware του τηλεφωνου. Για να το καταλαβεις καλυτερα φαντασου δυο ιδια κινητα, το ενα αγορασμενο απο κοσμοτε και το αλλο απο πλαισιο, το ενα εχει το λειτουργικο με επεμβασεις της κοσμοτε μεσα, οπως εφαρμογες, λογοτυπα, θεματα ισως, γιάυτο και λεγεται branded, ενω το αλλο ειναι οπως το εβγαλε η εταιρια του. Η διαδικασια μεταβασης απο το ενα στο αλλο firmware λεγεται debrand.

σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

 

Με λίγα λόγια γιατί έχουν χιλιοειπωθεί εδώ και με λίγο διάβασμα θα μπορούσες να τα βρείς μέσα στο thread:

 

ROOT: Είναι μια διαδικασία κατά την οποία ανοίγεις την πρόσβαση στα αρχεία του συστήματος (που κανονικά δεν έχεις πρόσβαση). Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να σβήσεις εφαρμογές που δεν θέλεις και που δεσμεύουν τζάμπα μνήμη στο κινητό σου.

Προσοχή βέβαια θέλει στο τι θα σβήσεις. Επίσης μπορείς να κατεβάσεις paid εφαρμογες κλπ κλπ.

 

DEBRAND: Είναι πάλι μια διαδικασία κατά την οποία μπορείς να απομακρύνεις images, ringtones, ρυθμίσεις web αλλά και άλλους περιορισμούς που έχει το λογισμικό του κινητού σου από τον εκάστοτε πάροχο κινητής τηλεφωνίας (πχ έχεις vodafone? το κινητό σου είναι branded εκεί)

Επίσης χάνεις κάποιες καλές αναβαθμίσεις.

 

ΥΓ: Τα παραπάνω δεν είναι ολικοί ορισμοί του debrand και του Root απλά είναι περιληπτικές εξηγήσεις. Αν θέλεις να μάθεις περισσότερα, διάβασε περισσότερο τα thread!

σ'ευχαριστώ

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

@agt: το κάθε προγραμμα πριν γινει εγκατασταση, πρεπει να του δωσουμε αδεια (permission) να χρησιμοποιεί κάποιες λειτουργιες του κινητού. αυτό γίνεται για να λειτουργεί σωστά το πρόγραμμα. πχ πως θα δούλευε το gps αν δεν του δίναμε πρόσβαση στο gps hardware; τώρα αναλόγως τις εφαρμογές, θέλουν και διαφορετικά permissions. πχ σχεδόν όλες οι free εφαρμογες σου ζητούν άδεια για να εμφανίσουν διαφημιστικό περιεχόμενο, συνδεοντας στο ιντερνετ.

 

που το είδες ακριβως αυτό το χρεωση στα μηνυματα; να ξερουμε για τι ακριβώς σου απαντάμε.

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το Titanium Back up μου βγάζει σφάλμα ακόμα και όταν πατάω το κουμπί για να κατέβει το επιπλέον προγραμματάκι???
Nokia 3510i - Nokia 3250 - Samsung D500 - Sony Ericsson W850 - Sony Ericsson K850i - Sony Ericsson W902 - iPhone 3G - Sony Ericsson x10 Mini - iPhone 4S - iPhone 5s
Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρα συνδεδεμενος στο ιντερνετ? (3G ή WiFi)

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Εχω μία ερώτηση... αρκετα συχνα παίρων το εξής μήνυμα: "εγγραφή του τηλεφώνου σας με αποστολή μηνύματος κειμένου; ισχύουν κανονικές χρεώσεις"... τι είναι αυτό, ξέρει κανείς; πρέπει να κάνω κάτι; έχω cosmote αν σας χρειάζεται κι αυτή η πληροφορία... σας ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Σε μενα δε δουλευει το angry birds.

Leave me alone/Isolation bears hope

There's something else waiting/A promised destiny

Freezing me/I feel restless and low

These days full of sadness/How joyfully changed Into fear

My freakshow will start tonight/Don't miss the right time

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Εχω μία ερώτηση... αρκετα συχνα παίρων το εξής μήνυμα: "εγγραφή του τηλεφώνου σας με αποστολή μηνύματος κειμένου; ισχύουν κανονικές χρεώσεις"... τι είναι αυτό, ξέρει κανείς; πρέπει να κάνω κάτι; έχω cosmote αν σας χρειάζεται κι αυτή η πληροφορία... σας ευχαριστώ!

 

για διαφημιστικο μου ακουγεται. απο που το δεχεσαι το μυνημα αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Εχω μία ερώτηση... αρκετα συχνα παίρων το εξής μήνυμα: "εγγραφή του τηλεφώνου σας με αποστολή μηνύματος κειμένου; ισχύουν κανονικές χρεώσεις"... τι είναι αυτό, ξέρει κανείς; πρέπει να κάνω κάτι; έχω cosmote αν σας χρειάζεται κι αυτή η πληροφορία... σας ευχαριστώ!

 

Είναι για να κάνεις register το κινητό σου. Αγνόησε το.

 

 

*EDIT*

 

Αν έχεις κάνει root διαγράφεις το ReadyToRun.apk ( /system/app/ReadyToRun.apk ) και καθαρίζεις χωρίς sms και δεν το ξαναβγάζει.

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είναι για να κάνεις register το κινητό σου. Αγνόησε το.

νομιζω δεν θα το αποφυγει. το βγαζει συνεχεια.

περιπου 20 λεπτα κοστιζει το μυνημα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω δεν θα το αποφυγει. το βγαζει συνεχεια.

περιπου 20 λεπτα κοστιζει το μυνημα αυτο.

 

Υπάρχει και εναλλακτική.

 

Αν έχεις κάνει root διαγράφεις το ReadyToRun.apk ( /system/app/ReadyToRun.apk ) και καθαρίζεις χωρίς sms.

 

register; σε μενα γιατι δεν έβγαλε κατι τετοιο;

 

Σε περίπτωση που το βγάλει ποτέ χρησιμοποίησε τα παραπάνω :p

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και εναλλακτική.

 

Αν έχεις κάνει root διαγράφεις το ReadyToRun.apk ( /system/app/ReadyToRun.apk ) και καθαρίζεις χωρίς sms.

 

 

 

Σε περίπτωση που το βγάλει ποτέ χρησιμοποίησε τα παραπάνω :p

 

 

Είμαι rooted. Να υποθεσω ότι θα παω στο Titanium backup και θα κανω uninstall το R2R client 1.0.0??? (αλήθεια, αλλιώς πως θα πηγαινα στο /system/app/readytorun.apk, από που???) και κάτι τελευταιο: αν κανω register τι γίνεται? μηπως πρέπει?

Σ ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...