Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλα δουλεψαν ρολόι,εχω πλεον την 2.2!!!

 

Λοιπον,η 2.2 ειναι υπεροχη,την εχω λατρεψει!!!

μονο 2 μικρα θεματακια π με προβληματιζουν και θα θελα την βοηθεια σας...

1. Το qwerty πληκτρολογιο εχει ενα θεματακι με τον φωτισμο. Μερικες φορες π το ανοιγω σε πληρες σκοταδι,δεν αναβει ο φωτισμος τ οπως θα πρεπε και αλλες φορες αναβει κανονικα αλλα δυστυχως παραμενει αναμενο ακομα και οταν κλεινω το πληκτρολογιο.υπαρχει καποια λυση?

2. Οποτε και αν παω να βαλω καποιο live wallpaper,κρασαρει (η εφαρμογη live wallpapers, οχι το κινητο) και μου λεει αναγκαστικο κλεισιμο κτλ.για ποιο λογο συμβαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε CyanogenMod μόνο το κλασικό *#*#4636#*#* λειτουργεί. Τα διαγνωστικά τεστ της συσκευής περιέχονται μόνο σε SE rom.

 

 

*EDIT* Δοκίμασε το z-DeviceTest από το market. Έχει κάποια διαγνωστικά, ανάμεσα τους και δοκιμή για το ηχείο (ένα κλικ θα ακουστεί μη νομίζεις).

thanks dark! θα το έχω υπόψιν! για την ιστορία τελικά πέσαμε σε προβληματικό μίνι. το φλάσαρα με μαμά firmware και έτρεξα το τεστ και το ηχειο είναι νεκρό... άρα πάμε για service... ξέρετε που θα πρέπει να το στείλω το κινητό; απ το μαγαζί που το ειχαν πάρει τους είπαν ότι θα θα πρέπει να το πάμε μόνοι μας κατευθείαν στην σονυ. υπάρχει κάπου κάποιο τηλέφωνο ή κάποια διεύθυνση;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,η 2.2 ειναι υπεροχη,την εχω λατρεψει!!!

μονο 2 μικρα θεματακια π με προβληματιζουν και θα θελα την βοηθεια σας...

1. Το qwerty πληκτρολογιο εχει ενα θεματακι με τον φωτισμο. Μερικες φορες π το ανοιγω σε πληρες σκοταδι,δεν αναβει ο φωτισμος τ οπως θα πρεπε και αλλες φορες αναβει κανονικα αλλα δυστυχως παραμενει αναμενο ακομα και οταν κλεινω το πληκτρολογιο.υπαρχει καποια λυση?

2. Οποτε και αν παω να βαλω καποιο live wallpaper,κρασαρει (η εφαρμογη live wallpapers, οχι το κινητο) και μου λεει αναγκαστικο κλεισιμο κτλ.για ποιο λογο συμβαινει αυτο?

 

1.Αν εκανες αυτα τα βηματα,απλα κανε untick το Enable και βαλε αυτο το fix.Αυτο εχω βαλει και δουλευει σχεδον αψογα(σχεδον γιατι το φως δεν αποκρινεται αμεσα,παιρνει 1-2 δευτερολεπτα) και εκτος αυτου το φως που βγαζει ειναι πολυ φωτεινο και τα γραμματα πλεον δεν κιτρινιζουν απο το λιγοστο φως,ειναι ασπρα :) και ο light sensor λειτουργει βεβαιως.Τα βηματα ειναι απλα,δεν νομιζω να χρειαζεται καποια επεξηγηση παραπανω :p

2.Δεν υπαρχει καποιο προβλημα σε μενα!:(

 

Υ.Γ.Φοραω την Cyanogen Froyo CM6-Latest (based on MiniCM/CM6v2) - v3.03 + DualTouch

Link to comment
Share on other sites

zxr μια χαρα το είδα το FAQ... Απλά δεν μπορώ να το κάνω να λειτουργήσει σε cyanogen.. όσες φορές και αν πάτησα τον συνδιασμό, δεν μου εμφάνισε το κρυφό μενού.
Είναι λογικό να μην δουλεύει μιας και ο developer μπορεί να μην έχει κρατήσει τον ίδιο συνδυασμό μετά το "μαγείρεμα". Το FAQ αναφέρεται στις επίσημες εκδόσεις όπως καταλαβαίνετε. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

1.Αν εκανες αυτα τα βηματα,απλα κανε untick το Enable και βαλε αυτο το fix.Αυτο εχω βαλει και δουλευει σχεδον αψογα(σχεδον γιατι το φως δεν αποκρινεται αμεσα,παιρνει 1-2 δευτερολεπτα) και εκτος αυτου το φως που βγαζει ειναι πολυ φωτεινο και τα γραμματα πλεον δεν κιτρινιζουν απο το λιγοστο φως,ειναι ασπρα :) και ο light sensor λειτουργει βεβαιως.Τα βηματα ειναι απλα,δεν νομιζω να χρειαζεται καποια επεξηγηση παραπανω :p

2.Δεν υπαρχει καποιο προβλημα σε μενα!:(

 

Υ.Γ.Φοραω την Cyanogen Froyo CM6-Latest (based on MiniCM/CM6v2) - v3.03 + DualTouch

 

Ακριβώς την ιδια φοραμε φιλε μου!φοβερη εκδοση.με τι την δουλευεις,με το adw?

Κατ αρχην ενα μεγαλο ευχαριστω καθως εκανα αυτα που μου ειπες και το πληκτρολογιο δουλευει ρολοι! :D

Οσον αφορά τα live wallpapers,αυτα που κατεβαζω απο μαρκετ η απ το πισι δουλευουν μια χαρα τελικα,αυτα που δεν δουλευουν ειναι τα ενσωματωμενα που ειχε απο μονη της η cyanogen 3.03.

Και να ρωτησω και κατι τελευταιο?Τι εννοουμε οταν λεμε οτι αυτη η εκδοση εχει native app2sd?Εχω κατεβασει την εφαρμογη απο το μαρκετ για να μετακινω εφαρμογες στην sd, δεν χρειαζοταν?και αν οχι,πως λειτουργει χωρις την εφαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς την ιδια φοραμε φιλε μου!φοβερη εκδοση.με τι την δουλευεις,με το adw?

Κατ αρχην ενα μεγαλο ευχαριστω καθως εκανα αυτα που μου ειπες και το πληκτρολογιο δουλευει ρολοι! :D

Οσον αφορά τα live wallpapers,αυτα που κατεβαζω απο μαρκετ η απ το πισι δουλευουν μια χαρα τελικα,αυτα που δεν δουλευουν ειναι τα ενσωματωμενα που ειχε απο μονη της η cyanogen 3.03.

Και να ρωτησω και κατι τελευταιο?Τι εννοουμε οταν λεμε οτι αυτη η εκδοση εχει native app2sd?Εχω κατεβασει την εφαρμογη απο το μαρκετ για να μετακινω εφαρμογες στην sd, δεν χρειαζοταν?και αν οχι,πως λειτουργει χωρις την εφαρμογη?

 

 

Native app2sd σημαινει προεγκατεστημενη app2sd..δεν χρειαζοταν αυτο που κατεβασες..και οι εφαρμογες πηγαινουν απο μονες τους στην εξωτερικη καρτα μνημη.

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βασικα αυτο που κατεβασε πρεπει να ειναι για να βλεπει ποιες εφαρμογες υποστηριζουν native app2sd... :)
Link to comment
Share on other sites

Native app2sd σημαινει προεγκατεστημενη app2sd..δεν χρειαζοταν αυτο που κατεβασες..και οι εφαρμογες πηγαινουν απο μονες τους στην εξωτερικη καρτα μνημη.

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

χμμμμμ,μα εμενα μου πανε στο κινητο και μονο μεσω του app2sd μπορω να τα μετακινησω...

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμ,μα εμενα μου πανε στο κινητο και μονο μεσω του app2sd μπορω να τα μετακινησω...

 

Το app2sd που υποστηρίζουν οι συγκεκριμένες froyo, λειτουργεί διαφορετικά:

 

Γενικά σου δίνει την δυνατότητα να μεταφέρεις εσύ τις εφαρμογές στην sdcard. Αν η κάρτα σου είναι διαμορφωμένη μόνο σε fat/fat32 τότε τις μεταφέρει εκεί, αν έχεις και κάποιο ext2/3/4 partition, τότε τις μεταφέρει εκεί αλλά αυτόματα, μόνο αν το επιλέξεις στο CyanogenMod Settings menu. Κατά τα άλλα η εφαρμογή που κατέβασες είναι στην ουσία shortcut για το Ρυθμίσεις - εφαρμογές - Διαχείριση και κατόπιν το "μεταφορά στην κάρτα".

;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το app2sd που υποστηρίζουν οι συγκεκριμένες froyo, λειτουργεί διαφορετικά:

 

Γενικά σου δίνει την δυνατότητα να μεταφέρεις εσύ τις εφαρμογές στην sdcard. Αν η κάρτα σου είναι διαμορφωμένη μόνο σε fat/fat32 τότε τις μεταφέρει εκεί, αν έχεις και κάποιο ext2/3/4 partition, τότε τις μεταφέρει εκεί αλλά αυτόματα, μόνο αν το επιλέξεις στο CyanogenMod Settings menu. Κατά τα άλλα η εφαρμογή που κατέβασες είναι στην ουσία shortcut για το Ρυθμίσεις - εφαρμογές - Διαχείριση και κατόπιν το "μεταφορά στην κάρτα".

;)

 

Α,οκ!!Οντως τωρα ειδα τι ακριβως παιζει με αυτο το θεμα!Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να δυναμωσω το ηχειο οταν μιλαω με καποιον? αν πατησω το volume up μου δειχνει οτι δυναμωνει τον ηχο κλησης

edit: ακυρο το βρηκα....

κανενα προγραμμα gps παιζει? περιμενω pm... :D

Edited by elpidoforos07
Link to comment
Share on other sites

Α,οκ!!Οντως τωρα ειδα τι ακριβως παιζει με αυτο το θεμα!Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

 

ενα (ελπιζω τελευταιο) κουλο στο οποιο θα θελα βοηθεια...υποθετω ότι ειναι καποια ρυθμιση που δεν εχω βρει...

Οταν παω να στειλω ενα αρχειο απο το πισι στο κινητο με bluetooth,εαν το αρχειο ειναι .apk αποτυγχανει συνεχως.Εαν το ιδιο αρχειο του βαλω καταληξη .jpeg στο τελος,μεταφερεται κανονικοτατα!Φυσικα μολις μεταφερθει μπαινω με τον file manager και του επαναφερω την σωστη καταληξη και ολα κομπλε,αλλα θα ηθελα να μαθω γιατι συμβαινει αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω στα μηνύματα δόνηση .. αν και τικαρισμένη να λειτουργεί στα μηνύματα...δεν νοιώθει χριστό και μόνο ήχος παίζει..με αποτέλεσμα να μην παίρνω χαμπάρι όταν είμαι σε κόσμο αν έχει έρθει μήνυμα.Τί να κάνω;;

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρετω ξανα. Εχω το mini pro roooted. Χθες εμεινα απο μπαταρια και οταν γυρισα σπιτι το εβαλα να φορτισει. Απο τοτε το κινητο δεν ανοιγει. Μενει κολημενο στο λογοτυπο της sony και πρεπει να βγαλω τη μπαταρια για να ξεκολησει. Προσπαθησα μεσω του xrecovery κανοντας hard reset και restore αλλα τιποτα. Εχεις κανει καμια ιδεα η το στελνω για service εκτος εγγυησης και οτι κατσει?

 

Καμια βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια πωσ γινεται να λειτουργησουν τα mms εχω βαλει την cm6 και δν μπορω να στειλω λεει αποστολη και μενει εκει,, δεν το στελνει ενω απο αλλα κινητα δεχεται πχ νοκια....βοηθειααααααααααααααα
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που αγορασω καινουρια καρτα sd μπορω να μεταφερω κατευθειαν τις εφαρμογες απ'την παλια καρτα στην καινουρια η θα πρεπει να τις ξανακατεβασω και να τις εγκαταστησω απ΄την αρχη?
Link to comment
Share on other sites

Καμια βοηθεια?

 

Δοκιμασες να κανεις επανεγκατασταση με το seus;

 

ρε παιδια πωσ γινεται να λειτουργησουν τα mms εχω βαλει την cm6 και δν μπορω να στειλω λεει αποστολη και μενει εκει,, δεν το στελνει ενω απο αλλα κινητα δεχεται πχ νοκια....βοηθειααααααααααααααα

 

Στις ρυθμισεις δικτυου,την μεταφορα δεδομενων την εχεις ενεργοποιημενη;με ποιο προγραμμα προσπαθεις να στειλεις το μμς,με το προγραμμα μηνυματων που εχει μεσα η με καποιο απ το μαρκετ οπως πχ το handcent;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Το app2sd που υποστηρίζουν οι συγκεκριμένες froyo, λειτουργεί διαφορετικά:

 

Γενικά σου δίνει την δυνατότητα να μεταφέρεις εσύ τις εφαρμογές στην sdcard. Αν η κάρτα σου είναι διαμορφωμένη μόνο σε fat/fat32 τότε τις μεταφέρει εκεί, αν έχεις και κάποιο ext2/3/4 partition, τότε τις μεταφέρει εκεί αλλά αυτόματα, μόνο αν το επιλέξεις στο CyanogenMod Settings menu. Κατά τα άλλα η εφαρμογή που κατέβασες είναι στην ουσία shortcut για το Ρυθμίσεις - εφαρμογές - Διαχείριση και κατόπιν το "μεταφορά στην κάρτα".

;)

 

 

 

Δηλαδη φιλε DaRk εγω που ειχα παρτισιον πριν περασω τη φρογιο δεν υπαρχει προβλημα ε;ισα ισα παει αυτοματα στο παρτισιον η εφαρμογη;

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Σε περιπτωση που αγορασω καινουρια καρτα sd μπορω να μεταφερω κατευθειαν τις εφαρμογες απ'την παλια καρτα στην καινουρια η θα πρεπει να τις ξανακατεβασω και να τις εγκαταστησω απ΄την αρχη?

 

Κατευθείαν copy/paste.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατευθείαν copy/paste.

 

Ακριβώς.... Ότι φάκελος κ αρχείο υπάρχει στην κάρτα σου, το μεταφέρεις στην νέα κάρτα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει δυνατοτητα για επιλογη μιας φωτογραφιας ως wallpaper ολοκληρης και οχι ενος μερους αυτης οπως γινεται στο mini pro ;
Link to comment
Share on other sites

Για τους χρήστες X10 mini κυκλοφόρησε η MiniCM7-2.0.1 με αρκετά σημαντικά update.

 

Περισσότερα στο thread στους xda (μέχρι να ανανεώσουμε το δικό μας εδώ)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να κανεις επανεγκατασταση με το seus;

 

 

 

Στις ρυθμισεις δικτυου,την μεταφορα δεδομενων την εχεις ενεργοποιημενη;με ποιο προγραμμα προσπαθεις να στειλεις το μμς,με το προγραμμα μηνυματων που εχει μεσα η με καποιο απ το μαρκετ οπως πχ το handcent;

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

 

και με τα δυο αλλα και με to gosms αν το ξερεισ αλλαα τπτ. δλδ για να μπορω να στελνω η να παιρνω πρεπει να εχω ενεργοποιημενη την μεταφορα δεδομενων??τι κουλο ειναι αυτο!!:wacko::wacko: και θα μου τελιωνει και την μπαταρια!!βοηθησε με σε παρακαλω φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

και με τα δυο αλλα και με to gosms αν το ξερεισ αλλαα τπτ. δλδ για να μπορω να στελνω η να παιρνω πρεπει να εχω ενεργοποιημενη την μεταφορα δεδομενων??τι κουλο ειναι αυτο!!:wacko::wacko: και θα μου τελιωνει και την μπαταρια!!βοηθησε με σε παρακαλω φιλε μου!

 

Αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα οταν εβαλα το handcent,δεχομουν κανονικα μμς αλλα οταν πηγαινα να στειλω και ειχα κλειστη τη μεταφορα δεδομενων κολουσε στο αποστολη.αυτο ομως μου γινοταν μονο με αυτο το προγραμμα.αν εστελνα με το προγραμμα μηνυματων του κινητου πηγαινε κανονικα,ακομα και με κλειστη μεταφορα δεδομενων.δεν ξερω αν ειναι το ιδιο προβλημα,αν θες παντως δοκιμασε να στειλεις ενα μμς με ανοιχτη μεταφορα δεδομενων να δουμε αν ειναι αυτο.επισης κατι αλλο που θα μπορουσες να κοιταξεις ειναι το αν οι ρυθμισεις μμς του παροχου σου ειναι σωστες.αν εχεισ βονταφον μπορεις να τις στειλεις και μεσω του ιστοτοπου τους στο κινητο σου χωρις χρεωση.ελπιζω να λυθει το προβλημα σου φιλε μου.αν εχεις καποιο νεοτερο ποσταρε το.

 

By the way,το qwerty πληκτρολογιο ακομα μου κανει νερα με τον φωτισμο δυστυχως.αν καποιος μπορει να βοηθησει,καθε βοηθεια ευπροσδεκτη! :)

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα οταν εβαλα το handcent,δεχομουν κανονικα μμς αλλα οταν πηγαινα να στειλω και ειχα κλειστη τη μεταφορα δεδομενων κολουσε στο αποστολη.αυτο ομως μου γινοταν μονο με αυτο το προγραμμα.αν εστελνα με το προγραμμα μηνυματων του κινητου πηγαινε κανονικα,ακομα και με κλειστη μεταφορα δεδομενων.δεν ξερω αν ειναι το ιδιο προβλημα,αν θες παντως δοκιμασε να στειλεις ενα μμς με ανοιχτη μεταφορα δεδομενων να δουμε αν ειναι αυτο.επισης κατι αλλο που θα μπορουσες να κοιταξεις ειναι το αν οι ρυθμισεις μμς του παροχου σου ειναι σωστες.αν εχεισ βονταφον μπορεις να τις στειλεις και μεσω του ιστοτοπου τους στο κινητο σου χωρις χρεωση.ελπιζω να λυθει το προβλημα σου φιλε μου.αν εχεις καποιο νεοτερο ποσταρε το.

 

By the way,το qwerty πληκτρολογιο ακομα μου κανει νερα με τον φωτισμο δυστυχως.αν καποιος μπορει να βοηθησει,καθε βοηθεια ευπροσδεκτη! :)

σε ευχαριστω φιλε μου,ακομα και με ανοιχτη τη μεταφορα δεδομενων τα ιδια μου κανει... θα δοκιμασω να στειλω τισ ρυθμισεισ τησ εταιριασ ξερεισ απο που τισ κανω ??? vodafone εχω..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...