Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μικρό το κακό νομίζω αυτό με τα 3 εικονίδια...

Live wallpapers όπως τα ανδροιδή πέρνει;

Από εφαρμογές τι λέει;έχεις κοιτάξει καθόλου;

Τα ελληνικά λογικά θα μπορείς να τα περάσεις με κάποιο update κάποια στιμγή...

Εμένα η κάμερα δεν με ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου γιατί δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα και εκτός από αυτό έχω έτσι κ αλλιώς μια compact sony που τραβάει αρκετά καλές φωτογραφίες....αλλά ότι έχει πάνω το κινητό καλό είναι :p

Κάνα κόλλημα ή πρόβλημα σου έχει παρουσιαστεί;

 

Καλορίζικο και άντε να παίρνουμε και εμείς σειρά :p

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι ένα Live wallpaper... Video? Φωτογραφίες σε σειρά; Το βλέπω λίγο δύσκολο πάντως γιατί το wallpaper δεν είναι σταθερό - ανάλογα με το πόσα «panels» επιλέξεις να έχεις, βλέπεις ένα διαφορετικό κομμάτι του wallpaper.

 

Εφαρμογές, τα βασικά, notes, memos, tasks, calendars, whatever, πρόσβαση σε YouTube, Facebook, Twitter - δεν χρησιμοποιώ τίποτα απ' όλα αυτά! Πρόσβαση στο Gmail μου μέσω (Wi-Fi) πότε-πότε και είμαι OK!

 

Το ουσιαστικό πρόβλημα με τα ελληνικά είναι στον κατάλογο με τις επαφές που δεν εμφανίζεται το κάθετο στα δεξιά της οθόνης αλφάβητο.

 

Κόλλημα; Γιατί; :p

 

Αν επιτρέπεται από που το πήρες? (και πόσο, πάλι αν επιτρέπεται :p).

Καλορίζικο φίλε και όπως είπε και ο φίλος από πάνω, να παίρνουμε κι εμείς σειρά.

Αν σου τύχει κάτι (κάποιο κόλλημα κλπ), μην απογοητεύεσαι, είναι λογικό, μιας και είναι ολοκαίνουργια συσκευή με ολοκαίνουργιο λογισμικό.

Ολα θα διορθωθούν, είμαι σίγουρος...

 

Pixmania.

Τι κόλλημα έχετε φάει με το κόλλημα; :lol: Είναι Samsung!

Εντάξει, δεν είμαι ο ειδήμων των smart phones αλλά τα dumb phones της Samsung, ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ! Spread the word!

Edited by thePrince
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Live wallpapers όπως τα ανδροιδή πέρνει;

 

Όχι, δεν παίρνει. Αλλά ελπίζω να γίνει port το android στο s8500 σύντομα και αφού έχει ίδιο hardware με το i9000 που έχει android, δεν νομίζω να είναι δύσκολο να γίνει port το android σε αυτό.

 

Δεν ξέρω τι ακριβώς είναι ένα Live wallpaper... Video?

 

 

Εφαρμογές, τα βασικά, notes, memos, tasks, calendars, whatever, πρόσβαση σε YouTube, Facebook, Twitter

 

Δες το app store αν και τώρα λογικό είναι να μην έχει πολλά. Στο μέλλον θα υπάρχουν χιλιάδες εφαρμογές, τουλάχιστον αυτός είναι ο σκοπός της samsung και εφόσον από πλευράς hardware σκίζει το κινητό, είναι πολύ πιθανό να συμβεί.

 

Εντάξει, δεν είμαι ο ειδήμων των smart phones αλλά τα dumb phones της Samsung, ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ! Spread the word!

 

Δεν είναι dumb phone, είναι smartphone και μάλιστα από αρκετές πλευρές, πιο έξυπνο από πχ iphone και wm7. Είναι το πρώτο κινητό με Bada OS που είναι ένα νέο linux based OS της Samsung, παρόμοιο με το Android της Google. Και άρα ως νέα smartphone πλατφόρμα λογικό είναι να περιμένουμε bugs, κολλήματα και memory leaks.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι dumb phone, είναι smartphone και μάλιστα από αρκετές πλευρές, πιο έξυπνο από πχ iphone και wm7. Είναι το πρώτο κινητό με Bada OS που είναι ένα νέο linux based OS της Samsung, παρόμοιο με το Android της Google. Και άρα ως νέα smartphone πλατφόρμα λογικό είναι να περιμένουμε bugs, κολλήματα και memory leaks.

 

Δεν θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου αλλά αυτό που εννοούσε είναι ότι εν αντιθέση με άλλων εταιριών τα αντίστοιχα dumpphones δεν κολάνε, άρα πιστεύει ότι ούτε αυτό θα κάνει κάτι αντίστοιχο.

 

Πάντως σαν κινητό μαζί με wildfire το βλέπω για best seller. Το se mini έχει θέμα με το μέγεθος της οθόνης οπότε σαν pro θα παίξει καλύτερα μπάλα.

 

Πάντως εγώ δεν θα κοίταγα να του έβαζα android αφού το κινητό είναι εξελιγμένο για bada. Και σε πρώτη φάση ,μια χαρά το χω δει. Η μπαταρία πάντως είναι ένα θέμα μιας και με τις αυτονομίες δεν τα πολύ πάνε καλά...Και βασικά μια απορία...Το ξυπνητήρι βαράει με κλειστό το κινητο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εννοούσα πως μέχρι τώρα είχα «απλά» τηλέφωνα (dumb) της Samsung που δεν κολλάνε - το συγκεκριμένο είναι (προφανώς) smart phone και είναι το πρώτο μου και δεν έχω εμπειρία από άλλα smart και θα πρέπει να ασχοληθώ λίγο περισσότερο με δαύτο πριν παρουσιάσει κολλήματα. Λέω να κατεβάσω μερικά τσάμπα παιχνιδάκια να δω πως πάει, «σοβαρές» free εφαρμογές δεν πήρε το μάτι μου... Επίσης, δεν είναι όλα τα apps στο store διαθέσιμα στην Ελλάδα (τι πρωτότυπο).

 

Για την αυτονομία, θα περάσουν μέρες για να βγάλουμε συμπέρασμα :p

 

Εγκατάσταση Android σε αυτό το hardware... χμμμ... ενδιαφέρον αλλά όχι για τη χρήση που κάνω εγώ!

 

Διασκεδαστικό το Live wallpaper αλλά, κακά τα ψέματα, εγώ προτιμώ το γρήγορο σβέλτο interface που έχει το κινητό και το κέρδος που θα έχω σε χρόνο ομιλίας έναντι των εντυπωσιακών ομολογουμένως εφέ. That's just me φυσικά αλλά θα ρίξω μια ματιά στο SDK να δω τι δυνατότητες προσφέρει η πλατφόρμα.

 

Πολύ καλό το

παρεπιπτόντως! :lol:
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εννοούσα πως μέχρι τώρα είχα «απλά» τηλέφωνα (dumb) της Samsung που δεν κολλάνε - το συγκεκριμένο είναι (προφανώς) smart phone και είναι το πρώτο μου και δεν έχω εμπειρία από άλλα smart και θα πρέπει να ασχοληθώ λίγο περισσότερο με δαύτο πριν παρουσιάσει κολλήματα. Λέω να κατεβάσω μερικά τσάμπα παιχνιδάκια να δω πως πάει, «σοβαρές» free εφαρμογές δεν πήρε το μάτι μου... Επίσης, δεν είναι όλα τα apps στο store διαθέσιμα στην Ελλάδα (τι πρωτότυπο).

 

Για την αυτονομία, θα περάσουν μέρες για να βγάλουμε συμπέρασμα :p

 

Εγκατάσταση Android σε αυτό το hardware... χμμμ... ενδιαφέρον αλλά όχι για τη χρήση που κάνω εγώ!

 

Διασκεδαστικό το Live wallpaper αλλά, κακά τα ψέματα, εγώ προτιμώ το γρήγορο σβέλτο interface που έχει το κινητό και το κέρδος που θα έχω σε χρόνο ομιλίας έναντι των εντυπωσιακών ομολογουμένως εφέ. That's just me φυσικά αλλά θα ρίξω μια ματιά στο SDK να δω τι δυνατότητες προσφέρει η πλατφόρμα.

 

Πολύ καλό το

παρεπιπτόντως! :lol:

 

Kai πιο γρήγορο και λειγότερο ενεργοβόρο...Όσο για android περιβάλλον νομίζω ότι τα hard keys δεν αρκούν του wave.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για android περιβάλλον νομίζω ότι τα hard keys δεν αρκούν του wave.

 

Δεν νομίζω ότι έχει καμία σημασία αυτό, δεν μιλάω για επίσημο port αλλά για ανεπίσημο. Εδώ το βάλανε στο iphone που έχει 1 μόνο κουμπί και τρέχει ελεϊνά αργά λόγω έλλειψης optimization, drivers, κλπ. Στο wave όμως ήδη τα έχουν αυτά από το i9000(samsung galaxy s), άρα ελπίζω να γίνει port γρήγορα και αποτελεσματικά.

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα σήμερα!

Το λεγόμενο launcher στο οποίο δεν μπορώ να επέμβω είναι προφανώς τα 3 εικονίδια χαμηλά στην οθόνη stand-by, που είναι Keypad, Contacts και Messages.

Λοιπόν μου φαίνεται πως μόνο το εικονίδιο των messages μπορείς να αντικαταστίσεις με κάποιο άλλο με τον εξής τρόπο

Όταν είσαι στο κεντρικό μενού πατάς edit (βρίσκεται πάνω αριστερά) και σέρνεις το εικονίδιο των messages στον χώρο με τις υπόλοιπες εφαρμογές και το αφήνεις εκεί και μετά σέρνεις ένα άλλο εικονίδιο απ τις εφαρμογές στον κενό χώρο που δημιουργήθηκε στον launcher...

κοίτα κατά το 0:45

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μου φαίνεται πως μόνο το εικονίδιο των messages μπορείς να αντικαταστίσεις με κάποιο άλλο με τον εξής τρόπο

Όταν είσαι στο κεντρικό μενού πατάς edit (βρίσκεται πάνω αριστερά) και σέρνεις το εικονίδιο των messages στον χώρο με τις υπόλοιπες εφαρμογές και το αφήνεις εκεί και μετά σέρνεις ένα άλλο εικονίδιο απ τις εφαρμογές στον κενό χώρο που δημιουργήθηκε στον launcher...

κοίτα κατά το 0:45

Βασικά, έτσι μπορούν να αλλαχθούν και οι 3 συντομεύσεις του launcher, πράγμα που δεν αναφέρεται (ή δεν το είδα τέλος πάντων) στο αγγλικό βιβλίο οδηγιών που κατέβασα! Λες να άλλαξε κάτι με την αναβάθμιση που κατέβασα το απόγευμα; Ή απλώς δεν το είχα πάρει είδηση; One down! :clap:

Link to comment
Share on other sites

Εγκατάσταση Android σε αυτό το hardware... χμμμ... ενδιαφέρον αλλά όχι για τη χρήση που κάνω εγώ!

 

Διασκεδαστικό το Live wallpaper αλλά, κακά τα ψέματα, εγώ προτιμώ το γρήγορο σβέλτο interface που έχει το κινητό και το κέρδος που θα έχω σε χρόνο ομιλίας έναντι των εντυπωσιακών ομολογουμένως εφέ. That's just me φυσικά αλλά θα ρίξω μια ματιά στο SDK να δω τι δυνατότητες προσφέρει η πλατφόρμα.

 

Πολύ καλό το

παρεπιπτόντως! :lol:

 

Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει η εγκατάσταση android στο κινητό αυτό γιατί ποτέ δεν ξέρεις με την υποστήριξη της samsung στα κινητά της...μπορεί μετά από 1-2 χρόνια στην περίπτωση που το bada δεν πάει καλά να το παρατήσει και να σταματησει να παρέχει υποστήριξη οπότε σου κόβει τα χέρια (σχεδόν)

 

Εγώ ο κύριος λόγος που θελω live wallpaper είναι γιατί δεν μου αρέσει τόση στατικοτητα και στασιμότητα και όχι γιατί θέλω να αλληλεπιδρώ με αυτά...

Εκτός από αυτό πόση μνήμη και πόση επεξεργαστική ισχύ θα καταναλώνουν πια τα live wallpapers...δεν νομίζω πως είναι σε θέση να καθυστερούν τις υπόλοιπες λειτουργίες αυτού του κινητού που έχει αυτά τα χαρακτηριστικά!

Υπάρχει περίπτωση να βγει καμιά εφαρμογή η οποία να αντικαθιστά το απλό wallpaper με ένα live;

 

Όσο για android περιβάλλον νομίζω ότι τα hard keys δεν αρκούν του wave.
Δεν νομίζω πως υπάρχει τέτοιο πρόβλημα...απλά χρειαζονται μια αναπροσαρμογή όσων αφορά την λειτουργία τους...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει η εγκατάσταση android στο κινητό αυτό γιατί ποτέ δεν ξέρεις με την υποστήριξη της samsung στα κινητά της...μπορεί μετά από 1-2 χρόνια στην περίπτωση που το bada δεν πάει καλά να το παρατήσει και να σταματησει να παρέχει υποστήριξη οπότε σου κόβει τα χέρια (σχεδόν)

 

.

 

Πόσο καιρό κρατάς μια συσκευή;;;;Γιατί το maximum συνήθως είναι τα 2 χρόνια. Για μένα δεν είναι το αν θα το υποστηρίξει η ίδια η εταιρία το bada αλλά αν το αγκαλιάσει και ο κόσμος. Σαν πρόθεση πάντως βλέπω ότι θέλει να το υποστηρίξει και αυτό είναι το λογικό. Άλλωστε ως τώρα όποια συσκευή έχει ανακοινωθεί με αυτό δεν είναι ακριβή (400+), καθώς το wave σε λίγο καιρό θα πέσει στα λογικά 350 άρα έχει σκοπό να το κάνει προσιτό μιας και η nokia το symbian το κάνει πιο λαϊκό...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να βγει καμιά εφαρμογή η οποία να αντικαθιστά το απλό wallpaper με ένα live;

 

Αν μπεί μία κινούμενη εικόνα .gif for background μήπως; :)

 

Ερώτηση για κατόχους...

 

με το push τί παίζει;

 

push email νομίζω πως έχει.

 

push ειδοποιήσεις για instant messaging έχει?

 

edit: μάλλον ζητάω πολλά, πολύ γρήγορα :O

Edited by mariosx
http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

εξωφρενικά φτηνό για τις δυνατότητες του πάντως.

 

Αν σκεφτείς πως το Galaxy S έχει ουσιαστικά 200 ευρώ πιο πάνω, μια χαρά είναι η τιμή του Wave! ;)

 

Έχει πέσει πάντως τρελή διαφήμιση από την Sammy στην τηλεόραση. Πολύ αξιόλογο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρουμε αγγλικό μετά θα μπορούμε να του περάσουμε τα ελληνικά;

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει όμως χάρτες :( άραγε θα μπορεί να πάρει στο μέλλον. :worry:

Δεν γράφει και την RAM πόσο είναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει όμως χάρτες :( άραγε θα μπορεί να πάρει στο μέλλον. :worry:

Δεν γράφει και την RAM πόσο είναι.

 

από http://www.articlesbase.com/cell-phones-articles/samsung-wave-2252834.html

 

Samsung Wave features a 512MB RAM along with the Samsung 1 Ghz processor, which is good enough to support the much required multitasking

 

και για χάρτες:

 

βγαίνει αυτό: http://www.ndriveweb.com/software-bada/

 

και αυτό: http://www.sygic.com/index.php/en/press-releases/press-news/331-sygic-mobile-maps-running-on-samsung-bada-smartphone.html

 

ελπίζω σύντομα, γιατί το κινητό θα το χτυπήσω αμέσως μετά το καλοκαίρι :)

 

(τώρα δεν λέει... θα γεμίσει άμμο :lol: )

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsList.as?categoryID=0000009687

Ελπίζω να βγάλει και για Ελλάδα τζάμπα χάρτες...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

http://www.samsungapps.com/topApps/topAppsList.as?categoryID=0000009687

Ελπίζω να βγάλει και για Ελλάδα τζάμπα χάρτες...

 

πάντως i've got a feeling ότι θα πουλήσει τρελά το συγκεκριμένο.

 

και αν (μακάρι) γίνει αυτό, τότε θα δούμε πολλά και ωραία πράγματα. Από θέμα developing απο χρήστες, κι από θέμα applications από εταιρίες :)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

 

Ωραία, όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Wave :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...