Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σιγουρα εχει κυκλοφορησει απο τον γερμανο??εγω κατεβασα τον καταλογο απο το site αλλα δεν το εχει.. Edited by domigr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nομίζω είναι στον έντυπο κατάλογο στα καταστήματα ως αναμενόμενο.

 

Αν θέλει κάποιος να δει clip με αναλυτική παρουσίαση του κινητού μπορεί να δει το παρακάτω το οποίο είναι χωρισμένο σε 3 μέρη.Δείτε και τα 3 και θα έχετε πλήρη εικόνα.(εκτός από τον web browser )

 

Link to comment
Share on other sites

ok θα παω αυριο να ρωτησω στον γερμανο της περιοχης μου!!:)
Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα στον γερμανο το ειδα στον καταλογο τους αλλα χτυπησαν τον κωδικο στον υπολογιστη και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει ακομα στις αποθηκες και οτι δεν ξερουν ποτε θα υπαρχει αλλα μαλλον μεσα σε αυτο τον μηνα για να το εχει ο καταλογος
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά,η samsung το έχει καταντήσει αηδία.παρουσιάζει μία

φοβερή συσκευή και υπόσχεται διάθεση πανευρωπαϊκά ( και στην Ελλάδα )

μέσα στον Απρίλιο, αλλά όπως πάμε ούτε τον Ιούνιο θα το δούμε. Εκεί

που έλεγα ότι θα πάρω πρώτη φορά samsung, με βλέπω να καταλήγω με το

Ν8,πιο γρήγορα θα έρθει αυτό!!! Τέλος πάντων,ελπίζω να έλθει

σύντομα,στα κεντρικα στο Γερμανό που μίλησα χτες μου είπαν για μέσα

Ιουνίου ότι το περιμένουν. Δεν περίμενα πότε ότι θα ανυπομονώ τόσο

πολύ για ένα samsung, αλλά κι αυτή παίζει με τα νεύρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι απίθανο,

αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες για τη Samsung,

στο κατά πόσο μπορεί να υποστηρίξει ένα λογισμικό,

που δεν θα χρησιμοποιήσει κανένας άλλος.

Γιατί η Samsung ούτε Apple είναι, ούτε Google.

Εδώ η Nokia έμεινε στο τελευταίο βαγόνι,

ενώ η Microsoft θα έρθει με το επόμενο τρένο..

Redmi Note 8T
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι απίθανο,

αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες για τη Samsung,

στο κατά πόσο μπορεί να υποστηρίξει ένα λογισμικό,

που δεν θα χρησιμοποιήσει κανένας άλλος.

Γιατί η Samsung ούτε Apple είναι, ούτε Google.

Εδώ η Nokia έμεινε στο τελευταίο βαγόνι,

ενώ η Microsoft θα έρθει με το επόμενο τρένο..

 

Καί εγώ το περιμένω πώς και πώς. Δεν είχα ποτέ μου επαφή με Samsung, μέχρι που πριν 1 εβδομάδα αγόρασα το Monte για την γυναίκα μου, και βγήκε πραγματικά εκπληκτικό για τα λεφτά του (200 ευρώ). Στα δικά μας, δεν νομίζω ότι θα το αφήσει στην τύχη του το λογισμικό, αλλά δεν βλάπτει να περιμένουμε και λίγους μήνες (αν αντέχουμε φυσικά :lol::lol::lol: ) για να δούμε τί είδους εφαρμογές θα βγουν και τί υποστήριξη θα υπάρχει. Κατά την γνώμη μου, αρκούν κάποια απλά και βασικά πράγματα. Έτσι πήρα και εγώ το Nokia E71 πέρυσι λόγω και του ανοιχτού λογισμικού, και τελικά δεν ασχολήθηκα σχεδόν καθόλου με το κατέβασμα εφαρμογών. Για όσους δεν έχουν τον χρόνο να ασχοληθούν, 5-10 καλές εφαρμογές να υπάρχουν, κάνουν την δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν έχουν τον χρόνο να ασχοληθούν, 5-10 καλές εφαρμογές να υπάρχουν, κάνουν την δουλειά...

 

Αυτό ξαναπές το.Και όχι μόνο αυτό.Ακόμα και χρόνο να έχεις,στο τέλος καταλήγεις σε αυτές τις 5-10 εφαρμογές.Τις πιο λειτουργικές και βολικές για τον καθένα.

Σαν χρήστης Windows Mobile 6.1 πίστεψέ με μόνο 5-6 εφαρμογές χρησιμοποιώ.Όλα τα υπόλοιπα είναι για να παίζεις και να χορταίνει το μάτι.

Εαν μεταφράσουν και το Destinator σε Bada OS θα είμαι ολοκληρωμένος.

Κι εγώ το περιμένω πως και πως :)

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό βρίσκεται στην κατοχή μου με firmware παραγωγής (νομίζω) αλλά χωρίς να έχω την τελική συσκευασία. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι γενικά θετικές.

 

Θετικά:

+Η καλύτερη ίσως οθόνη σε κινητό αφής σε χρώματα και φωτεινότητα. Άριστο και σε απόκριση με εξίσου καλό το iphone.

+ Πολύ ομαλό moultitouch

+Ταχύτατο και εύχρηστο μενού

+Καταγραφή βίντεο και η αναπαραγωγή του

+Ευχρηστία και τροποποίηση των widgets (και home screens)

+Πλήρες σε εφαρμογές out of the box

+Καλές φωτογραφίες κατα τη διάρκεια της ημέρας

+ Πολύ καλό browsing στο διαδίκτυο

+ Σταθερότατο - Μέχρι στιγμής χωρίς κολλήματα και restart

 

Στα αρνητικά:

-Δεν υπάρχει ακόμη υποστήριξη από samsung new pc studio & samsung kies (να προσθέσω ότι τα windows 7 αναγνωρίζουν κανονικά το κινητό και προσφέρουν όλες τις δυνατές επιλογές)

-Μέτριες φωτογραφίες το βράδυ

- Ελάχιστες διαθέσιμες εφαρμογές από το samsung application store, από πρόσβαση μέσω κινητού.

- Απουσία ελληνικών τόσο από μενού, όσο και από πληκτρολόγιο. (εδώ πιστεύω ότι οφείλεται στην έκδοση του firmware που έχω αφού θεωρώ αδύνατο να μην υποστηρίζονται ελληνικά σε κινητό της Samsung)

 

Θα ήθελα:

1) Ακόμα ένα εξωτερικό ηχείο για πιο δυνατή ένταση στους ήχους κλήσεις/μουσική

 

Ίσως να είναι γρήγορα να πω κάτι για την μπαταρία, αλλά με 2 ώρες browsing στο διαδίκτυο, 1 ώρα κλήσεις , 2-3 ώρες ανοικτό το bluetooth αρκετά (20+) μηνύματα, λήψη περίπου 20 φωτογραφιών και 5 λεπτών βίντεο και πολύ σκάλισμα του κινητού (αρκετές ώρες :p) , έχω ακόμα το 1/3 της μπαταρίας διαθέσιμο μετά από 1 ημέρα χρήσης.

 

Να πω ότι δεν έχω ακόμη δοκιμάσει το gps.

 

Αν θέλετε να ρωτήσετε κάτι, πολύ ευχαρίστως θα προσπαθήσω να απαντήσω.

 

Update: Με τη χρήση του samsung kies 1.5.0.10052.25, το οποίο βρήκα εδώ http://ng.samsungmobile.com/supports/softwaremanuals/software.do?sw_type=SW&phone_model=GT-S8500

 

το Wave μπορεί να συγχρονιστεί με το outlook :) Για όσος ξαναχρησιμοποίησαν το Κies, όλα τα widgets λειτουργούν (επεξεργασία φωτογραφίες, βίντεο κτλ) εκτός από το samsung applications, το οποίο λέει ότι αναμένεται σύντομα...

 

Να προσθέσω ότι στη μέχρι στιγμής συμβίωση μου με το κινητό έχουν εμφανιστεί κάποια μικρά κολλήματα τα οποία μάλλον θα οφείλονται στο λειτουργικό. Στην συσκευή μου όμως το firmware δεν είναι τελικό (καθώς σύμφωνα με το Kies δεν αναβαθμίζεται), έτσι πιστεύω ότι θα είναι καλύτερο το firmware παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη το samsung U-600 και το νεο wave φαινεται μουρλια... Το αιωνιο ερωτημα παντως μαλλον παραμενει. iphone ή αλλο?
Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε πότε έρχεται Ελλάδα τελικά??

στον Γερμανό λένε ότι πέσαμε έξω και θα καθυστερήσει για λίγο..αν είναι δυνατόν!!!

ανευθυνότητες από τον Γερμανό!!

Έχουμε κάποιο νέο??

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Timing... Χθες μας αφησε χρονους το ακουστικο του U600... Μονο με hands free δουλευει τωρα.
Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

παιδια το μονο που με εχει μπερδεψει ειναι το GPS του wave. Θα εχει αυτονομο gps με A-GPS υποβοηθεια, ή θα ειναι μονο a-gps με χαρτες και χρεωση δλδ.

 

Με λιγα λογια θα μπορουμε καποια στιγμη να του φορεσουμε destinator η igo?

 

Οσο κ να εχω ψαξει, δεν εχω βρει πουθενα μια ξεκαθαρη απαντηση σχετικα με την πλοηγηση που διαθετει. Αν ξερει καποιος κατι περισσοτερο, θα το εκτιμουσα ιδιαιτερος να με διαφωτησει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν έχω βρει πουθενά κάποια λίστα με τις εφαρμογές που υποστηρίζουν το λειτουργικό bada.Γενικώς βλέπω μια ολιγορία στο όλο θέμα

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

αρκετά θετικά τα βλέπω τα πράγματα από το παραπάνω site!

τελικά ακριβή άφηξη στην Έλλαδα γνωρίζει κανείς?

carpe diem
Link to comment
Share on other sites

 

Πολλά παράπονα για τις επιδόσεις του κινητού, κάτι που δύσκολα μπορώ να πιστέψω. Το μόνο σενάριο που μπορώ να φανταστώ είναι ότι είχανε κανένα preproduction firmware με πολλά debugging να τρέχουν στο background. Δεν είναι δυνατόν να λένε ότι δεν είχαν μνήμη ή ότι δεν έπαιζαν καλά τα βίντεο, έλεος δηλαδή.

 

Όσο για το asphalt 4 που το θεωρούν πολύ βασικό, τότε να μας δείξουν ποιο παιχνίδι σε ποιο κινητό έχει καλύτερα γραφικά από το asphalt 4 στο wave. Θα μας τρελάνουν.

 

Και τέλος το wave θα αποκτήσει σίγουρα flash 10.1, με hardware acceleration, κάτι που δεν το αναφέρανε και που είναι αρκετά σημαντικό ΙΜΟ.

 

παιδια το μονο που με εχει μπερδεψει ειναι το GPS του wave. Θα εχει αυτονομο gps με A-GPS υποβοηθεια, ή θα ειναι μονο a-gps με χαρτες και χρεωση δλδ.

 

Το agps είναι βελτιωμένη έκδοση του gps, το οποίο μπορεί να χρησιμοποιήσει δεδομένα δικτύου για πιο γρήγορο lock on του σήματος. Στα περισσότερα κινητά με agps μπορείς να το απενεργοποιήσεις αυτό το χαρακτηριστικό και να χρησιμοποιήσεις το απλό gps. Αυτό εξαρτάται και από το πρόγραμμα πλοήγησης που χρησιμοποιείς βέβαια.

 

Δεν έχω ιδέα τι προγράμματα θα βγουν για το Bada OS, εφόσον θα είναι νέο λειτουργικό, αλλά χλωμό να έχει igo/destinator, τουλάχιστον στην αρχή. Αργότερα φαντάζομαι θα βγουν όλα αυτά και για το Bada(ελπίζω). Να θυμάστε ότι είναι το πρώτο κινητό με Bada, με ότι σημαίνει αυτό από πλευράς bugs, optimization και ποικιλία εφαρμογών. Εάν δεν θέλετε να γίνετε πειραματόζωο, μπορείτε να πάρετε το αδελφάκι του, το i9000 galaxy s, έχει ίδιο hardware, μεγαλύτερη οθόνη και τρέχει Android(αλλά αυτό το πλαστικό του είναι κακάσχημο και δεν έχει LED η κάμερα). Είναι πιο σίγουρα τα πράγματα εκεί και ήδη υπάρχουν τα igo, κλπ.

Edited by NIB
Link to comment
Share on other sites

Ο browser του δεν είναι κάτι το σπουδαίο από ό,τι έχω δει ως τώρα.

Επίσης το asphalt 5 δεν είναι αποκλειστικότητα του bada!

Για μένα δεν θα αγγίξει android παρά τα εντυπωσιακά specs του. Με μια τιμή κάτω από 400 θα είναι μια καλή πρόταση όμως!

Link to comment
Share on other sites

Ο browser του δεν είναι κάτι το σπουδαίο από ό,τι έχω δει ως τώρα.

 

Όντως δεν είναι, ειδικά η έλλειψη του text reflow είναι σημαντική. Παρόλα αυτά το flash 10.1 υποτίθεται ότι θα υποστηρίζει gpu accelerated flash(τουλάχιστον στα pc, φαντάζομαι ότι το ίδιο θα συμβεί και στα κινητά) και εφόσον η gpu του s8500 είναι πανίσχυρη(ειδικά σε σχέση με snapdragon), είναι μεγάλο πλεονέκτημα.

 

Επίσης το asphalt 5 δεν είναι αποκλειστικότητα του bada!

 

Υπάρχει και στις άλλες πλατφόρμες αλλά τα γραφικά που έχει στo bada είναι καλύτερα απ' ότι στις άλλες πλατφόρμες.

 

Για μένα δεν θα αγγίξει android παρά τα εντυπωσιακά specs του

 

Γιατί όχι; Αν και προσωπικά είμαι κατά 95% σίγουρος ότι μέσα σε ελάχιστο χρόνο θα γίνει port το android στο s8500. Εδώ το καταφέρανε να το φέρουν στο iphone, πόσο μάλλον στο s8500, αφού ήδη έχουν τους drivers, κλπ από το ι9000(αδελφάκι του s8500) που τρέχει android. Για αυτό, ακόμα και εάν το Bada δεν περπατήσει, θα μπορείς να βάλεις android χωρίς πρόβλημα(κατά πάσα πιθανότητα).

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ως άμεσα διαθέσιμο στο clove.co.uk, 380€+μεταφορικά(η 2gB έκδοση)

 

http://www.clove.co.uk/viewProduct.aspx?Manufacturer=Samsung&Item=SamsungS8500-Wave&Product=9F583469-1D19-4564-920B-2A72BAD2C809&Category=GROUP1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...