Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραία, όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Wave :D

 

Φτάνει να υπάρχει Ελληνικός χάρτης... (και για Κύπρο αν είχε ακόμη καλύτερα, αλλά νομίζω ζητάω πολλά για πρώτη φάση :/ )

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραία, όλοι οι δρόμοι οδηγούν στο Wave :D
:lol::lol: Σωστό σε βρίσκω!

 

πάντως i've got a feeling ότι θα πουλήσει τρελά το συγκεκριμένο.

 

και αν (μακάρι) γίνει αυτό, τότε θα δούμε πολλά και ωραία πράγματα. Από θέμα developing απο χρήστες, κι από θέμα applications από εταιρίες

Βασικά αν τα προωθήσουν σωστά με κατάλληλες διαφημίσεις κτλ,έχουν σωστή υποστήριξη από την samsung (που κάτι μου λέει πως θα έχουν),αν με τέτοιο hardware έχουν τέτοιες τιμές τότε λογικά πιστεύω πως θα κάνει θραύση το bada!

 

Εμένα προσωπικά αυτό που με προβληματίζει είναι πως τα Ελληνικά waves δεν θα υποστηρίζουν εφαρμογές επί πληρωμή γιατί υπάρχει ένα νομικό προβληματάκι απ ότι καταλαβαίνω (το ίδιο νομικό πρόβλημα που έχει και το android market) Οπότε αν κάποιος θέλει να κατεβάσει μια εφαρμογή που την χρειάζεται και είναι διατεθημένος να την πληρώσει δεν μπορεί με την Ελληνική έκδοση του κύματος...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό κρατάς μια συσκευή;;;;Γιατί το maximum συνήθως είναι τα 2 χρόνια. Για μένα δεν είναι το αν θα το υποστηρίξει η ίδια η εταιρία το bada αλλά αν το αγκαλιάσει και ο κόσμος. Σαν πρόθεση πάντως βλέπω ότι θέλει να το υποστηρίξει και αυτό είναι το λογικό. Άλλωστε ως τώρα όποια συσκευή έχει ανακοινωθεί με αυτό δεν είναι ακριβή (400+), καθώς το wave σε λίγο καιρό θα πέσει στα λογικά 350 άρα έχει σκοπό να το κάνει προσιτό μιας και η nokia το symbian το κάνει πιο λαϊκό...

 

Γύρω στα 3 χρόνια την κρατάω την συσκευή περίπου για αυτό με ενδιαφέρει η προοπτική του android....

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

σε 3 χρόνια δεν ξέρεις καν αν κάποια συσκευή θα παίζει τις εφαρμογές του τότε.

 

Γενικά αν κρατάς τόσο πολύ μια συσκευή τότε μάλλον δεν βάζεις και τις άπειρες εφαρμογές σε αυτή. Ε το bada μετρά ήδη περί τις 160 εφαρμογές σε πολύ σύντομο διάστημα και από ότι βλέπω αυξάνονται ταχέως. Η samsung θα δώσει μεγάλη έμφαση σε αυτό σίγουρα και από ότι γράφεται στο νετ μάλλον το bada έχει πολλά δυνατά στοιχεία ώστε να αποτελέσει την κύρια πλατφόρμα της εταιρείας

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

που κοίταξα λίγο κάποια tutorials που έχει στο tube για το Bada, δεν φαίνεται πολύ δύσκολο να φτιάξεις μια εφορμογή που θες, αν ξέρεις κάποια πράγματα από Cpp..

 

( http://www.youtube.com/watch?v=YPs6u9AXOsI )

 

Κυρίως σ' αυτό βασίζομαι δηλαδή. Αν θέλω μια εφαρμογή που να με βολεύει, να την γράφω μόνος μου στο κάτω κάτω :p

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο φίλε.:) Είναι δηλαδή αισθητή η διαφορά του σε σχέση με άλλα κινητά της κατηγορίας όσο αφορά την οθόνη ?

 

Παλευω τρεις μερες να φωτογραφισω την οθονη του διπλα στο Desire και το Ν900 , αλλα η διαφορα ειναι τοσο εντονη και τοσο φωτεινη που βγαινει "ασπριλα" στην φωτογραφια .

 

Οποιος και αν το εχει δει , ειτε ασχολειται ειτε δεν ασχολειται με την κινητη τηλεφωνια , ακομα δεν πιστευει τι βλεπει μπροστα του , μαζι τους και εγω .

Δεν ειναι οθονη αυτη , ειναι λες και βλεπεις ενα σχεδιο ....

Link to comment
Share on other sites

Παλευω τρεις μερες να φωτογραφισω την οθονη του διπλα στο Desire και το Ν900 , αλλα η διαφορα ειναι τοσο εντονη και τοσο φωτεινη που βγαινει "ασπριλα" στην φωτογραφια .

 

Οποιος και αν το εχει δει , ειτε ασχολειται ειτε δεν ασχολειται με την κινητη τηλεφωνια , ακομα δεν πιστευει τι βλεπει μπροστα του , μαζι τους και εγω .

Δεν ειναι οθονη αυτη , ειναι λες και βλεπεις ενα σχεδιο ....

 

nice !!!

 

αυτά να ακούμε !

 

το έχεις μέρες το κινητό;

 

σ' αυτό που ρωτάω πριν μήπως ξέρεις τι παίζει; (με το push στα IMs)

 

και επίσης: έχω δει σε ένα video πως βγάζει "out of memory" error... μήπως έτυχε κάτι παρόμοιο σε κάποιον; γιατί απ' όσα έχω δει, μόνο σ' αυτόν έβγαζε αυτό το πρόβλημα...

 

thanks :)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή είμαι και άσχετος.

Ενα application, πχ (που με ενδιαφερει) gps performance ή race chrono, δε θα μπορώ να το βάλω στη συσκευή ούτε με πατέντα?

Που νταξει, δεν είναι το κριτήριό μου για να το πάρω, απλά αν μπορώ να το κάνω, θα με καλύπτει σαν συσκευή 10/10 αντί για 9,7/10.

Πολύ θετικό που μπορείς να φτιάξεις δικά σου apps.....

Με βλέπω να το ανατινάζω το samsungaki!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, είχα μια απορία σχετικά με κάτι που παρατήρησα. Πηγαίνοντας στο samsungapps.com και επιλέγοντας χώρα Ελλάδα φέρνει 184 συνολικά εφαρμογές και αυτό ισχύει και για άλλες χώρες. Ωστόσο επιλέγοντας π.χ. Ιταλία φέρνει κοντά στις 1100 !! Έχει κανείς ιδέα γιατί ?
Link to comment
Share on other sites

σε 3 χρόνια δεν ξέρεις καν αν κάποια συσκευή θα παίζει τις εφαρμογές του τότε.

 

Γενικά αν κρατάς τόσο πολύ μια συσκευή τότε μάλλον δεν βάζεις και τις άπειρες εφαρμογές σε αυτή. Ε το bada μετρά ήδη περί τις 160 εφαρμογές σε πολύ σύντομο διάστημα και από ότι βλέπω αυξάνονται ταχέως. Η samsung θα δώσει μεγάλη έμφαση σε αυτό σίγουρα και από ότι γράφεται στο νετ μάλλον το bada έχει πολλά δυνατά στοιχεία ώστε να αποτελέσει την κύρια πλατφόρμα της εταιρείας

Λοιπόν ένα τέτοιο κινητό την πρώτη χρονιά της κυκλοφορίας του είναι στην κατηγορία των high end κινητών,τον επόμενο χρόνο κινητά με αντίστοιχα χαρακτηριστικά όπως και αυτό είναι στην κατηγορία των mid ranged συσκευών και την τρίτη χρονιά τα κινητά που κοστίζουν μέχρι και 100 ευρώ θα έχουν τα τεχνικά χαρακτηριστικάα αυτής της συσκευής...Εγώ θέλω τουλάχιστον τα πρώτα 2 χρόνια να έχω καλή υποστήριξη από την Samsung με εφαρμογές κτλ....Τον τρίτο χρόνο πιστεύω πως δεν θα με ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου...

 

Καλημέρα παιδιά, είχα μια απορία σχετικά με κάτι που παρατήρησα. Πηγαίνοντας στο samsungapps.com και επιλέγοντας χώρα Ελλάδα φέρνει 184 συνολικά εφαρμογές και αυτό ισχύει και για άλλες χώρες. Ωστόσο επιλέγοντας π.χ. Ιταλία φέρνει κοντά στις 1100 !! Έχει κανείς ιδέα γιατί ?

Εμένα προσωπικά αυτό που με προβληματίζει είναι πως τα Ελληνικά waves δεν θα υποστηρίζουν εφαρμογές επί πληρωμή γιατί υπάρχει ένα νομικό προβληματάκι απ ότι καταλαβαίνω (το ίδιο νομικό πρόβλημα που έχει και το android market) Οπότε αν κάποιος θέλει να κατεβάσει μια εφαρμογή που την χρειάζεται και είναι διατεθημένος να την πληρώσει δεν μπορεί με την Ελληνική έκδοση του κύματος...

Οι προβληματισμοί μου επαληθεύτηκαν....

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη επειδη μ ενδιαφερει πολυ το κινητο μπορει να μου πει καποιος που το εχει αν παιζει βιντεακια hd απο youtube οπως το μηλοφωνο και τα αλλα με android?

ρωτησα και πριν αλλα απαντηση δεν πηρα...συγνωμη που ρωταω παλι...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια συγνωμη επειδη μ ενδιαφερει πολυ το κινητο μπορει να μου πει καποιος που το εχει αν παιζει βιντεακια hd απο youtube οπως το μηλοφωνο και τα αλλα με android?

ρωτησα και πριν αλλα απαντηση δεν πηρα...συγνωμη που ρωταω παλι...

ευχαριστω

 

Στο youtube μπαίνεις από τον browser και βλέπεις videos οπότε αν το βίντεο που θες να δεις είναι διαθέσημο και σε hd τότε λογικά ναι μπορείς να το δεις και σε hd....

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Στο youtube μπαίνεις από τον browser και βλέπεις videos οπότε αν το βίντεο που θες να δεις είναι διαθέσημο και σε hd τότε λογικά ναι μπορείς να το δεις και σε hd....

 

απλα ρωταω γιατι στα symbian τα βιντεο στο youtube ειναι χαλια! στο iphone ειναι φοβερα..ελπιζω να ειναι ετσι και στο samsung

Link to comment
Share on other sites

τα video Μέσω της εφαρμογής Youtube είναι τέλεια. Μέσω του browser δεν ειναι και τόσο καλά λόγω σπασιμάτων
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Μολις επικοινωνησα με το δικτυο καταστηματων COSMOTE. Το Wave θα το εχουν απο Τεταρτη σε τιμη 394.40 ευρα.

 

Με προβληματιζει το θεματακι που εχει δημιουργηθει σχετικα με την Ελληνικη εκδοση του Wave. Οτι δλδ οπως και στο Android market λογο νομικων κολληματων, δεν μπορει καποιος να βαλει τις εφαρμογες που θα ηθελε.

 

Σχετικα με αυτο μπορει καποιος να πει κατι περισσοτερο? Ισχυει τελικα αυτο? θα συνεχισει να ισχυει? Ειναι λογος που να σε αποτρεψουν απο την αγορα της συσκευης οσο και απο αλλες συσκευες με android? (βλ Galaxy S)?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βασικά σκέφτομαι να το πάρω από κάποιο κατάστημα που έχει την αγγλική έκδοση με 350 βασικά μιας και δεν έχω επιδότηση για να το πάρω από cosmote...

Και στην περίπτωση που δεν υποστηρίζει της εφαρμογές επί πληρωμή το ελληνικό εγώ και πάλι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

@thePrince

 

Τελικά ισχύει ότι δεν μπορείς να κάνεις αναζήτηση με ελληνικά στις επαφές σου ? Και ότι δεν υπάρχει και ελληνικό Τ9 ? Δυστυχώς ή ευτυχώς χρόνια τώρα το Τ9 μου έχει γίνει συνήθεια και δε μπορώ να φανταστώ την απουσία του .. Ειναι χαζό πάντος να πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα σε ελληνική έκδοση του κινητού και το κατέβασμα περισσότερων εφαρμογών από το store ..

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν παίζει ρόλο αυτό που λέτε;

 

δηλάδη, δεν νομίζω να παίζει ρόλο τι firmware εχεις, αλλά μάλλον που βρίσκεσαι... ή μήπως κάνω λάθος;

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

@mariosx

 

Λες δλδ ότι μήπως αναγνωριζει το λογισμικό του κινητού τη χωρα σου βάσει ip και σου διαθέτει τις αντίστοιχες εφαρμογές ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τις επαφες ειναι τεραστιο σπασιμο που το εχω ηδη στο U-600... Αν δεν το εχουν φτιαξει ακομα τι να πω. Απογοητευση.
Στέφανος
Link to comment
Share on other sites

@mariosx

 

Λες δλδ ότι μήπως αναγνωριζει το λογισμικό του κινητού τη χωρα σου βάσει ip και σου διαθέτει τις αντίστοιχες εφαρμογές ?

 

Ακριβώς αυτό ! :)

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

@thePrince

 

Τελικά ισχύει ότι δεν μπορείς να κάνεις αναζήτηση με ελληνικά στις επαφές σου ? Και ότι δεν υπάρχει και ελληνικό Τ9 ? Δυστυχώς ή ευτυχώς χρόνια τώρα το Τ9 μου έχει γίνει συνήθεια και δε μπορώ να φανταστώ την απουσία του .. Ειναι χαζό πάντος να πρέπει να διαλέξεις ανάμεσα σε ελληνική έκδοση του κινητού και το κατέβασμα περισσότερων εφαρμογών από το store ..

 

Yeap! Η ευρωπαϊκή (γαλλική για την ακρίβεια) συσκευή που πήρα από pixmania ΔΕΝ έχει ελληνικό T9 και ΔΕΝ δέχεται ελληνικά στην αναζήτηση επαφών, ούτε στο Smart search.

Link to comment
Share on other sites

Yeap! Η ευρωπαϊκή (γαλλική για την ακρίβεια) συσκευή που πήρα από pixmania ΔΕΝ έχει ελληνικό T9 και ΔΕΝ δέχεται ελληνικά στην αναζήτηση επαφών, ούτε στο Smart search.

 

Δεν σου δίνει την επιλογή να βάλεις ελληνικά σαν γλώσσα τηλεφώνου;

Ή δεν σου δίνει τέλοςπάντων το samsung kies να βάλεις την ελληνική έκδοση;

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Yeap! Η ευρωπαϊκή (γαλλική για την ακρίβεια) συσκευή που πήρα από pixmania ΔΕΝ έχει ελληνικό T9 και ΔΕΝ δέχεται ελληνικά στην αναζήτηση επαφών, ούτε στο Smart search.

 

Και επιβεβαίωσε (ή κατάργησε) αυτό που είπα πριν. Δηλαδή το ότι δεν παίζει ρόλο από που θα το πάρεις, αλλά το που είσαι, σχετικά με τις samsung apps.

 

Δηλαδή, βλέπεις εφαρμογές στο Samsung apps, Που να μην είναι δωρεάν; ή έχεις μόνο δωρεάν ?

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...