Jump to content

Τα πάντα για τα Καρτοσυμβόλαια


stathis334
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως να καλέσεις εσύ την εξυπηρέτηση εφόσον βέβαια έχεις τα προσωπικά του στοιχεία και να ζητήσεις να ανοίξουν το Roaming.

Επισημένω ότι οι τιμές σε αυτήν την χώρα είναι πανάκριβες.

Σύμφωνα με αυτή τη σελίδα https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/countriesandnetworks_res.html

Πρέπει να συνδέεται και στα 3 δίκτυα.

Εισερχόμενη κλήση 1,20 ευρώ το λεπτό

Εξερχόμενη κλήση 3,80 ευρώ το λεπτό.

Δεδομένα 2,90 ευρώ το ΜΒ........

Καλύτερα να μην συνδεθεί.....

 

Πλάκα κάνεις; Πανάκριβα.

 

Μίκη σε ο πατέρας του με την cosmote και υποτίθεται ότι ενεργοποίησαν το roaming ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας.

Πριν κάνα 18 μηνο περιπου ο πεθερός μου ,80αρης με μειωμένη ακοή και αντίληψη περι τεχνολογιών, την έκανε τη βλακεία και ενώ είχε το promo4 πήγε σε έναν Γερμανό να βάλει κάρτα και ένας, αντε μην πω, υπάλληλος τον έψησε να το κάνει Καρτοσυμβολαιο με 13,5€ το μήνα και ενώ το 4€ του promo τον υπερ κάλυπτε.

Σε λίγες μέρες λήγει το συμβόλαιο και τους ειπα να ζητήσουν επιστροφή σε wu. Από το Γερμανό τους προτειναν δυο καρτοσυμβολαια με 12 ή 14 € χωρίς να ξέρω τι περιλαμβάνουν. Έτσι πηγα εγώ σε ένα Γερμανό και έδωσα το τηλέφωνο μου να συννενοηθω τι θα βάλουν. Μιάς και δεν έχω ασχοληθεί ποτε με καρτοσυμβολαια και όσο καν έψαξα άκρη δεν έβγαλα για το πως δουλευει και τι προγραμματα Καρτοσυμβολαιων υπάρχουν χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

Πιθανώς και δυστυχώς το promo4 θα το χασανε και θα βάζουν το 8,5ευρο προγραμμα.

Όποτε τι κάνουμε όταν με παρουν από το κατάστημα? Συμφέρουν τα καρτοσυμβολαια από τη στιγμή που χαθεί το promo4 ;

ΥΓ1. Έχουν και σταθερό με ιντερνετ στν κοσμοτε, αν παιζει κάποιο ρόλο στην διαπραγμάτευση του καρτοσυμβολαιου.

Υγ2. Ποιά η διαφορά συμβολαίων με τα καρτοσυμβολαια;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα πεθερικα μου μόνο ομιλία χρησιμοποιούν, τίποτα άλλο.

Φαντάζομαι 200-300 προς wu και 200-300 προς όλους είναι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Το Κ/Σ κοσμοτέ δίνει 900' προς κοσμοτέ κινητά με τρίλεπτη ελάχιστη κατανάλωση, 200' προς όλους τους άλλους κινητά ή σταθερά με βήμα χρέωσης το λεπτό και 200 ΜΒ για κάθε μήνα. Έχει μηνιαίο πάγιο. Έχει δράση μόλις τελειώσουν οι παροχές, δε μπορείς να κάνεις παραπάνω κατανάλωση. Σε προστατεύει.

Έχει αρχική τιμή 29.90€. Αν το έχεις στα 14 όπως αντιλαμβάνεσαι, είναι μισή τιμή. Ειδικά από τη στιγμή που το καρτοκινητό έχει 12 ευρώ κόστος κάρτας κάθε μήνα (προσεχώς 15).

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το Κ/Σ κοσμοτέ δίνει 900' προς κοσμοτέ κινητά με τρίλεπτη ελάχιστη κατανάλωση, 200' προς όλους τους άλλους κινητά ή σταθερά με βήμα χρέωσης το λεπτό και 200 ΜΒ για κάθε μήνα. Έχει μηνιαίο πάγιο. Έχει δράση μόλις τελειώσουν οι παροχές, δε μπορείς να κάνεις παραπάνω κατανάλωση. Σε προστατεύει.

Έχει αρχική τιμή 29.90€. Αν το έχεις στα 14 όπως αντιλαμβάνεσαι, είναι μισή τιμή. Ειδικά από τη στιγμή που το καρτοκινητό έχει 12 ευρώ κόστος κάρτας κάθε μήνα (προσεχώς 15).

Ευχαριστώ vaskor.

Επειδή τους είπαν για δύο προγραμματα 12 και 14 € αντίστοιχα θα περιμενω το τηλέφωνο τους να δω τι προσφερει έκαστο.

Όσο για το κόστος κάρτας, μου το είπαν πως θα παει στα 15 γιουρο αλλά αφενός ηλεκτρονικά θα παραμεινει το 10€(μαλλον), αφετέρου αυτό που μας νοιάζει πιότερο ειναι το κόστος των προγραμματων, αφού αν περισσευουν γιουρο θα μπορουν να χρησιμοποιηθούν σε επόμενη αγορά.

Τώρα αν τα καρτοσυμβολαια δίνουν μόνο 200' προς όλους μάλλον θα τους γυρισω σε καρτοκινητο παλι , μιας και τα λεπτά για wu είναι αρκετά ουτως ή άλλως.

Οπότε θα περιμενω τις προτάσεις τους.

Σας ευχαριστώ και παλι, πηρα μια ιδέα για το τι να περιμενω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, για σχεδόν ίσο χρόνο προς όλα τα τηλέφωνα που μας ενδιέφερε περισσοτερο, το οικονομικοτερο Καρτοσυμβολαιο που μας προσφερανε ήταν στα 14,5€, οποτε το ξαναγυρισα σε καρτοκινητο για το 8,5ευρο προγραμμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΕΠΤΕΛ_ΟΥΣΤ

Μετά από 20(ΕΙΚΟΣΙ) μέρες, από τις οποίες 10(ΔΕΚΑ) χωρίς καν τηλέφωνο, έγινε η μετάβαση σε καρτοκινητο και κατόπιν πολλων τηλεφωνικών οχλησεων εκ μέρους μου.

Η μόνιμη αιτιολογία τους, ''η μετάβαση είναι σε εξέλιξη".

Σπρώχνοντας να γινόταν η μετάβαση και σε λασπωμενη ανηφόρα λιγότερες μέρες θα έκανε.

Ακόμα και ο Σισυφος γρηγορότερα θα τα κατάφερνε.

Τι να πω. Ας μην εκφραστώ καλυτερα όπως θα ήθελα.

Και να φανταστεί κανεις, όταν έκανα την αίτηση μετάβασης, προ εικοσαημερου, με διαβεβαίωναν πως το πολυ 6 ώρες (ΕΞΙ ΩΡΕΣ) θα έμενα χωρίς τηλέφωνο. Αει σιχτιρ.

Μάλλον ποναει η φυγή από συμβόλαια και προσπαθουν να κάνουν αποτρεπτικά σπασίματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Unlimited data Δωρεάν!

Και για κανονικό και για φοιτητιτκό καρτοσυμβόλαιο!

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/unlimited-data.html

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ΕΠΤΕΛ_ΟΥΣΤ

Μετά από 20(ΕΙΚΟΣΙ) μέρες, από τις οποίες 10(ΔΕΚΑ) χωρίς καν τηλέφωνο, έγινε η μετάβαση σε καρτοκινητο και κατόπιν πολλων τηλεφωνικών οχλησεων εκ μέρους μου.

Η μόνιμη αιτιολογία τους, ''η μετάβαση είναι σε εξέλιξη".

......

Μάλλον ποναει η φυγή από συμβόλαια και προσπαθουν να κάνουν αποτρεπτικά σπασίματα.

Τελικά συμφέρει να έχεις καρτοκινητο ή καρτοσυμβολαιο; πόσο σου βγαίνει τώρα το καρτοκινητο;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολύ μεγάλη κομπίνα με τα καρτοσυμβολαια και τις προωθήσεις αυτών μέσω τηλεφώνου. Σε γνωστό τον παίρνουν κάθε μέρα τηλέφωνο από το 13888 για να κάνει το καρτοκινητο του καρτοσυμβολαιο cosmote. Του λένε ψέματα ότι η κάρτα θα πάει στα 15€ και ότι θα πληρώνει τον μήνα μόνο 11€ αλλά δεν λένε ότι η τιμή δεν είναι τελική και δεν περιλαμβάνει τους φόρους 24% και 12%. Ευτυχώς τον πρόλαβα και δεν προχώρησε στο συμβόλαιο γιατί το σκεφτόταν. Πραγματικά πόσοι την πατάνε καθημερινά από κάτι τέτοιους που δεν λένε ψέματα αλλά αποκρύπτουν την αλήθεια για να πάρουν τα bonus του συμβολαίου. Προσοχή λοιπόν το καρτοκινητο συμφέρει ακόμα περισσότερο από τα συμβόλαια. Όσοι δεν θέλετε να σας ενοχλούν μπείτε στο μητρώο 11 και μπλόκαρετε τους αριθμούς που σας παίρνουν.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι η καρτοκινητή συμφέρει περισσότερο, από κάθε άποψη.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι η καρτοκινητή συμφέρει περισσότερο, από κάθε άποψη.

 

Το θέμα είναι ότι παραμυθιαζουν τον κόσμο στο τηλέφωνο ότι κάνει 11 ευρώ για να κλείσουν το συμβόλαιο και όταν θα έρθει ο λογαριασμός θα είναι + τους φόρους 16ευρω περίπου που δεν συμφέρει καθόλου γιατί δίνει 900' cosmote και 200 προς όλους +1gb ίντερνετ και σου πλασάρουν και την μονόλεπτη χρέωση σαν κάτι θετικό. Η πίεση που ασκείτε είναι πολύ μεγάλη για να κλείσουν το συμβόλαιο και σου πετάνε και ένα ειδική προσφορά επειδή είσαι καλός πελάτης. :lol: 10ευρω το μήνα έβαζε ο άνθρωπος τι καλός πελάτης λέει αφού τόσο βάζει και η πλειοψηφία :lol:

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι παραμυθιαζουν τον κόσμο στο τηλέφωνο ότι κάνει 11 ευρώ για να κλείσουν το συμβόλαιο και όταν θα έρθει ο λογαριασμός θα είναι + τους φόρους 16ευρω περίπου που δεν συμφέρει καθόλου γιατί δίνει 900' cosmote και 200 προς όλους +1gb ίντερνετ και σου πλασάρουν και την μονόλεπτη χρέωση σαν κάτι θετικό. Η πίεση που ασκείτε είναι πολύ μεγάλη για να κλείσουν το συμβόλαιο και σου πετάνε και ένα ειδική προσφορά επειδή είσαι καλός πελάτης. :lol: 10ευρω το μήνα έβαζε ο άνθρωπος τι καλός πελάτης λέει αφού τόσο βάζει και η πλειοψηφία :lol:

 

Για αυτο, όταν κλείνουμε συμβόλαιο τηλεφωνικά (είτε για κινητή είτε για σταθερή) ζητούμε πριν να μας στείλουν σε mail το τους όρους της σύμβασης.

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλεφωνικά συμβόλαια είναι η μεγαλύτερη απάτη. Σου λένε αυτα που θελεις να ακούσεις και μετά που θα κάνεις παράπονα θα σου πουν οτι δεν κατάλαβες
Link to comment
Share on other sites

Και επιμένουν και πολύ... Αν δεν τους το κλείσετε στα μούτρα δεν παίρνουν χαμπάρι...

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Και επιμένουν και πολύ... Αν δεν τους το κλείσετε στα μούτρα δεν παίρνουν χαμπάρι...

 

Sent from my Mi A3

 

Αυτό ακριβώς. Είναι τόσο επιμονοι που αναγκάζεσαι να το κλείσεις στα μούτρα.

Επειδή είναι "εξωτερικοί" συνεργάτες που πληρώνονται έξτρα από τα συμβόλαια που κάνουν λένε ότι θέλουν για να σου πασάρουν το συμβόλαιο και μόλις εσύ δεχτείς και περιμένεις τον χαμηλό λογαριασμό σου σκάει το ποσό που δεν περίμενες και τραβάς τα μαλλιά σου. Αντε ύστερα να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας και να καλείς συνεχώς την εξυπηρέτηση και να βγάλεις άκρη. Αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν κανένα ενδοιασμό και δεν λυπούνται κανένα που θα τραβήξουν τόση ταλαιπωρία για να επαναφέρει το καρτοκινητα του. Φυσικα ή cosmote και η κάθε cosmote ξέρει πολύ καλά τι συμβαίνει αλλά ποντάρουν στο να τα παρατήσει ο άλλος και να τους ακουμπάει το μήνα τα 16 και 20ευρω το συμβόλαιο.

Παρομοιο περιστατικό είχε συμβεί σε σταθερό που τους είπαν για αναβάθμιση vdsl 50 από 24 χωρίς καμία επιβάρυνση κάτι που ήταν φυσικά ψέμα και ο άνθρωπος έτρεχε 4 φορές στον ΟΤΕ για να βρει το δίκιο του πέρα από τα καθημερινά τηλέφωνα που τους έπαιρνε και στο τέλος δεν του γύρισαν τα παραπάνω χρήματα που πλήρωσε.

Γι αυτό προσοχή και προστατέψτε όσους μπορείτε από τα αρπακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους λέω ότι θέλω 200gb το μήνα με αυτα τα λεφτά 15-20€ και οτι δεν με νοιάζει η ομιλία. Ενας που επέμενε του λέω, οταν βγάλετε τέτοιο πακέτο ξαναπάρτε με και το συζητάμε.. ακόμη περιμενω να πάρει..:lol:

γιατι η πλακα ειναι λενε πχ 1500 προς όλους, 1gb ιντερνετ και το θεωρουν κατόρθωμα..

Link to comment
Share on other sites

Βασική αρχή και το έχω γράψει ξανά. Χωρίς να διαβάσεις και να υπογράψεις το συμβόλαιο σε χαρτί ή σε ηλεκτρονική μορφή δεν αποδέχεσαι τίποτα τηλεφωνικά. Και το κόλπο με την courier είναι ακόμα ποιο εξοργιστικό ώστε να μην έχεις χρόνο να διαβάσεις το συμβόλαιο. Η βάζεις τον courier να περιμένει κανένα 2ωρο να διαβάσεις το συμβόλαιο η του λες πέρνα να το πάρεις αύριο αλλιώς παρτο και φύγε και ενημέρωσε την εταιρία να μου το στείλει να το διαβάσω και μετά να το παραλάβει την επόμενη μέρα. Αν σε ξέρουν από την εταιρία courier μπορεί να σου το επιτρέψουν ή αλλιώς ζητάς να δώσουν εντολή από την εταιρία να το παραλάβεις και να το επιστρέψεις άλλη μέρα. Αν θέλουν αν δεν θέλουν να πάνε να κάνουν ****τούμπες :lol:

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μάλλον θα αρχίσουν τα θέματα με την Cosmote. Λήγει το φοιτητικό καρτοσυμβόλαιο και μου είχε βγάλει ειδοποίηση η εφαρμογή για ανανέωση. Τοι ίδοι πακέτο με 1€ παραπάνω. Πήρα όμως τηλ και με ενημέρωσαν οτι μπορώ να περάσω στο next καρτοσυμβόλαιο στο οποίο θα έχω το ίδιο ίντερνετ, αλλά αντί για 1500, 900 σε cosmte και αντι για 500, 400 προς όλους και καθόλου sms, το οποίο με την έκπτωση 9€ που δικαιούμαι θα μου έβγαινε 12,5€ το μήνα. Μου άρεσε πολύ και το έκλεισε. Κάτι δεν μου πήγαινε καλά όμως και ξαναπήρα χθές το βράδυ. Άλλος υπάλληλος της εξυπηρέτησης πλέον με ενημέρωσε ότι είμαι στα 24€. Δηλαδή 3€ παραπάνω απο ότι πριν, για να έχω και λιγότερες παροχές. Προσπαθώ τώρα να βγάλω άκρη... όλοι όσοι έχουμε κρατήσει τα φοιτητικά καρτοσυμβόλαιο τα κρατήσαμε γιατί κάπου συνέφερε. Τώρα πάνε να μας τη φέρουν πλαγίως όμως.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Θα το λέμε και θα το ξαναλέμε μέχρι να μαλλιάσει η γλώσσα μας... Όταν κλείνουμε συμβόλαιο από τηλεφώνου, ζητάμε να μας στείλουν την προσφορά μέσω email οπως επίσης και το όνομα του/της υπαλλήλου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...