Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς να θέλω αντιπαράθεση, ούτε διάθεση να θάψω το ipad, σε τι είναι καλό? Μόνο στα παιχνίδια (που στην τελική οι παιχνιδομηχανές είναι πολύ ανώτερες)?

Ρώτησα μήπως κι εγώ δεν ξέρω κάτι, μιας και ποτέ δεν είχα iphone ή κάτι σχετικό. Για βοήθεια (έμμεσα) ψάχνω. Μου είναι αδύνατον να πιστέψω ότι αυτό το άψογο σε hardware μηχάνημα δεν κάνει τα βασικά.

 

Που πρέπει να ρωτήσω? Υπάρχει άλλο σχετικό θέμα?

 

Ποια παιχνιδομηχανη είναι ανώτερη; Έχεις παίξει με

Το ipad;

 

Ακόμα, για internet BROWSING είναι απίστευτο, εφαρμογές άπειρες απο messenger μέχρι καταγράφη οικονομικών, και παρα παρα παρα πολλά ακόμα που κανένα laptop δεν κάνει όπως το iPad. Ψάξε στο google, στο YouTube ή πιάσε ενα στα χέρια σου.

 

Απο την άλλη αν έχεις διάφορες αμφιβολίες, Πάρε ενα netbook με τα μισά λεφτά. Δεν είναι ανάγκη να ψάχνεις για πληροφορίες για κάτι που χωρίς να το πιάσεις έχεις ηδη αρνητική γνώμη...

Nokia 5110, 3210, 8210, Samsung M-100, Nokia 7210, 7650, 6600, Siemens Sx1, Nokia 6230, 6680, N70, Qtek S200, Nokia N80, Qtek 9000, Nokia N93, N95 8GB, samsung Omnia, iphone 3g, 3gs , 4, 4s, 5, 6+, 7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χθες αγόρασα κι εγώ το ipad.

 

Μια ερωτησούλα μόνο. Πως γίνεται αρχείο pdf που τα βλέπω online να τα αποθηκεύω στο ipad? Μπορώ να τα κάνω save από το laptop και ύστερα να τα περνάω αλλά υπάρχει τρόπος να μπορώ να τα αποθηκεύω απευθείας από το browsing του ipad?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω αντιπαράθεση, ούτε διάθεση να θάψω το ipad, σε τι είναι καλό? Μόνο στα παιχνίδια (που στην τελική οι παιχνιδομηχανές είναι πολύ ανώτερες)?

Ρώτησα μήπως κι εγώ δεν ξέρω κάτι, μιας και ποτέ δεν είχα iphone ή κάτι σχετικό. Για βοήθεια (έμμεσα) ψάχνω. Μου είναι αδύνατον να πιστέψω ότι αυτό το άψογο σε hardware μηχάνημα δεν κάνει τα βασικά.

 

Που πρέπει να ρωτήσω? Υπάρχει άλλο σχετικό θέμα?

 

Άν δεν υπάρχει ήδη θέμα μπορείς να ανοίξεις ένα στο Mobile Yard και να πάρεις τις απαντήσεις σου, εδώ είναι καθαρά μόνο για ενημέρωση της συσκευής και με ότι συνεπάγεται με αυτή..

 

Παρακαλώ μην συνεχιστεί η κουβέντα, τα άσχετα μηνύματα από εδώ και πέρα θα διαγραφούν, η θα μεταφερθούν για την ομαλή χρήση του θέματος.

 

Σας ευχαριστώ!!!

:)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μάνο (@Manospalin) το έχω σχεδόν δυο μήνες απλά είναι (θεωρητικά... γκουχ γκουχ) της γυναίκας μου. Έχω περάσει 25 παιχνίδια για την γυναίκα και τις κόρες μου. ΟΚ είναι καλό για τα δεδομένα του σε αυτό το κομάτι. Τα υπόλοιπα όμως?

Στο σπίτι μου υπάρχουν 3 λάπτοπ (2+1 eepc, διάφορων λειτουργικών), ipad, android phone, playstation, wii, psp και μέχρι πρότινος windows mobile κινητό. Κάποιο μέτρο σύγκρισης το έχω.

Λυπάμαι αλλά με απογοήτευσε και απ' ότι φαίνεται (αυτός ήταν ο σκοπός μου αρχικά) δεν υπάρχουν λύσεις στα προβλήματα που ανέφερα. Νόμιζα πως κάτι δεν κάνω εγώ καλά.

Το σταματάω εδώ γιατί θα μας κράξουν.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

 

edit: Συγνώμη αλλά με πρόλαβες. Αν θέλεις διέγραψε ή μετέφερε την απάντησή μου.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει ας είναι το τελευταίο αφού και δεν προλάβες να διαβάσεις το δικό μου λόγο εγγραφής του παραπάνω!!! :)

 

 

Σε ευχαριστώ!!!

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω αντιπαράθεση, ούτε διάθεση να θάψω το ipad, σε τι είναι καλό? Μόνο στα παιχνίδια (που στην τελική οι παιχνιδομηχανές είναι πολύ ανώτερες)?

Ρώτησα μήπως κι εγώ δεν ξέρω κάτι, μιας και ποτέ δεν είχα iphone ή κάτι σχετικό. Για βοήθεια (έμμεσα) ψάχνω. Μου είναι αδύνατον να πιστέψω ότι αυτό το άψογο σε hardware μηχάνημα δεν κάνει τα βασικά.

 

Που πρέπει να ρωτήσω? Υπάρχει άλλο σχετικό θέμα?

Κοιτα εγω θα σου απαντησω ως κατοχος ipad και με οση αντικειμενικοτητα μπορω

1.- τι κανεις στον υπολογιστη σου ???? βασικο ερωτημα

word , internet , email , chat ? ολα αυτα σου τα προσφερει το ipad με τον ποιο τελειο τροπο (εκτος απο video conference πχ skype ,καθοτι , αυτο τουλαχιστον το μοτελο δεν εχει καμερα ουτε μπορει να δεχθει προς το παρον ..)

2.- Δεν εχει usb για να περνεις ευκολα αρχεια , απο ενα υπολογιστη (εχει βεβαια το usb kit που τα κανεις αυτα με προσθετο κοστος 40 ευρω περιπου, αλλα θα το εχεις συνεχεια μαζι σου ?το κιτ /?)

3.- Ταινιες , διαβασμα βιβλιων pdf klp ειναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ

4.- Μπαταρια απλα απιστευτη .....

Γενικα δεν μπορεις να τρέξεις βαριά προγράμματα .... , βεβαια εχεις αστειρευτη γκαμα απο εφαρμογες + παιχνιδια που μπορεις να βαλεις ....... πχ τωρα εβαλα ενα app που δημιουργεις κολαζ απο φωτογραφιες ..... και το κανει υπεροχα !!!!!!+ πολλα αλλα

Λοιπον για μενα αν εχεις υπολογιστη βασικο (ειτε mac ειτε windows pc ) απλα δεν χρειαζεσαι ενα ακομα φορητο

Σαν κατασκευη και σαν οθονη ειναι υπεροχο ....

Τα παρακατω βιντεο θα σου δειξουν τι ειναι το ipad

Να και ενα δικό μου

http://www.youtube.com/watch?v=OVj-ILwAbjE

Αυτα και ελπιζω να βοήθησα οσο μπορούσα :)

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Πήρα κι εγώ το ipad την Τετάρτη και είμαι κατενθουσιασμένος.Δεν ε'ίχα πριν κάτι παρόμοιο και έτσι πέρασα το απαραίτητο itunes 10 (δεν υπήρχε και άλλη έκδοση) έκανα τους απαραίτητους συγχρονισμούς, έβαλα ταινίες., εφαρμογές κτλ.Έχω την έκδοση 3.2 και σκέφτομαι να κάνω jailbreak, αλλά μετά από ψάξιμο βλέπω ότι δεν παίζει με itunes 10. Τώρα τι δηλαδή, την κάτσαμε την βάρκα;Που να το ήξερα να μην το πέρναγα.Αλλά δεν είχα και άλλη επολογή. Καμμιά ιδέα παιδιά;
Link to comment
Share on other sites

πχ τωρα εβαλα ενα app που δημιουργεις κολαζ απο φωτογραφιες ..... και το κανει υπεροχα !!!!!!

 

Καλησπέρα Μάριε.

 

Ποιό είναι το συγκεκριμένο App ???? Έψαχνα κάτι τέτοιο, αλλά 2-3 που βρήκα δεν έκαναν αυτό ακριβώς που ήθελα ...

 

Επίσης ψάχνω και ένα App που να κάνει puzzle από φωτογραφίες ... Καμία ιδέα ???

-----------------

Σ.Ζωγράφος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ ξανά. Με καλυψατε. Να σας θυμίσω ότι έχω iPad.

Στο θέμα μας. Εγώ έχω κάνει jailbreak και με iTunes 10 δουλεύει μια χαρά. Χτες έκανα update το iTunes.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.Πήρα κι εγώ το ipad την Τετάρτη και είμαι κατενθουσιασμένος.Δεν ε'ίχα πριν κάτι παρόμοιο και έτσι πέρασα το απαραίτητο itunes 10 (δεν υπήρχε και άλλη έκδοση) έκανα τους απαραίτητους συγχρονισμούς, έβαλα ταινίες., εφαρμογές κτλ.Έχω την έκδοση 3.2 και σκέφτομαι να κάνω jailbreak, αλλά μετά από ψάξιμο βλέπω ότι δεν παίζει με itunes 10. Τώρα τι δηλαδή, την κάτσαμε την βάρκα;Που να το ήξερα να μην το πέρναγα.Αλλά δεν είχα και άλλη επολογή. Καμμιά ιδέα παιδιά;

 

Ιδέα καμία....:O Περιμένεις όπως όλοι μας το εργαλείο της dev team...

 

Παιδιά ευχαριστώ ξανά. Με καλυψατε. Να σας θυμίσω ότι έχω iPad.

Στο θέμα μας. Εγώ έχω κάνει jailbreak και με iTunes 10 δουλεύει μια χαρά. Χτες έκανα update το iTunes.

 

 

Aυτή είναι μία πολύ καλή πληροφορία!!!!;)

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή! Κ Εγω το αγόρασα με την 3.2 περασμένη...

 

Έχει κανείς χρησιμοποιήσει το ελληνικό πληκτρολόγιο στην 4.2;

Edited by nervous
συνεχόμενα μηνύματα ,να χρησιμοποιείς την Τροποποίηση Μηνύματος!

iPhone 5 16GB

iPad 2 16GB

iMac i5 27"

Link to comment
Share on other sites

Φταίει η διάταξη. Αν δεις για παράδειγμα το screenshot από εδώ http://www.iphonehellas.gr/20944/ipad-ios-4-2-beta-screenshots/ , θα δεις ότι είναι προβληματικό γιατί δεν ακολουθεί την "standard" qwerty κατανομή. Για παράδειγμα το "Ε" είναι τέρμα αριστερά ενώ στο κανονικό πληκτρολόγιο είναι πάνω δεξιά του "Σ". Mε αποτέλεσμα να μην μπορείς να γράψεις καλά και γρήγορα. Άσε που είναι κάπως μετατοπισμένα στα αριστερά όλα τα γράμματα και δεν είναι καθόλου εύκολο (όπως πριν) να γράψεις με τα δύο χέρια ενώ κρατάς το iPad. Ή θα το έχεις στα πόδια ή θα το κρατάς με το ένα και θα γράφεις με το άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Αν ήταν μια θέση πιο δεξιά θα ήταν πολύ καλύτερα. Ο τόνος πάντως βολεύει περισσότερο απο τέρμα αριστερά.

iPhone 5 16GB

iPad 2 16GB

iMac i5 27"

Link to comment
Share on other sites

Ιδέα καμία....:O Περιμένεις όπως όλοι μας το εργαλείο της dev team...

 

 

 

 

Aυτή είναι μία πολύ καλή πληροφορία!!!!;)

 

Καλημέρα.Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες;Με ποιό πρόγραμμα έκανες jailbreak και δεν έχεις και πρόβλημα με itunes 10; Γιατί σε όσα forum διάβασα, δεν μπορούσε να γίνει συγχρονισμός με το itunes

Link to comment
Share on other sites

Χθες αγόρασα κι εγώ το ipad.

 

Μια ερωτησούλα μόνο. Πως γίνεται αρχείο pdf που τα βλέπω online να τα αποθηκεύω στο ipad? Μπορώ να τα κάνω save από το laptop και ύστερα να τα περνάω αλλά υπάρχει τρόπος να μπορώ να τα αποθηκεύω απευθείας από το browsing του ipad?

 

Βαλε το goodreader και μετα βαζοντας g το πριν την διευϑυνση πχ ghttp: σου κατεβαζει το pdf στο ipad.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες;Με ποιό πρόγραμμα έκανες jailbreak και δεν έχεις και πρόβλημα με itunes 10; Γιατί σε όσα forum διάβασα, δεν μπορούσε να γίνει συγχρονισμός με το itunes

 

Έχω κάνει στην 3.2.1 από το jailbreakme.com.

Άργησε πάρα πολύ να κάνει synch αλλά δούλεψε.

Επίσης πέρασα avi στο VNC και pdf στο iReader χωρίς πρόβλημα με iTunes 10.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Βαλε το goodreader και μετα βαζοντας g το πριν την διευϑυνση πχ ghttp: σου κατεβαζει το pdf στο ipad.....

 

Υπάρχει ειδικό κουμπί γι' αυτή τη δουλειά. Το πατάς και κατεβαίνει το αρχείο. Ο goodreader δουλεύει άψογα και με dropbox by the way...

"Don’t be sad because it’s over. Smile because it happened"

---------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ειδικό κουμπί γι' αυτή τη δουλειά. Το πατάς και κατεβαίνει το αρχείο. Ο goodreader δουλεύει άψογα και με dropbox by the way...

 

Από το goodreader εννοείς ή χωρίς την εφαρμογή?

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το offtopik, γνωρίζει καποιος να μου πει καμια καλή προσφορά που τρέχει τώρα για καρτοκινητή ωστε να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για το ipad 3g ???

THE BEST MOBILE PHONE FORUM !!!!

 

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphone_transparent.gif

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ για το offtopik, γνωρίζει καποιος να μου πει καμια καλή προσφορά που τρέχει τώρα για καρτοκινητή ωστε να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά για το ipad 3g ???

 

Vodafone kartointernet με microSIM.

http://bit.ly/bCWfsg

 

Το έχω και παίζει φίνα. Έβαλα 11 μέρες με 19€.

 

Χθες αγόρασα κι εγώ το ipad.

 

Μια ερωτησούλα μόνο. Πως γίνεται αρχείο pdf που τα βλέπω online να τα αποθηκεύω στο ipad? Μπορώ να τα κάνω save από το laptop και ύστερα να τα περνάω αλλά υπάρχει τρόπος να μπορώ να τα αποθηκεύω απευθείας από το browsing του ipad?

 

Προσωπικά το κάνω με το AirSharing Pro. Κατεβάζει ο,τι UrL του πεις και μετα αν θες στο ανοίγει και με το iBooks.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

11 μερες 19 ευρω ?? ψαχνω να βρω καμια προσφορα καρτοκινητης με 3 ευρω ανανεωση το μηνα. Ειχε μια προσφορα η cosmote για 480 το μηνα αν εκανες 4 ανανεωσεις (120 η μια) αλλα τωρα δε πρέπει να ισχυει ..

THE BEST MOBILE PHONE FORUM !!!!

 

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphone_transparent.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το κάνω με το AirSharing Pro. Κατεβάζει ο,τι UrL του πεις και μετα αν θες στο ανοίγει και με το iBooks.

 

Σε ευχαριστώ.

Κάτι άλλο αν μπορείς να μου απαντήσεις. Κάποιο αξιόλογο application για timetable?

Με ενδιαφέρει να δείχνει σε ένα πλάνο όλη την εβδομάδα και τις καθημερινές μου δραστηριότητες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

Κάτι άλλο αν μπορείς να μου απαντήσεις. Κάποιο αξιόλογο application για timetable?

Με ενδιαφέρει να δείχνει σε ένα πλάνο όλη την εβδομάδα και τις καθημερινές μου δραστηριότητες.

 

Pocket Informant...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...