Jump to content

Digea - Η Ψηφιακή Τηλεόραση στην Ελλάδα


johnthegreek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά τις 2 μ.μ ήδη εκπέμπουν δοκιμαστικά κάποια κανάλια ψηφιακά (Ant1, Mtv, Σκάι και ένα άλλο) πέρα των τεσσάρων ήδη υπάρχοντων. Παρασκευή 18 ξεκινανε επίσημα τα ψηφιακά στην Αθήνα για να δούμε. :)

 

Πάντως οπως γράφει και η υπεύθυνη για την ψηφιακή τηλεόραση εταιρεία:

 

-Μελλοντικά θα έχω τηλεόραση υψηλής ευκρίνεις (HDTV)

-Μελλοντικά θα έχω διαδραστικές υπηρεσίες.

 

Γιατί όχι τώρα; Και how soon is μελλοντικά; Γιατί δεν μου αρέσει ο όρος :) Είναι σαν να αναφέρεται σε μελλοντικές γενιές!

Σύμφωνα με τον πίνακα στο Wikipedia η Ουγγαρία που είναι σε χειρότερη οικονομική κατάσταση από εμάς έχει 9 κανάλια που εκπέμπουν ήδη HDTV και η Αλβανία 7! Το "τι θες να βλέπεις σε HDTV τον Χαρδαβέλλα και τη Νικολούλη" δεν είναι δικαιολογία :) 21 χώρες ήδη εκπέμπουν ψηφιακά σε υψηλή ευκρίνεια. Και εμείς ισχυριζόμαστε ότι ανήκουμε στη "σκληρή ζώνη του Ευρώ".

 

European HD Channels via Astra by Country (end 2009)

UK 39 Poland 36 France 19 Germany 17

Sweden 16 Norway 16 Finland 16 Denmark 15

Italy 14 Portugal 11 Spain 9 Hungary 9

Netherlands 8 Belgium 8 Czech Republic 8 Slovakia 7

Albania 7 Bulgaria 5 Austria 2 Pan-European 5

Edited by Luci
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Η αντιστροφη μετρηση αρχισε.Σημερα στις 03:00 τα ξημερωματα αρχιζουν επισημα οι ψηφιακες εκπομπες:).
Link to comment
Share on other sites

παντως στη μικρη tv που εχω(ειναι και ποιο καινουργια).παρολο που δεν εχω το νεο ψηφιακο δεκτη τα νεα ψηφιακα καναλια εχουν εμφανιστει(χωρις εικονα και ηχο βεβαια):p
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται απαραίτητα κεραία, απλά δε χρειάζεται να αλλαχθεί η ήδη υπάρχουσα με την οποία λαμβάνονται τα αναλογικά κανάλια.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εσωτερική κεραία έχεις;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εχει χαλια ληψη.

Για την ακριβεια ΔΕΝ εχει καθολου ληψη και ενω ο decoder λεει 50 % , εν τουτοις δε δινει σημα

:X
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν τη γλιτώνεις την εξωτερική.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

αυτα δεν τα ειπε κανεις... απο παντου οικονομανε ρε γμτ... οι τηλεορασεις που εχουν ενσωματωμενο δεκτη δηλαδη τωρα μονο να ειναι στην μπριζα θα πιανεις τα καναλια?
Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρέπει να λαμβάνουν σήμα από την κεραία.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

αυτα δεν τα ειπε κανεις... απο παντου οικονομανε ρε γμτ... οι τηλεορασεις που εχουν ενσωματωμενο δεκτη δηλαδη τωρα μονο να ειναι στην μπριζα θα πιανεις τα καναλια?

 

ναι.

Μονο και εφοσον ειναι καλωδιωμενες με ομοαξονικο καλωδιο και κεραια.

 

Ειδες πως τα λεγανε? Μονο το κουτι και απολαμβανεις καθαρο σημα

:X
Link to comment
Share on other sites

αυτα δεν τα ειπε κανεις... απο παντου οικονομανε ρε γμτ... οι τηλεορασεις που εχουν ενσωματωμενο δεκτη δηλαδη τωρα μονο να ειναι στην μπριζα θα πιανεις τα καναλια?

Oxi βρε..απλα δεν θα χρειαζεσαι αποκωδικοποιητη..η κεραια πρεπει να υπαρχει ουτως η αλλως...μην την μπερδευεις με την καλωδιακη.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με την κεραια που εχω στην οροφη του σπιτιου θα πιανει τωρα ψηφιακο σημα αντι για αναλογικο απο μονο του? δεν παιζει ρολο η τηλεοραση δηλαδη? μπερδευτικα...
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με την κεραια που εχω στην οροφη του σπιτιου θα πιανει τωρα ψηφιακο σημα αντι για αναλογικο απο μονο του? δεν παιζει ρολο η τηλεοραση δηλαδη? μπερδευτικα...

H κεραια πρεπει να υπαρχει αναγκαστικα.Αυτη ειναι που δεχεται το σημα(ειτε αναλογικο ειτε ψηφιακο)

 

Ομως αν το σημα ειναι ψηφιακο για να μπορεσει να το αποκωδικοποιησει η τηλεοραση και να σου δειξει εικονα και ηχο πρεπει να εχει ειτε ενσωματωμενο δεκτη ειτε εξωτερικο.(Ο δεκτης πρεπει να υποστηριζει mpeg4,καποιες παλιες tft με ενσωματωμενο δεκτη υποστηριζουν μονο mpeg2 αλλα ολες οι καινουργιες εχουν mpeg4)

καλυτερα τωρα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμουσα πολύ. Εχω τηλεόραση Samsung 55'', Full High-Def, αγορασμένη πέρισυ με ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή. Τα ψηφιακά της ΕΡΤ τα πιάνει κανονικά, αλλά τα κανάλια της DIGEA, ενώ έχουν ήχο και το TV Guide κανονικά, αντί για εικόνα βγάζει μαύρο και ένα μήνυμα που λέει HD Not Supported !!! Οσο και να έψαξα στο Setup, δεν μπορώ να βρώ κάτι για να διορθωθεί. Αυτο τι σημαίνει, χρειάζεται εξωτερικό αποκωδικοποιητή ??? :(:(
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, αν μπορει κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμουσα πολύ. Εχω τηλεόραση Samsung 55'', Full High-Def, αγορασμένη πέρισυ με ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή. Τα ψηφιακά της ΕΡΤ τα πιάνει κανονικά, αλλά τα κανάλια της DIGEA, ενώ έχουν ήχο και το TV Guide κανονικά, αντί για εικόνα βγάζει μαύρο και ένα μήνυμα που λέει HD Not Supported !!! Οσο και να έψαξα στο Setup, δεν μπορώ να βρώ κάτι για να διορθωθεί. Αυτο τι σημαίνει, χρειάζεται εξωτερικό αποκωδικοποιητή ??? :(:(

Δες στα χαρακτηριστικα της αν υποστηριζει mpeg4.

Αν δεν υποστηριζει τοτε θα εχει λογικα CI slot η τηλεοραση οπου θα βαλεις εκει την καρτα σου, χωρις να εχεις ολοκληρο αποκωδικοποιητη να σου πιανει χωρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...