Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατι δεν εχεις εγκαταστησει το cookies home tab ακομη..........

Τα κανει ολα αυτα και εξτρα συντομευσεις και πολλα αλλα!

Στο φιναλε υπαρχει και η ΟMEGA που τα εχει ολα ετοιμα χωρις να παιδευεσαι........

Καλησπέρα και πάλι

 

Απλά προσπαθω όταν κάτι μπορεί να γίνει μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού, να το κάνω έτσι. Χωρίς την προσθήκη extra cab. Από την απάντηση σου δεν κατάλαβα αν τελικά γνωρίζεις, αν κάτι τέτοιο γίνεται μέσα από τις ρυθμίσεις του κινητού.

 

Όπως και να έχει, αν θέλεις και μπορείς, δώσε μου το link για το cookies home tab (Το τελευταίο ή εν γένει αυτό που παίζει πιο απροβλημάτιστα). Αν υπάρχει και κάποιο post να διάβαζα για να μην μπαίνω σε άσκοπες ερωτήσεις, καλά θα ήταν. Να σημειώσω πως έχω "μαμά" WWE 1.48, αν και τις επόμενες μέρες θα προβώ στην αναβάθμιση σε 1.66 (κάλλιο αργά παρά ποτέ :P ). Έτσι αν υπάρχουν διαφορετικες εκδόσεις του cookies home tab για κάθε έκδοση WWE, σε παρακαλώ στείλε μου και τις 2.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει, αν θέλεις και μπορείς, δώσε μου το link για το cookies home tab (Το τελευταίο ή εν γένει αυτό που παίζει πιο απροβλημάτιστα). Αν υπάρχει και κάποιο post να διάβαζα για να μην μπαίνω σε άσκοπες ερωτήσεις, καλά θα ήταν. Να σημειώσω πως έχω "μαμά" WWE 1.48, αν και τις επόμενες μέρες θα προβώ στην αναβάθμιση σε 1.66

 

 

To link θα το βρεις κοντά στο τέλος του πρώτου πόστ (τρίτο από το τέλος), αλλά θα σου πρότεινα να αναβαθμίσεις πρώτα την ρόμ μιας και η 1.48 έχει διάφορα προβλήματα που λύνονται με την 1.66 :)

Αποστόλης [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όπως και να έχει, αν θέλεις και μπορείς, δώσε μου το link για το cookies home tab (Το τελευταίο ή εν γένει αυτό που παίζει πιο απροβλημάτιστα).

 

Θα χρειαστείς αυτά τα δύο...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=625483

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=633590

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη, σιγουρα θα το εχουν ξαναρωτησει αλλα δεν μπορεσα να βρω καποια "χαζα" πραγματα οποτε θετω τα ερωτηματα.

Πως βαζουμε τονο οταν γραφουμε?

Πως κανουμε τα κουμπια να ειναι φωτισμενα την νυχτα οταν λειτουργουμε το τηλεφωνο?

 

Για τα κουμπιά νύχτα-μέρα πήγαινε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=603880 και βάλε το [APP] KeypadLedControl δηλαδή το Νο21

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για τα κουμπιά νύχτα-μέρα πήγαινε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=603880 και βάλε το [APP] KeypadLedControl δηλαδή το Νο21

 

Το χρησιμοποιείς; Έχεις μήπως παρατηρήσει αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το χρησιμοποιείς; Έχεις μήπως παρατηρήσει αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας;

 

το χρησιμοποιουσα εγω.. και η μπαταρια πηγαινε...για βρουβες.. δεν εχει τοσα πολλα κουμπια τελικα ωστε να μη τα βρισκω κι ετσι το εβγαλα εγω προσωπικα... :O

Once you get a Mac, you never go back...

Retina MacBook Pro 13", iPhone 6, iPod touch 5th, iPad mini Retina...and the list goes on.

 

www.macspot.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας (apozafeir, athanasso77).

 

Για το τέλος μια ερώτηση ακόμα. Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω πέραν των οδηγιών που αναφέρονται στα 2 posts στο xda? Κάποια δυσλειτουργία ή κάποια ιδιαίτερη παραμετροποίηση? Ρωτάω γιατι πολλές φορές πέρα από τα βασικά προκύπτουν προβλήματα είτε με την εγκατάσταση εν γένει είτε με την περαιτέρω παραμετροποίηση των προγραμμάτων.

 

Και μια διαπίστωση.

 

Οι σελίδες του forum για το HD2 έχουν γίνει ήδη 988 :wacko: και τα post 14.807!!! :wacko: (Αν δεν έχει προστεθεί κάτι ακόμα όσο γράφω :p )

Είναι απίστευτα μεγάλος ο όγκος των πληροφοριών για να μπορέσει να τον διαβάσει κάποιος και να καταφέρει να βγάλει και συμπεράσματα. Ακόμα και το ίδιο πρόβλημα αλλάζει πάρα πολλές φορές λύση και προσανατολισμό μέχρι να βρεθεί η βέλτιστη και να οδηγηθούμε κάπου, π.χ. αρχίζει κάποιος και διαβάζει, βρίσκει κάποιο post που του δίνει μια λύση (έστω και προσωρινή, η οποία να δουλεύει) και μετά διαπιστώνει, ότι μπορει έπειτα από 200 σελίδες και κάποιες 100ντάδες posts διαβάσματος, να υπάρχει μια καλύτερη λύση ή ότι αυτή που χρησιμοποιούσε δημιουργούσε άλλες επιπλοκές (τυχαίο το παράδειγμα).

 

Σαν Senior Μηχανικός Συστημάτων Unix (και junior χρήστης όσον αφορά το HD2 μου :lol: ) και με πρόσβαση σε διάφορες knowledge-bases διαφόρων "κατασκευαστών" λογισμικού και λειτουργικών συστημάτων, θα ήθελα να παραθέσω μια ιδέα.

Το forum εκτός από ένα μέρος ανταλλαγής απόψεων, είναι και το μεγαλύτερο knowledge-base για την κοινότητα του HD2 στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή (και αυτό είναι προς τιμή του).Καλό είναι με κάποιο τρόπο να παρακολουθούν οι υπεύθυνοι του forum (και αν μπορούμε να βοηθήσουμε και εμείς με κάποιο τρόπο σε αυτό) την εξέλιξη όλων των ερωτήσεων ή των πιο κοινότυπων και σημαντικών από αυτές και να δημιουργούν ένα "ζωντανό" "workaround" για το συγκεκριμένο θέμα. Ουσιαστικά ένα ζωντανό background post το οποίο όταν καταλήξει σε κάποια οριστική και βέλτιστη λύση να κλείνει σαν ζήτημα και να δημοσιοποιείται σε μια συγκεκριμένη σελίδα του forum.

 

Αυτό δεν το λέω για να παιδέψω περισσότερο τους admins, ούτε για να τους κάνω τη ζωή δύσκολη. Το αντίθετο. Θεωρώ ότι θα μειωθούν στο ελάχιστο οι ερωτήσεις και θα υπάρχουν και τυποποιημένα posts με τις βέλτιστες δυνατές απαντήσεις, έτοιμα προς χρήση. Οι knowledge-bases που ανέφερα παραπάνω (microsoft, sun, oracle, redhat, και πολλές άλλες) έτσι λειτουργούν, μειώνοντας δραστικά τον χρόνο αναζήτησης για το συγκεκριμένο θέμα καθώς και τον χρόνο εφαρμογής της λύσης και εν τέλει επίλυσης του προβλήματος. Και να είστε σίγουροι ότι οι συγκεκριμένες "βάσεις πληροφοριών" δεν απευθύνονται ούτε σε ανθρώπους με έλλειψη εμπειρίας πάνω στο γνωστικό τους αντικείμενο αλλά ούτε και σε ανθρώπους με έλλειψη γνώσεων πάνω στη συγκεκριμένη γνωστική περιοχή (προς αποφυγή παρεξηγήσεων, εννοώ ότι απευθύνονται αποκλειστικά και μόνο σε επαγγελματίες, που στο κάτω-κάτω και από την εμπειρία τόσων χρόνων δουλειάς θα μπορούσαν να έβρισκαν και μόνοι τους κάποιες λύσεις και όχι σε χομπίστες όπως είμαστε εμείς, που έχουμε κάνει την τρέλα με το τηλέφωνο χόμπυ μας, και στο κάτω-κάτω και να μην βρούμε πως γίνεται κάτι, δεν τρέχει και τίποτα).

 

Προς το παρόν η βοήθεια που παρέχεται από όλα τα μέλη στους πιο άπειρους, είναι πραγματικά πολύτιμη. Απλά το ζήτημα είναι και να χαλαρώσουν οι admins από την επανάληψη των ίδιων και των ίδιων πραγμάτων, αλλά και να υπάρχει μια πιο δομημένη "βάση" λύσεων, έτοιμή προς χρήση από τον κάθένα.

 

Ευχαριστώ και πάλι για όλα.

Αυτή τη φορά και για το χώρο του forum. :X

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στο πρώτο post έχεις κοιτάξει; Εκεί με δική μου πρωτοβουλία έχουν συγκεντρωθεί οι περισσότερες πληροφορίες για την εν λόγω συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο post έχεις κοιτάξει; Εκεί με δική μου πρωτοβουλία έχουν συγκεντρωθεί οι περισσότερες πληροφορίες για την εν λόγω συσκευή.

Καλησπέρα Athanasso77,

 

To post μου δεν ήταν λογύδριο αμφισβήτησης ούτε προς εσένα (που εκτιμώ ιδιαίτερα, αν και δεν γνωρίζω προσωπικά) ούτε προς κανένα από το forum. Προς επαλήθευση της εκτίμησης και αναγνώρισης της προσπάθειας σου, να σου θυμίσω εκτός από τα πάρα πολλά ευχαριστώ προς το πρόσωπό σου και τα θετικά σχόλια που είχα κάνει για εσένα όταν εξέφρασες "ελεύθερη" γνώμη (όσο μπορούσες βέβαια) σε προσωπικό μου πρόβλημα με κάποιο μαγαζί (σχετική με την αγορά του HD2 πάντα).

 

Απλά αυτό που λέω, είναι να γίνει αυτή η προσπάθεια πιο εντατική και πιο "επαγγελματική". Δηλαδή το forum, εκτός από μέρος συνεύρεσης και ανταλλαγής απόψεων, να γίνει και μια μεγάλη "βάση" εμπεριστατωμένων λύσεων για τα κινητά μας. Με λύσεις για τα περισσότερα προβλήματα που έχουν τεθεί εδώ με τη μορφή ερώτησης. Αντί να ψάχνουμε δηλαδή, συγκεντρώνουμε τα σχετικά posts, ξεσκαρτάρουμε τα ενδιάμεσα και αχρείαστα, κρατάμε ότι εμπεριστατωμένα παίζει, το γράφουμε σε ένα post και έτοιμο το "workaround" με τα notes και τα όλα του. Να γίνει αυτό που κάνεις εσύ τώρα ερασιτεχνικά, πιο επαγγελματικά, με μεγαλύτερη "ένταση" και για σχεδόν όλες τις ερωτήσεις που τελικά κατέληξαν σε λύση που σίγουρα παίζει.

 

Διττή λύση. Αυτό είπα, απλά.

 

Ευχαριστώ και πάλι εκ των προτέρων

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα

-----------------------------------------

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες ειναι πολυ καλο σαν ιδεεα και πολυ χρησιμο αλλα φαντασου ποση δουλεια θα πρεπει να γινει για να φτιαχτει μια τετοια database . Εαν το αντικειμενο του φορουμ ηταν π.χ. μονο το hd2 τοτε η δουλεια θα ηταν σχετικα μικρη αλλα φαντασου οτι υπαρχουν δεκαδες κατασκευαστες με εκατονταδες τηλεφωνα ο καθενας !!! Θα επρεπε να φτιαχτει μια ομαδα με 3-4 ατομα μονο για τα htc !

Μπραβο για την σκεψη σου αλλα νομιζω οτι ειναι θεωρητικα αδυνατο.

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
To post μου δεν ήταν λογύδριο αμφισβήτησης ούτε προς εσένα (που εκτιμώ ιδιαίτερα, αν και δεν γνωρίζω προσωπικά) ούτε προς κανένα από το forum. Προς επαλήθευση της εκτίμησης και αναγνώρισης της προσπάθειας σου, να σου θυμίσω εκτός από τα πάρα πολλά ευχαριστώ προς το πρόσωπό σου και τα θετικά σχόλια που είχα κάνει για εσένα όταν εξέφρασες "ελεύθερη" γνώμη (όσο μπορούσες βέβαια) σε προσωπικό μου πρόβλημα με κάποιο μαγαζί (σχετική με την αγορά του HD2 πάντα).

 

Αυτό ήταν και ένας από τους λόγους για τους οποίους αποχώρησα οικειοθελώς από την ομάδα διαχείρισης αυτού του forum. Προτιμώ έτσι για να εξακολουθώ να εκφράζομαι ελεύθερα.

 

Απλά αυτό που λέω, είναι να γίνει αυτή η προσπάθεια πιο εντατική και πιο "επαγγελματική". Δηλαδή το forum, εκτός από μέρος συνεύρεσης και ανταλλαγής απόψεων, να γίνει και μια μεγάλη "βάση" εμπεριστατωμένων λύσεων για τα κινητά μας. Με λύσεις για τα περισσότερα προβλήματα που έχουν τεθεί εδώ με τη μορφή ερώτησης. Αντί να ψάχνουμε δηλαδή, συγκεντρώνουμε τα σχετικά posts, ξεσκαρτάρουμε τα ενδιάμεσα και αχρείαστα, κρατάμε ότι εμπεριστατωμένα παίζει, το γράφουμε σε ένα post και έτοιμο το "workaround" με τα notes και τα όλα του. Να γίνει αυτό που κάνεις εσύ τώρα ερασιτεχνικά, πιο επαγγελματικά, με μεγαλύτερη "ένταση" και για σχεδόν όλες τις ερωτήσεις που τελικά κατέληξαν σε λύση που σίγουρα παίζει.

 

Συμφωνώ μαζί σου αλλά φαντάζομαι ότι για να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο θα χρειαστεί να αλλάξει γενικότερα η μορφή του forum και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στην παρούσα φάση. Βέβαια δεν έχεις να χάσεις τίποτα και να απευθυνθείς στους Admin σχετικά με τις ιδέες σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι προτείνω προς το παρόν να επικεντρωθούμε στο θέμα του τόπικ και μόνο ''καθαρά'', γιατί ήδη με αυτήν την κουβέντα επιτείνουμε το ''πρόβλημα''...

από την άλλη ο μέσος χρήστης δυστυχώς δεν έχει μάθει να ψάχνει πριν ρωτήσει, οπότε και knowledge database να υπήρχε, πάλι θα βλέπαμε να επαναλαμβάνονται οι συνήθεις ερωτήσεις..:O

 

παράκληση, λοιπόν, να γράφουμε ουσιώδη και μόνο ποστς, που προσφέρουν γνώση και εμπειρία στους υπόλοιπους...:)

thanks..;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλους,

μήπως μπορεί κάποιος με μαμά ρομ (1,66) να μου πει στην πιο κάτω registry τιμή έχει στο "Country"??? Είναι GR ή ELL???

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Comm\BCMSD1\Parms]

"Country"=???????

 

Ευχαριστώ :)

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλους,

μήπως μπορεί κάποιος με μαμά ρομ (1,66) να μου πει στην πιο κάτω registry τιμή έχει στο "Country"??? Είναι GR ή ELL???

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Comm\BCMSD1\Parms]

"Country"=???????

 

Ευχαριστώ :)

 

Σε εμένα έχει US

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ όλους,

μήπως μπορεί κάποιος με μαμά ρομ (1,66) να μου πει στην πιο κάτω registry τιμή έχει στο "Country"??? Είναι GR ή ELL???

 

[HKEY_LOCAL_MACHINE\Comm\BCMSD1\Parms]

"Country"=???????

 

Ευχαριστώ :)

 

us με 1.66ELL

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα έχει US

 

us με 1.66ELL

 

Σας ευχαριστώ και τους 2 :)

Μήπως είναι εύκολο να μου ανεβάσει κάποιος όλη την registry από 1.66 ELL rom?

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2 :)

Μήπως είναι εύκολο να μου ανεβάσει κάποιος όλη την registry από 1.66 ELL rom?

 

Εγώ δεν την έχω "μαμά" ...έχω κάνει αρκετές αλλαγές στην registry....

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν την έχω "μαμά" ...έχω κάνει αρκετές αλλαγές στην registry....

 

Γιάννη δεν με πειράζουν οι αλλαγές που έχεις κάνει,

αν έχεις χρόνο και μπορείς να μου την ανεβάσεις

με γλυτώνεις από το 2 φλασσαρισματα :)

Μ.Φ.Χ. Γιάννης ::indie's:: Omega Rom series:

Samsung I9300 Galaxy S III @ Omega rom Series Android 4.0.4

Samsung I9100 Galaxy S II @ Omega ◄Stock►◄Black Blue►◄Ice Cream Sandwich► Android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη δεν με πειράζουν οι αλλαγές που έχεις κάνει,

αν έχεις χρόνο και μπορείς να μου την ανεβάσεις

με γλυτώνεις από το 2 φλασσαρισματα :)

 

εμενα δεν δεχεται upload το .reg απο το export

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους 2 :)

Μήπως είναι εύκολο να μου ανεβάσει κάποιος όλη την registry από 1.66 ELL rom?

 

Καλημέρα. Αν μου πεις ποιό είναι το αρχείο με την registry το κανω ευχαρίστως.

Με την ευκαιρία, ξέρει κανεις πως βαζω στο manila (1.8.5) τις ταχείες κλήσεις?

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρά στη παρέα

 

επειδή χρησιμοποιώ κάποιες σελίδες για να στέλνω μαζικά SMS σκέφτηκα το εξής: από την σύνδεση μου μπορώ να στείλω 1.500 sms σε Wind και 1.500 sms σε Cosmote και Vodafone, δλδ 3.000 sms. Εγώ άντε να στέλνω 3 sms τον μήνα.

 

Υπάρχει κάποιο προγραμματάκι που να μπορώ να στέλνω μαζικά τα sms που θέλω από το κινητό μου (ή μέσω PC)? Καλό θα ήταν αν μπορεί να τους εμφανίζει σαν αποστολές αυτό που θέλω εγώ αντί το νούμερο του κινητού μου ή το κινητό μου συν αυτό που θέλω.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εχει συμβει και σε αλλον? Καθε φορα που αποσυνδεω το usb καλωδιο (ασφαλης καταργηση των xp συγκεκριμενα) ενω το εχω σε μεταφορα δεδομενων κολλαει ολη η συσκευη και πρεπει να ανοιξω το καπακι και να πατησω το κουμπι για reset. Καμια λυση?

Ευχαριστω!

Edited by derizio
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει να κανεις πρωτα ασφαλη αποσυνδεση και μετα να βγαλεις το usb ?

Εχω και εγω κινητο παντοφλα και γουσταρω πολυ !!!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει να μου εξηγησει κανεις γιατι στις περισοτερες rom που περναω, ενω στην αρχη δουλευουν κανονικα μολις κανω resest η κλεινω τη συσκευη μετα δεν ανοιγει ξανα και θελει επαναφορα στις αρχικες ρυθμησεις.
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει να κανεις πρωτα ασφαλη αποσυνδεση και μετα να βγαλεις το usb ?

 

Ναι...το δοκιμασα.. δουλεψε για μερικα δευτερα και κολλησε ολο παλι! :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...