Jump to content

[Επίσημο] HTC HD2 (Leo)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για όσους δεν το παρακολουθούν υπάρχει μια απίστευτα θετική εξέλιξη της τελευταίες ημέρες που ανοίγει τεράστιες προοπτικές για το hd2.

Αν και το multitouch δεν υποστηρίζεται επίσημα στα wm6.5 και η htc δεν έχει κυκλοφορήσει κάποιο SDK έχει "διαρρεύσει" ο τρόπος με τον οποίο προγραμματιστικά μπορείς να εκμεταλλευτείς τον multitouch driver της htc.

Αυτό βέβαια αφού προσθέσεις ένα registry key για το application που θέλεις να ενεργοποιήσεις.

Αυτή η εξέλιξη δίνει τη δυνατότητα σε developers να βγάλουν leo specific versions για τα applications τους, εκμεταλλευόμενοι το multitouch.

 

Ήδη ο χρήστης που το ανακάλυψε έφτιαξε ένα demo paint application που είναι πραγματικά εντυπωσιακό. Πληροφορίες και video θα βρείτε εδώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Παρουσιαζεται και σε αλλους εδω μεσα στο album με τις φωτογραφιες τα χρωματα να ειναι υπερβολικα εντονα???:confused:

 

Ενω οταν τις βλεπω στο sense ειναι μια χαρα, στο album mode ειναι πολυ εντονα τα χρωματα με εντονο το κιτρινο! μηπως ειναι καποιο bug και να περιμενουμε και update για αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετικά με τον ροζ κύκλο που εμφανίζεται στο κέντρο των φωτογραφιών.

Είναι ιδέα μου ή στα βίντεο δεν εμφανίζεται;;;

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο φάκελο που έχεις το miomap υπάρχει το αρχείο MioMap.ini.

Πέρασε το στον υπολογιστή, άνοιξε το με έναν text editor και κάτω από το...

[GPS]

Found=com4:,4800,8N1,none

 

πρόσθεσε...

 

use_id_driver=1

 

Αφού το σώσεις, πέρασε το στη συσκευή σου αντικαθιστώντας το παλαιότερο.

 

εκανα ακριβως οτι μου ειπες αλλα παλι δεν πιανει δορυφορους!

μηπως υπαρχει και καποια αλλη ρυθμιση που πρεπει να κανω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση σχετικά με τον ροζ κύκλο που εμφανίζεται στο κέντρο των φωτογραφιών.

Είναι ιδέα μου ή στα βίντεο δεν εμφανίζεται;;;

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος;

 

ιδεα σου ειναι...αναμονη για update.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εκανα ακριβως οτι μου ειπες αλλα παλι δεν πιανει δορυφορους!

μηπως υπαρχει και καποια αλλη ρυθμιση που πρεπει να κανω?

 

Είσαι σίγουρος ότι το έκανες σωστά; Η συγκεκριμένη λύση δοκιμασμένα δουλεύει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα.

 

Τα Ονόματα των επαφών μου ήταν γραμμένα σε Sim Card

Από κινητό Samsung SGH-U600 και έτσι δεν υπήρχε ποτέ

Αλφαβητική ταξινόμηση σωστή σε όποιο κινητό και αν δοκίμασα.

Το ίδιο φυσικά συνέβη και στο HTC HD2 .

Έτσι δεν μπορώ να έχω και αναζήτηση αλφαβητική και όπως

Καταλαβαίνετε είναι κουραστικό και σκέτη ζαλάδα να ψάχνεις ένα

Συγκεκριμένο αριθμό και να είσαι υποχρεωμένος να κάνει κύλιση

Όλα τα ονόματα.

Δοκίμασα τα εξής:

1. Πήγα να κάνω Edit στο Sim manager (ενώ με αφήνει να διορθώσω τα ονόματα δεν με αφήνει να οριστικοποιήσω τις αλλαγές και βγάζει error, ότι και να δοκίμασα. Μέχρι και που κόλλησε.)

2. Αντέγραψα τα ονόματα στο τηλέφωνο . Εκεί τα βγάζει μεν ανακατωμένα

Αλλά μου επιτρέπει να τα κάνω edit και έτσι άμα τα γράψω από την αρχή

Θα τα ταξινομήσει κανονικά έτσι τουλάχιστον μου δείχνουν οι δοκιμές . οπότε υπάρχει λύση στο πρόβλημα της εύρεσης και της αλφαβητικής ταξινόμησης.

3. Προέκυψε όμως τώρα το εξής πρόβλημα. Μου εμφανίζει όλες τις επαφές διπλές γιατί τα βρίσκει μια φορά στη συσκευή και μία στη sim. Επέλεξα λοιπόν στο filter από το menu των επαφών να εμφανίζονται τα ονόματα της συσκευής είναι όλα καλά. Όμως μετά την έξοδο από εκεί πάλι γίνονται όλα διπλά γιατί δεν αποθηκεύει την ρύθμιση αυτή.

Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω να μπορώ να κάνω τις επαφές να εμφανίζονται μόνο από το τηλέφωνο χωρίς να διπλοεμφανίζονται και από τη sim ?

 

Aν όχι δυστυχώς η μόνη λύση που βρίσκω είναι να διαγράψω οριστικά όλα τα ονόματα από την Sim.

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που επανέρχομαι στο θέμα των ελλληνικών αλλά δεν μπορώ να καταλάβω,Εχω αλλάξει από το registry σε HKEY_CURRENT_USER\MUI\CurLang=408 , έχω βάλει τα αρχεία του tsipistri στο κομμάτι που λέει Notifications σε Ελληνικό manilla - Solved αλλά όταν λαμβάνω sms δέν μπορώ να ακούσω το notification sound μήπως δέν είναι εφικτό?

 

Έχεις βάλει να έχεις ειδοποίηση ήχου στα εισερχόμενα SMS? Εμένα δουλεύει μια χαρά με τον τρόπο αυτό..... φαντάζομαι soft reset έχεις κάνει έτσι?

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και πιο πριν και η δόνηση αλλά και ο ήχος είναι ότι πρέπει να πάθεις καρδιακό επεισόδιο...!

 

Μήπως χαμηλώνει ο ήχος όταν το πιάνεις ή όταν το κουνάς και γι'αυτό σου φαίνεται ότι δεν είναι τόσο δυνατά;

 

Όχι μήπως...αυτό συμβαίνει.... υπάρχει ρύθμιση που δυναμώνει αν είναι σε τσέπη, τσάντα κτλ...και επίσης μόλις το πιάσεις στο χέρι χαμηλώνει...πολύ λογικά και τα δύο και πολύ χρήσιμα.....

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

SOS θέμα micro Sd 2.0 card

 

Παιδιά ποια κάρτα τελικά είναι συμβατή με το τηλέφωνο ?

έχει αγοράσει κανείς κάποια σιγκεκριμένη και ποιά ?

γιατι κάποιες 16 GB που είναι SDHC λένε στην περιγραφή ότι δεν είναι συμβατές με το

(sd 2.0 ) αλλά με το (SDA 2.0 ) πράγμα που το ΗΤC H2 στη επισημη σελίδα και περιγραφή του δεν λέει ότι υποστηρίζει.

 

άσε που είναι και όλες κοντά στα 50 ευρώ δεν λέει να παρω τέτοιο ρίσκο

 

όποιος έχει αγοράσει και δοκιμάσει ότι δουλεύει σίγουρα ας μας πεί

ποιά μάρκα κατασκευαστή και πόσα GB ?

 

δείτε εδώ

http://www.e-click.gr/index.php?target=products&product_id=37404

χαρακτησιστηκά στην περιγραφή ενώ την δίνει class 2 και όχι class 4

λέει ότι δεν είναι συμβατή με Sd 2.0

Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα.

 

Τα Ονόματα των επαφών μου ήταν γραμμένα σε Sim Card

Από κινητό Samsung SGH-U600 και έτσι δεν υπήρχε ποτέ

Αλφαβητική ταξινόμηση σωστή σε όποιο κινητό και αν δοκίμασα.

Το ίδιο φυσικά συνέβη και στο HTC HD2 .

Έτσι δεν μπορώ να έχω και αναζήτηση αλφαβητική και όπως

Καταλαβαίνετε είναι κουραστικό και σκέτη ζαλάδα να ψάχνεις ένα.....

 

Πρέπει να ξαναγράψεις με ελληνικό πληκτρολόγιο το πρώτο γράμμα στα ονόματα, όπου το λατινικό γράμμα είναι ίδιο με το ελληνικό. (π.χ. Α, Ο, Ι, Κ, Ρ κτλ.)

Η unicode κωδικοποίηση των ελληνικών γραμμάτων είναι διαφορετική από των λατινικών.

Προφανώς στο Samsung (όπως και σε πολλά άλλα τηλέφωνα) έχουν μικτό ελληνικό-λατινικό πληκτρολόγιο (για τα κοινά γράμματα) προκειμένου να γράφεις sms 160 χαρακτήρων.

Όταν πας να κάνεις αναζήτηση με ελληνικό unicode δε θα βρει τα ονόματα που είναι γραμμένα με λατινικό unicode και γι'αυτό:

1) Σου ανακατεύει την αλφαβητική ταξινόμηση

2) Δεν μπορείς να κάνεις αναζήτηση.

 

Σχετικά με την απόκρυψη τηλεφώνων στη SIM

[HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Phone]

"ShowSIM"=dword:00000001 ->0

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα! ήρθε και το δικό μου HD2 χτες. Έχω εντυπωσιαστεί αρκετά, τόσο πολύ που όταν μετά κοίταξα το HD τίποτα δεν ήταν ίδιο. Μου φάνηκε σα κινητό 10ετίας το HD :/ no offence.

 

Που μπορούμε να βρούμε skins για να δουλέψει το Destinator 7 και το iGo?

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα! ήρθε και το δικό μου HD2 χτες. Έχω εντυπωσιαστεί αρκετά, τόσο πολύ που όταν μετά κοίταξα το HD τίποτα δεν ήταν ίδιο. Μου φάνηκε σα κινητό 10ετίας το HD :/ no offence.

 

Που μπορούμε να βρούμε skins για να δουλέψει το Destinator 7 και το iGo?

 

καλός ήλθες στην παρέας μας φιλε:)καιρό έχω να δω post σου:)

άμα ψάξεις πιο πίσω έχω την εντύπωση ότι έχουνε δώσει κάποια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα! ήρθε και το δικό μου HD2 χτες. Έχω εντυπωσιαστεί αρκετά, τόσο πολύ που όταν μετά κοίταξα το HD τίποτα δεν ήταν ίδιο. Μου φάνηκε σα κινητό 10ετίας το HD :/ no offence.

 

Που μπορούμε να βρούμε skins για να δουλέψει το Destinator 7 και το iGo?

 

Αντιγράφεις όπως είναι το Destinator δεν χρειάζεται άλλο σκιν εφόσον έχουν την ίδια ανάλυση οθόνης με το HD :)

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν προσπαθώντας να βρω λύση για να γράφω emails (και SMS) σε landscape, τελικά έκανα τα εξής:

 

1. Κατέβασα από εδώ, το RotateScreen.cab.

2. To εγκαθιστούμε.... πάμε στο Windows\Start Menu και βρίσκουμε το rotate.lnk το κάνουμε copy στο Windows folder και το μετονομάζουμε σε long_send.lnk.

3. Τώρα πατώντας παρατεταμένα το κουμπί κλήσης μας γυρίζει την οθόνη σε landscape σε όλες τις εφαρμογές, εύκολα και γρήγορα χωρίς να εγκαταστήσουμε και να τρέχει κάνα βαρύ προγραμματάκι

 

Γενικά το Finger Keyboard που έχω εγώ δουλεύει αλλά με μικρά κουμπιά και κατάταξη άστα να πάνε....

 

4. Επειδή όμως όλα δεν είναι ρόδινα, μπορούμε ρίχνοντας μια ματιά εδώ να κατεβάσουμε skin με μεγάλα κουμπιά..... στα skins του Finger Keyboard είδα ότι έχει για landscape αλλά δεν βγαίνουν τα σωστά...το καλύτερο είναι να πειράξει κάποιος αυτό το txt αρχείο (ακόμη δεν το έχω κάνει, ελπίζω το ΣΚ)

 

5. Επειδή μας άνοιξε η όρεξη, αν κάποιος θέλει να κάνει remapping και άλλα προγράμματα σε άλλα κουμπιά, με τον ίδιο τρόπο μπορεί να δει πώς πρέπει να τα ονομάσει εδώ.

 

Αυτά τα ολίγα....

 

EDIT: Νομίζω είχα δει παλιότερα ότι κάτι παρόμοιο γινόταν με πείραγμα στο registry και τοποθέτηση κάποιων εφαρμογών στο white list (?) αλλά δεν θυμάμαι ούτε που το είχα δει, ούτε πώς γίνεται να δουλέψει σωστά..... αν το έχει κάνει κάποιος, ας δώσει οδηγίες......

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Κώστα χάρηκα κ εγώ που ανοίκω στην παρέα σας!!

 

miky7 ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη, δε το σκέφτηκα καν ότι είναι ίδια ανάλυση, νόμιζα ήθελε αλλαγή skin. Τελικά λειτουργεί κανονικά, ευχαριστώ!

 

Μήπως γνωρίζεται που δηλώνω όνομα συσκευής? Εγκατέστησα το Resco Explorer κ το ****** ζητάει όνομα συσκευής για να μου βγάλει το serial αλλά δε μπορώ να βρω που είναι αυτό. Βρήκα κάπου να αλλάξω την ονομασία για το πως θα με βλέπουν από bluetooth σύνδεση, αλλά δεν είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα χάρηκα κ εγώ που ανοίκω στην παρέα σας!!

 

miky7 ευχαριστώ πολύ για την υπόδειξη, δε το σκέφτηκα καν ότι είναι ίδια ανάλυση, νόμιζα ήθελε αλλαγή skin. Τελικά λειτουργεί κανονικά, ευχαριστώ!

 

Μήπως γνωρίζεται που δηλώνω όνομα συσκευής? Εγκατέστησα το Resco Explorer κ το ****** ζητάει όνομα συσκευής για να μου βγάλει το serial αλλά δε μπορώ να βρω που είναι αυτό. Βρήκα κάπου να αλλάξω την ονομασία για το πως θα με βλέπουν από bluetooth σύνδεση, αλλά δεν είναι το ίδιο.

 

Αν εννοείς τα στοιχεία σου για να κάνει register...μπαίνουν στο Contacts -> Me ... ο πιο εύκολος τρόπος....

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

μπα όχι δεν εννοώ αυτό. Στο HD πήγαινα START -> Settings -> Owner Information κ από εκεί έδινα το όνομα KOSTAS. Τώρα που μπορώ να βρω το αντίστοιχο πεδίο?
Link to comment
Share on other sites

μπα όχι δεν εννοώ αυτό. Στο HD πήγαινα START -> Settings -> Owner Information κ από εκεί έδινα το όνομα KOSTAS. Τώρα που μπορώ να βρω το αντίστοιχο πεδίο?

 

Κάνε αυτό που λέω.... είναι το Owner Information.... υπάρχουν και άλλοι τρόποι βέβαια έτσι, αλλα αυτός νομίζω είναι ο ευκολότερος....

There are two things in life one should not worry about. Things that can be fixed and things that cannot be fixed!
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι το έκανες σωστά; Η συγκεκριμένη λύση δοκιμασμένα δουλεύει.

ειμαι σιγουρος εκανα ακριβως αυτο που ειπες.το μονο που αλλαξε,ειναι οτι μετα απο λιγο στην αναζητηση δορυφορων εβγαλε ενδειξη για την ταχυτητα απο κατω,και καποιους αλλους αριθμους,αλλα το σημα παρεμεινε ανυπαρκτο!

και το κακο ειναι οτι το destinator εκει που ξεκιναει καλα και με πηγαινει σωστα,κολλαει ξαφνικα και λεει συνεχεια"επαναπροσδιορισμος διαδρομης"και το igo ενω δειχνει να εχει βρει δορυφορους,το μονο που ειπε απο φιλαδελφεια -νεα σμυρνη,ειναι"χαμηλωστε ταχυτητα"

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο tab People:

Μπορούμε να αλλάξουμε στις συντομεύσεις και να εμφανίζει το επώνυμο αντί για το μικρό όνομα ?

Link to comment
Share on other sites

καποιο σαιτ με θηκες?θελω αλλη μια original htc.

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...