Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να "πιάσω" τον τόνο σου, αλλά με κάνεις να διαβάζω "rootαρε το τηλέφωνό σου, αλλιώς πάρε ένα από το σωρό". Χμ.... :shifty:

 

 

 

Αν εμένα το κινητό μου φαίνεται γρήγορο και η μπαταρία κρατάει όσο χρειάζομαι, μπορώ να τα κρατήσω; Please please please... :p

 

Σου φαινεται γρηγορο γιατι δεν εχεις δει τι ειναι γρηγορο ...οταν πιασετε google experience froyo η custom rom Cyanogen γυμνο απο sense timescape κλπ θα καταλαβετε...

Γενικα ομως μια χαρα ειναι και το sony να μην παρεξηγηθω κιολας...

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σου φαινεται γρηγορο γιατι δεν εχεις δει τι ειναι γρηγορο ...οταν πιασετε google experience froyo η custom rom Cyanogen γυμνο απο sense timescape κλπ θα καταλαβετε...

 

Oh-my-God........... :fool:

:whistle:

Edited by Lillifee

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sms μεγαλύτερα από 160 χαρ. πως στέλνουμε?
Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sms μεγαλύτερα από 160 χαρ. πως στέλνουμε?

 

Εννοείς ότι δε σε αφήνει να γράψεις πάνω από 160 χαρακτήρες; :blink:

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι δε σε αφήνει να γράψεις πάνω από 160 χαρακτήρες; :blink:

 

Ναι εντάξει λάθος!!!!!!! Aν γράψω πάνω από 70? χαρακτήρες/sms μου το πιάνει σαν 2 sms!

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Ναι εντάξει λάθος!!!!!!! Aν γράψω πάνω από 70? χαρακτήρες/sms μου το πιάνει σαν 2 sms!

 

Με το Handcent SMS 3.1.1 υποστηρίζεται πλέον η εγγραφή 160 χαρακτήρων / μήνυμα.

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Με το Handcent SMS 3.1.1 υποστηρίζεται πλέον η εγγραφή 160 χαρακτήρων / μήνυμα.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ.

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Και με ελληνικά;

 

Ναι, στα Ελληνικά ήταν έτσι κι αλλιώς το πρόβλημα. Θέμα μετατροπής χαρακτήρων κτλ.

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα και στα σχόλια της εφαρμογής.

Η προηγούμενη έκδοση που είχα δοκιμάσει δε μπορούσε.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά την πληροφορία μεταβιβάζω...

Έναν από αυτούς που θα πρέπει να ευχαριστήσουμε είναι το μέλος @ bluesax που από τι είχα διαβάσει στο θέμα "Android - προτάσεις: Γενικές Εφαρμογές"

είχε επικοινωνία με τον δημιουργό της εφαρμογής και βοήθησε στην beta έκδοση για να λυθεί το πρόβλημα.

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

την 016 ειχα, στις ρυθμισεις του τηλεφωνου εχει επιλογη για ενημερωση εκει αν κανετε αναζητηση δεν βγαζει ενημερωσεις? δεν μπορει να το κανει μονο σε μενα, μεχρι εχθες δεν μου εβρισκε τιποτα, το εψαχνα σχεδον καθε μερα!!

 

Ούτε σε μένα βγάζει κάτι καινουριο, τόσο ΟΤΑ όσο και από το SEUS.Κι εγώ τσεκάρω κάθε μέρα!Έχω τη 16. Μήπως παίζει ρόλο η προέλευση του κινητού; Εμένα στο κρυφό service menu λέει ότι είναι από Ελλάδα/Βαλκανια.

 

Περίεργα πράγματα!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Στο μητρώο κλήσεων, υπάρχει πουθενά χρόνος ομιλίας εισερχόμενων/εξερχόμενων/συνολικός; Ξέρω οτι υπάρχει ο συνολικός χρόνο ομιλίας στο service menu, αλλά έψαχνα κάτι στο μητρώο. Ευχαριστώ.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε μένα βγάζει κάτι καινουριο, τόσο ΟΤΑ όσο και από το SEUS.Κι εγώ τσεκάρω κάθε μέρα!Έχω τη 16. Μήπως παίζει ρόλο η προέλευση του κινητού; Εμένα στο κρυφό service menu λέει ότι είναι από Ελλάδα/Βαλκανια.

 

Περίεργα πράγματα!

 

 

 

Γιατί άλλοι έχουν την 14 και άλλοι την 16? Εγώ έχω την 14!

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε σε μένα βγάζει κάτι καινουριο, τόσο ΟΤΑ όσο και από το SEUS.Κι εγώ τσεκάρω κάθε μέρα!Έχω τη 16. Μήπως παίζει ρόλο η προέλευση του κινητού; Εμένα στο κρυφό service menu λέει ότι είναι από Ελλάδα/Βαλκανια.

 

Περίεργα πράγματα!

 

Ναι, παίζει ρολό η προέλευση του κινητού η οποία βέβαια μπορεί να αλλάξει με την ίδια μέθοδο για debrand της συσκευής. Η R2BΑ020 είχε βγει σε κάποιες χώρες (σε συσκευές που έχουν προέλευση αυτές τις χώρες) και μόλις χθες είχε βγει και για την generic UK. Άρα εκείνοι που έχουν κινητά με generic UK μπορούν να κάνουν την αναβάθμιση στην R2BA020

Link to comment
Share on other sites

Ναι, παίζει ρολό η προέλευση του κινητού η οποία βέβαια μπορεί να αλλάξει με την ίδια μέθοδο για debrand της συσκευής. Η R2BΑ020 είχε βγει σε κάποιες χώρες (σε συσκευές που έχουν προέλευση αυτές τις χώρες) και μόλις χθες είχε βγει και για την generic UK. Άρα εκείνοι που έχουν κινητά με generic UK μπορούν να κάνουν την αναβάθμιση στην R2BA020

 

Εμένα δηλαδή που δε βρίσκει διαθέσιμη ενημέρωση ούτε μέσω SEUS ούτε OTE τι να κάνω? Να πάω για debrand να γυρίσω σε Generik UK και να αναβαθμίσω ή να περιμένω?

Θα ανέβει σύντομα η αναβάθμιση και για τις υπόλοιπες χώρες?

Και που βρίσκω ποιας προέλευσης είναι το κινητό?

Και επίσης .... και ... και ... :X

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δηλαδή που δε βρίσκει διαθέσιμη ενημέρωση ούτε μέσω SEUS ούτε OTE τι να κάνω? Να πάω για debrand να γυρίσω σε Generik UK και να αναβαθμίσω ή να περιμένω?

Θα ανέβει σύντομα η αναβάθμιση και για τις υπόλοιπες χώρες?

Και που βρίσκω ποιας προέλευσης είναι το κινητό?

Και επίσης .... και ... και ... :X

 

Είναι δική σου επιλογή τι θα κάνεις :) αλλά η R2BA020 για μένα είναι αρκετά καλύτερη. Θα βγει η αναβάθμιση και για τις υπόλοιπες χώρες αλλά άγνωστο το πότε :worry: . Για να βρεις την προέλευση του κινητού όταν είναι κλειδωμένο πατάς Menu - Back - Back - Menu - Back - Menu - Menu - Back μετά Service info και Model Info

Link to comment
Share on other sites

Είναι δική σου επιλογή τι θα κάνεις :) αλλά η R2BA020 για μένα είναι αρκετά καλύτερη. Θα βγει η αναβάθμιση και για τις υπόλοιπες χώρες αλλά άγνωστο το πότε :worry: . Για να βρεις την προέλευση του κινητού όταν είναι κλειδωμένο πατάς Menu - Back - Back - Menu - Back - Menu - Menu - Back μετά Service info και Model Info

 

Ενημερωτικά με προέλευση τα Βαλκάνια και έκδοση την 16 δε μου βγάζει αναβάθμιση.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να εμφανίζει στις επαφές γενέθλια?

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά με προέλευση τα Βαλκάνια και έκδοση την 16 δε μου βγάζει αναβάθμιση.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να εμφανίζει στις επαφές γενέθλια?

 

Καλημέρα.

 

α. Θα πρέπει να περάσεις την ημερομηνία γενεθλίων της επαφής από τη διαχείριση επαφών στο gmail.com (έχει πεδίο για γενέθλια).

 

β. Στη συνέχεια θα πας στο calendar του gmail.com και θα επιλέξεις να εμφανίζεται και το ημερολόγιο με τις ημερομηνίες γενεθλίων (έχει κάπου αριστερά επιλογή για ημερολόγια, και για προσθήκη νέου ημερολογίου κτλ).

 

γ. Θα πας στο ημερολόγιο στο Xperia και θα επιλέξεις κι εκεί οτι θες να δείχνει και το ημερολόγιο με τα γενέθλια.

 

Δεν είμαι σίγουρος αν το βήμα β. είναι απαραίτητο, ή μπορεί αν κάνεις το β. να μη χρειάζεται το γ. Πάντως κάπως έτσι γίνεται. Δυστυχώς στην επαφή του τηλεφώνου δεν έχει να βάλεις κατευθείαν γενέθλια προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά με προέλευση τα Βαλκάνια και έκδοση την 16 δε μου βγάζει αναβάθμιση.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να εμφανίζει στις επαφές γενέθλια?

 

Δοκίμασε το EboBirthday είναι αρκετά καλό και απλό.

Έχει και plug-in, το EboBirthday Contact Sync που σου κάνει συγχρονισμό τις επαφές με το google λογαριασμό σου και η κάθε επαφή εμφανίζεται μετά με την ημερομηνία γενεθλίων.

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο! έστω κι έτσι γίνεται δουλειά!

Μία ακόμα ωραία εφαρμογή: "wi-fi file explorer". Ανταλλαγή αρχείων από pc στο κινητό και τούμπαλιν χωρίς καλώδια-ενεργοποιήσεις-απενεργοποιήσεις sd κτλ. Πολύ απλό γρήγορο!

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχει κανείς ιδέα πως μπορείς να κάνεις setup proxy server με authentication στο x10i για σύνδεση με wifi. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθαν λοιπόν όλα τα κινέζικα που ειχα παραγγειλει ητοι:

Βασικά απο αυστραλία τα πηρα. Οι παρακατω τιμες ειναι σε αυστραλιανα δολλαρια καθοτι 1 AUD = 0.698491 EUR <--> 1 EUR = 1.43166 AUD ενω 1 USD = 0.817329 EUR <--> 1 EUR = 1.22350 USD :p Your money are worth more that way. (thanks Errik for the tip :D)

 

2 μπαταρίες και 1 φορτιστης (ουτε 5 ευρο - αλλα πρεπει τωρα να βρω βυσμα για ελληνικη πριζα:mad:)

http://cgi.ebay.com.au/2X-BATTERY-AC-CHARGER-Sony-Ericsson-XPERIA-X10-X10i-/250649116655?cmd=ViewItem&pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item3a5bd9ffef

Φορτισα χτες τη μία κινεζικη όλη νυχτα και σημερα ειμαι με αυτην... Εως τωρα συμπεριφερεται σαν την original.Δεν έχει εκραγει:lol: και με το battery widget βλεπω 34 βαθμους κελσιου 3937 mV και μετα απο 2 ώρες έχει πέσει στο 83% (και η κανονικη τόσο (λιγο) κραταγε).

Συμπερασμα: Την συνιστω ανεπιφυλακτα για backup οταν ειναι βραδυ , ειστε εξω και σας κλεισει ή πατε ταξιδι .Ειναι σωτηρια σε τετοιες περιπτωσεις (2 μπαταριες == +~2 μέρες επιπλεον).Απλα δε μου καθεται καλα οτι σε 580 ευρο κινητο του φοραω μπαταρια που κανει 1,5 ευρο... :O)

 

1 και καλα δερματινη θηκη καπακωτη:

http://cgi.ebay.com.au/FLIP-LEATHER-POUCH-CASE-SONY-ERICSSON-Xperia-X10-/280527135821?cmd=ViewItem&pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item4150b8644d

πρωτες εντυπωσεις -->wow για τετοια τιμη.

το καλο ειναι οτι δε συρταρωνεις το κινητο να σου καλυπτει με ζελατινα της πλακας την οθονη αλλα κλιπαρεται το κινητο επανω της. Το μαγνητακι της φοβερο δε θελει ζουπιγμα. Η θηκη προσφερει maximum ασφαλεια αλλα το πλαστικο την σφιγγει τοσο πολυ που δεν χωραει καν η ζελατινα που φοραω στην οθονη (αυτη που ήρθε μες το κουτι της SE) και μου την "ανοιγει" και μπαινει αερας μεσα.:(

 

1 λευκοδιαφανη θηκη σιλικονης

http://cgi.ebay.com.au/SILICONE-CASE-COVER-SONY-ERICSSON-X10-XPERIA-WHITE-/110533200498?cmd=ViewItem&pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item19bc4aca72

Βγαινει και σε αλλα χρωματα αλλα εγω εχω ασπρο xperia.... Βολικοτατη προσφερει καλο protection καθοτι λαστιχωτή και πανευκολη στο βαλε βγαλε που παιζει ρόλο στο επόμενο accessory που πηρα.

 

GPS βαση για το αμαξι :

http://cgi.ebay.com.au/BRAND-NEW-CAR-MOUNT-HOLDER-Sony-Ericsson-XPERIA-X10-/280521550424?cmd=ViewItem&pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item4150632a58

ξανα wow για 0,70 ευρο !Την προτεινω ανεπιφυλακτα , εχει καλη βεντουζα η οποια με μοχλουδακι τραβαει όλο τον αερα και μετα μπορεις να σηκωσεις και κομοδινο που λεει ο λογος... αν και eventually τον χάνει τον αέρα (τη βεντουζωσα το βραδυ και το πρωι είχε ξεκολλησει:confused:).

Αισχρο που με ξενερωσε.... καλυπτει πανω αριστερα το micro usb που το θελω για να ακουω μουσικη ή να το φορτιζω (έχω embedded usb στο αμαξι)... Αλλά απο την αλλη αν ανοιξω το GPS ενω ειναι το κινητο usb mounted μου λεει το navigon οτι δεν μπορει να βρει χαρτες γιατι δε βλεπει microSD (λογικο) οποτε ή μουσική ή GPS.... (αυτο καταρριπτεται με το ζητημα charging γιατι μπορεις να επιλεξεις να μην κανεις προσαρτηση της καρτας) Η 3,5mm για ήχο μένει ακαλυπτη οποτε μπορειτε να την χρησιμοποιήσετε για ηχο (αλλα δεν θα μπορειτε να αλλαζετε τραγουδια απο το τιμονι οπως με το usb) ...:shifty:

Plus και αλλο μειον ειναι το οτι να το βαλετε με θηκη το κινητο στη βαση ουτε λογος δεν χωραει με τπτ (εδω κοντευει να μου ξεκολλησει και η βαση τη ζελατινα (that tight!)... Οσοι λοιπον έχετε θεμα με τα παραπανω , παρτε universal car holder που τα δεχεται ολα.

 

Hard rubber case :

http://cgi.ebay.com.au/HARD-RUBBER-CASE-COVER-SONY-ERICSSON-X10-XPERIA-BLACK-/110535709457?cmd=ViewItem&pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item19bc711311

Πολυ καλη ! διοτι δεν πιανει ολο το κινητο μπρος πισω σαν κατι αλλες αλλα αφηνει το μπροστινο μερος ελευθερο καλυπτωντας ομως τις γωνιες (pretty safe)

Και με λευκο xperia κανει καλη διχρωμια. Extra ογκος is not an issue με αυτη τη θηκη και την σιλικονατη που ειπα πριν. (με την δερματινη it is .... ) Plus πηρα και 1 ζελατινα για την οθονη.

 

Kαι για να σας γλιτωσω απο πράξεις , ολα μαζι κοστισαν λιγο κατω απο 20 ευρο.Pall mall...

Αν γυριζα το χρονο πισω δε θα έπαιρνα την δερματινη θηκη (δεν ειναι για τσεπη)

Tα παραπανω ερχονται και σαν ενιαιο πακετο αλλα δεν ειναι ακριβως τα ιδια ...Eλπιζω να μη σας κουρασα με το review.

Edited by Papeipa
Link to comment
Share on other sites

Kαι για να σας γλιτωσω απο πράξεις , ολα μαζι κοστισαν λιγο κατω απο 20 ευρο.Pall mall...

Αν γυριζα το χρονο πισω δε θα έπαιρνα την δερματινη θηκη (δεν ειναι για τσεπη)

Tα παραπανω ερχονται και σαν ενιαιο πακετο αλλα δεν ειναι ακριβως τα ιδια ...Eλπιζω να μη σας κουρασα με το review.

 

Καλορίζικα και ευχαριστούμε για το review!

 

Μόλις πέρασα την generic UK R2BΑ020 ROM γιατί δεν άντεχα να περιμένω να βγει από SEUS!!! :lol:

Και είναι και rooted! ;)

Επειδή στο xda έχει γίνει, όπως ήταν φυσικό, αχταρμάς, ακολούθησα τις οδηγίες από αυτό το

(ο τύπος φαίνεται ελλεινός :p αλλά έχει αναλυτικές οδηγίες και έχει μαζέψει όλα τα αρχεία που χρειάζονται σε ένα download).

Η νέα ROM είναι πολύ πιο γρήγορη, θα επανέλθω με περισσότερα αφού επαναφέρω τις ρυθμίσεις μου και τις εφαρμογές που θέλω. ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα και ευχαριστούμε για το review!

 

Μόλις πέρασα την generic UK R2BΑ020 ROM γιατί δεν άντεχα να περιμένω να βγει από SEUS!!! :lol:

Και είναι και rooted! ;)

Επειδή στο xda έχει γίνει, όπως ήταν φυσικό, αχταρμάς, ακολούθησα τις οδηγίες από αυτό το

(ο τύπος φαίνεται ελλεινός :p αλλά έχει αναλυτικές οδηγίες και έχει μαζέψει όλα τα αρχεία που χρειάζονται σε ένα download).

Η νέα ROM είναι πολύ πιο γρήγορη, θα επανέλθω με περισσότερα αφού επαναφέρω τις ρυθμίσεις μου και τις εφαρμογές που θέλω. ;)

 

Δηλαδή το κινητό το έκανες rooted για να το αναβαθμίσεις ή η αναβάθμιση στη νέα version μπορεί να γίνει και χωρίς να το πειράξουμε τόσο (rooted).

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...