Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν κατάλαβες! Ξέρω ότι το root είναι γεγονός και δημοσιεύθηκε ο τρόπος, ρώτησα απλά αν τον εφάρμοσε κάποιος από εδώ. ;)

 

Ίσως δεν ήταν ξεκάθαρο, αλλά εννοούσα root happened στο δικό μου xperia. :D

 

Η καθαρά προσωπική μου σκέψη είναι ότι στην παρούσα φάση το root είναι ένας ακόμα μπελάς! Γιατί να περάσω μια rom που προφανώς δεν είναι τελειοποιημένη, για να έχω μόνο πρόσβαση στο σύστημα και όχι στον bootloader;

 

Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ γι αυτό έχω smartphone. Για να παίζω, να δοκιμάζω, να ασχολούμαι. Διαφορετικά θα έπαιρνα ένα κινητό από "το σωρό".

Η rom είναι μια ελαφρύτερη official. Παλιότερη μεν, αλλά οι νεότερες έτσι κι αλλιώς δεν έχουν βελτιώσεις πέρα από διορθώσεις για συγκεκριμένα δίκτυα.

Εγώ "ήρθα" στα android γιατί τα Windows Mobile έχουν κολλήσει και δεν βγαίνουν rom με νέες δυνατότητες. Ακόμα κι εκεί έχουν στραφεί στο πως θα βάλουν android και linux στις WM συσκευές.

Το παιχνίδι άρχισε. Όποιος θέλει παίζει. :lol:

 

EDIT: Η μπαταρία με την χρήση που κάνω συνήθως μου τρώει 40 - 50 % τώρα έχει φάει μόνο 19% από χθες το απόγευμα!!!

Edited by freco
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ίσως δεν ήταν ξεκάθαρο, αλλά εννοούσα root happened στο δικό μου xperia. :D

 

 

 

Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ γι αυτό έχω smartphone. Για να παίζω, να δοκιμάζω, να ασχολούμαι. Διαφορετικά θα έπαιρνα ένα κινητό από "το σωρό".

Η rom είναι μια ελαφρύτερη official. Παλιότερη μεν, αλλά οι νεότερες έτσι κι αλλιώς δεν έχουν βελτιώσεις πέρα από διορθώσεις για συγκεκριμένα δίκτυα.

Εγώ "ήρθα" στα android γιατί τα Windows Mobile έχουν κολλήσει και δεν βγαίνουν rom με νέες δυνατότητες. Ακόμα κι εκεί έχουν στραφεί στο πως θα βάλουν android και linux στις WM συσκευές.

Το παιχνίδι άρχισε. Όποιος θέλει παίζει. :lol:

 

EDIT: Η μπαταρία με την χρήση που κάνω συνήθως μου τρώει 40 - 50 % τώρα έχει φάει μόνο 19% από χθες το απόγευμα!!!

 

 

Συμφωνω φιλε μαζι σου ...ξηλωστε τα sony stuff και να υπαρχει ενα καθαρο android και το τηλέφωνο θα ειναι και πιο γρηγορο..και καλυτερη μπαταρια και σε λιγο με ανωτερο λειτουργικο

[sIGPIC][/sIGPIC]

αν θέλετε κατεβαστε την εφαρμογη μου Olympiakos Voices ,Panathinaikos Voices and AEK Voices όπως και DrGonzo[/b] (Fear and Loathing to Las Vegas)http://www.cyrket.com/p/android/com.DrGonzo/ και την Veggos http://apps.doubletwist.com/search?q=Veggos απο το Android Market

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για σένα αλλά εγώ γι αυτό έχω smartphone. Για να παίζω, να δοκιμάζω, να ασχολούμαι. Διαφορετικά θα έπαιρνα ένα κινητό από "το σωρό".

Η rom είναι μια ελαφρύτερη official. Παλιότερη μεν, αλλά οι νεότερες έτσι κι αλλιώς δεν έχουν βελτιώσεις πέρα από διορθώσεις για συγκεκριμένα δίκτυα.

Εγώ "ήρθα" στα android γιατί τα Windows Mobile έχουν κολλήσει και δεν βγαίνουν rom με νέες δυνατότητες. Ακόμα κι εκεί έχουν στραφεί στο πως θα βάλουν android και linux στις WM συσκευές.

Το παιχνίδι άρχισε. Όποιος θέλει παίζει. :lol:

 

Δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να "πιάσω" τον τόνο σου, αλλά με κάνεις να διαβάζω "rootαρε το τηλέφωνό σου, αλλιώς πάρε ένα από το σωρό". Χμ.... :shifty:

 

Συμφωνω φιλε μαζι σου ...ξηλωστε τα sony stuff και να υπαρχει ενα καθαρο android και το τηλέφωνο θα ειναι και πιο γρηγορο..και καλυτερη μπαταρια και σε λιγο με ανωτερο λειτουργικο

 

Αν εμένα το κινητό μου φαίνεται γρήγορο και η μπαταρία κρατάει όσο χρειάζομαι, μπορώ να τα κρατήσω; Please please please... :p

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη ότι μπορώ να "πιάσω" τον τόνο σου, αλλά με κάνεις να διαβάζω "rootαρε το τηλέφωνό σου, αλλιώς πάρε ένα από το σωρό". Χμ.... :shifty:

 

Ρώτησες κάτι και απάντησα. Δεν παρότρυνα κανένα να κάνει τη διαδικασία. Ίσα ίσα που έγραψα ότι μου πήρε ώρα να καταλάβω τι γίνεται και είναι μπερδεμένη διαδικασία.

Εγώ την έκανα για τους λόγους που σου γράφω παραπάνω και γράφω το συμπέρασμα που έβγαλα, καθώς και προβλήματα που συνάντησα κατά τη διαδικασία.

 

Αν εμένα το κινητό μου φαίνεται γρήγορο και η μπαταρία κρατάει όσο χρειάζομαι, μπορώ να τα κρατήσω; Please please please... :p

 

Ούτε μπορώ να "πιάσω" τον τόνο σου. :confused:

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

Προσπαθώ να βάλω ρυθμίσεις gint.b-online.gr της Wind σαν APN, αλλά τίποτα. Χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση; Επίσης κάτω από τις "ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας" δεν με αφήνει να επιλέξω "αυτόματες ρυθμίσεις ιντερνετ" και πήγα για manual ρυθμίσεις. Ότι έχετε ευχαρίστηση...

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

Προσπαθώ να βάλω ρυθμίσεις gint.b-online.gr της Wind σαν APN, αλλά τίποτα. Χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση; Επίσης κάτω από τις "ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας" δεν με αφήνει να επιλέξω "αυτόματες ρυθμίσεις ιντερνετ" και πήγα για manual ρυθμίσεις. Ότι έχετε ευχαρίστηση...

 

Σε ποιο firmware είσαι; ;)

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

Προσπαθώ να βάλω ρυθμίσεις gint.b-online.gr της Wind σαν APN, αλλά τίποτα. Χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση; Επίσης κάτω από τις "ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας" δεν με αφήνει να επιλέξω "αυτόματες ρυθμίσεις ιντερνετ" και πήγα για manual ρυθμίσεις. Ότι έχετε ευχαρίστηση...

 

Μίλησε με αντιπρόσωπο της Wind να σου στείλουν τις ρυθμίσεις με sms.

 

Κάτι άλλο. Προσπαθώ να εγκαταστήσω το dialer one (http://www.appbrain.com/app/kz.mek.DialerOne) αλλά μου βγάζει μήνυμα ότι δε μπορεί να εγκατασταθεί. Το έχει εγκαταστήσει κανείς?

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

R1FA014. Δεν μου βγάζει για καινούργια αναβάθμιση. Κάπου στο κρυφό μενού λέει οτι είναι απο Γαλλία. Έχει όμως Ελληνικά κανονικά.
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο. Προσπαθώ να εγκαταστήσω το dialer one (http://www.appbrain.com/app/kz.mek.DialerOne) αλλά μου βγάζει μήνυμα ότι δε μπορεί να εγκατασταθεί. Το έχει εγκαταστήσει κανείς?

 

Δεν υποστηρίζεται από την έκδοση 1.6, δυστυχώς.

 

*sent via my X10i

iRiD@k!

FB | Twitter | Email

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση στα γρήγορα γιατί ψάχνω ψάχνω στο μενού και δε το βρίσκω...

 

Το proximity sensor που βλέπουμε αν είναι ενεργοποιημένο?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ και πάλι Lillifee!

Δϋο φοβερές εφαρμογές που έπεσα πάνω είναι το Gmote (μετατρέπει το κινητό σε τηλεκοντρόλ για τα media του pc) και το dropbox (ταυτόχρονος συγνρονισμός αρχείων σε κινητό και pc ταυτόχρονα (https://www.dropbox.com/)

Αν δεν τα έχετε υπόψη σας ρίξτε τους μια ματιά.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση στα γρήγορα γιατί ψάχνω ψάχνω στο μενού και δε το βρίσκω...

 

Το proximity sensor που βλέπουμε αν είναι ενεργοποιημένο?

 

Δεν νομιζω οτι απενεργοποιειται καπως, τουλαχιστον εγω δεν εχω βρει κατι τετοιο.

 

Θεωρητικα ειναι παντα στο ΟΝ.

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γιατί θυμάμαι μια οθόνη με ρυθμίσεις για τα sensors (accelerometer, proximity κτλ)? :blink: Να το μπερδεύω με το 5800ΧΜ που είχα πριν?

 

Πάντως αν όντως δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση, και είναι πάντα ΟΝ, εμένα παίζει και να είναι χαλασμένος... Πριν κάνα δίμηνο είχα κάνει ένα post που έγραφα ότι το κινητό απαντάει μόνο του στη δεύτερη γραμμή όταν με καλεί κάποιος ενώ μιλάω ήδη στην πρώτη γραμμή. Σήμερα το πρωί λοιπόν συνειδητοποίησα πως δεν απαντάει από μόνο του, αλλά όπως παίρνω ασυναίσθητα το κινητό από το αυτί μου για να δω ποιος είναι στη δεύτερη γραμμή, επιστρέφοντας το κινητό στο αυτί μου για να συνεχίσω να μιλάω στην πρώτη γραμμή προφανώς πατιέται το κουμπί Απάντηση από το μάγουλο μου...

 

Το επιβεβαίωσα και πριν λίγο που ενώ έπαιζα ένα παιχνίδι, χτύπησε τηλέφωνο, και ενώ μίλαγα, το μάγουλο μου συνέχισε να παίζει το παιχνίδι... :lol::lol::lol: Και μάλιστα πατήθηκαν και τα Ads του παιχνιδιού ενώ μίλαγα, και όταν έκλεισα ήμουν ήδη στη σελίδα των διαφημίσεων...

 

Έλεος...

Edited by PrinceOfAbyss
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γιατί θυμάμαι μια οθόνη με ρυθμίσεις για τα sensors (accelerometer, proximity κτλ)? :blink: Να το μπερδεύω με το 5800ΧΜ που είχα πριν?

 

Πάντως αν όντως δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση, και είναι πάντα ΟΝ, εμένα παίζει και να είναι χαλασμένος... Πριν κάνα δίμηνο είχα κάνει ένα post που έγραφα ότι το κινητό απαντάει μόνο του στη δεύτερη γραμμή όταν με καλεί κάποιος ενώ μιλάω ήδη στην πρώτη γραμμή. Σήμερα το πρωί λοιπόν συνειδητοποίησα πως δεν απαντάει από μόνο του, αλλά όπως παίρνω ασυναίσθητα το κινητό από το αυτί μου για να δω ποιος είναι στη δεύτερη γραμμή, επιστρέφοντας το κινητό στο αυτί μου για να συνεχίσω να μιλάω στην πρώτη γραμμή προφανώς πατιέται το κουμπί Απάντηση από το μάγουλο μου...

 

Το επιβεβαίωσα και πριν λίγο που ενώ έπαιζα ένα παιχνίδι, χτύπησε τηλέφωνο, και ενώ μίλαγα, το μάγουλο μου συνέχισε να παίζει το παιχνίδι... :lol::lol::lol: Και μάλιστα πατήθηκαν και τα Ads του παιχνιδιού ενώ μίλαγα, και όταν έκλεισα ήμουν ήδη στη σελίδα των διαφημίσεων...

 

Έλεος...

 

Κι εγώ πάντως όταν μιλάω με το b/t δε μπορώ να βάλω το κινητό στην τσέπη, γιατί πατιούνται πράγματα στην οθόνη και γίνεται χαμός.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

Προσπαθώ να βάλω ρυθμίσεις gint.b-online.gr της Wind σαν APN, αλλά τίποτα. Χρειάζεται κάποια άλλη ρύθμιση; Επίσης κάτω από τις "ρυθμίσεις δικτύου κινητής τηλεφωνίας" δεν με αφήνει να επιλέξω "αυτόματες ρυθμίσεις ιντερνετ" και πήγα για manual ρυθμίσεις. Ότι έχετε ευχαρίστηση...

 

Να φανταστώ η κάρτα SIM σου είναι λίγο παλιά?

Παρόμοιο πρόβλημα είχα διαβάσει είχαν και άλλοι και ήταν η παλαιότητα της SIM

Γιατί κανονικά θα έπρεπε να τις περάσει αυτόματα με το που είδε την κάρτα.

 

Για manual ρυθμίσεις "gint.b-online.gr":

Όνομα => WIND Internet

APN => gint.b-online.gr

Διακομιστής μεσολ. => <Δεν έχει οριστεί>

Θύρα => -//-

Όνομα χρήστη => -//-

Κωδικός πρόσβασης => -//-

Διακομιστής => -//-

MMSC => -//-

διακομιστής μεσολ. Μ => -//-

Θύρα MMS => -//-

MCC => 202

MNC => 10

Τύπος APN => default,supl

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Life is good with what you love !!!
Link to comment
Share on other sites

!!!Βγηκε νεο firmware!!! παει να μου το περασει και εκει που τελειωνει το κατεβασμα λεει μνημη πληρης κανε restart και τετοια!! Παω σπιτι να δοκιμασω την τυχη μου απο SEUS!!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

!!!Βγηκε νεο firmware!!! παει να μου το περασει και εκει που τελειωνει το κατεβασμα λεει μνημη πληρης κανε restart και τετοια!! Παω σπιτι να δοκιμασω την τυχη μου απο SEUS!!!

 

Δηλαδη ? που το βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

μεσω της αναβαθμισης του τηλεφωνου μονο το βρισκει στο SEUS μου λεει οτι ειναι ενημερωμενο, τωρα το εβαλα παλι να κατεβαζει θα ενημερωσω συντομα

ιδου και η διαδικασια αναβαθμισης over the air http://img715.imageshack.us/img715/2449/cidimage0.jpg

Edited by x8diesel
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν θες πες κατι παραπανω να το κανουμς και εμεις γιατι εμενα πχ μου λεει οτι ειμαι ενημερωμενος....
Link to comment
Share on other sites

την 016 ειχα, στις ρυθμισεις του τηλεφωνου εχει επιλογη για ενημερωση εκει αν κανετε αναζητηση δεν βγαζει ενημερωσεις? δεν μπορει να το κανει μονο σε μενα, μεχρι εχθες δεν μου εβρισκε τιποτα, το εψαχνα σχεδον καθε μερα!!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...