Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτή η προσάρτηση,πού είναι στο κινητό?Γιατί δεν την έχω βρει όσο και αν έχω ψάξει..έχω στα αγγλικά το μενού δλδ,αλλά και πάλι,δεν βρίσκω κάτι σχετικό..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτή η προσάρτηση,πού είναι στο κινητό?Γιατί δεν την έχω βρει όσο και αν έχω ψάξει..έχω στα αγγλικά το μενού δλδ,αλλά και πάλι,δεν βρίσκω κάτι σχετικό..

 

οταν το συνδεσεις σου βγαζει πανω, την επιλογη. στο κινητο. κανε scroll down να δεις στις ειδοποιησεις!

Link to comment
Share on other sites

οταν το συνδεσεις σου βγαζει πανω, την επιλογη. στο κινητο. κανε scroll down να δεις στις ειδοποιησεις!

 

Αν δε βλέπεις καμία επιλογή για "προσάρτηση συσκευής" δοκίμασε αν δουλεύουν άλλες συσκευές usb σε αυτή τη θύρα. Παίζει να έχει πρόβλημα η θύρα, έχει συμβεί σε εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση εχεις στο κινητο?

 

Σε μενα παντως οταν το βαζω στο πισι βγαζει αυτοματα επιλογες , στη μεση της οθονης για φορτιση, συνδεση με πισι....

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η προσάρτηση,πού είναι στο κινητό?Γιατί δεν την έχω βρει όσο και αν έχω ψάξει..έχω στα αγγλικά το μενού δλδ,αλλά και πάλι,δεν βρίσκω κάτι σχετικό..

 

Αφού συνδέσεις το usb πάτησε το αριστερό πλήκτρο του Χ10 ,

χτύπα το "Ειδοποιήσεις"

τοτε κατεβαίνει ένα μενού ,

χτύπα το "Το USB είναι συνδεδεμένο"

και κάνε Προσάρτηση αυτό ήταν όλο.

 

Υ.Γ. Αυτά που σου γράφω ειναι για 2,1 στη 2,2 δε γνωρίζω τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη, εχεις περασει την 2.2 και δεν ξερεις πως περνας δεδομενα??

 

Με το που το έβγαλα από το κουτί την είχε,δεν την πέρασα εγώ..(πριν λίγες μέρες το πήρα)

Link to comment
Share on other sites

Με το που το έβγαλα από το κουτί την είχε,δεν την πέρασα εγώ..(πριν λίγες μέρες το πήρα)

 

Φίλε μου λίγο δύσκολο αυτό που λες μιας και δεν υπάρχει 2.2 για το x10. Η ίδια η SE διαβεβαίωσε πως δεν θα υπάρξει τέτοια αναβάθμιση και θα πάμε κατευθείαν σε 2.3 Gingerbread κατά το καλοκαιράκι.

 

Οπότε 2 τα τινά ... Ή μπερδεύεις την 2.1 με την 2.2 ή η συσκευή που πήρες είναι κάποιο πειραματικό μοντέλο που ξέφυγε κατά λάθος από τα labs της SE. :rolleyes:

Δεν ξέρω γιατί αλλά νιώθω μια τρελή παρόρμηση να κλίνω προς το 1ο... ;)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή δεν μπορώ να βρω που λέει προσάρτηση...μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος?

 

+ ακόμα μία ερώτηση: υπάρχει καποιο πρόγραμμα το οποίο να τραβάει screenshot ή video την οθόνη του κινητού?

 

Καλημέρα,

οταν συνδέεις το usb στο τηλ, και στο pc, σου βγαζει μια οθόνη με 3 επιλογές,

Συνδεστε το τηλ. σας,

Εγκατασ. pc companion

Φορτιτη τηλεφ.

 

Εσυ θα επιλέξεις την πρωτη επιλογή. Μολις το κανεις κανονικα θα πρεπει να το δει το pc το κιν σαν εχα εξωτ. σκληρο (usb)

 

Επισης στο πανω μερος της οθονης, σου βγαζει ενα :!:, αν το πατησεις , βγαίνει μια επιλογή για να απενεργοποιησεις τον αποθευτικο χωρο, για να μπορει να λειτουργεί και να βλέπει την καρτα, το τηλ, και οχι το pc.

Για να δει παλι το pc την καρτα, θα πρεπει πατησεις στο πανω μερος της οθονης κα στις επιλογες που θα βγαλει θα επιλεξεις " το usb ειναι συνδεδεμενο κτλ", και στο 2ο παραθυρο θα επιλέξεις προσαρτηση.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

Οσο για το 2 ερωτημα σου, για screen shoot, υπαρχει προγραμμα, αλλα δεν εχω ασχοληθει με αυτο καθολου και δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

BOOTLOADER *****ED/BYPASED

 

Bootloader is broken/bypassed!

 

 

http://img138.imageshack.us/img138/9876/devicez.png

 

 

Τα καλύτερα έρχονται ..........

Edited by Sotarts
Link to comment
Share on other sites

Πρωταπριλιά ;

 

Καλό μήνα παρεπιμπτόντως!

 

Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ψέμα. Ο αντρέας (bin4ry) μου είχε πει από την δευτέρα ότι ήδη λειτουργούσε σχεδόν τελεία και σήμερα ο z έδειξε ότι πλέον ξεκλειδωσε και το φράγμα των 30fps. Σύντομα πιστεύω πως θα ανακοινωθεί και ο πρώτος kernel για το χ10.

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφέρεις ειναι προβλήματα που στο παρελθόν έχουν αναφερθεί σε αναβαθμήσεις που δεν έχουν καθήσει σωστά. Μήπως θα έπρεπε να ξαναδοκιμάσεις μέσω SEUS να κάνεις reload του software του κινητού (αφού πάρεις backup κλπ) μήπως έτσι λυσεις τα προβλήματα;

 

το δοκιμασα μέσω SEUS αλλα τα προβληματα συνεχιζουν να υπαρχουν σαν να μην εγινε απολυτως τιποτα .θα ξαναπροσπαθησω αλλη μια φορα το ιδιο ,αν δεν πετυχει (πολυ πιθανο) τι αλλο μπορω να κανω παιδια;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ψέμα. Ο αντρέας (bin4ry) μου είχε πει από την δευτέρα ότι ήδη λειτουργούσε σχεδόν τελεία και σήμερα ο z έδειξε ότι πλέον ξεκλειδωσε και το φράγμα των 30fps. Σύντομα πιστεύω πως θα ανακοινωθεί και ο πρώτος kernel για το χ10.

 

Έλληνας είναι ο bin4ry?

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Έλληνας είναι ο bin4ry?

 

Ο πατέρας του είναι, αλλά μένει στην Γερμανία.

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που ο Bin4ry είπε πως αλλάζει κινητό οπότε φεύγει απ την FreeX10 team.

 

Παρ'αυτά τώρα που έγινε bypass o bootloader ανοίγεται ένας τελείως καινούργιος κόσμος :)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο που ο Bin4ry είπε πως αλλάζει κινητό οπότε φεύγει απ την FreeX10 team.

 

Παρ'αυτά τώρα που έγινε bypass o bootloader ανοίγεται ένας τελείως καινούργιος κόσμος :)

 

Θα μείνει για κάποιο καιρό ακόμη, και τώρα αφού σχεδόν όλοι οι devs του χ10 δουλεύουν πάνω στόν kernel πολυ σύντομα θα δούμε πολλά πράγματα στο χ10, και είναι πιθανών να μπορεί κάποιος να φλασαρει το recovery και να υπάρχουν δυνατότητες όπως dual booting και αλλαγή του μεγέθους των partition του κινητού.

Εμείς με τα μίνι περιμένουμε ακόμη... :(

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Σε λιγες μερες περιμενω το Χ10 με μεγαλη χαρα, απο τη πρωτη στιγμη που το ειχα δει το ηθελα, αλλα η φτωχη android υποστηριξη με απωθουσε. Οταν εμαθα οτι θα παρει επισημη 2.3 εκανα τη παραγγελια.

 

Τωρα, θα εκτιμουσα καθε δυνατη βοηθεια γιατι δυο μερες διαβαζω νηματα και πηγες και καπου εχω μπερδευτει.

Ερχομαι απο ενα ΖΤΕ Blade, και ομολογω πως η εκει διαδικασια φλασαρισματος ROM μου ηταν πολυ πιο κατανοητη. Εδω διαβαζω για basebands, kernels, SEUS κ.α. και εχω χαθει.

Λογικα το Χ10 θα ερθει με 2.1, αλλα εχω κακομαθει σε 2.2 και νομιζω πως θα μου λειψει αν δεν το κανω.

 

Θα μπορουσε καποιος με απλα και κατανοητα βηματα να μου πει πως θα γινει το φλασαρισμα μιας 2.2 ROM (αν εχετε να προτεινετε καποια ιδιαιτερη μετα χαρας, απο οσα εχω διαβασει κλινω προς την CM 6.1.3 {WolfBreak})?

Υπαρχει φοβος για ανεπανορθωτη ζημια της συσκευης? (και παλι ρωταω γιατι η διαδικασια μεσω CWM στο ΖΤΕ μου φανηκε αρκετα πιο ευκολη)

 

Τελος, μια απορια.. Η ενταση στα ακουστικα του Χ10 ειναι επαρκης για δρομο/συγκοινωνιες? Ρωταω γιατι ηταν το μεγαλο μου μαραζι στο ΖΤΕ πως ηταν ιδιαιτερα χαμηλα και εκανε τη χρηση του σα φορητη συσκευη mp3 αδυνατη.

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Σε λιγες μερες περιμενω το Χ10 με μεγαλη χαρα, απο τη πρωτη στιγμη που το ειχα δει το ηθελα, αλλα η φτωχη android υποστηριξη με απωθουσε. Οταν εμαθα οτι θα παρει επισημη 2.3 εκανα τη παραγγελια.

 

Τωρα, θα εκτιμουσα καθε δυνατη βοηθεια γιατι δυο μερες διαβαζω νηματα και πηγες και καπου εχω μπερδευτει.

Ερχομαι απο ενα ΖΤΕ Blade, και ομολογω πως η εκει διαδικασια φλασαρισματος ROM μου ηταν πολυ πιο κατανοητη. Εδω διαβαζω για basebands, kernels, SEUS κ.α. και εχω χαθει.

Λογικα το Χ10 θα ερθει με 2.1, αλλα εχω κακομαθει σε 2.2 και νομιζω πως θα μου λειψει αν δεν το κανω.

 

Θα μπορουσε καποιος με απλα και κατανοητα βηματα να μου πει πως θα γινει το φλασαρισμα μιας 2.2 ROM (αν εχετε να προτεινετε καποια ιδιαιτερη μετα χαρας, απο οσα εχω διαβασει κλινω προς την CM 6.1.3 {WolfBreak})?

Υπαρχει φοβος για ανεπανορθωτη ζημια της συσκευης? (και παλι ρωταω γιατι η διαδικασια μεσω CWM στο ΖΤΕ μου φανηκε αρκετα πιο ευκολη)

 

Τελος, μια απορια.. Η ενταση στα ακουστικα του Χ10 ειναι επαρκης για δρομο/συγκοινωνιες? Ρωταω γιατι ηταν το μεγαλο μου μαραζι στο ΖΤΕ πως ηταν ιδιαιτερα χαμηλα και εκανε τη χρηση του σα φορητη συσκευη mp3 αδυνατη.

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

 

Καλησπέρα φίλε.

Για αρχή να σου πω ότι άμα θες να ακούς μουσική απ το κινητό με το ηχείο και όχι με τα ακουστικά, έκανες μια κακή επιλογή :p.

 

Από κει και πέρα, δεν είναι τίποτα δύσκολο. Για να μπορέσεις να περάσεις άλλη ρομ, θές τα βασικά.

 

1. Να ενεργοποιήσεις στο τηλέφωνο το root access.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=740240

 

2. Κατεβάζεις το busybox από το Market.

 

3. Εκαθηστάς το xRecovery

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=859571

 

Από κει και πέρα, κάνεις τα απλά βήματα που λέει ο εκάστοτε δημιουργός της rom για τις μέσα απ το xrecovery.

 

Να καταστρέψεις κινητό μέσα απ το xrecovery, όχι, αδύνατο.

Στην χειρότερη να μπεις σε ένα infinite loop που άμα στην χειρότερη δεν μπορείς να μπείς στο xrecovery, δουλεύεις με flashtool ή με το SE Update Service.

 

Για τα ακουστικά, με το loud volume hack ή τον Dsp manager, θα είσαι κομπλέ σίγουρα αν δεν σου αρκεί η μαμά ένταση στα ακουστικά όπου η ποιότητα είναι πολύ καλή.

 

Επίσης για τις ρομ, εγώ θα σου πρότεινα αυτή που βρήκες, ή αυτή εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1009220 που βασίζονται στην Freex Και τα 2, αλλά του Achotjan, είναι πιο ωραία εμφανησιακά και κάτι τις πιο γρήγορη.

Edited by AN7
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.

 

Με απασχολει να ακουω με τα ακουστικα, ουσιαστικα τωρα κουβαλαω μαζι δυο συσκευες, μια για mp3 και ενα κινητο, θα ηθελα να καταργησω την μια. Φανταστηκα πως η SE εχει καλη παραδοση χαρις στα walkman κινητα της.

 

Καποια προταση σε ROM?

 

Απο οτι διαβαζω, με το νεο kernel προσπερασαν τον bootloader, οποτε και ανοιγουν νεες προοπτικες και δυνατοτητες για τη συσκευη. Θα ηταν σοφρων να περιμενω τις νεες ROM που θα το εκμεταλλευονται? Η εγκατασταση του εν λογω kernel ειναι ευκολη?

 

ΥΓ. Νομιζω πως με την ανακοινωση του 2.3 θα γινει μια πραγματικα πολυ δυνατη συσκευη..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.

 

Με απασχολει να ακουω με τα ακουστικα, ουσιαστικα τωρα κουβαλαω μαζι δυο συσκευες, μια για mp3 και ενα κινητο, θα ηθελα να καταργησω την μια. Φανταστηκα πως η SE εχει καλη παραδοση χαρις στα walkman κινητα της.

 

Καποια προταση σε ROM?

 

Απο οτι διαβαζω, με το νεο kernel προσπερασαν τον bootloader, οποτε και ανοιγουν νεες προοπτικες και δυνατοτητες για τη συσκευη. Θα ηταν σοφρων να περιμενω τις νεες ROM που θα το εκμεταλλευονται? Η εγκατασταση του εν λογω kernel ειναι ευκολη?

 

ΥΓ. Νομιζω πως με την ανακοινωση του 2.3 θα γινει μια πραγματικα πολυ δυνατη συσκευη..

 

Για πρόταση σε Ρομ, έκανα edit το προηγούμενο ποστ.

 

Απο κει και πέρα, η ποιότητα του ήχου στα ακουστικά είναι πάρα πολύ καλή, απλά στο ηχείο είναι απαράδεκτη.

 

Με το νέο Kernel η συσκευή θα δυναμώσει αρκετά, θα φύγουν κάποια χαζά limitations(πχ max fps 32) ktlp.

Για το αν αξίζει να περιμένεις για δούλεμα με τον kernel... τι να σου πω, εξαρτάται πόσο θα κάνουν να φτιάξουν έναν σωστό χωρίς bugs και το πόσο αντέχεις με την 2.1, που δεν είναι τόσο τραγική όπως έλεγα και εγώ στην αρχή, αλλά μόλις έβαλα 2.2 δεν ήθελα να ξαναπάω στην 2,1 και ας μην έχω την ποιότητα στης photo Που είχε η 2,1 λόγο του προγράμματος της SE.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.

 

Με απασχολει να ακουω με τα ακουστικα, ουσιαστικα τωρα κουβαλαω μαζι δυο συσκευες, μια για mp3 και ενα κινητο, θα ηθελα να καταργησω την μια. Φανταστηκα πως η SE εχει καλη παραδοση χαρις στα walkman κινητα της.

 

Κι εμένα με ενδιέφερε πολύ η ποιότητα αναπαραγωγής πριν το αγοράσω, επειδή περνάω 1-2 ώρες τη μέρα με ακουστικά στις συγκοινωνίες της Αθήνας. Δεν έχω απογοητευτεί, και σίγουρα είναι αρκετά δυνατό. Αλλά αγόρασα και καλά ακουστικά, αυτά που έρχονται μαζί με τη συσκευή είναι χάλια. Με τα νέα ακουστικά αυξήθηκε αισθητά και η ένταση του ήχου.

 

Καλά, μην περιμένεις και ποιότητα κρύσταλλο, ένα κινητό είναι. Αλλά για το δρόμο είναι οκ. Εγώ αγόρασα και φορητό ενισχυτή ακουστικών, είμαι λίγο τρελαμένος με αυτά τα θέματα :lol::lol:

http://www.trustedreviews.com/mp3/review/2009/03/15/FiiO-E5-Headphone-Amplifier/p1

Link to comment
Share on other sites

Για ενισχυτη ακουστικων το σκεφτομαι κι εγω ο ιδιος, εκτος της εντασης ειναι πολυ καλυτερη η ποιοτητα.

Δεν το συζηταω για τα στοκ ακουστικα, εννεα στις δεκα ειναι πολυ μετρια.

 

επειδή περνάω 1-2 ώρες τη μέρα με ακουστικά στις συγκοινωνίες της Αθήνας

 

Αυτο που μου γραφεις ειναι αρκετο :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...