Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα με την 2.3 Gingerbread official το χ10 θα υποστηριζει flash player?

 

Ναι φιλε θα υποστηριζει. μετα την 2.2 το android υποστηριζει...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή ερώτηση..πώς μεταφέρω αρχεία από το Χ10 στο pc και αντίστροφα?Εντάξει,εκτός από το να βγάλω το memory card κτλ..όταν συνδέω στο κινητό στο pc δεν θα έπρεπε να το αναγνωρίζει σαν εξωτερικό δίσκο?Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για αυτή τη δουλειά?
Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή ερώτηση..πώς μεταφέρω αρχεία από το Χ10 στο pc και αντίστροφα?Εντάξει,εκτός από το να βγάλω το memory card κτλ..όταν συνδέω στο κινητό στο pc δεν θα έπρεπε να το αναγνωρίζει σαν εξωτερικό δίσκο?Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για αυτή τη δουλειά?

 

 

Ακριβώς πρέπει να το δει, αλλά υπάρχει και μια επιλογή στο κιν, όταν το συνδέεις στο pc, που λέει για προσάρτηση.Αφου κανεις προσάρτηση τότε θα το δει σαν extelnal hd.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά στο http://blogs.sonyericsson.com/developerworld/2011/03/29/unlocking-the-boot-loader-in-the-new-xperia%E2%84%A2-smartphones/

 

Δεν υπάρχουν αυτά παιδιά! Μπράβο τους!

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά στο http://blogs.sonyericsson.com/developerworld/2011/03/29/unlocking-the-boot-loader-in-the-new-xperia%E2%84%A2-smartphones/

 

Δεν υπάρχουν αυτά παιδιά! Μπράβο τους!

 

Ναι, κάτι τους τσίμπησε στη Sony Ericsson τις τελευταίες μέρες, και δεν είναι και Πρωταπριλιά ακόμα! Πολύ καλή κίνηση πάντως, έτσι γίνονται οι δουλειές αν θες να επεκταθείς στα smartphones..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι τους τσίμπησε στη Sony Ericsson τις τελευταίες μέρες, και δεν είναι και Πρωταπριλιά ακόμα! Πολύ καλή κίνηση πάντως, έτσι γίνονται οι δουλειές αν θες να επεκταθείς στα smartphones..

 

βασικά αυτό που τους τσίμπησε είναι ότι πάρα πολλοί χρήστες SE smartphones δεν πρόκειται να πάρουν κανένα από τα καινούρια της κινητά λόγω της πολιτικής της SE σχετικά με το κλείδωμα των συσκευών και την υποστήριξη στα updates του android λογισμικού

 

σίγουρα είναι ένα πολύ καλό νέο για τους καινούριους ιδιοκτήτες Xperia smartphones αλλά δεν παύει να είναι κάποιο μάρκετινγκ τρικ που κατά 90% (να μην πω παραπάνω, κατά της ταπεινή προσωπική μου γνώμη πάντα) θα κρύβει κάποια παγίδα πάλι για τον τελικό χρήστη

Link to comment
Share on other sites

βασικά αυτό που τους τσίμπησε είναι ότι πάρα πολλοί χρήστες SE smartphones δεν πρόκειται να πάρουν κανένα από τα καινούρια της κινητά λόγω της πολιτικής της SE σχετικά με το κλείδωμα των συσκευών και την υποστήριξη στα updates του android λογισμικού

 

σίγουρα είναι ένα πολύ καλό νέο για τους καινούριους ιδιοκτήτες Xperia smartphones αλλά δεν παύει να είναι κάποιο μάρκετινγκ τρικ που κατά 90% (να μην πω παραπάνω, κατά της ταπεινή προσωπική μου γνώμη πάντα) θα κρύβει κάποια παγίδα πάλι για τον τελικό χρήστη

 

Γιατί τόση καχυποψία? Το να είναι κόλπο μάρκετινκ είναι λίγο δύσκολο μιας και το 90% των χρηστών smartphone δεν έχει ιδέα τι είναι ο bootloader και ούτε καν κατάλαβε ότι ήταν κλειδωμένος στο χ10 .

Αυτό που προσπαθεί η se είναι να τραβήξει τους devs προς το μέρος της, καθώς είναι η μόνη που τα κινητά της θα μπορούν να δεχθούν κάποια custom rom χωρίς ούτε καν ροοτ ή κάποια άλλη παρέμβαση.

Τώρα αν το ότι θα χάνεις την εγγύηση σου φαίνεται παράλογο ή παγίδα, τότε δεν θα έβαζες την 2.3 στο χ8, οπότε απλά η se άκουσε τους χρήστες της. Σε πλήρη αντίθεση με όλες τις άλλες εταιρείες.

 

 

Υ.Γ. Ναι φυσικά και ο απώτερος σκοπός είναι να βγάλει περισσότερα χρήματα, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα, απλά οι κινήσεις τις είναι θετικές για εμάς.

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε ποιόν φάκελο πρέπει να αποθηκεύσω τα βίντεο μου ετσι ώστε να μπορώ να τα ανοιξω απο τι κινητό ? Επίσης τι είδους αρχεία υποστιρίζει το x10 και σε ποιά ανάλυση μπορουν να τρέξουν ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Μόλις πήρα το κινητό στα χέρια μου ξανα μετά απο... 3 μήνες service. Απο πλευράς λειτουργίας όλα φαίνονται ok μέχρι στιγμής. Περνάω από την αρχή τις εφαρμογές και ψάχνομαι... Έχει φοβηθεί το μάτι μου με όσα τράβηξα... Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Μια και είμαι πρώτη φορά εδώ δεν ξέρω αν το θέμα είναι στο κατάλληλο σημείο,παρακαλώ τους κυρίους διαχειριστές σε περίπτωση που δεν είμαι στο σωστό topic,να μετακινήσουν το post μου.

Στο θέμα μας,σήμερα ξεκίνησα να κάνω αναβάθμιση λογισμικού στο Χ10 μέσα από το PC companion της sony ericsson.Για κακή μου τύχη,πριν ολοκληρωθεί η αναβάθμιση έπεσε η σύνδεση του internet με αποτέλεσμα το κινητό να μην ανοίγει πλέον.Μου βγάζει μια κίτρινη πινακίδα με ενα Χ στο εσωτερικό.Δοκίμασα να ξανακάνω εγκατάσταση αλλά ενώ φτάνει στο 100% μου λέει ότι δεν έγινε σωστά και είναι και λογικό μια και το τηλέφωνο παραμένει κλειστό(αν και το αναγνωρίζει ως συσκευή).Μην μπορώντας να κάνω κάτι παραπάνω το πήγα σε γνωστό κατάστημα όπου μετά απο 2 ώρες μου είπαν πως έχει ζημιά και θέλουν περί τις 2 εβδομάδες να το φτιαξουν.....

Πιθανολογώ με τις λίγες γνώσεις που έχω επι του θέματος,ότι σβήστηκαν κάποια startup αρχεία.Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει και αν υπάρχει τροπος recovery/εκκίνησης του τηλεφώνου;

Link to comment
Share on other sites

παιδια πως μεταφερω τα apps στην sd card, android 2.1 όχι root. Ευχαριστώ!

 

Ετσι οπως εισαι τωρα με τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποια ειναι η καλυτερη ROM που κυκλοφορει για το Χ10 αυτη τη στιγμη και απο χωρο

για προγ/τα και RAM πως παμε?

 

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

...Πιθανολογώ με τις λίγες γνώσεις που έχω επι του θέματος,ότι σβήστηκαν κάποια startup αρχεία.Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει και αν υπάρχει τροπος recovery/εκκίνησης του τηλεφώνου;

 

Αφού ούτε το SEUS δεν μπορεί να flash-αρει το original firmware στην συσκευή σου , προφανώς και έχει γίνει κάποια ζημιά σε επίπεδο hardware (χωρίς όμως να βάζω και το χέρι μου στην φωτιά). Πριν το πάω στο service θα δοκίμαζα και μια φορά να περάσω το λογισμικό (2.1) με τον x10flasher του Bin4ary από τους xda. Αν δεν είχε και αυτό αποτέλεσμα τότε ... :/

 

παιδια ποια ειναι η καλυτερη ROM που κυκλοφορει για το Χ10 αυτη τη στιγμη και απο χωρο

για προγ/τα και RAM πως παμε?

 

thanks

 

Δεν υπάρχουν πλήρεις RAM για το x10 μιας και ο bootloader είναι κλειδωμένος. Η πιο καθαρή και stable της οποίας ο δημιουργός φαίνεται ότι δεν είναι κατσίκι αλλά ξέρει τι κάνει είναι η FreeX10 Beta.

Give it a try! :)

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Αφού ούτε το SEUS δεν μπορεί να flash-αρει το original firmware στην συσκευή σου , προφανώς και έχει γίνει κάποια ζημιά σε επίπεδο hardware (χωρίς όμως να βάζω και το χέρι μου στην φωτιά). Πριν το πάω στο service θα δοκίμαζα και μια φορά να περάσω το λογισμικό (2.1) με τον x10flasher του Bin4ary από τους xda. Αν δεν είχε και αυτό αποτέλεσμα τότε ... :/

 

 

 

Δεν υπάρχουν πλήρεις RAM για το x10 μιας και ο bootloader είναι κλειδωμένος. Η πιο καθαρή και stable της οποίας ο δημιουργός φαίνεται ότι δεν είναι κατσίκι αλλά ξέρει τι κάνει είναι η FreeX10 Beta.

Give it a try! :)

ευχαριστω πατριωτη!

οχ εγω ελεγα να βαλω αυτη (στο 3ο Χ10!)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=941745

 

και ποσο χωρο για προγ/τα εχουμε?

apps2sd , link2sd κλπ.. ειναι εγκατεστημενα? αν οχι πως μπαινουν?

thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πατριωτη!

οχ εγω ελεγα να βαλω αυτη (στο 3ο Χ10!)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=941745

 

και ποσο χωρο για προγ/τα εχουμε?

apps2sd , link2sd κλπ.. ειναι εγκατεστημενα? αν οχι πως μπαινουν?

thanks

 

Σ' αυτή την 2.2.1 που σου έδωσα (λόγω του ότι είναι 2.2) υπάρχει apps2sd native. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Τώρα αν θέλεις κάποια 2.1 official optimized τότε αυτή που μου δείχνεις ο τύπος που την έφτιαξε είναι λίγο αλαλούμ. Σε optimized 2.1 έχω να προτείνω την kx10.

Αν βάλεις κάποια 2.1 , είτε εντελώς stock είτε optimized , θα χρειαστείς link2sd.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτή την 2.2.1 που σου έδωσα (λόγω του ότι είναι 2.2) υπάρχει apps2sd native. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Τώρα αν θέλεις κάποια 2.1 official optimized τότε αυτή που μου δείχνεις ο τύπος που την έφτιαξε είναι λίγο αλαλούμ. Σε optimized 2.1 έχω να προτείνω την kx10.

Αν βάλεις κάποια 2.1 , είτε εντελώς stock είτε optimized , θα χρειαστείς link2sd.

ok φιλε μου σε ευχαριστω πολυ και παλι

στην υπογραφη σου τα other mods τι ειναι? μπορω να τα βαλω και αυτα ανεξαρτητου rom?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ok φιλε μου σε ευχαριστω πολυ και παλι

στην υπογραφη σου τα other mods τι ειναι? μπορω να τα βαλω και αυτα ανεξαρτητου rom?

 

xRecovery και JiT απ' όσο ξέρω η 2.2 έχει native οπότε δε χρειάζεται...

τα system apps θα είναι λογικά zipaligned αλλά αν όχι είναι μια πολύ απλή διαδικασία και τα build.prop tweaks αφορούν κυρίως την κάμερα που σε 2.2 δεν επηρεάζεται από αυτά.

 

Σε 2.1 μπορείς να βάλεις ότι έχω στην υπογραφή μου ναι! :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς πρέπει να το δει, αλλά υπάρχει και μια επιλογή στο κιν, όταν το συνδέεις στο pc, που λέει για προσάρτηση.Αφου κανεις προσάρτηση τότε θα το δει σαν extelnal hd.

 

Απλά επειδή δεν μπορώ να βρω που λέει προσάρτηση...μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος?

 

+ ακόμα μία ερώτηση: υπάρχει καποιο πρόγραμμα το οποίο να τραβάει screenshot ή video την οθόνη του κινητού?

Edited by ted_rossi
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση: αξιζει αυτη τη στιγμη η αγορα του συγκεκριμενου τηλεφωνου (ασχετα με την αναβαθμιση σε 2.3) ή υπαρχουν λυσεις πιο ολοκληρωμενες;
Link to comment
Share on other sites

Απλά επειδή δεν μπορώ να βρω που λέει προσάρτηση...μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος?

 

+ ακόμα μία ερώτηση: υπάρχει καποιο πρόγραμμα το οποίο να τραβάει screenshot ή video την οθόνη του κινητού?

 

To ShootMe είναι αυτό που χρειάζεσαι. Υποστηρίζει και τις 2 λειτουργίες. Απλά προϋποθέτει root. :happy:

 

Μια ερωτηση: αξιζει αυτη τη στιγμη η αγορα του συγκεκριμενου τηλεφωνου (ασχετα με την αναβαθμιση σε 2.3) ή υπαρχουν λυσεις πιο ολοκληρωμενες;

 

Χμ, αναλόγως πόσο βαθειά θέλεις να το ψάξεις στα Android. Αν είχα τώρα ένα budget 350€ που κοστίζει το x10 αυτή τη στιγμή (περίπου) θα σκεφτόμουν μήπως βρω και κανένα HTC Desire. Αλλιώς θα κράταγα λεφτά για κάτι πιο high-tech.

Για περισσότερες γνώμες καλύτερα άνοιξε ένα topic στους Διαξιφισμούς. :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Μια χαζή ερώτηση..πώς μεταφέρω αρχεία από το Χ10 στο pc και αντίστροφα?Εντάξει,εκτός από το να βγάλω το memory card κτλ..όταν συνδέω στο κινητό στο pc δεν θα έπρεπε να το αναγνωρίζει σαν εξωτερικό δίσκο?Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για αυτή τη δουλειά?

 

 

...anyone?:worry:

Link to comment
Share on other sites

...anyone?:worry:

 

πλακα κανεις...

συνδεεις το καλωδιο και πατας προσαρτηση στο κινητο.

 

επισης μπορεις με το προγραμμα websharing , το οποιο βλεπεις το κινητο μεσω δικτυου.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...