Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχω εγκαταστήση το PC Companion 2.0 και όταν συνδέω το USB με τον υπολογιστή αυτός κάνει επανεκίνηση. τι φταίει? θέλει εγκατάσταση κανένα άλλο πρόγραμμα ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μετά και το σημερινό update πάντως το X10 πετάει...

Σφαίρα το μηχάνημα :)

Ακόμη δεν έχω κάνει τίποτε απο rom διότι χρησιμοποιώ αρκετά την κάμερα ελπίζω να βρεθεί κάποια λύση ώστε να ενεργοποιηθούν όλες οι λειτουργίες της ,ίσως στην 2,3 :)

 

έχω εγκαταστήση το PC Companion 2.0 και όταν συνδέω το USB με τον υπολογιστή αυτός κάνει επανεκίνηση. τι φταίει? θέλει εγκατάσταση κανένα άλλο πρόγραμμα ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Δοκίμασε σε διαφορετικό USB μήπως και δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου εχω ενα προβλημα. περασα την 6.1 cm και σε καποια φαση το εσβησα για να το φορτισω και το αποτελεσμα οταν το ανοιξα δε μου αναγνωριζει την καρτα σιμ, την καρτα μνημης, και οταν βαλω τον κωδικο της καρτας μπαινει στην αρχικη οθονη και γραφει η διαδικασια system δεν αποκρινεται, μπορω να κανω κατι η για σερβις
«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

φιλοι μου εχω ενα προβλημα. περασα την 6.1 cm και σε καποια φαση το εσβησα για να το φορτισω και το αποτελεσμα οταν το ανοιξα δε μου αναγνωριζει την καρτα σιμ, την καρτα μνημης, και οταν βαλω τον κωδικο της καρτας μπαινει στην αρχικη οθονη και γραφει η διαδικασια system δεν αποκρινεται, μπορω να κανω κατι η για σερβις

δοκιμασε να μπεις απο xRecovery και να ξανακανεις την διαδικασια εγκαταστασης.

πιστευω οτι θα τα καταφερεις.

αν οχι, τα πραγματα δυσκολευουν....

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου περιπέτεια συνεχίζεται. Αισίως, πέρασαν σχεδόν 2 (δύο) μήνες χωρίς το Χ10 μου.

 

Την τρίτη φορά που επισκέφτηκα το service πριν περίπου 2 εβδομάδες μου είπαν ότι θα πρέπει να το ξανααφήσω για να πάει στην Αθήνα. Για τρίτη φορά...

Τους είπα ότι δεν το αφήνω, μίλησα με δικηγόρο και μου είπε ότι πρέπει να επισκευτώ το Γερμανό που το αγόρασα για να ζητήσω την αντικατάσταση της συσκευής.

Αυτοί φυσικά μου είπαν ότι αν δεν το πάνε στο δικό τους service δε μπορούν να κάνουν αντικατάσταση με καινούριο τηλέφωνο. Βέβαια, μέσες άκρες μου είπαν ότι πέραν του πρώτου δεκαήμερου από την αγορά του τηλεφώνου ΔΕΝ κάνουν αντικαταστάσεις και ότι και αυτοί θα ζητήσουν την αλλαγή της πλακέτας.

Αναγκάστηκα να το αφήσω και σήμερα επικοινώνησα μαζί τους να ρωτήσω για την εξέλιξη της υπόθεσης αλλά δυστυχώς δεν ήταν δυνατόν να μου δώσουν κάποια απάντηση και ότι "είμαστε σε αναμονή" και να τους ξαναπάρω αύριο...

 

.................................

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

εαν παει πανω απο τρεις φορες για service με το ιδιο προβλημα γινεται αντικατασταση συσκευης..Εμεις στην εταιρια κινητης ετσι καναμε..
Link to comment
Share on other sites

εαν παει πανω απο τρεις φορες για service με το ιδιο προβλημα γινεται αντικατασταση συσκευης..Εμεις στην εταιρια κινητης ετσι καναμε..

 

Το θέμα είναι ότι κάθε φορά το πρόβλημα είναι διαφορετικό...

Τη μία δεν άνοιγε καθόλου, την άλλη κάθε φορά που συνδεόμουν και αποσυνδεόμουν απο wifi και 3g έκανε από μόνο του restart και την τρίτη φορά δεν άνοιγε καθόλου η οθόνη ενώ έδειχνε πως η συσκευή ανοίγει και έκανε και τον ήχο του "δωσε Pin".

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!Εδώ και μερικές ημέρες που έχω βγει στη γύρα σε αναζήτηση νέας συσκευής έχω σταμπάρει το συγκεκριμένο τηλεφωνάκι και τσεκάρω κάποιες τελευταίες αμφιβολίες μου,όντας έτοιμος να το αγοράσω.

'Εχω διαβάσει αρκετές απο τις σελίδες του φορουμ,και θα ήθελα αν είναι δυνατόν κάποιος να μου απαντήσει στα εξής,αν του είναι εύκολο:

 

1)Στην τελευταία έκδοση OS (2.2... αν δεν κάνω λάθος) είναι πλήρως λειτουργική η κάμερα με το HD video?

2)Δεν έχω καταλάβει αν έχει όντως δέκτη GPS,όπου θα μπορεί να αξιοποιηθεί με ένα σπασμένο GPS app,ή μονίμως θα πρέπει να χρησιμοποιώ το Google Maps και να χρεώνομαι το internet..

3)Με πραγματικά έντονη χρήση,να τραβάει HD vid,3G internet,αναπαραγωγή ταινιών κτλ,η μπαταρία αντέχει ένα 24 ωρο?Γιατί σε ξένα φόρουμ διάβασα ότι δεν κρατάει ούτε 10 ώρες και τρομοκρατήθηκα!Επίσης,αν κρατάει,αυτό συμβαίνει με φοβερές καστομιές κτλ ή με το που θα το βγάλω από το κουτί και θα το κάνω update -> 2.2 ?

4)Δεδομένου ότι η τιμή του πλέον βρίσκεται κάτω από τα 350 ευρώ,προσωπικά από τα χαρακτηριστικά του μου φαίνεται φοβερή ευκαιρία..ειδικά η ποιότητα της οθόνης,και οι λειτουργίες της φωτογραφικής μηχανής,μιας και θέλω να το χρησιμοποιήσω περισσότερο για "entertainment" και λιγότερο για δουλειά (υπάρχει windows phone για αυτό το σκοπό).Θα μείνω ικανοποιημένος από τις συγκεκριμένες λειτουργίες (ποιότητα φωτογραφιών,HD vid κτλ) ή να περιμένω και εγώ το Arc?

 

Μακρύ το ποστ,το ξέρω,αλλά και πολλές οι απορίες για μια τόσο πολύπλοκη συσκευή!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι κάθε φορά το πρόβλημα είναι διαφορετικό...

Τη μία δεν άνοιγε καθόλου, την άλλη κάθε φορά που συνδεόμουν και αποσυνδεόμουν απο wifi και 3g έκανε από μόνο του restart και την τρίτη φορά δεν άνοιγε καθόλου η οθόνη ενώ έδειχνε πως η συσκευή ανοίγει και έκανε και τον ήχο του "δωσε Pin".

 

:lost:

πιστευω οτι εχεις παιξει με πολλες rom custom και μη...Πολλες διαμορφωσεις και root ωστε να καταληξεις οτι ειναι θεμα hardware??

Link to comment
Share on other sites

:( βρε παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει για να κανω και εγω το xperia10i 2.2 για να εχω επιτελους flash???βρε παιδια διαβασα και απο xda αλλα δεν βγαζω ακρη.Οποιοσ εχει την διαθεση ας με βοηθησει και με p.m.Απο που να κατεβασω τι και τι να κανω :wacko: απλα εχω κανει root το τηλ και εχω βγαλει καποια πραγματα.μεχρι εκει οποιος μπορει θα το εκτιμουσα πολυ!!!!!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων :D

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

:lost:

πιστευω οτι εχεις παιξει με πολλες rom custom και μη...Πολλες διαμορφωσεις και root ωστε να καταληξεις οτι ειναι θεμα hardware??

 

Δεν εχω βάλει άλλη rom πέραν της Nordic Generic όταν βγήκε και την πέρασα για το 2.1. Δεν έχω δοκιμάσει να φλασάρω καμία άλλη.

 

Εχω κάνει root αλλά δεν ξέρω τι άλλες διαμορφώσεις εννοείς. Δεν έχω κάνει τρελά πράγματα στη συσκευή. Ούτε καν έχω φλασάρει κάποιο θέμα.

 

Απλά την πρώτη φορά εντελώς ξαφνικά έκλεισε και μετά δεν ήρθε ποτέ επιδιορθωμένο...

 

Άλλωστε όταν το τηλέφωνο δεν ενοίγει καθόλου δε μπορεί να είναι θέμα software καθώς ούτε με updates διορθώνεται. Και αυτοί που το επιδιωρθώνουν καταλήγουν ότι είναι θέμα hardware καθώς κάθε φορά μου αλλάζουν την πλακέτα του κινητού και μου το κάνουνε όπως λένε "καινούριο"....

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!Εδώ και μερικές ημέρες που έχω βγει στη γύρα σε αναζήτηση νέας συσκευής έχω σταμπάρει το συγκεκριμένο τηλεφωνάκι και τσεκάρω κάποιες τελευταίες αμφιβολίες μου,όντας έτοιμος να το αγοράσω.

'Εχω διαβάσει αρκετές απο τις σελίδες του φορουμ,και θα ήθελα αν είναι δυνατόν κάποιος να μου απαντήσει στα εξής,αν του είναι εύκολο:

 

1)Στην τελευταία έκδοση OS (2.2... αν δεν κάνω λάθος) είναι πλήρως λειτουργική η κάμερα με το HD video?

2)Δεν έχω καταλάβει αν έχει όντως δέκτη GPS,όπου θα μπορεί να αξιοποιηθεί με ένα σπασμένο GPS app,ή μονίμως θα πρέπει να χρησιμοποιώ το Google Maps και να χρεώνομαι το internet..

3)Με πραγματικά έντονη χρήση,να τραβάει HD vid,3G internet,αναπαραγωγή ταινιών κτλ,η μπαταρία αντέχει ένα 24 ωρο?Γιατί σε ξένα φόρουμ διάβασα ότι δεν κρατάει ούτε 10 ώρες και τρομοκρατήθηκα!Επίσης,αν κρατάει,αυτό συμβαίνει με φοβερές καστομιές κτλ ή με το που θα το βγάλω από το κουτί και θα το κάνω update -> 2.2 ?

4)Δεδομένου ότι η τιμή του πλέον βρίσκεται κάτω από τα 350 ευρώ,προσωπικά από τα χαρακτηριστικά του μου φαίνεται φοβερή ευκαιρία..ειδικά η ποιότητα της οθόνης,και οι λειτουργίες της φωτογραφικής μηχανής,μιας και θέλω να το χρησιμοποιήσω περισσότερο για "entertainment" και λιγότερο για δουλειά (υπάρχει windows phone για αυτό το σκοπό).Θα μείνω ικανοποιημένος από τις συγκεκριμένες λειτουργίες (ποιότητα φωτογραφιών,HD vid κτλ) ή να περιμένω και εγώ το Arc?

 

Μακρύ το ποστ,το ξέρω,αλλά και πολλές οι απορίες για μια τόσο πολύπλοκη συσκευή!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

 

Έκδοση 2.2 το Χ10 δεν θα πάρει ποτε επίσημα ,υπάρχουν rom στους xda αλλα θέλει προσοχη και πολυ διαβασμα.

GPS έχει και πραγματικά δουλεύει άψογα.

Η μπαταρια σε νορμαλ χρήση βγάζει μια ημέρα

Η καμερα σε γενικες γραμμες ειναι καλη και ναι έχει HD video

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=945264

την εχω περασει 2φορες..μετα απο λιγο οταν κανω reboot τη συσκευη λεει service stop...Δεν αναγνωριζει την sd και τη sim και κανει reboot μονο τ.Αν το εχει διορθωσει καποιος ας μας πει

 

 

edit...βρηκα τι φταει...το busybox 1.17.1

Edited by chaosm
Link to comment
Share on other sites

To GPS που λες ότι δουλεύει άψογα,προφανώς εννοείς χωρίς τη χρήση internet,ε?

->Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :)

 

Εννοείτε χωρις Internet αλλιώς τι GPS θα ήταν , το μονο που θα χρειαστεί ειναι κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης όπως το Ndrive , Navigon κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε χωρις Internet αλλιώς τι GPS θα ήταν , το μονο που θα χρειαστεί ειναι κάποιο πρόγραμμα πλοήγησης όπως το Ndrive , Navigon κ.λ.π.

 

..α,γιατί στα "επίσημα" specs αναφέρεται "A-GPS",και όχι κανονικός GPS δέκτης,οπότε ήθελα να το εξακριβώσω..και αυτά υπάρχουν σπασμένα με χάρτες Ελλάδας να υποθέσω,ε?

Link to comment
Share on other sites

..α,γιατί στα "επίσημα" specs αναφέρεται "A-GPS",και όχι κανονικός GPS δέκτης,οπότε ήθελα να το εξακριβώσω..και αυτά υπάρχουν σπασμένα με χάρτες Ελλάδας να υποθέσω,ε?

 

Yπάρχουν αλλά στους κανονισμούς λειτουργίας του forum αν δεν απατώμαι δεν επιτρέπεται να postαρουμε για τέτοια πράγματα, ειδικά links για warez software. :)

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Yπάρχουν αλλά στους κανονισμούς λειτουργίας του forum αν δεν απατώμαι δεν επιτρέπεται να postαρουμε για τέτοια πράγματα, ειδικά links για warez software. :)

 

It's ok,μου αρκεί ότι υπάρχουν!Κάτι μου λέει πως δεν θα κρατηθώ και θα το αποκτήσω σήμερα,αφού έχει και GPS... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

:( βρε παιδια μπορει καποιος να με βοηθησει για να κανω και εγω το xperia10i 2.2 για να εχω επιτελους flash???βρε παιδια διαβασα και απο xda αλλα δεν βγαζω ακρη.Οποιοσ εχει την διαθεση ας με βοηθησει και με p.m.Απο που να κατεβασω τι και τι να κανω :wacko: απλα εχω κανει root το τηλ και εχω βγαλει καποια πραγματα.μεχρι εκει οποιος μπορει θα το εκτιμουσα πολυ!!!!!

Σας ευχαριστω εκ των προτερων :D

 

anyone :( :( :( :(

DESIRE S 2.3.3 :p
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βάλει άλλη rom πέραν της Nordic Generic όταν βγήκε και την πέρασα για το 2.1. Δεν έχω δοκιμάσει να φλασάρω καμία άλλη.

 

Εχω κάνει root αλλά δεν ξέρω τι άλλες διαμορφώσεις εννοείς. Δεν έχω κάνει τρελά πράγματα στη συσκευή. Ούτε καν έχω φλασάρει κάποιο θέμα.

 

Απλά την πρώτη φορά εντελώς ξαφνικά έκλεισε και μετά δεν ήρθε ποτέ επιδιορθωμένο...

 

Άλλωστε όταν το τηλέφωνο δεν ενοίγει καθόλου δε μπορεί να είναι θέμα software καθώς ούτε με updates διορθώνεται. Και αυτοί που το επιδιωρθώνουν καταλήγουν ότι είναι θέμα hardware καθώς κάθε φορά μου αλλάζουν την πλακέτα του κινητού και μου το κάνουνε όπως λένε "καινούριο"....

 

99,9% κάτι δεν πήγε καλά κατά την αναβάθμιση που έκανες σε 2.1.

Δεν λεω πως έκανες εσύ κάτι λάθος, αλλά κι εγώ με την αναβάθμιση που

έκανα σε 2.1 (ανεπίσημα) το κινητό έκανες διαρκώς επανεκκινήσεις..

Ο Jerpelea στους XDA είχε ανεβάσει μια Γερμανική έκδοση της 2.1 την

οποία χρησιμοποίησα και το κινητό ήρθε ξανά στα καλά του. Μετά μέσω του

κόλπου με το SEUS το ελληνοποίησα και τα πάντα λειτουργούν ρολόι.

Για μενα προσπάθησε για αντικατάστηση όλης της συσκευής (άλλο ΙΜΕΙ),

διαφορετικά πάρτο στα χέρια σου και αν θες να ψάξω για το αρχείο που σου λεω

να κάνεις μια δοκιμή τουλάχιστον. Πίστεψέ με κι εγώ το κινητό ξεγραμμένο το είχα

μέχρι τη στιγμή που βρήκα αυτή την έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

..α,γιατί στα "επίσημα" specs αναφέρεται "A-GPS",και όχι κανονικός GPS δέκτης,οπότε ήθελα να το εξακριβώσω..και αυτά υπάρχουν σπασμένα με χάρτες Ελλάδας να υποθέσω,ε?

 

Δεν ξερω τι γίνεται με "σπασμενα" , χρησιμοποιώ το Navigon το οποίο και αγόρασα απο εδώ ,είναι σφαιράτο και έχει φωνητική υποστήριξη στα Ελληνικά.

 

Καλορίζηκοοοοοοοο !!!

 

anyone :( :( :( :(

 

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω αλλα δεν έχω βάλει κάποιοα rom ακομη , περιμένω .....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω παραγγείλει το xperia x10 από τον Γερμανό... όμως έχω την εξής επιφύλαξη:

>>> Στην ιστοσελίδα του γερμανού αναφέρει ότι η συσκευασία δεν περιέχει handsfree, καλώδιο USB και κάρτα μνήμης... είναι δυνατόν???

 

Αν δεν τα περιέχει, ας μου πεί κάποιος, για να ακυρώσω άμεσα την παραγγελία, και να το πάρω από άλλο κατάστημα...

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω παραγγείλει το xperia x10 από τον Γερμανό... όμως έχω την εξής επιφύλαξη:

>>> Στην ιστοσελίδα του γερμανού αναφέρει ότι η συσκευασία δεν περιέχει handsfree, καλώδιο USB και κάρτα μνήμης... είναι δυνατόν???

 

Αν δεν τα περιέχει, ας μου πεί κάποιος, για να ακυρώσω άμεσα την παραγγελία, και να το πάρω από άλλο κατάστημα...

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων...

 

Επειδή σήμερα το πήρα,να σε διαβεβαιώσω πως περιέχει και τα 3 από την μαμά εταιρία..και η καρτούλα είναι 8 GB.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...