Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καιρός ήταν!

 

Edit:

Ρε παιδιά , πως καθαρίζετε τα x10 σας?

Δεν θέλω να σας αηδιάσω , ούτε να βγάλω τα ... χμ , "άπλυτα" μου στο forum αλλά πραγματικά το καημένο το κινητάκι έχει φτάσει σε άθλια κατάσταση. Από την μια το παίρνω μαζί στο γυμναστήριο όπου πιάνω μπάρες , μηχανήματα κλπ. τα ακουμπάει ένα σωρό κόσμος και μετά πιάνω το κινητό. Άσε δε το γεγονός όταν με πάρει η κοπελιά τηλέφωνο και το λιώσουμε για κάνα 40λεπτό στο μπλα-μπλα η οθόνη από την πολύωρη επαφή με το μάγουλο και τα γένια αλλά και την τριβή όσο να 'ναι εμφανίζει κάτι στίγματα.

Το χειρότερο είναι όταν δουλεύω στο μπαράκι , που πέφτουν στα χέρια μου διάφορα και ξεραίνονται όπως π.χ. ποτά , αναψυκτικά , χυμοί κλπ. και πρέπει να απαντήσω σε κάνα μήνυμα , όλα αυτά μένουν σταδιακά πάνω στην touch screen.

Ναι θα μου πείτε ruber ή leather case προστατευτική κλπ. κλπ. αλλά μ' αρέσει το κινητό σκέτο!

 

Καμιά συμβουλή για απολύμανση..? :lol:

 

 

Ρίξε μια ματιά σε προιόντα σαν και αυτό.

 

Τετοιου είδους προιόντα απομακρύνουν ικανοποιητικά την λιπαρότητα.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εκείνο το κολπάκι με το xrecovery το δοκίμασες ??

 

Ποιο λες? Αυτό?

Έχω κάνει calibration την μπαταρία αλλά με διαφορετικό τρόπο (έναν που μου πρότεινε η Lilifee). Είδα κάποια βελτίωση αρχικά αλλά αυτό που κάνω (από μόνος μου) είναι ότι το αφήνω να αποφορτίσει μέχρι το 1% (όχι περισσότερο αλλά ούτε να κλείσει και να μην ανοίγει) , το φορτίζω ως το 100% , αποσυνδέω τον φορτιστή και το ξανασυνδέω για 15' , αποσυνδέω τον φορτιστή και το ξανασυνδέω για 10' , αποσυνδέω και ξανασυνδέω 5' και μια τελευταία φορά για 30''. Ακολούθως το κάνω επανεκκίνηση.

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..............

Δεν εχει ουτε μια εβδομαδα που πηρα αυτο το κινητο και εχω ξοδεψει 30 ευρω σε καρτες (καρτοκινητο το εχω) ελεοοοοοοοοοοοοοος!!!!!

Ας πουμε χθες το βραδυ ειχε 2.50 ευρω και το πρωι που σηκωθηκα 0.0 grrrrrr χωρις να κανω τπτ απολυτως!!!!!!

 

Ξερει κανεις αν ειναι ενεργοποιημενη καμια ρυθμιση που να χρεωνομαι????

Πριν που το εψαξα απενεργοποιησα την κινηση δεδομενων.... (δεν ξερω αν την χρειαζομαι...)

τα νευρα μουυυ :(((((

Link to comment
Share on other sites

το χτυπησα κι`εγω το κινητακι...

πρωτες-γρηγορες- εντυπωσεις,πολυ καλες και ειδικα για εναν χρηστη σαν και εμενα(lite)ειναι Super..!

γρηγορο,ευκολο και πληρης σε εφαρμογες/συνδεσεις.

μοναδικες ενστασεις:

-δεν υπαρχουν επιλογες στην φωτ/κη μηχανη και video.

ουτε αναλυση,ουτε μεγκαπιξελ,ουτε...

-μεγαφωνακι σχετικα καθαρο,αλλα θα μπορουσε να εχει ενα κλικ εντασης παραπανω.

 

επισης(σημαντικο..!):θελω να βαλω wallpaper καποια φωτο,αλλα δεν μπορω να την προσαρμοσω στην οθονη του κινητου,παροτι την κανω γκροπ.

τι πρεπει να κανω για να ερθει σωστα στην οθονη του τηλεφωνου?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο λες? Αυτό?

Έχω κάνει calibration την μπαταρία αλλά με διαφορετικό τρόπο (έναν που μου πρότεινε η Lilifee). Είδα κάποια βελτίωση αρχικά αλλά αυτό που κάνω (από μόνος μου) είναι ότι το αφήνω να αποφορτίσει μέχρι το 1% (όχι περισσότερο αλλά ούτε να κλείσει και να μην ανοίγει) , το φορτίζω ως το 100% , αποσυνδέω τον φορτιστή και το ξανασυνδέω για 15' , αποσυνδέω τον φορτιστή και το ξανασυνδέω για 10' , αποσυνδέω και ξανασυνδέω 5' και μια τελευταία φορά για 30''. Ακολούθως το κάνω επανεκκίνηση.

 

Ναι αυτό λέω , όχι ότι είναι τεράστια η διαφορά αλλά υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να εγκαταστησω την rom: CyanogenMod 6.1.3 V4.1

βρηκα εναν πολυ αναλυτικο οδηγο και ολα τα αρχεια στο XDA forum.

εχει καποιος απο εσας εγκαταστησει αυτη την rom ή καποια αντιστοιχη με xRecovery?

υπαρχουν κινδυνοι για την υγεια του Χ10 μου?

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..............

Δεν εχει ουτε μια εβδομαδα που πηρα αυτο το κινητο και εχω ξοδεψει 30 ευρω σε καρτες (καρτοκινητο το εχω) ελεοοοοοοοοοοοοοος!!!!!

Ας πουμε χθες το βραδυ ειχε 2.50 ευρω και το πρωι που σηκωθηκα 0.0 grrrrrr χωρις να κανω τπτ απολυτως!!!!!!

 

Ξερει κανεις αν ειναι ενεργοποιημενη καμια ρυθμιση που να χρεωνομαι????

Πριν που το εψαξα απενεργοποιησα την κινηση δεδομενων.... (δεν ξερω αν την χρειαζομαι...)

τα νευρα μουυυ :(((((

 

Αυτό έπρεπε να απενεργοποιήσεις εξαρχής για να κλείσει το mobile internet. Τσάμπα χρεωνόσουν! Τώρα θα είσαι κομπλέ!

 

...μοναδικες ενστασεις:

-δεν υπαρχουν επιλογες στην φωτ/κη μηχανη και video.

ουτε αναλυση,ουτε μεγκαπιξελ,ουτε...

-μεγαφωνακι σχετικα καθαρο,αλλα θα μπορουσε να εχει ενα κλικ εντασης παραπανω.

 

επισης(σημαντικο..!):θελω να βαλω wallpaper καποια φωτο,αλλα δεν μπορω να την προσαρμοσω στην οθονη του κινητου,παροτι την κανω γκροπ.

τι πρεπει να κανω για να ερθει σωστα στην οθονη του τηλεφωνου?

 

Η φωτογραφική έχει τις ρυθμίσεις που θέλεις ... και πολύ περισσότερες (φωτομέτρηση , επιλογή συνθηκών , κατάσταση λήψης κλπ.)

Δες και το screenshot.

[ATTACH]18928[/ATTACH]

Για ακόμα περισσότερες επιλογές δοκίμασε το Vignette που είναι εναλλακτική εφαρμογή φωτογράφισης. Ίσως το καλύτερο που κυκλοφορεί.

 

Όσον αφορά στο Wallpaper δοκίμασε διαστάσεων 960x854. :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να εγκαταστησω την rom: CyanogenMod 6.1.3 V4.1

βρηκα εναν πολυ αναλυτικο οδηγο και ολα τα αρχεια στο XDA forum.

εχει καποιος απο εσας εγκαταστησει αυτη την rom ή καποια αντιστοιχη με xRecovery?

υπαρχουν κινδυνοι για την υγεια του Χ10 μου?

 

 

Καλημέρα. Κίνδυνοι δεν υπάρχουν αν και νομίζω σήμερα βγήκε η 4.2. Ψάξε κι άλλες ρομ και βάλε αυτή που σου ταιριάζει καλύτερα. Νομίζω ότι η συγκεκριμένη δεν υποστηρίζει κάμερα!. Για μένα είναι θέμα αυτό.

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Κίνδυνοι δεν υπάρχουν αν και νομίζω σήμερα βγήκε η 4.2. Ψάξε κι άλλες ρομ και βάλε αυτή που σου ταιριάζει καλύτερα. Νομίζω ότι η συγκεκριμένη δεν υποστηρίζει κάμερα!. Για μένα είναι θέμα αυτό.

 

ναι, εχεις δικιο, ειδα την 4.2 .

για την καμερα γραφει:

[Choose Med instead of High for highest Quality, its a bug in the Camera App]

δηλ. δουλευει, αλλα οχι στην μεγιστη αναλυση (ετσι δεν ειναι?)

αυτο που με φοβιζει, ειναι μηπως αν κατι δεν παει καλα στην διαδικασια δεν μπορεσω να ξαναbootαρω το τηλεφωνο.

μηπως εχεις υποψη σου, η υπαρχουσα rom τι γινεται? μπορει να ξαναεγκατασταθει? αν ναι, με ποια διαδικασια?

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έπρεπε να απενεργοποιήσεις εξαρχής για να κλείσει το mobile internet. Τσάμπα χρεωνόσουν! Τώρα θα είσαι κομπλέ!

 

 

 

Η φωτογραφική έχει τις ρυθμίσεις που θέλεις ... και πολύ περισσότερες (φωτομέτρηση , επιλογή συνθηκών , κατάσταση λήψης κλπ.)

Δες και το screenshot.

[ATTACH]18928[/ATTACH]

Για ακόμα περισσότερες επιλογές δοκίμασε το Vignette που είναι εναλλακτική εφαρμογή φωτογράφισης. Ίσως το καλύτερο που κυκλοφορεί.

 

Όσον αφορά στο Wallpaper δοκίμασε διαστάσεων 960x854. :)

 

ουπς...συγνωμη παιδια,για το μινι μιλαω.μπερδεψα τα νηματα...

Link to comment
Share on other sites

ναι, εχεις δικιο, ειδα την 4.2 .

για την καμερα γραφει:

[Choose Med instead of High for highest Quality, its a bug in the Camera App]

δηλ. δουλευει, αλλα οχι στην μεγιστη αναλυση (ετσι δεν ειναι?)

αυτο που με φοβιζει, ειναι μηπως αν κατι δεν παει καλα στην διαδικασια δεν μπορεσω να ξαναbootαρω το τηλεφωνο.

μηπως εχεις υποψη σου, η υπαρχουσα rom τι γινεται? μπορει να ξαναεγκατασταθει? αν ναι, με ποια διαδικασια?

 

Δεν υπάρχει θέμα, νομίζω σε τελική πας από SEUS και επαναφέρεις το τηλέφωνο στην αρχική του κατάσταση. Σε όποια περίπτωση πάρε ένα backup από το xRecovery και θα είσαι ασφαλής.

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα, νομίζω σε τελική πας από SEUS και επαναφέρεις το τηλέφωνο στην αρχική του κατάσταση. Σε όποια περίπτωση πάρε ένα backup από το xRecovery και θα είσαι ασφαλής.

 

τελικα, δεν χρειαστηκε να μπω σε διαδικασια επαναφορας (ευτυχως).

πηρα την αποφαση και προχωρησα στην εγκατασταση της CM 6.1.3 V4.3

η πρωτη εντυπωση ειναι οτι ειναι εκπληκτικα γρηγοροτερη απο την τελευταια rom της s-e, ακομη και με την βελτιωση του JiT.

εχει ομως ενα (για αλλους σημαντικο μειονεκτημα). δεν συνεργαζεται σωστα με την φωτογραφικη μηχανη. ετσι μπορουμε να εχουμε φωτογραφιες (μονο) πολυ χαμηλοτερης αναλυσης, ενω στο video τα πραγματα ειναι καλυτερα.

αν δεν σας ενδιαφερει και τοσο το "καλιτεχνικο" του θεματος, αλλα θελετε να δειτε το Χ10 να πεταει, περαστε απο το http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=945264

και για του λογου το αληθες:

http://dl.dropbox.com/u/9823305/screenshot_1.jpg

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα πρόβλημα.

Το βράδυ το κινητό το βάζω σε flight mode και το πρωί το επαναφέρω να δέχεται κλήσεις.

 

Αν όμως κάποιος με έχει πάρει τηλέφωνο ή μου στείλει μήνυμα ΔΕΝ μου εμφανίζεται τι ώρα το έκανε αλλά την ώρα που το έλαβα εγώ.

 

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό ή το έχω μόνο εγώ?

 

Πώς μπορώ να δώ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πότε με πήραν ή μου έστειλαν το μήνυμα?

Link to comment
Share on other sites

...η πρωτη εντυπωση ειναι οτι ειναι εκπληκτικα γρηγοροτερη απο την τελευταια rom της s-e, ακομη και με την βελτιωση του JiT.

 

Αυτό γιατί οι εκδόσεις από Froyo και πάνω έχουν το JiT pre-enabled από default. Δηλαδή στην ουσία πάλι έχεις JiT απλά δεν το πρόσθεσες εσύ όπως στην 2.1 ROM της SE.

 

Εχω ένα πρόβλημα.

Το βράδυ το κινητό το βάζω σε flight mode και το πρωί το επαναφέρω να δέχεται κλήσεις.

 

Αν όμως κάποιος με έχει πάρει τηλέφωνο ή μου στείλει μήνυμα ΔΕΝ μου εμφανίζεται τι ώρα το έκανε αλλά την ώρα που το έλαβα εγώ.

 

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό ή το έχω μόνο εγώ?

 

Πώς μπορώ να δώ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πότε με πήραν ή μου έστειλαν το μήνυμα?

 

Χμ, δοκίμασες να πας στα στοιχεία του εκάστοτε μηνύματος?

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα πρόβλημα.

Το βράδυ το κινητό το βάζω σε flight mode και το πρωί το επαναφέρω να δέχεται κλήσεις.

 

Αν όμως κάποιος με έχει πάρει τηλέφωνο ή μου στείλει μήνυμα ΔΕΝ μου εμφανίζεται τι ώρα το έκανε αλλά την ώρα που το έλαβα εγώ.

 

Το έχει παρατηρήσει κανείς άλλος αυτό ή το έχω μόνο εγώ?

 

Πώς μπορώ να δώ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πότε με πήραν ή μου έστειλαν το μήνυμα?

 

Δεν πρέπει να υπάρχει αυτή η δυνατότητα με την εφαρμογή μηνυμάτων του X10, το είχα ψάξει κι εγώ.

 

Πιθανώς να γίνεται με κανένα Handcent SMS, GO SMS, κτλ

Link to comment
Share on other sites

Χμ, δοκίμασες να πας στα στοιχεία του εκάστοτε μηνύματος?

 

Πώς γίνεται αυτό?

Το κάνει και σε εσένα?

 

Δεν πρέπει να υπάρχει αυτή η δυνατότητα με την εφαρμογή μηνυμάτων του X10, το είχα ψάξει κι εγώ.

 

Πιθανώς να γίνεται με κανένα Handcent SMS, GO SMS, κτλ

 

Αυτό φοβόμουνα να ακούσω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Φίλος μου θα αγοράσει στο τέλος της εβδομάδας το X10 από κατάστημα germanos.

1. Με την 1.6 έκδοση θα είναι λογικά, ή θα έχει περασμένη την 2.1?

2. Η συσκευασία περιέχει θήκη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρέπει να υπάρχει αυτή η δυνατότητα με την εφαρμογή μηνυμάτων του X10, το είχα ψάξει κι εγώ.

 

Πιθανώς να γίνεται με κανένα Handcent SMS, GO SMS, κτλ

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3518506#post3518506

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστώ για την υπόδειξη να'σαι καλα

Edited by gepall
Link to comment
Share on other sites

απο τα παρακατω αρνητικα του τηλεφωνου,οπως ειχαν αναφερθει στην πληρη παρουσιαση του τηλεφωνου,ποια εχουν βελτιωθει?:

 

Εξαιρετικά χαμηλή ένταση ακουστικού, ενδεχόμενη διόρθωση μέσω αναβάθμισης λογισμικού

Σχετικά χαμηλή ένταση κουδουνίσματος/ ειδοποίησης

Κατώτερη των προσδοκιών φωτογραφική μηχανή

Σχετικά μέτρια αυτονομία με αρκετά έντονη χρήση

 

ευχαριστω

 

**δεν εχει ραδιο...!?

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

απο τα παρακατω αρνητικα του τηλεφωνου,οπως ειχαν αναφερθει στην πληρη παρουσιαση του τηλεφωνου,ποια εχουν βελτιωθει?:

 

Εξαιρετικά χαμηλή ένταση ακουστικού, ενδεχόμενη διόρθωση μέσω αναβάθμισης λογισμικού

Σχετικά χαμηλή ένταση κουδουνίσματος/ ειδοποίησης

Κατώτερη των προσδοκιών φωτογραφική μηχανή

Σχετικά μέτρια αυτονομία με αρκετά έντονη χρήση

 

ευχαριστω

 

**δεν εχει ραδιο...!?

 

Κανένα (σχεδόν).

Η ένταση ακουστικού παραμένει αρκετά χαμηλή.

Η ένταση κουδουνίσματος επίσης αν και με το κατάλληλο ringtone και μια εφαρμογή από το market σώζεται κάπως η κατάσταση.

Κατώτερη των προσδοκιών , εξαρτάται από τις προσδοκίες σου. Αν περιμένεις ποιότητα Cybershot τότε ναι θα απογοητευτείς. Γενικώς είναι μέτρια και καλυτερεύει κάπως με ένα mod που κυκλοφόρησε από ένα παλικάρι στους xda.

Η αυτονομία όπως τα λες. Με έντονη χρήση μετά βίας 24-ωρο.

Ράδιο δεν είχε ποτέ του!

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Κανένα (σχεδόν).

Η ένταση ακουστικού παραμένει αρκετά χαμηλή.

Η ένταση κουδουνίσματος επίσης αν και με το κατάλληλο ringtone και μια εφαρμογή από το market σώζεται κάπως η κατάσταση.

Κατώτερη των προσδοκιών , εξαρτάται από τις προσδοκίες σου. Αν περιμένεις ποιότητα Cybershot τότε ναι θα απογοητευτείς. Γενικώς είναι μέτρια και καλυτερεύει κάπως με ένα mod που κυκλοφόρησε από ένα παλικάρι στους xda.

Η αυτονομία όπως τα λες. Με έντονη χρήση μετά βίας 24-ωρο.

Ράδιο δεν είχε ποτέ του!

 

κατατοπιστικοτατος...να`σαι καλα....:D

Link to comment
Share on other sites

βγήκε παιδιά καινούρια αναβάθμιση? τώρα το είδα μ έβγαλε μήνυμα μέσω copanion γίνεται μόνο απευθείας δεν μπορείς κ έχουμε multitouch !! internet k maps το είδα και δω έχει βίντεο

 

http://techblog.gr/mobile/sony-ericsson-xperia-x10-update-mutli-touch-browsing-maps-9568/

 

το έκανα και παίζει μια χαρά έχει multitouch απο companion κ δεν χρειάζεται backup :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Gadgets Is My Life...[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...