Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω πάω για μία ακόμη αντικατάσταση πλακέτας όπως με ενημέρωσαν από το service της S.E.

Για να δούμε αυτή τη φορά θα μου έρθει φτιαγμένο ή όχι...

 

Πληρώνεις για όλη αυτή την θεσπέσια εξυπηρέτηση ή τουλάχιστον σου βγαίνει τσάμπα και έχεις μόνο την ταλαιπωρία του πήγαινε-έλα? :mad:

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια στο forum των xda-developers εχουν ανεβασει ενα dump της ρομ του xperia arc...εκει περιεχεται και ο απιθανος home launcher του arc...δοκιμαστε το!!νομιζω ειναι πολυ ανωτερος απο τον launcher pro,τον adw launcher και τον προεγκαταστημενο launcher του x10!
Link to comment
Share on other sites

παιδια στο forum των xda-developers εχουν ανεβασει ενα dump της ρομ του xperia arc...εκει περιεχεται και ο απιθανος home launcher του arc...δοκιμαστε το!!νομιζω ειναι πολυ ανωτερος απο τον launcher pro,τον adw launcher και τον προεγκαταστημενο launcher του x10!

 

Εγώ διάβαζα ότι ειναι πιο αργός, από του LP, τουλάχιστον.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη, θα με αναγκασει να το rootαρω και να εγκαταστησω καποια αλλη rom (προφανως >2.2).

υπαρχει καποια προταση απο εσας που το εχετε δοκιμασει?

 

Με custom rom δεν έχω ασχοληθεί προσωπικά, αλλά υπάρχουν κάποια phonebook apps τα οποία δίνουν δυνατότητα ταξινόμησης με επίθετο, ακόμα και στη 2.1. Όπως αυτό:

https://market.android.com/details?id=com.kigate.groupy&feature=search_result

 

 

παιδια στο forum των xda-developers εχουν ανεβασει ενα dump της ρομ του xperia arc...εκει περιεχεται και ο απιθανος home launcher του arc...δοκιμαστε το!!νομιζω ειναι πολυ ανωτερος απο τον launcher pro,τον adw launcher και τον προεγκαταστημενο launcher του x10!

 

Για όσους ενδιαφέρονται, εδώ έχει και περιγραφή, screenshots και οδηγίες:

http://www.xperiax10.net/2011/02/27/xperia-arc-home-launcher-now-available-for-x10/

 

Η πλάκα είναι οτι μόλις χθες το βράδυ εγκατέστησα το Go Launcher EX και μου άρεσε πολύ, ιδίως με τα themes του!! Και σήμερα πρωί ξυπνάω και μαθαίνω οτι είναι διαθέσιμος ο επίσημος Launcher του Arc :) Τι να πρωτοδιαλέξω..

Link to comment
Share on other sites

Για κανένα λόγο καλύτερος ο Launcher του Arc από ADW ή LP.

Πρώτα απ' όλα δείτε το και ορθολογιστικά , πότε έκανε η SE κάτι καλύτερο από έναν 3rd party developer? :lol:

 

Ανεξαρτήτως χιούμορ τώρα , λίγο που τον δοκίμασα κολλάει αρκετά στο scrolling και αν και έχει διάφορα καλούδια (+το ότι μόνο με αυτόν τον Launcher μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα καινούρια Widgets του Arc - Timescape Widget , PhotoWidget κλπ.) παρόλα αυτά δεν πιστεύω ότι αντικαθιστά επάξια κάποιον από τους 2 που υπάρχουν στο market.

 

Ο ADW με την άπειρη παραμετροποίηση και τα δικά του transition effects και new icons και ο LP με τα δικά του μοναδικά widgets για FB , Twitter , Agenda , Contacts κλπ. αλλά και το ασύγκριτο smoothness είναι κλάσεις καλύτεροι για μένα. :)

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνεις για όλη αυτή την θεσπέσια εξυπηρέτηση ή τουλάχιστον σου βγαίνει τσάμπα και έχεις μόνο την ταλαιπωρία του πήγαινε-έλα? :mad:

 

Εννοείται πως δεν πληρώνω τίποτα. Αν ήταν να πληρώνω κιόλας, δε θα ήμουν τόσο ...ήρεμη (λέμε τώρα)...

Πάντως παίρνω μέρα παρά μέρα τηλέφωνο για να τους τα σπάσω κι εγώ λίγο...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Ε , σπάσε και την οθόνη την άλλη φορά που θα τους το γυρίσεις (για την επόμενη αλλαγή πλακέτας) να είναι full extra η περιποίηση! :rolleyes:
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα χθες το βράδυ το Launcher από το arc και οφείλω να πω οτι η βελτίωση σε σχέση με αυτόν που έχει το X10 είναι τεράστια !! Μου άρεσε πολύ εμφανισιακά, ήταν πολύ πιο γρήγορος (έχω και JIT enabler όμως), και το "ταξινόμηση ανά χρήση" των εφαρμογών στο app drawer το βρήκα πολύ καλή ιδέα που δεν έχω δει σε άλλους launchers. Και φυσικά θα έχει και custom widgets.

 

Από την άλλη, δε θα σταματήσω να χρησιμοποιώ Launcher Pro που έχω αγοράσει, ή και Go Launcher. Έχουν πολύ περισσότερες επιλογές και themes. Αλλά για το μέσο χρήστη που θα αγοράσει τα νέα μοντελάκια της SE θα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

O Trip ξεκίνησε να βγάλει port της ROM του Arc για το x10... :cool:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=11747738&postcount=1

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει hack για την συσκευή φίλε μου. Υπάρχουν mods και διαδικασία rooting , περισσότερα θα δεις διαβάζοντας.

 

Για πρόγραμμα πλοήγησης προτείνω το Aura ή το Navigon , έχουν free trials στο Android Market για κάποιες μέρες και μετά τα αγοράζεις! Δοκίμασε να δεις ποιο σε βολεύει. :)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει hack για την συσκευή φίλε μου. Υπάρχουν mods και διαδικασία rooting , περισσότερα θα δεις διαβάζοντας.

 

Για πρόγραμμα πλοήγησης προτείνω το Aura ή το Navigon , έχουν free trials στο Android Market για κάποιες μέρες και μετά τα αγοράζεις! Δοκίμασε να δεις ποιο σε βολεύει. :)

 

και που θα διαβάσω για τα mods,rooting;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει hack για την συσκευή φίλε μου. Υπάρχουν mods και διαδικασία rooting , περισσότερα θα δεις διαβάζοντας.

 

Για πρόγραμμα πλοήγησης προτείνω το Aura ή το Navigon , έχουν free trials στο Android Market για κάποιες μέρες και μετά τα αγοράζεις! Δοκίμασε να δεις ποιο σε βολεύει. :)

 

Το Navigon δεν έχει free trial πια. Γενικά δε μπορείς να το αγοράσεις από Ελλάδα με επίσημο τρόπο γιατί η αγορά γίνεται μόνο μέσω Market. Δοκίμασε το Aura και το Ndrive που έχουν free trial.

Link to comment
Share on other sites

Το Navigon δεν έχει free trial πια. Γενικά δε μπορείς να το αγοράσεις από Ελλάδα με επίσημο τρόπο γιατί η αγορά γίνεται μόνο μέσω Market. Δοκίμασε το Aura και το Ndrive που έχουν free trial.

 

Μια χαρα μπορείς αν κάνεις root το κινητό σου και χρησιμοποιήσεις Market Enabler ή αντίστοιχο πρόγραμμα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

μια βοηθεια:

εχω εγκαταστησει το xRecovery και δεν ξερω πως λειτουργει

:(

μπορειτε να βοηθησετε?

 

EDIT: Προφανως δεν ειχα rootαρει, γι αυτο δεν ετρεχε το xRecovery. Ξαναμπηκα σε διαδικασια root με το UniversalAdroot κξαι εγκατεστησα (...και λειτουργησε) τελικα το xRecovery.

Ετσι εστησα και το JiT (αυτος ηταν ο καϋμος). Σημαντικη διαφορα στις επιδοσεις....

Edited by karanti

HTC Magic > Samsung Galaxy S2 > Samsung Galaxy S7 > Xiaomi Redmi Pro > Xiaomi Redmi Note 8Pro > Xiaomi Mi8 > Poco X3 pro > Xiaomi Mi10T > Google Pixel 6a 😄 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα παρέλαβα το κινητό μετά από αντικατάσταση της δεύτερης πλακέτας....

 

ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΟΘΟΝΗ... (Ναι, φωνάζω...)

 

Όταν λέω δε λειτουργεί, εννοώ δεν ανάβει καθόλου.

 

Το είχα ψιλιαστεί μόλις το έβαλα για φόρτιση καθώς δεν άναψε καθόλου η οθόνη να δείξει εκείνη τη μπαταρία που δείχνει όταν το φορτίζουμε κλειστό.

 

Λέω άντε να δούμε..

Βάζω τη sim το ανοίγω, κανει τον ήχο εκείνο που σου λέει "βάλε pin" και η οθόνη τίποτα...

Εγώ θα φταίω τώρα αν αύριο που θα ξαναπάω εκεί κατεβάσω θεούς και δαίμονες???

 

Αι σιχτίρ πια...

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα παρέλαβα το κινητό μετά από αντικατάσταση της δεύτερης πλακέτας....

 

ΔΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Η ΟΘΟΝΗ... (Ναι, φωνάζω...)

 

Όταν λέω δε λειτουργεί, εννοώ δεν ανάβει καθόλου.

 

Το είχα ψιλιαστεί μόλις το έβαλα για φόρτιση καθώς δεν άναψε καθόλου η οθόνη να δείξει εκείνη τη μπαταρία που δείχνει όταν το φορτίζουμε κλειστό.

 

Λέω άντε να δούμε..

Βάζω τη sim το ανοίγω, κανει τον ήχο εκείνο που σου λέει "βάλε pin" και η οθόνη τίποτα...

Εγώ θα φταίω τώρα αν αύριο που θα ξαναπάω εκεί κατεβάσω θεούς και δαίμονες???

 

Αι σιχτίρ πια...

Οταν το παρέλαβες από το service δεν τους έβαλες να δεις αν λειτουργει μπροστά σου;

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ετοιμάζεται ένας φίλος μου να αγοράσει το xperia X10 και θα ήθελα να μου πείτε μερικά +, τα οποία κατά την γνώμη σας κάνουν αξιόλογη την συσκευή, αλλά και μερικά -, για τα οποία δεν θα ξαναγοράζατε το Χ10. Ακολουθούν μερικές ερωτήσεις, σχετικά με την εν λόγω συσκευή:

 

1. Πως είναι η αυτονομία της? Βγάζει μία μέρα?

 

2. Η ποιότητα κατασκευής της? Έχουν αναφερθεί προβλήματα σχετικά με το κούμπωμα των προσόψεων, ή κάτι άλλο ανησυχητικό, σχετικά πάντα με την κατασκευή?

 

3. Λογικά η συσκευή θα "φοράει" την 2.1 έκδοση του android? Από κατάστημα germanos θα την αγοράσει.

 

4. Σε τι επίπεδα είναι το ηχείο της συσκευής και σε τι το ακουστικό? Καθαρός και δυνατός ήχος?

 

5. Η απόκριση της οθόνης θεωρείται καλή, ή σας προβληματίζει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ετοιμάζεται ένας φίλος μου να αγοράσει το xperia X10 και θα ήθελα να μου πείτε μερικά +, τα οποία κατά την γνώμη σας κάνουν αξιόλογη την συσκευή, αλλά και μερικά -, για τα οποία δεν θα ξαναγοράζατε το Χ10. Ακολουθούν μερικές ερωτήσεις, σχετικά με την εν λόγω συσκευή:

 

1. Πως είναι η αυτονομία της? Βγάζει μία μέρα?

 

2. Η ποιότητα κατασκευής της? Έχουν αναφερθεί προβλήματα σχετικά με το κούμπωμα των προσόψεων, ή κάτι άλλο ανησυχητικό, σχετικά πάντα με την κατασκευή?

 

3. Λογικά η συσκευή θα "φοράει" την 2.1 έκδοση του android? Από κατάστημα germanos θα την αγοράσει.

 

4. Σε τι επίπεδα είναι το ηχείο της συσκευής και σε τι το ακουστικό? Καθαρός και δυνατός ήχος?

 

5. Η απόκριση της οθόνης θεωρείται καλή, ή σας προβληματίζει?

 

1. Άνετα. Υπάρχουν σχετικά post για το πως να αυξήσεις επιδόσεις/αυτονομία στο x10i και διάφορα mods (καθώς άλλο kernel για να βελτιωθεί η αυτονομία δεν μπορεί να πάρει - ακόμα) αλλά σου λέω και με την χειρότερη διαχείριση ενέργειας βγάζει κοντά στις 24 ώρες.

 

2. Αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής. Κοντεύω να κλείσω χρόνο δεν μου έχει παρουσιάσει τίποτα. Πλαστικό βέβαια το περισσότερο με νίκελ πλαϊνά. Πολλοί έχουν αναφέρει κάτι ψιλο-τριγμούς στο πίσω καπάκι αλλά σε μένα για να συμβεί αυτό πρέπει να το πατήσω με πολλή δύναμη!

 

3. Όχι θα φοράει 1.6 και πρέπει να το αναβαθμίσει μέσω του προγράμματος της SE. Εύκολη δουλειά δεν διαρκεί παραπάνω από 5-10'.

 

4. Καθαρός ναι. Δυνατός όχι. Αρχικό παράπονο πολλών από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε η συσκευή και το πρόβλημα παραμένει ακάθεκτο παρ' όλες τις διαδοχικές αναβαθμίσεις firmware. Μάλλον είναι θέμα hardware.

 

5. Πολύ καλή σε γενικές γραμμές (ειδικά μετά την προσθήκη dualtouch έγινε πιο εύχρηστο) και αρκετά responsive. Αλλά φυσικά απέχει ακόμα από iPhone (και στο λέει αυτό ένας iHater).

 

---------------------------

 

Δεν θα το αγόραζα για έναν και μόνο λόγο. Τον κλειδωμένο bootloader. Αυτό είναι η ρίζα όλων (σχεδόν) των "προβλημάτων" της συσκευής. Και αναλύω:

 

Με άλλον kernel θα είχαμε δυνατότητα να φορτώσουμε καλύτερες custom roms άρα πιο πρόσφατες εκδόσεις android.

 

Mε άλλον kernel και πιο πρόσφατες εκδόσεις Android >2.2.1 θα είχαμε καλύτερη αυτονομία και καλύτερη διαχείριση μπαταρίας.

 

Με μια καλοφτιαγμένη custom rom θα είχαμε δυνατότητα swaping (δηλαδή να παίρνουμε ορισμένο μέρος του capacity της κάρτας SD και να το προσθέτουμε στο capacity της ομολογουμένως λιγοστής μνήμης RAM του x10).

 

Επίσης με άλλον kernel θα μπορούσαμε να σπάσουμε το limit των 32fps της οθόνης (προκειμένου να αυξηθεί η ποιότητα) και να έχουμε τα 16εκ. χρώματα τα οποία φτιάχτηκε να μας παρέχει.

 

Όλα θέμα bootloader και κατ' επέκταση , πολιτικής SE οπότε... :cool:

Edited by mr_element
Επειδή μπορώ!!!
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω καποιον με 2.2.1 , εχει flash κανονικα στις σελιδες?

 

Ναι , χρειάζεται μόνο να βρεις το flash player και να εγκαταστήσεις και όλα gg! Απλά δεν το "βλέπεις" στο market -δεν ξέρω γιατί- και νομίζω το βρίσκεις από την σελίδα της adobe. :)

Edited by zxr
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Καιρός ήταν!

 

Edit:

Ρε παιδιά , πως καθαρίζετε τα x10 σας?

Δεν θέλω να σας αηδιάσω , ούτε να βγάλω τα ... χμ , "άπλυτα" μου στο forum αλλά πραγματικά το καημένο το κινητάκι έχει φτάσει σε άθλια κατάσταση. Από την μια το παίρνω μαζί στο γυμναστήριο όπου πιάνω μπάρες , μηχανήματα κλπ. τα ακουμπάει ένα σωρό κόσμος και μετά πιάνω το κινητό. Άσε δε το γεγονός όταν με πάρει η κοπελιά τηλέφωνο και το λιώσουμε για κάνα 40λεπτό στο μπλα-μπλα η οθόνη από την πολύωρη επαφή με το μάγουλο και τα γένια αλλά και την τριβή όσο να 'ναι εμφανίζει κάτι στίγματα.

Το χειρότερο είναι όταν δουλεύω στο μπαράκι , που πέφτουν στα χέρια μου διάφορα και ξεραίνονται όπως π.χ. ποτά , αναψυκτικά , χυμοί κλπ. και πρέπει να απαντήσω σε κάνα μήνυμα , όλα αυτά μένουν σταδιακά πάνω στην touch screen.

Ναι θα μου πείτε ruber ή leather case προστατευτική κλπ. κλπ. αλλά μ' αρέσει το κινητό σκέτο!

 

Καμιά συμβουλή για απολύμανση..? :lol:

 

Edit2:

Με το Firmware .435 που φοράω τώρα. Το κινητό φορτίστηκε στο 100% και αμέσως έγινε επανεκκίνηση. Από εκείνη την ώρα χρησιμοποιήθηκε για πολλά sms και πολλές κλήσεις διαρκείας , τουλάχιστον 15' η μικρότερη κλήση , 20-30' Wi-Fi (Email check , Apps Update) , 15' Gaming (Fruit Ninja) , Λήψη 15 φωτογραφιών και 2 βίντεο HD (διάρκειας 2-3' το καθένα). Κλειστά Data (2G/3G) , GPS , Auto-Sync , Brightness στο 25% (από την original ρύθμιση της SE ROM - μην με ρωτήσετε που είναι το 25% , με το μάτι το υπολογίζω :P ) , σήμα μόνο GSM και ιδού τα αποτελέσματα:

[ATTACH]18917[/ATTACH] [ATTACH]18918[/ATTACH]

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ρε παιδιά , πως καθαρίζετε τα x10 σας?

 

Χρησιμοποιώ μαντιλάκια καθαρισμού dettol , του κανω ενα γρήγορο πέρασμα το αφήνω 2 λεπτα να δράση και μετα το σκουπίζω με στεγνό πανάκι η χαρτί κουζίνας μη φοβηθείς οτι θα χαλάσει το κάνω απο την μέρα που το πήρα super απολύμανση και δεν έχει πάθει τίποτα.

 

Με το Firmware .435 που φοράω τώρα. Το κινητό φορτίστηκε στο 100% και αμέσως έγινε επανεκκίνηση.

 

Εκείνο το κολπάκι με το xrecovery το δοκίμασες ??

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...