Jump to content

Sony Ericsson Xperia X10


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδια.

 

Μόλις το X10 μου επεστρεψε απο service.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι κάνει επανεκκινήσεις πολύ συχνά.

 

Προσπαθησα να ξανακάνω root και χρησιμοποιησα το SuperOneClick 1.6.5.

Σε κάποιο σημείο μου το SuperOneClick μου λέει Is your OS version 2.0 or higher? Παταω όχι μου λέει rooted κλπ.

Νομίζω πως έγινε καθώς μου εμφανίστηκε το Superuser αλλά εγκατέστησα το FontChanger και πριν ανοιξει μου λέει " Write access for the system partition was not established on your device and therefore FontChanger will have to be closed. Please make sure your device has NAND unlocked before you try again."

 

Κάποιος να μου εξηγήσει...??? Την προηγούμενη φορα που το είχα κανει root δεν είχα κάποιο τέτοιο πρόβλημα.

Το έκανα unroot τωρα και περιμένω κάποιος να με βοηθήσει..

Thanks

 

ps. Αν ξέρει κανεις ας μου πει και για τις επανεκκινήσεις που κάνει απο μόνο του γιατί δεν είναι νορμάλ.. Ήδη από το μεσημέρι που το έχω ανοίξει εχει κλείσει 4 φορές.

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.

 

Μόλις το X10 μου επεστρεψε απο service.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι κάνει επανεκκινήσεις πολύ συχνά.

 

Προσπαθησα να ξανακάνω root και χρησιμοποιησα το SuperOneClick 1.6.5.

Σε κάποιο σημείο μου το SuperOneClick μου λέει Is your OS version 2.0 or higher? Παταω όχι μου λέει rooted κλπ.

Νομίζω πως έγινε καθώς μου εμφανίστηκε το Superuser αλλά εγκατέστησα το FontChanger και πριν ανοιξει μου λέει " Write access for the system partition was not established on your device and therefore FontChanger will have to be closed. Please make sure your device has NAND unlocked before you try again."

 

Κάποιος να μου εξηγήσει...??? Την προηγούμενη φορα που το είχα κανει root δεν είχα κάποιο τέτοιο πρόβλημα.

Το έκανα unroot τωρα και περιμένω κάποιος να με βοηθήσει..

Thanks

 

ps. Αν ξέρει κανεις ας μου πει και για τις επανεκκινήσεις που κάνει απο μόνο του γιατί δεν είναι νορμάλ.. Ήδη από το μεσημέρι που το έχω ανοίξει εχει κλείσει 4 φορές.

 

Χμμ, service ε?

Λίγο τραβηγμένο αυτό που θα πω , αλλά μήπως σου έβαλε τίποτα το service προκειμένου να αποτρέπει το root?

Δε γνωρίζω αν υπάρχει τέτοια δικλείδα ασφαλείας , αλλά βάσει ενός άρθρου που διάβασα πρόσφατα ότι όσα iPhone πάνε για service η Apple έχει διατάξει τους τεχνικούς της στα Apple Store να τους βάζουν άλλες βίδες που ξεβιδώνουν πιο δύσκολα ή μόνο με ειδικά εργαλεία ...

 

...και βάσει των 2 τελευταίων firmware της SE που φάνηκε ότι ήταν προσπάθειες εμπλοκής του root καθαρά και τίποτα άλλο ... με βάζει σε σκέψεις... :worry:

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, service ε?

Λίγο τραβηγμένο αυτό που θα πω , αλλά μήπως σου έβαλε τίποτα το service προκειμένου να αποτρέπει το root?

Δε γνωρίζω αν υπάρχει τέτοια δικλείδα ασφαλείας , αλλά βάσει ενός άρθρου που διάβασα πρόσφατα ότι όσα iPhone πάνε για service η Apple έχει διατάξει τους τεχνικούς της στα Apple Store να τους βάζουν άλλες βίδες που ξεβιδώνουν πιο δύσκολα ή μόνο με ειδικά εργαλεία ...

 

...και βάσει των 2 τελευταίων firmware της SE που φάνηκε ότι ήταν προσπάθειες εμπλοκής του root καθαρά και τίποτα άλλο ... με βάζει σε σκέψεις... :worry:

 

Δεν ξέρω...

Από ότι μου είπαν άλλαξαν όλη την πλακέτα από μέσα.

Για τις επανεκκινήσεις τι να κάνω?

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω...

Από ότι μου είπαν άλλαξαν όλη την πλακέτα από μέσα.

Για τις επανεκκινήσεις τι να κάνω?

 

Κάτσε λίγο γιατί τώρα το είδα. Όταν σε ρώτησε αν το λογισμικό σου είναι 2.0 ή πάνω γιατί πάτησες ΟΧΙ?

Δε σου βάλαν την 2.1 στο service? Αν είσαι σε 1.6 αναβάθμισε σε 2.1 και μετά κάνε root me to SuperOneClick.

Αν θέλεις να παραμείνεις σε 1.6 και θες root τότε με το z4root! ;)

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε λίγο γιατί τώρα το είδα. Όταν σε ρώτησε αν το λογισμικό σου είναι 2.0 ή πάνω γιατί πάτησες ΟΧΙ?

Δε σου βάλαν την 2.1 στο service? Αν είσαι σε 1.6 αναβάθμισε σε 2.1 και μετά κάνε root me to SuperOneClick.

Αν θέλεις να παραμείνεις σε 1.6 και θες root τότε με το z4root! ;)

 

Όχι το λογισμικό του τηλεφώνου. Στο τηλ εχω την .435. Των Windows εννοεί. Αυτο το SuperOneClick χρησιμοποίησα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682 που χρειάζεται Microsoft .NET Framework 2.0+ or Mono v1.2.6+

Operations systems with native support και το Laptop μου εχει Vista. Δεν ξέρω τι γίνεται.

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Όχι το λογισμικό του τηλεφώνου. Στο τηλ εχω την .435. Των Windows εννοεί. Αυτο το SuperOneClick χρησιμοποίησα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682 που χρειάζεται Microsoft .NET Framework 2.0+ or Mono v1.2.6+

Operations systems with native support και το Laptop μου εχει Vista. Δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Όχι kooky όταν ρωτάει αν είσαι από 2.0 και πάνω εννοεί αν το κινητό σου έχει έκδοση Android 2.0 και πάνω. Άρα η σωστή απάντηση είναι ΝΑΙ!

Δεν έχει να κάνει με το firwmare αλλά με το Android Version. Αφού είσαι σε 2.1 άρα πατάς ΝΑΙ! :)

 

Edit: Επίσης δοκίμασε με το SuperOneClick και τις οδηγίες αυτού του πόστ. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=906248

Edited by mr_element
Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Όχι το λογισμικό του τηλεφώνου. Στο τηλ εχω την .435. Των Windows εννοεί. Αυτο το SuperOneClick χρησιμοποίησα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=803682 που χρειάζεται Microsoft .NET Framework 2.0+ or Mono v1.2.6+

Operations systems with native support και το Laptop μου εχει Vista. Δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Όταν σου βγάζει "automatic detection of OS failed κλπ και is your OS 2.0 and above πάτα ναι!

 

Όσο για τις συνεχείς επανεκκινήσεις κάνε πρώτα ένα format στην SD σου και αν συνεχίσει τις επανεκκινήσεις κάνε και ένα update ακόμη με SEUS

 

 

 

*EDIT* mr_element ακριβής με ταχύτητα κλάσματος δευτερολέπτου! Respect!

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις συνεχείς επανεκκινήσεις κάνε πρώτα ένα format στην SD σου και αν συνεχίσει τις επανεκκινήσεις κάνε και ένα update ακόμη με SEUS

 

Δηλαδή για το format θα σβήσω τα πάντα απο την καρτα? Δεν υπάρχουν κάποια αρχεία που χρειάζονται?

 

Ούτε με bluetooth δε μπορω να συνδεθω. Κάνει τη σύζευξη με τη συσκευή αλλά όχι τη σύνδεση και δε μπορεί να γίνει μεταφορά των αρχείων. :mad::mad::angry:

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για το format θα σβήσω τα πάντα απο την καρτα? Δεν υπάρχουν κάποια αρχεία που χρειάζονται?

 

Ούτε με bluetooth δε μπορω να συνδεθω. Κάνει τη σύζευξη με τη συσκευή αλλά όχι τη σύνδεση και δε μπορεί να γίνει μεταφορά των αρχείων. :mad::mad::angry:

 

Μπα πέρα από τα προσωπικά σου δεδομένα τπτ. Αν υπάρχει κάποιος φάκελος που χρειάζεται το σύστημα, θα τον δημιουργήσει από μόνο του.

 

*EDIT* Μήπως να κάνεις κανά Update με SEUS μπας και στρώσει? Πολλά προβλήματα μαζεμένα.

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπα πέρα από τα προσωπικά σου δεδομένα τπτ. Αν υπάρχει κάποιος φάκελος που χρειάζεται το σύστημα, θα τον δημιουργήσει από μόνο του.

 

*EDIT* Μήπως να κάνεις κανά Update με SEUS μπας και στρώσει? Πολλά προβλήματα μαζεμένα.

 

Αυτό θα κάνω μόλις τώρα. Θα ξαναδοκιμάσω το root αργότερα..

Thanks

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο σημείο μου το SuperOneClick μου λέει Is your OS version 2.0 or higher? Παταω όχι μου λέει rooted κλπ.

 

Μετα την τελευταία αναβάθμιση το έκανε και σε μενα επέλεξα Ναι και όλα οκ.

 

 

Δηλαδή για το format θα σβήσω τα πάντα απο την καρτα? Δεν υπάρχουν κάποια αρχεία που χρειάζονται?

 

Ούτε με bluetooth δε μπορω να συνδεθω. Κάνει τη σύζευξη με τη συσκευή αλλά όχι τη σύνδεση και δε μπορεί να γίνει μεταφορά των αρχείων. :mad::mad::angry:

 

Καλό θα είναι να κανεις backup ΜΟΝΟ τα αρχεια που χρειαζεσαι φωτογραφίες τραγούδια ,τα αρχεια του TIB ωστε μετα να τα κανεις restore πολλή εύκολα και φυσηκα μη ξεχασης να παρεις αντιγραφα απο τις επαφές σου.

 

Αυτό που λες για το Bluetooth συμβαίνει και σε μενα αλλα υποθέτω πως συμβαίνει σε όλους με 2,1

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα είναι να κανεις backup ΜΟΝΟ τα αρχεια που χρειαζεσαι φωτογραφίες τραγούδια ,τα αρχεια του TIB ωστε μετα να τα κανεις restore πολλή εύκολα και φυσηκα μη ξεχασης να παρεις αντιγραφα απο τις επαφές σου.

 

Τωρα πέρασα όλη την SD στο σκληρό του laptop και θα σβήσω τα πάντα από την κάρτα και θα περάσω ξανα στην κάρτα συγκεκριμένους φακέλους. (Ndrive, Tib κλπ).

 

Με την άλλη συσκευή που έχω συνδέεται με Bluetooth και κάνει ανταλλαγή αρχείων, με το laptop δε μπορεί να συνδεθεί.:worry:

 

Τις επαφές τις έχω στο Gmail μου.

 

Πάντως ακόμη και τώρα οι επανεκκινήσεις συνεχίζονται στα καλά καθούμενα...

 

Πάνω στη διαγραφή μου λέει ότι το αρχείο Thumbs.db είναι αρχειο συστήματος και αν το καταργήσω μπορεί κάτι να μη λειτουργεί σωστα κλπ. Να το διαγράψω ή να το αφήσω..???

...EDIT... Το έκανα παράλειψη και ο Θεός βοηθός...

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως ακόμη και τώρα οι επανεκκινήσεις συνεχίζονται στα καλά καθούμενα...

 

Πάνω στη διαγραφή μου λέει ότι το αρχείο Thumbs.db είναι αρχειο συστήματος και αν το καταργήσω μπορεί κάτι να μη λειτουργεί σωστα κλπ. Να το διαγράψω ή να το αφήσω..???

 

Πολλη φοβαμαι οτι οι επανεκκινήσεις οφείλονται σε hardware μακαρι να κανω λάθος δοκιμασε με καποια αλλη καρτα SD η βγάλτη τελείως αν δεν εχεις άλλη ώσπου να δεις αν φταίει η οχι , κοιταξε τις επαφές της μπαταρίας , κανε επαεκκινηση χωρις την Sim και πες μας αν το κανει παλι.

 

 

Το Thumbs.db έχει σχέση με την προεπισκόπηση των εικονιδίων σε καποιο φεκελο πχ. στις φωτογραφιες σου αν το διαγραψεις θα φτιαξει νεο το σύστημα μολις μπεις στο mediascape οποτε μη σε νοιάζει.

 

 

Με το Bluetooth δε ξερω τι γινεται εχω σταματησει να προσπαθώ πλεον μπορώ να παίρνω αρχεια αλλα δε μπορω να στέλω , στέλνω μονο αυτα που έχω πάρει απο τον υπολογιστή μου , κουφό.

Edited by Sotarts
Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια με το root.

 

Το έκανα κανονικά, πάτησα "ναι", μου εγραψε success στο τέλος αλλά πάλι μου γράφει γι'αυτο το write access και για nand unlock...

Μήπως να δοκιμάσω κάποιον άλλο τρόπο?

Τα φώτα σας παιδιά...

 

Ενώ δέχεται το Market Enabler, μου κατεβάζει τις αγορασμένες εφαρμογες αλλά το Font Changer δεν το ανοιγει...

 

Τελικά κολλάει λίγο στην αναγνώριση των δικαιωμάτων. Με διπλή προσπάθεια τα παίρνει όλα. Το δεχτηκε και άλλαξαν και τα fonts.

Aντε να δούμε...

 

Μοναδικό πρόβλημα και πολύ σοβαρό οι επανεκκινήσεις.... Συνεχίζουν ακάθεκτες...

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα κανονικά, πάτησα "ναι", μου εγραψε success στο τέλος αλλά πάλι μου γράφει γι'αυτο το write access και για nand unlock...

 

Τελικά κολλάει λίγο στην αναγνώριση των δικαιωμάτων. Με διπλή προσπάθεια τα παίρνει όλα. Το δεχτηκε και άλλαξαν και τα fonts.

Aντε να δούμε...

 

Κάτι "βάλαν" μέσα στο x10 σου , κάτι πειράξαν , δεν μου το βγάζεις εμένα από το μυαλό ... γ#%^ώ την Sony Ericsson και την πολιτική της... :kill::rocket::shoot:

Device: XIAOMI Mi6 (Blue) | Android Version: 8.0 (Oreo)
Link to comment
Share on other sites

Μοναδικό πρόβλημα και πολύ σοβαρό οι επανεκκινήσεις.... Συνεχίζουν ακάθεκτες...

 

Πιθανο πρόβλημα με USB

Link to comment
Share on other sites

Πιθανο πρόβλημα με USB

 

Εγιναν επανεκκινήσεις και με το κινητό συνδεδεμένο στο pc και χωρίς να είναι.

Χαρακτηριστικό είναι πως σε κάθε reboot ή απλό άνοιγμα του τηλεφώνου κάνει κι εκεί 1-2 επανεκκινήσεις. Δηλαδή εμφανίζεται η μαυρη οθόνη με το Sony Ericsson (κάποιες φορές βάζω και το Pin), μετά ξαναμαυρίζει και ξανά από την αρχή. Κάνει 3-4 λεπτά να ανοίξει... :wacko:

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Εγιναν επανεκκινήσεις και με το κινητό συνδεδεμένο στο pc και χωρίς να είναι.

Χαρακτηριστικό είναι πως σε κάθε reboot ή απλό άνοιγμα του τηλεφώνου κάνει κι εκεί 1-2 επανεκκινήσεις. Δηλαδή εμφανίζεται η μαυρη οθόνη με το Sony Ericsson (κάποιες φορές βάζω και το Pin), μετά ξαναμαυρίζει και ξανά από την αρχή. Κάνει 3-4 λεπτά να ανοίξει... :wacko:

 

Και όλα αυτά, δεδομένου οτι έχεις κάνει ξανά από την αρχή install μέσω SEUS έτσι?.

 

Χμ, μήπως να πήγαινες μια βόλτα ξανά στο service center και να τους δείξεις τις επανεκκινήσεις?

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και όλα αυτά, δεδομένου οτι έχεις κάνει ξανά από την αρχή install μέσω SEUS έτσι?.

 

Χμ, μήπως να πήγαινες μια βόλτα ξανά στο service center και να τους δείξεις τις επανεκκινήσεις?

 

Ναι έχω ξαναπεράσει το Update κι έκανα και format την sd όπως μου είπες.

 

Μάλλον θα ξαναπάω γιατι δεν παλέυεται. Μόλις τώρα ξαναέκλεισε. Θα ξερουτάρω τη Δευτέρα και θα πάω.

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω ξαναπεράσει το Update κι έκανα και format την sd όπως μου είπες.

 

Μάλλον θα ξαναπάω γιατι δεν παλέυεται. Μόλις τώρα ξαναέκλεισε. Θα ξερουτάρω τη Δευτέρα και θα πάω.

 

Χμ.. τι σόι upper level service ηταν αυτό? Μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρο.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χμ.. τι σόι upper level service ηταν αυτό? Μακάρι να μην είναι κάτι σοβαρο.

 

Δεν ξέρω, τι να πω...

 

Πάντως αυτό που λένε αντικατάσταση συσκευής είναι μόνο αλλαγή της πλακέτας από μέσα. Τα πλαστικά όλα και η μπαταρία είναι από το δικό μου.

Εδώ στη Θεσσαλονίκη μόνο το update κανουνε.

Δεν ξέρω τι παραπάνω θα μπορούσαν να κάνουν...

 

Αυτό που παρατήρησα πάντως στις επανεκκινήσεις είναι ότι γίνονται κυρίως όταν το τηλεφωνο έχει μείνει ανενεργό για πολύ ώρα. Για παράδειγμα το βράδυ δεν έκλεισε απο μόνο του αλλά μόλις το "ξύπνησα" και πήγα να συνδεθω στο internet έκανε 2, σε διάστημα 7-8 λεπτών.

Edited by kooky

.

Asteroshouse.gr ...................

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia X10

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...